13 Bewonersvereniging boos over besloten vergaderen p-D Wandelaars in goede stemming Rotterdams Dagblad Eigen pad voor Rien Poortvliet Oostwijker kijkt verder dan het eigen straatje i Trouwen tussen kunst in Maassluis b Nieuwe acties voor Walvisch Beroofd van paar tientjes RK onderwijs ook in Spaland Desnoods wordt rechter ingeschakeld om Stukken boven tafel te krijgen LM 41 :Kv.-. WK'Arvi th -N* Hoekse raad buigt zich nogmaals over kruising a Kleurkopieën tot A3 (Laser) Marijke as Numansdorp 01 86-65 25 06 Grootformaat kopïel Lil m Waterweg Vrijdag 14 juni 1996 Schiedam Na de succesvolle inzameling van geld tijdens het Havenmuziek- en Molen- festival dienen zich twee nieu- wè Initiatieven aan die zyn be doeld om geld in tc zamelen voorde herbouw van molen De Walvisch. Op het terras van ca fé De Unie vindt zaterdagmid dag tussen drie en zes uur een optreden plaats van de Schiedamse band Stage De light. De groep onder leiding van Ria Kramer Freher (de zus van Rins van Willigen) treedt in de óperlücht in de voetspo rren van Janis Joplin.' ■..Die' band speelt belangenïoos op de hoek van de Lange Ha ven en de Gerrit Verboon- straat, De gage wordt gestort op de rekening van het her- bouweomité van de gevelde molenreus. Eigenaar Frans Leermakers van De Unie en de dorstige gasten doen ook een /duit in het zakje. Van elke con sumptie gaat twee kwartjes in de. pot van de moten. 'Op 30 juni doet chocolade-ate- l,ier De Bonte Koe ook mee met ?,ir. Schiedam.heersende in- rielwcede. Vanaf half vier.; ./ven in het teken van een on vervalste Britse after-tea. Naast verfijnde thee-soorten staat er volop chocolade op het menu. Er is plaats voor hon derd deelnemers. De after tea kost 35 gulden waarvan tien gulden bestemd is voor De Walvisch. Schiedam Twee Schiedammers zijn gisteren in hun woonplaats overyaUèn.; Ip,. de B^kenstéeg vyerti een 2fe8$ajge mêi-oh&ë&be- :i%igingw^K» JstÜettc van 'enkeléj tiehtjés. fer liep rond 14.30 uUrimet'izijh fiets aan de hand in de richting van de Lange Haven, toen hij door een onbekende man werd aarige- sproken. Nadat het slachtoffer geld had afgestaan,, werd hij uri zijn gezicht geslagen. De overval ler is weggerend in de richting van de Koemarkt. De tweede beroving vond gister avond rond 20.30 uur plaats op de Hoogstraat in. Schiedam waarbij een 16-jarige vrouw het slachtof fer werd. Een man liep tegen haar aan en" trok vervolgens haar tas van haar schouders. Daarna is de verdachte weggerend in de rich- - tmg van de Appelmarkt. De buit bedroeg eveneens enkele tientjes. In beide zaken is de politie van Schiedam op zoek naar getuigen. Wip iets heeft gezien kan contact opnemen met het politiebureau 010-4494499. Schiedam De Schiedamse nieuwbouwwijk Spaland blijft niet langer verstoken van bijzon der basisonderwijs. De Stichting Interstedelijk Katholiek Onder wijs laat op het braakliggende ter rein 'naast openbare basisschool De Violier aan de Slimme Wate ring, deze zomer twee lokalen en éen speelzaal bouwen. Daar kun nen na de vakantie, op maandag 19 augustus, twee kleuterklassen van start. Hét streven is binnen vijfjaar het aantal leerlingen uit te breiden tot 320. Per jaar wordt bekeken hoe veel leslokalen daarvoor evenre- dig bijgebouwd moeten worden. Het'stichtingsbestuur verwacht niet. dat de nieuwbouw een con currentieslag met openbare basis school De Violier tot gevolg heeft. Gezien de bevolkingsgroei in de kinderrijke buurt Spaland-Oost is e'rjvpldoende potentieel