9 W Productiebeperking dreigt voor Hydro Agri Schapen blaten blij na scheerbeurt KSS Bliksem drijft onheil uit molen De Walvisch Geen voorrang op nieuwe kruising Blauwhoed ontwikkelt in Westwijk nieuw centrum I I mmm BS»» genda Vlaardings bedrijf in actie tegen strengere lozingsvergunning Trucgelukt Steelpartij Tweekeer fik Knieschijf gébnken Stanloverlast Scheuntitel oor er Velde weer Vant Leeszaal dicht in bibliotheek Rotterdams Dagblad Maandag 10 juni 1996 pen HaaJViaardingen - Runstmestproducent Hydro Agri vindt dalde grens bereikt is. Het gehele productieproces is "volgens fet bedrijf aangepast om de hoeveelheid schadelijke stoffen de het bedrijf op de Nieuwe Maas loost zoveel moge- lijk te vebinderen. In de verleende lozingsvergunning en de kernenef iewet-vergunning worden echter zulke vergaande reduetiesverlangd dat de productie aanzienlijk zou moeten worden fcruggebracht. Beide vergunningen werden vrijdag bij de Rad van State in Den Haag behandeld. Hydro A|?i produceert aan de Maassluisedijk in Vlaardingen fosforzuuèn andere mestproduc- ten. Het fosforzu ur wordt ge maakt varfosfaatrijke ertsen die uit Jordaië worden geïmpor teerd. Bij de projuctie ontstaat een gro- te hoeveeaeid gips als afvalstof, ■dat wordtgeloosd op de Nieuwe '-■Maas. Er it een aantal schadelij ke' stoffeRn het erts, zoals zware metalen en radio-actieve stoffen. Die stoffen gaan met het gips mee de nieuwe Maas in. Het fosfaatzuur is van groot be lang voor de landbouw. Maar het verontreinigde gips is een bekend probleem bij de productie. In veel landen wordt het gips opgeslagen, maar daar is in Nederland volgens Hydro Agri geen plaats en geen geld voor. Daarom streeft de Ne derlandse overheid ernaar de ver vuiling van de lozingen terug te brengen. Hydro Agri heeft de hoeveelheid te lozen zware metalen drastisch teruggebracht, waardoor het naar eigen zeggen de schoonste kunst mestproducent is geworden. Het bedrijf vindt dat het nu wordt ge straft door de eis om de vervuiling in de lozingen nog eens met 15 procent terug te brengen. De kernenergiewet-vergunning spreekt zelfs van een reductie van 30 procent. Hydro Agri bestrijdt dat zij een vergunning volgens de kernener giewet nodig heeft, omdat de ra dioactieve stoffen in de lozingen normaal al vrij in de natuur voor komen. Die mening wordt onder steund door de adviseur van de Raad van State. Het ministerie van VROM is ech ter van mening dat de lozing door vergunningsvoorschriften onder controle moet worden gehouden. Het gaat om geïmporteerde radio actieve stoffen en bovendien is Hydro Agri de grootste lozer van radio-actieve stoffen in de Neder landse wateren. Volgens het mi nisterie is de reductie-eis nog maar het begin. In het jaar 2000 moeten de lozingen helemaal wor den stopgezet. Dan moet een nut tige toepassing gevonden zijn voor het gips. De stichting Miljoenen Zijn Te gen is ook tegen de kernenergie wet-vergunning in beroep gegaan in een poging de lozingen direct stop te zetten. Volgens de stich ting mogen er helemaal geen ra dio-actieve stoffen in de natuur worden verspreid omdat deze een bedreiging zijn voor mens en mi lieu. De Raad van State doet over enkele maanden uitspraak. Door Carel van der Velden Schiedam De Walvisch verloor de ongelijke strijd tegen het vuur in een koude