14 Rotterdam Parkeerbedrijf stopt met Prisma Card Dode vissen zo snel mogelijk opgeruimd Steekspel om opsporingsmethoden in Iglo-zaak Meeste stankklachten in mei over CMI RET worstelt met ..onrendabele lijnen MultiBedrijven boort nieuwe markten aan Controle vrachtwagens Xtc-fahriek ontmanteld Te veel klachten over magneetkaart; overstap naar elektronisch betalen 'Nijntjes-paien onaanvaardbare horizonvervuiling op het strand' Een beloning voor meedenken Rotterdams Dagblad Dinsdag 11 juni 1996 RotterdamNawerkingen van de hevige brand op 28 februari waren er de ooraak van dat het op- en over slagbedrijf CMI aan de Keileslraat de klachtenlijst van de DCMR Milieudienst Rijnmond over de maand mei aanvoert. 32 omwonenden pakten de telefoon om een chloor dan wel zwembadlucht te melden. Vol gens de milieudienst waren de klachten het gevolg van opruimingswerk. Vorige week werden de laatste restpartijen chemicaliën van het terrein verwijderd. Tweede op het klachtenlijstje is Farm Frites in Ber- nisse, een bedrijf dat al vaker hoog scoorde in de meldkamer van de DCMR. Volgens de milieudienst is de patatfabriek, die volgens omwonenden gere geld een frituur- en baklucht verspreidt, inmiddels bezlgmet hettreffen van maatregelen die de overlast sterk moet reduceren. In mei kwamen nog negentien stankklachten binnen, j Scheepvaart was vorige maand de derde grote ver- t oorzaker van klachten over stank in het Rijnmond gebied, blijkt uit gegevens van de DCMR. Op 27 mei deed zich een hausse aan klachten (zeventien) voor uit de steden op de noordelijke Waterwegoever over een chemische verflucht. De wind woei toen vanaf de - Noordzee. Een - onbekend - schip dat het havenge- bied reeds had verlaten is waarschijnlijk verantwoor delijk geweest voor de overlast. - De DCMR ontving in mei totaal 423 klachten over stank, 571 minder dan in dezelfde maand vorig jaar. Sinds januari registreerde de milieudienst 3033 stankklachten. Dat zijn er een kleine honderd min- - der dan in de eerste vijf maanden van 3995 werden - geturfd. RotterdamDe kosten van de tram zijn te hoog. Ldj- nen die per uur minder dan zevenhonderd passa giers vervoeren, zjjn in de toekomst niet meer renda bel. In Rotterdam, zijn evenals in Amsterdam en Den -Haag, vijf tramlijnen die onder de kritische grens van zevenhonderd passagiers zitten, Dat is één van de conclusies van een nog geheim rap- port, samengesteld door een werkgroep bestaande - uit vertegenwoordigers van het ministerie van Ver- - keer en Waterstaat en trambedrijven uit de drie grote steden. Het rapport, met als uitgangspunt de vraag of het tramsysteem nog 'maatschappelijk verantwoord' 'is, wordt volgende week vrijdag openbaar gemaakt. s De samenstellers leggen er de nadruk op dat nieuwe -^tramlijnen alleen exploitabel zijn als ze volgens de prognoses meer dan 950 reizigers per uur zullen ver voeren. Van de 34 tramlijnen in de drie grote steden, zijn dat er tot op heden niet meer dan drie. De werkgroep stelt in het rapport vast dat alleen met >een aanzienlijke serie maatregelen de kosten van de tram te verlagen zijn. Een woordvoerder van de Rot terdamse stadsvervoerbedrïj f RET wil nog geen reac tie geven op het rapport. Evenmin wil hij meedelen - welke vijf Rotterdamse tramlijnen onder de kritische grens van zevenhonderd passagiers zijn gedaald. c Rotterdam Bij MultiBedrijven Rotterdam worden - medewerkers herplaatst om 'betere markten' te kun- nen aanboren. Met deze aanpak wil het'bedrijf mil joenentekorten wegwerken. Er vervallen tweehon derd functies en er komen er evenveel voor in de plaats. Met name de jaarlijkse bezuinigingen van het Rijk dwingen MultiBedrijven tot deze nieuwe opstelling. De gemeente trekt nog steeds evenveel