9 Vlaardingen blijft tegen A4 'Kinderen letten niet op huidskleur of afkomst' Busjeirap op Stmussplein TM TM Rotterdams Dagblad Spanning ioopt weer op in Schiedamse CDA Lensvelt 25 jaar in gemeenteraad Jongen (15) mishandeld Cassière houdt 40 mille achter Man beroofd Fietsendief aangehouden Gevaarlijk spelletje Maar als de rijksweg onverhoopt komt... dan moet 'ie onder de grond Provincie: verdiepte A4 door Midden-Delfland voor karitoor- verpakking- en decoratiemateriaal Tel.: (0186)604866t Waterweg Donderdag 4 juli 1996 Vlaardingen Het was gister avond een gedenkwaardige ge meenteraadsvergadering in Vlaardingen, memoreerde bur gemeester L. W. Stam tegen elf uur. ,,In de vier jaar dat ik voorzitter ben is het geloof ik de eerste keer dat u geen bij drage hebt geléverd." Stam sprak deze woorden tot raadsnestor M. W. (Rien) Lens- velt, De gemeenteraad stond even stil bij het feit dat de frac- tievoorzitter van de SGP/HPF/ GPV-combinatie 25 jaar lid is van de raad. Op 7 juli 1971 be gon Lensvelt ate lid van de PCG, de-Protestants Christelij ke Gemeenschap. Dat was des tijds de combinatie van SGP (de partij van lensvelt), CHU en AR. Na drie jaar werd dat een. Iijstverbinding van SGP en GPV, waaraan in 1978 de RPF werd toegevoegd Stam refeerde aan de 'maiden speech' van Lensvelt Daarin sprak hij zich uit tegen het subsidiëren van zondagsport (de toen nog profvoetbalver-'1 eniging Fortuna). „Het zou vandaag gezegd kunnen zijn aldus Sten. „Ja, dat is zo" zei Lensvelt Zijn fractiegenoot C.A. E. de Jonge noemde Lensvelt 'een bijzonder raadslid'. Volgens De Jonge is het uniek dat ie mand 'zo lang in de raad zit „Wij hopen nog vele jaren met elkaar samen te werken onder jou.w.bezielende leiding." Schiedam Een 15-jarige Schiedammer is gistermiddag mishandeld door drie leeftijdge noten. Op de Lorentzlaan sloeg het trio de tiener enkele keren met een stok op zyn rug. De jon gen is na het incident naar het Schieland Ziekenhuis gegaan voor onderzoek. Het slachtoffer was op weg naar het uitdeelpunt van zijn krantenwijk. Schiedam De politie van Schiedam heeft gisteren een 52- jarige vrouw uit Spijkenisse aan gehouden. Zij wordt ervan ver dacht haar werkgever, een zwem- badin Schiedam, te hebbentieslo- TenTHet afgelopen halfjaar zou ze 40.000 gulden hebben achterge houden om haar schulden af te km..enbetalen., Maassluis—Een 28-jarige man uit Rozenburg is gistermiddag in Maassluis beroofd van zijn porte monnee en sieraden. Dat ge beurde terwijl het slachtoffer rond 13.00 uur bewusteloos op de Stationsweg lag. De man heeft „soms last van epileptische aanval len en viel daardoor op de Sta tionsweg flauw. Vermoedelijk na ^enkele minuten kwam hij weer bij 'kennis en riep om hulp. Het duur de even voordat omstanders hem weer op de been hielpen. Daarbij ontdekte de Rozenburger dat hij 1 onder meer zijn trouwring, horlo ge en portemonnee kwijt was ge raakt. De politie wil graag in con tact komen met getuigen (010- 5913444). MaassluisEen 28-jarige man uit Maassluis is gisteravond aange- b o n nadat hij een fiets had ge- 'sto, vrt. De man, die de fiets bij het station Centrum een fiets had weggehaald, was gezien door een Hoek van HollandDrie jongeren uit Naaldwijk die woensdagmid dag in de duinen bij Hoek van Holland met een luchtdrukpistool speelden zijn hun 'speelgoed' kwijf Ze gaven het vrijwillig aan de politie voordat er ongelukken gebeurden, in overleg met de ou ders zijn de jongeren naar Bureau Halt gestuurd. Door Jan Rozendaal Vlaardingen Zonder de steun van de WD heeft de gemeen teraad van Vlaardingen gisteravond een brief verstuurd aan de minister van Verkeer en Waterstaat. Daarin staat dat de ge meente