11 Criminaliteit daalt verder in Schiedam Onderzoek naar schade door karpers Wederopbouw -gelmolen .in volle/gang Rotterdams Dagblad Vrijere winkeltijden noodzaken tot nieuwe regelingen parkeren Conflict Hollandia nu voor de rechter m Glad wegdek schoongemaakt Controle op alle verkeer Geluidsoverlast van bedrijf Babbeltruc mislukt Vergeetachtige man bekeurd Aantal inbraken met 35 procent naar beneden 'McDonald's onaanvaardbare aantasting van woongenot' iÉpj ITS-KID autoverhuur N Lil Waterweg Vrijdag 21 juni 19§6 Vlaardlngen/Schledam Politie, brandweer en gemeentewerken hebben gistermiddag rond 13.30 uur een vervuild en spekglad wegdek inVIaardingen gereinigd. Het spoor van een onbekende chemische substantie liep over de Vulcaanweg en Vlaardingerdijk naar de oprit van rijksweg A4. Ook liep een spoor vanaf de afrit A20 Vlaardingen-Holy in de rich ting van de oprit A2Ö naar de Be- neluxtunnel. De oprit naar de A2Q werd tijdens de schoonmaakbeurt helemaal afgesloten, net als en kele kruisingen. De veroorzaker is nog niet gevonden. Vlaardlngen Bij een verkeers controle op de Mr. L. A. Kesper- weg, Floris de Vijfdelaan en in Vlaardingen-Oost kregen donder dagochtend 32 weggebruikers een proces-verbaal. Op de eerste loca tie passeerden 629 bestuurders de radar, waarvan er dertien te hard reden. Vier deelnemers negeer den het rode verkeerslicht en vijf bromfietsen waren niet in orde. Op de tweede locatie passeerden 250 mensen de radarpost. Daar van reden drie bestuurders te hard en hadden vijf bromfietsen een te hoog vermogen. In Holy ne geerde een bestuurder het rode licht. Hoek van Holland Een bedrijfs pand aan de Harmoniestraat in Hoek van Holland produceerde gisteravond te veel lawaai. De po litie constateerde dit na een ge luidsmeting. De eigenaar werkte direct mee om de overlast te be perken. Hij kwam er met een waarschuwing vanaf. Bij herha ling staat hem een fikse boete van 3500 gulden te wachten. Schiedam Twee vrouwen bel den donderdagmiddag aan bij een woning aan het Bernard Zweers- plein in Schiedam. Het duo vertel de de bewoonster dat zij de nieu we bewoners waren van een wo ning in het flatgebouw en vroegen of 2ïj even de geiser mochten be kijken. De vrouw stond dit niet toe omdat zij de zaak niet ver trouwde. Mogelijk was hier spra ke van een (mislukte) babbeltruc. De bewoonster mist geen goede ren ofgeid. VlaardingenEen 26-jarige Hoog- vlieter is vanochtend, tijdens een controle van de politie aangehou den op A20. De man bleek bij on derzoek geen rij- en kentekenbe wijs bij zich te hebben. De man vertelde de agenten de bewijzen wel in zijn bezit te hebben maar ze per ongeluk thuis te hebben laten liggen. De Hoogvlieter is meegenomen naar het bureau waar hij een boe te heeft gekregen voor het rijden zonder bewijzen. De man bleek de papieren wel in zijn bezit te heb ben. Schiedam Net als in 1995 is het aantal inbraken in bedrij ven en woningen in Schiedam de eerste vier maanden van dit jaar fors ge daald. De statistieken over het eerste trimester van 1996 leren dat het aantal woning inbraken in vergelijking met dezelfde periode van vorig jaar met 35 procent is ge daald. Het aantal ongewens te bezoeken aan bedrijven daalde met 28 procent. Districtschef E. J. van der Horst van de Schiedamse politie is zeer tevreden over deze ontwikkeling, die past binnen de doelstelling van het korps Rotterdam-Rijn mond om de criminaliteit over de hele linie te beperken. De doel stelling js de criminaliteit in 2001 terug te dringen met twintig pro cent in vergelijking met nu. Ook het aantal winkeldiefstallen en roofovervallen daalde in verge lijking met vorig jaar. Zet de trend de rest van dit jaar door, dan kan het aantal woninginbraken in 1998 blijven steken op tweehon derd. Verleden jaar sloegen inbre kers driehonderd keer toe. De da ling ziet de politieleiding mede als de vrucht van uitgebreide voor- lichtingsacties. Als gevolg hier van investeren steeds meer hui zenbezitters en huurders in in braakpreventie. Victor „Verder valt de actie Victor in Rot terdam te