aan leer lingen voor beide scholen. Dé leèrkrachten voor deze jongste groepen zijn reeds aangesteld. Een naam heeft.de nieuwe school nog niet, daarover buigen de do centen Astrid Metselaar en Carla Lansbergen zich nog. Ook de werving van kinderen móet nog gebeuren. De Stichting Interstedelijk Katholiek Onder wijs verzorgt maandag 24 juni voor belangstellende ouders een voorlichtingsbijeenkomst in ont moetingscentrum De Werf in Schiedam-Kcthcl. Schiedam Twee overleden kunstenaars die veel hebben betekend voor Kethel, krijgen een eigen straatnaam op het grondgebied van het vroegere boe rendorp. Zowel Jaap de Raat als Rien Poortvliet le ven in het vervolg voort op een straatnaambordje Naar beide in Kethel geboren schilders wordt in de polder een fietspad vernoemd. Het Jaap de Raatpad begint direct bij de Saksische boerderij, waar de 25 februari jongstleden overleden kunstenaar' en geschiedschrijver het grootste deel van zijn leven heeft gewoond. Het fietspad loopt door tot de Zwaluwlaan. De straatnaamcommissie geeft daarmee gevolg aan een pleidooi van oud-voorzitter A. van der Tang van de historische vereniging. Die stelde kort na het overlijden dat De Raat 'minimaal' een straatnaam verdiende. Jaap de Raat schilderde veel boerderijen en polder gezichten die nooit op foto zijn vastgelegd. Daarmee blijft in elk geval op linnen en papier de herinnering levend aan veel zaken die zijn verdwenen in Kethel. Verder schreef hij vijf historische boeken over Ke thel, mede gebaseerd op mondelinge historische do cumentatie die in geen enkel officieel stuk is terug te vinden. Alskleinejongen liep Rien Poortvliet altijd aan de zonnige kant van de Lange Haven. Omdat hij er iets pietluttigs gepikt had, durfde hij Tekeningen nooit langs het gebouw van de Christelijke Belangen aan de anderezijde te lopen, verklapte hij in één van zijn boeken, illustratie Rien Het naar Rien Poortvliet vernoemde pad ligt niet ver poortvliet/Repro Roei Dijkstra van het Jaap de Raatpad. Even ten noorden van de Dorpskerk legt het fietspad een verbinding tussen de Harreweg en de Polderweg. Rien Poortvliet, jaren lang huis- en jachtvriend van Prins Bemhard, werd in 1932 in Schiedam geboren en leefde lange tijd in Schiedam en Kethel. Hij overleed in septembervorig jaar. In zijn tijdschriftpublicaties en in zijn boeken heeft hij Schiedam en Kethel vele malen in beeld gebracht. Met zijn romantische tekeningen heeft hij flink bij gedragen aan de bekendheid en de positieve been vorming van Schiedam, aldus de straatnaamcom missie. Van prentenboeken als 'Te hooi en te gras' en "Van de hak op de tak' werden er enkele honderddui zenden verkocht. Een ander idee van de historische vereniging om Jaap de Raat te eren, heeft tot dusver nog geen wortel geschoten. Het was de laatste wens van De Raat om zijn artistieke erfenis onder te brengen in een op te richten Kethels streèkmuseum, het liefst in zijn ge boortehuis. De historische vereniging vindt het een goed idee, maar het geboortehuis van De Raat is irt gebruik bij de gemeente Schiedam en een andere plek is niet direct voorhanden. Een museum met het werk van Rien Poortvliet zou ook een grote toeristische trekpleister kunnen zijn, maar daaraan hoeft Schiedam niet meer te beginnen. In het voortvarende Middelharnis is dit Rien Poórt- vlietmuseum reeds gfeopend. Het trekt vele duizen den bezoekers'. Door Carel van der Velden Schiedam De Bewonersvereniging Schiedam-Oost eist dat de gemeente