11 Elementumflats kunnen in de steigers Bewoners winnen strijd tegen 'sekstent' 'Schiedam iaat wijken maar wat aanrommelen' Rotterdams Dagblad Gemeente stemt in met uitwerking van plan voor groot onderhoud Vlaardingse scholieren geprikt voor Kenia Bijen gedood Jongen geraakt door pijltjes Gewond na aanrijding Jonge verkrachter is weer op vrije voeten Duo bekent overval op sigarenboer Bezwaren tegen Beatrixbrug lilEtlW! FIE5T./BRA55ERIE "BREPEROPE" in gebouw "SPES BONA" 4X9.03.16 Breeweg 40, Rotterdam, bij bEI Waterweg Donderdag 13 juni 1996 Door Jelle Gunneweg Maassluis De Woning Stichting Maassluis kan gaan praten met de bewoners van de Elementumflats in de Bloemenbuurt en de Componistenbuurt over het verbeterplan voor de flats. De raadscommissie stads- en milieubeheer stemde gister avond in met de keuze van de WSM voor flatwoningen die hoe dan ook gehandhaafd blijven en dus voor groot onderhoud in aanmerking komen. Het gaat om de vierhoog-flats aan de Mozartlaan, Van Beethoven- laan, de Seringenstraat, de Ja smijnstraat, de Mimosastraat, de Lavendelstraat en de flatgebou wen een de noordkant langs de Westlandseweg. Dit betekent ove rigens niet dat de overige Ele mentumflats in de Bloemenbuurt en Componi stenbuurt wél worden gesloopt. Daarover wordt pas na de zomervakantie beslist, tijdens de discussie over de structuurvi sie voor heel Maassluis, zoals de stedenbouwkundigen van Kuiper Compagnons die onlangs hebben ontwikkeld. Het voorstel voor handhaving van de flats is vervroegd uit de gehele discussie gelicht om geen vertra ging op te lopen bij de opknap beurt. Die vertraging kan ont staan door lange procedures bij de inspraak en de besluitvorming voor de flats die gesloopt worden en waarvoor nieuwbouw in de plaats komt. De WSM kan nu, on geacht de uitslag van deze proce dures, de plannen met de bewo ners uitwerken en de bouwaan- vraag indienen voor de flats die niet worden gesloopt. Verwarrend was het wel voor de discussie tijdens de raadscom missie. Vooral omdat G. M. de Been van Kuiper Compagnons eerst uitgebreid zijn ontwikke lingsvisie mocht toelichten voor' de twee buurten. Er was een brief van de Huurdersraad Maassluis onder de bewoners verspreid met de voorwaarden waaraan in elk geval voldaan moet zijn, willen de huurders akkoord gaan met slöop. En omdat WSM-directeur H. Ploeg de commissie liet weten dat onderhoud aan duizend flatwo ningen hoe dan ook gepaard gaat met sloop van 750 woningen. „Het één is onlosmakelijk met het an der. Zonder sloop en nieuwbouw kunnen we het verbeterplan niet financieren. En kunnen we de hu ren niet betaalbaar houden voor de doelgroep: mensen met een laag inkomen." De veertig bewoners op de publie ke tribune hadden duidelijk moeite de inbreng uitsluitend toe te spitsen op de keuze voor de flats die voor groot onderhoud in aanmerking komen. De meest prangende vraag onder de bewo ners was: "Wordt mijn woning ge sloopt en zo ja, hoe hoog wordt dan mijn verhuiskostenvergoe ding'. Ook waren er praktische wagen als 'maak ik door de nieu we woonruimteverdeling kans om gedeporteerd te worden naar Schiedam?' en 'heeft u rekening gehouden met de slagschaduw die flats kunnen veroorzaken in tuinen?' PvdA-raadsiid AG. M. Keijzer wilde weten of de bewo ners op de hoogte zijn gesteld van de plannen voor hun buurt. „Aan de verbaasde reacties te merken, is dat nog niet gebeurd. Hen wordt nu ook weer de mond ge snoerd, omdat de brede maat schappelijke discussie pas na de zomer wordt gevoerd. Terwijl ze er juist zo vroeg mogelijk bij be trokken moeten worden, want het gaat om hun woningen Ploeg benadrukte dat de bewo nerscommissies