Vlaardingen gaat in zee met DCMR Harpe Davids op weg naar volgende jubileum Picknick in Lickebaert niet druk, wel gezellig SS^IËIm Gemeente stoot controle van milieuvergunningen af Schiedammer in elkaar geslagen Buitenlands kenteken Vechtpartij Westhavenkade Tassendief actief Doorrijden na aanrijding Driedubbele inbraak Vogelkijkers tureluurs van porseleinhoen 'Oude panden verdienen bescherming tegen brand' r;--] 1 agenda Popprijs I Schiedam Vissers beboet Rotterdams Dagblad Maandag 3 juni 1996 Vlaardingen De gemeente Vlaardingen voert gesprekken met de DCMR Milieudienst Rijnmond over het overdragen van de milieutaken. Het gaat daarbij onder meer om het op stellen van milieuvergunningen en het controleren van be drijven op naleving van de regels. De verwachting is dat het gemeentebestuur in de tweede helft van dit jaar een definitief besluit neemt. Schiedam Een 38-jarige Schiedammer is gistermiddag in Schiedam door tien nog onbeken de mannen in elkaar geslagen. De vechtpartij vond plaats buiten een café op het Broersveïd. De man is voor behandeling van zijn ver wendingen overgebracht naar het Schieland Ziekenhuis. Schiedam Op de Swammer- damsingel in Schiedam beert de politie gisteren een 30-jange Rot terdammer aangehouden die in een auto met buitenlands kente ken reed. Tijdens een controle bij de douane bleek de man al 23 jaar in Nederland te wonen en dus niet meer in een auto met buitenlands kenteken te mogen rijden. Hij kreeg een proces-verbaal aan de broek. Toen de man werd ge vraagd tevens een blaastest te doen omdat hij een alcohollucht by zich droeg, tveigerde hij dat. Op het bureau blies hij alsnog en kreeg een rijverbod van een uur. Zijn auto is in beslag genomen om het kenteken te veranderen. Vlaardingen Om nog onduidelij ke redenen gingen zondagoch tend om half zes op de Westha venkade in Vlaardingen twee mannen met elkaar op de vuist Het slachtoffer moest zich in het Holy Ziekenhuis aan zijn verwon dingen laten behandelen. De da der is gearresteerd en ingesloten op het bureau. Vlaardingen Drie vrouwen zijn zaterdagochtend het slachtoffer geworden van straatroof. Een 75- jarigè Vlaardingse zag een tassen dief er op de Albertine Agneslaan met haar volle boodschappentas vandoor gaan. De tas werd later op de Lepelaarsingel teruggevon den. Op de Churehillsingel rukte iemand de boodschappentas van een 84-jarige vrouw uit haar han den. De tas werd later terugge vonden. maar de portemonnee met inhoud was verdwenen. Een 78-jarige vrouw op de Dillen burgsingel zag eveneens haar tas verdwijnen. Een behulpzame voorbijganger hielp haar bij het oversteken en ging er vervolgens met haar boodschappentas van door. Ook die tas werd later terug gevonden, zonder portemonnee. De politie onderzoekt de zaak. Maassluis Tegen een 33-jarige Vlaardinger is zaterdagavond pro ces-verbaal opgemaakt wegens het doorrijden na een aanrijding. Ook bleek de man te vee! te heb ben gedronken. De politie kon de dader aanhouden dankzij een melding van het roekeloze rijge drag van de man. MaassluisKort na middernacht heeft de politie een onderzoek in gesteld in winkelcentrum Ko ningshoek in Maassluis. Dat ge beurde nadat iemand had gebeld met de melding dat hy glasgerin- kelhadgehoord. De agenten zagen dat er in drie winkels was ingebroken. De da der was inmiddels te voet op de vlucht geslagen. Tot nu toe heeft Vlaardingen al tijd de boot afgehouden om zich by de DCMR aan te sluiten. De voornaamste reden was dat de ge meente de taken