15, B Ander ontwerp voor metrostation 3 Gemeente heeft financieel belang bij aan het werk helpen inwoners llochtone vrouwen voor het eerst op de fiets Vlaardingse sportraad wordt slagvaardiger f^jgnda Agnes' schaamlap Slotavond trompet met Big Band Concert kinderkoor Diploma-uitreiking Prisma-leerlingen Diploma's banenproject Aanpak containers Manifestatie tegen aanleg kustlocatie Schiedam-Centrum: grotere entree met meer uitstraling en parkeergarage Rotterdams Dagblad Woensdag 26 juni 1996 'Een hoogwaardig representatief bedrijvenpark1 zou het worden met een 'hoogwaardige terreinopzet' en een 'parkachtige sfeer'. In en bin ten Vlaardingen bestond er 'grote belangstelling' voor. De kandida ten waren bereid er een 'hogere prijs' voor te betalen dan elders in de stad. 'De grote belangstelling is opvaiiend.' Dit zei de toenmalige wethouder van economische zaken, Agnes van Ardenne-van der Hoeven, op 22 maart 1993 in het Ibis Hotel bjj de presentatie van de plannen voor het bedrijvenpark Hoogstad. Wat kenners destijds al voorspelden, is inmiddels gebeurd. Met hangen en wurgen komt het terrein vol; niet met hoogwaardige bedrijven, maai- met doorsnee spul. Jfat zijn politici hardleers. By de eerste steen voor de meubelboule vard op 18 juni steeg het schaamrood Van Ardennes opvolger Hoijers niet eens naar de kaken. Hij verklaarde doodleuk: „Wy hebben het hoge ambitieniveau niet losgelaten," En op nog geen honderd meter van McDrives' twintig meter hoge, brutale, knalrode erectie, die pijn aan de ogen doet, voegde hij daaraan toe, dat de Welstandscommissie dit bewaakt. 'Een grote uitstraling op het centrum van Vlaardingen' en 'een uitste kende ontwikkeling voor heel Vlaardingen', noemde de wethouder de meubelboulevard. Degemeenteljke voorlichting repte van 'een in teressant basispakket in een kwalitatief goed uitgerust verblijfs- gebied' en zo bi-ba-babbelen His Master en Voice maar door om te verhullen dat Hoogstad een grote flop is geworden (en niet alleen fi- ...aandeel). Want waaruit bestaat het 'hoogwaardige bedrijvenpark', driejaar na Van Ardenne's grootspraak? Een Amerikaanse hamburger- en patat- bakker, een paar autoshowrooms en winkels in keukenblokken, kas ten, gordijntjes en tuinstoelen, die zich presenteren onder de protse- Q-rige naam 'Meubelboulevard'. Allemaal nuttige zaken, ongetwijfeld koop ik er nog eens op een druilerige zaterdagmiddag een opklap baar tafeltje met formica blad; maar een permanente schaamlap voor de Erven Agnes. DICK VAN DER LUGT Redactie Waterweg: Jelle Gunneweg, Menno Haddeman, Ben van Haren, Danielle Hermans, Mariëtte Olsthoom, Jan Rozendaal, Ca rel van derVelden Het trompet-seizoen wordt afgesloten en ditmaal ge beurt dat op vrijdag 28 juni, in de Grote Zaal van wijkcentrum de Blauwe Brug aan het Bachplein 590 inSehiedam-Noord. De bijeenkomst begint om 19.30 uur en de toegang is gratis. Voor de pauze spelen er onder leiding van Carlo de Wild trompettisten van alle leeftijden en alle ni veaus. Na de pauze treedt de Big Band Schiedam m een vernieuwde bezetting, onder andere met Anne- lies Bouterse(zang),op. Deze muziekavond wordt ge houden door muziekcentrum 'Op Maat'. Het christelijk kinderkoor Jong Begin geeft vrijdag 28 juni een zomereoneert in dc Ark aan het Hargplein in Schiedam. Tijdens deze afsluiting van het seizoen zijn tevens de zanggroep Canzonette en groepen van The Yellow Rainbows te beluisteren. Naast liedjes van Annie M. G. Schmidt zingen de kinderen delen uit het repertoire van het afgelopen jaar. Elly Mey- boom begeleidt het koor; op de piano speelt Pieter de it om 19.30 uur. ||J Vlaardingen Op openbare basisschool 'Het Prisma' heeft afgelo pen drie jaar een magneetproject plaatsgevonden. Dit betekent dat er veel aandacht is besteed aan aller lei creatieve activiteiten. Ook hebben leerlingen zich bezig gehouden met muziek, onder leiding van mu ziekcentrum 'Op Maat'. Deze leerlingen moeten don derdag 27 juni