14 Rotterdam Wijkschoonmaakbedrijf heeft gouden toekomst Plaats voor 250 a 300 onderwijsassistenten Polderhuis is bijna etalagestuk a Buzzer-fraudeurs moeten twee examens over doen Commissie onderzoekt ruimteprobleem haven Verzet tegen uitzetting naar 'veilig Iran' Eerste prijs in Europan 4 Erkenning dat groepsleraren behoefte hebben aan hulpkrachten in de klas' Vaise start van toekomstdebat ...AI.SS*. Rotterdams Dagblad Dinsdag 18 juni 1996 RotterdamDe leerlingen van het Rotterdamsch Ly ceum die met hulp van een buzzer fraude hebben ge pleegd tijdens het eindexamen moeten hun examens overdoen. Die aanbeveling doet de speciale commis sie die de fraude op de school heeft onderzocht. De commissie komt tot de conclusie dat er sprake van fraude moet zijn geweest, maar ze kan geen duidelijk onderscheid maken tussen de bronnen en de afne mers van de doorgespeelde antwoorden. Straf in de vorm van het cijfer één of uitsluiting van verdere deelname aan het centraal examen beveelt zij daar om niet aan. De commissie constateert dat bij het vak Duits drie kandidaten voor honderd procent dezelfde antwoor den hebben gegeven antwoorden op de vijftig meer keuzevragen. Niet alleen waren bij deze leerlingen dezelfde vragen goed of fout beantwoord, maar ook war in alle gevallen waar het antwoord onjuist was hetzelfde foutieve antwoord ingevuld. Navraag bij het Cito leverde op dat het antwoordpa- troon van deze drie kandidaten onder ruim 15.000 vwokandidaten Duits in heel Nederland niet voor kwam. Ook bij het vak Engels vond de commissie op vallende overeenkomsten tussen het werk van ver schillende leerlingen. Het betrof hier in belangrijke mate dezelfde eindexamenkandidaten als bij het vak Duits. 'Bekentenis' De fraude, die werd gepleegd doordat een 'goede' leerling per buzzer aan andere leerlingen liet weten dat de antwoorden op een papiertje in het toilet klaarlagen, zou door een van de leerlingen tijdens het onderzoek 'met zo veel woorden' zijn toegegeven. Deze kandidaat noemde als zijn bron een klasgenoot van wie hij op dat moment niet kon weten dat diens werk identiek was met het zijne. De betrokken leer ling heeft deze verklaring later ingetrokken. De commissie concludeert dat binnen een bepaalde groep 'met vrijwel absolute zekerheid' sprake is ge weest van fraude. Om de zuiverheid van het diploma te garanderen acht de commissie het geboden dat de ze leerlingen het examen overdoen. De maatregel wordt beperkt tot de leerlingen van wie de antwoor den identiek waren aan die van andere kandidaten of waarbij slechts één antwoord anders was. Rotterdam Drs. L. Hermans, de commissaris van de koningin in Friesland, gaat de commissie voorzit ten die moet onderzoeken of en zo ja hoeveel ruimte er tekort is in dit gebied voor de ontwikkeling van de Mainport Rotterdam. Het kabinet heeft hem voor de ze fufictie gevraagd. Hermans en zijn commissiele den doen verkennend onderzoek. Pas daarna wordt de situatie uitvoeriger bestudeerd en gewogen. In de verkenningsfase moet duidelijk worden wat de aard, omvang en urgentie is van het ruimtetekort in de Rotterdamse haven, wat een en ander betekent voor economie en leefbaarheid en welke oplossingen er in aanmerking 'komen. Zo vindt er een jaar lang*, een open, nationale discussie plaats met maatschap pelijke groeperingen over uiteenlopende aspecten van het project. Naast economie komen hierbij zaken aan de orde als milieu, natuur, mobiliteit en financie ring. In de commissie zitten verder prof. dr. J. M. Cramer, ir. J. van Dixhoom, ir. B. van Nederveen, prof. dr. P. Nijkamp