februarinacht. De start van de herbouw van de ge kwetste molenreus in Schiedam was zaterdagochtend ook niet ge speend van dramatiek. Tien mi nuten voordat de ceremonie be gon, knalde de donder en flitste de bliksem door de donkere he mel. Het was even alsof de na tuurkrachten op gepaste wijze een tijdperk van onheil wilden markeren. Die periode eindigde om kwart over tien, toen burgemeester R. Scheeres hard aan een door een' kozijn gespannen touw trok en daarmee enkele honderden bal lonnen uit hun gevangenschap onder een half verbrande molen- vloer bevrijdde. Scheeres trok zo hard, dat hij de twee bakstenen die als contragewicht fungeerden mee naar buiten trok. De vliegende stenen vormden een bedreiging voor zijn fysiek, maar het geluk lachtte de burgervader en de molen toe. De stenen mis ten zijn hoofd. Een paar tellen la ter schoten de ballonnen als vro lijke rookpluimen uit De Wal visch. Als uiting van het symboli- Leerlingen van muziekcentrum Op-Maat (de vroegere Streekmuziekschool) vermaken hetpubliek op de Vismarkt. In totaal werkten vijfhonderd muzikanten mee aan het Havenmuziek- en Molenfes tival. Foto Oennes van der Wel/Roel Dijkstra sche vuur, dat de fondsenwervers in Schiedam na de dramatische brand in hun greep houdt. „En dat vuur willen we tot 1998 brandend houden," sprak P. Ot- VlaardingoEen 34-jarige Vlaar- omger befenkt zich de volgende ;keer wel jwee keer voor hij ie- 'méidbehlpzaamis. De automo- w! bilist zagzaterdagochtend rond drie uur en man op de grond lig- s gen op dj Dirk de Derdelaan in Vlaardingn. - Teneindele gevallen man te hel- J pen, stapt de bestuurder uit zijn r auto en {jng gehurkt naast het r 'slachtoffé' zitten. Op dat mo- - ment kreg hij een zet en viel op de grond Daar de bestuurder mindervajde is, kon hij moeilijk opstaan, fet zogenaamde slacht offer stapt doodgemoedereerd in de auto va zijn helper en reed er mee wegJ Maassluis- Een 25-jarige man uit Vlaardingn is vrijdagnacht aan zijn bovelichaam gewond ge raakt tijdhs een steekpartij bij een café an het Mackayplein in MaassluisÜe dader, een 21-jarige man uit Saassluis, werd nog die zelfde naat in zijn woning aange houden. lij is na overhandiging van het stèkwapen overgebracht naar het plitiebureau. Het slacht offer is dn zijn wonden behan deld in he Holy Ziekenhuis. Maassluis j— De brandweer in Maassluis moest zaterdag twee keer uitraken. 's-Avonds vloog door vermoedelijk kortsluiting een wasmchine in de brand in een wonir aan de Schubertlaan. De: keuké. liep daarbij flinke "tUjacfthde of onbekend ^'cöhtainer i1 Wesselink 's-Nachts stond door oorzaak een huisvuil- ian de Burgemeester raat in de fik. Vlaardingei—Een 39-jarige vrouw is tijdens aar eerste poging tot fietsen lelisten val gekomen. De vrouw stape zondagmiddag op de Soendalaa voor het eerst van haar leverop een fiets, maar ver loor al n< evenwicht haar knie; handeld w kenhuis. enkele meters haar Door de val brak ze :hijf en moest ze be rden in het Holy Zie- Schiedam Op de Buitenhaven weg in Schidam zijn zondagmor gen .bij dekluis twee vuilniszak ken met (pzen vol frikadellen, stukken vlès en. gesmolten ijsjes gevonden. De zakken verspreid den den drmate onaangename elders in een vuilcon- ideponeerd. geuR'dat z tainerzijn Vlaardingeij-Voor de vierde keer op rij heeffi/laardingens