aide prijzen PERRV Rookgordijn rond hockeyploegen Kamsky zingt nu wel toontje lager voor Emiïe Hendrix slaagt voor Olympische test 219 Eindzege in vierlandentoernooi ten koste van Duitsland geeft Oranje moed Olympische reserves soebatten om kledingsetje NHS steunt kandidatuur Arnhem Mischa Koot vierde Taai record Italiaan Mennea naarJohnson Am Atleten zetten laatste sprint in Bert van Vlaanderen poetst vraagtekens weg 289^0 oo 489:00 Rotterdams Dagblad Maandag 24 juni 1996 Door Karei Jansen Amstelveen—De mentale op steker bleek van exclusieve re waarde dan de toernooize ge. „Winnen van Duitsland,'' omschreef Jacques Brink man het gevoel, „dat bete kent altijd net even iets meer." Hij kon zich gisteren na afloop van de finale om de NCM Trofee ook niet meer precies herinneren wanneer het Nederlands hockeyteam zich voor de laatste keer vol- wassener had getoond dan de regerende Olympisch kampi oen. „Misschien anderhalf jaar terug?" Langer geleden dus, om precies le zijn in maart 1994. aan de voor avond van de Champions Trophy (5-4). In de aanloop naar een ander toernooi, de Olympische Spelen in Atlanta, volgde de herhaling. Nederland-Duitsland 2-0. Net op tijd? Bondscoach Oltmans om schreef het op zijn manier: „Uiter mate prettig." Nog slechts 27 dagen verwijderd van de start van het Olympisch hockeytoernooi in Georgia is er de geplaatste ploegen veel, zo niet al les aan gelegen elkaar zand in de ogen te strooien. Het complete deelnemersveld van het vier landentoernooi in Amstelveen (Pakistan. Groot-Brittan nie, Duitsland cn Nederland) creëerde daarmee de afgelopen week een soortvan 'alternatief klassement'. Welke coach zou erin slagen zich een correct beeld van zijn selectie te vormen, zonder geheimen over taktische stramienen en strafcor- ners prijs te geven? Pakistan won met ruime voor sprong. De door onderlinge twist verscheurde wereldkampioen verloor alle groepswedstrijden, liet gisteren even iets van de ware aard zien in de strijd om de derde en vierde plaats tegen Groot-Brit- tannïè (3-0), maar blijft de meest onvoorspelbare tegenstander in Atlanta. Zoals Nederland dat met haar vele gezichten feitelijk ook is. „Geen spel, maar een beetje poli- Zijn Oranje-p foeggenoten feliciteren FJoris-Jart Bovelander (derde van links) met zijn doelpunt te gen Duitsland. Door de 2-0 overwinning pakte het thuisland de eindzege in Amstelveen. Foto Frans Vandei linde/ANP tiek." omschreef assistent-bonds- eoach Maurits Hendriks bij voor beeld de behandeling van Bram Lomans. De strafcornerspecialist van het Wassenaarse HGC kwam in de vier wedstrijden geen secon de in actie, Lomans moet volgens de technische leiding van Oranje het geheime wapen blijven, dat in Amerika pas van de veilig heidspal mag worden getrokken. Een beetje naïef gedacht, omdat 'het kanon' eerder tijdens twee oefeninterlands in en tegen Duitsland al wel (en met succes) werd ingezet. Maar ook daartegen heeft Nederland zijn maatregelen getroffen. Hendriks: „Na afloop van die wedstrijden hebben we de 'mas- lerband' van de Duitse televisie opgevraagd en mee teruggeno men naar huis. De Duitsers heb ben hem dus wat strafcorners zien nemen. Maar erop studeren kun nen ze nu niet." De koude oorlog voert ver. risico's worden uitgesloten. Oltmans was gisteren na afloop van de flnaie van plan de twee laatste afvallers uit zijn selectie voor Atlanta be kend te maken. Het moment een maal daar, liet hij nuchter weten nog 'een dagje' te wachten. „De blessures dwingen me," aldus de Oegstgeestenaar. „Erik Jazet (lies) en Remeo van Wijk (voet) moeten nog herstellen. En van Tycho