in de Componis- tenbuurt-Zuid en -Noord vandaag worden geïnformeerd over de plannen. Ook start vandaag het spreekuur voor de bewoners van de Elementumflats, waar zij met individuele vragen terecht kun nen. „Maar de meeste van deze vragen kunnen we waarschijnlijk nog niet beantwoorden, daarvoor moeten we eerst de plannen ver der uitwerken." Bedoeling is het groot onderhoud in de Componis- tenbuurt-Zuid halverwege 1998 te starten, zodra de aanpak van de Elementumflats in Sluispolder- Oost is afgerond. Schiedam Een aantal jeugdigde buurtbewoners heeft dinsdag avond in het Vendelhof in Schiedam enkele honderden bij en gedood. Ondanks de aanwezig heid van een milieucoördinator van het Openbaar Nutsbedrijf. Schiedam, die de jeugd waar schuwde, werd de zwerm beko geld met stenen. Daarna zijn door vermoedelijk de zelfde groep jongeren enkele hon derden bijen gedood door ze in de brand te steken. De imker van het ONS heeft de bewoners gewaar schuwd voor het gevaar van ste kende bijen. Een flink aantal ste ken kan zeer eriistige verwondin gen veroorzaken. Wanneer men. overlast heeft van bijen kan con tact op worden genomen met de imker van het ONS die de zwerm dan professioneel verwijdert. Schiedam Eèn 17-jarige Schiedammer heeft gisteren aan gifte gedaan van openlijke ge weldpleging. De jongen werd op de Hogenbanweg in zijn woon plaats door. drie jongens van onge veer 11 jaar met papieren pijltjes beschoten waaraan het uiteinde een naald was bevestigd. Het slachtoffer werd in oor, mg fen arm geraakt, maar raakte niet ernstig gewond. Aangezien de in den titeit van de daders bekend is, neemt de politie contact op met de ouders voor een gesprek. Vlaardingen Een 55-jarige Vlaar- dinger is gisteravond licht ge wond geraakt na een aanrijding óp :de Esdoorndreef in zijn woon plaats. Het slachtoffer werd door GGD-personeel ter plaatse behan deld. De man reed in een personenauto en wilde de Esdoorndreef overste ken. Het zicht werd echter belem merd door een geparkeerde auto eri het slachtoffer kwam in bot sing met een passerende pickup. Het voertuig van het slachtoffer is totaal vernield. Door Menno Haddeman Vlaardingen Een 'nette' straat in een 'nette' buurt met 'keuri ge' bewoners en dito woningen. In de Keesomstfaat in de Vlaar dingse Wéstwijk was tot voor kort niéts aan de hand. Tóen echter een maand geleden, in al-. Ie stilte, één van de woonhuizen werd omgetoverd tot een ruimte waar erotische massages wor den gegeven, brak in de straat de hel los,; Die 'sekstent' moest zo snel mogelijk verdwijnen. De bewonershaalden allesuit de: kast hun doel te bereiken. Precies eenmaand later is het de angstige burgers gelukt zich te ontdoen van-dé 'smet' op de straat. Op last van burgemeester L. W. Stam moét de eigenaar van de inrichting vandaag zijn deu ren sluiten! „Ach," reageert de exploitant gelaten, „het is vervelend dat het op zo'n manier moet lopen. Het is jammer dat er nog steeds zó'n taboe heerst op afies wat mei erotiek heeft të maken." Deerotische massageruimte be vindt zich in één van de portiek woningen in de straat In de slaapkamer worden de bezoe- kers door één van de zes meisjes getrakteerd op een massage en desgewenst - seksueel bevre digd. - In de schaars ingerichte, opge ruimde woonkamer kunnén de klanten in gezelschap van de schaarsgeWede dames jvóor of na de massage'een drankje nut tigen. Om inkijk te voorkomen' hangen voor de" ramen gordjj-/ nen. „Je moet de buurtbewoners niét provoceren. Daarom probe ren we zoveel mogelijk te voor komen dat men zich stoort aan wat er binnen gebeur^"vertelt dé exploitant. 