14 Geldproblemen In openbaar onderwijs Ontslag dreigt voor personeel in proeftijd of tijdelijk dienstverband 'Paviovs hond' aan de wandel: 'Mag hij een koekje?' Freling: 'Hier kunnen we als CP niets aan doen' yr |C® 'Stadsprovincie dit jaar niet meer haalbaar' Ziekenvervoerder onder indruk van voorzieningen Peper ergert zich flink iaan 'CMI-geklungel' VNG: coördineer aanpak problemen Antiliianen Age Machine toont rimpels van toekomst Janmaat vindt Teijn 'net imnimumlijder' Rotterdams Dagblad Vrijdag 7 juni 1996 Rotterdam Onder bestuurders en wetenschappers neemt de twjjfel toe, of minister Dijkstal nog kans ziet om later dit jaar met een stadsprovincie Rotter dam of iets dergelijks te komen. Zelfs een voorstan- der als CDA-wethouderJ. van der Tak uit Rotterdam j denkt dat het de minister van Binnenlandse Zaken zeker niet voor 2002 lukt. 1 Gisteravond bleken de verwachtingen ook zeer laag I gespannen bij de Leidse bestuurskundige prof. dr. Th.A-J. Toonen, de Zuid-Hollandse gedeputeerde j mi. drs. G. Brouwer, de Rotterdamse onderzoeker drs. C. Bons en directeur ir. G. A. Beijer van het Ont- wikkelingsbedrijf Rotterdam (OBR). Aan het eind van een discussiebijeenkomst in de Laurenskerk was hun nagenoeg gelijkluidende conclusie dat mi- i nister Dijkstal komend najaar geen draagvlak zal j vinden vooreen bestuurlijke oplossing. Daarmee zal het model stadsprovincie uit beeld verdwijnen, maar ook een andere vorm van versterkt grootstedelijk be- stuur dient zich niet aan. Beijer:Alleen moet wor- den voorkomen dat de kaderwet voor nieuw bestuur j wordt ingetrokken, want de noodzaak van regionale S samenwerking blijft bestaan." i Vorige week zei Dijkstal dat als het in Rotterdam niet i lukt, de rest van Nederland stadsprovincies ook wel kan vergeten. In de Stadsregio Rotterdam leidt men hieruit af dat Dijkstal de gemeente Rotterdam extra onder druk wil zetten. Anderen menen echter dat Dijkstal hiermee al een stapje terug deed op de weg L naar stadsprovincies. De aanwezigen vonden onverminderd dat regionale samenwerking een noodzaak is. Onderzoeker Bons hoopt dat de ervaringen met de stadsprovincie en het referendum niet leiden tot een „van de weeromstuit i opheffen van de deelgemeenten binnen Rotterdam". OBR-directeur Beijer vroeg zich hardop denkend af of het werk van gekozen deelraadsbestuurders niet minstens zo goed door ambtenaren van stedelijke diensten kan worden gedaan. Rotterdam De uitstekende medische voorzienin- I gen in Rotterdam hebben voor de ziekenvervoerder Global Air de doorslag geven zieke en gewonde Ame- s rikanen in Europa vanuit Rotterdam te repatriëren. Global Air heeft de afgelopen maanden in heel Euro- j pa gezocht naar een geschikte uitvalsbasis. Op de luchthaven Rotterdam heeft de Rotterdamse ziekenvervoerder Bornkamp al enige jaren een klein medisch centrum. Bomkamp werkt bovendien heel j nauw samen met het Zuiderziekenhuis en zieken- huis Dijkzigt. Medewerkers van Global Air waren bij I hun bezoek aan Rotterdam onder de indruk van die i samenwerking en de voorzieningen die beide zie- I kenhuizen kunnen bieden. Global Air heeft de afgelopen maanden intensief ge- zocht naar een geschikte Europese uitvalsbasis na- dat het bedrijf een claim had ontvangen van een pati- ent die onvoldoende snel medische zorg had gekre- 1 gen. Op Rotterdam Airport wordt voorlopig één am- bulancetoestel - een straalvliegtuig van het type Le- 1 ar-36- met een dubbele bemanning gestationeerd. Global Air zegt jaarlijks driehonderd Amerikanen die in Europa ziek