14 «1 -i 'Als we de leefkwaliteit willen verbeteren móeten we verkopen' Verdachte Iglo-zaak door bank geïnformeerd over onderzoek perken aan een beter 'klimaat' in de regio Knobbelzwanen 'overaomeren' bij Nieuwe Waterweg Van der Tak vraagt om strengere milieuwetten Meer smokkelaars van kameleons gearresteerd Voor veertig kinderen geen plaats op school Dader in Hoogvliet doodde meisje 'uit angst voor geest' WBR-directeur Erkens: investeren in eigen gebieden, niet in Vinex-weilanden Man overvallen I Rotterdams Dagblad Vrijdag 14 juni 1996 Rotterdam De 18-jarige ver dachte, die maandagavond in Hoogvliet een 13-jarige meisje heeft neergestoken, heeft ge- 1 "handel d in een vlaag van ver- étandsverbijstering. De man -^éeft tegenover de politie ver- --Klaard dat hij in de woning aan uQe Saffraanstraat in de West- -^JTunt een geestesverschijning £,,%reeg die hem aanvieL Daarna sff&ok de 18-jarige man een mes stak een groot aantal malen, Toen hij uit zijn roes ontwaakte, bleek hij het meisje vermoord te ^hebben. "De man werd dinsdagochtend '-'-yan zijn bed gelicht in zijn huis in Rotterdam-Noord. Hij was 'sinds enkele weken goad be dvriend met het meisje, met wie hü op maandagavond iets wilde uitpraten, Dit gebeurde in de woning van een vriend van de 'dader aan de Saf&aanstraat De - verdachte had hiervoor toestem ming van de vriend'die niet thuis was ophet moment van de moord. Volgens de politie heeft de dader last van een gespleten persoon- Ijjkbeid. Hij zou aan Voodoo- achtige' praktijken doen. „Hij leefde in een droomwereld," al dus een woordvoerder van de politie. „Hij wilde bij een Antilli aanse groepering horen De verdachte heeft een Nederland se moeder en een vader die af komstig is uit het Middellandse Zee-gebied, Hij wordt vandaag yoorgeleid. Het slachtoffertje woonde zelf ook in de wijk Westpunt Zij had enkele weken een liefdesrelatie met de dader. Volgens de politie zijn er geen aanwijzingen dat de dader het meisje tegen haar zin seksueel heeft gebruikt Het is niet de eerste keer dat er in Hoogvliet een 'voodoo-moord' plaatsvindt. In september 1982 werd mevrouw L. Ehagaloe ver moord in haar woning aan de Koolvisweg in Hoogvliet De daders geloofden heilig in de voodoo-kunsten van hun op drachtgeefster en voelden zich gedwongen om de moordop- dracht uit te voeren. Andere ge ruchtmakende moorden die te maken hebben met zwarte ma gie en duiveluitdrijving zijn de zaken Korhaanstraat (april 1980) en Multatulistraat (augustus Rotterdam Een regionaal Plat form Hinder Veiligheid gaat de komende twee jaar van gedachten wisselen o*'.r de relatie tussen wonen en werken in het westelijk deel van de Rijnmond. Dertig be woners, ondernemers en bestuur- ders zijn bij elkaar gebracht om *op een andere, inventieve manier aan de orde stellen hoe het woon- en werkklimaat aangenamer kan worden. Deelnemers aan het platform zijn onder meer fabrieksdirecteuren als S. Lak (EMO), J, Zwinkels (Ak- zo Nobel) en M, de Haas (Elf Atochem), ambtenaren en be stuurders van de-provincie Zuid- 'HobfinëAeWUteigemeente-Retier- dam, de ZuidhoUagdse-Milieufe- deratie en omwonendeniivan! de 'Botlek, Europoort en de Maas vlakte, In een vrije uitwisseling van kennis, ervaring en beleving hoopt platformvoorzitter G. Brou wer tot interessante discussies te komen. Op de eerste bijeenkomst moest gedeputeerde Brouwer weliswaar verstek laten gaan, maar zijn be doeling is dat de deelnemende be woners, ondernemers en bestuur ders elkaar zo veel nuttige tips en Door John Bunte Rotterdam Of hij in die eerste vier maanden al een duidelij ke visie heeft ontwikkeld en een beeld heeft gekregen van wat er binnen het Woningbedrijf Rotterdam zou moeten ver anderen? Frans Erkens gaat er eens goed voor zitten. 