een test afleggen. Als de test met suc ces wordt doorstaan, krijgen de geslaagden vrijdag 28 juni een diploma. De uitreiking is in het gebouw van het muziekcen- trüm 'Op Maat* aan de Meidoornstraat 30 en begint om 14.30 uur. De eerste groep deelnemers aan het ÏVIO-banenpro- ject in Maassluis krijgt morgen een certificaat uitge reikt in het stadhuis. Zy hebben de trainingsperiode die bij het project hoort succesvol afgerond. In Maas sluis kunnen dankzij dit project twintig Turkse, Turks-Koerdische en Marokkaanse werklozen aan et;q baan worden geholpen. De Stichting IVIO zoekt voor de geslaagden een passende werkplek waar zij maximaal twee jaar met rijkssubsidie kunnen wor- d<$i gedetacheerd. Na.de zomer begint waarschijnlijk een tweede trai ningsperiode voor langdurig werklozen van Turkse ethMarokkaanse afkomst. Belangstellenden kunnen zich tijdens de voorlichtingsbijeenkomsten deze magnd aanmelden als kandidaat. Dè" laatste tijd worden op Maaslands grondgebied steeds meer containers geplaatst. Om hieraan paal en'perk te stellen hebben b en w van Maasland een containerbeleid in het leven geroepen. De containers worden over het algemeen gebruikt voor bedrijfsuit- breiding of opslag. De containers zijn vooral te vin den op de industriegebieden Coldenhove Noord en Zuid en het aangrenzende transportcentrum. Maar óök land- en tuinbouwbedrijven maken er steeds meer gebruik van. Het' Maasiandse containerbeleid houdt in dat de con tainers voortijdelijke opslag maximaal twee jaar zijn toegestaan. Ook zijn nog slechts twee containers per bedrijf toegestaan, met een totaal oppervlakte van ten hoogste veertig vierkante meter. De containers mogen niet hoger zijn dan 2,70 meter. Hoek van Holland Een groot aantal natuur-en milieuorganisaties houdt een manifestatie tegen de plannen voor een kustlo catie tussen Hoek van Holland en Scheveningen. De ze kustlocatie zou een stad moeten worden ter groot te van Delft met ongeveer 90.000 inwoners. Het pro ject gaat uiteraard ten koste van het natuurschoon aan de kust. De manifestatie is zaterdag 29 juni, in Hotel Atlantic in Kijkduin en duurt van 10.00 tot 13.00 uur. De toegang is gratis. Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 !LPTl£QMf»'W[On b.Spoiiredac-)!* tie: Sander Son- nemans Telefoon 2340055 4004310 Door Pieter Vermaas Schiedam—Voor de Plancommissie Oost heeft architectenbu reau Articon een veranderd ontwerp gepresenteerd voor het toekomstig trein- en metrostation Schiedam-Centrum. Dit ontwerp behelst onder meer een grotere entree met meer uit straling, een ernaast gelegen vijver en een overdekte parkeer garage binnen het station. Waren de ontwerpen voor andere stations langs de toekomstige Be- neluxlijn reeds lang afgerond, voor Schiedam-Centrum is het ontwerp onlangs gewijzigd. Aan vankelijk zou het busstation van het Stationsplein naar de Hor- vathweg verhuizen en zou een parkeerterrein de ontstane leem te op het Stationsplein vullen. De ze optie verwees vervoerder RET naar de prullenbak toen eerdere kostenramingen opeens aan de lage kant bleken.— Het nieuwe ontwerp kentX^ een parkeergarage in het station dat door de gemeente wordt beheerd; de bussen blijven op het Sta tionsplein wachten. Die nieuwe keuze,wordt door de plancommis- sie overigens als een verslechte ring gekwalificeerd. Bewoners De 'buitenruimten' rond het sta tion zijn nog niet meegenomen in de plannen. Eerst wü men nu wachten op de goedkeuring van het ontwerp voor het station. De ontwerpen en de planning van de werkzaamheden worden bespro ken met verschillende plancom missies, waarin bewoners en maatschappelijke organisaties een vinger aan de pols houden. De metro moet in 2001 op en on der Schiedamse grond gaan rij den. Naar verwachting zullen per dag een kleine 70.000 passagiers gebruik gaan maken van de Bene- luxlijn. Een flat aan de 's-Grave- landseweg zal, ondanks protesten van de bewoners, sneuvelen voor het 'hogere belang'. De