'Geen gespuis „Aan de buitenkant van de wo ning is niet te zien dat erbinnen woTdt gemasseerd. Geen roze lampjes of uithangborden aan de gevel. We hebben by de deur niet eens een naamplaatje. Ook adverteren we niet met het adres, maar alleen met een tele foonnummer zodat er geen ge spuis voor de deur 'rondhangt." i Volgens de uitbater .2yn de buurtbewoners een .hetze ge start om het bedrijf .Weg ie kry- gen. „Veel van de bezwaren die zij aandragen, kloppen van geen kant," vertelt :hij. „Vrouwelijke buurtbewoners zouden, volgens hen,'worden lastiggevallen door bezoekers van de massagéruim- te. Dat is absoluut niet waar. On ze klanten zijn veelal zaken mensen en hébben er "hele maal geen behoefte aan iémand lastig te vallen. Het is juist andersom. De buurtbewoners spreken de klanten aan. Ook de zogenaam de parkeeroverlast inde straat is onzin. De bezoekers parkeren hun auto vaak uit schaamte niet eens voor de deur." De exploitant vindt echter niet alle' kritiek van de' buurtbewo ners ongegrond. „Doordat er in Nederland nog steeds zo be krompen wordt, gedacht over seks en erotiek,-wü niemand in 'een buurt wónen waar zo'n be drijf is gevestigd. De waarde van de koopwoningen in de straat- daalt daarom flink. Ik kan me heel goed voorstellen dat de be woners daar boos over zijn.'' Bestemming Een woordvoérder van de ge meente meldt dat de burge meester de masssage-ir.richting heeft verboden omdat het pand de bestemming heeft .van woon ruimte en niet -zoals het nu is ingericht- als bedryfsruimté. Daarnaast heeft dé burgemees ter, op advies van de politie, ge hoor gegeven aan de klachten van omwonenden overpar keeroverlast en het lastigvallen van buurtbewoners door klan- ten van het massagebedrijf, Vol gens de woordvoerder hebben de bewoners tijdens een actie 47 banddtekeningen 'van tegen-, standers van het .bedrijf opge haald. „Gód wat ben ik blij dat die; tent dicht gaat," reageert één buurman op het voor hem 'heu- gelijke nieuws'. „Ik heb niets te gen de eigenaar van de'massa-; geruimte. Een prima kerel. We verschillen alleen van mening over de manier van geld verdie- De buren vinden het maar een 'eng idee, zo'n sekstent' in de straat, foto Roel Dijkstra nen. Zo'n massageruimte geeft toch een eng gevoel." De bewoner geeft toe dat hij meer last had van het idee, dan van de bezoekers van het be drijf. „Jé kunt je voorstellen dat het niet leuk is als jé kinderen langs de'deur van die tent moe ten lopen. Of dat als je vrienden op bezoek hebt, zij door buurtbe woners worden aangesproken 'of zij naar die masssageruimte zijn geweest?'. Ik ben echt blij dat die zaak dicht gaat." De eigen aar van de massage- ruimte maakt zich er niet zo druk meer over. „We hadden het ook.eeh beeijë zien aankomen. We waren.toeh al van plan per 1 juli te gaan verhuizen De zaken gaan goed, We hebben iets gro- ters gevonden. Ik denk. dat we op de Strevelsweg in Rotterdam op minder tegenwerking stui ten, Dat Vlaardingen is en blijft toch jammergenoeg maar een dorp." Schiedam De verbetering van de leefbaarheid in de Gorzen loopt gevaar nu minder bewoners bereid zijn zich in te zetten in het wijkbeheer. Dat schrijft de Bewo- nersvereniging Sehiedam-Zuid (BVSZ) in een brief aan de ge meenteraad. De BVSZ wijt het da lende enthousiasme aan de wijze waarop de gemeente de wijken te gemoet treedt. „Bewoners zijn het beu dat toezeggingen niet zijn na gekomen." Het wijkoverleg is opgericht om knelpunten op straat en en in de buurt weg te nemen. Naast bewo- nersvertegenwoordigers en een gemeentelijk projectleider zitten mensen van het Openbaar Nuts bedrijf (ONS) en de woningcorpo raties in het overleg. De organisa tie beschikt over een eigen bud