erweg 13, B Houten huizen voor nieuwe Westwijk h Beheerder van fietsenstalling kan wel huilen 'In de winter is het er lekker warm, in de zomer prettig koel' ygenda Dijkverzwaring in Midden-Delfland Laks stadhuis Organist speelt Bach Koudetoeslag minima Eindpresentatie van de Popschool 'Andere Markt' op het Veerpïein Maritieme etsen Chemocar in juni Rotterdam* Dagblad ti fx fi Vrijdag 21 juni 1996 De stadsgtdsea van Vlaardingen, die sla leden van het plaatselijke Serviceteam 7.0 graag hoog opgeven over hun stad en zijn ryke historie, voelen zich gehinderd door laks optreden op het stad huis. Ze ontkomen er niet aan om toeristen tijdens een rondlei ding te wijzen op fouten die in deze gemeente worden gemaakt op het gebied van straatnaamgeving. Hoe graag ze ook anders zouden willen. De laksheid binnen het gemeentelijke apparaat dwingt hen tot die anüpropaganda. De duurbetaalde burgemeester en wethouders hebben net kennelijk te druk zichzelf te profileren in stad en regio, dat ze geen kans zien om storende fouten in eigen stad sne! te herstelten. Het gaat dan nota bene om fouten, die ze - zittend in hun ivoren toren, op weereen congres of op schoot bij Rotterdamse collega's - niet zelf hebben kunnen ontdekken, maar die ze op een dienblad kregen aangereiktvanmcnsendiemetaandachthetwelenweevolgenin de stad, waarvan die burgemeester en wethouders het (deels de mocratisch gekozen) bestuur vormen. Begin mei meldde Ik op deze plek, dat de Vlaardingse stadsgldsea worstelen met het probleem dat nieuwe straatnaambordjes met de tekst Zalmsteeg zijn opgehangen aan de muren ven oude pan den In de Taanstesg. De toelichting die de rondleiders gewend zijn te geven aan het begin van de massa's toeristen, die VW es andere strijders voor een 'beter' imago van de stad in hun dromen zien, kiopt hierdoor niet meer. Het voormalige Taanhuls staat plotseling aan de Zalmsteeg. Matthijs A. StriUjs, van het Stadsarchief, schreef mij dat - voor ik hetaandekaakBte!de-hljalop23 april in een brief 'Stadswerk' op de verkeerde benoeming van de Tasnstceg had gewezen. „Daarbij gevoegd een tweetal polaroidfoto's en een kaartje uit 1918 waarop in ieder geval de naam Zalmsteeg voorkomt." StruMa is een autoriteit in Vlaardingen, zeker op het gebied van straatnamen, waarover hy diverse artikelen heeft geschreven en wiens naam ik (schande!) vergeten was te vermelden alsbron voor mijn informatie over de straatnaamgeving te Vlaardingen in de tijd van Napoleon. Near hem is dus ook niet geluisterd. Immers, nog steeds hangen de nieuwe bordjes Zalmsteeg In de Taaiutec-g en is het vroegere Steegje naast Goedtaiej? naamloos. Hoewel de beveatïgers van straatnaambordjes In de tussentijd nog in de buurt zijn geweest Het bewijs daarvan is het nieuwe bordje Wijnstraat dat onlangs op de hoek met de Deyer Is .opge hangen ter vervanging van het roestige kreng dat ik daar begin mei nog aantrof. Ook kopersvweniglrig Bresbok, vari de toekomstige eigenaar,be- woners van de woningen in het derde kwadrant van de Bab- berepolder, hebben reden om tc klagen over laksheid op het stad huis. Wethouder Van der Windt beloofde hen op 8 april 'snel' de mogelijkheid te onderzoeken voor de handhaving van de naam Goudsesinge! voor een deel van hun hulzen. Drie weken geleden beeft de vereniging maar offldeel hierover eet! brief gestuurd naar het gemeentebestuur. Ze heelt nog steeds niks gehoord. Het gemeentebestuur zal atraks toch niet melde dooddoener ko- men, dat het bouwproces inmiddels te ver