15 'Vier verdiepingen is het matje' 'De Uitspraak' Het nieuwe Hemaplein ligt misschien wel in Den Bosch genda Beter milieu (2) Straatspeeldag op het Erkerplein Vakantieproject in verpleeghuis Spreekuur van raadsfractieCDA Amnesty jarig Spreekuur Concerten op beiaard kerk Musical door Moving Voices Nieuw seizoen huursubsidie Rotterdams Dagblad Dinsdag4 jum 1996 „Ha, buurman. Dat is wat met die Frans Klijzen hè? Dat 'ie Oost uit moet." „Wie? Frans Klijzen? Wat heeft 'ie misdaan dan?" „Niks. Hij is de opbouwwerker in onze wijk en moet als gevolg van een roulatie-systeem ergens anders heen. Zonder inspraak van de betrokkenen. Heb je dat niet gelezen? Het stond uitgebreid in de Oost Reporter. Overigens zou hij 10 mei al vertrokken moeten zijn, maar gelukkig is hij er nog steeds." „Ik heb wel een ingezonden brief in het Rotterdams Dagblad gezien van een reporter van de Oost Reporter. Hij was geloof ik boos over die column overeen beter milieu in Schiedam.'' „Gelijk heeftie. Die verslaggever denkt dat ie z'n belangen kan laten behartigen door de Oost Reporter. Zo werkt het natuurlijk niet." „Hoho, dat ben ik rüet helemaal met je eens, buur. De Oost Reporter wordt voor een deel betaald van het wijkbudget. Dat budget is mede bedoeld om de leefbaarheid in de wijk te verbeteren en de bewoners er toe aan te zetten zich voor hun wijk m te spannen. Die nobele ge dachten hebben hem kennelijk geïnspireerd tot het geven van nutti ge tips ter verbetering van het woonklimaat. Met al die hondenpoep heeft 'ie, ais je het my vraagt, groot gelijk. En dankzij hem is ook de gft-contamer op de Van Swmdensingel verplaatst. Trouwens, in die Oost Reporter willen ze toch reacties en suggesties van de wijkbewo ners hebben? Die over actie voeren tegen het parkeerbeleid in Oost vond ik ook wel aardig. De gemeente is ook van plan het "betaald par keergebied' uit te breiden. Als je alleen naar het stadskantoor gaat om te protesteren maak je geen kans. Met z!n allen sta je veel sterker. De uitgestelde sluiting van die Turkse moskee is daar een mooi voor beeld van." „Mmm, daar zit wel wat in ja. Hij was ook boos dat zijn ingezonden brief niet direct was geplaatst. Even een belletje naar de redactie had ook gekund." „Ja, maar de redactie had ook zelf kunnen bellen datdie briefer later in zou komen. Een beetje gemakzuchtig, vind je ook niet?" „Dat geldt dan voor allebei." „Die Oost Reporter-reporter heeft nou die verslaggever weer ge vraagd de lezers van de krant de achterliggende gedachte van zyn co lumn uit te leggen." „Zouden die het niet begrepen hebben dan? My een vraag of hy dat doet." „Nou ik ga meer weer. Ik moet de hond nog uitlaten." „Ja, tol ziens. Maar laat 'm niet poepen hier hè." SANDER SONNEMANS Op het Erkerplein wordt woensdag 5 juni de jaar lijkse nationale straatspeeldag gevierd. Op deze mid dag van 13.30 tot 15.00 uur kunnen kinderen van ver schillende leeftyden op straat spelletjes doen zonder dat er auto's rijden, de buurman boos wordt of er hon denpoep ligt. Ook wordt er een wenslyst gemaakt waarop kinderen kenbaar kunnen maken waar zij veilige speelplekken willen hebben. Ook op het Dr. Willem Dieesplein wordt de straat speeldag gevierd, 's Middags wordt er eer, sensatio neel ongeluk nagespeeld om de aandacht van auto mobilisten te vestigen op bet gevaar voor kinderen van te hard ryden. Het verpleeg- en reactiveringscentrum DrieMaas- Stede is voor