ff"4 t l Na 28 jaar zekerheid over het Landje van Chardon Muziek zorgt voor meer zomer dan het weer 'Kritisch kijken naar minimabeleid' Twaalf miljoen voor ophogen Spaland-Oost Bewonersverenigingen zeggen het vertrouwen op in bestuur IOBS Visser haalt steur uit de Waterweg 'Elke keer als de VVD weer op de proppen kwam, was het donderen geblazen' genda Rotterdams Dagblad Zaterdag 22 juni 1996 Schiedam—Voor het bouwrypma- ken van het met havenslib opge spoten terrein tussen de 's-Grave- landseweg en de Kerkweg m Spa land-Oost stelt de gemeente Schiedam 12.3 miljoen gulden be schikbaar. De idddstommissie voor volkshuisvesting adviseerde gistermiddag m een ingelaste ver gadering positief over het ver strekken van het krediet Wethouder A. Reijnhout wil zo snel mogelijk met de opboog- werkzaamheden in Spaland-Oost beginnen De gemeenteraad ver gadert maandag voor het laatst m dit politieke sei7oen Omdat de raad slechts beslist over zaken die vooraf in commissieverband zijn besproken, riep Reijnhout de spe cialisten op het vlak van de volks huisvesting bijeen De haast wordt verklaard door het gemeentelijke tijdschema, dat voorziet m een bouwstart in 1998 Na het ophogen van het deelge bied Windas hebben de planma kers te maken met een zettings- periodc van anderhalf jaar. Het tijdschema zou m de war raken als de ophoogwerkzaamheden als het gevolg van het uitblijven van een krediet pas in het najaar zou den kunnen beginnen Spaland-Oost werd in de jaren ze ventig volgestort met giftig ha venslib. In zijn toenmalige oppo sitierol had wethouder Reijnhout aan het eind van de jaren tachtig zeer felle kritiek op het voorne men van zijn voorganger Zijde veld te bouwen op het giftige slib De gekozen beheersvartanten zijn volgens de wethouder-van-nu echter ruim voldoende om de volksgezondheid te kunnen waar borgen Bij de grondwerkzaamheden wordt het havenslib geegahseerd en deels ontgraven Het slib wordt weggegraven op plaatsen waar stedebouwkundige R. Erskme singels heeft gepland. Het gif wordt met afgevoerd» doch ver spreid over het resterende ter rein. Er komt een drainagcsysteem en een leeflaag. een schone laag grond van anderhalve meter die moet voorkomen dat Hora en fau na in contact kunnen komen met het uit de Rotteidamse havens af komstige gif In eerste instantie v^ordl er echter 2,75 meter grond in deelgebied D (het Windas) gestort Het extra ge wicht moot ervoor zorgen dat het onder het havenslib aanwezige laagvecn sneller inklinkt Als het gebied uiteindelijk bouwrijp is, wordt het overtollige zand ge bruikt om de deelgebieden A. B en C op te hogen Geulen Een dee! van het beschikbare kre diet wordt benut voor een proef, die er op is gericht de drassige grond sneller bouwrijp te maken In de buurt van basisschool De Violier (ten noorden van de Kerk weg) bekijkt grondmechamsch bureau Ifco of het mogelijk is het mklinkproces te versnellen. In het gebied van tweeduizend vierkante meter worden met een onderlinge afstand van 2,5 meter geulen gegraven met een diepte van zeven metei Uit de geulen wordt hel grondwater weggezo gen, waardoor de grond sneller gaat zakken Slaagt de proef, dan kan bij de bouw van de 850 wonin gen in het gebied een tijdwinst van anderhalf jaar worden ge boekt Volgens de oorspronkelijke planning is Spaland Oost volge bouwd m2001. De proef vindt de komende zomer plaats. De kosten bedragen onge veer 200.000 gulden. CDA'er T. Schoenmakers stelde gistermid dag dat de ontwikkeling van Spa land-Oost in plaats van tijdwinst juist tijdverlies oploopt als de proef