gevorderd is om het schrappen van de historische'straatnaam Goudseeingel op die plek alsnog te herstellen? Komaan beatuurders, deze maand moeten beide zaken geregeld kunnen zijn. BEN VAN HAREN De jeugdige organist Alexander Prins geeft morgen in de Imnunuelkerk een concert, waarbij hij tien stukken ten gehore brengt. Het gaat daarbij om wer ken van ondermeer Bach, Sweelinck en Van Noordt, Het concert begint om 20.15 uur. De aanhoudende koude in de periode december 1995 tot en met maart 1998 heeft er voor gezorgd dat de Schiedammers gemiddeld voor ƒ65,00 meer energie hebben verbruikt. Aangezien energiekosten uit het eigen inkomen moeten worden betaald, kwamen sommige minima deze winter financieel in de proble men. De gemeente Schiedam heeft besloten voor de ze groep eenmalig een koudetoeslag in te stellen. De Sociale Dienst bekijkt of de aanvraag voor een koudetoeslag kan worden toegekend. De Popschool Schiedam houdt weer de jaarlijkse eindpresentaties, en wel of» woensdag 28 en vrijdag 28 juni in café Het Podium aan de Lange Haven 28 in Schiedam. Tien popschoolbands laten horen wat zij het afgelopen jaar hebben geleerd, De presentatie van het geheel is in handen van de dames Dot en Lot. De avonden beginnen om 21.00 uur en de toegang is vrij. Vlaardingen Op het Veerpïein in Vlaardingen wordt zaterdag 22 juni tussen 11,30 tot 15.30 uur weer een 'Andere Markt' gehouden. Tijdens de zomermarkt wordteen handtekeningenactie gehouden tegen de Chinese re gering uit protest tegen de onlangs gehouden kem proef. Ook zijn Amnesty International, Unicef, Vluchtelin genwerk, de Dierenbescherming, en het Vredesplat- form aanwezig. Op het plein in het centrum van de stad zijn tevens activiteiten voor kinderen, Werk van de kunstenaar Oscar Verpoorten is mo menteel te zien in een expositie in het Visserijmu seum aan de Westhavenkade 53/54 in Vlaardingen. Verpoorten maakt maritieme etsen. De openingstijden van het museum zijn: dinsdag t/m zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur, zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Deze maand rijdt de chemocar op maandag 24 en woensdag 26 juni de gebruikelijke route door Maas sluis. Maassluizers kunnen dan bij vaste halteplaat sen, herkenbaar aan het speciale chemocar-bord, op de vaste haltetijden hun door de gemeente verstrek te milieuboxen met huishoudelijk chemisch afval la ten legen. Inwoners van Maassluis die niet in de gele genheid zijn om het huishoudelijk chemisch afval in te leveren bij de chemocar, of die een keer erg veel chemisch afval hebben, kunnen het ook zelf weg brengen naar het gemeentelijk depót aan de Hel dringstraat 6. Redactie Waterweg: Jefle Gunneweg, Menno Haddeman, Ben van Haren, Danlëlle Hermans, Marlötte Olsthoom, Jan Rozendaal, Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Sander Son- nemans Telefoon 2340055 4004310 Door Ben van Haren Vlaardingen In de nieuwe "Westwijk moet Vlaardingen houten huizen neerzetten. Dat voorstel heeft de plaatselijke bouwmaatschappij Werner gedaan aan wethouder K, van der Windt en het projectteam dat druk bezig is met de inspraak over de vernieuwing van de veertig jaar oude wyk. „Houtskeletbouw is milieuvrien delijk en zeker energiezuinig. En het biedt biedt de mogelijkheid tot snelle realisering en mime va riatie in woonvormen," zegt Jac. Verhoeff, stafmedewerker bij Werner, die al tientallen jaren be trokken is bij de bouw van houten huizen. Verhoeff: „De eerste zijn neerge zet in 1967 in Sint Maartensdijk, In