het vakanlieprojeet van 5 tot en met 16 augustus weer op zoek naar jongeren en scholieren. Tien dagen lang kunnen jeugdigen vanaf 14 jaar meedoen aan dit vakanticproject. Zy krijgen dan de gelegenheid om zon twee a drie uur per dag een 'kijkje m de keuken' van het verpleeghuis nemen. Meer informatie is te krijgen by Yvonne Scheper op nummer 4278123. De gemeenteraadsfractie van het CDA houdt donder dag 6 juni een spreekuur in de fractiekamer in het stadhuis aan de Grote Markt. Van 19.00 tot 20.00 uur is gemeenteraadslid M. P.van Mansum aanwezig om in tc gaan op vragen en problemen van Schiedam mers. Het is niet nodig van te voren een afspraak te maken. Vlaardingen De afdeling Vlaardingen van Amnesty International bestaat 25 jaar en viert dat vrijdag 7 juni vanaf 19.45 uur met een jubileumavond in de Harmonie, 's Mid dags om 17.00 uur worden bij het Ceuzenmonument op de Grote Markt de wreedheden op hel Plein van de Hemelse Vrede in China van zeven jaar geleden herdacht. Tijdens deze plechtigheid wordt een kunstwerk onthuld dat is gemaakt door Irtgrid Brummelkamp. Wethouder L. Timmermans (ouderenbeleid) houdt woensdag 5 juni een speciaal spreekuur voor oude ren. Het spreekuur vindt plaats in dienstencentrum De Vliet aan de Arthur van Sehendelstraat en begint om 14.00 uur. In de maand juli wordt er geen spreek uur gehouden. De zomeravondconcerten op de beiaard van de Gioote Kerk gaan vrijdag 7 juni weer voor de negen tiende maal van start. De komende maanden worden zes concerten verzorgd van 19.30 tot 20.30 uur. De da ta voor de concerten zijn 1 en 17 juni, 12 en 16 juli, 9 en 23 augustus. Ook is het mogelijk de toren te be klimmen. Geïnteresseerden moeten dan voor 19.20 uur bij de toren staan. Het Maassluise swing choir Moving Voices treedt vrijdag 7 en zaterdag 8 juni op in het Schuurkerk- theater met de musical Dubbelspel. De musical is ge schreven door de koorleden zelf en biedt een scala aan swingende muziek van jazz tot pop. Het optreden begint om 20.00 uur. Kaarten kosten tien gulden per stuk.en zijn te reserveren op nummer 010-5913366, Redactie Waterweg: ielle Gunneweg, Menno Haddeman, Ben van Haren, Danielle Hermans, Mariëtte Olsthoorn, Jan Rozendaal, Ca rel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Sander Son- nemans Telefoon 2340055 4004310 Door Carel van der Velden Den Bosch Toeval bestaat niet, weten mensen die in het verleden wel eens op stap zijn geweest met de Schiedamse raadscommissie architectuur. Ooit werden her en der in het land vier projecten bezocht van Hans Ruijssenaars en prompt werd deze bekende architect inge huurd om het Stadserf te ont werpen. Vorige week donder dag was er weer zo'n uitstap je. Dat heeft'vast iets te ma ken met aanstaande ont- werp-opgaven voor het He maplein en Nieuwland-Oost, veronderstellen enkele deel nemers vooraf. „Ik kan me heel goed voorstellen dat het Hemaplein er ook zo gaat uitzien," zegt ambtenaar F. Griffi oen, als hij aan het eind van de middag de binnenplaats van La Cour betreedt. La Cour is een op vallend woningbouwproject aan de rand van de binnenstad van Den Bosch, direct achter het sta tion. Het project van architect Gerard Derks bestaat uit vijf gebouwen, gegroepeerd rond een binnen plaats. De buitenmaten stemmen wonderwel overeen met het braakliggende Hemaplein. De blokken met appartementen zyn met elkaar verbonden door ge koppelde kolommen en gemetsel de