ii Sociaal raadslieden krijgen het drukker 'Nijntje-palen' op het strand Rembrandtflat niet in trek bij huizenkopers mtl''J42PSK Nieuwe Maaslandse bibliotheek vooral populair bij de jeugd Twee maanden voor 'poppenkastspeler' Scholieren willen niet in de tuinbouw werken fefTu hh - KwmCiFfl3HiS P^gOI3Q Veel Schiedammers verliezen koopkracht door verandering sociale wetgeving Sportuitwisseling ei i mMin JmUm m.ï tm Capelse oogarts met financiële problemen komt naar Vlaardingen Man valt van snorfiets 4 Man ramt lichtpaal Hardleerse automobilist Korte brand in woning Winkeldief gepakt Zoab op rijksweg yfciga ail jfcii Wb^k-tffSihM Vrijdag 24 mei 1996 m Waterweg Schiedam Het Instituut Sociaal Raadslieden krijgt het steeds drukker in Schiedam. In 1995 steeg het aantal klanten met 13,5 proeent ten opzichte van het jaar ervoor. De raadslie den helpen Schiedammers bij het gebruik van wet- en regel geving. Met name op het vlak van de sociale wetgeving laten veel mensen zich adviseren. De toename van het aantal klan ten van het Instituut Sociaal Raadslieden volgt de trend die al een paar jaar zichtbaar is. Snel veranderende wetgeving op het vlak van de socialb zekerheid wordt als een belangrijke oorzaak van de groei gezien. Veel mensen doorgronden de veranderingen niet cn winnen om die reden ad vies in. Het Instituut Sociaal Raadslieden heeft tot doel bur gers te ondersteunen "die aange wezen zijn op voorzieningen van overheidsinstanties. In haar j'aarverslag signaleert het instituut dat, afgaande op het stij gende aantal bezoekers, meer Schiedammers in financiële pro blemen zijn gekomen. Door ver anderingen in de huursubsidie, de WW, de RWW en de WAO wer den veel klanten in 1995 gecon fronteerd met een inkomensach teruitgang. Veel vragen op dit terrein worden door de sociaal raadslieden be handeld. Het instituut heeft in 1995 met name veel aandacht ge geven aan de nieuwe Algemene Bijstandwet, die met name voor inwonende jongeren ingrijpende gevolgen heeft. Het valt het instituut op dat veel Schiedammers als gevolg van de onbekendheid of ondoorzichtig heid van wetten geen optimaal ge bruik maken van de mogelijkhe den. Geld waar ze recht op hebben ontvangen ze daardoor niet. Om die reden wil het instituut dit jaar meer werk maken van haar signa leringsfunctie, zodat beleidsma kers sneller inzicht hebben in eventuele tekortkomingen en on rechtvaardigheden in nieuwe be sluiten. De gemeente Schiedam heeft op de grotere drukte bij het Instituut Sociaal Raadslieden gereageerd door het budget uit te breiden. Het aantal uren dat aan dienstver lening wordt besteed kon daar door in 1995 flink worden uitge breid. De maatregel werd mede genomen om in de leemte te voor zien die het het Bureau voor Rechtshulp bij het vertrek uit Schiedam achterliet. In het verle den gingen veel Schiedammers bij dit instituut voor juridische hulp te rade. Hoek van Holland Verdwaalde kinderen en verontruste ouders hoeven vanaf 10 juni op het Hoekse strand minder lang ge spannen in het rond te turen. De Dienst Recreatie van de deelge meente gaat op het strand over een lengte van 2,5 kilometer achttien oriëntatiepalen plan ten, die in de volksmond bekend staan als 'Nijntje-palen'. De,/borden dienen als een tref punt voor verdwaalde kinderen en zoekgeraakte ouders. Op alle palen is een pictogram beves tigd met daarop een figuur van tekenaar Dick Bruna, zoals Nijn- tje, Treintje en Traantje. De pa len zijn een idee van het bedrijf Publisein die ze ook op het strand in Zandvoort en Bloe- mendaal heeft geplaatst De instanties die in de zomerpe riode actief zijn op het strand zo als de E.H.B.O, en de strand- wacht krijgen ieder jaar te ma ken met honderden gevallen van zoekgeraakte kinderen en ouders. Om het zoeken te verge makkelijken en de duur te ver korten worden de Nijntje-palen geplaatst. „De ervaring in Zandvoort en Bloemendaal leert dat zeventig procent minder kinderen ver dwalen," vertelt