en ir. L. Stolker-Nanninga. Komende dagen verschijnt in een aantal landelijke en regionale kranten een advertentie die informatie geeft over de opzet van de nationale discussie over nut en noodzaak van uitbreiding van Mainport Rot terdam. Tn regionale bladen worden burgers opge roepen een vragenlijst in te vullen. De uitkomsten van de enquête zullen een rol spelen bij de verdere discussie over de mogelijke uitbreiding van de Main port Rotterdam. RotterdamIraanse vluchtelingen zijn zaterdag een sitdownactie begonnen uit protest tegen het Neder landse asielbeleid. Ze willen laten zien dat Iran geen veilig land is, in tegenstelling tot wat staatssecretaris Schmitz van Justitie zegt. In Rotterdam voeren vijf tig tot zestig man actie in de Pauluskerk. Naar aanleiding van de uitspraak van 21 september vorig jaar dat Iran veilig zou zijn, werden al eerder demonstraties en acties gehouden in Den Haag en in tweeëntwintig asielzoekerscentra in Nederland. Op dit moment zijn behalve in de Pauluskerk sitdownac- ties gaande in verschillende asielzoekerscentra in Nederland. Reza Poeya, voorzitter van de Raad van Iraanse Vluchtelingen en Immigranten Nederland, vertelt dat ook buitenlandse afdelingen van de raad acties zullen ondernemen tegen het Nederlandse asielbeleid voor de Iraniërs. Poeya: „De Nederlandse regering kijkt naar de Iraanse wetgeving, in plaats van naar de werkelijke situatie. Ze negeren de onderdrukking van vrouwen en homoseksuelen, de executies en de vervolging van minderheden. En dat terwijl Amnesty Interna tional over verschillende rapporten beschikt. Behal ve Iran zijn ook Ethiopië, Somalië en Angola door Ne derland 'veilig verklaard'." Wat de Iraniërs willen is aandacht voor het onder werp. Veel stakers verblijven al enkele jaren in Ne derland en hebben enkele maanden geleden te horen gekregen dat ze het land uit moeten. Ze willen nu uit nodigingen gaan sturen naar partijen en kamerleden om langs te komen en te praten over het onderwerp. Ook zullen ze in Rotterdam enkele persconferenties organiseren. Op 28 juni wordt de sitdownactie afge sloten met een landelijke demonstratie. In de Pauluskerk is ook de hongerstaking uit solida riteit met de Turkse gevangenen nog aan de gang. Rotterdam De Rotterdamse architecten Hans van der Heijden en Rick Wessels hebben de eerste prijs in het kader van Europan 4 ontvangen. Europan is een samenwerkingsverband van archi tectuurprijzen. De prijsvraag wordt eens in de twee jaar uitgeschreven. De Rotterdammers kregen de prijs voor hun inzen ding voor de verbouwing van twee grote woongebou wen aan de rand van Liverpool. De bouwmeesters voegden nieuwe woningen toe. Volgens de jury is het ontwerp creatief en inventief. De prijs bedraagt 10.000 ecu {ruim 21.000 gulden) en werd in Liverpool uitgereikt door minister van Volks- huisvesting Beresford. Rotterdam In de regio Rotterdam kunnen komend school jaar 250 a 300 onderwijsassistenten in het basisonderwijs aan de slag. Het gaat daarbij om deeltijders die de groepsleer kracht assisteren bij het lesgeven. Zij helpen bij de verzor ging, leren de kinderen een aantal vaardigheden en begelei den individuele leerlingen en groepjes. De onderwijsassis tent, zo is de bedoeling, schiet té hulp waar de leraar basison derwijs handen te kort komt. Zowel het Zadkine College als het Albeda College in Rotterdam bie den volgend schooljaar leerlingen van de mbo-opleiding sociaal pe dagogisch werk de mogelijkheid als onderwijsassistent af te stude ren. tn de toekomst kunnen mbo- leerliiïgen al op een eerder