portalen. De zware gietijzeren hekken onderstrepen de klassie ke uitstraling van het geheel. Griffioen, als chef stadsontwikke ling een invloedrijk ambtenaar, voelt zich vooral aangesproken door de tuin. Ook in Schiedam pleiten veel mensen voor een deels parkachtige invulling van het plein. In de Bossche situatie houden de ijzeren hekken echter alle buitenstaanders buiten de deur. Daarmee is de tuin het ex clusieve domein voor de bewo ners. Zelfs op deze zonnige mid dag vertonen die zich er echter niet. „De meeste verkiezen hun balkon boven de tuin," vertelt de concier ge, die speciaal voor het Schiedamse bezoek de tuindeu ren even open heeft gedaan. „Veel mensen werken bovendien. Het gebruik van de tuin moet nog een beetje op gang komen, de eerste bewoners zijn hier verleden jaar komen wonen. Sinds kort is er een jeu de bouiesclub van bewo ners." Lusthof Voor de bepleiters van een park achtig Hemaplein moet het een schrikbeeld zijn. Want wat heb je aan een lusthof met fonteinen, bloembakken, mooie zitjes, bomen en struiken als je er als buitenstaander met eens in mag? En de bewoners mogen er mooi zicht op hebben, wat heeft dat voor nut als ze nooit in de tuin ver blijven? „Op het Hemaplein moeten we dat niet doen," vindt Griffioen. „Maar je kunt natuurlijk wel den ken aan het inrichten van een bin nentuin als semi-openbaar ge bied, De hekken kunnen overdag open, waardoor iedereen in zo'n binnentuin kan verblyven. Door ze 's avonds te sluiten kun je een beheersbare situatie creëren." De appartementencomplexen in het Bossche project zyn afwisse- Het Bossche La Cour: de buitenmaten stemmen wonderwel overeen met het braakliggende Hemaplein. Foto Roel Dijkstra lend vijf en zeven verdiepingen hoog. Voor het Hemaplein is dat te volumineus, menen de meeste leden van de raadscommissie als zij door de tuin banjeren. Gezien de relatieflage bebouwing in de omgeving (met uitzondering van het stadskantoor) is vier verdie pingen op het braakliggende ter rein in de Schiedamsebinnenstad volgens hen het matje. Maar het beeld dat La Cour oproept spreekt de meesten wel aan. Wethouder Reynhout is ook van de partij bij de excursie. Hij ont kent dat de trip is bedoeld om de- politieke geesten te masseren in de door hem gewenste richting. Bovendien is zijn collega Haf kamp verantwoordelijk voor de rui mtelijke inrichting van het He- maplei n, ai heeft Reijnbout met zijn architectuurpet natuurlijk wel invloed. „Maar het is nuttig om met jie commissie hier en daar naar architectuur te kijken. Het is goed om vergelijkingsmateriaal te hebben." Kazerne In Tilburg wordt eerder op de dag rondgekeken in het Kromhout park, in Nederland een voorbeeld project op het vlak van ruimtelij ke ordening. Een paar jaar gele den was het een verpauperde buurt, waar oude arbeiderswonin gen uitkeken op de verroeste hek ken van een oude kazerne. De kazerne is gesloopt, waardoor een groot terrein braak kwam te liggen. Het lag wellicht voor de hand het terrein vol te bouwen met eengezinswoningen in de goedkope sector, maar Tilburg koos een andere weg. In de ach terstandswijk werd gekozen voor de bouw van dure appartementen aan de randen van het acht hecta re metende terrein. Dankzij de grondopbrengsten van de appartementen kon de rest van het terrein onbebouwd blijven. Op het vroegere exercitieveld kwam een enorme vijver, met een uit aluminium en hout opgetrok ken eiland dat door middel