W. Wurtz, pro jectleidervan de dagrecreatie in de Hoek. „Ook de zoektijd naar verdwenen kinderen of ouders wordt flink gereduceerd. De ou ders vertellen hun kinderen dat als ze elkaar kwijtraken ze bij de dichtsbijzijnde'paal weer afspre ken" Wanneer de ouders hun kinde ren niet bij de .paal zien en dat melden aan de hulppost, kun nen medewerkers in eerste in stantie gaan zoeken in het ge bied rondom de paal. Als ook dat niets oplevert gaan zij over op de oude zoekmethode: het syste matisch uitkammen van het ge hele strand, De palen, "die voor de her kenbaarheid ook allemaal een andere kleur hebben, kosten de gemeente niets. Bedrijven kun nen op speciale reclamebordjes adverteren. Met de opbrengst van die inkomsten wordt het project betaald. De palen staan de komende tien jaar tussen 1 april en 15 oktober op het strand. Maassluis Het vorig jaar ge opende bibhotheekfiliaal op het Annie M. G. Schmidtplein m Maasland blijkt vooral populair bij de jeugd. Van de ruim tweedui zend ieners is bijna de helft jon ger dan 18 jaar. Ook de biblio theek in Maassluis draait groten deels op de belangstelling van de jeugdigen. Deze conclusies staan in het jaar verslag 1995 van de Stichting Ver enigde Openbare Bibliotheek Maassluis/Maasland/Op 31 de cember 1995 hadden haast negen duizend inwoners uit Maassluis een geldige lenerspas en ruim tweeduizend in Maasland. Dit zijn er vijfhonderd meer dan' in de Maassluise vestiging in 1994. Desondanks is het aantal uitle ningen van boeken, cd's en ande re materialen met ongeveer twee procent gedaald. Volgens de stich ting is dat geen slecht resultaat omdat uit recent onderzoek blijkt dat Nederlanders steeds minder lezen. De daling wordt met name veroorzaakt door acht procent minder uitleningen inJMaassluis. Het aantal uitleningen in Maas land steeg met twee procent. Wekelijks bezoeken ongeveer vijftienhonderd mensen de biblio theek in Maassluis en ruim drie honderd in Maasland om materi alen te lenen. De proef met aparte openingstijden voor de leeszaal op de dinsdag-, woensdag- en don derdagochtend in Maasland is niet succesvol gebleken. In no vember besloot de stichting de donderdagochtend te laten ver vallen omdat er nauwelijks bezoe kers kwamen. In de zomermaan den is de bibliotheek uitsluitend tijdens de uitleenuren geopend. Beide vestigingen hebben ook in financieel opzicht een goed jaar achter de rug. Er werd rekening gehouden met een exploitatiete kort, maar door enkele meevallers een eenmalige subsidie van het Europees Sociaal Fonds en meer 'te-laat-gelden'is een kleine re serve opgebouwd. Voor 1996 verwacht de stichting dat de nieuwbouw van de biblio theek in het gebied Koningshoek- Oost in Maassluis veel tijd vragen. De bouw start uiterlijk 1 januari 1997. SchiedamDe 47-jarige 'poppen kastspeler' die voor zijn 5-jarige stiefdochter in bed een 'Jantje en Pietje-spelletje' opvoerde, is ver oordeeld tot drie maanden gevan genisstraf waarvan één voorwaar delijk. De man stak in oktober vo rig jaar zijn vingers als poppetjes door de gaten in de deken. Hij ontkende, zoals zijn stiefdochter verklaarde, dat hij ook af en toe zijn penis door de gaten stak. De verdachte, die al meerdere ma len met justitie in aanraking is ge weest en verschillende keren in een psychiatrische kliniek heeft gezeten, zag geen kwaad in het spelletje dat hij speelde, De zaak kwam aan het rollen toen een f schooljuffrouw een flinke blauwe plek op een bil van het meisje ont dekte. Deze plek was veroorzaakt door een schop die de verdachte het meisje had gegeven. Toen de moeder en het slachtoffertje daar na naar de politie gingen, kwam ook het verhaal van de ontucht naar boven. De verdachte ontkende tijdens de rechtszitting ontuchtige hande lingen met zijn stiefdochter te hebben gepleegd. Wel bekende hy haar een schop te hebben ge geven. De drie maanden onvoor waardelijk die de man van de rechtbank aan zijn broek kreeg, kunnen worden omgezet in tach tig uur