mislukt. Wethouder Reyn- hout erkende dit, maar volgens hem zijn eerdere proeven met het geforceerde inklinken een succes. De raadscommissie stelde una niem dat de proef ondanks de risi co's de moeite waard is Door Jelle Gunneweg SchiedamEen meerderheid van de bewonersverenigingen in Schiedam heeft het vertrouwen opgezegd in het bestuur van het Instituut Ondersteuning Bewo ners in Stadsvermeuwmgswijken (IOBS). Ook eisen ze het vertrek van de raadsleden M. Reudennk (PvdA) en E. van Collenburg (WD) uit het bestuur. Volgens de verenigingen legt het bestuur eenzijdig beslissingen op en treedt het buiten zijn bevoegd heid, waardoor van samenwer king geen sprake meer kan zijn. De verenigingen doelen daarmee op een maatregel van het bestuur die opbouwwerker Frans Klijzen (Oost en Centrum) verplicht van werkplek te ruilen met collega Henk van der Velden (West en Noord). De bewoners vinden het onverteerbaar dat zonder overleg vooraf werknemers met een schat aan kennis en ervaring van de wijk worden weggehaald, Ze ver wijten het IOBS dan ook eigen machtig optreden, terwijl er spra ke zou moeten zijn van een 'sym biose, een samenwerking die meer is dan de som der delen'. In een nog niet door alle bewo nersverenigingen ondertekende brief (Nieuwland en Zuid beraden zich nog), wordt door het Schiedams Overleg Bewoners Or ganisaties (SOBO) uitvoerig inge gaan op het functioneren van het IOBS, het instituut dat namens het gemeentebestuur onder meer de uren voor het opbouwwerk ver deelt over de stad. Het IOBS bracht begin maart de verenigin gen op de hoogte van een nieuwe urenverdelmg en meldde tegelij kertijd dat het personeel voortaan moet rouleren. Frans Klijzen werd naar Noord en West gedeta cheerd en Henk van der Velden naar Centrum en Oost. De betrokken bewonersorganisa ties uitten zowel schriftelijk als mondeling hun ongenoegen over deze maatregel, maar kregen geen antwoord. „Overleg over de ze kwestie is vooraf met geschied en blijkt achteraf ook onmoge lijk." Na tussenkomst van wethouder A Reijnhout vond er een gesprek plaats tussen de bewoners en het bestuur, maar bet IOBS bleef bij zijn besluit. Tot 10 mei kregen Klijzen en Van der Velden de kans lopende werkzaamheden over te dragen en daarna moest de ruil gestalte krijgen. Ook nu weer stuurden de bewonersverenigin gen een protestbrief, waai in de werkwijze van het bestuur werd gehekeld. Een antwoord hierop is nog altijd niet ontvangen. Wel kregen de twee opbouwwerkers tot begin juni uitstel van de ruil. Citaat uit de brief: „Het bestuur maakt nog steeds gebruik van het allang achterhaalde top-down be stuursmodel Oftewel, eerst wordt een oekaze uitgevaardigd, dan wordt bij gemor op de werkplek de andere partij op aandringen van de wethouder pro forma aan gehoord, waarna achter gesloten deuren dezelfde oekaze gehand haafd blijft. Dit kan anno 1996 toch niet waar zyn!" Het feit dat werkers van wijk wis selen, wordt door de bewonersver enigingen beslist met uitgesloten, maar is alleen toegestaan op voor dracht van de bewonersverenigm- gen zelf. „Nergens staat in de ver ordening van het IOBS dat de competentie van de commissie zover reikt dat zij de-bevoegdheid heelt om te bepalen welke werker waar werkt, laat staan te rouleren. Dat deze bevoegdheid als vanzelf sprekend wordt aangenomen, verschaft nog geen recht daarop." Het IOBS wordt tenslotte in de vrijwel unaniem ondertekende brief beschuldigd van ondeskun dig, inconsequent en partijdig personeelsbeleid. „Het licht het personeel van tevoren nauwelijks tn en voert