13 Reijnhout bemiddelt verder zonder Oost in IOBS-rel GroenLinks tegen Indië-monument Raad stemt in met maatregelen tegen wachttijden bij schuldhulpverlening Rotterdams Dagblad Binnen D66 wordt al gedreigd met proces 'Op die voorwaarden kun je geen open overleg voeren' SGP/RPF/ GPV: A4 onder de grond - Nieuwe raadsleden Man moet baas terugbetalen Gestolen auto weer gevond Controles op snelheid Jongenjat spelcomputer Lastige hond Koperdieven aangehouden Waterweg Woensdag 3 juli 1996 Door Pieter Vermaas Schiedam Bewonersvereniging Schiedam-Oost gaat niet akkoord met de bemiddeling van wethouder A. Reijnhout (stadsvernieuwing), die de luchtwil klaren tussen bewonersverenigin gen en het bestuur van het Instituut Ondersteuning Bewoners in Stadsvemieuwingswijken (IOBS). De fractie van SGP/RPF/GFV in Vïaardingen dient vanavond tijdens de ge meenteraadsvergadering een motie in over de A4. De partij spreekt daarin uit dat als de rijksweg tussen Kethelplein en Delft 'toch wordt aange legd', die dan tussen Vïaardin gen en Schiedam 'volledig moet worden ondertunneld'. De motie is een verscherping van het voorstel dat b en w aan de gemeenteraad voorleggen. Vïaardingen is, evenals Schiedam en Delft, tegen aan leg van de nieuwe rijksweg. Maar, schrijft het Vlaardingse college, 'mochten er signalen wordenopgevangen dat de aanleg van deze weg onaf wendbaar dreigt te worden, dan zullen wij ons beraden hoe met de dan ontstane situatie dient te worden omgegaan' „Dat is ons een beetje te vrijb lijvend," stelt SGP/RPF/Gï*y-A fractievoorzitter M.W. Lens- velt,'die verwacht dat de rijks overheid de aanleg 'wel door zal drukken'. Daarom, stelt Lensvelt, moet Vïaardingen 'zich er nu al over uitspreken welk standpuntje gemeente dan inneemt. Om de overlast voor Holy-Noord te beperken moet de A4 dan wat hem be treft 'helemaal onder de grond'. Volgens de SGP/RPF/GPV hoeft dat niet zoveel duurder te worden dan een boven grondse aanleg. „Daarvoor moeten geluidsehermen -tot op sommige plekken wel der tien meter hoog- worden ge bouwd. Die moeten worden on derheid en gestut, dat kost toch ook een heleboel geld" Om de kosten binnen de per ken te houden, heeft de SGP/ RPF/GPV er niet te veel moeite mee als de A4 ten noorden van uriiiedam en Vïaardingen weer boven de grond komt. Aan de voorwaarde van Reijnhout dat de bewonersverenigingen hun gezamenlijke brief intrekken waarin, ze het vertrouwen in het IOBS-bestuur opzeggen, wil Oost niet voldoen. Zuid, Centrum en West zegden gisteravond wel toe hun handtekening van de brief te willen schrappen. Medio volgende week wil Reijn hout een 'zwaarwegend advies' uitbrengen. Op aandringen van West heeft de wethouder zijn ei sen iets verzacht. Zyn uiteindelij ke advies in de kwestie krijgt nu geen bindend karakter, maar een zwaarwegend karakter. Reijnhout ziet overigens nauwelijks verschil tussen beide formuleringen. Teleurgesteld Reijnhout is teleurgesteld in Oost. „We hebben Oost gepro beerd uit te leggen dat de brief van tafel moet, omdat die een bom vormt. De brief zet ons het mes op de keel. Maar ze begrepen het niet, of wilden het niet begrijpen." Reijnhout vreest dat verder esca latie het bestaan van het IOBS ernstig in gevaar brengt. Volgens Oost zijn het echter de bewonersverenigingen die het mes op de keel hebben gekregen. Zij moesten him brief intrekken en accepteren dat het advies van Reijnhout een bindend karakter krijgt. Bestuurslid M. Mont: „Op die voorwaarden kun je geen open ^pyerleg, waai Reijnhout altijd de mond vol van heeft, voeren. Wie garandeert ons dat onderhands niet al allerlei besluiten genomen zijn?" Oost neemt de wethouder ook kwalijk dat hjj gisteren met alle bewonersverehigingen afzonder lijk heeft overlegd. .Maar elke be wonersvereniging beleeft