van bruggen met het Vaste land' is verbonden. Is de invloed van het Bossche wo ningbouwproject op Schiedam nog onbekend, een echo van het Kromhoutpark-concept wordt binnenkort zichtbaar in Schiedam, verklapt Marc van Dijk. Hij is m Nieuwland actief als adviseur van de bewonersvereni ging en de grote animator van een architectuurwerkgroep. „In plan gebied Parkweg-Oost komt op de plaats van het vroegere schoolge bouw ook een grote vijver. Voor de inrichting kunnen we hier van daag wellicht verdere ideeën op doen." Wethouder Reynhout is te spre ken over de inrichting van de vij ver, al vreest hij voor de reacties als het concept in Schiedam wordt overgenomen. „Je hoort al snel dat water en bruggen gevaarlijk voor kinderen zijn. Maar half Ne derland bestaat uit water. Het zou moeten kunnen." Tijdens de wan deling blijkt dat het gebied grote aantrekkingskracht heeft op jog gers, wandelaars en vissers. Tijdens het bezoek aan Breda is het toeristisch gehalte hoog. Het bezoek aan het Chassé-theater en de wijk Haagse Beemden is inte ressant, maar met relevant als ideeenleverancier voor Schiedam. In de woonwijk tonen gemoedelijke Brabanders zich vereerd met het bezoek van bui tenaf. In Rotterdam is dat aan hei begin van de dag wel anders. Marc van Dijk wil m een seniorencomplex op de Kop van Zuid in alle rust to nen waar de inspiratie voor de bouw van vijf deels doorzichtige liften bij de Parkweg vandaan komt. Dit project De Evenaar blijkt echter in trek te zijn bij veel arehi tectuurt oeristen. Te veel, naar het oordeel van een opgewonden bewoner van de bo venste verdieping. Hij poogt scheldend en tierend ambtenaar Harrie Jansson te lijf te gaan als hy het zoveelste gezelschap na vijf minuten zat is. Jansson haalt zijn schouders op over opmerkin gen dat het 'hier geen dierentuin is.' „Die man heeft waarschijnlijk pioblemen thuis of zo." De Schiedamse commissie in het Tilburgse Kromhoutpark. Foto Roel Dijkstra Wijze, originele, typerende, dwaze en opvallende uitspraken van be kende en onbekende streekgenoten, in de maand mei gehoord en gele zen door verslaggevers van het Rot terdams öagbiad Een agent geeft een signalement van een winkeldief door aan een collega. „Hydraagteen wit shirt en hij is zo kaal als een biljartbal." „Frans moet blijven," staat er te le zen op een spandoek in de raads zaal. Frans is Frans Klyzen en de actievoerders uit Schiedam-Oost protesteren met de vlag tegen het gedwongen vertrek van deze op bouwwerker. Ondenvijs-wethou- der Aad Wiegman is verheugd over de vlag. „Frans zit tegenwoordig een beetje in het verdomhoekje. Zo'n mooie taal kan wel wat steun gebruiken." Vlaardinger Peter de Jong heeft de naam van de ontwerpster van de Spaanse Trappen (Wilma Kuil) veranderd in Wilma Valkuil omdat menig Vlaardinger letterlijk en fi guurlijk over het nu nog houten project is gestruikeld. Ook voorde projectontwikkelaar van het Lies veld heeft de recalcitrante Vlaar dinger De Jong een minder flatteu ze naam verzonnen: „Multi Vast- niet-goed." Bedrijfsleider Arie den Bleker van V&D spreekt met peptalk de Vlaardingse middenstanders moed in. De Jong is niet onder de indruk. „Van de bedrijfsleider van het allerielijkste winkelgebouw in Nederland is niet te venvachten dat hij ook nog lelijke dingen zegt." WethouderTon van der Steen (ver keer en vervoer) in Vlaardingen krijgt de theorie van raadslid Joke Fial (Burger Belangen) te