Vlaardingen onverkort tégen de aanleg van de A4 blijft, de rijksweg die het Kethelplein (Beneluxtunnel) met Delft moet verbinden. Daarnaast we» een motie aange nomen die was ingediend door SGP/RPF/GFV. Daarin werd ge steld dat, als de nieuwe rijksweg er op last van de minister toch moet komen, Vlaardingen er bij het rijk op moet aandringen dat de weg (tussen Kethelplein en de noordgrens van Vlaardingen en Schiedam) ondergronds wordt. Ook de WD steunde dit voorstel. Groenlinks en Socialistische Par tij waren tegen de motie. Volgens Van der Velde (Groenlinks) on dergraaft Vlaardingen met deze motie haar positie in de strijd te gen de aanleg van de weg. „Daar mee gaat u er vanuit dat u voor een voldongen feit staat. Dat die weg er toch komt. Daar gaan wij nu niet van uit." G. W. van Veelen, die namens de SGP/RPF/GPV de motie had inge diend, benadrukte dat in de motie staat dat pas als alle juridische mogelijkheden zyn uitgeput om de aanleg tegen te gaan, tot onder grondse aanleg moet worden overgegaan. Burgemeester en wethouders, die de motie onder steunden, hadden naar de me ning van de raad in hun brief te veel naar een open emde toege werkt. In de brief aan de minister stond dat Vlaardingen zich na een eventuele aanwijzing van het rijk - wat erop neer komt dat de loka le overheden moeten slikken wat 'Den Haag' besluit, of ze willen of niet - zou beraden op haar posi tie. Dat was naar de mening van de gemeenteraad te vrijblijvend. Wethouder K van der Windt (mi lieu) merkte op dat deze motie verder gaat dan de zogeheten 'U- polder constructie' van Rijkswa terstaat. In het geval van een tun nel verdwijnt de weg helemaal en kan de grond er bovenop voor an dere doeleinden worden gebruikt. Zinloos Overigens vond WD-fractievoor- zitter A. de Lange de hele discus sie over vóór (zijn partij) of tégen (de rest van de raad) 'met aan de orde'. „Want," stelde de liberaal, „in principe heeft het kabinet al lang besloten dat de A4 er komt. Vlaardingen kan beter alle inzet richten op een zo milieu-vriende- iijk mogelijke inpassing." Andere fracties spraken tegen dat het pleit al is beslecht. „Het kabi net had destijds ook al beslist dat de kruisraketten in Nederland zouden komen, maar door het ver zet is dat niet doorgegaan," zei J. Ranshuijsen (W2Ö00). A Vugts (SP) zocht het dichter bij huis en refereerde aan de discussie rond de vuilstort in de Lickebaert. Ook wethouder Van der Windt vond de conclusie van De Lange 'voorba rig1: „In de discussie rond het tra cé-besluit wordt ook de nui-optie (géén A4, red.) besproken. En ook al heef* "te minister signalen afge geven dat de rijksweg er moet ko men, in de Tweede Kamer is de besluitvorming nog niet uitge kristalliseerd." De discussie gisteravond werd pittig omdat de WD maar bleef hameren op het belang voor de werkgelegenheid. En dat blijk baar de andere partijen die werk gelegenheid niet belangrijk vin den. Ranshuijsen (W20Q0) noem de dat 'een belediging voor de he le raad', omdat „wij juist heel veel oog hebben voor de werkgelegen heid en de sociaal zwakkeren in Vlaardingen". „Bovendien," voegde hij daaraan toe, „moet nog worden bewezen dat de A4 goed is voor de werkgelegenheid in Vlaardingen". Waarop Van der Velde (Groen links) reageerde: „De auto's den deren alleen maar voorbij." Door Henk de Kat Den Haag De provincie Zuid- Holland wil dat rijksweg A4 een verdiepte passage krijgt door de groene bufferzone van Midden- Delfland. Dat standpunt is giste ren ingenomen door de verkeers- commissie van provinciale staten. De voorkeur van Zuid-Holland voor een verdiepte ligging bete kent dat het rijk een som van 780 miljoen gulden méér op tafel moet