Hendrik-Ido-Ambacht was ik in 1975 betrokken bij de bouw van een buurtje, maar het kost nog steeds veel moeite om gemeente besturen te overtuigen van de grote voordelen van houtskelet bouw. Met verdere verbeteringen op het gebied van isolatie en ver- warmingsketelsis het steeds inte ressanter geworden om deze in de Verenigde Staten, Canada en Skandinavië ontwikkelde, maar in Engeland en Frankrijk ook steeds vaker toegepaste bouw vorm te gebruiken." Verf Verhoeff geeft toe dat in het verle den in het vochtige Nederland fouten zijn gemaakt die het en thousiasme voor de houtskelet bouw hebben getemperd. „Door constructiefouten en verkeerd on derhoud is verrotting ontstaan. In Nederland zijn wij gewend om de buitenkant goed in de verf te zet ten, Bij het gebruik van hout is juist van belang dat de binnen kant goed geschilderd wordt. Het Het houtskelet voor een rij tjeshuis met twee woonlagen en een zolder. T«k«mngKVi Houtskeletbouw grootste probleem is namelijk het woonvocht. Vocht dat zich bin nenshuis ontwikkelt en niet weg kan, leidt tot verrotting." In een uitgave van het Houtvoor- lichtingsinstituut (HVI) wordt be nadrukt dat houtskeletbouw voor al geen houtbouw genoemd mag worden omdat het een uitgekien de bouwmethode is waarin naast (veel) hout ander materiaal wordt gebruikt. Een skelet van houten balkjes krijgt zijn stijfheid door beschieting met voornamelijk multi- en triplex. De grote voorde len zijn het geringe gewicht van de wanden en plafonds - wat een minder zware fundering vergt-, prefabricage im werkplaatsenden korte bouwtijd en een betere iso latie. Isolatie Verhoeff: „Zowel op het gebied van de thermische isolatie als de geluidsisolatie is het gebruik van houten wanden gunstig. Houtske letbouw maakt een gedetailleer dere toepassing van isolatiemate riaal mogelijk en geeft minder zo- heten spleetverlies. Verder duurt het lang voor steen verwarmd is. Hout voelt nooit koud aan. Het be tekent dat een verwarmingsketel veel sneller klaar is met het be haaglijk maken van een hsb-wo- ning. In deze tijd met kleinere ge zinnen en het vaker uithuizig zijn van de bewoners wordt de ther mostaat dus meer gebruikt en dan is een snelle opwarming uiterst voordelig. „Zie het zo," gaat Verhoeff verder, „in een woning met goed geïso leerde houten wanden hoeft de ketel niet het huis, maar alleen de lucht te verwarmen. Het betekent een lage energielast. In de winter is het lekker warm zonder al te ho ge radiatorstand en in de zomer is het er prettig koel." Ook klinkt, zo stelt Verhoeff, in de houtskeletbouwwoningen niet het geluid van pianospel, trappen lopen, gaatje boren of stoelenge schuif bij de buren door. Houtske letbouw is door Wemer al op en kele plaatsen in Vlaardingen op zeer kleine schaal toegepast. In de Maasbosstraat en de Prins Hen drikstraat zyn op oude funderin gen lege plekken op de houtske- letbouwmethode opgevuld. Het principe is dat alle dragende ele menten boven de fundering van hout zijn geconstrueerd. Wanden worden voorgefabriceerd, Gips of gipskartonplaten worden toege past als brandwerend materiaal tegen binnenwanden en plafonds. De 'regenjas' aan de buitenzijde is van triplex voorzien van een laag water- en windkerend materiaal, dat wel damp doorlaat. Verhoeff: „Wij hebben bij de ge meente het voorstel gedeponeerd om in de Westwijk een project van ongeveer 25 woningen te ontwik kelen. Daarbij denken we eraan om voor delen van de buitenwand eventueel ook metselsteen te ge bruiken. Over de juiste vorm en