bekend ste wedstriaschermer Jeroen van der Velde jet het degen de club- kampioenahappen van SV Tref punt op an naam geschreven. Tweede wed Schiedammer Mik- kel SuijkeL De Maassluise titel- houdster ïj het sabelschermen, Lisette Scblte, werd tweede ach ter Inge Sdoonderwoerd. De win nares is sijds kort voorzitter van SV Trefpiht, de schermvereni- ging voor fet Waterweggebied. Hoek van Holland „We worden als deelraadsleden allemaal ver ondersteld deskundig te zijn. Maar als het gaat om verkeersza ken dan hou ik me toch liever vast aan de mensen die daarvoor zijn opgeleid." PvdA-deelraadslid Adri Bras tekende daarmee de verwarring in de raad ten aanzien van de reconstructie van het kruispunt De Cordesstraat/ Mercatorweg cn Scheepvaart- plein in Hoek van Holland. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling hier een rotonde aan te bren gen, maar door de hoge kosten werd daarvan afgezien. De Cor- desstraat is een doorgaande weg in de noord/zuid-richting door het hart van Hoek van Holland. Eer der adviseerde een meerderheid van de commissie verkeer erdaar- om een yoorrangskruising van te maken. Maar dat voorstel stuitte op fel verzet bij het dagelijks bestuur-en de CDA-ffactie. Omdat het kruis punt ook geasfalteerd wordt, vreesde men dat automobilisten in een voorrangssituatie hun snel heid onaanvaardbaar zouden ver hogen. De fietsstroken aan weers kanten van de Cordesstraat zou den daardoor onveiliger worden. Voor die gevaarlijke situatie was ook gewaarschuwd door Hans Berlijn, directeur van de basis school De Driemaster. F^n van de twee schoolgebouwen heeft een uilgang op de Cordesstraat vlak bij het kruispunt. Berlijn vreest dat de nieuwe situatie er voor de kinderen niet beter op zou wor den. Uiteindelijk bleek de raad niet geheel ongevoelig voor de bezwa ren. Een CD A-amendement om de kruising te voorzien van over steekplaatsen voor voetgangers werd overgenomen. Ook komen er twee middengeleiders. Verder wordt het een gelijkwaardige kruising. Over de inrichting van de kruising HarwichwegÏDe Cordes straat kon de raad het niet eens worden. Het dagelijks bestuur en de oppositie zaten in dit geval op een lijn ten aanzien van de mid dengeleiders en de fiets- en voet gangersoversteekplaatsen. Maar de andere partijen hadden een he leboel bedenkingen en dat was voor het dagelijks bestuur aanlei ding om het voorstel terug te ne men voor nader beraad. Bij de schapen die zater dag werden geschoren bij het centrum voor natuur- en milieu-educatie in Maassluis moet Hette Feenstra met afstand het meest populaire menselij ke schepsel zijn. Deze scheerder ontdeed de schapen onder welhaast tropische weersomstan digheden van hun warme jas. Dè verkoeling deed de frisgeschoren schapen blij blaten. Tientallen kinderen na men een kijkje op het schaapscheerdersfeest; dat bij het centrum aan de Oleanderstraat Werd ge- houden, ter verhoging van de feestvreugde hadden het natuurcentrum en de wijkverenfglng De Dijkpof- der tal van activiteiten op touw gezet. Doelschieten, spijkers laan, zaklopen en grabbe len in een ton. Het behoor de allemaal tot de moge lijkheden. De fanatiekste deelnemers kregen het bijna net zo warm als de ongeduldige schapen die op hun kappersbehande ling stonden te wachten. Andere kinderen teken den onverstoorbaar met