ook geen overleg daar mee. Het voert slechts pro-forma overleg met de bewonersverem- gingen, luistert met naar de standpunten van de bewonersver enigingen en vraagt er zelfs met eens om. Laat staan dat arugu- menten m de beslissing worden meegewogen Met name de in het bestuur zit tende raadsleden M Reuderink en E. van Collenburg worden be schuldigd van eigenmachtig op treden. De bewonersorganisaties eisen dan ook het vertrek van dit tweetal. De drie andere bestuurs leden die de bewonersgroepen vertegenwoordigen, de heren A Bons, D. van der Berg en A. Noordzy, worden bestempeld als 'minder daadkrachtige meelo pers' en mogen aanblijven. De bewonersverenigmgen voelen zich gesterkt in hun eis door een door de gemeenteraad in 1993 vastgesteld advies, waarin staat dat na 12 april 1994 de aanwezig heid van raadsleden in de com missie niet meer strikt nodig is De verenigingen willen dat aan dit advies wordt voldaan. „De een zijdige beslissingen van het hui dige bestuur vergen een enorme verspilling van tijd en energie en demotiveren de vrijwilligers en werkers Stagnatie in de uitvoe ring van projecten is door deze tidinmelant leeds» ontslaan In grijpen is niet alleen noodzake lijk, maar tevens hoognodig voor behoud van het wijk- en buurtbe heer.1' Het weer hielp niet echt mee, gisteravond bij het Midsummer- night Festival in Maassluis. Maar de muziek vergoedde veel. Aan het begin van de avond kwam het zomerfeest een beetje lauw op gang, al deden de muzikanten hun best om de wolken te verdrijven. En altijd was er wel iemand die meedanste op de deuntjes, zoals hier bij koffie- en ijsshop 'In 't Portiek' waar la Tres M's voor veel sfeer zorgde. En zo was er bij veel cafetaria's, cafés en restaurants wel wat te beleven. Het hoofdprogramma van het Midsummemight Festival op de Markt startte om 21.00 uur met de voormalige zanger van de groep Drukwerk, Harry Slinger. Ook het GTST-trio Linda, Roos Jessica kreeg - waar de zwoele zomeravond het Het afwe ten - het publiek warm. In de vroege ochtend gingen de laat ste mensen naar huis. De zomer is in Maassluis begonnen. Nu maar hopen dat de weergoden dat ook hebben begrepen. Foto Demes van der Wei/Roel Dijkstra Door Jan Rozendaal Vlaardingen „Het gaat om een tijdelijke voorziening, die bedoeld is om het onge rief aan de Burgemeester Verkadesingel en omgeving althans enigermate op te hef fen." Dat staal m het verslag van de vergadering van de Vlaardingse gemeenteraad van 11 december 1968, waar de tijdelijke busbaan over het Landje van Chardon ter sprake kwam. Om de Burgemees ter Verkadesingel te ontlasten werd het land van de boerenfami lie Chardon opgeofferd aan een asfaltbaan Tijdelijk dus, totdat de Burgemeester Heusdenslaan er zou liggen. Op woensdag 3 juli 1996, by na 28 jaar later, wordt de gemeenteraad van Vlaardingen gevraagd zich 'definitief uit te spreken tegen het openstellen van het Landje van Chardon voor autoverkeer'. „Eindelijk Prachtig," zegt mevrouw N. Jiskoot-Huisman, een 78-jarige bewoonster van de Prins Bemhardlaan En de even oude A Wapenaar» die een paar huizen verderop woont en -sa men met drie anderen - ook tot de actievoerders van het eerste uur behoort, zegt: „We hebben er me z'n allen de afgelopen jaren heel wat uurtjes ingestopt, maar het is tenminste niet voor niks ge weest. Als ik het allemaal vante- voren had geweten, dan was ik er denk ik niet aan begonnen hoor." Deze week werd de uitslag van de enquête over het openstellen van de busbaan op het Landje van Chardon (verbinding tussen Bur gemeester