zelf goedkoper kon uitvoeren dan waarvoor de re gionale milieudienst het pakket aanbood. Ook speelde mee dat Vlaardingen het belangrijk vond om zélf de contacten met de be drijven binnen de gemeentegren zen te houden. Regionaal In de discussie rond de vorming van de stadsprovincie Rotterdam is er voor het eerst serieus gespro ken om aansluiting by de DCMR te zoeken. Daarbij speelde mee dat de vorige Milieuminister Al ders vond dat de uitgifte en con trole van milieuvergunningen n regionaal verband moest worden afgehandeld. Hij baseerde dat on der meer op de mogelijkheid om in groter verband een betere know how op te bouwen. Sjoemelen Ook speelde daarby mee dal men op het ministerie vond dat ge meenten die de regelgeving rond de milieuvergunningen in eigen hand houden, de mogelykheid hebben om daarmee te sjoemelen. Met andere woorden: de strenge eisen door de vingers zien om zo een bedrijf (én werkgelegenheid) binnen te halen. Iets waarvan in Vlaardingen nooit sprake is ge weest, zegt een woordvoerder van de Dienst Milieu. Volgens de woordvoerder zal er in de praktijk voor het bedrijfsleven en particulieren in Vlaardingen weinig veranderen. „Het enige verschil is dat ze voortaan naar de DCMR moeten voor een milieu vergunning, in plaats van naar de gemeente. De eisen veranderen niet of nauwelijks, dat gebeurt volgens dezelfde, landelijk gel dendevoorschriften." Oplossingen Over de financiële gevolgen is volgens de gemeente nog niks be kend. De onderhandelingen daar over moeten nog starten. Wel zal bij de overname van de taken ook een oplossingen moeten worden gevonden voor de acht tot negen Vlaardingse ambtenaren die zich nu bezig houden met de milieu vergunningen en de controle daarop. Een mogelijkheid is dat de DCMR deze mensen over neemt. Als Vlaardingen gebruik gaat ma ken van de diensten van de DCMR, blijft alleen Capelle aan den Ussel over als gemeente in de Rijnmond die dat niet doet. Vol gens een woordvoerder van de mi lieudienst bestaan er ook geen plannen van Capelle om de over stap te maken. De muziekverenigingen trokken alle registers open IndeSchiedamse Margriethal. Foto Dermis van der wei/Roei Dijkstra Door Pieter Vermaas Schiedam De voorzitter van 'Fanfarenzug Rlau-Weiss' uit Es- slingen was zaterdagmiddag de gelukkige. Hij mocht als eerste de jubileum- cd van Harpe Davids in ont vangst nemen. Als tegenprestatie trokken de blauw-witten, net als Harpe en andere uitgenodigde muziekverenigingen, alle regis ters open in de Schiedamse Mar griethal. Het publiek genoot. En zal het cd-tje, gemaakt ter gele genheid van het 75-jarig bestaan, ongetwijfeld aanschaffen en grys draaien. „Het is niet de eerste keer dat de .klanken van de christelijke mu ziekvereniging op een geluids drager zyn geperst," vertelt Ma- chiel Jongste, de tamboer-maxtre van de drumfanfare. „Lang gele den is mu2iek van onze vereni ging op een 78-toeren plaat gezet Die plaat, die ver voordat ik bij Harpe Davids kwam is gemaakt, heb ik helaas niet in mijn bezit. Ik schat dat er maar één of twee van bestaan: echte collectors items dus. Op onze nieuwe cd is werk te beluisteren van de drum fanfare, het B-orkest en het har monie-orkest." Tijdens de presentatie van de cd in de sporthal was het op de vloer een drukte van jewelste. Tussen de lijnen, waarop doorgaans zaal- sporters hun. spelpatronen uitr voeren, werden nu dansen uitge voerd door verscheidene muziek verenigingen. Zo waren onder meer een pipeband, drumfanfare en twirlteams 'The