stoepkrijt hun eigen huis dier op het basketbalveld- je. Aandacht voor andere die ren was er zaterdag ook. Dierenarts Van der Kamp van dierenkliniek Delta kwam naar het natuurcen trum om zieke honden, marmotten, katten en ka nariepieten te behande len. Zijn aanbod voorzag in een grote behoefte. Maar liefst dertig kinde ren kwamen op consult bij de vriendelijke dierendok ter. Vrijwilligers van de imker vereniging Midden-Delf land vertelden de kinde ren alles over de bijen teelt Kinderen likten ho ning en rolden bijenwas kaarsen. Andere kinderen hielpen Rien Booi uit Siie- drecht mét het vlechten - van: manden. Foto Detwes van tfer Wel/Roel DljKstra Door Ben van Haren Vlaardingen Blauwhoed Rotter dam krijgt van het gemeentebe stuur van Vlaardingen de voor keur voor de ontwikkeling van het nieuwe centrum in de West- wijk. Formeel gaat het nog slechts om de opdracht voor een haal baarheidsstudie, maar beide par tijen venvachten in 1999 de-ople vering van de eerste nieuwe win kels en woningen aan de Wiardi Beckmansingel en het Erasmus- plein. Adjunct-directeur P. P. C. M. van Hengstum, die bij projectontwik kelaar Blauwhoed/Eurowoningen de portefeuille winkelontwikke ling beheert en het Westwijkcen- trumplan onder zijn hoede heeft, is zeer positief. „Wij weten net dat de gemeente voor Blauwhoed heeft gekozen. Nu gaan we onder zoeken op welke wijze we het geheel zullen ontwikkelen en straks realiseren. De hele operatie kunnen we nu in gang zetten." Het gemeentebestuur heeft zich bij zijn beslissing laten leiden door het advies van een begelei dingscommissie, waarin de drie winkeliersverenigingen en eige naren van woningen waren verte genwoordigd, Zij hebben van de projectontwikkelaars Matser en Blauwhoed een voorstel van aan pak gepresenteerd gekregen en aan de laatste de voorkeur gege ven. „De plannen van Matser en Blauwhoed, gebaseerd op de ge meentelijke eisen van winkelcon centratie en het stedebouwkundi- ge idee van Teun Koolhaas Asso ciates (TKA), leken veel op elkaar. Op het laatst kreeg Blauwhoed, dat onder meer een art-impres- sion van architectenbureau Reij- enga, Postma en Hag presenteer de, de voorkeur. Ook hadden de leden van de begeleidingscom missie iets meer vertrouwen in de daarbij behorende voorstellen voor de verplaatsing van de win keliers naar het nieuwe centrum," licht gemeentelijk projectcoördi nator K, Overmeer toe. In het stedebouwkundig plan van TKA wordt uitgegaan van het op heffen van de winkelfunctie van de Van Baerlestraat en de Floris de Vijfdelaan. Een belangrijk on derdeel is de verplaatsing van de supermarkt van Bas van der Heij den naar de noordrand van. het parkeerplein aan de Dr. Wiardi Beckmansingel en de bouw rond om dat plein van nieuwe wonin gen boven winkels in blokken van maximaal vijf etages. Op de westelijke hoek W. Beckmansingel/Marnixlaan is een appartemententoren van der tien verdiepingen gepland. Er achter (in de richting van de Willi- brorduskerk) is ruimte gereser veerd voor een concentratie van basisscholen en kinderopvang. De bedoeling is ook dat de garage van Stelco verdwijnt, maar de on derhandelingen tussen de ge meente en de VW-dealer over ver plaatsing lopen nog. In het huidi ge plan is overigens de mogelijk heid open gelaten, dat de garage blijft. Er zijn nog meer onzekerhe