13 'Ook bestaande deel A 4 moet onder de grond' Rotterdams PagfeiacS Reparatie aan Noordmolen Betonnen ponton langs boten naar Visserijmuseum gesleept mm VELDHOEN ROMEIJN Uw regiomakelaar - Oud-Beijerland, tel. 0186-619300 - Alblasserdam, tel. 078-6912266 SP wil opheldering over verlies van een miljoen Briljante Meike zoekt rust na mediahype Schiedams softwarebedrijf plukt programmeertalent uit arbeidsbureau ~--' H Tegenover hogere kosten staan volgens Hafkamp belangrijke opbrengsten Man gered van wisse dood Gewond na aanrijding Ruim twee ton aan bijstands fraude Controles op snelheid: 25 bekeuringen Zakken hennep in voertuig Waterweg Woensdag 10 juli 1998 SchiedamMocht de A 4 tussen Delft en het Kethelplein wor den aangelegd, dan dient de nieuwe rijksweg tussen Schiedam en Vlaardingen geheel onder de grond te verdwij nen, Ook het reeds bestaande deel van deze rijksweg zou op Schiedams grondgebied in de toekomst door een tunnel moe ten voeren. Dat vindt het Sehiedamse college van b en w. Burgemeester en wethouders ver woorden het standpunt in een brief, die deze week wordt gezon den aan minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat. Schiedam keert zich in haar reactie op de zo genoemde MER-procedure Rijks weg A 4 Mft-Schiedam tegen aanleg van de weg. Schiedam wil - evenals Vlaardin gen- echter wel meepraten in het geval de weg er toch komt. Uiteindelijk beslist de minister over de uitbreiding van het we gennet tussen de Rotterdamse en de Haagse regio. De Tweede Ka mer heeft in het verleden reeds toestemming gegeven voor aan leg van de weg. In de planning doorsnijdt de nieu we rijksweg de wijken Groenoord en Holy. In haar verzet tegen aan leg bedient Schiedam zich in gro- te lijnen van dezelfde argumen ten als het gemeentebestuur van Vlaardingen, dat eerder een pro test richting minister zond. Schiedam plaatst vraagtekens bij de motivatie van Rijkswaterstaat. Het rijk stelt dat aanleg onont koombaar is gezien de voorspelde groei van de automobiliteit. Ten opzichte van het als basisjaar ge hanteerde 1986 zou de mobiliteit tot 20G5 groeien met 35 procent. In het regionale verkeers- en ver voersplan van de Stadsregio Rot terdam pakt de groei in de ge noemde periode twintig procent lager uit. Volgens het Sehiedamse gemeentebestuur Ss dit streven haalbaar als er forser wordt geïn vesteerd in openbaar vervoer. Genoemd worden Randstadraii, de Beneluxlijn (metro) en Tram- Plus. Verder zou op de A13 een rijstrook moeten worden vrijge maakt voor een metro-achtig snel- bussysteem. Volgens het gemeen tebestuur kan slechts met een dergelijk pakket aan maatregelen de bereikbaarheidsproblemen in de regio worden opgelost. Met een dergelijk pakket aan maatregelen ten bate van het openbaar vervoer is het in de MER-studie genoemde 'nul-alter natief (geen aanleg van de A 4) 'reëel', aldus de gemeente Schiedam. Voor de aanleg van de A 4 zijn in de MER-studie verschillende uit voeringsvarianten bekeken. De duurste en meest milieuvriende lijke is volgens Rij kswaterstaat de verdiepte aanleg van de weg. De weg zou in deze - dure- variant half verdiept worden aangelegd. Geluidswallen isoleren het geluid en onttrekken de rijksweg aan het zicht. Schiedam vindt zelfs deze duurs te onderzochte vanant ontoerei kend. Slechts een geheel onder grondse aanleg is wat het college van b en w betreft eventueel aan vaardbaar. De kosten van de tun nelvariant zijn hoger, maar er staan volgens wethouder L.A. Hafkamp (ruimtelijke ordening) belangrijke opbrengsten tegen over. Het leefmilieu van tiendui zenden bewoners van Holy en Groenoord wordt ontzien. En bo venop de rijksweg kunnen par ken en woningbouw worden ge realiseerd. Zie ook pagina 15: 'Met minister Jorritsma valt goed zaken te doen'. Schiedam Een 85-jarige invali de Schiedammer is