het IOBS anders," verdedigt de wet houder die opzet. „Bovendien wil den we voorkomen dat de bewo nersverenigingen met elkaar gaan meezingen." Deals Mont ziet er haar vermoeden in bevestigd dat er al deals zijn ge maakt en dat de wethouder twee dracht probeert te zaaien tussen de bewonersverenigingen. Het vermoeden van deals wordt ge voed door het feit dat de raadsle den M. Reuderink {PvdA) en E. D van Collenburg-In 't Hout (WD) deel uitmaken van het IOBS-be stuur! Mont: „Zolang politici zit ting hebben in het IOBS-bestuur kan een wethouder nooit onaf- Vïaardingen GroenLinks in Vïaardingen is evenals de fractie van W2000 tegen het oprichten van een monument voor Indië- gangers. Het is de bedoeling dat op de begraafplaats Emaus een marmeren gedenkplaat komt met de namen van dertien Vlaar dingse militairen die tijdens de oorlog in Nederlands-Oost Indié zyn omgekomen. De kritiek van beide partijen op het monument is dat daar politio nele acties aan ten grondslag lig gen. „Natuurlijk is elke aanvals- Maassluis - De gemeenteraad in Maassluis krijgt na het zomerre ces twee nieuwe leden. Groen links-raadslid A Dijkshoorn ruilt van plek met zijn vrouwelijke par tijgenoot E.V. Broeder. B: nen de D66-fractie maakt N. van Dijk plaats voor A G. Bijtenhoorn. De rui! binnen GroenLinks was twee jaar geleden bij het aantre den van de raad al afgesproken, Bijtenhoorn was reeds eerder raadslid, maar toen voor de PvdA oorlog fout, maar deze koloniale oorlog zeker. Het op deze manier gedenken van slachtoffers van een vuile oorlog, vlak bij het ge denkteken van de Geuzen, gaat ons te ver," aldus fractievoorzitter B. E. van der Velde van Groen links. Het was volgens Van der Velde beter geweest om een gedenkte ken te plaatsen waarmee „zou worden erkend dat Nederland verkeerd was". „Dat we een grove fout hebben gemaakt waardoor toen duizenden Indonesiërs en een paar honderd Nederlanders, vaak jonge jongens, zijn omgeko men." Dat GroenLinks tegen het monu ment stemt, heeft ook met het verleden van de politieke partij te maken. Van der Velde: „In de tijd van de politionele acties was er in elk geval één partij die zich als geheel daar fel tegen heeft ge kant, de CPN. Ook binnen de PvdA was er veel verzet. In feite is toen de scheiding der geesten ge start, wat uitmondde in de oprich ting van de PSP. En iedereen weet dat de CPN en de PSP-leden samen met PPR en de EVP 2ijn opgegaan in GroenLinks." hankelijk opereren." Het slepende conflict ontstond toen het IOBS-bestuur besloot dat de opbouwwerkers Frans Klijzen en Henk van der Velden van wijk moesten veranderen. Deze 'job ro tation' zou de kwaliteit van hun werk ten goede komen, meende het IOBS-bestuur. Hel schoot de bewonersverenigin gen in het verkeerde keelgat. Niet alleen wilden zijn 'hun' opbouw werkers houden, ook verweten zij het IOBS zonder vooroverleg be sluiten te nemen en buiten zijn bevoegdheden te treden. Vïaardingen In plaats van een algemene afdelingsvergadering, hebben de leden van DG6 in Vïaardingen gisteravond kunnen luisteren naar verklaringen van de twee kampen die elkaar mo menteel bestrijden binnen dc partij. Met een half uur stonden de ongeveer twintig leden, van wie sommigen nog niets wisten van de interne strijd, weer op straat. De rebellen J, Knieriem en J. de Wit merkten in hun verklaring nog even fijntjes op dat maan dagavond, toen zij met de Vlaar dingse partijtop bij het hoofdbe stuur waren, wethouder T.W, van der Steen hen had gedreigd met een proces wegens smaad. Dat zou dan worden aangespan nen naar aanleiding van het aan de orde stellen van de veelbe sproken gift van 2500 gulden, waarnaar de landelijk penning meester van D66 nu een onder zoek instelt. Knieriem en De Wit gisteravond: „Wij kunnen nu nog niet beoor delen of er niets onrechtmatigs heeft plaatsgevonden. Dat neemt niet weg dat wij best om open heid van zaken mogen verzoe ken." Los daarvan heeft het tweetal gisteren het bestuur aan geboden om 'samen' te werken aan de 'opbouw* van D66 in Vïaardingen. „Dat aanbod is or.s afgewezen," aldus de twee. Het bestuur herhaalde in de ver klaring de zetten: 'Anonieme gif ten van het bedrijfsleven hebben niet plaatsgevonden'. 