'Geef me de tijd me in te werken' schuwde hij begin februari bij zijn indiensttreding als WBR-directeur nog de publiciteit. „Want ik heb geen zin in alleen wat obligate praat. Ik moet wel het idee hebben dat ik iets te melde/i heb." En dat heeft hij nu. Drs. Frans Erkens (50 jaar), geto- districten," vertelt hij. „Ik wilde gen in Den Haag, maar sinds eni ge tijd in Delft woonachtig, was de afgelopen vijf jaar werkzaam als plaatsvervangend directeur-gene raal bij de Rijksgebouwendienst. Daarvoor fungeerde hij als mana gement-consultant bij adviesbu reau Twijnstra Gudde. 'Head hunters' benaderden hem voor de functie van voorzitter van bestuur en directie van het Woning Be drijf Rotterdam (WBR), de groot ste huisbaas van de stad met in to taal zo'n 37.000 woningen in bezit. „Een paar maanden voor ik offi cieel in dienst trad ben ik al be gonnen met een rondje langs alle meteen de materie en Je proble men van de mensen eren ken nen. Wat mij opviel w is de des kundigheid en de maa'schappe lijke betrokkenheid van de WBR- medewerkers jegens de huurders. Het was heel plezierig d&t mee te maken. Zonder die inzet is het on mogelijk om de klant goed te be dienen. Ik heb me ook voorgeno men om minimaal twee keer per jaar by alle districten een dag op werkbezoek te gaan. Wat zijn hun ervaringen met de huurders en welke problemen komen zij te gen? Ik wil daar steeds van op de hoogte blijven" De eerste maanden hebben hem duidelijk gemaakt dat de situatie in de volkshuisvestingswereld verre van rooskleurig is. Door de bruteringsoperatie van de rijks overheid zitten de meeste wo ningcorporaties niet bijster goed bij kas. Erkens: „Ik denk dat cor poraties het zwaar zullen krijgen. Als ik naar onzelf kijk zie ik een algemene bedrijfsreserve van niet meer dan vijftien miljoen gulden. Daar kun je dus,geen gekke din gen mee doen. Het geld zal alleen worden aangewend voor zaken die we erg belangrijk vinden." In de eerste verkenningen voor het beleidsplan van het WBR voor de periode tot 2001 is aangegeven waar de prioriteiten zouden moe ten komen te liggen. Erkens: „En dan gaat het mij om drie speer punten: verhuurbaarheid, leef baarheid en anti-segregatie. Daar bij is het van groot belang dat de kwaliteit is gewaarborgd. Op deel- wijkniveau moet worden bekeken waar verbeteringen noodzakelijk zijn. Extra plantenbakken zijn prima, zoals dat ook voor alles geldt dat rond het opzoomeren ge beurt, maar moetje niet nog meer willen doen? We hebben een be langrijke sociale funciie en zijn die extra inspanningen aan de ge meenschap gewoon verschul digd." Het WBR zal, als het aan Erkens ligt, alle aandacht richten op het bestaande bezit. „Het kan leuk zijn om deel te nemen aan allerlei Vinex-locaties buiten ons eigen gebied, maar dat kan alleen wan neer je zo goed in de slappe was zit dat je het ook gemakkelijk kunt betalen." Het betekent ove rigens niet dat het WBR helemaal de handen aftrekt van nieuw- bouw-complexen. „Wielewaal is bijvoorbeeld een binnenstede lijke Vinex-locatie, die nadrukke- lij k binnen ons gebied valt. We zit ten daar al en dus zal daar nieuw bouw plaats kunnen vinden. An ders gezegd: wij kiezen voor in vesteringen in de kwaliteit van het huidige bezit in plaats van in Vmex-weüanden." Erkens