leggen dan voor de boven grondse aanleg, waarvan tot nu toe steeds sprake was. Een grote politieke meerderheid schaarde 2ich gisteren achter de opvatting van WD-gedeputeerde T. Jansen dat het omstreden rijks weg-gedeelte door Midden-Delf land -een zeven kilometer lang stuk tussen Delft en Schiedam/ Vlaardingen- het best kan wor den aangelegd volgens het on langs ontwikkelde 'U-polder'-sys- teem. Er wordt dan een sleuf ge graven door het veen, waarin een dikke waterwerende folie wordt aangebracht als bedding voor de snelweg. Op die manier komt de A4 uit het zicht te liggen. Wel blijft de bovenkant van de weg op maaiveld-hoogte open. Hier en daar moeten ecologische bruggen komen, zo wil de provincie. De WD-fractie pleitte er ook nog voor om de verdiepte weg meteen drie rijstroken per weghelft te ge ven. Gedeputeerde Jansen vond echter twee banen van twee stro ken (wel met ruimte voor latere uitbreiding) op dit moment vol doende. Zuid-Holland gaat haar stand punt nu overbrengen aan het mi nisterie van Verkeer en Water staat, dat bezig is met een in spraakronde over het rijksweg gedeelte door Midden-Delfland. Het kabinet wil na bestudering van alle reacties in oktober met een ontwerp-tracébesluit komen. Het definitieve oordeel daarover door de Tweede Kamer is gepland in september volgend jaar. De brede steun gisteren binnen provinciale staten voor een ver diepte aanleg lijkt ondertussen te bevestigen dat op het Binnenhof de politieke bereidheid groeit om inderdaad extra geld uit te trek ken voor een milieuvriendelijker inpassing van de A4 door Midden- Delfland. Het Rotterdamse sta tenlid H.Ramaer(GroenL'" s/De Groenen) zei dat Rijkswaterstaat volgens zijn informatie zelfs al he lemaal niet meer denkt aan een bovengrondse aanleg. Door Carel van der Velden Zo'n veertig kinderen hebben gistermiddag op het J. Straussplein meegedaan aan de voetbalkennis. Tussen af en toe een regendruppeltje door dribbelden ze met de bal aan de voet over het (ietwat lange) gras en knalden ze een stapel busjes omver. Volgens organisator wijkcentrum De Blauwe Brug was het zo'n succes dat de voetbalkennis de komende maanden door Schiedam zal trekken. Foto Roei Dijkstra Schiedam Na een tumultueus conflict in het najaar van 1995 opereert de Schiedamse CDA- fractie onder leiding van de nieu we fractievoorzitter B. Kaptein ogenschijnlijk als een eenheid. Na het vertrek van de raadsleden Baart en Gelderblom-Hupse leek alles weer pms en -vree in de frac tie, die verleden, jaar werd ver scheurd door het zogenoemde whisky-incident in Zweden. De liefde is echter over. De CDA'ers Schoenmakers en Kaptein zijn niet langer 'on speaking terms'. Schoenmakers was verleden jaar het doelwit nadat hjj in Zweden tijdens een raadstripje op straat whisky had ingeschonken voor enkele reisgenoten. Zijn fractie genoten Kaptein en Gelderblom- Hupse rapporteerden het incident aan de toenmalige fractievoorzit ter Baart. Het drietal wilde Schoenmakers op grond van die gebeurtenis uit de fractie zetten, maar daar stak een onderzoeks commissie onder leiding van oud minister Van Dijk een stokje voor. Baart en Gelderblom-Hupse stap ten op en Kaptein werd de nieuwe fractievoorzitter. Er werden scherven opgeruimd. Kaptein moest slikken toen Van Dijk rap porteerde dat de fractie in de fout was gegaan met haar snelle oor deel dat Schoenmakers zijn raadszetel moest opgeven. Schoenmakers was woedend op de fractie, niet in het minst op Kaptein. Omgekeerd nam de nieuwe fractievoorzitter het Schoenmakers kwalijk dat hij Door Jan Rozendaal Vlaardingen De mooiste mo menten bij het internationale kin derdagverblijf Roots in Vlaardin gen vinden meestal plaats