17 Afkoop directeur 585.000 gulden Stadsbeheer wellicht onder hoede van directeur Milieu 'Ongeluk' tijdens Nationale Straatspeeldag 'Minimabeleid Maassluis dreigt tekort te schieten' Rotterdams Dagblad Schreiner verhoogde claim na uitlekken van zijn vroegtijdig vertrek Schiedammer krijgt vijfjaar voor fatale messteken Vlaardingse hennepkweker aangehouden Oudere beroofd in Vlaardingen Motorrijder bezeert knie Fietswrakken weggehaald Kogelgat in auto Onrust by ondernemers over betaald parkeren NIEUW r REST ../ERAS SERIE BREDERODE in gebouw "SPES BONA" .419-. 03.16. Breeweg 40, Rctter-dsn, jAï Waterweg Donderdag 6 juni 1996 Rotterdam/Schiedam Uiterst zorgvuldig werden gistermid dag alle bezoekers op de pu blieke tribune van de Rotter damse rechtbank gefouilleerd. De parketwachten namen geen enkel nsico en probeer den te voorkomen dat de uit spraak tegen de 19-jarige Schiedammer, die in februari van dit jaar een 16-jarige stad genoot doodstak, net zo ru moerig zou verlopen als 2ijn strafzaak twee weken geleden. Gisteren bleef het rustig en werd de Schiedammer veroor deeld tot vijfjaar cel. Familieleden van het doodge stoken slachtoffer probeerden twee weken geleden de ver dachte aan te vallen. Ook zijn advocaat moest het ontgelden en werd door de zeer emotionele familie bedreigd. Snel opgetrommelde, extra parketwachten konden toen voorkomen dat de situatie uit de hand liep. Gisteren werd voor de zeker heid een flink aantal bewakers ingezet om ordeverstoringen direct de kop in te drukken. Optreden bleek niet nodig. De verdachte had verstek laten gaan en de familie van het slachtoffer bleef rustig op de banken zitten. De rechtbank achtte bewezen dat de 19-jarige Schiedammer in februari dit jaar zijn 16-jari- ge plaatsgenoot met een mes dood stak. De twee kwamen elkaar tij dens het stappen in Schiedam tegen. Zij leefden al geruime tijd in onmin met elkaar. Op weg naar het centrum van de stad kregen de twee ruzie en stak de verdachte het slachtof fer dood. De Schiedammer zei tijdens de zitting nooit de bedoeling te hebben gehad zijn rivaal dood te steken. „Ik wilde,hem laten schrikken om ie zorgen dat hij ophield met.het maken van vervelende grapjes over mij." De officier van justitie eiste tij dens de zitting acht jaar cel te gen de verdachte. Volgens hem was het overduidelijkdat als je een mes tevoorschijn haalt het mogelijk is dat ie mand daarmee wordt gesto ken. De officier noemde dat voorwaardelijke opzet. Een voor de nabestaanden van het slachtoffer optredende ad vocaat eiste tijdens de zitting een schadevergoeding van vijftigduizend gulden. De rechtbank verklaarde deze vergoeding echter niet ontvan kelijk. Vlaardingen De politie Haaglan den heeft eerder deze week aan de Zwartendijk in Naaldwijk de grootste hennepkwekerij tot nu toe in het Westland opgerold. Ach terin de kas van een anjer- en al- stroemeriakweker werden veer tigduizend stekken en tweedui zend moederplanten gevonden. De 21-jarige verdachte uit Vlaar dingen is aangehouden en meege nomen naar het bureau in Naald wijk. De politie kwam de kwekerij na een tip op het spoor. De hennep bevond zich in een met wit zeil af geplakte ruimte achterin een kas. De afgeschermde ruimte was zo'n kleine vijftig meter lang en iets minder dan veertien meter breed. Volgens de anjerkweker wist hij niets af van de hennep-activitei ten van zijn huurder, het stukje kas was naar zyn zeggen alleen maar door hem verhuurd. „Het is aan ons om te bewijzen dat hij er wel van wist," aldus een po- litie-woordvoerder. Vandaag praat de politie verder met de tuinder. Terwijl de politie af en aan reed met bakken om de hennepplan ten naar voren te brengen, werk ten de werknemers van de tuin der gewoon door. De hennepkwekerij was zo'n drie maanden oud. Ook een werkne mer van de tuinder zei niets van de hennepkwekerij af te weten. „Als je niet achterin de kas komt, zie je het niet," zei hij. De planten zijn afgevoerd naar de AVR. Door Jan Ro/.endaal Vlaardingen De afkoopsom die b en w van Vlaardingen zijn overeengekomen met directeur F.AM. Schreiner van de Dienst