dienstverlening. Maasland Een praktijkexamen groenteteelt gaat er wat losjes aan toe, blijkt. Terwijl docent David Geerse en gecommitteerde Arjen Boersma iedere leerling individueel door zaagt over zijn en haar theoreti sche kennis over de tuin, lopen de andere leerlingen van de Lagere Agrarische School uit Maasland door de kas van de plaatselijke tuinder Van der Meer aan de He renlaan. Zij plukken de onderste bladeren van de tomatenplanten, die de groei van de, tomaten be lemmeren. Floris weet de antwoorden op de vragen van de leraren vaak niet. „Kun je» een paar soorten dieven opnoemen?" Floris betrekt: „Die ven, wat waren dat ook alweer?" De gecommitteerde helpt hem Schiedam Voor de twintigste keer wordt tot en met 27 mei de internationale jeugdsportuitwis- seling in Schiedam gehouden. Daarbij zijn ook teams van de partnersteden Esslingen (Duits land) en Velenje (Slovenië) verte genwoordigd. Ongeveer tweehonderd jongens en meisjes van 16, 17 en 18 jaar nemen aan de verschillende spor ten deel. De activiteiten vinden plaats op de velden van SVDPW en UVG in sportpark Harga. de tennisbanen van Hermes DVS en in sporthal Groenoord. Recreatie staat voorop, maar de sportuitwisseling kent ook een competitie-element. Verleden jaar leverden de Schiedamse voetballers, handballers, tennis sers en volleyballers over de gehe le linie de beste prestatie. Van daar dat Schiedam dit jaar verant woordelijk is voor de organisatie en de wisselbeker verdedigt. De dienst Sport en Recreatie is belast met het in goede banen lei den van het evenement. een eindje op weg: „Wat doen die ven in het algemeen?" Die stelen, blijkt. „Ah, ze stelen voedsel van de tomatenplanten," weet Floris ineens weer. „Ik wist het allemaal wel," zegt Floris later. „Maar ze gaan altijd van die moeilijke vragen stellen. Bovendien was ik er dit hele jaar niet zoveel. Ik had dit vak liever niet gekozen. Gelukkig is dit de laatse les." De Maassluizer Floris blijkt ook helemaal niet van plan in de tuin bouw verder te gaan. Volgend jaar gaat hij naar de middelbare hotel school in Rotterdam. Leraar David-Geerse ervaart dat zijn leerlingen zich niet zoveel blijken te herinneren van hun les sen. 1 „Dat is een gebrek aan motivatie, of onverschilligheid, ik weet het ook niet goed. Ik weet niet of ze zich goed voorbereiden op dit exa men," Er zijn gelukkig ook leer lingen waarin hij het volste ver trouwen heeft. „Zodadelijk komt Martijn, dat is een goeie." Nerveus En jawel, Martijn, ietwat nerveus, ratelt de antwoorden op. Hoe de tuinder berekent hoeveel hij heeft verdiend, hoe tomaten er uit moe ten zien als ze naar de veiling gaan, tien vollegrondsgroenten, tien kasgroenten. Martijn weet het allemaal. De teraren hebben er plezier in, ze vragen nog eens extra door. Sebastiaan is weer wat minder op de hoogte. Drie soorten bedrij ven? „Uh, tomaten, komkommers en...". Nee, dat bedoelen de do centen niet. „Wat voor een bedrijf heeft me neer Van der Meer, waar we nu zijn?" „We hebben dat een kas- groenteteeltbedrijf genoemd," helpt de leraar hem. En zo gaat het afluitend examen van de La gere Agrarische school van het Holland College nog de hele mid dag door. Een half jaar nahetslaan vandeeerste paalzijnernoggeenbouwactiviteitenopde hoekvandeRembrandtlaanen de Vlaardingerdijk. Maardaarkomtspoedigverande- ring in, aldus initiatiefnemer De Vernieuwde Stad foto Dennes van der wei/Roei Dijkstra Schiedam 'Vijf maanden gele den ging de eerste paal voor de Rembrandtflat op de hoek van de Vlaardingerdijk en de Rem- brandtlaan in Schiedam de grond in. Na het slaan van de heipalen en het leggen van het fundament is er door omwonenden geen en kele bouwactiviteit meer gesigna leerd. De belangstelling voor de appartementen valt ook tegen. Daarmee lijkt het project van de baan. Maar daar is allerminst sprake van, aldus ambtenaar J. Peppelaar van de gemeente Schiedam. De gemeente participeert in het bouwproject middels De Ver