13 Plastic stoelen taboe op Schiedamse terrassen Rotterdams Dagblad Havenwandeiing In Schiedam Spectaculaire stunt bij zwemvierdaagse vait tegen Dossier verdachte is dik van papier maar dun in bewijslast Nieuw onderkomen bibliotheek deeis in stadhuis Maassluis Motorrijder zwaar gewond na aanrijding E Gemeente wil ook paal en perk stellen aan uitstallingen winkeliers Politie wist dat verkrachtingszaak was verjaard Meisje gered van wisse dood EXCLUSIEF BIJ LANSSTRAAT OAKLET ui Waterweg Dinsdag 18 juni 1996 o Door Carel van der Velden Schiedam Horeca-exploitanten in het Schiedamse centrum mogen in de toekomst hun terras niet meer inrichten met kunststof tafeltjes en stoeltjes. Dat heeft de raadscommissie voor algemene en economische zaken gisteren bepaald. De maatregel is bedoeld om de kwaliteit van de openbare ruimte in de historische binnenstad te verbeteren. De nieuwe verordening op het vlak van wmkeluitstallingen en terrassen stelt dal in de buiten ruimtes van cafés en restaurants slechts gebruik mag worden ge maakt van natuurlijke materialen als riet en rotan. Ook de bloem bakken dienen van natuurlijk materiaal te zijn, aldus de raads commissie. De maatregel is een uitvloeisel van de stadsgesprekken, die wet houder L. A. Hafkamp en burge meester R. Scheeres in verschil lende sessies in april voerden. De suggestie om het verbhjfsgebied in de binnenstad aantrekkelijker te maken klonk bij die gelegenhe den veelvuldig. Verschillende 'gespreksdeelne mers bleken zich te ergeren aan goedkoop ogende terrassen en de welig tierende winkeluitstallin gen op met name de Hoogstraat. Door paal en perk aan deze ont wikkelingen te stellen, zou het historische centrum er voor Schiedammers en buitenstaan ders veel aantrekkelijker op kun nen worden. Deze conclusie werd gisteren omarmd door de raads- Schiedam De zaak tegen de 23* jarige van verkrachting verdachte Schiedammer is niet, zoals eerder gemeld, door slordigheden van de politie verjaard tijdens het onder zoek. Door een misverstand tus sen de recherche en politïevoor- lichter is deze berichtgeving on juist in de krant gekomen, aldus een woordvoerder van de Schiedamse politie. De agenten wisten ten tijde van de aangifte door het inmiddels 16- jarige meisje al dat een deel van de zaken door verjaring niet meer kon worden vervolgd. Van de za ken die nog wel in aanmerking kwamen om voor de rechter te brengen, kon het slachtoffer zich niet zo veel meer herinneren. Om die reden is de verdachte afgelo pen woensdag voor verhoor naar het bureau gehaald. Als hij zou doorslaan op de nog niet verjaar de zaken, zou de politie hem kun nen vervolgen. Maar volgens de Schiedammer had hij in die periode - van sep tember tot en met december 1989- geen strafbare handelin gen verricht. Om die reden moest de man, die wel heeft toegegeven in de al verjaarde periode zijn on derbuurmeisje te hebben mis bruikt en verkracht, worden vrij gelaten, „Door üe drukte rondom het ver hoor was er weinig tijd de zaak grondig door te nemen. Doordat ik niet de juiste dingen heb ge hoord zijn de media verkeerd voorgelicht en dat betreur ik," al dus de woordvoerder. commissie. Burgemeester R. Scheeres vertel de gisteren dat de soep in de prak tijk niet zo heet wordt gegeten als hij wordt opgediend. „We willen m de praktijk rekening houden met de geldende afschrijvingster mijnen. Als een exploitant net nieuw meubilair heeft gekocht, willen we hem niet dwingen di rect op rotan of riet over te stap pen." Het nieuwe beleid heeft ook ge volgen voor de winkeliers aan de Grote Omloop, het Schiedamse winkelcircuit, dat bestaat