12 Historisch Delfshaven autovrij Shell trekt boetekleed aan Jonge handballers van hoog niveau Ouderen naar wooncontainers: 'Hoppesteyn is te hoog en eng' Douane onderschept 20 ton zeldzaam koraal Deelgemeente gaat vanaf april '97 verkeer bij wijze van proef weren Gevaarlijke verdachte per heli naar Rotterdam vervoerd Dwangsom vervalt door ontbreken handtekening Steunpunt in Marokko voor remigratie 'Voorstel drugspanden moet sneller in kamer' Koffie in Rotterdam 'zeer middelmatig' Ook college wil verdiepte A 4 Rotterdams Dagblad Vrtjdag21jum '99tl -**_ ««Np, 'jS&i ;L' tS i Rotterdam Een dwangsom van maximaal hon derdvijftigduizend gulden, die is opgelegd aan off- shorebedrijf McDermott-ETPA aan de Eemhaven- weg, zal vrijwel zeker door de Raad van State om for mele redenen ongeldig worden verklaard. De be kendmaking van de dwangsom is slechts onderte kend door de griffier van de provincie Zuid-Holland en niet door de commissaris van de koningin. Vong jaar was dat voor de Raad van State al aanlei ding om via een voorlopige uitspraak de dwangsom te schorsen. Gisteren werd tijdens een hoorzitting die tot een definitieve uitspraak moet leiden duide lijk dat de Raad van State vrijwel zeker niet van me ning zal veranderen. Inhoudelijk werd niet over de dwangsom gepraat Die is opgelegd omdat McDermott regelmatig ge luidsoverlast veroorzaakt voor omwonenden. Het be drijf stelt overigens dat aangrenzende bedrijven ver antwoordelijk zyn voor de overlast. Bovendien vindt het bedrijf dat de gemeente verantwoordelijk is voor het feit dat er in het recente verleden nog nieuwe wo ningen nabij het bedrijfsterrein zijn gebouwd. De ge meente en de provincie stellen echter dat de klach ten vooral afkomstig zijn van bewoners van de Cour- zandseweg, waar al van oudsher huizen staan. Als de dwangsom ongeldig wordt verklaard vanwege de onjuiste ondertekening, heeft dat flinke gevolgen voor alle provincie-besturen. Tot op heden worden daar vele brieven op grond van mandaatregelingen door de griffier ondertekend. Als de Raad van State die werkwijze onderuit haalt, zullen de provincies andere procedures moeten gaan volgen. „We wilden de bureaucratie beperken, maar dat mag kennelijk niet," zegt een woordvoerder van de pro vincie Zuid-Holland. De uitspraak van de Raad van State wordt binnen twee maanden bekend gemaakt. RotterdamWethouder H. Meijer van Rotterdam wil een steunpunt oprichten in Marokko voor de terug keer van allochtonen. Zijn idee is onderdeel van een remigratieproject voor Marokkanen, Surinamers en Kaap-Verdiërs vanuit Rotterdam naar hun vader land. De gemeente wil de ten dele mislukte terugkeerpo- gingen uit de jaren zeventig en tachtig nieuw leven inblazen. Toen gingen veel migranten die met steun van de Nederlandse overheid een onderneming be- gonnen in hun geboorteland failliet. Om teleurstellingen te voorkomen wil Meijer het nu 1 grondiger aanpakken. Kandidaten moeten aan strenge eisen voldoen en de plaatselijke markten in hun land van herkomst moeten ook duidelijke moge- lijkheden bieden. Het kantoor in Marokko is bedoeld om de terugkerende allochtonen te ondersteunen. Het Nederlands Centrum voor Buitenlanders in Utrecht reageert sceptisch op de Rotterdamse plan nen. Directeur I. Akel: „De eisen moeten inderdaad heel streng zijn. De mensen die je dan overhoudt, hebben hun weg al lang in Nederland gevonden. Het is een te grote gok. Hoe goed je het ook doet, je hebt toch geen duidelijk perspectief op succes. De afstan den zijn in Marokko zo groot dat zo'n steunpunt ook pakweg nog achthonderd kilometer ver weg zit. Wat doet Nederland als mensen weer terugwillen? Veel migranten blijven liever pendelen tussen Nederland - en hun land van herkomst. Ik vind het hele idee ook een beetje gênant. Wie hier iets wil krijgt geen kans, wie verdwijnt krijgt alle steun," Rotterdam Staatssecretaris Kbhnstamm {Binnen landse