geld uit voor het bedrijf, maar de vrees bestaat dat dit ook gaat veranderen. De directie van MultiBedrijven verwacht financieel meer speelruimte te krijgen als de nieuwe aanpak een feit is. De medewerkers krijgen de garantie dat ze in dienst blijven. Dit 'passend werk op betere markten' houdt in dat werknemers mogelijk ander werk moeten doen, of -hetzelfde werk op een andere plaats moeten doen. Om de uitvoering van de plannen te bewaken wordt een begeleidingscommissie gevormd, waarin de on dernemingsraad deelneemt. Op 6 mei heeft de directie een aantal veranderingen voor advies voorgelegd aan de ondernemingsraad, die op 6 juni advies heeft uitgebracht. Besloten is dat de medewerkers van de afdelingen Buizenpost en Kunststofdisplay's worden gedetacheerd bij de op drachtgevers in de vorm van een zogenaamde werkunit Onderhandelingen met de opdrachtgevers zijn nog gaande, maar mondelinge toezeggingen zijn De afdelingen Machinale Verpakking en Dynamo's worden afgebouwd, de laatste in afwijking van het or-advies. De Printafdeling, verschillende afd elingen bij het Groenbedrijf en de sector MultïMatch worden uitgebreid. De houtafdeling wordt gehandhaafd, maar neemt in formatieplaatsen af. Bij de overige afdelingen wordt van eenzelfde perso neelsbezetting uitgegaan, Voor de medewerkers die aangewezen zijn op zeer eenvoudig werk en extra be geleiding nodig hebben, wordt eenapart licht Indus trieel Bedrijf opgericht. Rotterdam Bij een grootscheepse controle van het vervoer van afvalstoffen is gistermiddag tegen tien chauffeurs proces-vberbaal opgemaakt wegens over tredingen van onder meer de Rijtijdenwet, overbela- ding, de Wegenverkeerswet, de provinciale milieu verordening en de Europese verordening Afval trans porten. De politie controleerde de vrachtwagens op de IJsselmondse Randweg, Voor de twee keer in Nederland is tevens aandacht besteed aan handhaving van het CFK-besluit inzake koelinstallaties. Niet alleeen werd het verplichte log boek bekeken, maar ook werd het bijbehorende certi ficaat gecontroleeerd en werd de installaties nage zien op lekkages. Rotterdam Met de arrestatie van vijf Rotterdam- mers heeft de politie een einde gemaakt aan de fabri- - cage van xlc-pülen in een kelderbox aan het Angel- - slo. Bij huiszoeking in de kelder werden ruim twaalfduizend xte-piüen en ongeveer 350 gram amfe- - tamine in beslag genomen. Ook de apparatuur waar- - mee de pillen werden vervaardigd werd meegeno- - men. Vier verdachten zijn voorgeleid aan de officier van justitie. De vijfde verdachte is met een proces verbaal naar hüis gestuurd. Rotterdam De Rotterdamse Prisma Card, een oplaadbare magneetkaart waarmee automobilisten elektronisch hun par keertijd in de binnenstad kunnen betalen, is op een fiasco uit gedraaid. De techniek die in de betaalautomaten is toegepast blijkt dermate storingsgevoelig dat het Parkeerbedrijf Rotter dam met ingang van oktober stopt met de verkoop van de pas jes. „De uitleesapparatuur in de be taalautomaten geeft zoveel klach ten dat we hebben besloten in het vierde kwartaal van de Prisma Card af te stappen," zegt woord voerder E, van Savooyen. „We wil len de huidige betaalautomaat aanpassen voor het gebruik van de chipcards die de banken bin nenkort invoeren. Wij willen aan sluiten bij die ontwikkeling, die de laatste tijd zeer snel is gegaan. Het oplossen van de problemen met de Prisma Card, die geen ge heim zijn, vallen nu samen met het introduceren van het nieuwe systeem." Het Parkeerbedrijf Rotterdam presenteerde de Pnsma Card in oktober 1994 als het middel bij uitstek om het automobilisten ge makkelijk te maken. „Wie in Rot terdam-Centrum wil parkeren, hoeft voortaan niet meer te klun gelen met