uit de Broersvest, Hoogstraat en Lange Kerkstraat, De gemeente stelt vanaf het moment dat de nieuwe verordening in werking treedt ook paal en perk aan de straatuit- staliingen. Met name op drukke dagen erge ren veel bezoekers van de Hoog straat zich aan de door winkeliers gecreëerde situatie op straat. Er zijn middenstanders die hun han delswaar zo'n beetje tot de as van de relatief smalle winkelstraat plaatsen. Op de drukke dagen is er volgens de commissie met na me voor moeders met kinderwa gens en invaliden geen doorko men meer aan. De nieuwe verordening stelt, dat winkeliers vanaf de gevel gere kend maximaal een meter de straat op mogen met hun handels waar, De gemeente overweegt kwaliteitseisen te stellen aan de wijze waarop dit gebeurt. Scheeres: „Vorige week liep ik op de Hoogstraat en voor de gelegen heid keek ik met kritische ogen. Ik zag onder meer oude karton nen dozen op straat staan. Ik denk met dat dat de bedoeling is." Inspreekster M. Monte vond de maatregelen niet ver genoeg gaan, De in de wijken Centrum en Oost actieve Schiedamse pleitte voor een volledig verbod op win keluitstallingen. In haar redene ring heeft iedere ondernemer ge lijke kansen als de waren niet op straat geetaleerd mogen worden. Ambtenaar R. Vredenbregt vond dit voorstel echter te ver gaan. „In vergelijking met andere steden hebben we in Schiedam relatief kleine wtnkeleenheden. Het is daarom wenselijk dat de winke liers een deel van hun spullen op straat kunnen etaleren." De burgemeester sprak de hoop uit dat de nieuwe verordening binnen een paar jaar kan worden ingetrokken. „We willen hiermee de kwaliteit van de binnenstad verbeteren en dat is ook goed voor de ondernemers. Ais zij doordron gen zijn van het nut, is regelge ving in de toekomst wellicht over bodig." Schiedam Over de Maasboule vard en omgeving flanerende wandelaars hebben er een attrac tie bij. Verleden week heeft de gemeente Schiedam op zeven verschillende plaatsen borden geplaatst, waarop uitgebreide in formatie wordt verstrekt over het wereldhavengebied waarvan Schiedam deel uitmaakt. De wandeling langs de borden biedt de bezoekers een blik op verschillende havenactiviteiten. Belangstellenden zien de spui- haven met de vele pleziervaartui gen en de vaak spectaculaire vaartuigen uit de offshore-sector in de Wilhelminahaven. Aan de Maasboulevard zelf wordt infor matie verstrekt over het drukke scheepvaartverkeer. Wie op een gelukkig moment komt, ziet hoe sleepboten de grote oeeaanreu- zen op sleeptouw nemen. De onderwerpen op de informa tie-panelen zijn velerlei. Zo wordt er verteld over de ontwik keling van Schiedam in relatie tot de havens en de strijd tegen het water. Aan de overzijde var. de Nieuwe Maas zijn deEems- en Waalhaven duidelijk te onder scheiden. Op de borden worden de moderne overslagmogelijkhe- den van deze havens verklaard. De Maasboulevard en omgeving vormen reeds een onderdeel van de Brandersstad-fietsroute en de De Buitenhaven In Schiedam is onderdeel van de havenwandeling, die op haar beurt de toeristi sche ontwikkeling moet ondersteunen. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra Rotterdamse auto-havenroute van de ANWB. Met het plaatsen van de borden willen de initia tiefnemers de gebruikswaarde van de maasoevers versterken. De wandeling is een initiatief van de VW, in samenwerking met de gemeente Schiedam. Het project werd mede mogelijk ge maakt door de provincie Zuid- Holland, als onderdeel van de 'toeristisch-recreatieve ontwikke ling van Schiedam. In het najaar verschijnt over de havenwandeling een aparte bro chure van het WV. Naast de rou te wordt er meer informatiegebo den de havens. Overwogen wordt de havenroute vanaf de VW op Koemarkt via de Plantage te be- wegwijzeren. De allerlaatste zwemvierdaagse in het Vlaardingse Kolpabad zou volgens de berichten spectaculair geopend worden. De sterkste man ter wereld, Ted van der Parre, was er speciaal voor ingehuurd om een 'grote stunt' met een off-shore red dingsvlot uit te voeren. Maar dat viel even tegen. De plaatselij ke held hoefde slechts een paar kinderen op het vlot met een touw naar zich toe te trekken. Onderwijl stonden de zwemmers zich aan de overzijde rijen dik te verdringen om een duik in het frisse water te nemen. Jong en oud had zich aangemeld om en kele baantjes te trekken, voortgestuwd door discoklanken uit de speakers. De kleintjes en minder gevorderden kozen voor 250 meter, de meer ervaren zwemmers waagden zich aan een afstand van 500 meter. Op naar de medaille! Foto Roei Dijkstra VlaardingenEen 29-jarige Vlaar dingse motorrijder en zijn 28-jari- ge Schiedamse passagier zijn gis termorgen gewond geraakt na een aanrijding met een auto op de Burgemeester Pruissingel in Vlaardingen. De Schiedammer is met zwaar letsel, een open been breuk en vermoedelijk een ver brijzeld been, naar het Rotter dams- Ziekenhuis Dijkzigt ver voerd. De Vlaardinger werd met een gebroken voet en enkele kneuzingen naar het Holy Zie kenhuis gebracht. De aanrijding vond plaats bij de kruising waar een passerende auto de aanko mende motorrijder en zijn passa gier over het hoofd zag. Hierdoor reed de auto tegen de linkerkant van de motor die vervolgens te gen een stilstaande auto knalde. De twee slachtoffers werden door de klap enkele meters weggeslin gerd. Tegen de bestuurder van de auto, een 46-jarige Vlaardinger, is proces-verbaal opgemaakt. Door MennoHaddeman Rotterdam/SchiedamUiterst on duidelijk en vaag waren de door het Openbaar Ministerie aange voerde bewijzen gisteren op de Rotterdamse rechtbank. Zelfs de officier van justitie noemde het justitieel dossier over de 29-jarige van een gewapende overval ver dachte man 'dik van papier maar dun in bewijslast'. De verdachte zelf bleef tijdens de zitting volhar den en ontkende keer op keer ook maar iets met de overval te heb ben te maken gehad. Tevens zei de man niets te weten van een vuurwapen dat in zijn auto werd gevonden. Drie jaar geleden op 8 april werd op de Lange Nieuwstraat in Schiedam een geldloper, die op weg was naar de VSB-bank, be roofd van bijna 200.000 gulden. Een met een pistool gewapende man dwong tijdens de overval het slachtoffer de geldcassette af te staan. De geldloper overhandigde het geld, waarna de overvaller er met een gereedstaande vluchtau to met hoge snelheid vandoor ging. De auto werd een paar stra ten verder teruggevonden. Kort voordat de overval in Schiedam werd gepleegd, kreeg de Rotterdamse politie een ano nieme tip binnen dat de verdach te die dag in Rotterdam een bank zou gaan beroven. Toen bleek dat de overval niet in Rotterdam maar in Schiedam plaats vond, kreeg de politie het vermoeden dat de tipgever zich had vergist in de plaats. Wel was de politie ervan overtuigd dat zij van de tipgever de juiste naam tod gekregen, na melijk die van de 29-jarige ver dachte. -Tijdens het onderzoek werden di verse getuigen gehoord. Ook werd de vriendin van de verdach te op het bureau ontboden. Het vermoeden bestond dat de vrouw een gedeelte van de buit van haar vriend had gekregen. In eerste in stantie verldaarde de vrouw niets te weten van een overval. Later, toen ze op het bureau met haar moeder had gesproken, vertelde ze de rechercheurs