sloop er van moet het pad effenen voor een keerspoor voor de metro. Het keerspoor buigt af naar het NS- spoor riehting Hoek van Holland maakt een efficiënte inzet van ireinstellen mogelijk. Het loopt tevens vooruit op toekomstige scenario's waarin op het trein spoor richting Hoek van Holland metro's terecht kunnen. De RET heeft op basis van ver wachte vervoersstromen becijferd dat de gekozen plek voor het keerspoor op lange termijn finan cieel veel aantrekkelijker is dan varianten waarin een keerspoor elders wordt aangelegd. Gedrocht Een spreker uit de plancommissie noemde de gekozen oplossing gis teravond echter 'uiterst onbevre digend'. Hij had liever gezien dat de NS de zuidelyk gelegen sporen 1 en 2 van station Schiedam/Rot terdam-West 'inleveren' ten be hoeve van het metrospoor, en daarvoor in de plaats uitbreiden in noordelijke richting. „Waarom is daar nooit harder op ingezet, desnoods via een aanwijzing van de minister? Nu is het ontwerp een technisch gedrocht gewor den." RET-vertegenwoordigerH. C. van der Mey zag, los van wat haken en ogen, weliswaar ook wel iets in die Verhuizing' van de geprivatiseer de NS. „Maar daarvoor is, behalve de gemeente en de RET nu juist ook de medewerking van de NS nodig, die een scala aan bezwaren heeft en de RET op deze plek als nieuwkomer beschouwt:' Ge meente-ambtenaar en voorzitter van de plancommissie K. Miede- ma, concluderend: „De NS willen -gewoon al haar opties voor toe komstige sporen in eigen hand houden." Het toekomstig open baar vervoersknooppunt is wat dat betreft een optelling van deel belangen. Ook binnen de RET overheerst de hokjesgeest. Voor de metro wordt louter gerede neerd vanuit de metro-afdeling van de vervoerder. Andere tak ken, zoals de busdienst en het TramPlus-project, participeren niet in de aanleg van de metro en investeren vooralsnog niet. Sommigen zaten voor het eerst van hun leven op een fiets. Anderen hadden een enkele keer een poging gewaagd, maar de moed om zich opzo'n wankele twee- wieler tussen het verkeer te bewegen, had de zeven Turkse vrouwen tot nog toe ontbroken. Sinds april is daar verandering in gekomen. Want het is natuurlijk toch wel handig om even snel op de fiets te kunnen stappen om een vriendin te bezoeken of een boodschap te doen. Op verzoek van de vrouwen heeft Kluphuis Oost in Schiedam in samenwerking met de politie een fietscursus voor allochtone vrouwen opgezet, waarin zowel theorie als praktijk aan de orde komt. Elke dinsdagochtend stappen de cursis ten onder begeleiding op de fiets. Eerst op een rustig plein, later ook gewoon op straat. Dan is het handig als er politie bij is, die het snelle verkeer gewoon even stillegt tijdens het oversteken. De verwachting is dat de snelle leerlingen in september de cursus afronden. Voor de plekken die dan vrijkomen is nu al een wachtlijst. Daarentegen is er nog wel behoefte aan vrijwilligers die de vrouwen willen begeleiden. Foto Roel Dijkstra Woensdag 26 juni SCHIEDAM Podium. Presentatie Popschool, 20.00u. ROTTERDAM The Act. Jamsessie, 21.00u. de Buurman. Final Exit, 22.30u. Hal4. Interiors, 20.30u, de Pelgrim. El Fu- ego, 22,00u. SKVR Muziekschool Centrum-West. Leerlingenuitvoe- nng kinderen, 19.30u. Donderdag 27 juni VLAARDINGEN Dienstencentrum West. Inspraak bestemmingsplan Westwij k, 20.00u. ROTTERDAM Grote-ofSt. Laurenskerk. Middag pauze-concert, 12.45u. SKVR Mu ziekschool Ringdijk. teerlingenuit- voering Piano, 19,15u. Wereidmu- ziekcentrum matrix. Noite Brasitei- ra, 20.00u. de Buurman. Final Exrt, 22.30u. Onafhankelijk Toneel. Abels Eiland, 19.30u. de Pelgrim. El Fuego, 22.00u. SKVR Muziek school Centrum-West. Leerimgen- uitvoenng kinderen, !9.30u. ROTTERDAM Calypso 1: 'Mighty Aphrodite' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso 2: 'Persuasion' (al) dag. 6.45-9.30. Calypso 3: '12 Monkeys' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30.Calypso 2 Riks bioscoop: 'Antonia' (16) dag. 12.45-3.30. Cinerama 1: 'Nicklof Time' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 2: 'A Walk in the Clouds' (ai) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cine rama 3: 'Circle of friends' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 4: The Juror' (16) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 5; 'Hellraiser IV: Bloodline' (16) dag. 6.45-9.30 do- .vr.ma.di. ook 1.15-4, Corso: 'Pri mal Fear' (16) dag. 1.15-4-6.45- 9.30, Imax Theater: 'Survival Is land' (al) dag. beh.ma. 2-4. The Li ving Sea' (a!) dag. beh.ma. 3-9. za- .zo. ook 1. ma. alleen 7. 