dinsdagmid dag van de verdrinkingsdood ge red. De man reed met zijn mvali- denwagen op de Sportlaan in Schiedam en stopte even om een passerende grasmaaier voorrang te geven. Daarbij kwam het voor wiel van de wagen in de berm te recht waardoor het het slachtoffer de macht over het stuur kwijt raakte. Als gevolg daarvan viel hij met wagen en al in het water. Om standers haalden de man uit het water en alarmeerden de hulp diensten. Door de GGD is hij ter plaatse behandeld terwijl de brandweer zijn invalidenwagen, wandelstok en pet van de man uit het water visten. Schiedam Een 23-jarige Schiedammer heeft als gevolg van een ongeval op de Nieuwe Damlaan in Schiedam een diepe snee in het hoofd opgelopen. De man is overgebracht naar het Sehieland Ziekenhuis. Het slacht offer naderde dinsdagmiddag de kruising met de Sporthalstraat, waar op dat moment een andere auto de kruising overstak. Beide bestuurders konden elkaar niet meer ontwijken en botsten. Vlaardingen De fractie van de Socialistische Partij in Vlaardin gen wil opheldering over het ver lies van een miljoen gulden dat de gemeente lijdt op de expoitatie van Hoogstad, het bedrijvenpark aan de Westlandseweg. In een brief aan burgemeester en wethouders vraagt de SP of het verlies eenmalig is en of de ge meente zelf nog extra kosten heeft gemaakt De partij doelt daarmee op de lange, en wellicht dure, procedure die nodig was voor de wijziging van het bestem mingsplan. De SP reageert met de schriftelij ke vragen op een interview met wethouder H. C.Roijers (econo mische zaken en financiën) in het Rotterdams Dagblad. Roijers zei daarin dat door het instorten van de kantorenmarkt de gemeente Vlaardingen een miljoen aan grondinkomsten van het Bedrij- vegpark Hoogstad mis loopt In plats van kantoren werd er voor gegozen om er een Woonboule vard en een aantal grote autobe drijven onder te brengen. Mede door bezwaarschriftenprocedures Maassluis Drieëntwintig Maassluizers hebben dit jaar Cen proces-verbaal gekregen omdat ze bijstandsfraude pleegden. Bij elkaar is de ge meente in de eerste helft van 1996 voor ruim 200.000 gulden opgelicht. In verband daarmee zijn achttien uitkeringen met onmiddellijke ingang stopge zet. Ook is een aantal uitkerin gen verlaagd. fraudes die het meest ontdekt «werden waren het niet opge ven van samenlevingsvormen én het verzwijgen van arbeids inkomsten. Ook het verrichten van zwart werk kwam regel matig voor. De sociaal rechercheur in "Maassluis zoekt nu gericht -naar mensen die als uitzend kracht of als werknemer in de schoonmaakbranche en de agrarische sector hun inkom sten niet opgeven. Mensen die worden gesnapt moeten het deel van de uitkering dat ze te veel hebben gekregen volledig terugbetalen. Bovendien moe ten ze voor de rechter komen. De rechtbank heeft in 1994 en 1995 in totaal voor ruim 26.000 gulden boetes opgelegd aan Maassluise uitkeringsfrau deurs. Ook deelde hij 1900 uur dienstverlening uit en legde hü in een aantal gevallen een onvoorwaardelijke gevange nisstraf op. tegen de komst van de meubelza ken, maakte de gemeente een ver lies op de grondverkoop. De SP wil weten wat dat voor effect heeft op het totale tekort van achttien miljoen van de gemeente Vlaar dingen. Ook vraagt de partij zich af of de infrastructuur rondom de Woon boulevard langs de Westlandse weg wel is toegerust op een flinke bezoekersstroom vanuit het cen trum van Vlaardingen. De wet houder sprak de hoop en verwach ting uit dat de bezoekers van de Woonboulevard van buiten Vlaar dingen ook een kijkje gaan ne men in het Stadshart. Daarnaast is de SP benieuwd naar de werkgelegenheid die de komst n de Woonboulevard van brengt. I met zich Maass'uls/Hoek van Holland De politie heeft dinsdagochtend op verschillende plaatsen in de ge meente Maassluis en Hoek van Holland