Yellow Rain- bows' in de spotlights te zien. „We hebben bewust voor een ge varieerd middagprogramma ge kozen, en ik denk dat dat prima uitpakt," meent Jongste, die ook penningmeester van de Harpe Davids is. De show van de twirlteams The Yellow Rainbows - gebaseerd op de Disneyfilm Pocahontas - ont lokte bij het publiek, onder wie veel ouders, de meeste enthousi aste reacties. Dat de jonge mei den wel eens een balonnetje mis ten, mocht de pret niet drukken. En terecht: uit de show in Poca- hontas-jurkjes sprak immers een spelvreugde die bij de andere, veel strakkere uitvoeringen wat ingetogener werd geuit. Een paar uur later 'volgde het avondprogramma van de jubile rende muziekmakeis. Naast het Harmonie-orkest en het B-orkest van de jubilaris gaf ook het Rot terdams Opera Koor acte de pré- sence. De 130 leden van muziek vereniging Harpe Davids sloten de feestdag af met het klapstuk 'I will survive5waarbij de aanwezi gen een polonaise inzette. „Dat T will survive' is inderdaad symbo lisch bedoeld," besluit Jongste. „Harpe Davids gaat nu op voor de volgende 75 jaar." „v~ Door Pieter Vermaas Vlaardingen Liever één porse- leinhoen in onze kijker, dan tien in het vizier van de andere groep vogelaars, vindt een groepje vo gelliefhebbers op excursie in de Broekpolder. Want dat de andere excursiegxoep de zeldzame, ge vederde vriend gistermiddag wél heeft ontwaard, steekt de fanatie ke vogelaars een beetje. Daar ko men zy eerlijk voor uit. „Ja we zijn heel erg jaloers. Zien wij zo'n zeldzame vogel wél, dan kan onze dag niet meer stuk." Het gemiste porseleinhoen zal die middag als een rode draad door de - verder geslaagde - excursie lopen. De vogelexcursie is slechts één activiteit in het '24 uur natuur programma van het Schiedamse natuurcentrum de Boshoek, dat ter gelegenheid van het tienjarige jubileum gisteren ook een jeugd honk en een diorama opende. Het weer zat gisteren bepaald niet tegen. Vandaar dat ook veel wan delaars en wielrenners de Broek polder bevolken, al dan niet met oog voor vogels. Een observatie hut in de Broekpolder is tijdens de excursie de 'place to be'. Als iets daarin weer eens duidelijk wordt, is het wel dat de Rijnmon- der voor het aanschouwen van na tuurschoon met naar de andere kant van de wereld hoeft. Een prachtig uitzicht richting Maas sluis en Maasland, met de A20 aan de linkerzijde op veilige afstand. Een perfecte plaats ook voor een onbespiede blik opde vogels in en rond de Rijsplas. Alles zowat in de achtertuin van Pernis. Vredesduif De leken onder de vogelkijkers, niet beschikkend over geoefend oog, vogelboek en verrekijker, voelen zich aanvankelijk op schier onoverbrugbare .achter stand gezet. Maar die wordt ver kleind door het deskundig com mentaar van vogelkenners Jan van derMeulen en de Schiedamse burgemeester Reinier Scheeres. „Kijk, daar zien we de nijlganzen. Die zijn destijds ingevoerd als volièrevogels, maar de beesten wisten te ontsnappen. Nu blijkt dat ze zich hier prima kunnen handhaven. Het zijn overigens agressieve jongens; zelfs de knob belzwanen worden soms door hen aangevallen." Dat niet elke vogel zich als een vredesduif gedraagt, blijkt direct daarop eens te meer. Een vlucht kieviten weet met vereende krachten een - ook al 20'n rover- wc0 ie werken. Deze agressor had het gewaagd hun territorium binnen te vliegen. „Tedere keer leer je weer meer over de vogels," stelt Jan van der Meulen de beginners gerust „In bet begin zag ik ook alleen maar de grote vogels. Later