Verkadesingel en Pnns Hendnklaan) bekend: zes tig procent van de omwonenden is tegen. De gemeenteraad zal - ge zien eerdere uitlatingen over het overnemen van de enquêteresul taten - over anderhalve week op voorstel van b en w ook afzien van het opheffen van deze afsluiting. Sussend Wapenaar, die zo'n beetje als se cretaris optrad van de tegenstan ders, haalt z'n zorgvuldig opge bouwde archief nog maar eens te voorschijn. Het eerder genoemde verslag van de gemeenteraad uit 1968. Een sussend briefje van de gemeente (van 6 november 1973) dat het verkeer over de Prins Ber- nhardlaan met te hard rydt en dat Het Landje van Chardon wordt einde lijk definitief niet openge steld voor het autoverkeer. Foto Roe! Dijkstra «faS v:r -~-i; de bushalte van lyn 52 met in de weg staat. Een pamflet dat m 1978 werd verspreid. Daarin staat on der meer dat het nog wel eens vijf jaar zou kunnen duren voordat de gemeente 35.000 gulden beschik baar heeft om van het Landje van Chardon een speelveld voor de jeugd te maken Verder kranten berichten, huis-aan-huis versprei de pamfletten in mooie kleuren en verslagen van bijeenkomsten over het Verkeerscirculatieplan 1982-1986, het houdt maar niet op. Dat VCP (Verkeerscirculatieplan) leek de redding te zyn voor de Oranjebuurt Tenminste, zo dach ten degenen erover die er tegen waren dat. het autoverkeer vanaf de Burgemeester Verkadesingel zo de rustieke woonwijk m kon den ryden. Want die wonen er ze ker ook in de buurt De volgende raadsperiode kwam de WD weer m het college en werd het asfalt weer heilig. Mevrouw Jiskoot: „Elke keer ais de WD weer op de proppen kwam, was het donderen gebla zen." Het werd tijd voor de bewo ners van de Pnns Bemhardlaan om een advocatenkantocr in de arm te nemen. In 1990 besliste de Raad van State dat de gemeente ten onrechte voor een snelle pro cedure had gekozen om het Land je van Chardon open te stellen voor het autoverkeer. Dat moest, bepaalde het rechtscollege via de nette, langdurige weg. Vijfjaar la ter, tn 1995, stonden beide kam pen weer voor de Raad van State en wederom kregen de bewoners gelijk. Succes Inmiddels (vanaf 1994) zat de WD weer m het college. De liberalen hadden de coalitiepartners ge dwongen deze periode opnieuw de afsluitingen uit het VCP ter discussie te stellen. Na de Parijs- laan/Korhoenlaan -die op basis van de enquête wel open gaat - was het Landje van Chardon de tweede op de rol. De WD moet haar verlies slikken en de open stelling gaat dus 'definitief met door Het is de derde keer dat de tegenstanders van de busbaan succes hebben. Driemaal is scheepsrecht' Defini tief? Het zou zo moeten zyn. Maar mevrouw Jiskoot en haar buurman Wapenaar zyn er pas echt gerust op als die plak asfalt is verdwenen en het Landje van Chardon dat buurtparkje is ge worden, zoals het gemeentebe stuur zonder WD m het college vanaf 1968 regelmatig heeft ver kondigd. „Eigenlyk doen we het vooral voor de kinderen die hier in de buurt wonen," zegt het tweetal, elkaar aanvuilend. „Voor de be woners van de Prins Bemhard laan zou het openstellen van het Landje van Chardon alleen maar meer rust betekenen, omdat deze straat dan wordt afgesloten." „Wy zouden zo graag zien dat de kinderen daar weer kunnen spe len. Net zoals onze kinderen dat destijds konden doen op de boer- dery van de familie Chardon. Er zyn zelfs kalfjes naar mijn doch ter vernoemd Dat was een onge looflijke tyd. Allemaal groen land. Ik zou juichen als dat allemaal weer kan." „Dj? gemeente heeft nu toch geld, want ze hoeven de busbaan met open te stellen