als de ouders hun kind op komen halen. Dan wordt een Nederlandse moe der door haar zoontje meege sleept naar een vriendje of vrien dinnetje van Somalische, Turkse of Antilliaanse afkomst. Or. te la ten zien met wie hij de hele dag heeft gespeeld. „Want kinderen letten niet op huidskleur of afkomst. De ouders worden dan door hun kinderen voor het blok gezet om te probe ren een praatje te maken met ie mand uit een andere cultuur. Zo'n gesprek dat ze uit zichzelf niet zo snel zouden beginnen. Dat is leuk om te zien," zegt Atie Rans huijsen, Zij is directeur van Roots, het kin dercentrum in de Babberspolder dat morgen het eerste lustrum viert. Met onder meer een draaior gel, peutertheater, kinderspelen voor ouders en een lampionnen- optocht door de wijk. Oud Het initiatief voor een internatio naal kinderdagverblijf in Vlaar dingen is ai bijna acht jaar oud. Migranten dienden by de ge- In hetVlaardingse internationale kinderdagverblijf Roots spelen en eten kinderen van alle nationa liteiten met elkaar. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra meente een verzoek in waarin werd aangedrongen op meer aan dacht voor migranten-kinderen. Dat bleef liggen totdat er stimule ringsgelden van de rijksoverheid beschikbaar kwamen. Behalve dat Roots veel kinderen - de helft is Nederlands- van verschillende nationaliteiten telt, is het ook een opleidingscentrum voor buitenlandse meisjes die in de kinderopvang willen werken. De afgelopen vijfjaar zijn er vijf tien leerlingen (ook uit Schiedam en Rotterdam) opgeleid, die in middels allemaal zijn geslaagd voor het diploma. Het is dus zowel onder kinderen als leidsters een wirwar van cultu ren. Met alle verschillen cn taal problemen vandien. Ranshuijsen: „Er zijn culturen waar het heel normaal is dat kinderen worden geslagen. By ons gebeurt dat na tuurlijk niet. Eetgewoonten zijn natuurlijk ook heel anders. Ver der zijn buitenlandse ouders soms heel wantrouwend. Dan staat er plotseling een vader bin nen die komt kyken of er toch echt geen varkensvlees wordt ge geten," Ranshuijsen merkt ook het ver schil tussen buitenlanders onder ling. „Joegoslavische ouders zijn van voor de oorlog die hun land verscheurde al bekend met kin deropvang. Je merkt dat zij daar wat makkelijker mee omgaan. Marokkaanse en Turkse moeders die overwegen om hun kind bij ons te brengen staan vaak onder grote druk. Van hun man, maar ook van de omgeving. Kinderen opvoeden moetje zelf doen, wordt ze dan verteld. Terwijl Somaliërs bij voorbeeld zich juist weer heel snel aanpassen. Die mensen zyn gevlucht uit hun moederland en hebben er behoefte aan zichzelf snel aan te passen en een plekje in de Nederlandse samenleving te veroveren. Om die taalcursus te volgen moeten ze dan hun kind 'bijvoorbeeld een halve dag per week hier onderbrengen." Coctacten Ranshuijsen bepleit dat dit eerder goed dan slecht voor een buiten lands kind is. „Ze maken hier een enorme ontwikkeling met hun Nederlandse taal door. En ook de sociale contacten met andere kin deren van andere nationaliteiten, is natuurlijk heel goed voor ze. Maar vooral die taal. Ze leren op een heel speelse manier Neder lands praten. Dat is ook goed voor ze als ze naar de basisschool gaan. Dan hoeven ze na schooltijd of in de pauze geen extra taalonderwijs te volgen. En het maakt het voor de leerkrachten daar ook een stuk makkelijker. Bovendien hebben wij hier veel meer mogelijkheden om een kind in de gaten te hou den." Roots heeft in totaal 114 kinderen die een aantal dagen in de week komen. Er zyn drie groepen voor '•onderen van 0 tot 4 jaar die de he- dag blijven en er is een groep voor buitenschoolse opvang (4 tot 13 