kwamen daar steeds meer kleine by en nu kan ik er veel determineren aan de hand van het geluid dat zij ma ken." Het is duidelijk dat Van der Meulen en Scheeres zich als een vis in het water voelen. Keer op keer zien zij nieuwe exemplaren over het water scheren, waarna de verrekijker rondgaat om ook de anderen van de vogels te laten ge nieten. Nee, de ervaren liefheb bers zijn gisteren zeker niet voor het laatst in de Broekpolder, bin nenkort gaan ze weer. Als dan die vermaledijde porselemnoen met z'n sluipende tred nou maar wil meewerken. Het is nu slechts de spotvogel die er de humor van kan inzien. Schiedam Alle monumenten en andere historisch waardevolle panden in Schiedam zouden ei genlijk moeten worden uitgerust met een brandmeldinstallatie, Dat schrijft het Schiedamse colle ge van b en w in antwoord op vra gen van de raadsleden Metaal en Van Loenen (Gemeentebelangen/ Solidair '93). De gemeente is be reid subsidiemogelijkheden te onderzoeken. Metaal en Van Loenen stelden hun vragen naar aanleiding van een artikel in het Rotterdams Dagblad, waarin werd gesteld dat 'brandmelders De Walvisch had den kunnen redden'. De molen brandde iri februari volledig uit. Dat gebeurde een paar weken na dat de restauratie was afgerond. Het ontbreken van een brand meldinstallatie leidde ertoe dat de brandweer afhankelijk werd van een oplettende omwonende. Toen de eerste Schiedammer onraad rook, stond het houten binnenste van de molen al in lichterlaaie. De brandweer kon niet veel meer uit richten dan het beschermen van de omliggende gebouwen. Vlaardingen Niet druk bezocht, maar wel 'gezellig' was het feestje zaterdag bij het Volksbos in Vlaar dingen. De stichting Groeiend Verzet in de Lickebaert vierde met een picknick de overwinning die zij behaalde op de provincie. Definitief geen vuilstort in de Lickebaert is de trofee en daar moest op gegeten en gedronken worden. Tier jaar geleden richtten veront ruste inwoners van Vlaardingen, Maassluis en Maasland de stich ting Groeiend Verzet op. De plan nen om een gedeelte van het Lick- ebaertgebied, die al sinds 1975 be stonden, in te richten als vuilstort kwamen wel heel erg dichtby toen de gemeenteraad van Vlaar dingen in 1992 het hoofd in de schoot leek te leggen en toe wilde geven aan de plannen van de re gering. „Dat inwoners van de drie ge meenten zo massaal gehoor gaven aan de actie om bomen te planten als protest tegen een dreigende vuilstort, had ik nooit verwacht," zegt voorzitter Niko Koffeman. „Zo'n zevenduizend actievoer ders die ongeveer zestienduizend Een handjevol bezoekers loopt tijdens de overwinningspicknick door het Volksbos. Foto Denmsvander Wel/Roel Dijkstra bomen plantten, is natuurlijk wel iets bijzonders." Zo'n vier jaar lang bleef het span nend rondom de plannen voor de vuilstort. Totdal in april van dit jaar de provincie bekend maakte dat een vuilstort er definitief niet komt. De reden voor het afblazen van de plannen is dat er door her gebruik minder afval wordt ge vormd en er dus minder ruimte nodig is voor vuilstort. „rk zie het niet doorgaan van de vuilstort in de Lickebaert echt als een overwinning," zegt Koffe man. „Het gebied zit vol vogels en insecten die er zeer prettig toe ven. Dat moet niet worden ver stoord, het Volksbos moet blij ven." Tijdens de picknick lopen kleine groepjes bezoekers rond in het Volksbos. In een grote tent kun nen ze een broodje eten, een bier tje of een kop koffie drinken. Groot is de belangstelling niet voor het