zijn geworden of gewond zijn ge raakt te repatriëren in opdracht van verzekerings- maatschappijen. In de Verenigde Staten opereert het bedrijf met zeven ambulancevliegtuigen vanuit Éo- rida. „Als een Amerikaan in Europa drie keer hoest i moet 'ie al direct terug naar huis," geeft Bornkamp- woordvoerder H, Dokter aan. Global Ah' vliegt ook al- tijd met een ambulancetoestel mee met het gezel- j schap van de Amerikaanse president tijdens diens 't buitenlandse bezoeken. Global Air investeert op Rot- terdam Airport zes miljoen gulden in de bouw van j een nieuwe hangar. Bornkamp maakt van de gele- genheid gebruik bij die hangar een nieuw medisch centrum te bouwen. De Amerikaanse ziekenvervoerder wil zo snel moge* lijk een ambulancevliegtuig in Rotterdam statione- ren. Het toestel zal in onderhoud worden gegeven bij j een van de onderhoudsbedrijven die op Rotterdam - Airport zijn gevestigd. De (dubbele) bemanning van het toestel en enkele medewerkers, in totaal dertig personen, zullen het eerste half jaar worden onderge bracht in het Aiiport Hotel. In een later stadium 'wordt naar definitieve huisvesting gezocht. Bom kamp zal, als het project start, tijdeUjk het eigen me- t disch centrum en de kantoorruimte op de luchthaven 5 Rotterdam uitbreiden. De Rotterdamse ziekenver voerder realiseert op de luchthaven tien extra ar- r beidsplaatsen. Het enige obstakel vormt nog het aan- v gekondigde verbod op nachtvluchten vanaf Rotter- dam Airport. Global Air wil zich graag in Rotterdam j vestigen, maar eist dat het ambulaneevliegtuig op elk gewenst moment moet kunnen vertrekken. Hier-, lover zal, samen met Bomkamp, binnenkort met het 5 gemeentebestuur van Rotterdam overleggen. RotterdamBurgemeester Peper is geïrriteerd over pet geklungel rond de schoonmaak van het CMI-ter* Irein, „Het had veel sneller gekund," vindt Peper. De afgelopen weken kwamen er herhaaldelijk ammo- I niak- en chloordampen vrij uit de chemische stoffen j op het terrein aan de Keilestraat in Rotterdam. De brand in de loods zorgde op 28 februari voor een j ramp. Bij het afvoeren van de resten deden zich aüer- 3 lei problemen voor. „Ik ben daar redelijk geïrriteerd pver," zegt de burgemeester. tEr waren onder meer beginnende brandjes door het werken met snijbranders, onverwachte chloorwol- ken uit restpartijen chemicaliën en stankklachten na een regenbui. Een bewaker en een Roteb-medewer- ker werden onwel en moesten naar het ziekenhuis en er werden opeens tien vaten met levensgevaarlijke bestrijdingsmiddelen ontdekt. 'Die missers zorgden al voor kritiek in diverse kam- ipen. Niet alleen bij milieu-organisaties maar ook bij de brandweer en de gezondheidsdienst GGD. Rotterdam De aanpak van problemen rondom kansarme Antiliianen is een gezamenlijke verant woordelijkheid van de Antillen en Nederland. Daar- ,om, stelt de Vereniging van Nederlandse Gemeenten ,(VNG), dient er een betere coördinatie tussen beide 'landen' tot stand te komen. „Mensen dienen zoveel mogelijk binnen de eigen omgevingte worden gehol- :pen," sprak de Hoogvlietse deelraadsvoorzitter J. Elemans gisteren namens de VNG tijdens een over leg met minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken). Door Annemiek Veelenturf Rotterdam Het openbaar voortgezet onderwijs in Rotterdam zit ernstig in de problemen. De acht middelbare scholen kam pen samen met een structureel tekort, van ongeveer 1,8 mil joen gulden op jaarbasis. Om uit de rode cijfers te komen is het volgens directeur G. de Kleijn van de dienst Openbaar On derwijs (dOO) onvermijdelijk alle personeel in proeftijd en in tijdelijk dienstverband - tenminste 53 personen die samen 22 volledige banen bezetten - te ontslaan. Ook worden komend schooljaar geen overuren meer uitgegeven. Oorzaak van het tekort is het niet tijdig reageren op de terugloop van het aantal leerlingen. In een brief aan het College van Recto ren Directeuren noemt dOO-di- recteur De Kleijn met name de te rugloop bij hel Olympus College 'zeer zorgwekkend'. Deze school is het afgelopen jaar een aantal malen negatief in de publiciteit geweest vanwege incidenten op de school. Ten onrechte hebben de werkge vers binnen het openbaar onder wijs in Rotterdam geen beroep ge daan op de regeling Risico Dra gend Deel Formatie (RDDF) om op termijn overbodig geworden personeel te kunnen laten afvloei en. Daardoor komt het Olympus College, alleen al om het perso neel met een vast dienstverband te kunnen betalen, komend schooljaar ruim 2.1 miljoen gul den te kort. Dat bedrag loopt tot het jaar 2000 op tot ruim 3,5 mil joen. Ook andere openbare mid delbare scholen (Emstein Lyce um, Thorbecke Lyceum, Caland Lyceum en Hugo de Groot) zitten in de rode cijfers. Maar omdat de scholen Erasmi aans Gymnasium, Wolfert van Borselen en Libanon Lyceum geld overhouden, bedraagt het te kort voor het gehele openbaar voortgezet onderwijs per saldo bijna 1,8 mihoen. Dit tekort groeit in het schooljaar 1997-1998 tot ruim 3,1 miljoen om, volgens de ramingen, vervolgens weer af te nemen tot ruim 1,5 miljoen gul den. tl we uit van een groei van het aantal leerlin gen voor het Olympus College," licht De Kleijn toe. „Maar we wor den nu geconfronteerd met een sterke terugloop. We hebben alle maal iets te veei risico genomen door te optimistisch te zijn." Het voorgenomen ontslag van perso neelsleden in hun proeftyd of in tijdelijke dienst noemt hij 'enorm zuur'. Rector afgelopen jaar heeft dOO-ds- i eteur De Kleijn al twee maal in gegrepen bij het Olympus Colle ge. De bouwactiviteiten van de school zijn stilgelegd en boven dien is het bouwplan verkleind van 2 f.000 vierkante meter naar 15.000 vierkante meter. Ook is de rector van de schooi vervangen door een manager van buitenaf. De voormalige rector heeft nu een baan op het stadhuis. In zijn brief aan het College van Rectoren Directeuren waar schuwt De Kleijn dat, wanneer nu geen maatregelen worden geno men, het Olympus College de rest van het openbare voortgezet on derwijs mee trekt naar beneden. „Er zijn weinig of geen reserves om de klappen op te vangen." Behalve ontslag voor alle perso neel in (proeOtydelijke dienst, kondigt De Kleijn een algehele vacaturestop %roor het voortgezet openbaar onderwijs in Rotterdam aan. Er mogen geen tijdelijke dienstverbanden worden omgezet in vaste dienstverbanden zonder toestemming van De Kleijn. De nieuwe rector van het Olym pus College heeft de opdracht ge kregen een bedrijfsplan te maken om de school voor het jaar 2000 weer financieel gezond te krijgen. Dit moet bereikt worden door een groei van het aantal leerlingen, uitbreiding van het schoolgebouw aan de Olympiaweg en afstoting van verliesgevende gebouwen en door algehele zuinigheid. De Kleijn heeft de rectoren van de goed draaiende scholen Wolfert van Borselen. Libanon Lyceum en Erasmiaans Gymnasium de opdracht gegeven om de ingrepen die gelden voor het gehele voort gezet openbaar onderwijs binnen hun school te verdedigen. „Wan neer de openbare scholen onder ling gaan Zwarte Pieten trekt dit het gehele openbaar onderwys naar beneden," aldus