kleingeld," sprak een woordvoerder toen. „De Prisma Card is minder fraude- en sto ringsgevoelig," zo voegde hij er nog aan toe. Rotterdam haakte met de Prisma Card in op experi menten met magneetkaarten in Leiden en Goes. Wie daarop de moeite nam voor 25 of 50 gulden een PrismaCard aan te schaffen, kwam veelal bedro gen uit. De apparatuur leverde van meet af aan problemen op, waaraan sommige automobilsten zich mateloos ergerden. Het Par keerbedrijf Rotterdam heeft tel kenmale verklaard dat het kin derziektes betrof, dan wel aan loopproblemen of foutjes in de sotfware. In veel gevallen slikte het apparaat de Prisma Card ge woon in. Met name de goedkopere apparaten van de tweede genera tie werkten niet goed. Na twee jaar wordt het systeem nu alsnog verlaten. Woordvoerder Van Savooyen, hoofd Beheer van het Parkeerbedrijf Rotterdam, legt de schuld van de mislukking in eerste instantie bg de Britse fa brikant Matrie, die het transport en uitleessysteem voor de betaal automaten levert. Het Parkeerbe drijf wil dit onderdeel vervangen door een systeem zoals wordt toe gepast in telefooncellen, waar de betaalkaart goeddeels buiten het apparaat blijft als hij wordt uitge lezen. Van Savooyen zegt dat Rotterdam thans 289 automaten voor betaald parkeren telt. Dat aantal moet uit eindelijk groeien tot zo'n 600. Er wordt daarvoor bij het Parkeerbe- t drijf nu ingehaakt op „'de logische ^Ontwikkeling van magneetkaart "aar elektronisch betalen". „De tendens naar kasgeldloos parke ren en minder inbraakgevoelige betaalautomaten zet door," zegt een woordvoerster. Twee jaar ge leden zouden chipcards nog niet ver genoeg ontwikkeld zijn. Amsterdam en Den Haag wach ten de verdere introductie van de chipcard en de chipknip af, zo 2eggen woordvoerders desge vraagd. Utrecht heeft vooralsnog geen plannen in deze richting. Een woordvoerder zegt dat de Domstad doorgaat met het PIAF- systeem, waarvoor autobobilisten een boordcomputer moeten aan schaffen. De gemeente Leiden zegt goede ervaringen met een magneet- In Rotterdam staan inmiddels 289 van deze parkeerautomaten. De software gaat nu worden aangepast voor het gebruik van nieuwe chipcards. Archieffoto Rotterdams Dagblad/Niels van der Hoeven kaart-systeem te hebben opge daan. Dat geldt ook voor Goes, waar aan de parkeermeter thans met de Zeelandpas kan worden afgerekend. „Goes gaat voorlopig in ieder geval niet over op een an dere betaalwijze," zegt een woord voerster. onder meer In Ommoord is gisteren dode vis opge ruimd, mede om botuiisme te voorko men. FotoAad van derVoorrvCor Rotterdam Het Hoogheemraad schap Schieland gaat er voorals nog-van uit dat gebrek aan zuur stof de oorzaak is van de massale vissterfte die zich onder meer heeft voorgedaan in singels in de Heidebuurt in Ommoord. Dat gebrek aan zuurstof in hetwa- ter is een gevolg van het warme weer van de afgelopen dagen. „Warm water neemt minder zuur stof in zich op," zo geeft G. de Jong, hoofd van de afdeling wa terkwaliteitsbeheer van het hoog heemraadschap aan. „In warm water verloopt bovendien de na tuurlijke productie en afbraak sneller en ook dat vreet zuurstof. Gezien de lage zuurstofeoncentra- tie die we in de singels in de Hei debuurt hebben aangetroffen gaan we ervan uit dat dat de oor zaak is van de problemen. Onder die omstandigheden heeft het nauwelijks zin om onderzoek te doen naar mogelijk gif. Voor zover ons bekend zijn er ook geen riool- stortingen geweest." Ook achter stallig onderhoud aan watergan gen kan een rol spelen bij vissterf te. De Jong: „Als watergangen diep zijn, warmt het water minder snel op, De zuurstofconcenfcraties blijven daar dus hoger. Bij water gangen die ondiep zijn en waar veel bagger in zit kan de opwar ming