9 Bewoners sloopflat beraden zich op acties Imposante 'parasols' in de Broekpolder Persoonlijk alarm voor bewoners Heyermansflat Rotterdams lagblad Reijnhout: roulatie lOBS-opbouwwerkers niet terugdraaien Sociale werkplaats ontvangt diploma voor kwaliteitswerk Geheime vergadering 'om nodeloze onrust te voorkomen' WD-raadsïid noemt haar collega's 'uiterst dom' '«1 'Alsnog raadsbesluit over Van Markenstraat' Dakdekker weg uit Maassluis Illegale reclame Man valt door luik Neus gebroken Gele kaart Visser bekeurd Man van het dak gehaald Gaddijk 43 tel. 0131-641988. "Hazzebas", Voorstraat 54 tël. 0181-619066. Waterweg Donderdag 11 juli 1996 Door Mennn Haddcman Schiedam De gemeente Schiedam heeft de besluitvorming over de sloop van de flat aan de J. C. van Markenstraat bewust achter gesloten deuren gevoerd. Verschillende raadsleden achtten het niet wenselijk bewoners toe te laten tot de verga dering waarin werd besloten over de sloop van hun woningen. .,We moeten ervoor waken burgers niet nodeloos ongerust te maken," onderbouwt verantwoordelijk weihouder A, Reijn- hout het besluit. De bewoners vatten het echter anders op en hekelen het 'gekonkelfoeser van de gemeente. „Wij zijn willens en wetens bedon derd en besodemieterd door de gemeente,*' stelt L. Boekee, spreekbuis van de 48 gezinnen in de flat aan de Van Markenstraat. „De politiek heeft besloten ons huis en haard tegen de vlakte te gooien zonder dal wij daar in spraak over hebben gehad. Dit noemt men nou democratie." Twee weken gelden werd plotse ling bekend dat ook de flat met de even nummers in de Van Marken straat wordt gesloopt. Smds 1993 staat al vast dat de slopershamer de flat met de oneven nummers in de Van Marken straat, de flat m de Ch.Th. Storkstraat. en een wo ningcomplex aan de Mgr. Molen slaan tot puin zal slaan. Deze drie flats moeten volgens de gemeente worden gesloopt om het pad te ef fenen voor de komst van de me tro. Om vervolgens de nieuwbouw rondom de toekomstige metrolijn in Schiedam Nieuwland volledig tot zyn recht te laten komen, heeft de gemeente vorige maand besloten ook maar de flat met de even nummers m de Markens traat tegen de vlakte te gooien. De gemeente wil m Nieuwland een Vlaardingen 'Uiterst dom'. Die in politieke kringen zelden ge bruikte kwalificatie geeft L. C. van Halteren haar collega's In de Vlaardingse gemeenteraad. Zij doet dat in de jongste uitgave van het afdelingsblad van de WD. Het gaat om de opstelling van de Vlaardingse politiek -behalve uiteraard haar eigen WD- in de kwestie rond de aanleg van de A 4. Alle partijen zijn tégen het doortrekken van de rijksweg van het Kethelplein naar Delft. Alleen de WD wil dat de weg er wei komt Waar Van Haiteren zich over opwindt is dat haar col lega's in de raadscommissie vo rige maand burgemeester en wethouders ontraadden om na dere milieu-eisen te stellen voor het geval de weg er toch komt. Die andere partijen wilden dat niet omdat zij menen dat dit 'meedenken1 met de minister het standpunt dat Vlaardingen tegen is, zou verzwakken. „Dit is nu uiterst dom. Zoals ge zegd, die weg komt er. Het is dus zaak om in een zo vroeg moge lijk stadium harde eisen voor de geluidhinderisoiatie op de on derhandelingstafel te leggen. Daarmee worden de belangen van de omwonenden het beste gediend. Met dom fanatisme zijn de Vlaardingse bewoners absoluut niet geholpen," schrijft van Halteren in het blad dat de ze week bij de Vlaardingse WD- leden op de deurmat viel. Schiedam De roulatie van de Schiedamse lOBS-opbouwwer- kersF. Klijzen en H. van der Vel den is een vaststaand gegeven en moet niet meer worden terugge draaid. Met dat advies rondde wethouder A. Reijnhout gisteren de bemiddelingsronde af, die de commissie Bewonersondersteu