De Kleijn. Om uit de problemen te komen, zai het Bestuur Openbaar Onder wijs Rotterdam (BOOR) proberen bij de gemeenteraad geld los te krijgen. Oleg Kulik naakt op knie- en handbe schermers na, wekte met zijn 'pro vocerende kunst vooral de ach ust op. Foto Niels van derHoeverv Rotterdams Rotterdam - In Zurich shockeer de hij kunstliefhebbers en werd hij geboeid afgevoerd door de po litie toen hij zijn hond-act opvoer de in een theater. In Rotterdam ontlokte de Oekraïner Oleg Kulik gisteren aanmerkelijk minder heftige reacties. Aan hem zelf lag dat niet. Bijna naakt -slechts voorzien van knie- en handbe schermers - kroop hy, af en toe blaffend, door het centrum. Ge noeg dus om aandacht te trekken, maar zijn 'provocerende kunst' werkte alleen maar op de lach spieren van een handjevol wande laars, fietsers en automobilisten. De bezoekers van een biljartcafé in de Witte de Withstraat moesten er nog het hardst om lachen. De uitroep van één van de biljarters: „Kijk nou, een naakte man!" was genoeg om iedereen binnen heel snel buiten te krijgen. Bij café Mondriaan in dezelfde straat rea geerde men alsof er elke dag een naakte man aan een halsband langskomt „Mag hij een koekje? merkte iemand aan de bar droog op. By de Eendrachtssingel wist Kulik voor het eerst de aandacht van een grote groep mensen op zich gevestigd. Ais een echte hond betaamt met dit lekkere weer, zocht hij afkoeling in de sin gel. Een knul die samen met een vriendje huiswerk zat te maken aan de waterkant weigerde zich na dit waterbad door de aanhan kelijke 'hond' te laten likken. En ook een klasje lagere schoolkin deren weigerde door hem aange raakt te worden of hem zelf te aai en. Er was hilariteit alom» maar zodra Kulik in de buurt kwam, renden de kindertjes hard weg. Experiment Zelf vindt de tegenwoordig in Moskou wonende kunstenaar zijn hond-act absoluut niet om te la chen. Kulik neemt het zelfs bloed serieus en laat zich een maand lang opsluiten in een Rotterdams 'laboratorium' en zich ook behan delen als een hond. De Oekraïner wil ervaren wat het is om niet lan ger een mens te zijn, maar een dier. Hij weigert in Rotterdam kleding te dragen, te spreken met Étndere mensen of te eten met mes en vork. Hij communiceert met ge blaf, likt zijn eten -zuivel, géén hondenbrokken- uit een bakje en doet zjjn behoefte met zijn rechterbeen omhoog. Gedurende het project moet de kunstenaar experimenten ondergaan die te vergelijken zijn met de proeven die Pavlov uitvoerde met honden, Vandaar ook dat zijn project de ti tel 'De hond van Pavlov' mee kreeg. Een team van Manifesta - de in ternationale kunstmanifestatie die vanaf aanstaande zaterdag zes weken lang wordt gehouden in al le Rotterdamse kunsthuizen van enig belang - legt de reflexen van Kulik op de hondse behandelin gen vast op video om later weten schappelijke conclusies te kun nen trekken. Een aantal toevallige passanten kreeg gisteren alvast een voor proefje van Kuliks reacties, ande re nieuwsgierigen moeten nog een maandje geduld hebben. De kunstenaar zal zijn bevindingen dan wereldwijd bekend maken op het Internet. Rotterdam—Op het eerste gezicht lijkt het een spelletjescomputer zoals men die in gokhailen tegen komt. Een groepje nieuwsgieri gen dromt samen om het appa raat, De Age Machine, een onder deel van de tentoonstelling Suc cesvol Ouder Worden in het pati ënten informatiecentrum m aca demisch ziekenhuis Dijkzigt, iaat zien hoe je er over 25 jaar uit ziet, Een beetje wrang is misschien dat je goede ogen nodig hebt om het