verwacht dat de investe ringen die in de periode tot 2001 informatie kunnen geven, dat op den duur iedereen in de Rotter damse regio er wel bij vaart. Het reglunctai platform is niet ge houden aan politieke agenda's en formele afspraken tussen over heid en bedrijfsleven, maar zal vooral gericht zijn op communica tie, zodat er ooit een situatie ont staat waarin begrip en vertrou wen het met recht kunnen van nen van angst en onzekerheid. „De technologie is inmiddels zo verbeterd en aangepast dat je be paald niet meer kunt zeggen dat milieumaatregelen een sluitpost op de begroting zijn. Voor de meeste grote bedrijven ,in dit ge-^ bied is het .inmiddels «prioriteit*^ nummer één-Daajomkun je zelfs zeggen dat we ernaar toegroeien dat je beter in de Rijnmond kunt wonen, met z'n strenge eisen, dan in een omgeving met kleinschali ge industrie die misschien meer overlast geeft," was één van de op merkingen op de eerste bijeen komst. In de komende twee jaar zal uitvoerig aan de orde komen of dat inderdaad de beleving van de meeste inwoners in de Rijn mond is. Zie ook pagina Opinie m Knobbelzwanen inde buurt van de stormvloedkering in dé Nieuwe Waterweg. Foto jaap Razoma/Rotteruams pagwad Rotterdam Milieuwethouder ■jX^'an der Tak gaat volgende week ïuj.het ministerie van VROM aan gingen op aanscherping van mi lieuwetten om chemische opslag- Bedrijven in de Rotterdamse ha ven sneller te kunnen aanpakken. Van der Tak wil een harder beleid naar bedrijven die zich niet aan de regels houden, zegt hy naar aanleiding van de situatie bij CMI aan de Keilestraat Daar brak in februari brand uit, waarbij een grote hoeveelheid dioxine in de lucht is gekomen. "Wethouder Van der Tak wil zowel met het ministerie van VROM als met justitie komen tot een effec tieve methode om de milieuveilig heid te kunnen handhaven. Vol gens zijn woordvoerster lopen de wettelijke kaders thans niet syn chroon en is alleen al daarom een betere afstemming nodig. Mogelijk komt in het overleg vol gende week ter sprake dat de DCMR Milieudienst Rijnmond en de Milieudienst van Gemeente werken Rotterdam meer capaci teit moeten krijgen om hun be voegdheden volop te kunnen uit oefenen. Rotterdam De politie in Rotter dam heeft deze week nog vijf han delaren in kameleons aangehou den. Zij maken deel uit van een srhokkellijn van deze beschermde l tussen Madagaskar en ptëaenand. 'Afgelopen ze Ügelopen zaterdag hield de poli- i töi al een 43-jarig echtpaar en een 3fe-jarige man aan. In de Rotter damse woning van het echtpaar werden honderden levende ka meleons en andere repüelen aan getroffen. De vijf mensen die later zijn opge pakt komen uit Leerdam, Rijs wijk, Sliedrecht, Barendrecht en 4 Wognum. Bij een aantal verdach ten trof de politie nog meer kame leons aan. IDe zaterdag opgepakte 36-jarige >man smokkelde de diertjes per vliegtuig uit Madagaskar. HÖ ;maakte meerdere vluchten naar '.Parijs en verstopte de beestjes in ;een grote doos die hij als handba- .gage kon meenemen. „Op sommi- 'ge vluchten is het heel normaal ■dat mensen grote dozen mogen meenemen in de cabine. Meestal -gaat het dan om televisietoestel len. of magnetrons," aldus een woordvoerder van de regiopolitie Rotterdam-Rijnmond. De man koos voor Parijs als eind bestemming, omdat hij volgens de woordvoerder wist dat de Alge mene Inspectiedienst van het mi nisterie van Landbouw op Schiphol streng controleert. Van Parijs reed de man per auto naar Nederland. Het Rotterdamse echtpaar ver kocht de kameleons aan handela