ning (IOBS) en verschillende be- wonersverenigingen bij elkaar moet brengen. Volgens de wethouder moet nu veel worden verbeterd aan de communicatie tussen de commis sie en de bewonersorganisaties. Met name „de commissie dient meer rechtstreeks met de bewo nersverenigingen in gesprek te gaan," schrijft Reijnhout in het advies. De wethouder raadt de partijen aan na de zomer met elkaar in gesprek te gaan „over de randvoorwaarden op grond waar van roulatie van personeel struc tureel vorm dient te krijgen." Dat overleg moet het karakter van een open dialoog krijgen. Nadat deze discussie heeft plaatsgehad, is het de bedoeling dat de com missie een concreet voorstel* tot roulatie 1 van personeelsleden doet. Dat alles in overleg met de bewonersverenigingen. Tegelij kertijd iaat Reijnhout er geen on duidelijkheid over bestaan hoe de machtsverhoudingen moeten lig gen, „Uiteindelijk is het evenwel de commissie Bewonersonder steuning die de beslissingen neemt" besluit de D66-wethou- der. Zijn advies is strikt genomen niet bindend. De betrokken par tijen spraken eerderwel af dathet advies 'zwaar zou wegen'. Het conflict onstond nadat de commissie Bewonersondersteu- nig had besloten dat het werkter rein van opbouwwerker F. Klijzen moest worden verlegd van Oost Centrum naar Noord/West. Colle ga H. van der Velden moest de omgekeerde route volgen. De be wonersorganisaties in de stads- vernieuwingswijken reageerden furieus. Volgens hen voldeden de opbouwerkers in hun wijken zou den zorgvuldig opgebouwde con tacten verloren gaan door de ver huizing. Verder stak het de" bewo nersorganisaties dat de commis sie haar beslissing zonder vooraf gaand overleg met de wijken had genomen. In een door de verschillende be- wonersverenigingen onderteken de brief zegden de stadsvernieu- wingswijken aanvankelijk het vertrouwen in de commissie Be wonersondersteuning op. Vooraf gaand aan zijn bemiddelingspo ging wist Reijnhout echter alle be wonersverenigingen, inclusief het lang tegenstribbelende Oost, ertoe te bewegen hun handteke ningen van de brief te schrappen. Wethouder Reijnhout wil de burgers niet nodeloos ongerust ma ken en be handelde het sloopvoorstel achter geslo ten deuren. ArcnieffotoJaap Hozema/ Rotterdams 'kwalitatief goed stedenbouwkun dig plan' ontwikkelen. Boeten „En daar moeten de mensen met de laagste inkomens voor boe ten," reageert Boekee,die zelf ook in de bewuste flat woont. „In de flat wonen mensen die het niet breed hebben. De woningen zijn betaaibaar. Niemand van ons wist dat de Rat zou worden gesloopt. De politiek heeft het al die tijd voor ons verborgen gehouden. Er is een aantal bewoners dat hun woning kort geleden volledig heeft opgeknapt. Dat geld zijn ze nu dus mooi kwijt." Reijnhout zegt bewust te hebben gekozen voor de methode van het achteraf imichten van burgers over de besluiten. De DS6-wethou- der vond het niet raadzaam de be woners 'nodeloos ongerust' te ma ken. „Je doet het als wethouder nooit goed. We wilden niet het ri sico lopen dat bewoners zich zorgen zouden maken om niets. Voor hetzelfde geld was het plan om de flat te slopen helemaal met doorgegaan. Als we de bewoners wel op de hoogte hadden gebracht van onze plannen, dan hadden ze zich op dat moment nodeloos zorgen gemaakt." Raadslid M. Reuderink (PvdA) is het met de wethouder eens. Ook h|j vindt dat om dezelfde reden de bewoners met betrokken moesten worden bij de vergadering over de sloop van de flat. Het is volgens Reuderink niet vreemd dat een raadslid van de PvdA instemt met de sloop van huizen die worden bewoond door mensen met de la gere inkomens. „Ik heb tijdens de vergadering ingestemd met voor stel omdat de flat wordt gesloopt in het kader van de komst van de metro. Mijn