Stadswerk bedraagt 585,000 gulden. Burgemeester L. W. Stam heeft dit gisteren bekend gemaakt. Dat is aanzienlijk meer dan hel bedrag waarover de advocaten van de gemeente en die van de ge wezen topambtenaar het eerder eens waren. Na het prmcipe-ak- koord lekte uit dat de gemeente van de directeur Stadswerk afwil de, waarop Schreiner zijn claim verhoogde, aldus Stam. Deze im materiële schadepost ligt tussen de 65.000 en 140.000 gulden. Die marge heeft te maken met de da tum van uitdiensttreding waar mee bij de berekening rekening wordtgehouden. Burgemeester Stam houdt W20D0-raadslid L. F. M. ten Have verantwoordelijk voor deze scha depost. Schreiner schroefde zijn eisen op nadat Ten Have in een gesprek met het Rotterdams Dag blad de affaire in de openbaarheid bracht. „Op dat moment moesten we weer helemaal opnieuw begin nen met de onderhandelingen," aldus Stam. Ten Have legt die be schuldigingen naast zich neer. „Bewijzen voor die bewering van de burgemeester heb ik niet. Een contract is pas een contract als beide partijen daar hun handteke ning onder hebben gezet." Ten Have zegt over bewijzen te be schikken dat de claim om andere redenen is verhoogd. Daarover zegt hij geen mededelingen te wil len doen omdat dat in een beslo ten vergadering is besproken. Goedkoper Ten Have blijft van mening dat er goedkopere mogelijkheden zijn geweest om van Schreiner af te komen, „Maar," stelt hij, „het col lege wilde gewoon zo snel moge lijk van hem af." De overige partijen in de gemeen teraad, die gisteravond officieel instemde met het ontslag van Schreiner, hielden zich tamelijk op de vlakte. Naast W2000 stem de GroenLmks tegen. Fractie voorzitter B. van der Velde vindt het geen pas geven dat een direc teur met een hoog salaris een der gelijke afkoopsom krijgt, terwijl andere mensen die worden ont slagen heel snel in de bijstand te recht komen. „En ais dit allemaal volgens de geldende wetten ge beurt, dan deugt er niks van die wetten. Ambtenaren met zulke topsalarissen (150.000 gulden per jaar, red.) kunnen dat risico ge makkelijk zelf dragen." Het onderzoek dat b en w hebben ingesteld naar de juridische mo gelijkheden om Ten Have aan te pakken omdat hij uit de school is geklapt nog steeds. Volgens bur gemeester Stam hebben de juris ten tegenstrijdige rapporten inge leverd. Hij vindt dat de deskundi gen het eerst eens moeten zijn, voordat b en w een besluit kun nen nemen. Ten Have verklaarde gisteravond nogeens niet bevreesd te zijn voor eventuele juridische stappen van de gemeente. „Ik zie de uitkom sten van uw onderzoek blijmoe dig tegemoet," aldus Ten Have. Zie ook pagina 19: 'Afkoopsom is le verantwoorden'. Vlaardingen Burgemeester en wethouders van Vlaardingen hebben mevrouw A, C. Spindler (39) voorgedragen als directeur van de nieuwe Dienst Stadsbe heer. Nu leidt zij de Dienst Mi lieu, waar zij als interim-direc teur vorig jaar J. Brinkman op volgde die gemeentesecretaris werd. Het is de bedoeling dat Mi lieu en Stadswerk per 1 januari opgaan in de Dienst Stadsbe heer, die werk biedt aan driehon derd ambtenaren. Vlak nadat de gemeenteraad gis teravond F. A M. Schreiner - tot en met gisteren directeur van Stadswerk, maar niet geschikt geacht om leiding te geven aan de nieuwe dienst- had ontsla gen, spraken de fractievoorzit ters voor het eerst over het voor stel van ben w. Op initiatief van L. F. M. ten Ha ve (W2000), die werd gesteund door de voltallige oppositie, moe ten b en w onderzoeken of het mogelijk is om naast de interne sollicitatie, ook mensen, van bui ten te laten meedingen naar de nieuwe directeursfunctie. Zon der een oordeel te vellen over de kwaliteiten van mevrouw Spind ler, wil met name de oppositie kunnen kiezen uit meer dan één kandidaat Recht In eerste instantie antwoordde burgemeester L. W. Stam dat de rechtspositie van mevrouw Spindler haar het recht geeft als enige kandidaat in de sollicita tieprocedure te worden opgeno men, nu Schreiner is afgevallen. Pas als de gemeenteraad zou be sluiten dat zij niet geschikt is voor de functie, zou een externe procedure kunnen worden ge