apparaat te kunnen bedienen, want de gebruiksaanwijzing ver schijnt in piepkleine lettertjes in het beeldscherm. Do werking is vrij eenvoudig, In de zwarte kast hangt een videocamera die een stilstaande afbeelding van jezelf op een beeldscherm projecteert. Vervolgens moet men met een muis de oog- en mondhoeken en de plooien naast de neus en de kin 'aanklikken'. Dan viaagt de ma chine hoe oudje bent en hoever je in de tijd vooruit wilt reizen. Na een paar minuten verschijnen over de afbeelding van je gezicht diepe groeven op de plaatsen waar je later rimpels krijgt. En wie al rimpels heeft, kan zien hoe erg ze nog gaan worden. De belangstelling voor het appa raat is enorm. „Ik denk dat alle medewerkers van Dijkzigt 'm wel hebben gebruikt tegen de tijd dat de tentoonstelling is afgelopen. Vooral tijdens de lunchpauze staat er een file voor het appa raat," zegt woordvoerster M. van der Laan. De tentoonstelling, die tot en met 17 juni duurt, laat verder j-ien hoe ouderen zo lang mogelijk van hun leven kunnen genieten, daarbij zo min mogelijk, gehinderd dooor li chamelijke beperkingen die het ouder worden met zich mee brengt. Zo heeft Thuiszorg Rot terdam een breed scala hulpmid delen in de aanbieding die dage lijkse bezigheden vergemakkelij ken. Een verlengde kam bijvoor beeld, waarmee men zonder de ar men te belasten het haar in model kan brengen. Of een tenenwasser: een stok met aan het einde een washandje, zodat de oudere de voeten kan wassen zonder te buk ken. Om gepeuter met knopen te voorkomen is er een knopenhaak- je, waarmee met een hand de jas kan worden dicht geknoopt. Ook is er een breiblokje, die aan een armleuning bevestigd kan wor den. Zo kan men zelfs met één hand breien. Rotterdam Freling zelf zegt ook enig onderzoek te hebben gedaan naar de ïntimiderendeteiefoonge- sprekken vanuit het stadhuis. „Er is naar het huis van wethouder Si mons gebeld toen ik Martin de Regt en zijn vriendin op bezoek had. Ik ben even weggeweest om wat dingen te kopieren en toen moet het zijn gebeurd. Het is heel erg vervelend, maar als CP kun nen we hier niets aan doen. De Regt is geen lid, hij zit voor de Centrumdemocraten in de ge meenteraad van Utrecht," Volgens hem is Machteld, de vriendin van De Regt, degene die heeft gebeld met de mededeling dat er weieens een ongeluk zou kunnen gebeuren. „Simons zal kunnen bevestigen dat het gaat om een vrouw met een Vlaams ac cent." De 'zeer ernstige' bedreigingen tegen Simons volgden op een be slissing van de wethouder -in zijn functie als loco-burgemees ter- op 22 mei om CP-fractieme- dewerker M. van Tubergen voor drie maanden de toegang tot het stadhuis te ontzeggen. De CP'er wordt ervan verdacht wethouder H. Meijer in een gang van het stadhuis na een onbenullige aan leiding te hebben geslagen en ge schopt Meijer heeft van mishan deling aangifte gedaan bij de poli tie. Peper veronderstelt dat Si mons daarom wellicht 'een inte ressant object' was voor de CP'86. Het is niet duidelijk wie precies verantwoordelijk is voor de be dreigingen. Overigens heeft nu ook Simons aangifte gedaan bij de politie. In zijn brief aan de CP'86 zegt Pe per: „Ik heb deze drastische maat regel moeten nemen omdat CP'36-leden zich in dit huis van de democratie al even drastisch en onacceptabel hebben gedra gen." En ook: „Als college zijn we geschokt door het feit dat de be dreigingen vanuit het stadhuis hebben plaatsgevonden. Er zijn zodanig grenzen overschreden dat we nu zeggen: afgelopen. Daarmee is dit gedrag in dit huis voor eens en altijd