'Spartacus op 7 MM' (ai) dag. 8. Lantaren 1: 'Celluloid Closet' (16) dag. beh.ma. 8-10.15. Venster 1: 'La Madre Mu- erte* (16) dag. beh.ma. 7.30. 'Salta al Vacio' (12) dag beh.ma. 10. Ven ster 2: 'DieBlechtrommel' (16) dag. beh.ma. 8. Lantaren 2:Rendez vous de Pans' (16} dag. beh.ma. 8- 10.Lumière 1: 'Spy Hafdv(al) dag. 1.15-4-6.45-9.30, lumière 2: 'Cutthraansfarid" (12}"cTdg. '6.45- 9.30. do.vr.ma.di. ook 1.15-4. Lu mière 3: 'Last Dance' (16) dag. 6.45-9.30.. do.vr.ma.di. ook 1.15- 4. Lumière 4: 'Heat' (16) dag. 8.30. do.vr.ma.di. ook 1-4,30. Pathé 1: 'Spy Hard' (a!) dag. 11.50-13.55-4- 6.05-20.10-22.15, beh.zo. 11.50. Pathé 2: 'Up close personal' (al) dag. 15.50-18.35-21.20. do.vr.ma.di. ook 13.05. Pathé 3: Things to do in Denver' When you're dead. (16) dag. 11.10-1.45-4.20- 6.55-9.30. Pathé 4: 'Cnttcal Deci sion' (16) dag. 1.10-3.55-6.40- 9,25. Pathé 5: The Birdcage' (al) dag. 11.00-1.40*4.20-7-9.40. Pa thé 6: 'Copycat' (16) dag. 3.35- 6.25-9.15. do.vr.ma.di. ook 12.45. Pathé 7: 'Richard III' (16) dag; 12.25-2.45-5.05-7.25-9.45. Rex: 'Bad girls' (18), 'Amanda by night' (18) dag. vanaf 12.00. Vlaardingen Behalve banen in de markt, stimuleert het project bureau Werken ook mensen om zich aan te melden voor een ba nenpool, een Melkert-baan of de Jeugd Werk Garantiewet. Daar voor bestaat in Vlaardingen al een aantal projecten (waaronder Bei- shop en Kringloopbedrijf), maar dat moet de komende tijd verder worden uitgebreid. Zo worden er werklozen ingezet als veilig heidsassistent (Melkert-1). Zij zul len zich onder meer zichtbaar op houden in en rond winkelcentra en ook een taak vervullen in het wijkbeheer. Een. ander plan dat in ontwikke ling is, is eenblack-hair-kapsalon. In deze kapsalon, speciaal be doeld voor mensen met een zoge noemde afro-look, zouden drie werkloze allochtone jongeren aan de slag kunnen. Ook kunnen er mogelijk jongeren aan de slag die zwerfvuil en hondenpoep in de stad op gaan ruimen (het 'clean team'). Zelfstandig Behalve dat de deelnemers aan deze projecten werkervaring op doen en zo eerder in aanmerking komen voor 'een echte baan', wordt er ook naar gestreefd om een aantal projecten in de toe komst als zelfstandig bedrijf ver- Wethouder A. Kool: 'Wijzetten onsspecifiekin voordeonder kant van de markt'. Archieffoto Rotterdams Dagblad/Jaap Rozema der te laten gaan. Dat geldt in elk geval voor de Bel shop en het Kringloopbedrijf, maar zou bij voorbeeld ook een optie zijn voor de blaek-hair-kapsalon. „Want het mooist is natuurlijk als deze mensen, die vaak door hun opleiding moeilijk plaatsbaar zijn, in een reguliere baan terecht ko men," stelt Kool. Daarom is er ook voor gekozen om de afdeling Eco nomische Zaken van de gemeen te er bij te betrekken. Sinds en kele maanden is een medewerker van die afdeling aan het project bureau toegevoegd. Op die ma nier wordt geprobeerd betere con tacten te leggen met het bedrijfs leven. Vooral ook met bedrijven die geïnteresseerd zijn in een ver huizing naar Vlaardingen. „We moeten niet alleen kijken naar aantrekken van bedrijven om de economische functie van Vlaardingen te versterken, maar ook of die bedrijven wat voor de bestrijding van de werkloosheid betekenen. Door de koppeling tussen het projectbureau Werken en Economische Zaken hopen wij die lijn verder vorm te kunnen ge ven," zegt wethouder Kool. Zijn adviseur C. Sevenhuijsen, het