van Meer wacht ik de reac tie af. Hij is lang weggeweest met een hamstringblessure. Ik moet kijken hoe hij zich nu houdt, na- dat-ie weer heeft gespeeld. Bo vendien komt het mezelf ook niet slecht uit. De twee namen ken ik. maar het kan geen kwaad om je even uit de hektiek van zo'n toer nooi weg te trekken en er dan nog eens rustig over na te denken." Oranje was geladen voor de 're turn' tegen Duitsland. Zaterdag had Nederland de 6000 toeschou wers (in de laatste groepswed strijd) in de verste verte niet kun nen overtuigen. Dat stemde voor al de 3000 kinderen teleur die als waardering voor het behalen van hun hockeydiploma een wedstrijd van hun grote voorbeelden moch ten bijwonen. Mede gedwongen door de vele blessures werd gestart met een basis die inmiddels wordt gety peerd met de 'oude speelwijze'. Met Bovelander, Delissen en Brinkman op het middenveld. Klein Gebbink en Crucq in de de fensie cn Van den Honert samen met de Rotterdamse student Veen in de aanvallende lijn. Ondanks twee benutte strafballen van Mare Delissen toonde Duitsland zich de gehele wedstrijd op alle fronten heer en meester (3-2). Daarmee mondde het vierde onderlinge treffen binnen korte tijd ander maal uit in een vieze Nederlandse nasmaak. Frisser Gisteren betrad Oranje-nieuwe stijl met een frissere instelling het Wagener-stadion. Delissen schoof door naar voren, Bovelander, Veen en Klein Gebbink nestelden zich achter de kleine diesel en Brinkman concentreerde zich op toernooitopscorer Becker. Bloe mendalers Bovelander (strafcor- ner) en De Nooijer (tipp-in) be paalden al voor rust de eindstand van een wedstrijd waarin Klein Gebbink en Delmee zich in de uit- blinkende rol hockeyden. 'Met de winst werden niet alleen de interne, verhitte discussies over de vele mutaties in de kiem gesmoord, de spelers voldeden ook aan de afspraak die zij 's och tends met elkaar hadden ge maakt: winnen staat vandaag voorop. „Klasse om te zien dat zo'n afspraak dan ook wordt nage komen," zag Leo Klein Gebbink perspectief. Amsterdam Het verschil tussen arm en rijk in de Nederlandse roeivioot wordt steeds groter. Gis teren won de acht zowel bij de mannen als de vrouwen een geld prijs van 17.000 gulden tijdens de wedstrijden om de Koninklijke Maas Holland Beker op de Am sterdamse Bosbaan. In schril con trast daarmee bleven de skiffeurs met lege handen achter. Gerrit- Jan Eggenkamp en Anita Meiland kregen ais reserves van de Olym pische equipe niet eens een kle- dingpakket. In de aanloop naar Atlanta is al va ker gebleken hoe relatief het ver schil tussen arm en rijk, reserve en geselecteerde kan zijn. Zo zag Irene Eijs vorige week haar dub bele Olympische kansen (dubbel- twee en dubbel-vier) bijna in rook opgaan, toen zij tijdens een ploe- getentje van de trap viel. In het ziekenhuis bleek de vinger tot op- luchti ng van de Leidse niet gebro ken, maar slechts uit de kom te zijn. Om een beschadigde pees te ontzien roeit zij tot en met Atlanta met tape om de gekwetste vinger. Eijs sleepte, alsof er niets aan de hand was, op haar beide onderde len een overwinning in de wacht. Goed voor het moreel, omdat con current Australië op eerbiedige afstand volgde. Ook de achten duldden geen buitenlandse in menging, Bovendien streken de paradepaardjes van coach René Mijnders en Kris Korzeniowski voor het eerst in de geschiedenis van de Holland Beker geldprijzen op, die sponsors beschikbaar had den gesteld voor zowel het klein ste nummer (skif) als het grootste (acht). Doel van die financiële lokkertjes was het aanzien van de uit 1886 stammende roeiklassieker op te krikken. Dat