den. Zo geeft Blauwhoed de voor keur aan de bouw van 140 wonin gen in verschillende variatie en prijsklasse, terwijl de gemeente rekent met 72 appartementen en 28 eengezinswoningen. Deze laat- sten zijn tegenover de kerk aan hetErasmusplein gepland. ter, de Schiedamse ondernemer die voorzitter is van het comité 'Help de Walvisch uit de brand'. Dat lukte zaterdagochtend won derwel. Met de regen druppelden een fiks aantal nieuwe giften voor het herstel van De Walvisch bin nen. Een bedrijf in brandmelders schonk 750 gulden en een plaatse lijke juwelier 2150 gulden. Verder kreeg burgemeester R. Scheeres 10.000 gulden uit handen van een steigerbouwer. Ook de scholen en het vereni gingsleven lieten zich niet onbe tuigd. Twee leerlingen overhan digden namens de 65-jarige St. Bernardusschool 333 gulden en voorzitter Goof Henderiks legde namens watersportvereniging De Vrije Liggers ook een aardige bij drage op tafel De Schiedamse koren stelden een bedrag van 1500 gulden beschik baar. Het betrof het bedrag dat zij zaterdag gezamenlijk verdienden met het verzorgen van een aantal optredens in de kerk van de Ne derlandse Protestantenbond aan de Westvest. Met 15.000 gulden was het her- bouwcomité binnen een kwartier weer een aardig stapje verder met de fondsenwerving. Inclusief de uitgekeerde verzekeringspremie is inmiddels ruim de helft van de benodigde twee miljoen gulden ingezameld. Kunsten De Schiedamse koren traden op als onderdeel van het Schiedamse Havenmuziek- en Molenfestival, dat voor de achtste keer volgens beproefd recept werd gehouden. Ambachtslieden vertoonden hun kunsten in hun standje'aan de Noordvest. De loodklopper en de stoelenmatter werkten met het zweet op het voorhoofd, want in de loop van de ochtend verdreef de zon de donkere wolken. Op doek is De Walvisch inmiddels herbouwd. Met de verfkwast stortten kinderen zich fanatiek op de grote panelen, die door de Schiedamse kunstenaars Frits Kloppers en Yvon Koopman tus sen de molens De Noord en De Nieuwe Palmboom waren opge steld. Het duo kon werkeloos toe kijken hoe de nieuwe generatie geïnspireerd te werk ging. Het muziekaanbod was aardig en gevarieerd, al speelden enkele groepen veel ie luid vooreen feest dat zich met aandacht voor mo lens, oude schepen en handwerk lieden toch in dè eerste plaats op liefhebbers van nostalgische za ken richt. Snoeiharde popgroepen horen thuis op het Maasboule- vardfeest en de Brandersfeesten, niet op het Molenfestival. Decor In vergelijking met vijfjaar gele den is de entourage van het feest er flink op vooruit gegaan. Veel Maasland Wegens gebrek aan publieke belangstelling is de lees zaal van de Maaslandse biblio theek niet langer geopend. Het initiatief leek na hei gereed komen van de nieuwe 'bieb' in een behoefte te voorzien, maar de verwachtingen werden nimmer bewaarheid. Op een aantal ochtenden kon er onder het genot van een kopje koffie van de leeszaal gebruik worden gemaakt, waarbij het uit leengedeelte gesloten bleef. Op de leesochtenden fungeerden zo'n twintig vrijwilligsters met mevrouw Roymans als coördina trice in een roulatiesysteem. Buiten de vrijwilligers waren er in de leeszaal van de Maaslandse de pendance van de Maassluise bi bliotheek zelden lezers te vinden. De sluiting van de leeszaal kwam derhalve niet