13 Graafproef moet sneller bouwen mogelijk maken I 'Eerst een kusje, daarna de kogel' chiedamse huiskamer wordt steeds voller ffofterdams iagfelad 'Spindler heeft recht op baan Stadsbeheer' A\E Wethouder presenteert beleggers en architecten Spaland-Oost na zomervakantie 'Contourennota Welzijn maakt de verwachtingen niet waar' Jongen geslagen Illegale kwekerij Heldhaftige voorbijganger Diefstal schroot Diefstal tijdens voetbalwedstijd HIEUW! RE5T./BRA55ER!E "BREDERODE" in gebouw "SPES BONA" 419.03.16 Breeweg 40, Rotterdam, bij DE KUIP &u Waterweg Dinsdag 11 jum 1996 Door Carei van der Velden Schiedam De gemeente Schiedam iaat 'op zo kort mogelijke termijn' een proef uitvoeren om het vocht uit de zompige bo dem in Spaland-Oost weg te pompen. Met de nieuwe werkwij ze zou het voorafgaande aan de bouw noodzakelijke proces van inklinking aanmerkelijk kunnen worden versneld. Bij de gangbare methode van bouwrijp maken, kan de bouw pas in 1999 beginnen, Indien de proef slaagt, kan Schiedam twee jaar tijdwinst boeken. Wethouder A, Reijnhout (volks huisvesting) is zeer geïnteres seerd in de nieuwe methodiek, waarmee binnenkort op een klein terrein in Spaland een proef wordt genomen. Net als andere wijken in het noordelijke stads deel wordt het laatste uitbrei dingsgebied in Schiedam ge bouwd op iaagveen. Er komen 850 woningen in Spaland-Oost. Baggerspecie Spaland-Oost is een baggerspe cielocatie. De giftige bodem moet worden afgedekt met een flinke laag zand. Het gewicht van deze isolatielaag zorgt in de praktijk voor fikse verzakkingen, weet de gemeente Schiedam uit ervaring. Dit zogenoemde inklinkproces kan in theorie worden geforceerd door het water uit de bodem weg te pompen. Daardoor zou sneller een stabiele ondergrond beschik baarzijn. De uitvoerder van de proef gaat met een baggermolen smalle, acht meter diepe sleuven met een vaste onderlinge afstand graven. Het water wordt vervolgens uit de bodem weggepompt, waardoor de grond snel kan zakken. „Op klei ne schaal is er met succes met de ze methode geëxperimenteerd,11 zegt Reijnhout. „Voor een wijk met de schaal van Spaland zou het een volstrekt unieke methode van bouwrijp maken zijn.11 De 'sleufmethode' heeft een an der idee van snel bouwrijp maken naar de achtergrond verdreven. Reijnhout speelde aanvankelijk met het idee geheel Spaland-Oost te onderstutten met een enorme betonnen plaat. „Het zou nog steeds kunnen, maar het kost heel veel geld." De wethouder heeft twee redenen om vaart te maken met de ontwik keling van Spaland-Oost. Ten eer ste is de behoefte aan eengezins woningen in Schiedam onveran derd hoog. Verder is het om subsi- die-technische redenen verstan dig snel tot zaken te komen. Erskine Los van de ophogingsproblema- tiek verlopen de voorbereidingen voor de ontwikkelingen van Spa land-Oost voorspoedig. Het stede bouwkundig concept van de Zweedse stedebouwkundige en architect Ralf Erskine is zo goed als gereed. Met het ontwerp van ronde grachten heeft de tekening van Erskine veel weg van een Door Jelle Gunneweg Maassluis„Wat moet ik met de ze nota," verzuchtte D66-raadslid F. M. L. Wensveen gisteravond tij dens do behandeling van de Con tourennota Welzijn 1997-2000. „Een visie op de lange termijn ontbreekt, en een dekking voor nieuw beleid is er niet." Ook de andere Maassluise fracties toon den tijdens de gecombineerde vergadering van de commissies sociale zaken en onderwijs hun ongenoegen over het lijvige rap port van de Dienst Welzijn. Volgens het CDA zit er onvoldoen de samenhang in het stuk, is de inhoud te fragmentarisch en de visie van het college beperkt. Groenlinks stelde dat sommige hoofdstukken 'een hoog bla-bla- gèhalte' hebben en dat er weinig nieuw beleid, wordt aangeven. Ook de WD en PvdA gaven aan dat 'de keuzemomenten moeilijk te vinden zijn'. Het