mo ment in hun opleiding ervoor kie zen modules te volgen die hen voorbereiden op de functie van onderwijsassistent Assistenten in het leslokaal be staan al langer, maar het is nu voor het eerst dat dit werk in een formele functie wordt gegoten. „En daarmee erkent het ministe rie van Onderwijs, dat voor de on derwijsassistenten landelijk ge zien honderd miljoen gulden heeft uitgetrokken, ook de be hoefte aan hulpkrachten," zegt R. von Reeken, adjunct-directeur Welzijn van het Albeda College. De groepsleerkracht op de basis school krqgt het steeds drukker. Groepen van 35 leerlingen of meer zijn geen uitzondering meer. De samenstelling van de groepen is dikwijls zeer divers. Daar komt bij dat in het kader van 'Weer Samen Naar School' kinde ren die voorheen naar het speciaal onderwijs gingen nu zoveel moge lijk op de 'gewone' basisschool worden opgevangen. Zij hebben extra aandacht nodig. „Uit functie-onderzoek blijkt dat leerkrachten in het basisonder wijs, vooral in de onderbouw, voor meer dan vijftig procent werk doen dat ligt onder het niveau waarvoor zij hebben geleerd," zegt W. van Eijk, adjunct-direc teur Welzijn en Maatschappelijke Dienstverlening van het Zadkine College. „Een onderwijsassistent in de klas geeft hen meer tijdvoor de taken waarin zij sterk zijn." In de praktijk kan het werk van de onderwijsassistent verschil lend uitpakken. „Er zal een taak verdeling moeten ontstaan tussen leerkracht en onderwijsassis tent," zegt Von Reeken. „Ik kan mij goed voorstellen dat de leer kracht theorielessen verkeer en hygiëne geeft en de onderwijsas sistent vervolgens met de leerlin gen het praktische deel oefent," vult Van Eijk aan." De functie van onderwijsassistent is inhoudelijk anders dan die van klasse-assistent en schoolassis- tent. De onderwijsassistent is meer inhoudelijk met het onder wijs bezig, terwijl de klasse-assis tent zich vooral met praktische za ken bezig houdt, zoals het op orde houden van onderwijsmaterialen. Schoolassistenten komen binnen via de banenpool of de Melkert-re- gelingen. Zij voeren beheersmati ge taken uit zoals pleinwacht en assistent-conciërge. Von Reeken en Van Eijk denken snel te kunnen voldoen aan de vraag naar onderwijsassistenten. Behalve de 3-jarige mbo-oplei ding komt er ook een deeltijdop leiding en een kort, intensief stu dietraject voor mensen die daar voor voldoende opleiding achter de rug hebben. Het staat de scho len vrij ook mensen in dienst te nemen die geen relevante studie hebben gevolgd maar in de prak tijk al wel hebben bewezen het werk aan te kunnen. De beide scholen werken aan een overeen komst met de pedagogische aca demies die het afgestudeerde on derwijsassistenten mogelijk maakt in het tweede jaar van de hbo-opleiding voor groepsleer kracht in te stromen. In de regio Rotterdam hebben scholen uit de protestants-christelijke hoek en basisscholen in de schilgemeen- ten al onderwijsassistenten aan genomen. Maar nog lang niet ie dere school staat welwillend te genover de komst van de onder wijsassistenten. „Soms is men huiverig," zegt Von Reeken. „De groepsleerkracht is gewend alles alleen te doen. De erkenning dat het heel effectief kan zijn om sa men te werken met een onder wijsassistent vergt een omslag in het denken." Ook sommige schoolbesturen staan volgens de twee niet te trap pelen nu al onderwijsassistenten aan te nemen. „De regeling is op dit moment voor twee jaar vastge steld. Het staat we! vast dat de re geling daarna doorloopt, maar het is nog niet precies duidelijk hoe het geld dan wordt verdeeld. Een aantal scholen