13 Flat weg voor metro Jongeren bouwen eigen skatebaan Hevige wind veroorzaakt overlast Rotterdams Dagblad Bewoners moeten hun huis verlaten Gokschulden dreven caissière Twee branden in keukens Gewonden bij auto-ongeluk Accu ontploft Bioscoopje pikken op het strand Celstraffen geëist na verzinnen overval Groenlinks windt zich op over uitlatingen burgemeester DOE MEE EN WIN! Bel 06 - 350.14440 SAT1VAR JUWELIERS -• Waterweg Vrijdag 5 juli 1996 Schiedam Aan de J. C. van Markenstraat in Schiedam moe ten 48 gezinnen hun woning verlaten in verband met de komst van de metro. De flat (oneven nummers) moet eind vol gend jaar leeg zijn. Op een emotionele bijeenkomst in de kerk Johannes de Doper aan de Mgr. Nolenslaan gisteravond, waarop zo'n tachtig mensen af kwamen, zijn de bewoners na der geïnformeerd. Vier jaar geleden zijn de bewo- ners van twee identieke flats aan de J.C. van Markenstraat (even nummers) en Ch. Th. Storkstraat al op de hoogte gesteld dat hun woning in 1997 of 1998 met de grond gelijk wordt gemaakt. Dat gebeurt in het kader van het Be- heerplan Nieuwland. Daarbij ho ren ook 27 nabijgelegen wonin gen aan de Mgr. Nolenslaan. Door nieuwbouw moet de wijk worden opgepept Dat nu ook de flat met oneven nummers tenonder gaat aan de slopershamer heeft te maken met de komst van de metro. Die door klieft'het gebied. Volgens de ge meente blijft er als de flat niet wordt gesloopt een te klein gebied over om een 'kwalitatief goed ste debouwkundig plan' te ontwikke len. Een 'groot aantal bewoners is enorm geschrokken van de on heilstijding. Een woordvoerder van de gemeente zegt zich te kun- nen voorstellen dat het 'pijnlijk en vervelend' voor hen is. Ge meente ën- de flateigenaar Wo ningstichting Noordvest hebben SchiedamDe 52-jarige caissière van het gemeentezwembad Zuid: die heeft bekend 49.000 gulden uit de kas van het bad te hebben ge stolen, deed dat omdat ze gok schulden had. De vrouw heeft in de periode maart tot en met juni 1996 het geld uit de kas gestolen. Zowel de politie als gemeente is een onderzoek gestart naar hoe het mogelijk is dat de vrouw zo veel geld kon stelen. Vlaardingen De brandweer van Vlaardingen is gisteren druk in de weer geweest met het blussen van twee kleine brandjes. In de keu ken van een woning aan de Sta tionsstraat vloog een pannetje met frituurvet in de brand. Nie mand raakte daarbij gewond. Iri een keuken van eén woning aan de Madridweg was de bewo ner bezig met het uitkoken van spenen. Toen de bewoner weg ging vergat hij het vuur onder het pannetje uit te zetten waardoor de spenen gingen branden. Een voorbijganger die een dikke rook wolk irit het pand zag komen, sloeg ai.'HTt. De brandweer had het vu4ur snel onder controle. Alle huisdieren die zich in het pand bevonden werden gered. Schiedam Drie automobilisten zijn gisteren gewond geraakt bij een ongeluk op de Van Heek straat in Schiedam. Een 37-jarige bestuurder moest met nek en rug klachten worden overgebracht naar het ziekenhuis. Het ongeluk ontstond toen één van de automobilisten stopte om een parkeerplaats te vinden. De automobilist die daarachter reed kon op tijd stoppen maar een der de knalde boven op de tweede die vervolgens tegen de instekende auto knalde. De bestuurder van de middelste auto was er het ern stigst aan toe en werd naar het ziekenhuis vervoerd. Schiedam Een 33-jarige Rotter dammer is gisteren gewond ge raakt nadat de accu in zijn boot ontplofte. De boot lag afgemeerd In de Jachthaven in Schiedam. De Rotterdammer werd met ademha lingsmoeilijkheden overgebracht naar het Schieland