start. Maar volgens Ten Have staat het belang van de dienst voorop. „W i moeten eerst vaststellen wat we willen en pas dan gaan kijken naar alle regels en verordenin gen. Daar valt met een beetje goede wil best een mouw aan te passen." B en w gaan nu onder zoeken of dit mogelijk ft. Mevrouw Spindler wordt in eer ste instantie aangewezen als lei der van het team dat de fusie tus sen de gemeentelijke diensten moet begeleiden. Volgens het oorspronkelijke plan van b en w vinden nog deze zomer gesprek ken met onder meer de onderne mingsraad en de overige direc teuren plaats. Het is de bedoe ling dat de gemeenteraad in sep tember de nieuwe directeur be noemt. De straat speeldag in Nieuwland leek gisteren □ooreen on geluk uit de hantite lopen Gelukkig dat het maar spel was. Foto Schiedam —Op enkele plekken in Schiedam hebben kinderen tij dens de Nationale Straatspeeldag aandacht gevraagd voor onveilige speelplekken in de buurt. Her en der verspreid in de stad werden straten afgesloten om de kinde ren de vrijheid te geven. Ze kon den spelletjes doen waartoe ze an ders nooit in staat zijn: omdat er auto's in de weg staan, de buren niettegen de herrie kunnen, omdat er hondenpoep ligt of omdat het niet veilig is om op straat of het plein te spelen. In Schiedam-Westwas 's middags het plein voor De Erker het do mein van de 3- tot 12-jarigen. Voor ruim honderd kinderen was door wijkcentrum De Erker een spelci- cruit uitgezet. Eerder al hadden de kinderen een wensenlijstje ge maakt voor meer veilige speel plekken en minder hondenpoep. Wethouder A F. de Leede bleek niet in staat dit lijstje persoonlijk in ontvangst te nemen, maar zeg de toe aandacht aan het probleem te besteden. Het wijkcentrum neemt zelf alvast het initiatief door komende zomer regelmatig het speicircuit uit te zetten. In Schiedam-Oost vonden in de omgeving van openbare basis school De Peperklip allerlei acti viteiten plaats, zoals een kinder kennis, een speicircuit, slow-mo- tionfietsen en twister met ver keersborden. Voor deze plek was gekozen omdat de veiligheid van kinderen hier te wensen overlaat. Ouders die hun kinderen naar school brengen, blijken het vaak niet zo nauw te nemen met de maximumsnelheid. Gisteren wer den daarom de ouders bij het uit gaan van de school via een folder nog eens attent gemaakt op deze onveilige situatie. Ook worden de problemen binnenkort aan de or de gesteld tydens het wijkbe- heeroverleg. Botsing Spectaculair was het naspelen van een ongeluk, door kinderen uit de wijk Nieuwland. Midden op het Willem Dreesplein kwamen drie kinderen met elkaar in bot sing, waarbij een kind buiten be wustzijn raakte en twee anderen schaafwonden opliepen aan be nen, armen en knieen. Het zag er allemaal erg bloederig uit, dankzij de medewerking van enkele nep- wonden-specialisten. Inderhaast ingeseinde medewer kers van de EHBO en politie wis ten op vakkundige wijze de 'won den' te verzorgen, bijgestaan door twee kinderen uit het publiek. Het nepongeluk had wel degelijk een serieuse ondertoon, bena drukt Wil Binekhorst van de be wonersvereniging in Nieuwland. „De dag is vooral bedoeld om te benadrukken dat er teveel ge vaarlijke oversteekplaatsen in de buurt zijn. We moeten ze zelfs waarschuwen dat ze niet zomaar bij groen licht oversteken, omdat er zoveel automobilisten door rood rijden. Dat is een zotte situ atie." Maassluis De PvdA-fraetie in Maassluis stelt dat het plaatselijk minima-beleid op enkele terrei nen tekort dreigt te schieten. De fractie doelt daarmee op de lange wachttijden bij de schuldhulpver lening en de plannen van het col lege om te beknibbelen op het So ciaal Fonds. In Maassluis duurt het zes maanden voordat mensen met financiële problemen in aan merking komen voor schuldhulp verlening. „Tegen de tijd dat ze geholpen worden, zijn de mensen veel verder in de financiële pro blemen geraakt en is het dus ei genlijk al te laat," aldus fractie-se cretaris P, Hoogenraad. Hij stelt m schriftelijke vragen dat het col lege maatregelen moet nemen om de wachttijd te verkorten, onder meer door extra mankracht in