partij is een voorstan der van de metro in Schiedam. Wanneer de flat zou worden ge sloopt vanwege de uitvoering van het Beheerplan Nieuwland (het totale nieuwbouwproject in de wijk) had ik niet ingestemd." Wethouder Reijnhout is echter van mening dat de flat wel in het kader van het Beheerplan Nieuw land tegen de vlakte gaat. De flat staat niet in de weg voor het aan leggen van de metro. Het woning complex wordt gesloopt om meer ruimte te creeren voor de geplan de nieuwbouw in de wijk. Gemist Dat de bewoners, nu ze niet op de raadscommissievergadering heb ben kunnen inspreken, hun kans om bezwaar tegen het plan aan te tekenen hebben gemist, wijst Schiedam De Schiedamse raadsleden J. Poolman (Groen links) en H. Metaal (Gemeente belangen) zijn beiden zeer ver bolgen over de manier waarop de raadscommissie heeft besloten de flat in de J. C. van Markens traat te slopen. De twee politici hebben aangekondigd raadsvra gen te gaan stellen. Zij vinden dat de bewoners alsnog de moge lijkheid moeten krijgen tijdens een raadsvergadering hun stem te laten horen. Poolman zegt zich tijdens de be wuste vergadering op 4 juni niet te hebben gereaiiseerd dat deze besloten was. Hij dacht dat de vergadering openbaar was en er geen insprekers waren komen Reijnhout van de hand. De bewo4 ners kunnen volgens de gebruike lijke procedure een bezwaar schrift indienen. Reijnhout gééft toe dat het voor de bewoners die onlangs allerlei veranderingen in hun woning hebben aangebracht erg zuur is dat er gesloopt gaat worden. „Ik ga dan ook een voorstel aan b en w doen om een onafhankelijk taxa teur te benoemen. Deze zou de woningen waar mensen omvang rijke investeringen hebben uitge- opdagen. „Ik vond dat het er tij dens de vergadering allemaal wel erg snel aan toe ging. Het be sluit van b en w om de flat te slo pen was ook erg onduidelijk. Er stond in dat de bewoners van de flat nog niet formeel waren inge licht. Ik heb met het besluit inge stemd in de veronderstelling dat de bewoners wel al informeel op de hoogte waren gebracht over desloopplannen." Metaal, die zelf niet op de verga dering aanwezig was, betreurt de gang van zaken. „Mensen zijn van de één op de andere dag ver teld dat hun woning wordt ge sloopt. Dat is verschrikkelijk. De reden hiervoor vind ik onbegrij- pelijk. De flat hoeft namelijk niet voerd kunnen taxeren zodat de bewoners voor een gedeelte scha deloos kunnen worden gesteld." „Daarbij," vervolgt Reijnhout, „krijgen de bewoners drie maan den huur terug gestort op hun re kening en ontvangen ze vierdui zend gulden om hun verhuiskos ten te financieren." De wethouder meldt tevens dat de bewoners van de flat voorrang krijgen bij het zoeken van een nieuwe woning. Daarbij zyn er volgens hem ge noeg woningen beschikbaar voor weg om plaats te maken voor de metro, de flat moet weg omdat anders het nieuwbouwplannetje van de wethouder moet worden gewijzigd." Metaal is ook zeer ontevreden over de manier waarop de politici hebben geprobeerd de bewoners van de flat buiten de besluitvor ming te houden. „Die raadscommissievergade ring had openbaar moeten zijn. Het argument dat de wethouder hiervoor aandraagt, dat je men sen niet onnodig ongerust moet maken, vind ik larie. De bewo ners zijn nu ook ongerust maar zijn daarbij nog eens boos op de politiek. Dat had voorkomen kunnen worden." mensen die niet zoveel geld te be steden hebben. Voor bewoner Boekee staat één ding als een paal boven water: massaal zullen de bewoners van de flat actie voeren. Vanavond wordt er in dienstencentrum De 4Molens een actie-avond belegd. Daar zullen de tactieken worden besproken. „We gaan in ieder ge val met veel tam-tam bezwaar schriften bij de gemeente indie nen," zegt Boekee. „Wij bewoners