onaanvaard baar verklaard." Peper legde uit dat het stadhuis een openbare ruimte is. „Iedereen die zich hier meldt moet erop kunnen vertrouwen dat men zich hier veilig kan voelen. Dat geldt voor ambtenaren, bestuurders en aüe burgers. Ik realiseer me dat dit een ongewone, ingrijpende maatregel is, maar we hebben dit besluit genomen in de volle over tuiging dat dit gedrag onaan vaardbaar is." Peper voegt eraan toe toch bepaald geen mens te zijn die graag wil verbieden, integen deel. Op de waag waarom de maatregel tegen CP'86 niet eerder is geno men, antwoordde Peper gisteren: „Het vorige incident, de mishan deling vaft Meijer, speelde zich af op de gang, Nu gaat het om de fractiekamer." Freling en zijn me dewerkers, uitgezonderd Van Tu bergen, hebben nog wel toegang tot het stadhuis. De burgemeester sluit niet uit dat er hardere maat regelen tegen CP'86 worden geno men als er een veroordeling volgt. In de gemeenteraad verklaarde Frelings nieuwe fractiegenoot, ex- CD'er J. Teijn, dat de telefonische bedreigingen aan Simons' adres hem qnbekend zijn. „Ik zai het onderzoeken," zei hij, gebruikma kend van het vragenhalfuurtje dat door alle andere partijen - op de CD na - werd geboycot. Het Nederlands Centrum Buiten landers (NCB) zegt blij te zijn dat Peper zijn verantwoordelijk neemt en noemt dienst beslissing 'correct, helder en krachtdadig'. Woordvoerder T. Heijmans zegt dat er weinig op de maatregel is af te dingen. Hij wijst erop dat van Rotterdam het beeld is ontstaan dat extreem-rechts heel ver kan gaan. „Maar er zijn tenslotte gren zen aan de vrijheid van menings uiting" Radar, het Rotterdamse anti-dis criminatie bureau, noemt de stap van Peper 'moedig en gepast*. „Niemand was echt onder de in druk van Simons beslissing om Van Tubergen drie maanden de Rotterdam CD-leider H. Jan maat heeft in een brief aan bur gemeester Peper lelijk uitge haald naar zijn voormalige par tijgenoot J. Teijn, die naar de. CP'86-fractie in de Rotterdamse gemeenteraad is overgelopen. De manier waarop Janmaat zich over Teijn uitlaat, verraadt vol gens een D66-raadslid meteen hoe de CD-voorman denkt over minima. Janmaat schrijft over Teijn dat deze zich steeds queru- lanter ging opstellen. .Alvorens hij tot onze raadsfractie toetrad, was de heer Teijn niet meer dan een bijstandstrekker. Hij ver toonde alle kenmerken van een mmimumlijder, tot een onver zorgd uiterlijk toe." Janmaat vervolgt: „Nu, na twee jaar lid toegang tot het hele stadhuis te ontzeggen," zegt woordvoerder C. Triesscheijn. „Peper reageert nu maatschap van de raad, is hij zo ver gekomen dat hij meent het politieke metier volledig mees ter te zijn. Als niet komt tot iet, kent iet zichzelve niet." Janmaat laat, weten Peper te hebben geïnformeerd over het royement van Teijn, zodat deze zich de moeite kon besparen zelf een 'aankondiging van uittre den' te deen. „Dat bespaart u een brief vol met spel- en stijl fouten," sneert Janmaat in zijn overigens ook niet foutloze brief. Janmaat vindt dat de CP weinig perspectief heeft, nu het gerechtshof van Amsterdam de partij tot een criminele organisa tie bestempelt Volgens de CD- leider mist Teijn politiek in zicht, nu hij een partij „die de Nederlandse driekleur trouw is" verruild heeft voor een partij „die de vlag uit het begin van de ze eeuw van een buitenlandse mogendheid in de fraetiekamer van uw stadhuis heeft hangen". gepast door de CP'86 geen facili teiten te geven omdat ook die middelen zijn misbruikt." 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2