inzage geeft in de notulen van een besloten ver gadering over de verdeling van de zogenoemde wijkbudget ten. Volgens vrijwilliger M. Monté van de bewonersvereniging is het ongepast dat de raadscommissie voor volkshuisvesting dit voor de wijken belangrijke onderwerp achter gesloten deu ren heeft behandeld. Monté wil de inhoud van de bespreking desnoods via de rechter boven tafel krijgen. De bewuste veiipdering vóndjÉö- rige maand plaatsi*Bat:;gebeurdfe na afloop van dërrèguliefe/ voor het publiek toegankelijke bijeen komst van deze raadscommissie. Achter gesloten deuren-vónd een evaluatie plaats van de eerste twee jaar dat er in Schiedam met een systeem van wijkbudgetten wordt gewerkt. Het wijkbudget geeft wijkverte- genwoordigers -binnen de door de gemeente geformuleerde voor waarden- de mogelijkheid geld uit te trekken voor verbeteringen in straten en pleinen. Te denken valt aan groen, speeltoestellen en verkeersremmende maatregelen. Bewonersverenigingeri besloten in. 1994 en 1995 een deel van het wijkbudget te reserveren voor grotere projecten. Sparen mocht, hadden de bewonersverenigingen toen van de gemeentelijke pro jectleiders gehoord. Zuid reser veerde geld voor de bouw van een kinderboerderij en in Schiedam- Oost werd geld opzij gelegd voor de herinrichting van het Marco- niplein. De wijken kwamen ech ter van een koude kermis thuis toen de gemeente de gereserveer de gelden 'inpikte.' Inspraak Bewoners hadden de discussie over'de wijk graag gevolgd, maar zc werden ondanks protesten van raadslid A. van Loenen (Solidair '93/Gemeentebelangen) uit de zaal gezet. Een woordvoerder van de bewonersvereniging spreekt er schande van: „In het gemeentelij ke communicatieplan staat dat Schiedammers adequaat en eer lijk moeten worden voorgelicht. Maar belangrijke beslissingen worden achter gesloten deuren genomen. Dat valt me zwaar te gen van een wethouder van D66. een partij die burgeTS meer in spraak wil geven." Volgens wethouder A. Reijnhout was het gezien de omstandighe den logisch dat het publiek tij dens de beraadslagingen werd ge weerd. „Er werd gesproken over handelingen van individuele ambtenaren. Doe je dat in alle openbaarheid, dan is er het risico dat mensen worden beschadigd. Die verantwoording wil ik niet ne men. Voor de rest is er niets aan de hand. De evaluatie wordt open baar. Verder werken we aan een aanpassing van de regeling voor de wijkbudgetten. Wat mij betreft komt er een uitgebreide inspraak procedure." de bewonersvereniging Schiedam-Oost is men niet onder de indruk van de argumenten van Reijnhout. „Wij precies wat er is uitgegeven eri wélke ambténaren daarvoor'- verantwpórdeiykliJZijn. Daar is''niets géKèims aah/'Maar ons wordt de kans onthouden om te horen wat de politiek er van vindt." In de besloten vergadering werd onder meer gediscussieerd over de Oost Reporter, de wijkkrant in Schiedam-Oost die eerder dit jaar het levenslicht zag. Vanuit het wijkbudget werd zesduizend gul den, subsidie, verstrekt voor het initiatief. De raadscommissie meent dat er een. regelmatig te- rugkerende. subsidie - moet ko- fhefi.' Völgéris' w:éfhouder Reijn hout mag het wijkbudget alleen worden benut ter ondersteuning van eenmalige initiatieven. De gemeente Ls in afwachting Van de stappen van Monté, een partij genoot van Reijnhout. De wethou der sluit niet uit dat hij de Oost bewoonster 'uiteindelijk voor de rechter treft'. Volgens een juri disch adviseur van de gemeente Schiedam