verdere opzet kan in een later sta dium gesproken worden. We ho pen echter in de nieuwe Westwijk het eerste Vlaardingse houiske- letbouwproject van enige omvang te mogen realiseren." Hij ontkent dat zijn voorstel voor al gebaseerd is op de wens van Werner om een graantje mee te pikken in de bouwerij in de West wijk, „Natuurlijk willen we daar meedoen, maar ofwe nu in hout of in steen bouwen, werk is werk. Neen, wij zien grote voordelen in de houtskeletbouw die passen bij een gemeente die duurzaam bouwen nastreeft." Op het stadhuis is het verzoek van Werner nog in onderzoek. Door Menno Haddeman Vlaardingen Het huilen staat hem nader dan het lachen. Vol verwachting verplaatste hij een maand geleden zijn handel naar een nieuwe stek in de Vlaardingse binnenstad. Heel even was hij, als beheerder van een gloednieuwe fietsenstalling, trots als een pauw. Nu, een paar weken en veel te wei nig klanten verder, zit M. Spork met de handen in het haar, „De gemeente heeft mij bedonderd. Ik ben simpelweg besodemieterd door de top-ambtenaren, me neer." Het leek allemaal zo mooi. De ge meente Vlaardingen liet, als on derdeel van de vernieuwing van het stadshart, voor ruim 200.000 gulden een fietsenstalling bouwen op het pleintje achter het pand van V&D. Een modern, geheel uit metaal opgetrokken ge bouwtje. Volgens de verantwoor delijke ambtenaren één van de mooiste stallingen van Neder land. Ook Spork was er dik tevre den mee. „In het begin dacht ik: die stalling is prachtig en kan niet op tegen mijn oude piek op het Veerpïein. Ik had daar ruim ne gen jaar gezeten en had enorm veel zin om in mijn nieuwe onder komen te beginnen." Droefenis De vreugde van Spork maakte echter binnen een maand plaats voor droefenis. „Er maken veel te weinig mensen gebruik van de nieuwe stalling. Degenen die hun fiets bij mij plaatsen betalen een gulden voor de hele dag. Het zijn er echter lang niet genoeg. Van die paar gulden per dag kan ik niet rondkomen. Ik denk erover om ermee testoppen." Spork is boos op de gemeente Vlaardingen, omdat die volgens hem de oorzaak is van zijn 'zeer dun belegde boterham'. „Ik heb, voordat ik met de gemeente in zee ging, een aantal afspraken met de ambtenaren gemaakt. De stalling op het Veerpïein liep lang niet slecht en zoiets geef je uiteraard niet zomaar op." De ambtenaren zijn volgens Spork hun afspraak niet nageko men. „Ze plaatsen in de binnen stad overal van die fietsklemmen zodat bezoekers op allerlei plaat sen hun fiets gratis kunnen stal len. Dat neemt mij natuurlijk de wind uit de zeilen," Stallingsverbod Ook had Spork met gemeente af gesproken dat rondom zijn nieu we stalling (het pleintje achter V &D) een stallingsverbod van kracht zou worden en dat er ver bodsborden zouden worden ge- Vrijdag 21 juni SCHIEDAM Stedelijk Museum. Concert, 20.Q0U. MAASSLUIS Binnenstad. Midsummernight- Festival, 15.3ÖU. Koningshof. Ball room dansavond, 20.30u. HOEK VAN HOLLAND De Hoekstee. Einduitvoering mu ziekschool, 20.30u. ROTTERDAM SKVRMuziekschool Ringdijk. In strumentenparade, 19.00u. The Little Cave. Muziekcafé, 20.00u. SKVR Muziekschool Centrum- West. Open podium Wereldmu ziek, 20.