verkeerscontroles gehou den. Tijdens de controles werden door de politie vijfentwintig auto mobilisten op de bon geslingerd. In Maassluis waren de agenten geposteerd op de Westlandseweg, de Industrieweg en de Rozenlaan. Daar deelden ze negentien bekeu ringen uit De hoogst gemeten snelheid die door de radarapparatuur werd op gevangen bedroeg 82 kilometer per uur. De maximaal toegestane snelheid die daar geldt is vijftig kilometer per uur. In Hoek van Holland stond de po litie met een radarpost op de Har- wïehwegen de Prins Herdrikweg. Daar werden zes automobilisten langs de kant gezet om vervol gens een bekeuring te krijgen. Ook hier reed de grootste snel heidsduivel 82 kilometer per uur, terwijl vijftig kilometer per uur is toegestaan. Met vereende krachten werden gisteren reparaties uitgevoerd aan de Noordmolen op de hoek van de Parkweg in Schiedam. De dwarsbalk in de kap van de molen was aan vervanging toe* Op de voorgrond is een deel van het draairad te zien en rechtsboven in de wiek zit een durfal die het zaakje aan de takel bevestigt. Foto Dennis van der wei/Roei Dijkstra De betonnen ponton van ruim 150 ton zwaar wordtonder de Oude Havenbrugdoor naar het Visserij museum gesleept. Foto Dennes van der WeVRoel Dijkstra Door Menno Haddeman Vlaardingen Passen en meten was het gisteren op sommige stukken in de Vlaardingse haven. Met de sleepboot Maas 1 voor en een 'roeisloep' achter werd rond 16.00 uur de 150 ton wegende pon ton voor het Visserijmuseum ver sleept. Het betonnen gevaarte was in het Buizengat in elkaar ge zet en moest op de Westhavenka- de, aan de voorkant van het Visse rijmuseum, een plaatsje krijgen. Directeur EVits Loomeijer van het museum hield vanaf één van de Maassluis Het antwoordappa raat van de familie Vemooy uit Maassluis was ervan op hol ge slagen. Al die media. De ene keer om Meike om een reactie te vragen hoe ze het vindt dat ze op de Erasmus Universiteit is toe gelaten. En nu dus weer een re actie op het dwar sbo men van die constructie door onderwij s-mi- msterRitzen, Pa en ma Vemooy'hébben dp camping veriaten en zijn weer thuis. „Meike is hevig teleurge steld, al die drukte kan ze niet goed hebben," zegt vader Ver- nooy. „Meike wil ook niet op de tv. Ze wil rust Gewoon haar va kantiewerk doen op de veiling." Over de opstelling van de Eras mus Universiteit is Vemooy, zelf werkzaam als onderzoeker by een instelling, vol lof. Maar de handelwijze van Ritzen valt hem zwaar tegen. „Het lotingssys teem is twintig jaar geleden in gevoerd, waarna er niet meer naar is gekeken. Ik beschouw het systeem als verouderd, als een krot dat het niet waard is te worden verbeterd. Dit systeem moet verdwijnen, en voorlopig is een verdere verfijning denk baar." De Maassluizer wijst op de cate gorieën die voor de lotingen worden aangehouden. „Wie een gemiddeld eindcijfer van 7,5-8 behaalt, heeft volgens de huidi ge berekening minder kans te worden ingeloot dan iemand met een gemiddelde van 8-8,5. Loting gebeurt steeds per cate gorie, maar vanaf een 8,5 wor den alle kandidaten op een hoop gegooid. Iemand met een 10 ge middeld maakt nu evenveel kans als iemand met een 8,5. Maar als de logica wordt doorge trokken, zou Meike met haar ge middelde van 9,6 een kans van honderd procent moeten heb ben," becijfert hij. Vemooy trekt de vergelijking met getalenteerde Nederlandse musici of voetballers. „Stel nu dat jonge, veelbelovende voet ballers zouden worden gedwon gen aan een loting mee te doen, of artiesten die ergens in uitblin ken. Die kinderen lopen dan het risico zich niet te kunnen ont wikkelen als gevolg van een ach terhaald systeem. Zo'n methode wordt nergens anders ter wereld gehanteerd,".moppert "hij. Meike, net terug van haar werk, zegt daar dinsdagmiddag over. „Natuurlijk wil .ik dat het lo- tingssysteem