lukte, want de Tsjech Vaclav Chalupa en de Wit- Russische Ekaterina Kjodotovitsj misstaan als winnaars allerminst op de erelijst van de Holland Be ker. Bovendien ligt de Bosbaan in een Olympisch jaar vaak op de route van olympische medaille kandidaten. die op zoek zijn naar internationale tegenstand. Toch was de bemanning van de Holland Acht niet eens zo tevre den over de finale, waarin Austra lië op gepaste afstand tweede werd. Rotterdammer Koos Maas dijk mompelde iets over gebrek aan inspiratie, omdat gevaarlijke tegenstanders als de Verenigde Staten. Roemenie en Duitsland ontbraken. Weinig perspectief lijkt er meer te zijn voorde reserves van de natio nale roeivioot. De laatste afvaller, Meiland, blijft openlijk mokken over het grillige selectiebeleid van Korzeniowski. Haar onvrede werd gevoed door de knullige wij ze waarop de Olympische kleding werd verdeeld over de roeiers. De gelukkigen die tijdens de Spelen op Lake Lanier in actie komen, mochten woensdag een uitge breid pakket afhalen, de reserves en enige assistent-trainers moes ten via-via vernemen dat met hen geen rekening was gehouden. Reden voor coach René Mijnders om zich tijdens een onderhoud met een delegatie van NOC*NSF sterk te maken voor zijn mensen. „Het gaat niet alleen om kleding, ook over accreditatie tijdens de Spelen. Een deel van de ploeg kan bijvoorbeeld overal komen, behal ve in de eetzaal. Iedereen heeft zijn hart kunnen luchten. Vervol gens zijn beide partijen een in spanningsverplichting overeen gekomen om de kleding en ac creditatie voor de hele ploeg zo veel mogelijk te verbeteren." Perfect in ca dans sprint Michael John son naarzijn wereldrecord op de200 me ter. Foto Reuters ArnhemCHampion Arnhem is voor de Nederlandse Hippische Sportbond de enige kandidaat voor de organisatie van het Eu ropees kampioenschap dressuur in 1999. Twee weken geleden wierp het Dressuurfestival Nij- „Maar," zo maakte NHS-direc- teur Georges de Jong in Arnhem duidelijk, „vanaf vorig jaar zijn wij al in gesprek met CHampion. In februari is in het dagelijks be stuur de knoop doorgehakt. Nij megen komt niet voor deorgani- megen na het succesvolle NK satie vameeirgroot evenement- zich eveneens op als kandidaat, in 2001 of later in beeld." Elista Om gepeperde uitspra ken, die moeiteloos als groot spraak kunnen worden uitgelegd, heeft Gata Kamsky nooit verlegen gezeten. Toen de onderhandelin gen over zijn match om de FIDE- -wereidtitel schaken tegen kampi- ^p^i.^natoli Karpov in een impas se verkeerden, merkte de in 1989 ^naaxNew York uitgeweken Russi sche grootmeester doodleuk op: '^Het'zijn allemaal streken van "Karpov om de tweekamp uit te •stellen. Hij wil tegen iedereen .spelen, behalve tegen mij. Hij is bang zijn titel te verspelen." 1 Als we Gata en zijn vader, mana- - ger en lijfwacht Rustam Kamsky mogen geloven, ziet de hele inter nationale top op tegen een con frontatie met het 22-jarige won derkind van weleer. Toen Gata pas 1,6 was en voor het eerst naam maakte, haalde hij zijn neus al op voor die andere geweldenaar, JGary Kasparov. Kamsky zei toen: -"„Kasparov is bang voor me. Dood- - sbang, want hij weet dat het einde "nadert." 