14 Rotterdam 'Hoeksche Waard geschikt voor opvang ruimtetekort' Hartje zomer, strandstoelen waaien weg Moord op drogist opgelost Politie erkent maken van fouten bij autodiefstal Provincie: Rijnmond kan bedrijven niet genoeg bieden Heidemij betrekt bewoners bij groendebat Hudsonstraat schrikt niet meer van dodelijke schietpartij Voorzitter Stadspartij opzij in conflict Feijenoord weert onechte 'pers' bij vergaderingen Middelbare school voor Chinese kinderen Gehele rijksweg onder de grond Rotterdams Dagblad Woensdag 10 juli 1996 Rotterdam Partijvoorzitter W, Bekenkamp van de Stadspartij Rotterdam is bereid een stapje opzij te doen, indien gemeenteraadslid M.-A. A. van Gruns- ven haar toezegging nakomt en uit de gemeenteraad stapt. Van Grunsven mag de resterende twee jaar tot aan de verkiezingen als fractie-assistente samenwer ken met fractieleider M.M.M. Kneepkens, waarna ze een nieuwe kans krijgt verkiesbaar op de kandida tenlijst te komen. Deze voorstellen maken deel uit van een advies, dat door oud-Tweede-Kamerlid Piet de Visser en sociaal psycholoog Wiebe de Jong is uitgebracht in een po ging het conflict tussen Van Grunsven en de Stads partij te beslechten. Kneepkens en het partijbestuur kunnen zich op hoofdlijnen met het advies vereni gen. Van Grunsven heeft bedenktijd gevraagd tot ui terlijk maandag 22 juli. Om haar verder tegemoet te komen zal Kneepkens het raadslidmaatschap combineren met het partij voorzitterschap, als opvolger van Bekenkamp die wel in het bestuur blijft. Ook adviseur De Visser treedt dan tot het bestuur toe. Beide wijzigingen .moeten Van Grunsven het vertrouwen geven dat het bestuur niet gedomineerd wordt door Bekenkamp. Kneepkens: „De beide adviseurs hebben geconsta teerd dat de ledenvergadering helder was over de wisseling van de wacht. Van Grunsven heeft zich te genkandidaat gesteld en ze heeft het net niet ge haald, maar de uitslag moet gerespecteerd worden. Als je de partijdemocratie opzij schuift, kun je met de partij wel ophouden." Kneepkens vindt dat De Visser en De Jong in hun ad vies terdege rekeninghebben gehouden met de posi tie van Van Grunsven. „Maar ze wil zich nog bera den. Marie-Annet kan nu eenmaal moeilijk door de bocht, dat is haar aard niet. Maar ik heb gezegd: ik meld het wel, want de buitenwacht wil nu onderhand ook wel eens wat weten." Kneepkens hoopt dat een minnelijke schikking nu mogelijk is in het reeds ge ruime tijd slepende conflict. Voor het eind van het zo merreces wil hij de kwestie tot de geschiedenis kun nen rekenen. Als Van Grunsven niet instemt met het advies, dan zal in de tweede helft van augustus een ledenvergadering worden gehouden om de redelijk heid van de in het advies aangedragen oplossing te beoordelen. Kneepkens verlangt dat alle betrokke nen zich schriftelijk en onvoorwaardelijk zullen ver bidden aan de uitkomst van die vergadering. Maar liefst ziet hij dat nieuwe heisa kan worden voorko men. RotterdamLeden van actiegroepen of andere orga nisaties die zich voordoen als pers en dat niet zijn, krijgen minder bewegingsruimte bij vergaderingen van de deelgemeenteraad van Feijenoord en de bij behorende commissies. De directe aanleiding voor deze maatregel is het optreden van. een lid van een rechts-extremistische partij die kort geleden onder valse voorwendsels video-opnamen maakte dijdens de vergadering van de deelraad. Hij is niet de enige. Het gebeurt geregeld dat leden of sympathisanten van