noemen," spreekt Van der Horst over de jacht van de Rotterdamse politie op drugdea lers en junkies. „Dankzij Victor zijn er wellicht minder mensen beschikbaar die dit soort crimine le activiteiten ondernemen." Al te veel reden tot juichen is er volgens de districtschef van de politie Schiedam echter nog niet. In het district was het aantal ge weldsdelicten, zedenmisdrijven, autodiefstallen en bromfiets- en fietsdiefstallen in de eerste vier maanden van dit jaar hoger dan de norm die de politie zichzelf heeft opgelegd. Het aantal aangiften van fietsers en bromfietsers steeg de eerste vier maanden van dit jaar aan zienlijk. Met name modieuze scooters (nieuwwaarde 4000 gul den) blijken zeer in trek te zijn bij criminelen. Verder melden Schiedammers vaker dan in het verleden een fietsdiefstal aan de politie. Volgens Van der Horst duidt die laatste ontwikkeling echter niet per se op een stijging van het. aantal fietsendiefstallen. „De aangiftebereidheid is geluk kig flink gestegen," zegt Van der Horst. Het houden van fietsver- koopdagen door de Schiedamse politie is daar volgens hem niet vreemd aan. „Meteen aangiftebe- wijs kunnen gedupeerden op deze dagen door de politie gevonden fietsen kopen. Bij de laatste ver koopdag zaten de eerste belang stellenden 's ochtends om drie uur op de stoep van het bureau met hun aangiftebewijs." Een hevige uitslaande brand sloeg in februari van dit Jaar een flink gat in De Pelmolen, één van de oudste industriële bedrijfspanden in Vlaardingen. De derde en vierde verdieping én het dak van de Pelmolen aan de Westhavenkade werden volledig verwoest. Na maandenlang slopen kon Bokx Bouw BV uit Schiedam onlangs eindelijk aan het herstel van het pand beginnen. Het is de bedoeling dat de voormalige graanopslag volgend jaar februari dienst gaat doen als appartementencomplex. Wo ningstichting Samenwerking Vlaardingen gaat de 36 driekamerwoningen voor 768 gulden per maand verhuren. Inmiddels zijn in de fundering elementen aange bracht voor de lift en is er nieuw beton gestort. Op de benedenverdiepingzijn nieuwe staalconstructies aangebracht zodat de stabiliteltsproblemen, door het wegvallen van de twee vernielde verdiepingen, zijn opgelost. Nu dat is gebeurd, kan het 'gat' wor den opgevuld. Het pand komt vermoedelijk nog voor de bouwvakantie in de steigers te staan, zodat na de zomer meteen aan de gevel en aan het dak kan worden gewerkt. Door de brand heeft het karwei ze ker twee maanden vertraging opgelopen. Het Schiedamse bouwbedrijf krijgt de schade van ruim vijf ton in elk geval vergoed door de verzekering. De oorzaak van de brand is onduidelijk. Volgens direc teur i. C. F. Daamen van Bokx Bouw is daar geen uitspraak over gedaan. Hij praat bovendien liever over de toekomst. Daamen heeft hoge verwachtin gen van de ingrijpende verbouwing. ,,Nu is het nog een ramp, maar het wordt een markant gebouw." Foto Roel Dijkstra Maassluis In de Comman- deurspoider bij Maassluis wordt de komende jaren onderzoek ge daan naar de schade die karpers toebrengen aan de beschoeiing van sloten. Een deel van de oevers wordt afgeschermd met gaas zo dat de karpers er niet in kunnen wroeten, een ander deel blijft on beschermd. Na een aantal jaren moet dan blijken of de karpers in derdaad de walkanten beschadi gen. In opdracht van het Hoogheem raadschap Delfland zijn vorige maand honderden karpers verwij derd uit de sloten in de Noordpol der bij Pynacker. Het hoogheem raadschap greep in naar aanlei ding van klachten van boeren en burgers. Zij beweren dat de vis sen de beschoeiing van de sloten ernstig beschadigen. Daardoor storten de oevers van sloten in. Eind dit jaar wordt de polder op nieuw 'leeggevist'. Troebel water Volgens het hoogheemraadschap is het nog maar de vraag of inder daad de vissen verantwoordelijk zijn voor de beschadigingen. Daarom wordt bij Maassluis de proef op de som genomen. Volgens C. W. Vink van het hoog heemraadschap neemt het aantal karpers in de regionale wateren nog steeds toe. Dat heeft te ma ken met de (on)diepte van de slo ten en vervuiling