had zo'n aardig discussiestuk kunnen zijn, deze tweede Contou rennota voor het welzijnsbeleid tot aan 2000. Alle welzijnsorgani saties en -instellingen waren be gin dit jaar uitgenodigd om mee te praten over ontwikkelingen in de welzijnssector. En daaraan werd gretig gehoor gegeven. Maar een dergelijke uitnodiging schept ook verwachtingen en die worden in het stuk onvoldoende waarge maakt, zo bleek uit de reacties van de insprekers. Zowel de vertegenwoordiger van het Platform Buurtbeheer als de Schiedam Een 11-jarige Schiedamse jongen heeft gisteren aangifte gedaan van openlijke ge weldpleging. De jongen was in de sloot naast de Schiedamseweg in Schiedam aan het vissen toen hij varfdrie jongens en een meisje, allen ongeveer 14-jaar oud, enkele klappen op zijn hoofd kreeg. Schiedam In de Fabristraat in Schiedam is vanochtend een klei ne hennepkwekerij ontmanteld. Er werden 199 planten en vy f lam- pen in beslag genomen. De 52-jarige bewoner kreeg een proces-verbaal. Stichting Samenlevingsopbouw Maassluis zag de eerdere in- spreekreactie nauwelijks terug in de nota. „De wijkvereniging Dijk- polder komt er zelfs helemaal niet in voor," sprak bewoonster E. van Ieperen verontwaardigd. Kritiek was er ook op de geringe aandacht voor migrantenorgani saties en het voorstel om de subsi die aan het buurtbeheer van jaar tot jaar te bezien. Van Ieperen: „Dat gaat faliekant mis, vrees ik, als deze subsidies worden afge bouwd. De migrantenorganisaties vervullen een zeer belangrijke rol als intermediair en bij de aanpak van de achterstandsbestrijding. En het wijk- en buurtbeheer be gint net z'n vruchten af te werpen, daar kun je niet zomaar mee stop pen." Die zorg voor het wijk- en buurt beheer en de migrantenorganisa ties werden door de fracties ge deeld. Maar tegelijkertijd stond voor de raadsleden vast dat er keuzes gemaakt moeten worden. J. C. J. de Boer namens de WD: ,We kunnen het niet langer ieder een naar de zin maken. We moe ten duidelijk aangeven dat er maar op één dag Sinterklaas wordt gevierd." En D66'er Wens veen: „Wij heb geen behoefte meer aan de kaasschaafmethode, die aanpak is verleden tijd. We zullen er een aantal zaken moeten uitlichten." De discussie ontaardde vervol gens dermate in detailvragen en het aangeven van keuzes, dat de meeste insprekers na de pauze niet meer terugkeerden. Niet ver standig, bleek al snel. Wethouder Timmermans nam het woord door te stellen dat er inderdaad nauwe lijks geld is voor nieuw beleid en dat er dus keuzes gemaakt moe ten worden wil de sector binnen de begroting van 17 miljoen gul den blijven. „Misschien moet er geen geld meer naar de kinderop vang, dat voorbeeld durf ik nu wel te geven want ik zie dat ze de zaal al hebben verlaten." P. Hoogenraad van de PvdA stel de dat de uitgaven aan welzijns beleid ook bekostigd kunnen wor den met het budget van andere sectoren. „Moet je zien hoeveel geld er wordt gestoken in dure on derzoeken van de sector Stads- en Milieubeheer voor de haven en de binnenstad. Misschien moeten we het in die sector eens wat rustiger aan gaan doen, zodat we de echte problemen kunnen aanpakken." oud-Hollandse binnenstad. Op dit moment onderhandelt de gemeente Schiedam met vijf pro jectontwikkelaars die geïnteres seerd zijn in de nieuwbouwwijk, die voor leeuwendeel uit koopwo ningen gaat bestaan, te beleggen. „Het is het gebruikelijke proces van beleggers die meer bouwvolu me willen en de gemeente die de uitgangspunten van het stede bouwkundig proces bewaakt," zegt Reijnhout. „Ik verwacht dat kort na de zomervakantie duide lijk wordt wie er uiteindelijk als beleggers overblijven." Internis Reijhout met zijn ambte lijke staf ook druk in de weer met de selectie van architecten die binnen de contouren van het ste debouwkundige concept de wo ningen kurinen ontwerpen. Met