actiegroepen of van rechts-ex tremistische partyen zich tijdens een openbare ver gadering van een deelgemeente als persvertegen woordiger voordoen. Het is dan makkelijker om in formatie te verzamelen en om personep te spreken te krijgen. De deelgemeente Feijenoord wil daarop meer contro le. „We denken eraan voorlaan om een perskaart te vragen. Zo kunnen we voorkomen dat allerlei men sen voor privé-doeleinden opnamen maken tijdens vergaderingen," zegt voorlichtster I. van den Lee. Een onbekend gezicht bïj'de pers valt direct op, vol gens Van den Lee. „In het laatste geval, dat van het lid van die extreem-rechtse partij, werd gezegd dat de betrokkene free-lance journalist voor een lokale zeh'der was. Maar ik vond dat hij nogal een klein amateuristisch cameraatje bij zich had. Bovendien keh'nen we de mensen van Stads TV. We hebben daarom nagetrokken wie hij was." De-man bleek een lid of een sympathisant van de ex treem-rechtse partij CP'86 te zijn. Tijdens de desbe treffende vergadering werd het CP'86-raadslid M. Spanjersberg voor één vergadering geschorst. Hij weigerde namelijk zijn excuses aan te bieden voor de beledigingen die hij op 9 april tegenover andere poli tici had geuit. De CP'er, op dat moment nog lid van de Centrumdemocraten, schold toen de PvdA'er S. Ciijek uit voor 'dom varken'. Andere deelraadsleden die vóór een asielzoekerscentrum stemden, noemde hij 'landverraders'. Met welk doel de reehts-extremist opnamen maakte, is nog onduidelijk. „Maar een aantal raadsleden voelt zich geïntimideerd," zegt Van den Lee. Het bestuur van de deelgemeente wil nu ook met junsten de han delswijze van deze man onderzoeken. Aan' het vragen om een perskaart, zitten nog wat ha ken en ogen. „Wat nou als een echte journalist zijn perskaart vergeten is? Moeten we deze persoon dan niet te woord staan, alhoewel we weten wie hij of zij is? Een echte free-lancer heeft vaak alleen een visi tekaartje. Is dat genoeg?" Volgens Van den Lee moet alles duidelijk zijn voor de eerste raadsvergadering na de zomer, op 26 sep tember. Rotterdam In Rotterdam komt een middelbare school voor Chinese kinderen. Volgens initiatiefne mer Y. Wong verleren deze kinderen hun moedertaal op de Nederlandstalige scholen. Door speciaal Chi nees onderwijs te krijgen, zijn zij later ook beter ge schikt om te werken in het Chinees-Nederlandse be drijfsleven. Wong verwacht dat de school na de 2omer van start kan met zo'n veertig leerlingen. Zij worden toegela ten als zij op een Chinese lagere school hebben geze ten. Die bestaan al in Nederland. De leerlingen krij gen elke zondag twee uur les in uiteenlopende vak ken zoals modem Chinees, Chinese geschiedenis en cultuur, economie en handelskennis. De docenten hebben hun opleiding gevolgd aan Chinese universi teiten. De schooi is opgericht door het Dam Wah Studief onds, dat door particulieren wordt gevoed. Het on derwijs kost per kind veertig gulden per maand. Het is nog onbekend waar de school in Rotterdam komt. Bij gebrek aan een erkenningsregeling bestaan in Nederland voor buitenlandse scholen geen speciale regels. Voor elk buitenlands kind geldt in Nederland de leerplichtwet. Dat betekent dat het kind tot en met zyn 16de jaar volledig onderwijs dient te volgen, en toten met zijn 17de twee dagen per week (één dag in het leerlingwezen). C 'P Het is vandaag woensdag 10 juli en dus bijna hartje zomer, maar op het strand van Hoek van Holland waaien de stoelen weg en laat