kan Monté een beroep doen op de Wet Openbaarheid van Bestuur. Als het college van b en wjveigert de notulen beschikbaar te stéUén, kan de bestuursrechter11 Worden ■ingeschakeld:'" Bijdrage rijk voor restauraties Vfaardingen De gemeente raad van.Vlaardingen heeft de minister van Cultuur gevraagd. geld beschll'* *jr te stellen Voor. twee rest :.ratie-klussem Het- gaat om-het Van Peieghe- - morgei in de Grote Kerken de molervAeolus. De zogenoemde pulpeten van het kerkorgel zijn hoognodig aan vervanging toe. Pulpeten zijn de lederen -.verbindingen tussen de wind- Iaden en .het mechaniek,- Dat. kost ruim 33.CH.10 gulden. Er orütrek* rung uk i gehou ien dat de minister daarvan tach*; tig procent van de -kósten óp. zich neemt. De rest betaalt het kerkbestuur. 'Voor het opknappen van de 'Vlaardingse korenmolen Aéc- ,- 'lü£ kihv;ï2^ r i-ventig procent bijdraagt^ V - VlaardingenUit de tientallen fo to's die bewoners en ambtenaren onlangs'in de Vlaardingse. Oost- wijk hebben gemaakt, spreekt een sterk 'wijkgevoel'. „De bewo ners kijken verder dan de eigen straat of buurt en beperken hun kritiek niet alleen tot de honden poep op straat," concludeert Henk Kampman van het Rotter damse onderzoeksbureau Inicio. In opdracht van de gemeente Vlaardingen maakt het bureau een integraal wijkplan in het ka der van het wijkbeheer. Uitge zocht wordt welke maatregelen nodig zijn óm ervoor te 2orgen dat de Oostwijk in de toekomst een aantrekkelijke woonwijk blijft. De wensen van de bewoners spe len een belangrijke rol in het on- dëizó'ek. Daarom'wërd een groep-, •je'1 Qostwijkers 'uitgenodigd om mét een fototoestel dé wijk in te De stemming zat er gisteren op de slotavond van de Vlaardingse avondvierdaagse goed in. Veel kinde ren waren met het oog de belangrijke EK-wedstrijd tegen Zwitserland in het oranje uitgedost en niette beroerd om het Wilhelmus afvast te oefenen. Maar voordat ze met een zak chips en fles cola op de bank voor de televisie konden gaan zitten, moesten ze eerst nog even voor het défilé aan het oog van de burgemeester voorbij trekken. Het waren de laatste stappen van de twintig (vier keer vijf) of veertig kilo meter die de 2600 wandelaars de afgelopen week hebben afgelegd. Foto Roel Dijkstra Maassluis 'Het Huwelijk', luidt het nieuwe thema van de provin ciale Kunstestafette 1996 in Maas sluis. De gemeente had aanvan kelijk willen meewerken aan de beeldende kunstmanifestatie langs het spoor bij Rotterdam en bij Vladivostok. Dit project gaat echter niet door omdat de Russi sche partners de financiering niet rond kregen. Maassluis werd daardoor, gedwongen, een ander project te kiezen dat past in het centrale thema van de provincie Verbindingen'. De kunstestafette is een reeks kunstmanifestaties die geduren de de zomermaanden in Zuid- Holland wordt gehouden. Negen gemeenten nemen hieraan deel: naast Maassluis ook Schiedam, Vlaardingen, Alphen, Gouda, Lei den, Delft. Leerdam en Dor drecht. Alle gemeenten hebben een eigen invalshoek gekozen op het centrale thema. Vlaardingen koos bijvoorbeeld voor het water als verbindend element en als ti tel Verbinding, stad-rivier-land- schap', Schiedam voor 'Het huwe lijk als metafoor voor verbindin gen.' Ook het Maassluise college hield het bij 'Het Huwelijk', omdathier- bij de intermenselijke verbinding centraal staat, met net huwelijk als verbintenis tussen twee echte lieden in het bijzone' t. Vrijdag 13 september wordt tijdens een hu welijksplechtigheid