tot in details dat ze wist dat haar vriend van plan was de overval te plegen. Ook vertelde ze dat ze in de dagen daarna een gedeelte van het geld had uitgegeven. De verdachte was inmiddels aan gehouden voor een ander delict en zat in de gevangenis. Tijdens verhoren in het huis van bewa ring ontkende hij iets te maken te hebben met de overval. Omdat de man bleef ontkennen en het har de bewijsmateriaal tegen hem al leen bestond uit verklaringen van zijn vriendin, werd hij vrijgelaten. De zaak kreeg een vreemde wen ding toen de inmiddels ex-vrien din van de man bij de rechter commissaris haar eerder verkla ringen introk. Ze zei niets van de overval te weten en vertelde het hele verhaal te nebben verzon nen. Ze was bang voor haar ex- vriend en hoopte op deze manier van de man af te zijn. Hij zou per slot van rekening voor lange tijd achter de tralies gaan wanneer hij zou worden beschuldigd van de overval. Tijdens de zitting gistermiddag werden alle gebeurtenissen en verklaringen van getuigen nog eens doorgenomen. Ook de ex- vriendin van de man was aanwe zig, Zij werd onder ede gehoord omdat de rechtbank wilde weten welke verklaringen op waarheid berusten. Tijdens de zitting ver telde ze tijdens de eerste verhoren op het politiebureau onder druk van de rechercheurs te hebben gelogen. De officier geloofde niets van haar verhaal. Volgens hem maakte de vrouw zich schuldig aan meineed. De aanklager wilde echter geen stappen tegen de vtouw nemen. Op meineed staat gevangenis straf en de officier wilde, zo zei hij, niet het risico lopen dat de verdachte wordt vrijgesproken vanwege een tekort aan bewijs materiaal en zijn ex-vriendin een straf krijgt omdat ze liegt. In. zijn requisitor gaf de officier toe dat de zaak tegen de verdach te voor een groot gedeelte op gis werk berust. Toch hoopte hij dat de rechtbank niet de veelheid aan verklaringen van getuigen tot strafoplegging overgaat. De raadsman van de verdachte, mr. J. F. van der Spoel, benadruk te de eerder door de officier ge noemde onduidelijkheden. „Er is geen enkele getuige die met ze kerheid kan zeggen dat mijn di ent betrokken is geweest bij de overval. De zaak tegen mijn cliënt hangt van toevalligheden aan elkaar en voor toeval kun je niet worden veroordeeld. Ik pleit dan ook voor vrijspraak van mijn di ent." De verdachte benadrukte aan het eind van de zitting nog eens onschuldig te zijn. De recht bank doet over dertien dagen uit spraak. Door Jelle Gunneweg MaassluisAls het aan het colle ge van b en w ligt, verschijnt de nieuwe bibliotheek deels in en aan het stadhuis van Maassluis. Van de vier door het bureau Kui per Compagnons uitgewerkte va rianten is de door b en w gekozen mogelijkheid de goedkoopste en levert die naar verwachting de minste bezwaren van omwonen den op- De Maassluise bibliotheek klaagt al jaren over een veel te krappe behuizing in zalencentrum Ko ningshof, waardoor de medewer kers niet de diensten kunnen aan bieden die ze noodzakelijk ach ten. Eerdere plannen om aan dit probleem een einde te maken, strandden keer op keer. Zo bleek het voorstel om de bieb met de ruimte van de katholieke kerk in Koningshof uit te breiden niet mogelijk omdat de kerk niet van plan is te verhuizen. Deze variant was ook duurder dan de voorkeur van de bibliotheek: nieuwbouw met woningen aan de Van Beetho- venlaan. Hoewel de Woning Stichting Maassluis bereid was dit project te ontwikkelen, werd vorig jaar het project toch door de gemeen teraad in de ijskast gezet. Het pro ject zou namelijk weieens in strijd kunnen zijn met de plannen die de gemeerde heeft met het gebied