geen zonaanbidder zich zien. De weermannen beloven de komende dagen ietsje beter weer, maar nog lang geen zomer. En volgende week gaat het waarschijnlijk: weer bergafwaarts. De stranttenthouder mort, de badgast treurt. Foto Victor van ereukelen Rotterdam—Een 19-jarige Rotter dammer, die twee weken geleden werd aangehouden, heeft bekend medeplichtig te zijn geweest aan de moord op een 52-jarige stadge noot. Een politiewoordvoerster wilde niet zeggen of de verdachte ook inderdaad de moord heeft ge pleegd. Volgens haar is alleen de rechtbank bevoegd daar over te oordelen. Het slachtoffer -een voormalige drogist - werd op 7 ju li vorig jaar levenloos aangetrof fen in zijn woning aan de Putse- bocht in Bloemhof. Familieleden hadden de politie gewaarschuwd omdat zy hem al enige tijd niet meer hadden gezien. De man bleek al een week eerder met ge weld om het leven te zijn ge bracht. De aangehouden verdach te, die in bewaring is gesteld, heeft onder meer bekend dat roof het motief voor het levensdelict is geweest. Uit de woning werd na het misdrijf onder meer een stere otoren vermist. De recherche van het district Groot-IJsselmond zet het onderzoek voort. De politie verwacht dat door de bekentenis binnenkort nog meer arrestaties kunnen worden verricht. Er wordt niet uitgesloten dat toekomstige verdachten tot de kennissenkring van het slachtoffer behoorden. Rotterdam De politie van de ba siseenheid Spangen had op 18 ja nuari vorig jaar sneller moeten reageren op het verzoek om assis tentie van een Rotterdammer die de gestolen auto van zijn broer had teruggevonden. Ondanks herhaalde telefoontjes duurde het tussen de zestig en zeventig mi nuten voordat de politie ter plaat se was. De man had er v'a zijn draagbare telefoon van op de hoogte gesteld moeten worden dat hulp nog wel even op zich zou laten wachten, omdat alle be schikbare politie-auto's op dat moment voor een ander incident waren ingezet Dat is het oordeel van de Nationa le Ombudsman over een klacht die de bewuste Rotterdammer heeft ingediend over het gedrag van de politie. Ombudsman mr. drs. M. Oosting wijst evenwel het verzoek om schadevergoeding door de klager af. Deze wordt zelf verantwoordelijk gehouden voor de schade die ontstond aan de au to van zijn broer. De Rotterdammer trachtte na het terugvinden van de gestolen wa gen op de Spangensekade door het inslaan van de voorruit te ver hinderen dat de dieven er weder om met de auto vandoor zouden gaan. Toen de twee 'junkachtige types' toch instapten en wegreden - en daarbij bijna de moeder van de klager overreden- zette de Rotterdammer de achtervolging m met zijn eigen auto. Volgens de politie en de Nationale Ombuds man had de klager echter ook op eer« andere manier kunnen ver hinderen dat de autodieven er vandoor gingen. Bijvoorbeeld door bij de auto te gaan staan of deze klem te zetten. De politie heeft overigens erkend dat ze te laat was om assistentie te verlenen en heeft daarvoor schrif telijk excuses aangeboden. Rotterdam De provincie Zuid-Holland ziet de Hoeksche Waard als 'enige mogelijkheid1 om op korte afstand te kunnen voldoen in de ruimtebehoefte van de Rotterdamse regio. Dat staat in een monitorberieht over het afnemen van direct uit- geefbare bedrijfsterreinen. De Rijnmond zelf heeft onvol doende mogelijkheden om het tekort te kunnen opvangen, ai- dus de afdeling economische zaken van het Provinciehuis. De ontwikkeling van de Hoek sche Waard kan echter