15, I 'Ik heb het leukste werk dat er is' Toren viert oude dag in stilte A Laatste Vlaardingse visrokerij failliet lit de Bewoonster Van Markenstraat hekelt procedure voor sloop van haar flat Ook op zondag feest in Hoek van Holland Dc toneelmeester van de Stadsgehoorzaal vindt artiesten net gdwone mensen Igenda Rotterdams Dagblad Zaterdag 6 juli 1996 m Vlaardingen De rokerij van vis handel A. Hoogendijk jzn aan de Schiedamsedijk in Vlaardin- gen is failliet. Daardoor zijn de tien mensen die in dat onderdeel van hel eeuwenoude bedrijf werk ten op straat komen te staan. Voor vijf van hen is ondertussen ander werk gevonden. De vishandel, die in 1745 werd op gericht, is altijd van vader op zoon overgegaan en kent een rijk verle den. Arij Hoogendijk brengt in 1891 een aantal kapitaalkrachti gen bijeen in 'De Dogger Maat schappij tot uitoefening van de Zeevisscherij' en wordt een voor aanstaand haringhandelaar. In 1916 laat hij het massale pakhuis op de Wilhelminahaven bouwen. Tot in 1988 beschikt het bedrijf van de familie Hoogendijk over eigen schepen. Door vangstquote ringen komt daar een einde aan. Vanaf dat moment koopt het be drijf alle vjs in. J. Hoogcndyk. di recteur sinds 1980, noemt dat een gelukkige beslissing. „We kopen nu in wat we nodig hebben en hoeven niet te verkopen wat we vangen." De oude rederij- en kan toorpanden aan de Koningin Wil helminahaven worden afgestoten en in een nieuw bedrijfsgebouw aan de Schiedamsedijk wordt een moderne visverwerkingsfabriek met rokerij opgezet. Dat is niet de eerste rokerij van het bedrijf. Vanaf 1956 al vloeide de rook langs de vis. Stopte Kwak* kelstein drie jaar geleden ai met roken, nu voelt ook Hoogendijk zich gedwongen er mee op te hou den: „Er is geen droog brood meer mee te verdienen. Triest, maar het is niet anders. We hebben er alles aan gedaan om het niet zover te laten komen." Hoogendijk is door diverse oorza ken gedwongen tot een faillisse ment. In landen als Tsjechie, Po len en Hongarije ts de arbeid goedkoper. Door de concurrentie die daardoor optreedt, levert de gerookte vis nog maar weinig op. Bovendien ts door vangstquote ringen de inkoopprijs van ma kreel in het voorjaar drastisch ge stegen. Toen daar bovenop voor de rokerij nieuwe Europese in- richtings-eisen uit Brussel kwa men, vond Hoogendijk het onver antwoord Gm nog in het bedrijfs onderdeel te investeren. De directeur van de vishandel ziet geen mogelijkheid om later weer opnieuw te beginnen. „Het is jam mer, maar het komt niet meer te rug. De prijzen in de markt zijn te laag, dat zie je in de hele visver werking." Andere rokerijen zijn verhuisd naar Oost-Europa. Dat is voor zijn bedrijf, zegt hij, niet weggelegd omdat het daardvoor te klein is. Hoogendijk noemt de bedrijfsactiviteit rookvis 'defini tief gesloten'. De vishandelaar gaat met vijf van de vijftien man personeel door in de handel. Dat onderdeel maakte voor het faillissement van de ro kerij al zeventig procent uit van de activiteiten van het oude be drijf, dat zich richt op import en export. Gekaakte haring Voor Vlaardingse handelaren is de export van vis altijd belangrijk geweest. Al in 1946 verkochten ze honderdduizend tonnetjes eerste klas volle gekaakte haring aan Rusland. Ook Oost- en West- Duitsland en Polen waren afne mers van Hollandse haring. Tegenwoordig exporteert Hoo gendijk naar de Oekraïne en ver schillende landen in West- en Oost-Europa. Dan gaat het niet meer om vaatjes gekaakte haring, maar om containers met diepge vroren makreel en exotische vis soorten als inktvis en