de beleggers denkt Reijnhout de namen van de architecten te kun nen presenteren. Voor dit doel bezocht Reijnhout vorige week met enkele medewer kers enkele woningbouwprojec ten in Harderwijk en Alblasser- dam. Ook werd bekeken hoe in deze steden de vertaalslag van een stedebouwkundig concept naar de architectuur wordt ge maakt. „Harderwijk heeft op dit punt een aardig concept ontwik keld," meent Reijnhout. VfaardfngenEen vergelijking tussen ambte naren en werknemers in het bedrijfsleven gaat niet op, antwoordt het college van burge meester en wethouders van Vlaardingen op vragen van de raadsfractie van de Socialisti sche Partij. Er is bij de overheid geen sprake van een arbeidsovereenkomst; maar van aan stelling van de ambtenaar door de betreffen de overheid. De bepalingen over arbeidsrecht uit het Bur gerlijk Wetboek zijn daarom niet van toepas sing, maar de regels van een specifieke wet (Ambtenarenwet). Daarin staat onder meer een beperkt aantal ontslaggronden vermeld, bij elk waarvan is aangegeven of de ontslage ne recht heeft op een (werkeloosheidsuitke ring, die voor rekening komt van de betref fende overheid zelf. .Anders dan In het be drijfsleven kunnen de risico's niet worden herverzekerd," benadrukt het college in de brief aan fractievoorzitter M. Kappers. De SP had b en w gevraagd onderzoek te doen naar een aanpassing van de contracten met topambtenaren om de mogelijkheid te heb ben ze by slecht functioneren 'gewoon' te kunnen ontslaan. Dit naar aanleiding van de betaling van een afkoopsom aan de inmiddels vertrokken directeur Stadswerk F.A.M. Schreiner, die niet geschikt geacht werd om de straks na een fusie met de dienst Milieu te vormen dienst Stadsbeheer te leiden. Herplaatsing binnen het gemeentelijke appa raat van deze functionaris was, zoals burge meester Stam vorige week ook reeds in deze krant uitlegde', eveneens onmogelijk. Daar voor zat betrokken ambtenaar in een te hoge salarisschaal. Bij reorganisatie zou minstens een fimctie met een vergelijkbare salariëring moeten worden aangeboden en die heeft de gemeente Vlaardingen niet. Schreiner heeft vorige week, na nog geen twee jaar, de gemeentelijke dienst veriaten. Dat deed hij na de ontvangst van een afkoop som van 585,000 gulden. Inmiddels heeft het gemeentebestuur waar nemend directeur L. C. Heijboer belast met de dagelijkse leiding van de dienst Stadswerk tot de fusie met Milieu tot stand komt. Mevrouw AC. Spindler, directeur van de dienst Milieu, is aangewezen om de fusie tus sen de twee diensten, die per 1 januari 1997 zou moeten volgen, te leiden. Zy is het enige nog overgebleven lid van het Centraal Mana gements Team, dat in aanmerking komt voor de directeursbaan van de nieuw te vormen dienst Stadsbeheer. „Het is een rechtspositionele verplichting om in eerste instantie met mevrouw Spindler het hele traject door te lopen reageert fractie voorzitter K van Netten van het CDA op het voorstel van L. ten Have van W2000 om voor de nieuwe directeursbaan een open sollicita tieprocedure te starten, wat de gehele opposi tie steunt. Hij vindt de door b en w gekozen procedure 'een prima voorstel'. Zijn collega W. van Rijn (D66) denkt er net zo over. „Wij twyfelen niet aan de kwaliteiten van mevrouw Spindler en vinden het voorstel van Ten Have dus overbodig." Ook de andere co alitiepartijen, PvdA en WD, steunen het col lege in deze kwestie. „Raadsleden moeten zich verre houden van personeelsbeleid zegt mevrouw A Attema van de PvdA „Wij gaan ervan uit, dat mevrouw Spindler ge schikt is om de fusiekar te trekken." WD-lei- der A. T. G. M. de Lange houdt een slag om de arm. „Wij kunnen ons verenigen met de lijn, die het college heeft uitgezet Later volgt de sollicitatieprocedure, waarinmevrouwSpind- ler rechten heeft, maar op dit moment is haar benoeming nog