nieuwde Stad, een bv die de plaat selijke overheid samen met en kele bouwondernemers heeft op gericht om de bouw op moeilijke plekken in stadsvernieuwingswij- ken van de grond te tillen. De kop van de Rembrandtlaan is zo'n plek. Na de sloop van een verval len winkelpand is de Rembrand flat bedoeld om deze piek op de kop van de Rembrandtflat te ver fraaien. Over de voortgang van het eerste project van de Vernieuwde Stad hoeven omwonenden zich geen zorgen te maken, zegt J. Peppe laar. De relatief lange periode tus sen het slaan van de palen en de start van de daadwerkelijke bouwactiviteiten was volgens hem ingecalculeerd. „De eerste paal ging eind decem ber vooral om subsidie-technische redenen de grond in," verklapt hij. „Anders hadden we beschik bare subsidiegelden verspeeld. Maar feitelijk waren we met de bouwvoorbereidingen nog niet zover dat we direct daarna kon den gaan bouwen. Juist de laatste weken hebben we samen met het Openbaar Nutsbedrijf de loop van alle kabels en leidingen bepaald. De start van de feitelijke bouw be gint nu binnen twee weken." Interesse Direct na het slaan van de eerste paal van het door de Rotterdamse architect H. Klunder ontworpen gebouw bleek er flinke belang stelling te bestaan om één van de zestien appartementen in het ge bouw met acht verdiepingen te kopen. Deze interesse heeft zich tot op heden echter niet vertaald in het afsluiten van koopcontrac ten. Van de te bouwen zestien ap partementen (vanaf 225.000 gul den) is er pas één verkocht. Peppelaar erkent dat de belang stelling \vat mager' is, maar re den voor paniek is er volgens hem allerminst. „De praktijk wijst uit dat de belangstelling flink toe neemt als er eenmaal wordt ge bouwd. Er is tot dusver bovendien nauwelijks geadverteerd voor het project en dan alleen nog maar in Schiedam. Terwijl de markt voor appartementen toch een regiona le is." In breder verband is er onlangs in Schiedam door onder meer de ge meente. de sociale verhuurders en makelaars gesproken over de situatie op de appartementen- markt in Schiedam. De conclusie luidde dat er veel belangstelling is voor koopappartementen, maar dat ze wel gedoseerd op de markt moeten komen. Mede dankzij de vernieuwing van de binnenstad zijn er het laatste jaar veel appar tementen beschikbaar gekomen, wat in de praktijk soms tot forse leegstand leidt. Van de enkele maanden geleden opgeleverde appartementen aan het Stadserf zijn er bijvoorbeeld velen nog niet verkocht. Ondanks deze donkere wolken maakt De Vernieuwde Stad zich geen zorgen over de verkoopbaar heid van de appartementen in de Rembrandtflat. De initiatiefne mers roemen het uitzicht en straks ligt metrostation Troelstra- laan op steenworp afstand. Verder wordt moed geput uit het succes van een ander project op de grens van Nieuvvland: appartementen complex de Hoogendam. Van de ze te bouwen appartementen naast NS-staUon Schiedam- Nieuwland is 65 procent verkocht. Vlaardingen De sluiting van de praktijk van de in financiële pro blemen verkerende oogarts K. H. Hagemans in Capelle betekent dat vooral de oudere patiënten, die vaker dan gemiddeld de art sen consulteren, de dupe worden. Hagemans zet zijn praktijk met ingang van 3 juni voort in het Ho ly Ziekenhuis in Vlaardingen. De patiënten worden in het vervolg geconfronteerd met lange reistij den naar Vlaardingen of zijn aan gewezen op oogartsen in Rotter dam of het IJsselland Ziekenhuis in Capelle. Daar wordt gewerkt met wachtlijsten van minimaal een halfjaar. Zelfstandig oogarts Hagemans kwam in financiële problemen nadat het ministerie van Volksgezondheid de tarieven voor behandeling verlaagde. De pijn zit hem in de ziekenfondspa- tienten. Per persoon mag de oog arts jaarlijks maximaal 38 gulden bij het ziekenfonds in rekening brengen, ongeacht het aantal, ke ren dat de patient hem bezoekt. De praktijk van Hagemans be staat voor zestig procent uit zie kenfondspatiënten. Hagemans kreeg enkele maanden geleden