ren en particulieren in Nederland, België, Duitsland en Engeland. De andere opgepakte handelaren hadden de dieren in huis en wa ren ook betrokken bij de verkoop. Voor gewone kameleons kregen 2ij een paar honderd gulden. Zeldzamer soorten leverden een paar duizend gulden op. Het onderzoek naar de smokkel en handel ip kameleons begon al in oktober 1995. De politie werkte daarbij samen met de Algemene Inspectiedienst en Justitie. Deze samenwerking vloeit voort uit een overeenkomst die de drie partijen ondertekenden in 1994 om de ille gale verkoop en smokkel van be schermde planten en dieren te gen te gaan. Door Rein Wolters j Roek van Holland Duizenden 'knobbelzwanen zijn de afgelo pen wéken neergestreken op de kilometerslange oevers langs de Nieuwe Waterweg. Zowel aan de - iuid- als de noordkant zwemmen, dé dieren in omvangrijke kolo~' nies. Het zijn voornamelijk een- tot tweejarige zwanen afkomstig uit Engeland, Nederland en De nemarken. Ze 'overzomeren' vooral in hel geueëliê vaïi het ka naal tussen Vlaardingen en Hoek van Holland. De dieren scharre len graag tussen het steenslag dat bij eb boven water komt en rijkelijk is aangegroeid met draadalg, een geliefd kostje voor de knobbelzwaan. „Voor zwanen dus een heerlijke pleisterplaats," beaamt Koos van Donk, beheerder van het voge- lasiel Karei Schot in Rotterdam en toezichthouder van Vogelbe- scherming Nederland. „Deknöb- belzwanenpopulatie is de laatste - jaren -enorm toegenomen," be vestigt hij. „Was er'eerst sprake van enige honderden dieren, nu - zijn. het er al duizenden. Een tel- ling houden is schier onmogelijk dat de dieren dnistrèeks augus tus, weer vertrekken/,>Doorgaans naar de plek waar ze zijn-gebo ren,"-weet hij-van onderzoeken naar het gedrag van zwanen. ";Tot voor kort werd ook aangeno-" mén dat -zwanen een Heel geliefd zijn de afwateringS; zoals bij .de Van Brienehboxd- brug, de Beneluxtunnel en'het wegencircuit byHJsselmonde, - Ridderkerk ,en .Ba^ïidrechn Juist die vyvéra.rijnwoörizwav vormen voor het leven, maar één nêiy hoé'gek -hét,temidden van/; door Engélseh verricht onder- de verkeersdrukte ook lijkt, een Sierlijk t Naast een warm gevoel over de toename van de sierlijke water dier eiy voelt Van Donk ook angst voor juist nu een olie- of andere morsing in het water. „Dan. is het zoek geeftéen andere uitkomst. ../"-Tin Donk: ^Zwanen zijn beslist nl e£ monogaam/ Ze doen wel de- gélqk aan partnerruil Wel komt hét voor dat een mannetje, dat 1 zijn partner heeft verloren, nog oase van rust Er komt geen méns en evenmin een hond Bo vendien -"r/mt de begroeiingpre- des hef voedsel dat een zwaan nodig heeft en lekker vindt En: „Het probleem ontstaat als leed niet te overzien, dan sterven bouwt en op haar blijft wachten. twee jaar achtereen een. nest de jongen van het nesLgaarfeir honderden, wellicht duizenden dieren en zijn we misschien weer terug by af." De zwanen die zich ophoudeh langs de Nieuwe Waterweg zijn dit jaar-niet tot broeden geko men. „Nog te jong,'' verklaart Van Donk laconiek. Hij verwacht Maar daarna volgt, het .dier zijn., instinct en gaat heus weer op dé vrijerstoer."' t De toename van de zwanenkoh nie geeft Van Donk ook zorgen op een ander front, „want de die ren zoeken in Nederland graag rustige plekken om té nestelen. proberen .te vïïegém.? Vorig "jaar zijn in die fase drie jonge zwanen bij de Van Brienenoord-comcor "doodgereden.' Dat1 proberen we nu te voorkomen door duidelijke afspraken met Rijkswaterstaat* En niet alleen voor de