verdwijnt, maar niet alleen voor mijn eigen toe komst Ook in lagere categorie- en kunnen mensen zitten die misschien niet de ideale studie vaardigheden bezitten, maar wel een juiste motivatie en an dere belangrijke capaciteiten, zoals goede sociale vaardighe den. Ook zij verdienen het niet om door loting te worden uitge sloten." Dezer dagen verricht de Informatie Beheer Groep in Groningen de lotingen voor stu dierichtingen met een maxi mum aantal studieplaatsen (numerus fixus). Voor de oplei ding geneeskunde aan de medi sche faculteit in Rotterdam, waarvoor Meike zich heeft inge schreven onder nummer 5175, worden jaarlijks niet meer dan 1750 studenten toegelaten. „Met dat inschrijvingsnummer heb ik eigenlijk geen enkele kans," realiseert ze zich. „Vol gend jaar zou ik dan weer moe ten meeloten. Ik ben wel van plan een beroep te doen op de hardheidsclausule. Op grond daarvan krijgen sommige uit gelote studenten alsnog een stu dieplek toegewezen. Maar de kans dat die weg succesvol is, lijkt klein. In dat geval wordt geen rekening gehouden met de eindcijfers van de kandidaat." Vader Vemooy hoopt dat in de komende tijd er nog eens goed wordt gekeken naar het lotings systeem voor het universitair onderwijs. „Als Meike wordt uit geloot. dan zullen we samen met de universiteit proberen onze dochter het komend jaar zo goed mogelijk door te helpen. Zij moet voldoende uitdaging krij gen om zich een beetje happy te voelen." Door Pieter Vermaas Schiedam Programmeurs zijn tegenwoordig schaars, weet men in de computerbranche. Ook het Sehiedamse softwarehuis 'Interlogic Software' wist nauwe lijks programmeurs uit de markt te plukken. Tot het zich tot het ou de, maar te weinig vertrouwde, ar beidsbureau wendde en een pro grammeercursus opzette voor vijftien uitverkorenen. Ben Kaashoek (22) behoort tot de genen die de sprong uit de bestan den van het arbeidsbureau heeft weten te maken. Als hij de acht weken durende cursus op 26 juli met succes weet af te ronden mag hij zich gediplomeerd SQLWind ows programmeur noemen. Mét baangarantie. MTS werktuigbouw/energietech niek had Ben gedaan, maar het had hem nog geen vaste baan op geleverd. En omdat programme ren toch al zijn hobby was, liet hij het arbeidsbureau weten wel wat te zien in de opleiding. Een cursus die hem uitstekend bevalt. „Iri het begin was het even lastig, maar nu gaat het best goed," vertelt Ben achter zijn monitor in het cursuslokaal „De cursus is veel leuker dan schooi, omdat het heel erg gericht is op het zelf ontdek ken van de programmeer-moge lijkheden. Het programmeren doe ik met de muis en verloopt heel erg menu-gestuurd, dus ik hoef nauwelijks wat te typen." Inspanning Samen met nog veertien cursis ten tussen zestien en dertig jaar werd Ben geselecteerd door Inter logic Software. Hel bedrijf sprak met 75 kandidaten uit de regio die door het arbeidsbureau waren aangedragen. Het vroeg een flin ke inspanning van zowel bedrijf als arbeidsbureau. En van de 75 kandidaten uiteraard, die 'sollici tatiegesprekken' en psychologi sche tests moesten overwinnen. Volgens directeur Hans Ouwens van Interlogic Software hebben die inspanningen goede kandida ten opgeleverd. „Het had mis schien voor de hand gelegen om programmeertalent te werven in universitaire kringen, maar die afgestudeerden zijn misschien zo weer vertrokken voor meer geld. Nee, wat deze jongens hier mis sen aan vooropleiding, compense ren ze dubbel en dwars met hun motivatie." Het softwarebedrijf geeft de cur sisten een baangarantie. Omdat het bedrijf over de nodige contac ten beschikt, zullen de geslaag den zonder twijfel aan de bak ko men. Geïnteresseerden hebben zich inmiddels al gemeld. Interlo gic Software plukt er zelf ook de vruchten van. De beste drie cur sisten biedt het een contract aan en voor de geslaagden