horen dat de gemeente de bezorging van het huis-aan-huis blad Groot Vlaardingen wellicht manipuleei t. Zijn eerste reactie: „Dat mens is gek! Schryf dat maar op." In de Blauwe Brug worden spre kers tijdens een inspraak-avond over de A4 bijna overstemd door discodreunen uit een aanpalende zaal. Op verzoek van het organise rende Rijkswaterstaat wordt het verantwoordelijke aerobics-klasje het zwijgen opgelegd. „Gelukkig is het gelukt de herrie te tempe ren," constateert voorzitterTalma. Reactie vanuit de zaal: „Als het met die rijksweg ook zo gaat, zijn wij tevreden." Alles mag, alshet maarniet in mijn achtertuin gebeurt. Bij Rijkswa terstaat noemen ze dit NIMBY-ge- drag (not in my backyard). Een be woner van de Kasteehveg heeft er tydens de inspraak-avond over rijksweg A4 duidelijk last van. Die ryksweg? Prima, zegt hij. alsde bij zyn voordeur geplande op- en afrit er maar met komt. Tegenstander Ed Verhaar van de rijksweg kan zijn minachting niet onderdrukken. „In tegenstelling tot de vorige spreker zal ik mij niet verlagen tot een uitspraak in de trant van: 'leg maar wegen aan zo lang ze niet langs mijn kasteel lo pen'." Het waren zware dagen voor het CDA in Vlaardingen tijdens de be handeling van de Voorjaarsnota. De christen-democraten wilden zich zo graag profileren naar de achterban (CJV, scouting, biblio theek), maar kregen geen ruimte van coalitiepartners WD, PvdAen D66. Na afloop, tijdens een borrel, verzuchtte CDA-fractielid Cees Oosterom m gezelschap van Lex de Lange (WD): „Je mag niet eens een eigen mening hebben." De Lange gevat: „Wie zegt dat? Je mag best een eigen mening heb ben, je mag alleen geen afwijken de mening hebben." In zijn algemene beschouwingen, die over de dreigende tweedeling van de maatschappij ging. vertel de Rien Lensvelt (SGP/RPF/GPV) over de bedreigingen voor een ge zin met vier kinderen. CDA-frac- tievoorzitter Klaas van Nelten von d da t Len svelt wel een groot ge zin had genomen om zijn verhaal te ouderbouwen. Lensvelt fel: „Groot? Groot! Een gezin met twaalf kinderen, dat is groot." Aardig detail: de echtgenote van Van Nettens fractiegenoot Cees Oosterom is in verwachting van een vierde kind. Anny Attema verbaast zich over de bemoeizucht van de Vlaardingse CDA-afdehngsvoorzitter Peter van der Zwan met de dagelijkse politiek. De PvdA-voorvrouw: „Het lijkt er een beetje op of na we onze eigen Van Randwijck ook een eigen Bolkestein hebben." PvdA'er Maarten Reuderink waagt zich af waarom de Schiedamse gemeenteraad niet is uitgenodigd voor de opening van het Nederlands Gedistilleerd Mu seum in Schiedam. Na een lange stilte krijgt hy een inval. „Mis schien willen ze niet dat Theo Schoenmakers komt borrelen." Dinsdag 4 juni SCHIEDAM Podium. Jamsessie, 21.30u. ROTTERDAM Luxor Theater. Kann Bloemen, 20.15u. Rotterdamse Schouw burg Gr.z. Op ZoefVDe Brancf, 20.00u. Bibliotheektheater. Een akterfestival, 20.00 en 21.30u. Bonheur. Tussen Moskou en De cember, 20.30u- Dizzy. Mrjke Loe ven Band, 22.00u. Dodorama, Rot terdams Improvisatie Poel, 20.00- 23.00uGrote-of St. Laurens kerk. Bij het scheiden van de markt, 17.30u. Woensdag 5 juni SCHIEDAM Stedelijk Museum. Lunchconcert, 12,30u. Thurlede. Videofilm play back-show, 13.30u. ROTTERDAM Luxor Theater. Kann Bloemen, 20.15u. Bibliotheektheater. Een akterfestival, 20.00 en 21.30u. Bonheur. Tussen Moskou en De cember, 20.30u, Zaal De Unie. Sig nalementen II, 