geen uitgemaakte zaak" Vlaardingen In de Van Baerle- straat in Vlaardingen hebben zich gistermiddag wildwest-praktij ken voorgedaan nadat twee man nen bij een bedrijf in de straat acht lege kratten hadden gesto len. Een personeelslid rende ach ter de daders aan waarop het tweetal in hun auto stapte. Zij lieten de acht lege kratten val len en probeerden hard weg te rij den. Een heldhaftige voorbijgan ger wilde voorkomen dat de twee zich uit de voeten konden maken en sprong, zoals hij regelmatig in films had gezien, op de motorkap van de auto. Lang hield hij het echter niet vol want de bestuurder van de auto maakte allerlei slingerbewegin gen Waardoor de voorbijganger los moest laten. De twee mannen reden daarna weg. De passant is tijdens de actie niet gewond geraakt. Eén van de ver dachten is een tijdje later in Maas sluis aangehouden. Aan de voet van het stadskan toor (het hoge witte gebouw linksboven op de foto) komt de inrichting van wat ex-wethouder C. Zijdeveld 'de huiskamer van Schiedam' noemt, langzaam maarzeker tot stand. Het driehoekige gebouw is het multifunctionele bouwproject, dat Amstelland Vastgoed BV enige maanden geleden opleverde op het Emmapleïn. De kantoorruimte aan de Broersvest wordt sinds het begin van dit jaar in beslaggenomen door het nieuwe hoofdkantoor vari de VSB-bank. Aan de Stadserf-zijde kampt de projectontwikkelaar ech ter nog met gedeeltelijke leegstand. Er liggen en kele opties, onder meer voor een woninginforma tiecentrum van de Stichting Stadspromotie Schiedam. De winkels zijn mede bedoeld om dit stadsplein te verlevendigen, maar neringdoenden lijken te wachten op het gereedkomen van de bebouwing aan de andere zijde van het plein. Direct naast het stadskantoor bouwt de gemeente ondér meer een nieuw theater, bibliotheek, archief er be stuurscentrum. Het project op het Emmapleïn is ontworpen door voormalig rijksbouwmeester Kees Rijnbóutt, die bij hetzelfde architectenbureau,werkt als de ont werper van de gemeentelijke nieuwbouw. De overeenkomsten zijn zichtbaar. In hun beeldtaal maken ze beiden gebruik van slanke zuilengalerij en, die herinneringen oproepen aan galenas in oude Italiaanse steden. Naast winkels zijn er 94 appartementen in de vrije sector in het gebouw van Amstelland gereali seerd. Er zijn er nog een kleine twintig te koop, v<K£s! aan de Stadserf-zijde. Foto Amstelland Vastgoed Schiedam Twee Rotterdam mers (17 en-27jaar) zijn gisteroch tend aangehouden op de Karei Doormansweg op Vijfsluizen. De twee hadden ruim driehonderd kilo kope en oud-ijzer in hun au to ligger. Het materiaal hadden ze kort daarvoor gestolen by een bedrijf in Schiedam. Eén van de mannen is heengezonden nadat er proces verbaal tegen hem was opge maakt. De ander mocht een paar dagen blijven zitten omdat hij nog wat openstaande boetes had. Schiedam Een 33-jarige Schiedammer is gisteravond flink gestoord tijdens de voetbalwed strijd Nederland-Schotland. Ter wijl de man tv zat te kijken, werd de flets van zijn vrouw plotseling voor het raam weggehaald. De bewoner rende vervolgens naar buiten en heeft de fiets uit de handen van de dader getrokken. De dief trok vervolgens een onbe kend voorwerp uit zijn broekzak waarop de bewoner op de fiets van zijn vrouw sprong en hard Rotterdam/Schiedam Een vlaag van woede, onmacht en ver standsverbijstering dreef de 31-ja- rige Schiedammer een paar maanden geleden tot zijn 'crime- passionel'. Getergd door de stop zetting van de relatie met zijn ex- vriendin stak hij haar in het bij zijn van hun 6-jarig zoontje in de borst. De vrouw overleefde de steekpartij. Haar ex-vriend werd opgepakt en stond gisteren te recht voor de Rotterdamse recht bank. De relatie van de verdachte met het slachtoffer eindigde vorig jaar op Tweede Kerstdag op geweldda dige wijze. De Schiedammer werd