niet zon der investeringen in de infra structuur van rijkswegen, zegt de provincie. Daarom probeert het provinciebestuur momenteel de rijksoverheid te overtuigen van de aanleg van de A4-Zuid als noodzakelijke voorwaarde voor de komst van bedrijfsterreinen in de Hoeksche Waard. Samen met de A4-Noord door Midden-Delfland moet de nieuwe verbinding fun geren als ruimtelijke drager voor de economische ontwikkeling van Zuid-Holland, in de visie van het provinciebestuur. De impuls wordt noodzakelijk genoemd omdat de economie in Zuid-Hol land achterblijft. Met name op de linker Maasoever is de ruimtenood hoog. In de streekplannen Rijnmond en Zuid-Hoiland-West zijn nieuwe bedrijventerreinen gereserveerd, maar lang niet genoeg om aan de behoefte te voldoen. In 1995 sprong de uitgifte van zeehaven- terreinen li het Rotterdamse ha vengebied er uit: er werd 55 hecta re uitgegeven, aanzienlijk meer dan het gemiddelde van 42 hecta re over de afgelopen tien jaar. Sinds 1992 werd niet meer zo veel zeehaventerrein uitgegeven aan bedrijven. De provincie wijst erop dat de uitgifte van 'natte' grond zware schommelingen vertoont en geen tred houdt melde uitgifte van droge terreinen. In de Rijnmond was met ingang van dit jaar nog 305 hectare be schikbaar; een jaar eerder was dat 327 hectare. Het aanbod van on middellijk te gebruiken grond is 131 hectare, waarvan 74 hectare op de rechter Maasoever. Hier ügt het grootste areaal op Rivium (13 hectare) in Capeile aan den IJssel. in bedrijvenpark Noord-West (16 hectare) m Rotterdam en op Vijf sluizen (15 hectare) in Schiedam. In het laatste geval gaat het om grond die vroeger bij scheepswerf Wilton-Fijenoord hoorde. De economische mogelijkheden met Vijfsluizen vormen voor de overheid ook een argument om op het doortrekken van de A4 aan te dringen. Schiedam heeft by de Stadsregio Rotterdam met succes gepleit voor ondergrondse aanleg vanaf Delft tot de Beneluxiunnel. Op de Imker Maasoever zijn Ga- denng (21 hectare) en distripark Botlek (14 hectare) de gebieden met de meeste direct beschikbare ruimte. Zie ook pagina 15 Door Kor Kegel Verstedelijking bedreigt Groenblauwe Slinger De Groenblauwe Slinger Is een open gebied van landbouw, bos en water, recreatie Bn kleine woonkernen, dat door de oprukkende verstedelijking van Den Haag en Rotterdam wordt bedreigd. De slinger is van groot ecologisch belang als schakel tussen het Hoekse strand (en het Staeldulnse Bos) en nabij Zoeterwoude en Hazerswoude - het Groene Hart van Holland. I Groenblauwe Slinger Rotterdam Op eigen initiatief gaat de vereniging Koninklijke Nederlandsche Heidemaatschap pij in september en oktober een debat losmaken over de schaarse open ruimte in het meest verste delijkte gebied van Nederland. De ideële vereniging, vroeger hon derd procent eigendom van het bedrijf Heidemij, ziet het tussen de Haagse en Rotterdamse agglomeraties danig in de knel komen door alle nieuwe uitbrei dingsplannen voor woningbouw en bedrijfsterreinen. „Het is har der dan ooit nodig dat het groene netwerk wordt verstevigd zegt secretaris S. N. Smit van de afde ling Zuid-Holland. Het ruimtedebat richt zich. op de Groenblauwe Slinger, zoals het gebied op provinciale plankaar- ten wordt genoemd. Het strekt zich uit van Midden-Delfland, de Ackerdijkse Plassen en de Rotte- wigtot De Balij bij Leidschendam en de Rijnstreek richting het Groene Hart van Holland. „Juist de betrokkenheid vanuit het ge bied en de