hoofd van het projectbureau Werken, vult aan: „Neem een fic tief bedrijf dat werk biedt aan dui zend mensen en waarvan de lei ding overweegt om naar Vlaardin gen te verhuizen. Dan zou het zo moeten zijn dat zo'n bedrijf enigs zins tegemoet kan worden geko men in de grondkosten, waardoor het voor hen aantrekkelijk wordt om naar Vlaardingen te komen. En het voorde gemeente aantrek kelijk is omdat er structureel iets wordt gedaan aan de werkloos heid." In Vlaardingen stonden op 31 maart 1996 5223 werklozen inge schreven (tegen 6156 in het nage noeg evenveel inwoners tellende Schiedam). Ruim de helft is jon ger dan 35 jaar. Meer dan een kwart van de werklozen staat al langer dan drie jaar ingeschreven. Het eerste kwartaal van dit jaar kwamen er 952 werkzoekenden" bij, tegen 126 mensen die dus door middel van het projectbu reau Werken aan een baan zijn ge holpen. Toch wil Kool niet praten over een vergeefse strijd. De wethouder: ,Er zit altijd een bepaalde roulatie in. Bovendien zetten wij ons spe cifiek in voor de onderkant van de markt. Dat zijn vaak langdurige processen, maar daarom niet min der belangrijk om ermee door te gaan. Ais je niets doet, ziet het er juist voor deze groep mensen heel somber ook. Ja, en ook voor de ge meente. Want de lokale overhe den moeten nu nog tien procent van de bijstandsuitkering beta len, maar dat wordt de komende jaren opgeschroefd naar twintig procent. Dus ook het financiële belang voor de gemeente om mensen met een bijstandsuitke ring aan het werk te helpen wordt steeds belangrijker." Waardingen De leden van de Vlaardingse Raad voor Sport en Recreatie (VRSR) zijn het in principe eens over een af slanking van de sportraad. Het terugdringen van een aantal ta ken als gevolg van privatisering van binnensportaccommodaties en in de toekomst ook clubge bouwen van veldsportverenigin- gen, ligt daar onder meer aan ten grondslag. Over de nieuwe constructie ver schillen de leden van de sport raad nog van mening, zo bleek uit de discussie op de vergade ring van de VRSR in het stad huis. Uitgangspunt is dat zowel het algemeen- als het dagelijks bestuur van de VRSR wordt op geheven en daarvoor in de plaats een bestuur komt dat uit zes leden en vijf gemeenteraads leden bestaat. Voorzitter en wethouder T. W. van der Steen verwacht van de sportraad nieuwe stijl slagvaar dig eroptreden. „Het is de taak van de sport daar zelf invulling aan te geven. Alleen je gezicht te laten zien op vergaderingen van de secties als je iets over je club te melden hebt, is niet de juiste weg. Bestuurders van sport clubs moeten meer gemotiveerd zijn voor de sportbelangen in Vlaardingen op te komen, De in vulling van de sportraad nieuwe stijl hangt echter in grote mate af van de gemeenteraad. De- vraag is of zij wel deel wil blijven uitmaken van de sportraad," V* VRSR-Iid P. Spek staafde met een negatief voorbeeld waarom)/ de motivatie van de leden van de-- sportraad thans zo gering is./ „Op een sectievergadering van. de overige buitensporten, waar van ik voorzitter ben, kwamen vorige week maar vier van de zestien leden opdagen. Op zo'n manier vraag je je af waar je mee bezig bent." De meeste leden zien het als een goede zaak dat het algemeen bestuur in. de nieuwe constructie verdwijnt. Er wordt onder meer mee be reikt dat daardoor kortere lijnen richting politiek ontstaan. „Het is dan wel te hopen/' op perde W20Ö0-raadslid J. Rans- huijsen, „dat de politiek bij het; werk van de georganiseerde' sport betrokken blijft. De politi ci moeten dan ook meer het maatschappelijk belang van de sport in "Vlaardingen gaan in zien. Andersom moet ook de, sport zich meer met de politiek gaan bemoeien." In september komt de VRSR met een voorstel aan de gemeen teraad -over de invulling van de sportrtaad nieuwe stijl en dan. zal blijken in hoeverre de poli tiek meedenkt met de georgani seerde sport in Vlaardingen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 3