Zaken) vindt het onbegrijpelijk dat de Twee de Kamer geen haast maakt met de behandeling van zijn wetsvoorstel om burgemeesters bevoegdheden te geven drugspanden op grond van overlastte slui ten. Volgens hem zitten burgemeesters te springen om die bevoegdheden omdat de drugsoverlast vooral in de grote steden uit de hand dreigt te lopen. De Ka mer heeft volgens Kohnstamm besloten pas na het zomerreces met de schriftelijke behandeling van het wetsvoorstel te beginnen. Dat betekent dat het nog maanden op de plank blijft liggen. Vervolgens duurt het nog enkele maanden voordat er over kan worden gedebatteerd. Kohnstamm vindt dat gezien de pro blematiek 'moeilijk te verteren'. De bewindsman zegt niet precies te weten wat de Kamer beweegt maar suggereert dat de Kamer zich 'op sleeptouw' heeft laten nemen door de leden Van Heemst (PvdA) en Korthals (WD). Zij zijn met een eigen wetsvoor stel gekomen. Dat gaat verder dan Kohnstamms voorstel, maar is volgens de staatssecretaris ook veel gecompliceerder. De Kamer heeft volgens hem ech ter besloten beide voorstellen gezamenlijk te behan delen. In een container in de Rotterdamse haven heeft de douane twintig ton koraal van een zeldzame soort onderschept, zoge naamd sceractinea-koraal. Volgens de papieren zou er zand in de container zitten en dat wekte de argwaan. Het materiaal is afkomstig van de Filipijnen. Invoer is verboden op grond van de Wet op uitheemse dier- en plantsoorten. Na de vondst is in Fle voland een man gearresteerd. Hij krijgt geen boete omdat hij al verlies genoeg geleden heeft, oordeelt justitie. Foto Roei Dijkstra Rotterdam Het historische deel van Delfshaven wordt auto vrij. Vanaf 1 april 1997 kunnen bij wijze van een halfjaar du rende proef de kinderen er veilig op straat spelen. Het plan om historisch Delfshaven voor altijd autovrij te maken neemt daarmee vastere vormen aan. Want, als de proef volgende zo mer slaagt, blijft het gebied vrij van verkeer en kunnen in 1998 de herinrichtingsplannen worden uitgevoerd. De discussie over het autovrij ma ken van het historische gebied is al jaren aan de gang. C. Rot- scheidt, coordinator Historisch Delfshaven bij het Ontwikke lingsbedrijf Rotterdam (OBR) zegt dat het autovrij maken in eer ste instantie een onderdeel is van de totale herinrichting van Delfs haven. Door de hoge kosten is er eerst veel onderzoek gedaan, bij voorbeeld naar de kademuurcon structie, voordat de herinrichting gefaseerd kan plaatsvinden. Behalve het. geld kan Rotscheidt niets verzinnen dat een autovry Delfshaven in de weg kan staan. „Het is voor de bewoners en be zoekers veiliger," vertelt hij „De trottoirs zijn te smal, waardoor je op de smalle straten moet lopen. Die zijn indertijd niet gemaakt voor auto's, maar voor paard en wagen. En het gebied wordt visu eel aantrekkelijker." Twijfels Deelraadsbestuurder P. Heuber- ger {ruimtelijke ordening) heeft meer twijfels. ..Op 5 oktober wordt een definitieve beslissing genomen over de proef," zegt hy. „Technisch gezien moeten we re kening houden met kinderziektes en mensen kunnen bezwaren hebben. Zo komt er een verkeers circulatieplan. Daarnaast hebben veel bewoners uit veiligheids overwegingen hun auto het liefst vlak voor de deur." Heuberger zegt dat de proef een jaar wordt opgeschoven als de streefdatum van 1 apnl niet haalbaar is In de Havenstraat en de Midden kous worden op dit moment par keerplaatsen aangelegd voor de bewoners. Bezoekers kunnen al gebruik maken van de bewaakte parkeerplaats aan de Roehussen- straat. De bedoeling is dat de par keerplaatsen op 1 apnl gereed zijn. Het autoluw maken houdt voor de bedrijven m dat leveranciers en kele uren in de ochtend tot voor de deur kunnen rijden. Invaliden parkeerplaatsen maken deel uit van het project Er wordt natuur lijk ook rekening gehouden met calamiteiten. Rotscheidt: „We denken aan een hydraulisch sys teem. waarbij driehoeken