Koningshoek. Daarvoor is mo menteel een ruimtelijke visie in de maak. Omdat de bibliotheek niet op deze visie kan wachten, werd onder druk van de gemeenteraad stede- bouwkundige Ashok Bhalotra van Kuiper Compagnons gevraagd enkele mogelijke plekken voor nieuwbouw te onderzoeken. Na overleg met diverse betrokkenen is besloten Bhalotra vier moge lijkheden nader uit te laten wer ken die zo min mogelijk invloed hebben op de ruimtelijke struc tuur van Koningshoek en omge ving. De bibliotheek hoeft dan niet de ontwikkelingsvisie af te wachten en kan al in 1997 het Vlaardingen Een 4-jarig meisje uit Overschie is gistermiddag in het zwembad op het Sportpark De Vjjfsluizen aan de L.A. Kesper- weg in Vlaardingen door omstan ders van de verdrinkingsdood ge red. Het meisje raakte door nog onbekende oorzaak te water en kwam niet meer boven. Een oplettende bezoeker zag het ongeluk gebeuren en haalde het kind vliegensvlug uit het water en begon met reanimeren. De GGD heeft haar vervolgens naar het ziekenhuis overgebracht waar ze te observatie is opgenomen. nieuwe onderkomen betrekken. Bhalotra heeft onder meer geke ken naar volledige nieuwbouw in combinatie met woningen en een f parkeergarage aan de Van Beethovenlaan. De bieb komt in deze variant enigszins achteraf te liggen, wat als nadeel heeft dat de functies teveel verspreid raken over Koningshoek. Bij dit voorstel moet ook rekening worden ge houden met bezwaren van omwo nenden, waardoor het project ver traging kan oplopen. Ook aan mogelijkheid twee, uit breiding van de bestaande biblio theek aan en in Koningshof, kle ven haken en ogen. Het plan is het duurst van allemaal en zou de relatie die er nu is tussen het Le pelaarplantsoen en Koningshoek verbreken. Wel past ditplan volle dig in de bestaande bestemming, dus kan een bouwvergunning zonder problemen worden afgege ven. De voorkeur van het college gaat uit naar plan drie: een nieuwe bi bliotheek in de binnentuin gekop peld aan de vleugel van het stad huis waarin de raadzaal is onder gebracht. De burgerzaal kan als leeszaal onderdeel uitmaken van de bibliotheek. Bovenop de bieb is plek voor 25 appartementen in drie lagen. Voordeel van dit plan is dat het het goedkoopste is (in clusief de grondopbrengsten bij verkoop ruim 2,3 miljoen gulden). Ook worden er verschillende functies gebundeld en schaadt het de belangen van de omwonen den nauwelijks. Het plan past echter niet in de geldende be stemming, dus moet er een artikel 19-procedure gestart worden. Ook is in verband met de woningbouw een ontheffing voor indusiriela- waai noodzakelijk. De vierde variant gaat uit van een nieuwe bibliotheek in de stad- huistuin met verder een woonto ren en een parkeergarage. Het stadhuis/bibliotheekcomplex krijgt een tweede entree bij de burgerzaal, die samen met de ove rige zalen onveranderd blijft. Het park tussen Logger en stadhuis wordt in dit voorstel wel kleiner, waardoor gerekend moet worden op protesten van bewoners. Ook hiervoor zijn een artikel 19-proce dure en een ontheffing industriel- waai noodzakelijk. Het college stelt nu voor met va riant drie verder aan de slag te gaan. Dit betekent dat direct na de zomervakantie de inspraak procedure start en op 10 decem ber een definitief besluit wordt genomen door de gemeenteraad. De bouw kan dan begin volgend jaar beginnen. De gemeenteraad heeft reeds een krediet van drie miljoen gulden gereserveerd voor de nieuwbouw van de bibliotheek. De raadscommissies stads- en mi lieubeheer en onderwijs bespre ken de plannen vanavond in het stadhuis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1