Ziekenhuis. gisteravond toegezegd de bewo ners 'zo goed mogelijk te willen helpen'. Het is de bedoeling dat zij in au gustus een uitnodiging krijgen voor een individueel gesprek met de huisbaas. Daarin kunnen zij hun wensen voor een nieuwe wo ning kenbaar maken. Verder is hen meegedeeld dat ze meer kans hebben bij het invullen van een bon in de Woonkeuzekrant. De flatbewoners worden nu aange merkt als 'stadsvernieuwingsur- gent' en komen daardoor hoog op de prioriteitenlijst. Volgens de bestaande regeling in' Schiedam hebben de tot vertrek gedwongen mensen recht op een - verhuiskostenvergoeding van vierduizend gulden. Daarboven op krijgen ze na verhuizing drie maanden huur terug. Dat komt neer op een bedrag van rond de vij ftienhonderd gulden. Net verbouwd Een aantal bewoners heeft al te kennen gegeven die vergoeding onvoldoende te vinden. Iemand die pas in de flat is getrokken ver telde dat hij zijn huis net voor der tigduizend gulden had verbouwd. Een ander maakte melding van nog geen halfjaar geleden aange schafte nieuwe vloerbedekking, die wellicht niet in zijn nieuwe woning past. De woordvoerder van de gemeen te1, zei geen toezeggingen te kun nen doen dat die kosten allemaal' worden vergoed. „Wij zuilen dat van geval tot. geval bekijken. Ik kan me bijvoorbeeld voorstellen dat degene met nieuwe vloerbe dekking een woning krijgt aange boden in een nagenoeg identieke' flat even verderop. Dat soort din gen proberen we zo goed mogelijk te regelen. Dat houdt dus in dat we niet per se met een zak geld aan hoeven te komen." Hoek van Holland Het strand van Hoek van Holland veran dert morgen in een immens grote openlucht bioscoop. Op. een wide screen projectie scherm van maar liefst twintig meter breed en veertien meter hoog, het formaat van een fiat gebouw van zes verdiepingen, is dan om 22.30 uur de speel film 'Waterworld' met Kevin Costnertezien. Dit is meteen de Nederlandse première van 'Hollywood aan zee' van organisator Beach Mo vie. Zeven wéken lang kunnen liefhebbers gratis elke v/eek op het Hoekse strand terecht voor een vertoning van telkens een andere film. Op het program ma staan kaskrakers als Juras sic Park, The Mask, Nell, French Kiss en True Lies. Voor het evenement worden twee projectoren van elk onge- veer zevenduizend watt, een geluidsinstallatie met sterke speakers en een super wide screen gebruikt. Het scherm wordt bevestigd tégen een op blaasbaar object, een soort springkussen, dat op het strand wordt geplaatst; Volgens woordvoerster A.: van der lindenvan een Eindho- vens reclame- en-marketing bureau is er nooit éérder in Ne derland eeii film in de open lucht op een scherm van derge lijk reuzeformaat vertoond. „Het wordteen soort walk-in bioscoop. Bezoekers kunnen tijdens dé voorstelling binnen wandelen of weggaan. Strand paviljoens krijgen de mogelijk heid om.stoelen buiten te zet ten en drankjes te serveren. Net'As in de bioscoop begint de voorstelling met commer cials en -trailers van nieuwe films. Ook voor dé pauze en daarna worden er een paar re clames van voornamelijk spon sors gedraaid," licht Van der L-i. n toe. Of h .t evenement een kans van s igen hééft, hangt voor een belangrijk deel af van net weer. De voorstellingen kun- nen niet doorgaan als hel re gent. „We houden angstvallig de weerberichten in de gaten. De apparatuur en het scherm zijn in een uur opgebouwd, dus daar kunnen ;we tot vlak voor de voorstelling mee wachten." Jongeren in Holy sjouwen tegels om sa men met de gemeentenet skate-plein te vergroten. Nu kunnen we zelf beslis sen Foto Dennes van der AeVRoel