wil meer zekerheid voor de langere termijn voordat zij salarisverplichtingen aan-, gaat," zegt Van Eijk. „Daar kan ik me ook wel iets bij voorstellen." Daar staat tegenover dat, zeggen de twee adjunct-directeuren, er geen leerkracht te vinden is die het oneens is met de stelling dat onderwijsassistenten goed zjjn voor het onderwijs. „Met name in de vier grote steden," zegt Van Eijk, „Daar worden de problemen alleen maar complexer. Als je pre ventief wilt werken, zul je moeten investeren." Van Eijk en Von Reeken denken dat er voldoende belangstelling onder de {toekom stige) mbo-studenten zal zijn voor het vak van onderwijsassistent. „Dat kan niet anders. Een hele grote groep van onze leerlingen is gemotiveerd om inet kinderen te werken, zonder dat ze misschien precies al weten wat en hoe. Nog even en het Polder huis Is van het trotse be- stuurshuis van de pol ders In Prins Alexander de finitief ver worden tot een 'etalage stuk' van Alexandrium III. Het pand wordt in zijn geheel opge nomen in de meubelboule vard en komt achtereen glazen gevel te te staan. Er zijn nog zo'n honderd dagen te gaan voor het Themacen trum Wonen aan de Hoofdweg zijn deuren opent. In het Polderhuls komt een tuincentrum. Foto Arthur Bastfaanse/ANP Vier wljkschoonmaakbedrijvon In want behalve het schoonhouden Rotterdam zijn door fusie opge- van portieken en galerijen valt op gaan in een stedelijke organisatie, termijn ook te denken aan onder- de stichting Wljkschoonmaakbe- houd van seml-openbare ruimten, drijf Rotterdam. eventuc Het Is een club met groeikracht, dere dienstverlening. Wethouder Hans Simons (sociale zaken, economie en werkgelegen heid) geeft woensdagmiddag om half zes het startsein voor de nieu we organisatie aan de Rochussen- straat 301. Directeur Is Coos Versteege. Het schoonmaakbedrijf telt 35 mo dewerkers en wil dolgraag de con currentie aangaan met commer ciële schoonmakers, zegt voorzit ter Roel van Veldhuizen. Door Kor Kegel Rotterdam Het schoonmaken van kantoren staat ook op het verlanglijstje. „We willen best concurreren met de GOM," zegt Roel van Veldhuizen, Ook dienstverlening aan huishoudens kan in de nabije toekomst tot de mogelijkheden behoren, want waarom zou de stichting Wijkschoonmaakbedrijf Rotter dam geen 'witte werksters' leveren? ten onevenredig veel bestuursin- zet van wijkbewoners, en de fusie is alleen al daarom van belang dat er nu weer capaciteit is vrijge maakt voor andere initiatieven. Dankzij de fusie kan er ook voor het noodzakelijke management worden gezorgd, kwalitatief en kwantitatief. Dat moet een inte ressante wetenschap zijn voor an dere stadsdelen van Rotterdam en ook voor omliggende gemeen ten, die aan zulke wijksehoon- maakcentrales denken. Van Veld huizen is er helder in: hij advi seert ronduit om dan aan te haken bij de nieuwe stedelijke instel ling, want daar zit al ervaring en knowhow. Maar laten we niet te veel vooruit lopen: voorlopig vindt Van Veld huizen het al heel mooi dat het ge lukt is om vier kleine wijkschoon- maakbedrijven tot een fusie te be wegen. „Het is een van de weinige werkgelegenheidsprojecten die zelfstandig kunnen draaien en zelfs met winst kunnen gaan functioneren," zegt de voorzitter van het Wijkschoonmaakbedrijf Rotterdam. Het was zijn taak de schoonmaakbedrijven van het Nieuwe Westen, Charlois-Camis- se-Taiwewijk (Chacata), Over- schie-Eergpolder-Liskwartier (OBL) en de Kop van Zuid Dien sten Schoonmaak (inclusief Feije- noord en de Afrikaanderwijk) tot één organisatorisch geheel te doen smeden. Het onbezoldigde voorzitterschap