te zetten of meer geld aan schuld hulpverlening uit te geven. De plannen van wethouder R. Timmermans om te beknibbelen op bijdragen uit het Sociaal Fonds zijn eveneens tegen het zere been van de fractie. Dit fonds is enkele jaren geleden op initiatief van de PvdA in het leven geroepen om mensen met een minimuminko men een vergoeding te geven voor zaken die niet onder de bij zondere bijstand vallend Te den ken valt dan aan het lidmaatschap van een vereniging of de verplich te ouderbijdrage in het onderwijs. Hoogenraad: „We hebben met elkaar afgesproken dat dat fonds moet blijven bestaan en nu dreigt Timmermans ineens met het schrappen van bepaalde voorzie ningen uit dit fonds. Dat kan niet, want het fonds voorziet nadruk kelijk in een behoefte." De PvdA stelt dat de plaatselijke overheid een actieve rol moet spe len bij de preventie en bestrijding van stille armoede en sociale uit sluiting. Gezien de geconstateer de problemen moet misschien zelfs de plaatselijke minima-nota herzien worden. VlaardingenEen 74-jarige Vlaar dingse is gisteren in woningcom plex Dijkzicht in haar woonplaats van haar tas beroofd. De vrouw stapte in de lift toen plots een man haar tas uit haar handen griste. De rover rende weg in de richting van de Korte Dijk. Hoek van Holland De politie heeft gistermiddag rond 17.00 uur een motorrijder aangehouden die op het strand van Hoek van Hol land reed. Toen de man de politie zag, keerde hij om en reed hard weg. De agenten konden hem ter hoogte van een strandtent tot stoppen dwingen. De man stapte van zijn motorfiets en begon he vig te zweten. Toen de agenten za gen dat de motorrijder ook nog eens bleek werd in zijn gezicht brachten ze hem naar een dokter. Daar bleek hij tijdens het afstap penzijn knie te hebben verdraaid. Maassluis De eigenaren van de ongeveer dertig fietswrakken die bij NS station Maassluis-Centrum stonden, kunnen hun brik opha len bij het politiebureau. De poli tie haalde gisteren de wrakken weg. De eigenaren van de fietsen krijgen een week de tijd, daarna worden de wrakken vernietigd. Schiedam Bewoners van de Jo- han de Wittsingel in Schiedam hoorden gisteravond rond 23.00 uur een schot weerklinken in de straat. De politie trof in een gepar keerde auto een kogelgat aan. Het is de technische recherche nog niet duidelijk of de kogel in of op de auto is afgevuurd. Verhoor van de 21-jarige Schiedamse eigenaar van de auto leverde niets op. Schiedam Burgemeester R. Scheeres bespreekt vandaag in het stadskantoor de grote ongerustheid die bij de Schiedamse ondernemers be staat over het parkeerbeleid in en rond de binnenstad. „Als ik u zo hoor, geloof ik dat er wel reden is om het beleid bij te stellen," zei Scheeres gister avond in zaal Beatrix, waar hy de gast was van de Verenigde Schiedamse Ondernemers (VSO). De burgemeester had er een inleiding gehouden over de economische mogelijkheden van Schiedam, Scheeres kon digde aan dat er een platform Schiedam-promótie komt -om de aantrekkelijke kanten van de stad beter bekend te ma ken. Aansluitend was er dis cussie, maar daarbij gingen de veertig aanwezige onderne mers vooral in op wat ze het meest onaantrekkelijk vinden: het parkeerbeleid. Ze klaag den dat Schiedam te weinig en te dure parkeerruimte heeft in en rond het centrum. Slager Maan: „Als ik tegen woordig in Krimpen of Capelle aan den ÏJssel loop, zie ik steeds meer Schiedammers. Daar zitten oude klanten van mij bij. Ik vraag ze wat ze daar doen. Dan zeggen ze: in Schiedam kun je je auto niet kwijt. Verschrikkelijk! Dat is toch erg, dat we mensen afsto ten. Hoe moet Schiedam dan mensen uit Delft en Vlaardin gen en Rotterdam interesse ren, als je niet eens je auto goedkoop kwijt kunt? Als ik een Schiedammer met twee volle boodschappentassen in Krimpen zie, denk ik: dat is handel, dat had hij ook in Schiedam kunnen uitgeven." Maan kreeg veel bijval, onder andere van een ondernemer die met actie dreigde: „Ais mensen voor vijfhonderd gul den bij my kopen, zal ik hun parkeerbon van tachtig gulden betalen!"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1