gebruikers van de er naast gelegen steden is van we zenlijk belang' voor de verdere groene ontwikkeling en inrich ting," heeft gedeputeerde J. Keij- koop onlangs gezegd, en daarom heeft de vereniging Koninklijke Nederlandsche Heidemaatschap pij (KNHM) er bewust voor geko zen de bewoners en gebruikers in staat te stellen mee te discussië ren. Hiervoor worden oproepen geplaatst in kranten. Secretaris Smit heeft daarnaast tachtig uitnodigingen gericht aan gemeentebesturen, reereatie- leöen Alphen ipferdorp a/ó RlJ„ Hazerswoude- Rijndijk Letój&her Boskoop Zostermeer Waddtnxveen tHT" Bléiswijk Bergschenhoek otterdam stvoome Krimpen a/d IJssel schappen, de Technische Univer siteit Delft, de Monumenten- wacht, de VVVs, het midden- en kleinbedrijf van Rotterdam, Delft en Den Haag, de Milieufederatie, Het Zuidhollands Landschap, sportraden en landbouworganisa ties. Mogelijk krijgt ook de Eras mus Universiteit nog een kaartje. De vereniging KNHM wil ideeën verzamelen en gebundeld aanbie den aan Provinciale Staten van Zuid-Holland, in de hoop dat ze een rol spelen bij de vormgeving van de Groenblauwe Slinger. Vooral tussen Pijnaeker en Berkel en Rodenrys komt de 'slinger' in de knel door de woningbouw op de Tinex-locaties. Na 2005 doet zich een nieuwe bedreiging voor tussen Pijnaeker en Zoetermeer. De ecologische zone tussen Mid den-Delfland en het Groene Hart is hier en daar slechts een paar honderd meter breed. Het debat moet komend najaar uitwijzen hoe de smalle strookblyvend kan worden beschermd. De 108 jaar oude vereniging 'ten algemenen nutte onder hoge be scherming van H.M. de Koningin, H.KH. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bemhard' heeft als doel bij dragen te leveren aan de verbete ring van de kwaliteit van de men selijke leefomgeving. Ze is be trokken by een grote expositie over stadsecologie, die begin 1997 wordt gehouden in het Rotter damse Natuurmuseum en die les materiaal moet opleveren voor het onderwijs. Elders in Neder land houdt de vereniging zich on der andere bezig met de Peel en het Haarlemse Mandelapark. Door Donald Bax Rotterdam Een jongeman zon dert zich rond half twee plots klaps af. Hij verlaat zijn plaatsje langs de rood-wit gestreepte mar keringslinten van de politie en - alsof het de gewoonste zaak van de wereld is- urineert hy tegen de pui van een woning aan de Schipperstraat. Vanuit een pruttelende surveil lancewagen van de politie wordt een felle schijnwerper op de man gericht. De twee agenten spreken hem even later vermanend toe. De jongeman sloft terug naar zijn vrienden. Het gesprek gaat niet langer over de dodelyke schietpartij, ander half uur eerder. Het slachtoffer ligt, keurig 'toegedekt' door de po litie, in de Hudsonstraat voor nummer 197B. „Of dat een deal pand is?" ziet een joviaal mollige bewoonster na deze vraag water branden. „Mes," bitst zij, „is hier een dealpand." Over de toedracht van de schiet partij tast de politie even na het middernachtelijk uur nog in het duister. Naar de identiteit van het slachtoffer kan slechts gegist wor den, De man heeft een Noord- Afrikaans uiterlijk en zou door meer dan één kogel zijn getroffen. Genummerde bordjes op de plaats van het delict staven die veronderstelling. Als inderdaad bij elk bordje een huls ligt, klopt het aantal van vier schoten dat een bewoonster van de Haspel straat heeft gehoord. Alsof ze met een kettinkje tegen een auto sloegen," zegt zij. „Tsjk, tsjk, tsjk, tsjk. Vier