is wat hij aan die geslaagde klus*overhoudt. Van Veldhuizen maalt er niet om, integendeel, vindt het leuk, vindt het interessant om te zien hoe wij- kinitiatieven-van-onderop verder gestalte kunnen krijgen. De vier kleinschalige wijkbedrijven kost- Werkloos Het voormalige gemeenteraadslid van Rotterdam pioniert en onder zoekt graag („ik heb een antenne voor weerstanden in allerlei pro cessen") en na eerdere avonturen in de volkshuisvesting en de etni sche integratie was dit weer eens een nieuw werkterrein. De stich ting Wijkschoonmaakbedrijf Rot terdam telt 35 medewerkers, die tot ze ir» dienst traden langdurig werkloos waren. „Mensen die bij commerciële organisaties vaak het laatst aan bod komen, krijgen bij ons een streepje voor," zegt Van Veldhuizen. De stichting biedt alleen fulltime-functies, een bewuste keus, zodat mensen er fi nancieel echt op vooruitgaan. Als je parttime werkt met een aanvul lende uitkering, schiet je er ten slotte weinig mee op. De stichting richt zich op de schoonmaak van portieken en ga lerijen: plekken, waarvan het schoonmaken vroeger altijd werd overgelaten aan de bewoners, tot dat er de trend kwam dat steeds meer bewoners het lieten afweten en de boel vervuilde. De wjjk- schoonmaakbedrijven vulden het gat in de markt op, wat tot zicht bare verbetering heeft geleid. Nu dankzij de fusie het werk ook nog efficiënt kan worden uitgevoerd, is de tijd rijp om aan meer taken te gaan denken. Zoals de schoon maak van terreinen waar de ge meentelijke overheid zich niet de eerstverantwoordelijke voor voelt, bijvoorbeeld het verwijde ren van graffiti in poorten en op binnenterreinen. Verzorgingstehuizen, woningcor poraties, bewonersorganisaties kunnen tot de opdrachtgevers be horen, maar Roel van Veldhuizen RoelvanVeld- huizen; con curreren Foto Niels van der Hoeven/ Rotterdams Dagblad denkt ook aan particulieren als potentiële opdrachtgevers. Hij vindt het een uitdaging om bij uit breiding ook te denken aan sa menwerking met MultiBedrijven, waarmee volgens hem voorko men zou worden dat de ene socia le activiteit de andere wegdrukt Vooralsnog wil de sehoonmaak- voorzitter projecten als klussen- diensten, boodschappenservice en dergelijke niet in de wielen rij den, maar, zegt hij, er is in de ba nenpool- en Melkertsfeer zo veel in beweging dat er best af en toe naar krachtenbundeling kan wor den gekeken. „Als je duizend bloemen laat bloeien, kun je incal culeren dat er ook een paar aan rotting onderhevig zijn. Dat moet je nagaan wat verstandig is. Want soms komen al die nieuwe initia tieven soms chaotisch over, vooral als ze elkaar gedeeltelijk overlap pen." Wat echter de doelstelling moet blijven, vindt hij, is dat er meer banen ontstaan in die sectoren die het woon- en leefklimaat bedui dend verbeteren. Dus als de Ro- teb een beroep op de stichting zou doen voor het schoonmaken van straten en pleinen, lijkt Roel van Veldhuizen niet gauw geneigd daar nee tegen te zeggen. Maar zo ver is het nog niet. Wat het Wijk schoonmaakbedrijf Rotterdam op dit moment wil vieren, is dat het fusieproces is afgerond, en daar om geeft wethouder Simons woensdag het startsein. De stich ting hoopt spoedig overal in de stad actief te kunnen zijn. Waar zou u meer groen willen hebben? In de straat, in de buurt of aan de rand van de stad? U kunt het goede antwoord invul len bij vraag 15 van de huis-aan- huis-enquête van de gemeente Rotterdam. Die enquête was be doeld om de burgers van deze stad te laten meedenken over het beleid. Burgemeester en wethou ders willen uw hulp vooreen in