onverwacht. Van de vrijwilligsters is inmiddels afscheid genomen. historische panden zijn gerestau reerd, vier molens staan er prach tig bij en Schiedam beschikt sinds kort aan de Lange Haven over een eigen Gedistilleerd Mu seum. Standhouders klaagden zaterdag middag echter' dat het feest totaal niet van het opgekalefaterde de cor weet te profiteren. In tegen stelling tot vroeger moet het fes tijn het zonder jazzfestival stellen. Verder waren er in vergelijking met eerdere edities veel minder oude boten te gast in de Schiedamse grachten. De verschraling vertaalde zich in een beduidend mindere publieke belangstelling. Teleurgesteld re-- den de eerste ambulante handela ren bij gebrek aan klandizie reeds tegen half vier weg. uit Schiedam, de verkopers van het toeristisch product van Schiedam voor een nieuwe uitdaging plaatsend. Naast De Walvisch lijkt ook het havenmuziek- en molenfestival toe aan een opknapbeurt. Maandag 10 juni ROTTERDAM SKVR Muziekschool Ringdijk. Leerlingenuitvoering Dwarsfluit en viool, 19.30m SKVR Muziek school Centrum West. Leerlin genuitvoering Zang, 2ft00u. Dinsdag 11 juni VLAARDINGEN Dienstencentrum West. Inspraak bestemmingsplan Westwijk, deel- gebied 'Lage Weide', 20.00u. ROTTERDAM Dodorama. Rotterdams Improvi satie Poel, 20.0ÖU. Luxor Theater. Karin Bloemen, 20.15u. Dizzy. Rutger Molenkamp Quartet, 22.00u. de Pelgrim. El Fuego, 22.0ÖU. ROTTERDAM Calypso 1: 'Mighty Aphrodite' (ai) dag. 1.154-6.45-9.30. Calypso 2: 'Leaving las Vegas' (16) dag. 6.45- 9.30, Calypso 3: 'Sense and Sensi bility' (al) dag. 12.45-3.30-6.15-9.15. Calypso 2 Riksbioscoop: 'Out break' (12) dag. 12.00-3.15. Cine rama 1: 'White Squall' (12) dag. 1.154-6.45-9.30. Cinerama 2: 'The Juror' (16) dag. 1.154-6.45-9.30. Ci nerama 3: 'Hellraiser IV: Bloodli ne' (16) dag. 6.45-9.30 do.VT.ma.di. ook 1.154. Cinerama 4:'Dead Man Walking' (16) dag. 1.15-9.30. 'The Scarlet Letter' (16) dag. 4-8.45. Ci- nerama5: 'BrokenArrow'(16)dag. 6.45-9.30. do.vr.ma.di. 1.154. Cor so: 'Primal Feari (16) dag. 1.154- 6.45-9.30. Imax Theater: 'Survival Island' (al) dag. beh.ma. 24. 'The Living Sea' (al)dag.beh.ma. 3-6.45. za.zo. ook 1. 'Primal Fear' (16) dag. 7.45-10. Venster 1; 'Fallen Angels' (12) dag. 10. 'L'AmoreMoleste' (16) dag. 8. Venster 2: 'Turks Fruit'(16) dag. 7.30. 'Good Men, Good Wo man' (16) dag. beh.ma. 10. Lanta ren 2: 'Theday the suntumedcoïd' (al) dag, 8. 'Small Faces' (16) dag, 10. Lumière 1: 'Cutthroat Island' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumière 2: 'Girl 6' (12) dag. 4-6.45-9.30. do .vr.ma.di. ook 1.15. Lumière 3: 'Diabolique' (16) dag. 6.45-9.30. do .vr.ma.di. ook 1.154. Lumière 4: 'Heat' (16) dag. 8.30. do.vr.ma.di. ook 14.30, Pathé 1:'The Birdcage' (al) dag. 11.00-1.404.20-7-9.40. Pa thé 2: 'Critical Decision' (16) dag. 3.55-6.40-9.25. do.vr.ma.di. ook 1.10. Pathé 3: 'How to make an American Quilt'(al)dg. 11.05-1.45- 4.25-7.05-9.45. Pathé 4: 'Things to do in Denver' When you're dead. (16) dag. 11.10-1.454.20-6.55-9.30. Pathé 5: '12 Monkeys' (12) dag. 12.40-3.30-6.20-9.10. Pathé 6: 'Copycat' (16) dag., 3.35-6.25-9.15. d<xvr.ma.rïi. ook 12.45. Pathé7*. 'Up dose Personal' (al) dag, 1.05- 3.50-6:35-9.20. Rex: 'In Sarah's Eyes' (18) dag. vanaf 12.00. za.zo.wo. 11.15-1.25.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1