garnalen, afkomstig uit Zuid-Amerika, de Verenigde Staten en Afrika. Hoewel je volgens Hoogendijk in de handel 'van dag tot dag leeft' en er weinig zekerheid is, ziet hij een goede toekomst voor het be drijf weggelegd. Of ook de elfde generatie in de zaak wil, weet hij met. Zijn dochters zyn nog te jong Tervieringvan de memora bele verjaar dag wappert de Vlaar dingse vlag in de nok van de 250 jaar oude toren van de Grote Kerk op de Markt. Foto wel/Roel Dijkstra Vlaardingen Op de kop af twee- eneenhalve eeuw bestond de to ren van de Grote Kerk in Vlaar dingen gisteren. Een uitbundig feest werd er um die kwart eeuw niet gevierd. De enige versiering die de toren gisteren ten deel viel was de Vlaardingse vlag in de nok van het gebouw. Het grote feest wordt in september gevierd. Dan staat de kerktoren tijdens de Open Monumentendag in het middelpunt van de belangstel ling. De bouw van de toren werd op 5 juli 1746 voltooid. Ruim een jaar lang zijn metselaars en timmer lui, onder leiding van hoofdman David van Stolk, bezig geweest aan het in haar glorie herstellen van de Vlaardingse Grote Kerk. De toren en de kerk waren tijdens de Grote Stadsbrand van 1574 flink beschadigd. Vooral met de toren was het slecht gesteld. Naar mate de jaren vorderden, zakte het bouwwerk steeds schever weg. In 1734 deelde schout van Vlaardingen Michiel de Vooght het bestuur van de stad mee dat 'de toren in korten tijd over de noord- en westzijde merckelijk was gesackt, soodanig dat daer door swaere ongemakken te vreesen'. Wegens het gevaar voor de bur gers besloot het bestuur van de stad dan ook de bestaande toren af te breken en er een nieuwe voor in de plaats te zetten. Het duurde echter nog zo'n twaalf jaar tot de daad bij het woord werd gevoegd. Het grootste probleem bij de nieuwbouw van de toren waren de kosten. Specialist Van Stuik had het bestuur van de stad voorgere kend dat het bouwen van een nieuwe toren zo'n 34.580 gulden ging kosten. Toen al zat de ge meente flink op zwart zaad en werd er alies aan gedaan om wal van de prijs af te krijgen. Uiteindelijk kreeg het bestuur van Vlaardingen de financiering rond. Een aantal vermogende Vlaardingers was bereid een duit in het zakje te doen. Zodoende legde schout De Vooght in februa ri 1744 de eerste steen van de nieuwe toren. Groot feest was het toen de bouw heren op 5 juli 1746 meldden dat de toren 'volgens besteck was off- gemaakt'. Toch was (en misschien is) niet iedereen blij met de nieu we toren. Een uitspraak uit die tijd luidde dat David van Stolk Vlaardingen geholpen heeft aan een zeer lelijke toren. Met het herstel van de toren kon ook de torenkijker zijn plaats weer innemen in het bouwwerk. Voor veel Vlaardingers was dat wel de meest belangrijke functie van de kerktoren. De torenkijker speurde vanuit een kijkgat in de toren de Mase af op zoek naar be kende schepen. Wanneer een bin nenkomend schip uit één van de Vlaardingse vloten afkomstig was, snelde de torenkijker zich naar beneden om de reder en de familieleden van de opvarenden te waarschuwen. Deze functie heeft de toren tegenwoordig niet meer. Toch is voor veel Vlaardin gers de Grote Kerk met z'n toren nog iets bijzonders. Een groot feest rondom de toren in septem ber is vanzelfsprekend onont koombaar. Door Jelle Gunneweg Vlaardingen Het seizoen zit er bijna op voor Richard Rabeling (43), chef toneelmeester van de Vlaardingse Stadsgehoorzaal. De grote voorstellingen zijn allemaal al achter de rug. Het theater blijft alleen nog open voor enkele be sloten. optredens van plaatselijke verenigingen