van het water. „Karpers gedijen in troebel water. Ze vinden het heerlijk om in bag ger en modder te wroeten en te knabbelen aan de beschoeiing. Wat dat betreft zijn het net var kens". Het hoogheemraadschap streeft er naar het biologisch evenwicht in de Zuid-Hollandse wateren te herstellen. „De sloten zouden allemaal moeten worden uitgebaggerd. In schoon, helder water gedijen kaïpers minder goed, terwijl je op die manier een milieu creëert waarin de snoek zich wél thuisvoelt". Door Ben van Haren Vlaardingen De twee parkeerga rages in het centrum van Vlaar dingen zijn sinds het begin van deze maand 's avonds langer open. Met deze maatregel is inge speeld op de beslissing van super marktketens om de sluitingstijd van hun filialen naar 20.00 uur te verplaatsen. Het gaat om een voorlopige maat regel, die moet voorkomen dat er ongewenste parkeerproblemen ontstaan door de per 1 juni in wer king getreden nieuwe Winkeltij denwet. Het gemeentebestuur gaat daarbij uit van de veronder stelling dat voorlopig alleen de naast de parkeergarages gevestig de supermarkten 's avonds pas om acht uur sluiten. Volgende week bespreekt de raadscommis sie voor verkeer, vervoer en groen welke veranderingen in de par- keerregeüng voor het centrum nodig zijn. De situatie laten zoals hij was, leidt volgens L. C. Heyboer, hoofd van de afdeling Verkeer en Water van de gemeente Vlaardingen, on herroepelijk tot problemen. Hij heeft in een discussienota de ver schillende mogelijkheden voor de raadsleden op een rijtje gezet. Vaste koopavond De nieuwe wet maakt het winke liers mogelijk om tot 's avonds tien uur hun zaak open te houden. Daarmee is aan het gemeentebe stuur de wettelijke basis ontno men voor het vaststellen van een vaste koopavond. Ook kunnen de bedrijven vrij eenvoudig op korte termijn hun openingstijden weer veranderen. Verder biedt de wet de ruimte voor zondagsopenstel lingen. De. openingstijden van de par keergarages en alle andere par- keerregeUngen in het centrum zijn van oudsher gebaseerd op de oude regels met door het gemeen tebestuur bepaalde vaste winkel tijden. De teksten op parkeerrae- ters zijn hiervan ook afgeleid en hierop staat bijvoorbeeld nadruk kelijk het woord 'koopavond1 ver meld, wat nu zijn rechtsgrond heeft verloren. Een verandering van winkeltij den heeft, zo stelt Heijboer, uiter aard invloed op het parkeerge- drag van bezoekers van het cen trum. Na overleg met de midden standsorganisatie OVO verwacht het gemeentebestuur vooralsnog geen zondagsopenstellingen en wijziging van de koopavond. Wel wordt aangenomen dat in de maanden november en december een aantal extra avondopenstel lingen zal volgen. Vooralsnog ver lengen alleen de grootgrutters hun openingstijden. Als er geen maatregelen worden genomen en dus ook de parkeer garages, behalve op officiële koopavonden, om 18.00 uur hun deuren sluiten, dan zullen de be woners van de binnenstad voor hun deuren geconfronteerd wor den met geparkeerde auto's van de bezoekers van winkels met avondopening. Sommige winke liers zouden hun klanten zelfs nu reeds wijzen op de mogelijkheid van gratis parkeren tijdens de avondopenstelling. Parkeermeters Zoiets past niet binnen het gej meentelijke beleid, dat is gericht op het bevorderen van het ge bruik van de parkeergarages in de binnenstad, waarschuwt de waar nemend directeur Stadswerk. Verder onstaat frictie met de be langhebbendenregeling voor be woners en bedrijven en de wer king van de parkeermeters en - automaten. Bewoners en bedrij ven betalen nu respectievelijk 60 eti 840 gulden per jaar voor een parkeervergunning. In de komen de jaren stijgen de tarieven voor de bewoners nog. De meest voor de hand liggende oplossing, het verlengen van alle parkeerregetingen tot 20.00 uur, kost de gemeente extra geld. De werktijden van de controleurs en het parkeergaragepersoneel moe ten dan ook worden uitgebreid en parkeermeters, -automaten en - ontheffingen aangepast. Daarte genover staan extra inkomsten door uitbreiding van het betaald parkeren en mogelijke nahef fingsaanslagen (bekeuringen). Alleen de belanghebbendenrege ling en de openingstijd van de parkeergarages aanpassen, wat reservering van parkeerruimte tot 20.00 uur voor vergunninghou ders betekent, acht Heijboer ook mogelijk. Het zou wel de inkom sten van de garages nadelig beïn vloeden omdat men dan tussen 18.00 en 20.00 uur kan uitwijken naar een gratis parkeerplaats bij een meter of automaat. De raadsleden krijgen het advies voorlopig te kiezen voor de al in gang gezette regeling, met uitslui tend uitbreiding van de openings tijd van de garage. Een verdere aanpassing, die gezien de toege nomen vrijheid van de winkeliers op het gebied van openingstijden wenselijk lijkt, moet volgens Heij boer en wethouder T. W. van der Steen onderdeel zijn van inspraak door centrumbewoners en bedrij ven. Zij stellen voor deze te kop pelen aan voorstellen vooruitbrei- ding van het aantal belangenheb- bendengebieden. Door Carel van der Velden Schiedam Stank, herrie, par keeroverlast en rotzooi op straat. Dat is het rampscenario dat de bewoners H. H. B, Straver en D. van Campenhout voorzien als McDonald's onder hun apparte ment de deuren opent. Zy spra ken gistermiddag in tijdens de hoorzitting die de gemeente Schiedam over de horeea-aan- vraag van de hamburgergigant hield. Het tweetal, gesteund door de bewonersvereniging Schiedam- Centrum, vindt dat McDonald's geen vergunning mag krijgen. Het bedrijf vestigt zich buiten het door de gemeente aangewe zen concentratiegebied van de nachthoreca (de Koemarkt). De bewoners stellen dat McDo nald's ondanks het predikaat 'restaurant' wel degelijk tot de categorie van de nachthoreca behoort. McDonald's wil hét fastfood-res- taurant openen in het rechter gedeelte van het pand waar tot voor kort schoenwinkel Van Daalen was gevestigd. Op twee niveaus richt het bedrijf 150 vierkante meter als horecaruim- te in. Er komen 130 zitplaatsen en het bedrijf is, onder het voor behoud dat de noodzakelijke vergunningen worden ver strekt, vanaf september dage lijks tussen 7.00 en 24.00 uur ge opend. Onroerend-goedcoördinator E. Meijerink van McDonald's be nutte de hoorzitting om te pogen de bij de omwonenden levende vrees weg te nemen. „Eenderde van het budget wordt geïnves teerd in een luchtbehandelings systeem. Vanaf de keuken wordt de rook gefilterd en pas twee meter boven het hoogste punt uitgeblazen. Het resultaat is dat je niks ruikt." Ook voor zwerfvuil op straat hoeven de buren volgens Meij erink niet te vrezen,„Dagelijks ruimen we in een straal van drie honderd' meter eventueel zwerf vuil op. We schromen daarbij niet het van andere bedrijven af komstige vuil ook mee te ne men. We willen een goede buur zijn." Bewoner Straver meldde niks tegen McDonald's te hebben, maar de vestiging van het be drijf op uitgerekend de Broers- vest is volgens hem de druppel die de emmer doet overlopen. „Een bedrijf van een dergelijke omvang naast de reeds bestaan de horeca is een onaanvaardba re aantasting van het woonge not," verwees hij naar bedrijven als Bram Ladage, De Amstel- bron en ijssalon La Venezia. Tram „McDonald's krijgt ook een gro te snackbarfunctie. Dat levert een constante stroom mensen op die lukraak hun fiets en brommer stallen, 's Avonds ko men daar de auto's bij, als de parkeergarage dicht is. We wor den nu al regelmatig opge schrikt door het getingel van de tram. Die kan er dan niet door omdat de rails worden geblok keerd door automobilisten die even snel een.ijsje kopen." De woordvoerder van McDo nald's deelt de vrees niet „Spe ciaal voor automobilisten heb ben we McDrives in Vlaardingen en de Spaanse Polder. Hier rich ten we ons specifiek op het win kelend publiek, 's Avonds zijn wandelaars en mensen die op de bus en de tram wachten onze passagiers," verwacht hy. Meijerink nodigde de bewoners uit om andere filialen van het bedrijf te bekijken. „We hebben nu 134 restaurants en klachten van omwonenden zijn er ner gens. Dat kunnen we ons ook niet permitteren." Meijerink kreeg gistermiddag steun uit onverwachte hoek. Op persoonlijk titel hield het voor