Dijkstra Door Rob Heijnsdijk VlaardingenTwee skaters staan op de nog natte 'half-pipe' aan de Amsterdamlaan in Holy-Noord. Met hun voeten verspreiden ze het regenwater zodat de baan sneller op droogt. Klappend in haar hander. komt An gela van Peufflik van Stichting Welzijn op ze af: „Kom op jongens. We hebben nog wat hu-p nodig. Vanmiddag js die baan wel droog." Er moeten tegels worden gesjouwd. Het skate-plein wordt vergroot. De uitbreiding van het plein vindt plaats in het kader van 'Premie op Actie'. De ge meente stelt geld beschikbaar als jongeren zelf meewerken aan het project. Justin (18 jaar) vindt dat i rirr.a: .Als de gemeente iets doet. gaat het meestal toch verkeerd. Dan bouwer, ze dingen waar je niets aan hebt. Nu kunnen we zelf beslissen." Hij haalt een plan uit zijn rugzak en laat zien wat er moet gebeuren. Het plein wordt groter cn er komen diverse objecten waar op boarders en skaters zich kunnen uitle ven. Snelheid maken op steile kanten, springen over schansen en 'grinden' na tuurlijk - met het board of de skates over een randje glijden. Al een jaar wilden de jongeren een uitbrei ding. Via de wijkagent kwamen ze bij het wijkbeheerteam. Van het oorspronkelijke idee om zelf fondsen te werven kwam niet veel terecht, maar het het Premie op Actie project is een'succes. Be jongeren maakten zelf een'plan en stelden lijsten op zodat er élke dag een aantal aanwezig is om stenen èn zand te sjouwen. Ook zoeken ze nog steeds naar sponsors, voor een extra uit breiding. Uniek Agela van Peufflik begeleidt de jongeren. Ze noemt het project uniek. „Dt jongeren bewijzen nu dat ze niet alleen maar slopers zijn, ze willen best iets positiefs deen. Van ochtend stonden ér al tien in de regen klaar om te helpen. En ze werken allemaal sa men, skaters en boarders naast elkaar, geen probleem." Ook de dienstenMiüeu en - Stadswerk van de gemeente Vlaardmgen verdienen een pluim, vindt ze. „Ze hebben echt naar de jongeren geluisterd." Hoewel er zes jongens op de ochtendlijst staan, is het vooral Sander (14) die werkt. Als hij voorbij lóópt met een kruiwagen spuugt hij eens op de grond. „Hard werken' hoor, het is best wel zwaar." Erg vindt 'ie het niet, want hy gaat binnenkort toch op vakantie. Bovendien heeft hij werkha' schoenen. En weg is hij weer: sprintend met de kruiwagen om een vrachtje nieuwe tegels te halen. Toch vindt Ranko (14). dat er niet hard ge noeg wordt gewerkt. Hy loopt op een groep je af „Werken moeten ze," roept hij. Heeft hij zelf al wat gedaan? „Ik heb al minstens tien tegels gesjouwd. En ik sta voor drie da gen op de lijst." Angeia heeft goede hoop dat de skatebaan op tijd klaar is. „üe jongens zijn nu even lunchen, maar het komt wel af. Anders wer ken we gewoon wat harder." Even tater loopt ze zelf met een kruiwagen om het goede voorbeeld te geven. „"We hel pen hier elkaar," zegt ze. Ook Justin benadrukt de goede sfeer op het terrein. „Normaal hebben skaters eri boar ders een hekel aan elkaariMaar hier is ie dereen hetzelfde. Boarders zijn wat ruiger, dragen andere, schoenen en hebben een ketting aan hun portemonnee, maar we werken allemaal samen. Al kom je in een Wibra-broek en een tnii van Zeeman. Als je maar gezellig bent." Op 11 juli moet de klus af zijn. Dan komt wethouder T. W. van der Steen van wijk- eri buurtbeheer om het terrein officieel te ope nen en geven skaters een demonstratie. De hevige wind zorgde giste ren voor nogal wat problemen in Vlaardingen en Schiedam. Op de Professor Kamerlingh Onneslaan begon door de wind een bouwsteiger een ei gen leven te leiden. De stei