'Het be stuur heeft de tegenvallende ver kiezingsuitslag aangegrepen om tot positieve actie over te gaan om tot betere resultaten en profi lering van de partij te komen'. Wan een regentesk optreden van fractieleden is bij het bestuur niets bekend, sterker nog, het be stuur acht de fractie van D66 sterk opereren in de coalitie'. „Zo'n verklaring en de houding van Wil van Rijn (fractievoorzit ter en het belangrijkste kopstuk van D66 in Vïaardingen, red.) gis teravond tegenover ons, zegt na tuurlijk alles," reageert Knie riem. „Van Rijn komt naast me staan, kijkt me heel minderwaar dig aan, snift drie keer en loopt vervolgens weg. Dat is nou pre cies wat ik bedoel met regentesk. Ik wjl best toegeven dat wij fel hebben gereageerd en dat het hier en daar wat minder had ge kund. Maar laten we dan over de problemen discussiëren. Het pro bleem is dat ze niet open staan voor kritiek. Door de partijbon^ zen wordt zeer onvolwassen ge reageerd. Ze zijn gewoon niet in staat om ook maar de gedachte by ze op te laten komen dat er weieens kritiek op hun functio neren zou kénnen zijn." Zie ook pagina 15: Anderen over het imago van D66 in Vïaardin gen. De handel- en wandelroute voert onder meer langs deTuiniaan. Foto Roel Dijkstra Naast de histori- X sche stadswandeling van de VW Schiedam heeft dejenever- stad sinds gisteren, ook een han- X delroute. Be nieuwe handel- en 1 ..'wandelroute, een initiatief van 1 'de ANWB en Stichting VSB Fonds .^Schiedam Vïaardingen, voert door de oude binnenstad I en de Plantage.: Het thema van '.dêïóuteis'deliandelsgeschiede- van de.Brandersstad. handel- en wandelroute loopt net even .iets anders dan de V VVy-wandeling, meldt M, Ros- man - van - de - gemeente Schiedam. Ook in de bijbeho-- "t-rende tekst, -die in samenwer- king met-de,VVV is gemaakt, :°'J;;zijn volgens Bosman andere ac centen gelegd. Deze beschrij ving, waarvan alleen nog een voorlopige versie is, maar die la ter in een boekje zal worden uit gegeven, vertelt over het han delsverleden van de stad. Ook over bijzondere gebouwen, die langs de route liggen wordt tekst en uitleg gegeven. Na de Geuzenroute die in maart in Vïaardingen is geopend, is de handel- en wandelroute de twee de wandeling die op initiatief van de ANWB en de VSB is ge realiseerd. Doei is de publieke, belangstelling voor cultuur en natuur te vergroten. Routes in onder meer Den Bosch, Waalre en Nuenen gingen de wandelin gen in Schiedam en Vïaardin gen voor. Het begin- en. eindpunt van de route is station Schiedam/Rot terdam-West Daar wordt, van- daag ook het informatiebord ge plaatst met daarop de routekaart en een korte beschrijving van de geschiedenis van' Schiedam" en de bezienswaardigheden' langs de route. Zeskantigebordjes moeten de wandelaars vervol gens de weg wijzen. De route voert langs het Prove niershuis aan de Schle» hét in dustriegebied waar de jenever stokerijen van. Dirkzwager bv staan, molen de Nieuwe Palm boom en een reeks branderij- panden aan de overkant van de Noordvestgracht. De wandeling gaat verder langs molen de Noord, met een lengte van 44,56. meter de hoogste mo len ter wereld. Aangekomen in het hart van het oude Schiedam loopt'de wandelaar langs het Zakkendragershuisje en over de Dam langs de classicistische Ko renbeurs, het centrum van de Sehiedamse handel in granen. Na het passeren van molen De Drie Koombloemen, gebouw