jaar). Elke groep, die niet gro ter is dan twaalf of dertien kinde ren, heeft twee leidsters. Afhan kelijk van het salaris dat de ou ders verdienen, moet tussen de 19 en ruim 200 gulden per kind, per maand worden betaald voor één dag per week. „Dat te echt niet duur. Je moet re kenen dat daarbij ook de voeding en de luiers zitten," zegt Rans huijsen op het moment dat er ach ter haar weer een nieuwe doos Pampers wordt aangebroken. Het loopt tegen half vier en de laatste peuters zijn net wakker ge worden. In een zaaltje staan hun wiegen naast elkaar. De grotere kinderen slapen boven. Een vieze luierlucht komt uit de wasruimte. Maar die ruiken de kinderen al lang niet meer, want die zijn even verderop lekker aan het spelen. 'kwade dingen' had beweerd. Ondanks de gevoeligheden werd een nieuwe start gemaakt Zand erover, alle neuzen dezelfde rich ting uit Met dergelijke uitspra ken vertolkten Schoenmakers en Kaptein hun goede voornemens. Maar krap een halfjaar later pra ten ze niet met elkaar. Gistermid dag bij de presentatie van het" groenstructuurplan. werd Schoen makers straal genegeerd doorzijn fractievoorzitter. Ook Schoenma kers lijkt Kaptein op dit moment te ontlopen. Dergelijke publieke uitingen van antipathie worden de laatste weken vaker gesigna leerd in Schiedam. Het gedrag van het duo is een rij ke voedingsbodem voor geruch ten, maar fractieleider Kaptein wil weinig over de zaak kwyt „Je kunt geruchten publiceren, daar heb ik niks mee te maken." Waarom geven jullie openlijk ui ting aan het bestaan van een con flict? „Als mensen dat zien is dat voor hen kennelijk het signaal dat er iets is voorgevallen. Ik ga daar niks over zeggen. Dan komt mor gen de volgende en hebben we weer weken gelazer in de krant Ik hoop dat Theo Schoenmakers er ook niks over kwijt wil." Schoenmakers: „Bert en ik gaan niet naar openbare bijeenkom sten om met elkaar te spreken. We komen in de eerste plaats om te praten met voor de politiek be langrijke partijen n» de ïted. Daar wil ik het by laten." Binnen de gemeenteraad is het al langer bekend dat het rommelt in het oppositionele CDA „Het is duidelijk at Schoenmakers voortdure» de huid wordt ge zeten door partijgenoten," zegt een politicus uit de hoek van de coalitie. „Hij wordt getreiterd, het is een voortdurende campagne met als enige doel hem uit rijn tentte lokken. Als een hond wordt hy kort aan de lijn gehouden, in de hoop dat hij zich laten provoce ren. In dat geval hebben ze een stok om de hond te slaan." Aan de onderhuidse spanningen liggen geen politieke tegenstellin gen ten grondslag, meent de zegs man te weten. De ijzige houding van Kaptein vormt volgens hem een onderdeel van een zorgvuldig georchestreerde campagne. „De jaloezie in die party is enorm. Schoenmakers heeft gevoel voor publiciteit en een goed deductief vermogen. Andere CDA'ers zijn kennelijk niet interessant genoeg voor de krant. Het is afgunst in de richting van het knapste jongetje van de klas." Een tweede zegsman meldt dat hij al enkele maanden onraad ruiktTijdens een tripje met de raad naar Wales vertelde Kaptein dat het hem goed zou uitkomen als de college-partijen Schoenma kers in het vervolg wat harder zouder aanpakken. We hebben besmuikt gelachen en ons afge- vrr '1 of het wel goed gaat in die In kon Kaptein onvol- u i.ue ora te weten of het een grap was of niet. Maar het betrof in ieder geval een verzoek dat bui ten alle verwachtingen valt die je van elkaar kunt hebben." Showroom: Buitendijk 6 f Ingang Oranjestraat- 3274BAHEINENOQRD Openingstijden: Maandag van 9.00 - 21.OO uur - Dinsdag t/m Vrijdag van 9.00 -17.00uur r,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1