feestje. „Het zal wel te maken hebben met het weer," zegt Koffeman. „Ik denk dat veel mensen naar de camping zijn. Ook is de zaterdag een dag om boodschappen te doen. Daarby komt dat de slag natuurlijk al is geleverd." Toch vindt Koffeman het niet echt jammer dat er zo weinig mensen zyn. „Ik ben blij te zien dat de inwoners van de drie ge meenten meer actievoerders dan feestvierders zijn." Die strijdlust komt goed van pas bij het nieuw doel, dat de stich ting voor ogen heeft. De Afval Verwerking Rijnmond moet het de komende tijd ontgelden. Vol gens Koffeman importeert het be drijf afval uit verschillende delen van het land. „Het bedrijf is opge richt om het vuil uit dit gebied te verbranden. Dat ook het vuil uit andere gebieden wordt verbrand, is natuurlijk niet de bedoeling en daar gaan we tegen protesteren. Er komen nog steeds schadelijke stoffen vrij bij de verbranding." Het ontbreken van de brandmeld installatie werd door Van Loenen en Metaal als 'verkeerde zuinig heid' gekarakteriseerd. Het colle ge van b en w, dat drie maanden uittrok voor het beantwoorden van de vragen, deelt die mening niet. „Molens zijn duur in onderhoud en van tijd tot tyd zyn kostbare restauraties nodig. De Stichting de Schiedamse Molens moet voortdurend prioriteiten stellen. Dat betekent dat de niet geringe investering in brandmeldinstalla- ties steeds moet worden afgewo gen tegen het plegen van even zeer noodzakelijke restauratie werkzaamheden." Dat De Walvisch ten tijde van de brand nog niet van een brandmel der was voorzien,.betekent vol gens het college beslist niet dat brandveiligheid het kind van de rekening is bij de molenstichting, die onder voorzitterschap staat van burgemeester R. Scheeres. De molens De Nieuwe Palmboom en De Vrijheid werden de laatste jaren voorzien van brandmelders. De Walvisch en De Drie Koorn- bloemen stonden ten tijde van de brand op de prioriteitenlijst voor te plegen investeringen in de ko mendejaren. Naast de molens zijn ook belang rijke monumenten als het kan tongerecht, het zakkendragers huisje, de kerktoren van de Grote Kerk en het stadhuis niet voor zien van een brandmeldinstalla tie, 'In beginsel' vindt het gemeente bestuur dit een ongewenste situ atie. „We zijn bereid te onderzoe ken of de subsidieverordening Stadsvernieuwing een mogelijk heid biedt om als gemeente mee te betalen aan de kosten voor de installatie van een brandmeldin stallatie. Is dit niet het geval, dan willen we een aanpassing van de verordening in overweging ne men. We nemen, pas een definitie ve beslissing als de meerkosten in beeld zijn gebracht." Voor de gemeente Schiedam heeft de aanleg van een brand meldinstallatie in molen De Wal visch in elk geval geen financiële consequenties. Kort na de brand stelde .een sponsor een brand meldinstallatie beschikbaar, die zal worden geïnstalleerd als de herbouw is afgerond. De herstel werkzaamheden aan De Walvisch starten aanstaande zaterdag en duren naar alle waarschijnlijk heid twee jaar. Maandag 3 juni VLAARDINGEN Dienstencentrum West. Inspraak bestemmingsplan Westwijk, deelge bied 'Hoogkamer', 20.00u. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg. Gr.z. Op ZoelVDe Brand, 20.00u. Biblio theektheater. Eenakterfestival, 20.00en 21.30u. Studio van Fact. Het feegbeicf van het bestaan, 20.30u. Dinsdag 4 juni ROTTERDAM Luxor Theater. Karin Bloemen, 20.15u. Rotterdamse Schouw burg Gr.z. Op Zoek/De Brand, 2Q.00u. Bibliotheektheater. Een akterfestival, 20.00 en 21.30u. Bonheur. Tussen Moskou en De cember, 20.30u. Dizzy. Mijke Loe ven Band,22.00u. Dodorama. Rot terdams Improvisatie Poel, 20.00- 23.00u.Grote-ofStLaurenskerk. Bij het scheiden van de markt, 17.30u. ROTTERDAM Calypso 1: 'Mighty Aphrodite' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso 21 3; 'Sense and Sensibility' (al) dag. 12.45-3.30-6.15-9.15.Calypso3; 'Casino' (16) dag. 8. Calypso 2 Riksbioscoop: 'Forget Paris' (ai) dag, 12.45-3.30. Cinerama 1: The Juror' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 2: The Scarlet Letter (16) dag. 1.15-4-6,45-9.30. Cine rama 3: 'Hellraiser IV: Bloodline' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cine rama 4: 'Dead Man Walking' (16) dag. 6.45-9.30, do.vr.ma.di. ook 1.15-4. Cinerama 5: 'Braken Arrow' (16) dag. 6,45-9.30. do.vr.ma.di. ook 1.15-4. Corso: 'Pnmal Fear* (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Imax Theater 'Survival Island' (a!) dag. beh. ma. 2-4-7ma. alleen 7. The Li ving Sea' (a!) dag. beh.ma. 3-8. za- .zo. ookl. ma. alleen 8. Venster 1: 'Fallen Angels' (12) dag. 10. 'l'Amo- reMoleste' (16) dag. B. Venster 2: 'Dood in Venetië' (16) dag. 7.30. 'Good Men, Good Woman' (16) dag. beh.ma. 10. Lantaren 2: The White Balloon' (al) dag. 8. 'Small Faces' (16) dag. 10. Lumière 1: 'Cutthroat Island* (12) dag.1.15-4-6,45-9.30. Lumière 2: 'Girl 6r(12) dag. 4-6.45- 9.30. do.vr.ma.di. ook 1.15, Lumiè re 3: 'Diabolique' (16) dag. 6.45- 9.30. do.vr.ma.di. ook 1.15-4. Lu mière 4: 'Heat' (16) dag. 8.30. do .vr.ma.di. ook 1-4.30. Pathé 1: The Birdcage' (al) dag. ll.00-i.4Q- 4.20-7-9.40. Beh.zo. 11,00. Pathé 2: 'Critical Decision' (16) dag. 3.55- 6.40-9.25. do.vr.ma.di. ook 1.10. Pathé 3; 'Leaving Las Vegas (16) dag. 11.30-2-4.30-7-9.30. Pathè 4; Things to do in Denver' When you 're dead. (16) dag. 11.25-2-4.35- 7.10-9.45. Pathé S: '12 Monkeys' (12) dag. 12.40-3.30-6.20-9.10. Pathé 6: 'Copycat' (16) dag. 3.35- 6.25-9.15. do.vr.ma.df. 00k 12.45. Pathé 7: 'Up close Personal' (at) dag. 1.05-3.50-6.35-9.20. Rex: 'L'lrresistable' (18) dag. vanaf 12.00. Schiedam Het aantal aanmel- ding voor de audities voor hetl Plantagefestival beeft de organi- satoren zo verrast, dat besloten is tot een vervolg. Dick Makelaar van Stichting Blue Music en Auke Pol van de Popschool Schiedam hebben hiervoor een bandcompe titie bedacht, die de Popprijs Schiedam gaat heten. Volgens de plannen vinden er in muziekcafé Podium zes voorron den plaats, waarin 36 ban'ds een half uur spelen en waaruit acht bands voor de halve finale worden geselecteerd. Deze acht presente ren zich tijdens twee halve finales met een set van veertig minuten. Hieruit worden drie bands voor de finale geselecteerd. Gestreden wordt onder meer voor een nader te bepalen geldbedrag, een optreden op het hoofdpodium van het Plantagefestival op 30 april volgend jaar en op het Schiedams Blue-treffen in okto ber 1997. De Schiedamse Popprijs wordt- gehouden in de periode van sep tember tot feburari 1996/1997, steeds op vrijdagavond. Deelne; mende bands betalen als in schrijfgeld 25 piek. Inschrijffor mulieren moeten voor 1 juli bin nen zijn. De formulieren zijn verkrijgbaar bij de Popschool Schiedam aan de Lange Nieuwstraat 183, de oefen centra en muziekzaken -an Schiedam en Vlaardingen. Voor meer informatie: 4371678 of 4260813. Vlaardingen De politie heeft za terdagochtend zes hengelaars op de bon geslingerd. De vissers wa ren bezig zonder dat ze een ver gunning hadden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1