hardhandig de woning van zijn vriendin uitgezet. De vrouw was die avond gaan slappen met haar broer en een vriend. Toen het groepje vroeg in de ochtend thuis kwam, werd de verdachte boos omdat de feestvierders nogal wat herrie maakten. Deman uitte zijn verontwaardiging en werd op hardhandige manier door de broer en de vriend het huis uitge zet. Het lukte de verstoten Schiedam mer in de maanden daarna niet te accepteren dat de relatie na acht jaar was gestrand. Regelmatig probeerde de man contact te zoe ken met zijn ex-vriendin. Zij gaf geen gehoor en verbood de Schiedammer tevens contact te leggen met hun 6-jarig zoontje. Uit woede stuurde de verdachte de vrouw vervolgens een Valen tijnskaart met de tekst 'Eerst een kusje, daarna de kogel'. De Schiedammer begon steeds meer te drinken. Zijn ex-vriendin bleef contact weigeren en hield hun zoontje voor de man achter. Op o maart dit jaar barstte bij de man de bom. Toen hij in zijn auto op weg was naar zijn ouders, zag hij zijn ex-vriendin op straat lo pen. Met zijn auto reed de ver dachte vervolgens tegen de rij richting de straat in. Het slachtoffer zag de auto aanko- rr en en probeerde samen met 1 aar zoontje te vluchten. Ze belde <an op een voor haar onbekend woonadres om haar ex te ont vluchten. Daar deed niemand open. Vervolgens stapte de ver dachte met een mes in zijn hand uit de auto en haalde uit naar het slachtoffer. Met een flinke snee in de borst zakte de vrouw op straat ineen. Tydens de rechtzaak vertelde de Schiedammer zich niets te kun nen herinneren van de steekpar tij. ..Ik vind het verschrikkelijk wat er is gebeurd. Vooral omdat mijn zoontje er getuige van is ge weest." Volgens de verdachte werd hij lange tijd door 2yn ex- vriendin getreiterd. „Ze wist pre cies hoe ze me kon pakken. Ze verbood mij om te gaan met mijn zoontje. Dat deed behoorlijk pijn." De officier van justitie eiste giste ren dertig maanden cel waarvan tien voorwaardelijk. Volgens haar staat de steekpartij niet op zich zelf. De Schiedamse politie heeft ook ten tijde van de relatie meer dere malen op de stoep gestaan. Het ging er in die acht jaar, vol gons dc officier, niet altijd even rustig aan toe. En zelfs nu de man in het gevang zit, worden er volgens de aankla ger bedreigingen aan het adres van het slachtoffer geuit. „Als ik vrij kom, gebeurt er iets met jou waar heel Schiedam over honderd jaar nog over praatzou de man zijn ex-vrouw telefonisch hebben meegedeeld. De officier vindt dat de man ook een schadevergoeding aan het slachtoffer moet betalen. Zij geeft gehoor aan het verzoek van een medewerker van Bureau Slacht offerhulp om 5560 gulden aan het slachtoffer te betalen. Raadsman mr. J. M. R. J. van Hommerich van de verdachte is het niet eens met de eis. Hij vindt de straf veel te zwaar. „Mijn cliënt is een gewone man die een gewo ne straf verdient. Zijn daad heeft hij gepleegd omdat hij getergd was door de stopzetting van de re latie. Een crime-passionel. Dat hij iets heeft gedaan dat niet mag is hem nu, na drie maanden voorar rest wel duidelijk. Uit het psychi atrisch rapport blijkt dat mijn cli ent op het moment van handelen verminderd toerekeningsvatbaar was. Het heeft geen zin om de man voor lange tijd achter de tra lies te zetten." De raadsman stelde de rechtbank daarom voor zijn cliënt te veroor delen tot een straf die kan worden omgezet in dienstverlening en hem verplicht onder behandeling van de reclassering te stellen. Ook de schadevergoeding vindt de raadsman niet op zijn plaats. „Mijn cliënt heeft, doordat hij het huis is uitgezet, al genoeg schade geleden. Al zijn spullen die in de woning stonden heeft hy nooit meer teruggezien. Er stond voor aardig wat geld aan meubilair." De rechtbank doet over dertien dagen uitspraak.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1