Recht tegenover de raffinaderijen van Shell heeft Victor Poppers gistermiddag een steur uit de Waterweg gehaald. De Vlaardinger dacht in eerste instantie te maken te hebben met een kleine zandhaai. Dat werd hem ver teld door enkele toegesnelde belangstellen den. Bij nadere inspectie bleek de gevaarlijk uitziende vis echter een steur te zijn. Een kok van het nabijgelegen Delta Hotel vond de ze ventig centimeter lange vis te klein om hem mee de keuken in te nemen. „In Rusland wor den die beesten wel zeven of acht meter. Het is een dure lekkernij," aldus de kok over de kaviaar producerende prehistorische vis. Pop pers kon zijn lol gistermiddag bij zijn stekkie aan de Waterweg sowieso niet op. Toen hij na de bijzondere vangst zijn lijn weer binnenhaal de zat er een snoekbaars van een centimeter of vijftig aan de haak. „Ik vis gewoon met voorn. Niks bijzonders," aldus de nuchtere Vlaardinger. In tegenstelling tot de steur, die Poppers weer teruggooide in de Waterweg, moest de snoekbaars het wel met de dood be kopen. Foto Roel Dijkstra Maassluis Het Maassluise col lege van b en w is het niet eens met de Pv&Afractie, die stelt dat het plaatselyk minimabeleid te kort dreigt te schieten. De frac tie doelt daarmee op de lange wachttijden bij het project Schuldhulpverlening en de plannen van het college om te beknibbelen op het Sociaal Fonds Maassluis. In antwoord op schriftelijke vra gen van de Pvda schrijft het col lege dat het nog steeds de inten tie heeft een actief minimabe leid te voeren. „Gezien de finan ciële positie van de gemeente moeten er echter steeds afwe gingen worden gemaakt." Wachtlijst Zo blijkt het dagelijks bestuur geen prioriteit te hechten aan uitbreiding van het project Schuldhulpverlening. Aan an dere maatregelen om de wacht lijst te doen slinken wordt wel gedacht, zoals het uitsluiten van hogere inkomensgroepen of al leen hulp bieden aan mensen met een minimaal aantal schul den of met een minimaal schuld- Daamaast wil het college ook 'kritisch kijken" naar het Sociaal Fonds Maassluis. Dit fonds is enkele jaren geleden m het le ven geroepen om burgers met een minimuminkomen een ver goeding te geven voor zaken die niet onder de bijzondere by* stand vallen. Te denken valt dan aan het lidmaatschap van een vereniging of de verplichte ou derbijdrage in het onderwijs. Kritisch kijken Vorig jaar werden er bijna acht honderd aanvragen van uitke ringsgerechtigden gehonoreerd. Met de PvdA stelt het college dan ook dat het fonds in een be hoefte voorziet. „Een jaarlyks toenemend aantal aanvragen noodzaakt ons wel kritisch te be kijken wat werkelijk aan de ge stelde criteria voldoet en wat niet." Of de twee jaar geleden geschre ven nota Minimabeleid herzien moet worden, zoals de PvdA suggereert, is voor het college niet aan de orde. Een ambtelijke werkgroep minimabeleid toetst steeds het plaatselijke minima beleid aan de actualiteit. Met uitzondering van enkele cijfer tjes en wettelijke aanpassingen voldoet de nota daardoor nog steeds, aldus b en w. Zaterdag 22 juni SCHIEDAM Maasboulevard. Maasboulevard- feest Podium. The Huntsman Apology. 