ger was niet stevig genGeg bevestigd aan het pand en werd door de wind weggebla zen. Doordat aan de onder kant wieltjes waren bevestigd heeft de steiger zo'n twaalf meter over straat gereden en kwam tegen een auto tot stil stand. In Vlaardingen waaide rond 20.00 uur aan de Burgemees ter Verkadesingel een kas tanjeboom om. De boom viel tegen het dak van een wo ning. De brandweer moest er aan te pas komen de boom weg te haren. Op de Spoorsin- gel viel een boom op een auto en ook in de Waalstraat werd een auto beschadigd door af gerukte takken. Foto Roel Dijkstra Door Danielle Hermans Vlaardingen Groenlinks in Vlaardingen heeft zich opgewonden over de uitlatingen van burgemeester L. »V. Stam over de aanleg van de A 4. In zijn functie als lid van het dage lijks bestuur van de Stadsregio heeft de eer ste burger van Vlaardinger. ervoor gepleit ce nieuwe rijksweg van het Kethelplein, dwars door Midden-Delfland naar Delft, in een tun nel aan te leggen;. „Dat staat natuurlijk haaks op het standpunt van Gaardingen. Het gemeentebestuur;is te gen die rijksweg. Het past leden van het colle ge van burgemeester en wethouders dan ook niet om met alternatieven op de proppen te komen," aldus. Groenlinks-fractievoorzitter B. E. van der Velde. Hjj diende er een - mede door SP en W2000 ondertekende- motie over in. Daarin werd het college van b en w van Vlaardingen ge vraagd „er op toe te zien dat er uit 'politiek' Vlaf-.-dingen één soort geluid komt en wel een dui'lelijke stellingnanie tegen de aanleg van de A 4." Burgemeester Stam zei in eerste instantie dat de gemeente Vlaardingen op dat moment (medio juni) nog geen officieel standpunt had ingenomen. Pas afgelopen woensdagavond is de inhoud van de brief voor de minister ('te gen aanleg1) vastgesteld. Daarna legde hij uit dat hij als lid van het dagelijks bestuur van de Stadsregio andere belangen heeft te verdedi gen. „Daarbij moetik dus proberen om de onder werpen vanuit éeri regionale invalshoek te bekijken. Af en toe kan dat afwijken van het plaatselijke standpunt." aldus Stam. De Stadsregio is voor het aanleggen van de A 4. Van der Velde: „Dat is precies wat wij tegen de huidige Stadsregio hebben. Een niet-de- mocratisch bestuur. Mensen met dubbele pet ten op die zonder ruggespraak mét het gé- meen tebestuurwaardoor ze zijn afgevaardigd standpunten kunnen verkondigen. Daarom vinden wij dat dit regiobestuur niet langer zo mag functioneren." Geen stemming Groenlinks heeft onder meer om die reden na het afblazen van de stadsprovincie al haar vertegenwoordigers uit het regiobestuur te ruggetrokken. De motie van GroenLinks werd overigens niet in stemming gebracht. Van der Velde trok.zijn motie, die niet op een meerderheid kon rekenen, aan het einde van de beraadsla gingen iri. Rotterdam/Schiedam Direct na dat hij de vrachtauto met een la ding sigaretten en drank ter waar de van ruim 300.000 gulden had overgedragen aan zijn maatje, had hij ai spyt van het hele plan. Maar toen was het al te Iaat om de geplande diefstal van de goederen tegen te houden.