of palen de grond m worden geslagen, die kunnen worden verwijderd als er bijvoorbeeld brand is Brandweer en politie krijgen een sleutel, of iets dat op afstand bestuurbaar De herinrichtingsplannen in 191 bestaan uit het verbeteren van de stiaat en het planten van bomen. Op de Euromast heeft wethouder Oen Oudendammer gisteren het handbalteam van basisschool De Kameleon gehuldigd. De jongens van De Kameleon zijn eiseer ste geëindigd tijdens het Nederlands kampioenschap handbal in Hoogeveen. Eerder werd de school kampioen van Rotterdam en van de regio Rijnmond/Zeeland. In Hoogeveen duurde de spanning in de beslissende wedstrijd tot bijna de laatste minuut: een voorsprong van 4-1 op de tegenstanders uit Den Haag werd in de tweede helft stukje bij beetje ingelopen. Uiteindelijk won De Kameleon toch met 5-4. Foto jaap RozennVRotterdams Dagblad Rotterdam De jury van de Ketelbinkie Koffietrofee 1996 heeft de Rotterdamse koffie als 'zeer middelmatig' en soms als 'afwaswater' en 'oploskof- fie' ervaren. De service in de 125 horecagelegenheden als 'bedroevend'. De prijs van de koffie is hetzelfde gebleven. Restaurant Le Chalet aan de Kievitslaan onderscheidde zich van de massa en stak met 98 van de te behalen 100 pun ten met kop en schouder bo ven de andere koffiesehenkers uit Eigenaar C. Timmermans van de in september geopende zaak hecht veel waarde aan het winnen van de trofee, een an tieke gietijzeren koffieketel. „Het is een erkenning van mijn bedrijf." In de andere categorieën heb ben het Bilderberg Parkhotel, De Pappegay en ijszaak Bom- ba gewonnen. De laatste advi seerde de juiy de naam van de sector Coffeeshops, waarin zij won, om te dopen in Koffiesa- lons. Di de categorie Grand-ca- fés werd voor de eerste keer sinds vijftien jaar geen prijs uitgereikt. De winnaar in de categorie ontving een 'voldoende', maar dit was niet genoeg om als representant van een hele sectie te mogen dienen. De grand-cafés kregen collectief een gele kaart Enkele criteria voor een per fect bakje koffie zijn onder meer een goede smaak, een vriendelijke bediening, een schone stoel en tafel en een recht en schoon lepeltje erbij. Extra punten kunnen verkre gen worden voor een verse bonbon of koffiekoekje, dat liefst niet in cellofaan verpakt is. Bij gelijke stand kan de toe stand van de toiletten door- Rotterdam Rijksweg A 4 tussen Schicdam/Vlaardingen en Delft moet verdiept worden aangelegd, is de officicle opstelling van het Rotterdamse college van burge meester en wethouder. Waar no dig kan de weg dan worden over kapt voor dubbel grondgebruik. Het college neemt daarmee het standpunt over dat de Kamer van Koophandel al eerder innam. B en w vinden dat met deze oplos sing de leefbaarheid in het betref fende gebied is gediend, Volgens het college is de A 4 van groot be lang voor de economische ontwik kelingen in de Rijnmond. Rotterdam De tijdelyke verhui zing van bewoners van de service flat 'De Nieuwe Plantage' in de Vlinderbuurt naar het Kralingse bejaardentehuis Hoppesteyn gaat definitief niet door. Ruimtege brek bij het tehuis maar ook angst bij de betrokken ouderen om op de hoogste verdiepingen van Hoppesteyn te wonen is daarvan de oorzaak. Veel ouderen van De Nieuwe Plantage, gelegen op het vervuil de voormalige Gasfabriekterrem, vinden het 'doodeng' om een ka mer op de elfde of twaalfde etage te betrekken. Sommigen 2ijn bang om van de lift gebruik te ma ken. „Als ik eenmaal boven ben, durf ik niet meer naar beneden," zei één van de betrokkenen op een recente vergadering van de bewonerswerkgroep in de Vlin derbuurt. Een aantal vindt Hop pesteyn na een kennismakings bezoek gewoon te groot en te mas saal. De ouderen, die tijdelijk moeten verkassen vanwege de bodemsa nering in de Vlinderbuurt en om geving, worden nu voor het over grote deel ondergebracht in hon derdveertig wooncontainers, m twee en drie lagen, op de hoek