's Werelds beste reageer de ''destijds schouderophalend. -„Kamsky kan een goede groot- meester worden, maar hij heeft rniet de potentie om wereldkampi oen te worden." In de hoofdstad van de Russische republiek Kalmukkië, Elista, heeft Gata Kamsky, eindelijk, de kans zijn voorspellingen waar te ;maken. „Ik hoop dit jaar al we- reldkampioen te worden," zei hij afgelopen januari en op de vraag of hij in staat is Karpov te ver- .slaan, luidde het antwoord: „Ja. Ik voel dat dit de match van mijn le ven is." We weten inmiddels hoe de vlag -er voor staat. De tweekamp tegen Karpov is op dit moment bijna halverwege en Kamsky staat op een desastreuze achterstand. Kar pov sloeg zaterdag in de negende partij (met wit) andermaal toe, hij boekte zijn vijfde zege en bracht de stand op 81/2-2 1/2, cijfers die boekdelen spreken. De Russische Amerikaan zocht zijn heil. evenals in de vijfde par tij, in het Grünfeld-Indisch, waar van hij als een groot kenner geldt. Routinier Karpov (45) reageerde stoïcijns, koos een nieuwe variant en kwam wat beter uit de ope ning. Hij verblikte noch verbloos de toen zijn tegenstander op de 21e zet zijn dame offerde. Kamsky kreeg er een toren en loper plus vrije a-pion voor terug, maar 'Tol- ja' bewees zijn klasse en bouwde een superieure stelling op. Vol gens kenners was zwarts 27e zet (e6) een duidelijke fout. Hij had 27,Lc2 moeten spelen, om de a- pion te dekken en de volgende witte loperzet (28. Lf4) te verijde len. Kamsky kwam in de verdruk king en na 41 zetten moest hij, murw gebeukt, opgeven. Aan mat was niet meer te ontkomen. Het lijdt geen twijfel dat de jeugdige, wat wereldvreemde uit dager nu wel een toontje iager zal zingen. Er hangt hem een onge kend pak slaag boven het hoofd. Zettenverloop Wit: Anatoli Karpov Zwart: Gata Kamsky Negende matchpartij. 1. d4 PK, 2. c4 g6,3. Pc3 d5.4. Pi3 Lg7.5. Db3 dc4,6. Dxc4 0-0,7. e4 a6,8. e5 b5,9. Db3 Pfd7,10 Le3 c5,11. e6 c4,12. exJ7+ Txi7,13. Ddl Pb6,14. Pe5 Tf8,15. a4 b4, 16. a5 bxc3, 17. axbfi cxb2, 18. Lxc4+ Kh8,19. Tbl Dxb6,20. Dd2 Pd7.21. Txb2 Pxe5,22. Txb6 Pxc4. 23. Db4 PxbG, 24. Dxb6 a5,25.0-0 a4,26. Tal LR, 27. h4 e6. 28 Lf4 Le4,29. Ld6 Tfc8,30. Db5 Lc6,31. Db4 Kg8, 32. Ta3 Ta6,33. Dc4 Tca8,34 Dxe6+ Kh8, 35. Lc-5 Lxe5, 36 Dxe5+ Kg8,37. ha Le8.38 h6 T6a7,39. d5 Tb7. 40. d6 Td7,41. Tf3. Zwart geeft op Door Sjoerd Bootsma Arnhem Over zes dagen maakt Hans Hom in Aken de namen be kend van de springruiters die Ne derland tijdens de Olympische Spelen vertegenwoordigen. Emile Hendrix behoort vooralsnog ook tot het kwintet uitverkorenen en die status maakte de man uit Baarlo tijdens CHampion Arn hem waar. Met een vierde plaats in de door de Oostenrijker Hugo Simon gewonnen Grote Prijs slaagde de Limburger voor de Olympische test, al zal hij de ko mende week op het concours der concouisen nogmaals vormbe houd moeten tonen om concur renten van een ticket naar Atlanta af te houden. Hans Hom, bondscoach der springruiters, noemde het optre den van Hendrix moedig. „Hij is in Arnhem niet de confrontatie uit de weg gegaan. Integendeel, Emile heeft twee zware proeven en de Grote Prijs met Finesse ge reden. In de barrage had de com binatie een kleine fout, maar over het hele optreden ben ik tevre den." De ruiter zelf kon de woorden van de chef d'equipe alleen maar on derstrepen. „Ik ben zelf ook tevre den over wat Finesse heeft ge daan. Het was jammer van dat pechfoutje in de barrage. Anders was ik trouwens ook vierde ge worden, want ik wilde op voor hand niet alles van het paard vra gen." Hom maakte zich op zijn beurt de afgelopen week even zorgen, toen hij hoorde dat de paarden van Jan Tops waren getroffen door een vi rus. „Het was een virus, dat alle paarden op stal hebben gekregen. Gelukkig was het niet ernstig en waren de dieren vrijdag koorts vrij." Het lichtpuntje van de week was voor Hom het optreden in Am- Piet Ray makers presteerde uitstekend tijdens het koude CHam pion Arnhem. Met Jewel's Dommard werd de Brabander tweede en pakte hij 45.000 gulden. Foto Juan Vnjdag/ANP hem van