veiligheid yan zwaan,,maar zéker ook voor* die van de automobilist" - moeten worden gedaan circa vijf honderd miljoen gulden zullen vergen. „Dus is er een inspanning nodig om dat geld zelf te vinden. Als je een dubbeltje wilt uitgeven, dan moetje dat eerst in bezit heb ben. Je kunt daar steeds de maxi male huurverhogingen voor door voeren, maar wij denken heel na drukkelijk aan iets anders: de ver koop van woningen aan bestaan de huurders. Ome voorkeur gaat uit naar de maatschappelijk ge bonden eigendom-constructie." Volgens dat systeem krijgen ko pers wanneer zij de woning willen verlaten het eigen geld terug en kan het WBR eventueel besluiten, al naar gelang de financiële situ atie op dat moment, de huizen op nieuw in de verhuur te gooien. Verkoop biedt volgens de direc teur, naast het gewin op korte ter mijn voor de corporatie, ook ande re belangrijke voordelen. Het ei gen woningbezit wordt bevorderd en mensen met een hoger inko men zijn wellicht eerder bereid in een oude wijk te blijven wonen. Dat is goed voor de anti-segrega tie -het tegengaan van sociale scheidingen - en kan bovendien, doordat het voorzieningen aan trekt, een economische impuls voor het gebied opleveren. Het geld dat vrijkomt door de ver koop van woningen wordt geïn vesteerd in de leefbaarheid in dat gebied. Dat kan gebeuren door het verbeteren van de kwaliteit van de woningen, maar ook door aanpassingen aan de directe woonomgeving. Het opschroeven van de kwaliteit van een aantal huizen is volgens Erkens geen overbodige luxe. „Je kunt je soms afvragen of de voorzieningen in die huizen nog wel v<m deze tijd zijn. Dus moet je daar iets aan doen. Anders gaat het ten koste van de verhuurbaarheid. Als je naar de prognoses kijkt dan dreigt op termijn toch leegstand. En dat willen we als het even kan voorkomen." Belangstelling Gedetailleerde plannen om de leefkwaliteit te verbeteren zijn er nog nauwelijks. „Wat er verder kan gebeuren 721 de tijd leren. Want Ieefbaa-heid is een eld dat nog lang niet is uitgekristalli seerd." Het aantal te verkopen WBR-directeur Erkens: 'Extra plantenbakken zijn prima, maar moetje niet meer willen doen?' Foto Niels van der Hoeven/ Rotterdams Dagblad woningen zal mede worden be paald door de verlangde investe ringen in dat gebied. „Maar," schat hij in, „bet zullen er eerder een paar duizend dan een paar honderd zijn. Daarbij is het ook de vraag of de panden geschikt zijn, het in het beeld van de wyk past en of er voldoende belangstelling is. Dat zal de komende tijd moe ten blijken." Erkens is optimistisch. „Ik hoop dat de animo groot is. Al zal veel afhangen van de ontwikkeling van de huren. Blijven die fors stij gen dan zullen mensen snellefr in de verleiding komen om te gaan kopen." Als het aan de woningbe drijf-directeur ligt zullen zijn huurders in de toekomst echter met minder forse stijgingen wor den geconfronteerd. „Het was nu 5,5 procent. Ik wil onder de 5 en liefst zo ver mogelijk." Het WBR wil ook andere partijen betrekken bij het verbeteren van de woon omgeving. „Wanneer wij bereid zijn daar vijfhonderd miljoen voor vrij te maken zal ik zonder enige schroom op rijksoverheid en de gemeente afstappen met het ver- ziek ook een financiële inspan ning op zich te nemen," kondigt de directeur aan. „Het lieft op fif ty fifty-basis. Waar daar is men er toch ook alles aan gelegen om de leefbaarheid te verbeteren? Het is een gemeenschappelijk doel, waarbij wij bereid zijn het voor- touwte nemen. We zullen niet alle problemen