ÖÖU. Lambertuskerk.Lus- trumfeest Maasstedelijk Jongens koor, 20.I5U. de Larenkamp. Mu sical Mowgli, 20.15u. De Doelen. Gr.z, Rotterdams Studenten Mu ziek Gezelschap Erasmusica, 20.15u, Gehoorzaal, 27e Poetry In ternational Rotterdam, Kl.z. 20.00u. Joseph Brodsky herdacht. The Desert Inn. Trafassi, 22.00u, de Buurman. Final Exit, 22,30u. Theater Zuidplein. Lustrumvoor stelling, 2Ö,15u. Zaal De Unie. Dio- nysos danst weer, 20,30u. Mu seumpark. Theaterpark Hoboken 1996. Zaterdag 22 juni SCHIEDAM Maasboulevard. Maasboulevard- feest. Grote Kerk. Inloopconcert, 15.00u. VLAARDINGEN Dienstencentrum De Bijenkorf. Klaverjassen, lö.OOu. Kinderboer derij Holywood. Schapen scheren, 14.00-16.00u. Grote Kerk. Wandel concert met dwarsfluit en orgel, 15.00- 17.00u. Ary Koplaan 2. Open tuin-dagVolkstuindersverenigign Dr. Moerman, 10,00u. Veerpïein. De Andere Markt, 11.30-15.30u, ROTTERDAM Calypso I: 'Mighty Aphrodite'(al) dag. 1.154-6.45-9.30. Calypso 2: 'Persuasion' (al) dag. 6.45-9.30. Ca- lypso3:'12Monkeys'(12)dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Calypso 2 Riksbio scoop: 'Antonia' (16) dag. 12.45- 3.30. Cinerama 1: 'Nick of Time' (12) dag. 1.154-6.45-9.30. Cine rama 2: 'A Walk in the Clouds' (al) dag. 1.154-6.45-9.30, Cinerama 3: 'Circle of friends' (16) dag. 1,154- 6.45-9.30. Cinerama 4: 'The Juror' (16) dag, 1.154-6.45-9.30. Cine rama 5: 'Hellraiser IV: Bloodline' (16) dag. 6.45-9,30 do.vr.ma.di. ook 1.154, Corso: 'Primal Fear' (16) dag. 1.154-6.45-9.30. Imax Thea ter: 'Survival Island' (al) dag. beh- .ma. 24. 'The Living Sea' (al) dag, beh.ma. 3-9, za.zo. ook 1. ma. alleen 7. 'Spariacus op 7 WJT (al) dag. 8. Lantaren 1: 'Celluloid Closet' (16) dag. beh.ma. 8-10.15. Venster 1: 'La Madre Muerte' (16) dag, beh.ma. 7.30. 'Salta al Vacio' (12) dag. beh .ma. 10. Venster 2: 'DieBlechtrom- mel' (16) dag. beh.ma. 8. Lantaren 2:Rendez-Vous de Paris' (16) dag. beh.ma. 8-10. Lumière 1: 'Spy Hard' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30, Lu mière 2: 'Cutthroat Island' (12) dag. 6.45-9.30. do.vr.ma.di. ook 1.154. Lumière 3: 'LastDance'(lö) dag. 6.45-9.30.. do.vr.ma.di. ook 1.15-4. Lumière 4: 'Heat' (16) dag. 8.30. do.vr.ma.di. ook 1-4.30. Pathé 1:'Spy Hard'(al) dag. 11.50-13.554- 6.05-20.10-22.15, beh.zo. 11,50. Pa thé 2: 'Up close personal'(al)dag. 15.50-18.35-21.20. do.vr,ma.di. ook 13.05. Pathé 3: 'Things to do in Denver' When you're dead. (16) dag. 11,10-1.454.20-6.55-9.30. Pa thé 4: 'Critical Decision' (16) dag. 1.10-3.55-6.40-9.25. Pathé 5; "The Birdcage' <al) dag. 11.00-1.404.20- 7-9.40. Pathé 6: 'Copycat'(16) dag. 3.35-6.25-9.15- do.vr.ma.di. ook 12.45. Pathé 7: 'Richard III' (16) dag. 12.25-2.45-5.05-7.25-9.45. Rex: 'Bad girls' (18), 'Amanda by night' (18) dag. vanaf 12.00. De (gratis) fletsenklemmen rond zijn stalling (op da achtergrond) zijn beheerder M. Spork een doom in het oog* Volgens hem komt de gemeente de afspraken niet na en verdient hij niet ge* hoeg om te blijven bestaan, fcaoro&i itixstra plaats. De fietsenbeheerder be treurt het dat daar nog niets van terecht is gekomen. „Moet je hier eens op zaterdag langs komen. Staat het zwart van de fietsen. Al leen niet in mijn stalling, maar er buiten. Zelfs de beheerder van de parkeergarage heeft erover ge klaagd. Gebruikers van de garage kunnen niet eens betalen omdat er allemaal fietsen tegen de auto maat staan." Beloofd Als laatste niet nagekomen punt uit de overeenkomst met de amb tenaren zou de gemeente volgens Spork ruimte rond de stalling ere eren waar bij grote drukte extn. fietsen kunnen worden gestald. „Ook daar is nog niets van terecht gekomen. Zo vaak is het nog niet druk geweest, maar de gemeente had beloofd paaltjes met een ket ting er tussen neer te zetten. Ook dat zijn ze niet nagekomen. Ik denk," gaat Spork verder, „dat ze op het stadhuis niet weten hoe veel pijn ze me doen. Als het