spirerende toekomstvisie, zo was het verhaal. Maar dan ir, het wel te hopen dat wethouder Herman Meijer wat rneer uit de kast haalt aan com municatie. Want zou deze enquê te een toetssteen zijn voor de ernst waarmee het college van b en w u laat meepraten, dan is ze zwaar onder de maat. De enquête, nochtans opgesteld door professionals van het COS, krijgt een dikke onvoldoende. Als vlot en pretentieloos onderzoekje kan ze nog wel door de beugel, maar we moeten niet vergeten dat het in de context staat van stads- brede debatten. Daarbij hoort dan beduidend meer dan een domweg vragen of u meer groen in de straat, in de buurt of aan de stads rand wilt. Wat in de enquête ont breekt, en wat uw antwoorden dus ook niet zullen opleveren, is hóe u. eventueel dat extra groen gereali seerd zou willen zien. Mag het groen ten koste gaan van parkeer plaatsen? Mag er een woonblok worden gesloopt om een parkje te creëren? Vindt u het zinvol dat weiland wordt opgeofferd aan bosbouw? Dat vraagt het college u allemaal niet. Daarom is het weer typisch zo'n enquête waarbij de bevolking piept en waarbij het stadsbestuur zelf wel weer uit maakt hoe het de antwoorden zal interpreteren. Het is werkelijk een schande om zo'n enquête te durven houden als je als gemeen tebestuur serieus de burgers wilt betrekken bij de Koers 2005. Zaterdag bevatte 'De Cooisingel1 een willekeurige reactie uit de stad op de enquête. Gemeente raadsleden vonden het Rauw om het onderzoek in plat Rotterdams af te branden, en daarom doe ik het nu in normale bewoordingen. Vindt u dat Rotterdam een eigen luchthaven nodig heeft? Waar sléat die vraag op in een onder zoek naar het beleid voor 2005? De gemeenteraad heeft al lang uitgemaakt wat de onderhande lingsmarge van wethouder Hans Kombrink is en ais hij bij Schiphol en minister Annemarie Jorritsma succes heeft, dan blijft Rotterdam Airport gewoon op Zestienhoven, binnen heldere ka ders. Er is geen sprake van dat uw antwoord het beleid in dezen ook maar enigszins beïnvloedt en het doel is alleen maar om te checken of er misschien een meerderheid vóór is, zodat de politici gerustge steld tegen elkaar 'zie je wel' kun nen zeggen. Als dat het niveau is waarop de bevolking mag mee discussiëren over de toekomst, dan kunt u net zo goed vrijwilliger worden in de creche. Wat kan het gemeentebestuur doen om meer werkzoekenden aan werk te helpen (vraag 29)? Meer doen voor het bedrijfsleven, strengere voorwaarden bij uitke ringen, eerlijker verdelen van werk, stimuleren van het starten van een eigen onderneming? Rare vraag. Waarom zou u hieruit moeten kiezen als de gemeente gewoon probeert alles tegelijk te doen, omdat er een meersporen beleid nodig is. Elk antwoord le vert alleen maar op dat de ge meente kan zeggen: dat doen we al. Maar verdikkie, ging het er nu om dat u meepraat, of dat u het ge voel moet krijgen dat u kunt mee praten? Bent u tevreden over de kwaliteit van het onderwijs? Goe- denmorgen,zeg, of u nu ja of nee invult, wat moet de gemeente met de antwoorden op zo'n verschrik kelijk oppervlakkige vraag? Er zit geen enkele diepgang in. Waarom bent u wel of niet tevreden? Wat zou u aan het onderwijs verbeterd willen hebben? Denkt het COS dat het voor u al gauw algebra wordt als ze een béétje doorvra gen? Laat u niet als kleuter be handelen! Als begin van het stadsbrede de bat over de koers naar een nieuw Rotterdam in 2005, is de enquête een lachertje. Een valse start. Uit vraag 42 blijkt trouwens dat 96-plussers niet mogen meedoen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2