en gezelschappen. Hierdoor heeft de technicus ein delijk tijd voor onderhoudsklus- sen, waar hij in alle hectiek tij dens het seizoen niet aan toe komt „Het is lekker rustig nu, dat is vaak wel anders," vertelt de to neelmeester. Bepaald een under statement, voor wie het dagelijkse programma van de technische ploeg kent. Rabeling maakt over het algemeen hele lange dagen, zeker bij de grote producties. Hoe wel hij officieel een ambtenaar is met een 34-urige werkweek, werkt hij feitelijk veel meer uren. „Je moet een beetje gek zijn van dit werk. anders hou je het niet vol. Een werkdag van twaalf, veer tien uur is eerder regel dan uil zondering. Schrijf dat maar niet op, want dan krijg ik ruzie met de Arbo-dienst." Lichtcomputer Een 'gewone' dag voor Rabeling begint tien uur 's ochtends met een kop koffie, ais het technisch personeel van de productie van die avond is gearriveerd. De beide ploegen ruimen daarna de vracht wagen met decorstukken uit, de len het toneel in en beginnen met de opbouw. Tussendoor is er tijd voor de lunch, maar kort daarop gaat de opbouw alweer door, wordt het licht en geluid ingesteld en de lichtcomputer geprogram meerd. In principe gaat Rabeiing voorde avondmaaltijd altijd even tjes naar huis. Om zeven uur is hij dan weer terug in het theater, om de laatste controles uit te voeren en acht uur de show te starten. In de pauze worden soms enkele decor stukken ge wisseld en om elf uur, als de show erop zit, begint het afbreken van de decors in volgorde van bin nenkomst. Vroeg in de ochtend is er dan eindelijk tijd voor een bor rel met het gezelschap dat die avond heeft opgetreden. „Soms is dat heel leuk en wordt het nog veel later. Met Jack Spij kerman hebben we bijvoorbeeld tot vijf uur gedart, met Erik van Muijswinkel speelden we tafel voetbal, voor Herman Finkers be- f £5 Bijna iedereen vindt het vanzelf sprekend dat de kerk zondagoch tend op orde is voor de dienst, de burgemeester op tijd een jubile rend bruidspaar bezoekt en gro te theatersterren prachtig uitge licht op het podium staan. Zon der hulp zouden de blikvangers echter niet ver komen. Een serie over mensen die achter de scher men belangrijk werk verrichten. dachten we ter plekke enkele grappen en met Bert Visscher hebben we op het podium gevoet bald. Wij behandelen de artiesten ais gewone mensen. Net als jij en ik hebben ze op z'n tijd behoefte aan rust, een koppie koffie of een babbel na afloop. Dat kan hier al lemaal." Door deze relaxte sfeer hebben de meeste artiesten het goed naar hun zin in het Vlaardingse thea ter, is de ervaring van de toneel meester. „Er zijn maar weinig ar tiesten met sleraliures of chage- rijnige buien. Ook vanuit het pu bliek is de sfeer altijd goed. Zij hebben immers betaald voor een gezellig avondje uit. En vinden ze het niks, dan zijn ze snel weg na afloop." Rabeling werkt al zestien jaar als technicus in de Stadsgehoorzaal en houdt daarmee een familietra ditie in stand: zijn overgrootvader was ook ooit toneelmeester - bij een theater in Den Haag. Begon nen ais leerling toneelmeester heeft de Vlaardinger zich opge werkt tot chef van de technische ploeg met vijf vaste krachten, twee JWG'ers en twaalf oproep- medewerkers. Daarnaast coördi neert hij sinds het overlijden van directeur Marien Putman ook de ploeg oeuvreuses en garderobeda mes. Ondanks het vele regelwerk dat het chefschap met zich mee brengt, zegt hij met pretogen: r,Ik heb het leukste werk dat er is." Ter verduidelijking: „Ik heb er een passie voor, zie het niet zozeer als werk maar als een hobby. Doordat