gigantisch zijn. Maar er heeft zich nu ook vissterfte voor gedaan in diepe singels." Nor maal vormt het 'doorspoelen' van watergangen een manier om het zuurstofgehalte weer op orde te krijgen. In de Heidebuurt blijkt echter een duiker verstopt te zijn, waardoor er geen vers water van uit de Rotte kan worden ingela ten. De kwaliteit van het water in de Rotte is 'niet fantastisch', maar het zuurstofgehalte is goed. Ook het bewegen van water door wind of stroming een zelfreinigende werking. De dode vissen zijn gis teren zoveel mogelijk opgeruimd om te voorkomen dat zich om standigheden ontwikkelen waar in botulisme kan ontstaan. Rotterdam De commissie voor welstand en monumenten heeft grote bezwaren tegen de 'Nijntje- palen' die op het strand van Hoek van Holland zouden moeten ko men. De bezwaren gelden het feit dat 'kinderen worden misbruikt om het strand vol te zetten met grote reclameborden'. Het advies luidt dan ook geen bouwvergun ning te verlenen voor de dertig oriëntatiepalen met reclame. De commissie haalt zwaar ge schut tevoorschijn bij haar ver oordeling van de Nijntje-palen, die een idee zijn van het bedrijf Publisign. De oriëntatiezuilen zouden om de honderd meter aan het strand moeten worden ge plaatst. De borden met herkenba re figuren uit Dick Bruna's Nijn tje zijn bedoeld als trefpunt voor verdwaalde kinderen en hun zoe kende ouders. De ervaring met Nijntje-palen in Zandvoort en Bloemendaal leert dat daar zeventig procent minder kinderen verdwalen. De her kenbare beelden en verschillend gekleurde zuilen stellen kinderen inderdaad in staat zich beter te oriënteren. De commissie welstand en monu menten spreekt behalve van het misbruik van kinderen ook van 'onaanvaardbare horizonvervuil ing'. En: „De hier aanwezige on gerepte natuur {zee, branding, strand en duinen) met als functie winterbed van de zee wordt mis vormd tot openbare weg." Bij de strandwacht in Hoek van Holland bestaat weinig begrip voor al deze bezwaren. „We willen het publiek gewoon heipen met een betere opvang van verdwaal de kinderen. Die commissieleden moeten hier maar eens naar de andere kant van de Waterweg ko men kijken. Dan zie je pas hori zonvervuiling." Door Donald Bax Rotterdam Haakse belangen hebben gisteren de-ganse dag door geleid tot een boeiend steek spel tussen verdediging en justi tie. De aequit-stoot in de Iglo-zaak - die na twee vriendelijke pro- forma zittingen in alle hevigheid losbarstte- resulteerde in een fraaie serie die het Openbaar Mi nisterie amechtig naar adem liet happen. Met name de advocaten mr. G. Szegedi, mr. I.N. Weski en mr. G. J. Hubers lieten geen spaander heel van de onrechtmatige opspo ringsmethoden waaraan politie en justitie zich zouden hebben be zondigd. Naar hun mening kan de rechtbank slechts één vonnis vel len: het OM het recht tot strafver volging ontnemen (met-ontvan- kelijk) en alle elf verdachten op stel en sprong in vrijheid stellen. In de Iglo-zaak staat de invoer van liefst duizend kilogram cocaine centraal. Deze partij -verpakt tussen diep gevroren garnalen - werd eind oktober vorig jaar door de politie onderschept in een loods in de Rotterdamse endave Kralingseveer. Op dat moment liep het onderzoek tegen de bende van de Krimpenaar Hans G. (45) al meer dan twee jaar. Het vermoeden van justitie dat G. (in 1985 al tot zeven jaar celstraf veroordeeld voor de handel in harddrugs) en zijn companen al vaker cocaïne op de markt had den gebracht, kon tot voor acht maanden maar niet hard gemaakt worden. Het gezamenlijke ge wicht van die partijen zou de tweeduizend kilogram ontstijgen. Vast staat dat de douane in de eer ste helft van vorig jaar acht con tainers, die onder beheer stonden van deze criminele organisatie, min