die het aan andere bedrijven 'levert', ont vangt het een premie voor het op leiden. Support De opzet met baangarantie is er één waarin de Sehiedamse wet houder AG. Wiegman (arbeids marktaangelegenheden) wel brood ziet. „Dat het bedrijf de markt heeft verkend en heeft ge regeld dat de cursisten onder de pannen zullen komen, juich ik toe. Als gemeente zoeken we naar werkgelegenheidsinitiatieven met de meeste kans van slagen en soms vallen die wel eens tegen. Maar als ik deze jongens hier be zig zie, denk ik dat het ze wel zal lukken. Ik zal dit project nauwlet tend blijven volgen en wil waar mogelijk support geven." Ben Kaashoek hoort het zelfver zekerd aan. Support lijkt hij niet nodig te hebben. Examendag 26 juli ziet 'ie roet vertrouwen tege moet. „Ik heb geen reden om ner veus te worden, hoor. Ik denk dat ik het wel haal." boten het transport nauwlettend in de gaten. Op de 135 vierkante meter grote ponton verrijst over een aantal maanden een flinke uitbreiding van het museum. Een museum boulevard moet het worden met een paviljoen en een oude vuurto ren. Toch is het voorlopig nog niet zover. Met een tochtje van nauwe lijks vijfhonderd meter in het ver schiet, maar met onderweg het ene na het andere lastige obsta kel. wil Loomeijer nog niet dro men en zeker niet praten over de inrichting van 'zijn museumbou- levard'. „Eerst het transport, dan zien we wel verder." De ponton is op het oude terrein van scheepswerf De Jong aan het Buizengat in elkaar gezet. Een flinke b*aan takelt rond 15.00 uur het betonnen gevaarte in het wa ter. Voor een leek blijft het 150 ton wegende dmg wonder bovenwon der drijven. Voor Loómeiier is dat echter vanzelfsprekend. „Natuur lijk. Je dacht toch nièt'dat'dë pon ton zou-zinken.Er-is maanden na gedacht over de constructie." Ais de werklui de trossen-van de beide boten aan de betonnen bak hebben bevestigd kan de tocht be ginnen, De sleepboot aan de voor zijde zorgt voor de snelheid. Het bootje achter, een zogenoemde roeier, moet de kolos tussen de andere boten in de haven door manoeuvreren. Roeier Rob heeft de leiding op het kleine, wendbare bootje. „Zware problemen komen we op het tochtje niet tegen. Het zal wel las tig worden om de ponton op som mige plaatsen langs andere boten te leiden. Net na de brug liggen veel plezlerbootjes een eindje van de wal af. Dat zal niet meevallen." Het eerste stuk blijkt zonder veel problemen te verlopen. Lastig wordt het na het passseren van de Oude Havenbrug. Daar ligt een aantal schepen 'dubbel gepar keerd'. Eén van de boten is een prijzig ogend zeilschip. Loomeijer begint zich wat zorgen te maken. Het betonnen gevaarte is, een maal op snelheid, moeilijk te stop pen en stevent vervaarlijk op het scheepje af. „Als het blok beton zich in het zeilschip boort, blijft er weinig van over. Alleen een krasje op de romp al kost bakken geld om te laten repareren." Roeier Rob maakt zich wat min der druk. „We smeren het dmg gewoon in met vet en dan glijdt hij er langs," grapt hij. Met een Sink staaltje stuurmans kunst wordt de ponton langs de obstakels geleid en ongeveer an derhalf uur later ligt het gevaarte veilig op zijn plaatsje voor het mu seum. Trots op de geleverde ar beid en blij meteen stukje vervul ling van zijn droom, staat Loomeijer op de kade. „Goed werk jongens," roept hij naar de werklui. „Nu is het tijd voor een koud biertje." Vlaardingen Tijdens een routi necontrole van een auto op de Pet- uniastraat in Vlaardingen heeft de politie zes vuilniszakken met hennepplanten gevonden. De. stank in de auto trok de aandacht van de agenten. De planten zijn in beslag genomen en de eigenaar van de auto, een 29-jarige Rotter dammer, is aangehouden. Ook zijn 25-jarige passagier is meege nomen naar het bureau.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1