in de wijken kunnen oplossen, maar we kunnen wel een bijdrage leveren." Rotterdam Zeker veertig leer plichtige kinderen in de leeftijd van 8 tot en met 16 jaar gaan in Rotterdam niet naar school. Het gaat om kinderen met leerproble men, voor wie geen plaats blijkt in het speciaal onderwijs. Dat komt door wachtlijsten voor toela tingstesten en op de scholen zelf. Dit blijkt uit antwoorden van het college van b en w op vragen van raadslid Chr. van Heumen (SP), Aanleiding waren klachten van de ouders van de 11-jarige Steven Brown uit Schiedam. Deze jongen was na een verblij f van drie jaar in een pedologisch instituut geïndi ceerd voor MLK-onderwijs. Zijn ouders slaagden er echter niet in hun zoon op een voor hem ge schikte school geplaatst te krij gen. Steven, die aan een stuitbe- valling een lichte hersenbescha diging (MBD) heeft overgehou den en hyperactief is, heeft een jaar geen onderwijs gevolgd. In middels is hij ais gastleeriing ge plaatst op een school voor moei lijk lerende kinderen 'In Schiedam. RotterdamEen 72-jarige man is gisteravond in de Blokmakers- straat in Rotterdam beroofd. De man werd van achteren beetge pakt en tegen de grond geduwd. De overvaller griste daarbij de portemonnee van het slachtoffer uit diens zak. In de portemonnee zat een bedrag van enkele hon derden guldens. Op de Heer Bokelweg is vannacht een-25-jari- ge vrouw voor haar woning door een onbekende man met een mes bedreigd. De vtouw moest haar portemornee, met daarin eer be drag van vijftien gulden, afgeven. Op 27 oktober vorig j'aar had in een loods aan de Schaardijk ia de Rot- terdanse wijk Kralingseveer een begin gemaakt moeten worden met het uit- en ompakken van 1991 plakken coci Jie met een totaal ge wicht van duizend kilogram. De partij was verpakt in de dubbele bo dems van dozen grote garnalen die afkomstig waren uit Ecuador. Zo ver kwam het niet, omdat de door de politie aan de twee containers bevestigdse peilzenders ontdekt werden. Niettemin werden nog de zelfde dag tien verdachten in de kraag gevat. Alle betrokkenen hou- den bij hoog en bij laag vol onschuldig te zijn. Gisteren verbrak hoofd verdachte Hans G. (45) de stilte. Hij zei het slachtoffer te zijn gewor den van een waarschijnlijk Colombiaanse organisatie die zonder dat hy het wist de cocaine met een straatwaarde van honderd miljoen gulden in de verpakking van de garnalen had weggestopt hoogte gebracht door bankinstel lingen waarmee hij zaken deed in Nederland, Belgie en op de Ne derlandse Antillen. De indruk dat de CRI G. en de an dere verdachten al langer op de korrel had, wordt versterkt door de aanhouding van Peter V. (39) in januan vorig jaar. Toen V. werd gearresteerd, was hij in het bezit van een kleine hoeveelheid verdo vende middelen, een vuurwapen en honderdtachtigduizend gul den aan contant geld. Voor justitie had dat ruimschoots voldoende Door Donald Bax RotterdamHans G. was gewaar schuwd. Al ruim voor de hoofd verdachte in de Iglo-zaak door de politie werd opgepakt, wist hij dat de Divisie Centrale Recherche In formatie (CRI) bijzonder veel be langstelling toonde voor zijn han del en wandel. De gewezen Krim- penaar, die zich in de loop van 1994 samen met zijn echtgenote en mede-verdachte Riet (45) op de Nederlandse Antillen had geves tigd, was van die interesse op de moeten zijn om V. voor een lange re periode in bewaring te laten stellen. Dat gebeurde niet, waar schijnlijk omdat daardoor aan de jacht op G. flinke zo niet onher stelbare schade zou worden