Paulus en de Beursbrug komt de route op de Vismarkt terecht, waarvandaan de grotendeels af gebrande molen De Walvisch is te zien. Vervolgens komen het St. Jacobs Gasthuis, waar het Stedelijk Museum Schiedam is gevestigd, het Nationaal Coöpe ratiemuseum en het Nederland Gedistilleerd Museum de Ge kroonde Brandersketel aan bod, dat in de panden van een oude distilleerderij uit 1789 en 1795 z'n onderkomen heeft. Anders dan de WV-wandeiing loopt de handel-en wandelroute door de Plantage, één van de oudste stadsparken van Neder land. Daar zijn aan de Lange Nïeuwstraat het Bergershofje te zien en de toegang tot het Han delsentrepot Via de Tuinlaan, Plein Eendragt en het VW-kan- toor eindigt de wandeling dan weer op het beginpunt van de route, station Sehiedam/Rotter- dam-West, Door Jelle Gunneweg Maassluis Nog dit jaar worden maatregelen getroffen om de lan ge wachttijden bij het project Schuldhulpverlening in Maas sluis terug te brengen van zeven naar twee maanden. Als hiervoor extra geld nodig is, kan dat wor den gehaald uit het budget voor de sociale vernieuwing. Aldus stemde een meerderheid van de gemeenteraad gisteravond in met een motie van de CDA-fractie. De door de PvdA ingediende mo tie over hetzelfde onderwerp en van een soortgelijke strekking haalde onvoldoende stemmen. Dit voorstel ging nog een stapje verder, door te stellen dat uitbrei ding van de personele capaciteit noodzakelijk is om mensen met schulden zo spoedig mogelijk te kunnen helpen. Maar wethouder R. Timmers leek het extra inzet ten van tijdelijk personeel een te voorbarige maatregel. Hij gaf te kennen liever nog even 'de han den vrij te houden' bij de keuze van aanpak, om de raad in haar vergadering van 10 september een uitgewerkt voorstel te kun nen presenteren om onoplosbare en daardoor uitzichtloze situaties in de toekomst te voorkomen. Dat de motie van het CDA met overgrote meeiderheid werd aan genomen, was duidelijk tegen het zere been van de PvdA-fractie. Immers, het debat over het plaat selijk minimabeleid m Maassluis was op de raadsagenda terecht ge komen doordat de sociaal-demo craten eerder schriftelijke vragen aan het college hadden gesteld over de lange wachttijden bij schuldhulpverlening. Ook de door Timmermans geopperde be zuinigingen op het Sociaal Fonds Maassluis waren voor de fractie aanleiding voor schriftelijke vra gen. Woordvoerder A. Wustrow ..Als wij deze vragen r.'et hadden ge steld, had de CDA-fractie ook nooit de moed gehad een motie in te dienen. Wij noemden dat als kleine jongetjes in Rotterdam- West 'balletje afwachten en goai- tje schieten'. Een handelwijze waar wij verder van gevrijwaard willen blijven in de gemeente raad." De discussie over de wachttijden bij schuldhulpverlening werd overigens op aanraden van WD er J. Scheerstra gelijktijdig behandeld met twee andere pun ten op de raadsagenda- de bespre king van de Contourennota Wel zijn 1997-2000 en die van de be leidsnota's Kunst en Cultuur en het Gemeentemuseum. Wustrow kon zich daarin vinden: „Dan kunnen onze vragen mooi als kap stok dienen." De bundeling van discussiepun ten had wel tot gevolg dat de be raadslagingen niet altyd even hel der waren en bovendien urenlang in beslag namen. Ook werd de vergadering meerde nalen ge schorst omdat maa 1st vier mo ties werden ingediend. Naast de twee eerder genoemde waren er ook voorstellen van de fracties van D66 en WD. Het voorstel van D66 ora op korte termijn een ruimtelijke orde- ningsvisie te ontwikkelen voor de sportvelden in de stad, werd una niem aangenomen. Woordvoerder J. Lensselink had de motie inge diend omdat hij uit de contouren nota Welzijn had begrepen dat het college zich pas over de sportvoor- zieningen wil buigen, als er een keuze is gemaakt waar woning bouw in de