„Ik stond onder enorme druk," verklaarde de 35- jarige H. B. uit Spijkenisse giste ren voor de Rotterdamse recht bank. Na veertien jaar trouwe dienst als vrachtwagenchauffeur bij Bos man Bonded Stores uit Schiedam ging de Spijkenisser vorig iaar mei in de fout. Op 3 mei 1995 rt^d hij met een - die dag geladen - vracht drank en sigaretten naar een verlaten parkeerplaats in het Brabantse Fijnaart. Daar werd hij opgewacht door twee compag nons, de 35-jarige D. T. uit Spijke nisse en de 27-jarige M. van den B. uit Schiedam. Het drietal zette een overval in scène waarna de chauffeur in de :v.:v van de Schiedammer stapte ergens in België geboeid werd .vhtergelaten. De ander ontferm de zich over de vrachtauto en ver nielde de tachograaf en de kilo meterteller van de truck. De ge stolen waar werd opgeslagen in een loods in Oud-Beijerland. De Schiedammer, die de loods van zijn ex-werknemer huurde voor duizend gulden per week, ver kocht de spullen aan de 36-jarige C. van de V. uit Schiedam. Deze betaalde de Schiedammer slechts 28.000 gulden en 'ging er met de rest van het geld vandoor'. Een dag latrr trof de politie de leeggeplunderde vrachtauto aan in de buurt van Numansdorp. De sporen die op de truck werden ge vonden en de weinig geloofwaar dige verklaring van de chauffeur, brachten het vooropgezette plan aan het licht. Brein Tijdens de rechtszitting werd niet duidelijk wie hei brein achter het plan is geweest. Volgens de chauf feur nam de Spijkenisser, die hjj omschrijft als 'een vage kennis', het initiatief. Na enkele gesprek ken voelde hij zich vreselijk on der druk gezet door de man. „Hij stond me telkens op te wachten en zei dat we door moesten gaan met het plan omdat hij anders werd afgeschoten." aldus de chauffeur, die nauwelijks-uit zijn woorden kwam. De Spijkenisser wees deze be schuldigingen van de hand en verklaarde dat de chauffeur hém juist had lastiggevallen. „Bijna elke dag kwam hij me vertellen wat hij de volgende dag in de vrachtwagen zou vervoeren," al dus de man die de derde compag non, de Schiedammer, bij het complot betrok. Omdat de op brengst van de buit tegenviel, be sloten de twee het geld onderling te verdelen. De chauffeur werd gemakshalve over hét hoofd ge zien en kon naar zijn aandeel flui ten. „Er viel niet veel te verdelen Maak kans ap een prachtige briljanten ring t.w.v, ƒ950,- en hij Iiet;aeb*°raf niets meer van zich horen," gaf de Spykeriisser als verklaring. Voor de officier van justitie mr. J. H. J. Harmejjer is de zaak klip en klaar. „De drie verdachten hebben de zogenaamde overval deskundigen koel in elkaar gezet. Alles was iri kannen en kruiken Ze hadden elkaar nodig om het plan uit te voeren. Ik hoor geen woord van spijt naar Bosman zelf. Ze vinden de kwestie alleen maar. spijtig voor henzelf. De opbrengst viel tegen, ze verliezen hun baan en hun huwelijk gaat naur de knoppen als ze in de gevangenis belanden. Desondanks is hier sprake van een ernstig vergrijp," aldus Harmeyer. De officier van justitie heeft wei nig begrip voor het verhaal van de chauffeur. „Er moeten momenten geweest zijn waarop hij had kun nen stoppen. In plaats daarvan liet hij zich beïnvloeden. Hij heeft het vertrouwen van zijn werkge ver ernstig geschaad." Ook uit het reclasseringsrapport blijkt dat de chauffeur 'moeilijk nee kan zeggen'. Raadsman nu. R.J. Baumgardt meent dat het rapport van zijn cliënt bewijst dat de man niet als organisator van de diefstal moet worden gezien. „Hij is verbaal niet sterk, weinig asser tief en hij zag enorm op tegen ver dachte T. Dat hij is overgeslagen, in de beloning is tekenend, de twee compagnons wisten dat hij toch geen problemen zou maken. Mijn cliënt is gebruikt als voet veeg." De officier van justitie eiste tegen alle drie de verdachten negen maanden gevangenisstraf-waar van drie maanden voorwaarde lijk. De chauffeur en de Spijkenis ser hangt daarnaast nog een flin ke aanslag van de fiscus en een. claim van de verzekeraar van de benadeelde boven het hoofd. - De rechtbank doet over dertien dagen uitspraak.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1