het estafet testokje aan Maassluis overhan digd. De trouwzaal wordt hiervoor ingericht door de Rotterdamse kunstenaars Anne Karin Ten Bos ch en Graziellat Tomasi. Tot en met 11 oktober wordt de trouw zaal ook opengesteld voor belang stellenden. In de hal van het stadhuis wordt, zolang het project loopt, een colla- ge-achtige expositie ingericht met trouwfoto's van Maassluise inwo ners. De Culturele Raad Maas sluis doet hierbij een beroep op de inwoners om hun mooiste trouw foto van net wandmeubel te halen en tijdelijk beschikbaar te stellen voor de expositie. Daarnaast krijgen twee, nog na der bekend te maken, professio nele fotografen de opdracht één of twee foto's te maken die 'Het Hu welijk' verbeelden. Deze worden op panelen van twee bij drie me ter op strategische punten in Maassluis geplaatst. gaan en de zes sterkste en zes zwakste punten vast te leggen: De r^este deelnemende koppels hadden voor deze taak zeker twee uur nodig. Eergisteren werd het fotomateriaal besproken in het kantoor van de Stichting Welzijn. Uit de stapel foto's keerden en kele thema's regelmatig terug. Zo vonden de meeste deelnemers het Evenemententerrein op de Hoflaan lelijk, net als de leeg staande panden en bedrijven her en der in de wijk. Ook de nieuw bouw in het zuiden vindt men over het algemeen niet passen bij de bestaande bouwstijl. Ook de dagelijkse ergernissen als loslig gende tegels, onkruid, zwerfvuil en hondenpoep, werden vaak ge-' fotografeerd..: De bewoners, zijn over het.alge-, meen riotsop de 'historische wo ningen"" inet de moofe geveltjes - aan bijvoorbeeld de Arnold Hoog- vlietstraat.' Ook 'de belangrijke wegen rond en binnen de wijk worden als sterke punten ervaren. Hoewel veel bewoners menen dat er op de Schiedamseweg en de Binnensingel te hard tyordt gere den. „Er moet een verkeersplan ko men in de Oostwijk. De gemeente heeft in het verleden te vaak ad hoc-besluiten genomen die pro blemen opleveren," aldus onder zoeker Kampman. Een ander the ma uit de fotosessie is het gebrek; aan voldoende speelplekken in de oude buurten. „In de Oostwijk wonen veel jonge gezihnen met kinderen. In denleuwbouwbuur- ten zijn genoeg speelplekken gé- maakt, maar in de oude buurten ontbreken deze door plaatsge brek," licht Kampman toe. Of hier wat aan gedaan wordt, ksiri hij niet beloven. Het bureau zal ria een analyse van alle verzamelde gegevens tot een pakket van maatregelen komen. Hel wijk plan wordt in november aan de gemeenteaangeboden. Hoek van Hofland De Hoekse deelgemeenteraad houdt van avond een extra vergadering met als belangrijkste onderwerp de herinrichting van de kruising Harwichweg/De Cordesstraat. Tij dens de laatste vergadering van de raad werd dit agendapunt te ruggenomen. De merkwaardige situatie deed zich voor dat de 're geringspartijen' Hoeks Welzijn en PvdA het voorstel van het dage lijks bestuur toen niet steunden. Maar met behulp van oppositie partij CDA zag het ernaar uit dat het oorspronkelijke voorstel het toch zou halen. Na een schorsing en onder stevige druk van de. co alitiepartijen nam het dagelijks bestuur het voorstel toen terug. Vanavond om half acht komt het eerst in de gecombineerde com missie vergadering bestuursza ken en buitenruimte en vervol gens in de raad. In diezelfde ver gadering zal CDA-lid C. van der roi worden geïnstalleerd als op volger van mevrouw Doorn, die burgemeester van Amerongen is geworden. jgga

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1