Piet Raymakers. Een week na het behalen van zijn landstitel sprong de Brabander met Jewel's Dommard in de eer ste Grote Prijs na een fraaie twee de plaats. Slechts de Oostenrijkse prijsjager Hugo Simon met ET - de winnende combinatie van de wereldbeker in Genève- moest Raymakers voorrang verlenen. „Piet heeft bewezen dat hij er is als het spannend wordt. Dat is voor hem als ruiter een pré," al dus Hom. De Twenth is elk geval niet onge lukkig dat hij na Aken de knoop over de Olympische selectie mag doorhakken. „Als de juiste combi naties zich hadden gemeld, dan had ik dat al eerder gedaan. Dat was misschien ook beter geweest voor de opbouw. Ik snap ook dat sommige ruiters liever in Aken hadden gereden. Maar ik kan Jos Lansink en Jan Tops niet om die reden een start in Aken weigeren. Zij verdienen dat als ruiter." „Als dezelfde criteria worden ge hanteerd. dan heb ik met die be slissing geen enkele moeite," vond Wout-Jan van der Schans. „De bondscoach zegt dat hij vol doende over mijn paard en mij weet. Daarmee heb ik te leven." „Het was wei de rust in de ploeg ten goede gekomen als wij eerder zekerheid hadden gehad," stelde Bert Romp, een andere Olym pische kandidaat. „Wout-Jan en ik, wij kunnen alleen afwachten, niet meten met onze concurren ten. Ik ga in elk geval vrijdag wel kijken." Kopenhagen Mischa Koot is tijdens het Euro- .pees kampioenschap dressuur voor Young Riders (tot 21 jaar) in het individueleklassement als vier de geëindigd. De amazone uit Oude Tonge, goed voor drie prima ritjes van ruim 67 procent met Discovery, behaalde wel met de equipe de zilve ren medaille. José Kouwenhoven kon in Kopenhagen geen bij drage leveren aan het succes van de formatie. De 1047 pun ten van de Rotterdamse was enkel het af trekresultaat. De laatste dag eindigde teleurstel lend voor Kouwenhoven en Grand Ami, die de eerste dag als zevende beëindigde. Ze sloot af als twaalfde met 58,88 procent. Imke Bartels haalde het meest aansprekende re sultaat. De dochter van Tineke Bartels bezette achter twee Duitsen de derde positie, goed voor de bronzen medaille. Ook in Kopenhagen veroverde Simone Rongen uit het Brabantse St. Anthonis goud bij de junio ren. De junioren-formatie veroverde eveneens zil ver. Atlanta Als een torpedo op glimmend paarse slof fen vloog Michael John son over het supersnelle Olympisch ovaal. Recht op zijn doel af, met een vernietigende kracht. Tweehonderd meter in een verbluffende 19.66 se conden. Wereldrecord met een legale wind. De door gaans koele 'Magie John son II' showde zijn uitbun digheid. Zeventien jaar heeft het op Mexicaanse hoogte gerealiseerde we reldrecord van de Italiaan Pietro Mennea standge houden. Superman Michael John son had in de halve finales van de Olympisch'trials al een lichte beving ontke tend. Enkel omdat de wind met 2.7 m/s net een fractie te hard in zijn rug had geblazen, kon het we reldrecord van 19.70 se conden niet worden gera tificeerd. Precies 170 me ter was hij voluit gegaan, daarna had hij het gaspe daal losgelaten en zelfs nog even opzij gekeken. Zijn kracht en pure snelheid nogmaals onderstre pend. Gisteren ging hij voluit en zette een eerste kroon op zijn carrière. Johnson, die goud miste in Barcelona door een voed selvergiftiging, staat op pole-position voor de Spelen. De man die Olympische historie wil schrijven door als eerste man goud op de 200 en 400 meter te win nen, monopoliseert zijn specialiteiten. Ongeslagen op de 400 meter sinds 1989 (35 successieve zeges), on feilbaar op de 200 meter sinds 1993 (21 opeenvolgen de zeges). Carl Lewis zal Johnson niet vergezellen