ik geen baas boven me heb, voel ik me volledig vrij. Ik heb veel contacten met collega's van andere theaters, ga zelf ook regelmatig in mijn vrije tijd naar het theater en doe ook weieens vrijwillige klusjes voor festivals in het Hof en Hoboken of in een tv- studio. Mijn leven bestaat vrijwel uitsluitend uit theater." Een specialiteit heeft hij niet, wil hij ook niet hebben. Rabeling wil dat iedereen inzetbaar is voor alle klussen, of het nu sjouwen, het licht of geluid is. „Het heeft ook allemaal z'n charme: boven kan je in je eentje het licht zo mooi mo gelijk maken, op de vloer werkje Richard Rabeling achter de knoppen:1 IKzte het nt et zozeer als werk, maar als hobby'. Foto Roel Dijkstra met de artiesten en maak je grap pen tussendoor." Het werk dat hjj doet gebeurt vrij wel in de anonimiteit. Dat wil hy graag zo houden. „Ik heb nooit de behoefte gehad uit de schaduw te treden. Anders had ik artiest moe ten worden. Ik kom ook nooit het podium op als de artiesten erom vragen. Als ze naar boven zwaaien vind ik het prima, maar meer aan dacht is niet nodig. Het publiek weet heus wel dat er achter de schermen veel werk wordt ver richt en weet dat ook te waarde ren. Dat is voor mij genoeg erken ning." Zaterdag 6 juli SCHIEDAM Oud-Katholieke Kerk- Summerfair, 11.00-15.00. Grote of Sint Jans- kerk. Inloopconcert Hans van Kerck- hoven (viool), 15.00ti. De Erker. Swingavond, 20.00u. VLAARDINGEN Ontmoetingshuls De Weerklank. Lunch, 12.30u, Grote Kerk. Wandel- concert. 15.00-17.00u. HOEK VAN HOLLAND Strand. Open lucht bioscoop ('Water- wortd'),22.30u. ROTTERDAM Feyenoord Stadion. Groet Neder lands Meezing Festival, IS.OOu. De Buurman. The Legendaty interns, 22.30u. Zondag 7 juli ROTTERDAM De Blokhut. Midzomerfestival, IS.OOu. de Buurman. Jamsessie, i7.00u, Feyenoord Stadion. Rhythm Ba se Festival, IS.OOu. On afhankelijk Toneel. Abels Eiland, IS.OOu. Zuiderpark. 9e Metrpolis Festival, vanaf 12.00u. Maandag 8 juli SCHIEDAM Plantage. Jeugdland: openingsdag, ll.OOu. VLAARDINGEN Broekweg 76. Spreekuur Nationale Huurstakmg, 19.30-20.30. Bioscopen Door Pieter Vermaas Schiedam„Een aanfluiting." Zo kwalificeert C. van Leeuwenstein, bewoonster van de J. C. van Mar kenstraat, de informatie-avond die de gemeente Schiedam don derdagavond hield in de St. Jo hannes de Doperkerk in Nieuw- land. Daar hoorden de bewoners waarom hun flat toch gesloopt moet werden. Van Leeuwenstein beraadt zich nu op juridische stappen. Verontwaardigd somt de bewoon ster 'the day after' haar kritiek op. „We hebben nei een prachtig nieuw buurthuis gekregen en dan houdt de gemeente zo'n avond in een kerk, waarin je elkaar nauwe lijks kunt verstaan. Die keuze is ook al fout omdat hier veel alloch tonen wonen. Moslims, die van wege hun eigen geloof geen kerk in willen stappen. En bovendien kreeg je gewoon geen antwoord op heel gerichte vragen." Een aantal dagen voor de infor matie-avond, direct nadat het sloopbesiuit. de bewoners per brief was meegedeeld, toog Van Leeuwenstein langs alle bewo ners van het flat aan de Van Mar kenstraat. Een zeer grote meer derheid van de bewoners plaatste een handtekening om te proteste ren tegen de sloopplannen. Metro Als uitvoering van het Beheer- pl&n Nieuwland verdwijnen er in Nieuwland nog de nodige flats. Dat er in de Van Markenstraat nu een extra flat moet worden ge sloopt, waarvoor eengezinswonin gen in de plaats komen, daartoe hebben burgemeester en wethou ders op 4 juni besloten. Het gaat om de flat met de even huisnum mers. Bewoners van het flat met de oneven nummers, die dichter bij de metro staat, weten al jaren dat hun dak met de grond gelijk zal worden gemaakt. De komst van de metro is indirect verantwoordelijk voor de sloop. De flat met de even nummers (2- 118) hindert het metrotracé niet. Maar volgens gemeente-ambte- kan de stedenbouwkundige kwa- naar L. Boers, donderdag voorzit- liteit van het beheerplan nu alleen ter tijdens de informatie-avond, nog boven tafel worden gehouden Fiatbewoonster C. van Leeuwenstein: 'Dit besluit is achter onze rug ge nomen'. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra als er een extra flat verdwijnt. Boers: „Een moeilijk verhaal om uit te leggen, met begrijpelijke emoties, zo heb ik donderdag on dervonden." Is het plotselinge bericht van de sloop al niet goed gevallen, vooral voor de wijze waarop de gemeente Schiedam handelde heeft be woonster Van Leeuwenstein geen goed woord over. „Als Nederlands staatsburger waande ik me in een democratisch land, maar donder dag ben ik erachter gekomen dat dat dus niet zo is. Dit besluit is achter onze rug genomen. Nie mand heeft vooraf ook maar één letter van de sloopplannen kun nen inzien, terwijl andere plan nen altijd maandenlang ter inza ge liggen op het stadskantoor." Van Leeuwenstein vindt de sloop zuur. Volgens haar hebben veel bewoners hun vakantiegeld in de flat gestoken omdat hen altijd is voorgehouden dat de flat zou wor den gerenoveerd. Verder vallen de bewoners er volgens haar over dat de gemeentelijke vergoeding voor de verhuiskosten pas achter af wordt verstrekt. Inschatting Boers meent dat de bewoners niet eerder konden worden ingelicht. .Als ambtenaar heb ik éérst poli tieke dekking nodig, voordat ik met mijn verhaal de wijk in ga. Ik zou mijn boekje toch te buiten gaan als ik met een half idee naar de mensen toe ga, waarbij ik dan ook niet goed vragen kan beant woorden." Kritiek op de informatie-avond er kent Boers voor een deel. „Het is waar dat het moeilijk was elkaar in de kerk te verstaan. Ik heb dat vooraf verkeerd ingeschat. Maar mevrouw Van Leeuwenstein is medeverantwoordelijk, want die heeft de heie avond alleen maar geëmotioneerd zitten schreeu wen, met alle smerige woorden die een mens maar kan beden ken. Tijdens zo'n avond domine ren altijd enkele mensen; de meerderheid zwijgt. Na afloop van de avond kwamen er veel van die eerder zwijgende mensen naar me toe met nuttige tips en normale wagen." Als voorzitter ben ik er niet in ge slaagd -dat wil ik bekennen- om die mensen tijdens de avond hun zegje te laten doen. De kri tiek dat moslims niet in de kerk zouden komen vind ik echt ver gezocht. Dat zijn argumenten, verzonnen om ons in een kwaad daglicht te stellen. Van Turkse mensen die ik zelf ook heb ge sproken, heb ik daarover niets ge hoord." ROTTERDAM Calypso 1: 'From dusk till dawn' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso 2: 'A walk in the clouds' (al) dag. 6.45- 9.30. Calypso 3: The Birdcage' (al) dag. 4-6.45-9.30. Calypso 2 Riks- blosccop: "Free Willy 2* (al) dag. 12.45-3.30. Cinerama 1: 'It takes two' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Ci nerama 2: 'Down Periscope' (al) dag. I.15-4-6.45-9.30. Cinerama 3: •Nickofnme'(12)dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 4: The Juror" (16) dag. 6.45-9,30. Cinerama 5: 'Criti cal Decision' (16) dag, 4-6.45-9.30, Corso: The Rock' (16) dag. 12.45- 3.30-6.15-9,15. Imax Theater: 'Survival Island' (al) dag. 2-4, The Li- vingSea' (al)dag.3.za.t/mwo.ookl. The Rock' (16) dag. 7-9.30. Lanta ren l:"Camngton' (16)do.9.30.'ln- terview with the Vampire' (16) vr. 9.30. The usual suspects' (16) za. 9.30. 