keer. Ik lag thuis naar de scanner te luisteren, toen ik mensen tegen elkaar hoor de gillen." Ook een andere vrouw zegt de schoten gehoord te hebben. Zij heeft daarna vier personen zien wegrennen, twee mannen en twee vrouwen. Zij werden heel even ge volgd dooreen getuige in een auto die vergeefs getracht zou hebben het viertal klem te rijden om al dus hun vlucht te belemmeren. Ook die getuige is nadien wegge gaan. Weggelopen Verder dan het aanhoren van der gelijke verklaringen komt de poli tie in eerste instantie niet. „We zijn wat omwonenden aan het horen," vertelt politiewoord- voerdster A. van Campen. „Er zjjn inderdaad mensen weggelopen, maar we weten niet hoe veel en we weten ook niet waarheen." De Hudsonstraat ligt aan de rand van het bewoonde gedeelte van Bospolder. De bewoners hebben een fraai uitzicht op het Vierha- vengebied. Maar dat is dan ook zo'n beetje het enige positieve. De Hudsonstraat en de aanpalende straten hebben elk hun eigen du bieuze historie. Puntstraat, Hosier Faassenstraat, le en 2e Schans straat, Spanjaardstraat, Schipper straat - de namen duiken regel matig op in de politierapporten. „Maar schieten, neen, dat is zo'n beetje het enige dat we hier nog niet hebben meegemaakt," ver zucht een vrouw. „Verder gebeurt hier alles dat niet mag. Neem dat huis," wijst zij naar een op de eer ste verdieping gelegen woning op de hoek van de Schipperstraat en de Hudsonstraat. „Daar zit een il legaal gokhuis in. Kun je gratis een biertje gaan halen, omdat ze aan het gokken toch wel genoeg verdienen. Iedereen weet dat het daar zit, maar niemand die er iets aan doet. Ook de politie niet." Een stukje verderop in de Huds onstraat zegt een bewoner dat het nu echt de spuigaten uitloopt met de overlast. „Een slechte straat," bromt hij. „Elke dag is het hier rotzooi. Veel mensen in een auto die drugs zitten te gebruiken. Veel vechtpartijen ook." Een meisje en haar partner staan met gloeiende koontjes te kijken naar de werkzaamheden van de technische recherche. Zij zeggen wel het een en ander gewend te zijn. Dusdanig zelfs dat zij zich niets aantrekken van de kommer en kwel in hun woonomgeving, „Je accepteert het," zegt het meis je- „We wonen hier met plezier," ver volgt zij. „Nu is het wel wat an ders, omdat die schietpartij zich dicht bij onze voordeur heeft afge speeld. Dan schrik je wel event jes. Wij hebben drie schoten ge hoord. 't Zal wel een afrekening in het criminele circuit zijn." „Echte overlast hebben wij niet," vertelt haar partner. „Je ziet hier wei veel hoertjes en dealers, maar die zijn alleen maar met zichzelf bezig. Die bemoeien zich niet met de bewoners. De meeste gezich ten kennen we wel. Wij vinden het zelfs normaal dat mensen hier soms drie uur lang in een auto zit ten te gebruiken. Ik las laatst in de krant dat elders in de stad om die reden mensen waren opge pakt door de politie. Wij wisten niet eens dat dat strafbaar is. Je weet gewoon niet beter." De Coolsii De werkgroep Stop Rijksweg 19 en de gemeente Schiedam zijn al tijd de grootste dwarsliggers ge weest, als het ging om een nieuwe wegverbinding tussen de Rotter damse en de Haagse agglomera ties via het stiltegebied Midden- Delfland Met het doortrekken van de A 4 tussen het Kethelplein en de Delftse Krui thuisweg wordt groot onrecht gedaan aan het eco logisch waardevolle polderland schap, De logica van de bezwaren wint het al twintig jaar van hel tot vervelens toe herhaalde