tij dens de Spelen. In baan 1 reikte Lewis, al geplaatst voor het verspringen, niet verder dan een vijfde plaats. Williams (20.03) en Marsch (20.04) gaan met Johnson naar de Spelen. Gwen Torrence mist de Olympische 200 meter bij de vrouwen. De koningin van de sprint, wel al zeker van deelneming op de 100 meter, werd na bestudering van de fotofinish als vierde geklasseerd. Torrence, in '95 tijdens het WK gediskwalificeerd ais wereldkam pioene 200 meter, werd de afgelopen dagen geplaagd door een gekwetste spier in het linker dijbeen. Hartverscheurende taferelen op de 110 meter hor den. Aan de ene kant Allen Johnson, uitzinnig van vreugde na zijn winnende 12.92 seconden (eenhon derdste seconde verwijderd van het wereldrecord van de Brit Colin Jackson). Aan de andere kant de ontluistering bij favoriet Jack Pierce (halve finales 12.94 seconden) en Larry Harrington. Beiden konden de druk niet aan en struikelden over de allereerste horde. Crear en Swift completeren het team. LeidenDe sluitingsdatum van 7 juli nadert en som mige Nederlandse atleten boksen met stijgende on rust tegen de Olympische limiet op, Discuswerper Pi- eter van der Kruk en polsstokspringer Christian Tamminga waren afgelopen weekeinde dichtbij. Na een uitbarsting van vreugde, die gepaard ging met een dolle ren over het veld, verzonk Pieter van der Kruk in Leiden in diepe teleurstelling. De beste dis cusworp uit zijn nog jonge atletiekcarrière was twee centimeter verwijderd van de Olympische limiet. Ei genlijk was het nog saillanten de eis is 62 meter pre cies. Bij meting bleek Van der Kruks beste woip 61 meter, 99 centimeteren 5 millimeter ver. Bij discus werpen volgt dan afronding naar beneden, op een even aantal centimeters. Hordenloper Robin Korving is eigenlijk nog niet toe aan de limiet, maar geraakte wel in de buurt van het Nederlands record. Met 3,3 meter rugwind, aanmer kelijk meer dus dan de maximaal toegestane 2 meter, raffelde hij de 110 meter horden af in 13,71; 0,03 bo ven zyn record. Sharon Jaklofsky sprong, door 3,2 meter rugwind ge dragen, 6,43 meter ver. Dat is twaalf centimeter van de limiet. De geboren Australische kwam donderdag in Aarhus tot 6,48. Ze hoopt komend weekeinde, tij dens de Europa Cup, de noodzakelijke 6,55 te halen. De wind was opvallend aanwezig in Leiden, Wat te denken van de 10,20 van Patrick van Balkom op de 100 meter. De rugwind was echter 4,9 m/per seconde. Stella Jongmans zoekt de buitenlandse wedstrijden op in haar jacht op de 1.59,50 op de 800 meter. Zater dag liep ze in Meilen, Zwitserland, waar het weer be labberd was. Ze kwam tot 2.02,26. RhenenVoor een uitroepteken achter zijn naam is het nog te vroeg, maar Bert van Vlaanderen is bezig de vraagtekens weg te poetsen. Zes dagen na zijn mislukte test in Enschede, staat Neerlands beste ma rathonloper er plotseling een stuk beter voor in zijn ultieme poging bijtijds in Olympische vorm te gera ken. Hij werd vijfde in de Tan Berg tot Berg Race' in Rhenen. Tijdens de wedstrijd (11,9 km) tussen de Wageningse en de Grebbeberg knapte hij veel werk in de kopgroep op. De Poolse crosskampioen Adam Szanowicz won in 35.47. Van Vlaanderen zag in deze korte test op glooiend terrein voor zichzelf een beves tiging van de goede berichten. En de hoop L dat de keuzeheren van KNAU en NOC*NSF vandaag net zo zullen oordelen, als ze over zijn Olympische uitzen ding beslissen. PERRY SPORT 'Mount Ingalls II' Mount Ingal PERRY SPORT l .door-afdeling kwaliteit ihVoor trekkers en kampeerders! WILDE BEAST (JO 'Chimanimani Mountains L'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 5