Boezemkade-Goudse Rijweg. Het gaat daarbij om 110 verzorgings- en 30 service-units. „Het meren deel van hen wilde toch het liefst bij elkaar blijven," zegt projectlei der E. Scholten van de bodemsa nering in de Vlinderbuurt. Volgens Scholten zijn de ervarin gen met soortgelijke, vrij luxueu ze portocabms in Rotterdam-Zuid 2eer positief. „Het probleem daar was dat de mensen er zich zo com fortabel in voelden dat ze er niet meer uit wilden." Het nu nog braakliggende terrein op de hoek Boezemkade-Goudse Rijweg wordt komende herfst bouwrijp gemaakt. Het bejaardendorp wordt begin volgend jaar opgele verd. Het krijgt de naam Tussen- plantage en zal worden uitgerust met een supermarkt waar de be woners ook (warme) maaltijden kunnen ophalen en geld opne men. Volgens de betrokken bewoners- groep zijn met name de verzor gingsunits in het dorp ruimbeme ten, Ze bieden ruimte aan een slaap-, bad- en woonkamer alsme de een keuken en beslaan elk 45 vierkante meter. In eerdere in stantie was naast Hoppesteyn ook gedacht aan de verbouwing van een studentenflat als tijdelijke huisvesting voor de ouderen. 'Hoog wonen' blijkt voor veel ou deren echter een onoverkomelijk probleem, aldus Laurie Her manns van de bewonerswerk groep: „Sommigen die laagbouw gewend zijn, werden in Hoppes teyn gewoon onwel toen ze op de elfde etage uit het raam keken." Het bejaardendorp Tussenplaa- tage' zal naar schatting 20 maan den blijven staan. Door Joop Spanjersberg Rotterdam—Shell trekt het boete kleed aan. Operationele fouten zo als de uitstoot van de enorme poe derwolk bij de raffinaderij in Per nis, mogen niet meer voorkomen. Uit het incident zijn wijze lessen getrokken; zowel de wachtchefs als de operators van de raffinade rij schamen zich diep voor het noodlottige voorval. Die boodschap, vol inkeer en be rouw, verkondigde T. de Jong, be- drijfsmanager van Shell Pernis, gisteren in Den Haag bij de pre sentatie van het eindrapport van de Regionale Inspectie Milieuhy giëne (RIMH) over het poeder wolk-incident, vorig jaar Pasen. Daarbij werd gedurende tenmin ste drie uur 30 tot 60 ton kanker verwekkende katalysatorpoeder de lucht in geblazen. Het witte stof daalde vervolgens in grote hoeveelheden neer op woonwij ken in Schiedam en Rotterdam- West. De bedrijfsmanager liet gisteren ten overstaan van tal van autori teiten, onder wie milieu-gedepu teerde G. Brouwer van Zuid-Hol land, de vorig jaar benoemde DCMR-directeur G. van Tongeren en de Schiedamse wethouder B, de Leede duidelijk weten dat Shell Pernis 'goed nabuurschap' beoogt en continu doende is met het verbeteren van de eigen pres taties. De start- cn stopprocedures op de raffinaderij zijn na het inci dent verscherpt; de contacten met instanties, bijvoorbeeld met be trekking tot meidgedrag, sluitend gemaakt. Definitief De Catcracker 1, de installatie die de bewuste poederwolk met kan kerverwekkende stoffen uitstoot te, zal na 40 jaar 'trouwe' dienst („Het incident van vorig jaar was het eerste en enige met deze fa briek") volgend jaar definitief buiten gebruik worden gesteld. Inmiddels heeft het bedrijf met justitie een schikking getroffen terzake het proces-verbaal dat Door Donald Bax Rotterdam De regie was slor dig. Als Siegfried S.( zoals officier van justitie mr. H.F. Mos in fraaie volzinnen schetste, echt zo extreem gevaarlijk was, incas seerde het arrestatieteam (AT) van de regiopolitie Rotterdam- Rijnmond een dikke onvoldoen de. Ofschoon ingeklemd tussen twee vervaarlijk ogende ATers, had de 48-jarige Schiedammer zich met enige inspanning kun nen ontfermen over het hand vuurwapen van de links van hem zittende specialist. De ATer had zijn Walter P5 -als betrof het een doorsnee aangelegenheid- aan de rechterzijde van zijn riem gegespt.Zaal A van het Rotter damse gerechtsgebouw werd gis termiddag zelfs voor de pro-for- mazitting tegen S. volledig bin nenstebuiten gekeerd. Daarbij