of meer op bevel van CID-of- ficier van justitie mr. R. de Groot niet heeft gecntroleerd. En dat terwijl er in een correspondentie per fax tussen justitie en douane expliciet ovet de mogelijke aan wezigheid van verdovende mid delen tussen de eigenlijke lading (peper) werd gesproken. Doorla ten, doorleveren, gecontroleerd afleveren - hoe je het ook wilt noemen, de verdediging was in al le staten. Ontkend De advocaten beriepen zich op eerdere processen-verbaal waarin vertegenwoordigers van justitie, CID en Fiod steevast de toepas sing van bijzondere opsporings methoden hebben ontkend. Het was, meenden zij, uiteindelijk slechts aan douanechef H.M. Huisman te danken dat zij niet met een nog groter kluitje in het riet waren gestuurd. Huisman maakte bij de rechter-commissa- ris melding van de aan hem door mr. De Groot verstrekte opdracht om bepaalde containers onge moeid te laten, terwijl de ClD-offi- cier zich van geen kwaad bewust achtte, „Dit had moeten worden doorge geven aan de commissie dietoest of deze methode door de beugel kan," sprak advocaat mr. G. Sze gedi. „Het is bewust verzwegen, zodat er geen gerechtelijke con trole kon zgn." En zijn confrère mr. I.N. Weski: „Mr. De Groot heeft opzettelijk een wezenlijk deel van de zaak niet verteld. En dat kunnen we ook toewijzen aan de zaaksofficier en de leiders van het onderzoeksteam van de poli tie. Het Openbaar Ministerie heeft een enorm wantrouwen te weeg gebracht. Er is met opzet ge tracht de verdediging schade toe te brengen." Raadsman mr. G. J. Hubers van hoofdverdachte G. wilde nog wel een stapje verder gaan. „Verzwij gen is liegen," aldus mr. Hubers. „Een schendng van de ambtsbe lofte. Bovendien heeft de zaaksof ficier vanaf het begin geweten dat er containers werden doorgele verd. Een van de verbalisanten heeft notabene aan haar informa tie over die containers gevraagd." Orkaan Officier van justitie mr. Zwane- veld constateerde dat de verdedi ging probeerde een orkaan te ere- eren waar slechts sprake was van een storm in een glas water. „Er is niets gebeurd dat had moeten worden gemeld," weersprak zij al le kritiek. „Er was geen enkele aanwijzing om aan te nemen dat zich cocaïne in die containers be vond. Het was niet meer dan een reguliere goederenstroom." De aanklager slaagde er echter niet in de onzekerheid weg te nemen. Zijn de containers later alsnog ge controleerd, zat er misschien toch cocaïne in - die vragen werden niet van een antwoord voorzien. Duidelijk werd wél, dat de twee weken geleden aangehouden ad vocaat mr. N. H. P. van S. al werd afgeluisterd voor hij door justitie aan het rijtje verdachten was toe gevoegd. De telefoons van Van S., die voor een flink aantal verdach ten de civiele belangen behartig de, waren getapt als onderdeel van het gerechtelijk vooronder- z<ek tegen bendeleider G. Sail lant detail: een dag nadat de ver dachten niet meer 'in alle beper kingen zaten', werden de tele foongesprekken van Van S. afge luisterd. Pas vier maanden later werd Van S. officieel als verdachte aangemerkt. Rechtbank-president mr. L. C. P. Goossens besloot aan het einde van een lange dag niet over één nacht ijs te gaan, Pas in de loop van vandaag laat hij welen of het Openbaar Ministerie al dan niet ontvankelijk verklaard wordt. „Het is te gecompliceerd om na een half uur nadenken een beslis sing te nemen." De rechter liet na drukkelijk doorschemeren dat het afluisteren van de civiele ad vocaat niet op zijn sympathie kon rekenen. Het lukt natuurlijk van geen kant om 'de burger' te betrekken bij de Koers 2005, waarmee burgemees ter en wethouders richting willen geven aan het nieuwe Nieuwe Rotterdam. Jawel, via Internet zal best een redelijk groepje liefheb bers