de deurwaarder op bezoek. Een dreigende beslaglegging m op dracht van de belastingdienst werd toen door tussenkomst van derden op het nippertje voorko men. Enkele verontruste patiën ten startten een inzameling om Hagemans financieel bij te staan. Die actie weid kort daarop afge blazen toen uitlekte dat de oog arts al in vergevorderde onder handeling was met de directie van het Holy Ziekenhuis. Ook de Ca pelse politiek trachtte m de bres te springen voor de noodlijdende oogarts. In de raad werd een be roep gedaan op het college van b en w om Hagemans financieel te steunen. Het college kon aan dat vei zoek niet volauen omdat Hage mans naar haar memng door een landelijke politieke maatregel in de problemen was gekomen. Vlaardingen—Een 88-jarige Vlaar- dinger is gistermiddag rond vier uur op de Europaboulevard in Vlaardingen van zijn snorfiets ge vallen. De man wilde .een bocht nemen, maar raakte de stoep en viel op straat. De Vlaardinger brak daarbij zijn been en werd overgebracht naar het zieken huis. Vlaardingen Een 26-jarige auto mobilist zag gisteravond om zes uur op de Charlotte de Bourbon laan in Vlaardingen een lantaarn paal over het hoofd. De man wilde een bocht naar links nemen en knalde tegen de straatverlichting. De Eneco moest eraan te pas ko men de verbogen lichtpaal op te ruimen. Bij het ongeluk raakte niemand gewond. Vlaardingen Een dronken auto mobilist uit 's Gravenzande kreeg vanochtend tot twee maal toe het bevel zijn auto te laten staan. 1 Vroeg in de ochtend werd de 28-ja- rige man op de A20 door de politie aangehouden. Een blaastest wees uit dat de man teveel had gedronken en werd af gevoerd- naar het politiebureau. Ook zijn auto werd meegenomen. Nadat er proces-verbaal werd op- gemaakt is de man heengezon den. Toen de man na vier uur zijn ayto op kwam halen, bleek hij nog steeds flink beschonken te zijn." I Opnieuw liet de politie de man 1 blazen en werd een nog hoger al coholpromillage in zijn bloed aan getroffen dan .de eerste maal. Voor de tweede keer moest de man lopend verder. Tevens kwa men de agenten er achter dat de auto van de 's Gravenzander niet APK gekeurd was en dat zijn ken teken deel III was verlopen. SchiedamIn een woning aan de Lorentzlaan in Schiedam is van ochtend rond half zes brand uitge broken. De bewoner, een 30-jarige Schiedammer, is met een bran dende sigaret op bed in slaap ge vallen. Door de hevige rookont wikkeling moesten er vijf wonin gen worden ontruimd. Enkele bu ren en de politie hebben voor de eerste opvang van deze mensen gezorgd. De 30-jarige bewoner werd met ademhalingsmoeilijk heden opgenomen in het Schie- land Ziekenhuis. SchiedamEen 36-jarige winkel dief probeerde er gisteravond vandoor te gaan met acht, uit een winkel in de Nieuwe Passage ge stolen bermuda's. Een beveili gingsbeambte achtervolgde de dief en kon hem op de Rotterdam-» sedijk staande houden. Omstan ders hielpen de beambte de dief tegen de grond te werken. De poli tie heeft de man meegenomen naar het bureau. Vlaardingen Rijksweg 20 tussen Vlaardingen-West en Maasland krijgt volgende maand het moder ne, zeer open asfaltbeton (zoab). Het snel opdrogende wegdek is vorig jaar reeds aangelegd op de noordelyke rijbaan (richting Westiand). Zoab staat er om be kend dat auto's er een langere remweg door krijgen. Het nieuwe zoab komt op een wegstuk van 2,5 kilometer op de zuidelijke rijbaan (richting Vlaar dingen), Voor het aanbrengen van zoab sluit Rijkswaterstaat de rij baan 's avonds en 's nachts af. De ze afsluiting vindt plaats van maandag 24 juni tot zaterdag 29 juni en maandag 1 juli tot zater dag 6 juli. steeds van 20.00 uur tot de volgende morgen 06.00 uur. Het verkeer richting Vlaardingen en Rotterdam wordt met gele bor den omgeleid over de Vlaarding- seweg. Het verkeer richting Utrecht en Amsterdam wordt bij het Naaldwij ksè kruispunt Wes- terlee al richting Delft gestuurd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1