alarm dat het wegennet rond Rotterdam dichtslibt. Dat werd in 1975 even luid verkondigd als anno 1996, met een onthutsende naïveteit die onoplettendheid verraadt - alsof het dichtslibben van de Ruit zo vréémd is bij voortgaande wo ningbouw. toegenomen bedrijvig heid en onbelem mcidc groei van het autoverkeer. Hetverkeersin- farct is een gevolg van 'welvaart' en niet van het feit dat Rijksweg 19 er nog met I'gt. In milieukrin gen wordt Ri'ksweg 19, ofwel de A 4-Noord, beschouwd als een toetssteen voor het beleid om mi lieu en economie beide leverster- ken. In de milteu-efiectrapportage komt een verdiepte ligging van de A4-Noord tussen Schiedam en - Delft als 'meest milieuvriendelij ke alternatief uit de bus. Daar kun je sceptisch over zijn, want de sneltramvariant is marginaal on derzocht en de effecten op andere wegen m en buiten de bebouwde kom zyn onbekend. Uiteraard hebhen de Kamer van Koop handel, de gemeente Rotterdam en de provincie Zuid-Holland het 'meest milieuvriendelijke alter natief snel omarmd. Ze zien ein delijk die by-pass in zicht komen, die het economisch hart van Ne derland aan de kataklopkatakiop moet houden. De werkgroep Stop Rijksweg 19 en de gemeente Schiedam zijn er echter niet gerust op, evenals Vlaardingen, Delft en mibeu- en bewonersgroepen. Een verdiepte aanlog is bepaald nog geen onder grondse aanleg. En ze vrezen dat 'verdiepte aanleg' en 'alleen voor doelgroepen verkeer' doekjes voor het bloeden zyn. Ze zijn bang dat de transportlobby een lippen dienst aan het milieu bewijst, en dat Midden-Delfland als 't erop^ aankomt toch onherstelbare sclia-L de oploopt. De bezwaren blijven daarom overeind. Maar Er zit beweging in. Met een ver-t metele fantasie, waar vriend en vijand door verrast zijn, heeft de Schiedamse verkeerswethouder Luub Hafkamp (WD) een voor stel gedaan, waar hij meteen de Stadsregio Rotterdam warm voor kreeg en waarmee hij de milieu beweging een gewetensconflict bezorgt. Hafkamp: „Als Rijksweg 19 er dan toch moet komen en vanaf Delft tot aan het Kethel plein onder de grond komt, waar om hóuden we 'm dan niet onder de grond tot aan de andere kant van de Nieuwe Maas toe!" Het zou betekenen dat het reeds aanwezige gedeelte van de A 4 tussen de Beneluxtunnel en het Kethelplein - daar waar nu altijd die files staan te staan - eveneens onzichtbaar en onhoorbaar wordt. Hafkamp: „Moet je je eens voor stellen watje met de vrijkomende grond kunt doen: incidentele be bouwing, maar ook veel nieuwe natuur tussen de sportparken van Schiedam en Vlaardingen. Dat is pure milieuwinst." Klinkt heel aantrekkelijk. Als het idee bij het Rijk bespreekbaar is, ontstaat ook voorde milieubewe ging een nieuwe afweging: een ondergrondse aanleg van de weg door de bodem van Midden-Delf land accepteren en Schiedam en Vlaardingen bevrijden van een paar kilometer overlast, of: tegen zijn eri met dat extraatje bereiken waarmee een 'groene long' tussen Vijfsluizen, Harga en 't Nieu- welant mogelijk wordt. Overigens is Hafkamps idee in 1991 gelanceerd door journalist Jan Booister. Hij kaartte het aan bij David van der Houwen, die te Vlaardingen een forumpanel voorzat. Om één of andere reden werd het idee niet aan het panel voorgelegd. Maar als een idee eenmaal door het luchtruim reist, doet het diverse breinen aan en het schiet altijd wel ergens wortel. De boekdrukkunst werd ook op meer plaatsen uitgevonden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2