zo doorgaat, hoeft het voor mij niet meer. Ik heb altijd met plezier ge werkt, maar zo is er geen gein aan." Ongeduldig M, Eliasberg van de dienst Stads werk van de gemeente Vlaardin gen vindt dat Spork iets minder ongeduldig moet zijn. „Hij zit nog maar een paar weken op zijn nieu we plek. Een beetje meer geduld zou geboden zijn." Volgens Eliasberg is het onzin dat de gemeente met de beheerder heeft afgesproken geen fiets klemmen in de straat te plaatsen. „Het is onzin te denken dat wij als "meente een kunstmatige .aarste aan stallingsmogelijk- neden scheppen om zo Spork een boterham te laten verdienen. Fiet sers moeten de keus hebben hun vervoermiddel tegen beialing te stallen bij Spork of gratis in één van de fietsklemmen." Als de gemeente geen klemmen plaatst wordt het volgens Elias berg een chaos in de stad. „Men sen die hun fiets gratis willen stal len zetten hem dan overal neer. Dat kan natuurlijk niet." Wildparkeren Het 'wildparkeren' van tweewie- Iers zoals dat nu op zaterdagen (tijdens de markt) rondom de stal ling van Spork gebeurt, is volgens Eliasberg op dit moment nog las tig te voorkomen. „Ik begrijp dat de stallingbeheerder daar niet blij. mee is. We zijn nog aan het kijken hoe we daar iets aan kunnen doen. Het probleem is dat het in stellen van een stallingsverbod niet de oplossing is. We moeten dan ook mensen beschikbaar heb ben om het verbod te controleren en de fietsen weg te halen. Daar ligt op dit moment nog het pro bleem." Eliasberg hoopt dat Spork nog wat meer geduld heeft. „We zitten nog midden in de ver nieuwing van het winkelhart. Ik vind het een beetje te voorbarig om na een maand al te beginnen met klagen. Ik ben ervan over tuigd dat we met wat meer tijd een goede oplossing kunnen vin den." Vlaardingen De dijk langs de Vlaardinger Vaart tussen de Kap- teinlaan en de Trambrug op het grondgebied van Maasland en Schipluiden, wordt verzwaard. De werkzaamheden zijn afgelopen week begonnen en gaan ongeveer negen maanden duren. „Er bestond geen direct gevaar dat het twee meter hoger gelegen water van de Vaart over de polder zou stromen," zegt M. van Dijk van Hoogheemraadschap Delf land, dat de dijken in het gebied onderhoudt. Uit metingen van het schap bleek evenwel dat het dijk- liehaam langzaam verzakte. Het wordt nu opgehoogd met klei. De klei is afkomstig van een nieuw aan te leggen hoofdwater- gang die in de polder wordt gegra ven, Grotendeels volgt die sloot de oude sloot langs de dijk. Op de grens van Schipluiden en Maas land, waar kassen liggen, wordt een nieuw stuk gegraven. Door de werkzaamheden wordt het totale kadeüchaam verbreed van twaalf naar vijfentwintig me ter. Daarbij inbegrepen is een nieuwe 'ecologische sloot'. Die komt aan de voet van de dijk. Hij heeft geen functie voor de water huishouding en zal niet vaak wor den schoongemaakt. Er moet een rijke flora en fauna komen. Ongeveer honderdvijftig wilgen moeten daarentegen het veld ruimen voor de dijkverzwaring. Nieuwe scheuten komen daar voor in de plaats. De Midden-Delf land vereniging, die de verande ringen in het groengebied volgt, betreurt het verdwijnen van de bomen niet. Secretaris F. van Ooststroom: „Bij de dijkverzwa ring van de Kwakeiweg zijn oude essen blijven staan. Veel daarvan hebben het niet gered door het zand en de aarde die er overheen kwamen." Wilgen zijn minder zeldzaam, zegt Van Ooststroom, „En bovendien, binnen tien jaar zijn jonge wilgen weer net zo dik."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 3