malige CDA-raadslid T. Seis een pleidooi voor de komst van de multinational. Seis, die in de re gio Amsterdam namens de werkgeversorganisatie VNO NCW nauw betrokken is bij de arbeidsvoorziening, roemde het personeelsbeleid van McDo nald's. „Het bedrijf biedt veèl werkgelegenheid en stelt zich open voor langdurig werklozen en deels arbeidsongeschikten. In Schiedam kunnen we. dat goed gebruiken." Schiedam Bewoners van het HoUandia-terrein en omgeving zetten hun verzet tegen de bouw van een ruim negentien meter hoog appartementencomplex voor hun neus voort by de provin cie Zuid-Holland. Dat hebben vertegenwoordigers van de ver eniging van eigenaren Hollandia aangekondigd. Volgens bewoner P.A. van Gent bedient de ge meente Schiedam zich bij de ont wikkeling van het plan van 'on juiste en suggestieve informatie.' Volgende week stelt de gemeente raad een nieuw bestemmingsplan vast voor het HoUandia-terrein, een formaliteit nu de raadscom missie voor ruimtelijke ordening er een positief advies over heeft gegeven. In het geldende bestem mingsplan mag op het tussen de Delflandseweg en de Schie gele gen bouwterrein slechts kanto- renbouw plaatsvinden. Verande rende marktomstandigheden hebben projectontwikkelaar Ma- bon er echter toe gebracht hef kantorenplan in te ruilen voor ap- partementenbouw. De omwonenden -mensen die drie jaar geleden op hetzelfde HoUandia-terrein een eengezins woning van Mabon kochten - hebben geen moeite met de ruil, maar vinden het door de bestem mingsplan-wijziging mogelijk ge maakte omvang van het gebouw veel te groot. Ze vrezen een groot deel van het jaar in de slagscha duw van de appartementen te zit ten. Volgens bewoner Van Gent is dat in strijd met eerder gemaakte af spraken. „Toen wij hier kwamen wonen is ons een gebouw voorge spiegeld met vier verdiepingen en een maximale hoogte van vijftien meter. Met een dwangmiddel kunt u de bouwer daar aan hou den. Maar u staat op het punt dat dwangmiddel, het bestemmings plan, weg te geven." Het ter tafel liggende bouwplan van Mabon telt zeven bouwlagen. Tussen wethouder L. A. Hafkamp en de bewoners bestaat een me ningsverschil over de vraag of een dergelijk bouwplan binnen de voorwaarden van bestemmings plan kan worden gerealiseerd. De gemeente stelt dat de goot- hoogte van het nieuwe apparte mentencomplex lager is dan vijf tien meter, de grens die in het be stemmingsplan wordt genoemd. De bewoners beweren echter dat de gemeente zich met die uitleg deerlijk vergist en onjuiste en suggestieve informatie ver spreidt. Het ontweip kent twee dakgoten. De vereniging van ei genaren stelt dat naast de lage ook een hogergelegen goot bin nen de contouren van het bestem mingsplan moet vallen. Het ge bouw is daarmee zeven meter ho ger dan mag, aldus de bewoners. Op het CDA na, dat een voorbe houd maakt, wordt Hafkamp ge steund door de gehele raad. De te leurgestelde bewoners brachten deze week een raadsvergadering in het voorjaar van 1995 in herin nering. Toen blokkeerden CDA, D66 en PvdA de voortgang van de ontwikkeling van het apparte mentencomplex met de medede ling dat zij een bouwhoogte van vijftien meter het maximum von den. Het gebouw-ontwerp werd daarna wat lager, maar volgens de bewoners kan Mabon met het nieuwe bestemmingsplan in de hand zo het oorspronkelijke ap partementenplan weer uit de la trekken. Een bittere Van Gent re kende dit de PvdA en met name D66 aan. „Raadslid Bmeke her haalt onbeschaamd de leugen dat het kantorenplan hoger was dan het huidige woningbouwplan. Dat hij zich hierbij beroept op uitspra ken van de wethouder maakt het nog erger. De raad moet de wet houder controleren, niet diens hielen likken." Broeke nam het laconiek op. „Ge lukkig zijn er instanties die los van emoties kunnen kijken wie er gelijk heeft. Het is goed dat er pro cedure-mogelijkheden zijn." GOEDKOPE BRANDSTOF g§| WASSTRAAT (alleen Rottordam-Wes» ROTTERDAMWEST ^elbrectitskadB 148 150 •Tal 010 - 477 40 99'ROTTERDAM ZUID Aristolslauliaat K-Tol 010 4192300

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1