20.30u. Rotown. Club YeliowMoon,22.00u.The Act. Jamsessie,2l.00u. Amphitheater. Roodkapje, 15.00u. Café Bau- mann. Baumann Darttoernooi, 20.00u. ROThedter.Ovidius'Meta- morphosen, 19.30u. Bioscopen ROTTERDAM Calypso 1: 'Mighty Aphrodite' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso 2/ 3: 'Sense and Sensibility' (al) dag. 12.45-3.30-6.15-9.15.Calypso 3; 'Casino' (16) dag. 8. Calypso 2 Riksbioscoop: 'Forget Paris' (al) dag. 12.45-3.30. Cinerama 1: The Juror' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 2: The Scarlet Letter' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cine rama 3: 'Hellraiser IV: Bloodline" (16) dag. 1,15-4-6.45-9.30. Cine rama 4: 'Dead Man Walking' (16) dag. 6.45-9.30, do.vr.ma.dt. ook 1.15-4. Cinerama 5: 'Broken Arrow' (16) dag. 6.45-9.30. do.vr.ma.di. ook 1.15-4. Corso: 'Pnmal Fear' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Imax Theater: 'Survival Island' (al) dag. beh.ma. 2-4-7. ma. alleen 7. The Li ving Sea' (al) dag. beh.ma. 3-8. za- .zo. ook 1. ma. alleen 8. Venster 1: 'Fallen Angels' (12) dag. 10."L'Amo- re Moleste' (16) dag. 8. Venster 2: 'Dood in Venetie' (16) dag. 7.30. 'Good Men, Good Woman' (16) dag. beh.ma, 10. Lantaren 2: The White Balloon' (al) dag. 8. 'Small Faces' (16) dag. 10. Lumïère 1: 'Cutthroat Island' (12) dag.1,15-4-6.45-9.30. Lumière 2: 'Girl 6' (12) dag. 4-6.45- 9.30.do.vr.ma.di. ook 1.15, Lumiè re 3: 'Diabolique' (16) dag. 6.45- 9.30. do.vr.ma.di. ook 1,15-4, Lu mière 4: 'Heat' (16) dag. 8.30. do- .vr.ma.di. ook 1-4.30. Pathé 1: The Birdcage' (al) dag. 11.00-1.40- 4.20-7-9.40. Beh.zo, 11.00. Pathé 2: 'Critical Decision' (16) dag. 3.55- 6.40-9.25. do.vr.ma.di. ook 1.10. Pathé 3: 'Leaving Las Vegas (16) dag. 11.30-2-4.30-7-9.30. Pathé 4: 'Things to do in Denver'When you 're dead. (16) dag, 11.25-2-4.35- 7.10-9.45. Pathé 5: '12 Monkeys' (12) dag. 12.40-3.30-6.20-9,10. Pathé 6: 'Copycat' (16) dag. 3.35- 6.25-9.15. do.vr.ma.di. ook 12.45. Pathé 7: 'Up close Personal' (al) dag. 1.05-3.50-6.35-9.20. Rex: l'lrresistable' (18) dag. vanaf 12.00, Kindermatinees: Cinerama 4: Toy Story' (al) OV za.zo.wo. 1.15-4. Ci- nerama 5:'De Boetes'(al)za.zo.wo. I.15-3. Imax: Toy Stoiy' NV (al) za- .zo. 11.30-5.15. Lumière 2: 'Toy Story' (al) NVza.zo.wo. 1.15. Lumiè re 3: 'Dunston Cnecks in* lalj za .zo.wo. 1.15-4. Lumière 4: 'Babe' NV (al) za.zo.wo. 1.15-4. Pathé: 'Toy Story'NV(al) za.zo.wo. 11.45-1.50. 'Dunston checks in' (al) za.zo.wo. II.15-1.25. Maassluis Over een maand op 1 juli gaat het huursubsidieseizoen 1996/97 in. Wie in aanmerking wil komen voor huursubsidie, moet voor 1 oktober 1996 een aanvraag formulier indienen. Huurders van woningen van de Woning Stich ting Maassluis (WSM) moeten de subsidie bij de WSM aanvragen. De woningstichting informeert haar huurders deze maand daar over. Huurders van de Stichting Humanitas hebben inmiddels be richt ontvangen dat zij hun inko- mensgegevens kunnen verstrek ken aan de huisbaas. Huurders bij de Stichting Verant woord Wonen ontvangen het aan vraagformulier rechtstreeks van het ministerie. Ingevulde formu lieren moeten worden opgestuurd naar de huisbaas. Huurders van de woningen in De Schutsluis kunnen het aanvraag formulier inleveren bij de admini stratie van het complex. Maassluizers die een woning hu ren die niet in de hierboven ge noemde groepen valt, kunnen by de gemeente terecht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 3