toege bracht Na de vrij plotselinge terugdraai ing van alle speelfilmachtige vei ligheidsmaatregelen, had G. ken nelijk meer vertrouwen in de Ne derlandse rechtsstaat gekregen. Mede op advies van zijn knorrige raadsman mr. G. J. Hubers wilde de verdachte de rechtbank best het een en ander uitleggen over de partij diep gevroren garnalen waarm later de enorme hoeveel heid cocaine was aangetroffen. Volgens G. kwam het er kort ge zegd op neer dat hij nimmer had bevroed dat zijn legitieme handel doorspekt had kunnen zyn met deze contrabande. G. was via een vriend - een van de twee in Suriname verblijvende getuigen die door de verdediging ook als verdachte worden aange merkt - in contact gekomen met ene José. Deze vertegenwoordig de een firma uit Ecuador en bood namens dat bedrijf grote garnalen te koop aan. Omdat G. al eerder wegers handel in verdovende middelen was veroordeeld, waak te hjj er naar eigen zeggen na drukkelijk voor om opnieuw met dat verderfelijke circuit te worden geconfronteerd. Pogingen om die zending te controleren, hepen evenwel op niets uit. Een goede Colombiaanse vriend had G, de zekerheid gegeven dat het wel goed zat met de leveran cier van de garnalen. ,Jk geloof nog steeds dat die vriend honderd procent betrouwbaar is," sprak G, eigenaar-directeur van de han delsonderneming AS.N (Antillen Suriname Nederland). „Ik wil u jchter gesloten deuren vertellen noe lit denk dat ailes in elkaar zat. Anders breng ik hem in grote moeilijkheden en maak ik hem kwetsbaar voor de Colombianen die achter de levering van de coea- me zitten." Rechtbank-president mr. L C.P Goossens legde dit verzoek naast zich neer, omdat hij sowieso in de openbaarheid een samenvatting van het besprokene had moeten geven. De rechtbank hield hem onder wijl in verhaalvorm tal van verkla ringen voor waaruit moest blijken dat G. wel degelijk weet had ge- bad van de aanwezigheid van de cocaine. Het intensieve telefoon verkeer tussen de verdachten, van wie het merendeel kantoor hield in hetzelfde gebouw in de Krimpense Stormpolder als de hoofdverdachte, voerde als een rode draad door de door de recht bank geschetste ontwikkelingen. En daar, zo liet de plotseling felle G. een flinke bries opsteken, zat hem nu net de kneep. „Want," zei G., „ik wist al een hele tijd dat we werden geobserveerd en afgeluisterd." Waarop de rech ter zijn fotografische kennis van het dossier etaleerde door de door de banken afgegeven waarschu wing aan te halen. „Daar zakt dus wel mijn broek van af," bromde mr. Goossens, „Maar ja, u was hun klant, hè?" Op die laatste op- dan wel aanmerking ging G. niet in.Als ik nu echt met duizend ki logram cocaïne bezig was en u weet dat ik wist dat men mij in de gaten hield," hield hij de rechter voor, „denkt u dan echt dat ik open en bloot door de telefoon over m'n handel zou praten?" Op verzoek van de verdediging liet de rechtbank de dozen zien waarin de garnalen waren verpakt en de dubbele bodems van die do zen waarin de cocaine was verbor gen. De ter completering van het dossier bewaarde plak cocaïne wordt opnieuw onderzocht door het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk. „Cocaïne heeft een ei genkeurmerk," legde mr. Hubers uit. „Door dat onderzoek kan vast gesteld worden of de cocaïne uit Ecuador komt of van het Medel- lïn- of Cah-kartel in Colombia. Volgens justitie komt deze coca- ine van het Cali-kartel. Blijkt dat niet zo te zijn, dan is er een pro bleem."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2