stad moet plaatsvin den. De volledige raad was echter van mening dat de sportvoorzie- ningen met als 'restpost' be schouwd mogen worden. Ook de WD-motie werd aangeno men. zij het na flink tegenstribbe len van het college. De WD-frac- tie wilde niet. zoals het college had voorgesteld, de vaststelling van de Contourennota Welzijn en de beleidsnota's Kunsten Cultuur en het Gemeentemuseum aan houden tot de begrotingsbehan deling. Dat kon ook al tijdens deze raad, aldus de fractie. „Omdat de ze rapporten tot stand zijn geko men in nauwe samenwerking met de betrokkenen en omdat het be leid elk jaar kan worden bijge steld." aldus zegsman J.C.J. de Boer. Het college had flinke moeite met de toevoeging dat het beleid kan worden bijgesteld, als de financië le positie van de gemeente daar toe aanleiding geeft. Het tekst voorstel dat burgemeester J. Ster- kenburg hierop inbracht, kreeg echter niet de goedkeuring van de WD. Zodoende werd de motie on gewijzigd in stemming gebracht en met zeventien tegen vijf stem men (het college, GroenLinks en de RPF/SGP/GPV) aangenomen. PvdA-fractievoorzitter P. Rrom- dijk wilde daarop wel weten wat het dagelijks bestuur met deze uitslag van plan is. „Wij nemen de motie voor kennisgeving aan," antwoordde Sterkenburg zuinig. Waarop WD-fractievoonritter Scheerstra zalvend reageerde: „U kunt ook niets anders, want het is geen uitvoerende motie." SchiedamEen 31-jarige Haagse werknemer van een kledingwin kel in Schiedam moet zijn werk gever ruim 30.000 gulden terugbe talen. De werknemer stal tussen oktober 1995 en april 1996 kleding ter waarde van 25.000 gulden en een geldbedrag van 7ÜQ0 gulden. De kleding, waaronder kostuums, pantalons en overhemden, ver kocht hjj door aan vrienden en kennissen. Met de opbrengst be taalde hij zijn schulden. Hjj is in middels door zijn werkgever ont slagen. Vïaardingen De pol »e van Vïaardingen heeft gisteren op de Eleanorastraat in Vïaardingen een gestolen auto teruggevonden. Het voertuig stond, daar vermoe delijk al enkele maanden. De auto was op 10 april in de gemeente Enkhuizen (Noord-Holland) ge stolen. Maassluis/Vlaardmgen Bi snel heidscontroles in de gemet den Vïaardingen en Maassluis heeft de politie gisteren 66 hardrijders bekeurd. In Vïaardingen schreef de politie op de Maassluisseöijk 23 bekeuringen uit. Op de Indus trieweg en de Westlandseweg in Maassluis kregen 43 automobilis ten een prent. Bij beide controles heeft de politie 383 bestuurders gecontroleerd. Vïaardingen Een 16-jarige Schiedammer is gisteren aange houden omdat hij een spelcompu ter had gestolen uit een tas in een school aan de Van Limburg Sti- rumstraat. De Schiedammer ver klaarde dat hij het ding had mee genomen om er thuis even mee te spelen. Hij was vast van plan de computer ia ter weer terug te bren gen. Schiedam Een pittbullterriër heeft vanochtend rond één uur bewoners van de Van 's-Gravesan- destraat in Schiedam wakker ge blaft en gejankt. Het beest zat op het balkon zonder dat zijn 35-jari- ge bazin thuis was. De politie heeft de viervoeter van het balkon gehaald en meegenomen naar het bureau. De eigenaresse kwam het beest een tijdje later ophalen en kreeg direct een proces-verbaal wegens geluidsoverlast mee. Schiedam Drie Rotterdammers van 41,43, en 48 jaar zijn vanoch tend aangehouden omdat zij er van worden verdacht koper te hebben gestolen uit het oude ver zorgingshuis aan de Laan van Bo- lés m Schiedam. Het drietal stap te bij het zien van een politiewa gen snel in hun auto en reed hard weg in richting van de Hargalaan. Vervolgens werd een achtervol ging ingezet die in de Paradijs laan in Rotterdam eindigde. Daar vloog de vluchtwagen uit de bocht en kwam tegen een lantaarnpaal tot stilstand.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1