22.00u. VLAARDINGEN Kinderboerderij Holywood. Schapen scheren, 14.00-16.00u. Grote Kerk. Wandelconcert met dwarsfluit en orgel, 15.00-17.00u Jongerencentrum Vajo. Nachte lijke strandwandeling Hoek van Holland-Schevenmgen, 24.00u. Ary Koplaan 2. Open tuin-dag Volkstuindersverenigign Dr Moerman, lO.OOu. Veerplein. De Andere Markt, ll.30-15.30u. MAASSLUIS Grote Kerk. Govertvan Wijnorgel- concours. Schuurkerk. Speek groep Telemann. Immanuelkerk, Orgelconcert, 20.15u. ROTTERDAM de Blokhut. Six Feet Under, 2100u. L'Esprit» Martijn Schok Trio, 22.00u. de Vlerk. Stoned Im maculate, 22.00u. Wereldmuziek centrum Matrix. Het Feest van de Ruimte-Apen, Part two, 22.00u. de Buurman. Final Exit, 22.30u. Theater Zuidplein. Lustrumvoor- stelling, 2015u. De Doelen. Klz. 27e Poetry International Rotter dam, 20.00u.Studio van Fact. Back to the roots, 20.00u. Zaal De Unie. Dionysos danst weer, 20.30u. Mu seumpark. Theaterpark Hoboken 1996. Zondag 23juni MAASSLUIS Groote- of Nieuwe Kerk. Govert» van Wijn Orgelconcours, lO.OOu. SCHIEDAM Maasboulevard. Maasboulevard-* feest. Podium. De zondag anders, 2l.30u. VLAARDINGEN Pax Christiekerk. Feestelijke Eu- charistieviering, U.OOu. ROTTERDAM "7 Doöorama. Pieter Smidhuizen Mary Oliver, 15.00u. de Buurman. Jamsessie, 17.00u. Hal 4. Interiors, 20,3Qu. Theater Zuidplein. Lus-^ trumvoorsteUing,14.00u, Visserij- 4 plein naast pier 80. Color Rotter dam 3, 13.00u. Museumpark. Theaterpark Hoboken 1996. ROTTERDAM Calypso 1: 'Mighty Aphrodite' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso 2: 'Persuasion' (al) dag. 6.45-9.30, Ca lypso 3:'12Monkeys'(12)dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Calypso 2 Riksbio scoop: 'Antonia' (16) dag. 12.45- 3.30. Cinerama 1: 'Nick of Time' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cine- rama 2: 'A Walk in the Clouds' (al) - dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 3: i, 'Circle of friends' (16) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 4: 'The Juror' (16) dag. 1.154-5.45-9.30. Cine rama 5: 'Hellraiser IV: Bloodline'" (16) dag. 5.45-9.30 do.vr.ma.di. ook1 1.154. Corso: 'Primal Fear' (16)M dag 1.154-6.45-9.30. Imax Tfiea- - ter: 'Survival Island' (al) dag. beh- .ma. 24. 'The Living Sea' (al) dag. - beh.ma. 3-9. za.zo. ook 1. ma. alleen 7. 'Spartacus op 7 MM' (al) dag. 8. Lantaren 1: 'Celluloid Closet'(16) dag.beh.ma. 8-10.15. Venster lr'La Madre Muerte' (16) dag. beh.ma. 7.30. 'Salta al Vacio' (12) dag. beh .ma. 10, Venster 2:'Die Blechtrom- mel' (16) dag. beh.ma. 8. Lantaren 2:Rendez-Vousde Paris' (16) dag. beh.ma. 8-10. Lumière 1: 'Spv Hard' (al) dag. 1.154-6.45-9.30. Lu mière 2: 'Cutthroat Island' (12) dag. 6.45-9.30. do.vr.ma.di. ook 1.154.Lumière3:'LastDance'(16) dag. 6.45-9.30.. do.vr.ma.di. ook I.154. Lumière 4: 'Heat' (16) dag. 8,30.do.vr.ma.di ook 14.30. Pathé 1: 'Spy Hard'(al) dag. 11.50-13.554- 6.05-20.10-22.15, beh.zo. 11.50. Pa- thé2:'Upelose ^personal'(al)dag. 15.50-18.35-21,20. do.vr.ma.di. ook 13 05. Pathé 3: 'Things to do in Denver' When you're dead. (16) dag. 11.10-1.45-4.20-6.55-9.30. Pa thé 4: 'Critical Decision' (16) dag. 1 10-3.55-6.40-925. Pathé 5: 'The Birdcage' (al) dag. 11.00-1.404.20* 7-9.40. Pathé 6: 'Copycat' (16) dag. 3.35-6.25-9.15 do.vr.ma.di. ook 12.45. Pathé 7: 'Richard III' (16) dag. 12 25-2.45-5.05-7.25-9.45. Rex: 'Bad girls' (18), 'Amanda by night' (18) dag. vanaf 12.00. Nachtvoorstellingen: Lumière 1: 'TheRock'(l6)vr.za. 00.15. Lumiè re 2:'SpyHard'{16)vr.za.00.15.Lu- mïère 3: 'Broken Arrow' (16) vr^a. 00.15. Lumière 4: 'Money Train' (16) vr.za. 00.15. Kïndermalinees: Cinerama 5: 'Toy Story' (al) OV za.zo.wo. 1.154. Imax: 'Toy Story' NV (al) za.zo. II,30-5.15. Lumière 2: 'Toy Story' (al)NVzazo.wo. 1.15-4. Lumière 3: 'Dunston Checks in' (al) za.zo.wo. 1.154. Lumière4: 'Babe'NV(al)za- -zo.wo. 1.154. Pathé: 'Toy Story' NV (al) za.zo,wo. 12.15-2.20. 'Dunston checks in* (al) za.zo.wo. 1115-1 25

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1