werd onder meer gebruik ge maakt van een speurhond, die vrolijk kwispelend op zoek ging naar explosieven en vuurwapens. Het AT, van wie een enkeling was uitgerust met een automatische Heckler Koch, had er een dik half uur voor nodig eer het sein op groen ging. Om het ontsnap pingsgevaar tot een minimum te beperken werd de verdachte per .helikopter aangevoerd vanuit Maastricht. Mr. G. Szegedi was not amused. De raadsman van S. - hij wordt onder meer verdacht van moord op een vrouw uit Hoogvliet, verschillende pogin gen tot doodslag op Nederlandse en Belgische politie-agenten en betrokkenheid bij een geweldda dige ontsnapping uit de gevange nis De Schie in maart 1993 - had er geen goed woord voor over. Hij verzocht de rechtbank om deze extreme veiligheidsmaatregelen voor de eerste zittingsdag terug te draaien, omdat dit alles bij droeg aan een negatieve beeld vorming. „Het is voor mij onbe grijpelijk" sprak mr. Szegedi. „Waarom moet al die extreme be- wakingin de zaal zelf worden uit gevoerd en kunnen deze onge twijfeld zeer bekwame mensen niet op de gang over de veiligheid waken? Dan worden we er in de zaal in elk geval niet mee gecon fronteerd. De sfeer die hierdoor ontstaat, geeft mijn cliënt het ge voel dat hij geen kans krijgt op een eerlijk proces. Ik vind deze situatie uiterst bedreigend, inti miderend en beïnvloedend." Siegfried S. -ogend als de vrien delijkheid zelve- vulde aan dat hij veel liever niet naar Rotter dam was gekomen. „Ik zit al zes maanden lang vierentwintig uur per dag achter de deur," zei hij met een toonloze stem. „Als het aan mij ligt mag de rechtbank mij bij verstek veroordelen. Ik heb het gevoel dat ik niet langer een mens ben. Men heeft niets meer aan mij. Een dier uit een dierentuin, met iets anders kan ik mezelf niet vergelijken." Rechtbank-president mr. C. G. Nunnikhoven veegde de bezwa ren van de verdediging na een korte schorsing van tafel. „De aanwezigheid van het AT is niet voldoende om te oordelen dat de verdachte geen kans maakt op een fair tnai," legde de rechter uit. De acht zaken tegen S. wer den voor onbepaalde tijd aange houden, omdat het gerechtelijk vooronderzoek nog bij lange na niet is afgerond. werd opgemaakt wegens het te laat aanmelden van het incident. Shell Pernis betaalde afgelopen april, na overleg met het Rotter damse Openbaar Ministerie, dien aangaande een boete van 30.000. Milieu-gedeputeerde Brouwer die bij de presentatie meedeelde op de 'rampdag' zelf meermalen tele fonisch contact te hebben gehad met de Sheti-directie, onder streepte de inmiddels verbeterde verstandhouding met het oliecon cern. Hy achtte de kans op herha ling van het voorval 'uiterst mi niem', mede omdat allerwegen voldoende maatregelen zijn geno- In geval van calamiteiten, zo voegde hfj eraan toe, zal het con cern voortaan meer openheid be trachten. „Dat is met de bedrijfs leiding besproken." Over de les sen die de betrokken overheidsin stanties uit het incident hebben getrokken, zei hij: „Het gebeurde heeft geen gevolgen gehad voor de volksgezondheid - wel heb ben we de les getrokken hoe we de veiligheid in het dichtbevolkte Rijnmond kunnen vergroten." De Schiedamse milieu-wethouder De Leede (Groen Links) het Rotterdamse gemeentebestuur had geen eigen vertegenwoordi ger naar de bijeenkomst gestuurd liet blijken dat zijn gemeente ai het denkbare had gedaan om de gevolgen van de poederwolk te beperken. Zo was de aandacht on dermeer gericht geweest op een achttal kinderspeelplaatsen in Schiedam-Zuid en -West. Na het ongeluk was de inhoud van alle zandbakken daar bij metingen was een verdubbelde concentratie vanadium en mkkels vastgesteld verwijderd en schoon zand aan- gevoerd. De DCMR benadrukte verbeterin gen te hebben aangebracht aan schriftelijke communicatie bij in cidenten. Ook zullen telefoonta pes langer worden bewaard.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2