'La Ceremonie' (16) zo. 9.30. 'Cinema Iberia: El Norte* (16) ma. 9,30. 'Postman! (16) di. 9.30. 'Hea venly Creatures' (16) wo. 9,30. Lan taren 2: 'Celluloid Closet' (16) dag. 10. Venster 1: The Garden' (al) dag. 10. Venster 2: 'Der Blauwe Engel' (16) do.vr. 9.45. 'Lola' (16) 2a.t/m wo. 9,45. Lumlère 1: 'Spy Hard' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. lumlère 2: 'Het monster van Loch Ness' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumlère 3: 'Pri mal Fear' (16) dag. 6.45-9.30. Lu mlère 4: 'Heat' (16) dag. 8,30. Pa- thé 1: The Rock' (16) dag. 12.40- 3.35-6.30-9,'25. Pathé 2: 'Up Close Personal' (al) dag. 6.35-9,20. Pa thé 3: 'Barb*Wire' (16) dag. 12.50- 3.05-5.20-7.35-9.50. Pathé 4: Things to do in Denver' When you're dead. (16) dag. 6.55-9.30. Pathé 5: 'Spy Hard' (al) dag. 11.50-1.55-4- 6.05-8.10-10.15. Pathé 6: 'Richard III' (16) dag. 12,25-2.45-5.05-7.25- 9.45. Pathé 7: 'Vampire in Brooklyn' (16) dag. 12.00-2.25-4.50-7.15- 9,40. Rex: 'Naugthy to say no' (18) dag. vanaf 12.00. 'Sulka's wedding' (18) dag. vanaf 12.00. Nachtvoorstellingen: Lumière 1: The Rock'{16) vr.za, 00.15. Lumière 2: 'Spy Hard' (16) vr.za. 00.15. Lu mlère 3: 'Hellraiser IV: Bloodline' (16) vr.za. 00.15. Lumière 4: 'Copy cat'(16) vr.za. 00.15. Kindermatinees: Calypso 3: 'De Boefjes' (al) 1.15. Cinerama 4: 'Ba be' NV (al) dag. 1.15-4. Cinerama 5: 'Dunstonchecks in' NV (al)dag, 1.15. imax: Toy Story' NV (a!) za.Vm wo. II.30-5.15. Lumlère 3: 'Toy Story' (al)dag, 1.15-4. Lumlère 4: 'A Goofy Movie' (al) dag. 1.15-4. Pathé: Toy Story'NV(al) dag. 11.40-1.45-3.50. 'AGoofy Movie' (al)dag. 12,20-2.25- 4.30. Hoek van Holland De Hoekse Havendagen hebben in vergelij king met vorige jaren een aantal wijzigingen ondergaan. Zo is er dit jaar voor het eerst ook volop feest op zondag. Hoogtepunt is het vliegerfeest, dat ook vandaag wordt gehouden. Maar de succes nummers van voorgaande jaren blijven, zoals de rondvaarten, de creatieve hobbymarkt, de vloot- schouw en de havenmarkt. Alle dagen staan leden van de vliegersvereniging op het gras veld en de boulevard naast de ha ven. Het vliegerfeest wordt een festijn, waaraan 150 vliegeraars deelnemen. Onder de deelnemers uit onder meer Duitsland, Frank rijk en Engeland zijn zo'n zeven tig zogenoemde 'prof-pitots' die van het ene vliegerfeest naar het andere trekken. Er worden diver se demonstraties gegeven met on der meer diiedimensionale vlie gers, waarbij een inktvis, een gek ko en een schildpad. Ook is hel stuütvllegeien te zien met twee- en vierijjners en wordt synehroon-vliegeren op muziek getoond. Er staan luchtgevechten op het programma met sanyo's of tewel eenlij nsvliegers. De bedoe ling is de sanyo van de tegenstan der uit de lucht te halen. De vliegers zullen regelmatig in de Berghaven te zien zijn als on derdeel van de demonstraties van de reddingsbrigade. De vliegers gaan in de haven poppen afwer pen, die dan weer door de red dingsbrigade op het droge moe ten worden gebracht. Er zijn ook snoepdroppingen voor de jongste bezoekers en droppings met eie ren. Wie een ei heel op weet te vangen, krijgt een leuke attentie. De vliegershow wordt vlakbij het Expo Waterwegcentrum gehou den, het opvallende gebouw dat vlakbij de verkeexscentrale staat. Tijdens de Hoekse Havendagen zyn er in het centrum twee expo sities te bezichtigen. De ene gaat over 'Rotterdam, een veilige ha ven' en de andere tentoonstelling gaal uver 'Hoek van Holland toen, nu en straks'.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1