get om -intheorie- snel zaken te kunnen doen. In de praktijk komt daarvan echter weinig te recht, aldus de bewonersvereni ging. Als voorbeelden wórden de terugplaatsing van de Willems brug, de invoering van dertigkilo- meterzones en de tweede fase van de reconstructie van het Rozen- burgerpiein genoemd. Het zijn stuk voor stuk gevraagde verbete ringen die volgens de BVSZ rijke lijk lang op zich hebben laten wachten. De harde, kern vergadertijgers heeft voldoende geduld om de ge meente keer op keer tot meer spoed te manen, maar volgens de bewonersvereniging is dat niet de bedoeling. „Juist de inbreng van veel wijkbewoners stellen we op prijs. Wij zijn niet 'in staat bewo ners gëmotiveerd te hóuden wan neer toezeggingen door organisa ties om uiteenlopende redenen niet worden nagekomen." Wethouder A. Reijnhout (wijk- en buurtbeheer) zegt de kritiek ui terst serieus te nemen. „Ik ben bereid snel rond de tafel te 2itten met de bewonersvereniging, het liefst met enkele collega's erbij. In Zuid worden zeer veel initiatie ven genomen en het is belangrijk dat zaken goed lopen. Een aantal problemen moet vanuit het wijk budget zo op te lossen zijn." Retourette In hun brief sommen BVSZ-voor- zitter A Bons en coördinator A Woutersen van Klubhuïs Zuid - meer irritaties op. Ondanks de openstelling van De Retourette (een milieu-inzamelpunt in een vroegere winkel) plaatste het ONS onlangs toch weer enkele le lijke containers in de wijk. Dat ge beurde zonder overleg met het wijkoverleg. „De fout is hersteld en het ONS heeft spijt betuigd, maar daarmee heb je verontwaar digde bewoners nog niet terug." Ook werd het wijkoverleg buiten een onderonsje gehouden tussen wethouder Hafkamp en de actie groep De Veilige Gorzen. „Het staat bewoners uiteraard vrij di rect contact te leggen met een wethouder. Maar van een wethou der verwachten wij dat dat rele vante zaken eerst met wijkover leg worden besproken. De positie van het wijkoverleg wordt op deze manier ondermijnd. U laat de SchiedamDe 23-jarige Schiedammer die gister ochtend door de politie werd aangehouden op ver denking van verkrachting en seksueel misbruik van zijn buurmeisje, is 's middags weer vrijgela ten'. Nadat de verdachte had bekend het meisje tussen 1988 en 1990 te hebben misbruikt, bleek dat de zaak was verjaard. De politie had daarmee geen rekening gehouden en praat over 'een fout je'. Het nu lb-jarige meisje besspot vorig jaar, na dat zij een televisieprogramma over mishande- ling en seksueel misbruik had gezien, aangifte te doen. Ze verklaarde lussen 1988 en 1990 meerdere malen in de ouderlijke'woning te zijn verkracht en misbruikt door haar voormalige bovenbuur jon gen die op haar paste. De Schiedamse politie is ongeveer een half jaar bezig geweest met het onderzoek en het verhoren van het meisje. Een politiewoorvoerder verklaart dat tijdens het verhoor var. de verdachte pas bleek dat de zaak op het nippertje was verjaard. „Het gaat om eèn aantal maanden," meent de woorvoerder. „De jongen was tijdens zijn daden minderjarig. Voor verdachten tot 18 jaar.geidteen andere verjaringstermijn dan voor volwassenen. Tn samenspraak met het Openbaar'Ministerie is besloten de jóngen direct op vrije voeten te stel len." ':\V Normaal gesproken is het toedienen van vac cinaties geen lopende band-werk: medewer kers van de GGD Nieuwe Waterweg Noord trekken een kwartier uit voor iedere reiziger. Maar voor een groep van 22 leerlingen en acht leerkrachten van scholengemeenschap Groen van Prinsterer uit Vlaardingen maakte de dienst graag een uitzondering. Zij mochten woensdagmiddag achter elkaar met de billen bloot. Op het programma