willen meediscussieren. En jawel, op de open bijeenkomsten, uitmondend in het Stadscongres, zal ook een braaf ploegje Rotter dammers de mond willen roeren. Gelukkig wel. Alle inbreng is meegenomen. Maar wie denkt dat de Koers 2005 een brug zal slaan tussen 'het bestuur' en 'de bevol king', die komt bedrogen uit. Gemeenteraadsleden kunnen de wijken ingaan wat ze willen, ze ontmoeten geringe aantallen bur gers. Ze kunnen de markt opgaan tot ze een ons wegen, maar die contacten zijn te beperkt en te vrijblijvend en werken dus eerder averechts. De politici op de Cool- singel kunnen de beste bedoelin gen hebben met informatie-uit wisseling, maar overal waar ze ko men zullen ze geringe gezelschap pen aantreffen: een elite, welis waar geen klassegebonden elite, maar wel een elite - van kritische lieden die altijd wel wegen vinden zich te laten horen. Aan de niet geïnteresseerde massa echter dreigt Koers 2005 voorbij te gaan. Dan kun je drie dingen doen. 1. Domweg blijven geloven in de illusie dat je de afstand tussen po litiek en burgerij verkleint. 2. Genoegen nemen met de be perkte inbreng die je toch wel krijgt van Intemet-fanaten en vergadertijgers. 3. Nog iets meer doen: proberen het meedenken in bredere kring zachtjes af te dwingen. Op dit moment verkeert de ge meenteraad in fase 2, bg gebrek aan zicht op hoe je mogelijkheid 3 vormgeeft. Hoe benut je andere communicatiekanalen? De sleu tel is tamelijk eenvoudig om te draaien. Gemeenteraadsleden dienen af te stappen van het idee dat zij de kloof met de samenle ving alléén moeten dempen. Zo als de Koers 2005 er nu uitziet, komt het allemaal nogal af van de Coolsingel. De bedoelingen ten spijt voelt het concept nogal cen tralistisch aan. En dan gaat het haast bij voorbaat al mis. Dan dreigt dat de Koers 2005 gewoon bestaand beleid wordt met een nietje erdoorheen. Er moet daar om een andere invalshoek wor den gekozen. Hoe krijg je het nu voor elkaar dat een brede basis in de stad meevibreert op een zoek tocht naar beter beleid? Door het voor veel groepen interessant te maken om mee te zoeken. De gemeente Rotterdam beschikt over een uitgebreid adressenbe stand van maatschappelijke orga nisaties en dat bestand wordt in zoverre benut, dat veel organisa ties worden gevraagd iemand af te vaardigen bij de gesprekken over Koers 2005. Heel nuttig. Het is één stap verder om al die orga nisaties niet alleen te vragen om een vertegenwoordiger, maar ook om standpunten. Laten die orga nisaties zorgen dat de afgezanten werkelijk namens hun club kun nen spreken. Leg aan organisa ties van winkeliers, wijkbewo ners, leerkrachten, sporters, hob byisten, natuurliefhebbers en on dernemers enkele duidelijke vra gen voor over de toekomst van de Rotterdamse regio. Vraag de orga nisaties of zij er een door hun ach terban gedragen reactie op willen geven, en beloon representatieve commentaren met extra subsidie. Dat kost eventjes wat, maar de de mocratie mag geld kosten, een re ferendum kost ook geld en politici en ambtenaren kosten eveneens geld. Opzoomeren kostgeld en te recht. Watje ermee bereikt is dat het maatschappelijk 'midden veld' afdaalt tot wijk- en buurt- en zelfs straatniveau om middenin de bevolking naar meningen, ideeën, suggesties en kritiek te hengelen. Er opent zich zodoende een potentieel van tienduizenden vrijwillige enquêteurs die met elkaar een breed aanwezig stads- gevoel kunnen inbrengen. Met een overzienbare investering kan een serieuze overheid zich talrij ke partners verwerven. Het door ene Bram Peper nagestreefde zelfbestuur van wijkbewoners komt een stuk dichterbij als ze 'medeplichtig' worden gemaakt aan beleid dat ze zelf willen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2