stonden twee injec ties: één tegen gele koorts en de ander tegen geelzucht. Ook kreeg iedereen na afloop een capsule tegen tyfus en een doosje maiariapil- lén. Deze behandeling is nodig omdat de groep op 6 juli afreist naar Mpeketonï, een plaats in het grensgebied van Kenia en So malië. De scholieren gaan drie weken mee werken aan de bouw van een nieuwe school met vijf lokalen in de nederzetting Sesse. De reiskosten - 3200 gulden - hebben ze zelf bijelkaar verdiend door sponsoring en door 'hun hele vriendenkring uit te melken'. Foto Roei Dijkstra r ft W t" O R wijk maar wat aanrommelen." De kritiek op de gemeentelijke opstelling volgt op een conflict over de spaartegoeden van de wijkbudgetten 1994 en 1995.' In weerwil van gemeentelijke toe zeggingen werd het door de BVSZ gespaarde geld door de gemeente bij de afrekening 'ingepikt.' „Daardoor is het vertrouwen ge schokt. Op onze brief over deze zaak is nooit antwoord gekomerc Welk vertrouwen kunnen wij nog hebben in afspraken?" vragen de bewoiiersvertegenwoordigers zich af. Op dit punt zijn volgens Reijn hout betere tijden aanstaande. „In de nieuwe regeling behoort' sparen wel tot de mogelijkhe den." inwoners van Maassluis heb ben bij de,politie hekend.tie Vlaardingse sigarenwinkèÜórjï Kees Opstveén' met een pistool' te hebben, bedreigd eii geprb-i beerd te overvallen. In-maart' dn j8 irdrongen 'de b -et gewa pende en gemaskerde mannen de sigarenwinkelvdn„ Oost- en „an ie li in dn ^jfde- vlaanbiimemZwaaietidmet het blaöfenvarkpperv "sctuèeuwdë - pnaarj^ al was gewaarschuwd. Het tweetal nam' daarop 'zonder buit de benen. Even later bedreigden de mam nen een bestuurd et van een scooter, die het toe- huig moest afstaan aan Se overvaliers.'Met de tweewiéler reden ze. rich ting Maassluis. Direct', na .de" overvallen zette de" politic een - gt i." oekactie in gang Poü tieauto'sT motoren én zelfs een helikopter werd ingezet om het duo te pakken te krijgen. Dal lukte toen niet maar ha een re cherche-onderzoek van een paar maanden werden zij Ook al heeft het Maaslandse gemeentebestuur de bouwvergunning voor een nieuwe Beatrixbrug al aan zichzelf ver leend, de uitvoering lijkt niet zon der slag of stoot te verlopen. Zowel binnen de dorpspolitiek als vanuit de bevolking zijn er grote bedenkingen ontstaan. Een meerderheid van de gemeen teraad (CDA en WD) is voor de bouw van een geheel nieuwe oe ververbinding, die de bijna 45 jaar oude 'Pieetjesbrug' zou moeten^ vervangen. Recentelijk heeft "burgemeester M. Kokxhcom aangekondigd dat er met de bouw medio augustus kan worden gestart. Er is haast omdat de 'Pieetjesbrug' in slechte staat verkeert. De Open Groepe ring en de PvdA voelen meer voor vervanging door een beweegbare brug of reparatie van de bestaan de brug. Met restauratie zou 300.000 gulden zijn gemoeid, met vervanging door een nieuwe vaste brug 600.000 gulden en raet een nieuwe beweegbare brug 900.000 gulden. De Open Groepering heeft lang gepleit voor het behoud van de 'Pieetjesbrug' vanwege haar karakteristieke vorm. Door die politieke onduidelijk heid kan het punt nog niet in de gemeenteraad worden behan deld-. B en w willen nu op 18 juni een extra vergadering van'de commissie voor openbare werken beleggen en de gehele raadsver gadering uitstellen naar 9 juli. Bezwaren tegen de. bouw van een nieuwe Beatrixbrug kan de ge meenteraad ook verwachten van de actiegroep 'Redt de Pieetjes brug'. De actiegroep, ondersteund met een handteke- ningenactie, heeft tegen een vaste nieuwe brug zeer grote bezwaren. Gevreesd wordt onder meer voor de ver keersveiligheid.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1