zijn woedend!" De berenklauw. Veel kom je 'm in de stad niet tegen. De imposante plant is Immers giftig. Het sap uit de dikke stengel kan een pijnlijke huid en blaren veroorza- i ken. Daarom wordt 'ie in bennen en plantsoenen weg gestoken. Maar in gebieden waar de natuur wél z'n eigen gang mag gaan, kan de berenklauw de kop op steken. Zoals in de Vlaar dingse Broekpol der. Langs het pad achter het sport complex van Delta- sport staat zelfs een hele familie. Met hun wijd uitge klapte 'parasols' van witte bloem pjes lijken ze nog meer indruk te wij len maken. Een lust voor het oog voor natuurliefhebbers. Maar niet aanraken dUS. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra Schiedam De grafische afdeling van de sociale werkplaats BGS in Schiedam heeft een kwaliteitsdi- ploma behaald. De directeur S. Adolfs nam het certificaat gister middag namens het bedrijf in ont vangst. De geestelijk en lichame lijk gehandicapten die er werken, hebben het afgelopen jaar extra hun best gedaan. Iedereen in zijn eigen tempo, maar met minstens dezelfde kwaliteit als elk ander bedrijf. „Wie achter de kudde aan loopt, trapt altijd in de stront." zo besluit Adoifs zijn toespraak in de be drijfskantine. BGS heeft aange toond voor de kudde uit te kun nen. Als eerste grafische bedrijf in Schiedam, kreeg het een diploma Q-plus van het VPGÏ, het kwali teitscentrum voor de communica tie-industrie. Onder begeleiding van Daniel Nesse, stagiair van het Grafisch Lyceum Rotterdam, werkten me dewerkers van de grafische groep aan het kwaliteitsniveau. Meten, weten en verbeteren, daar ging het om. 'Turbo-Ellen' Ellen Lotman is verstandelijk ge handicapt en werkte onder Daniel in de binderij. „Ik kan moeilyk le ren en schrijven," zegt ze. „Als ik een werkbriefie moet invullen vraag ik dat meestal aan iemand anders, maar ik kan wel hardwer ken." 'Turbo-Ellen', heet ze op de afdeling. De 'geslaagde' giafische afdeling maakt deel uit van een groot be drijf voor sociale werkvoorzie ning. Die werkvoorziening voor ziet in aangepast werk voor men sen met een fysieke of een ver standelijke beperking. Werkne mers zijn bezig met activiteiten zoals boeken binden, inpakken, onderhoud van tuinen en enquê teren, en dat op een aangepaste werkplek of in een eigen tempo. De doelstelling is niet 'winstmaxi malisatie' zoais in een commerci eel bedrijf, maar 'arbeidsmaxima- lisatie'. Het grote aantal verschil lende activiteiten zorgt ervoor dat er voor iedereen werk te vinden is. Tenminste voor de mensen die aan de slag mogen. 'Schrijnend' Er werken op dit moment 370 me dewerkers in het bedrijf en de vooruitzichten zijn niet slecht. Toch zijn er zijn enkele bedreigin gen. Adolfs geeft aan dat de rijks subsidies teruglopen, wat bete kent dat er bij gelijk blijvende be- drijfsinkomsten meer geld van de gemeente nodig is. Bovendien moeten door nieuwe wetgeving lieht gehandicapten geschrapt worden van de wachtlijst. „Schrij nend," vindt hij. „Of die ooit nog aan de bak komen, betwijfel ik." En dat hy de laatste tijd te maken heeft met concurrentie van ande re instellingen, waaronder gevan genissen, is voor hem helemaal moeilijk te verteren: „Het is de onrechtvaardigheid ten top dat het kabinet de voorkeur geeft aan criminelen boven gehandicap ten." Ook Chris de Ruiter vindt dat 'niet zo leuk'. Vijfjaar al zit hij in de binderij. „Voor mij is dit de eni ge mogelijkheid om te werken. Ai s ik hier last heb van mijn knie- cn of van mijn rug dan ga ik naar de chef en kan ik hier even een rondje lopen. En dat is beter dan in de Ziektewet, of op straat." Schiedam Bewoners van de Heyermansflat in de Schiedamse wijk Groenoord kunnen vanaf oktober gebruik maken van een nieuw individueel alarmerings systeem. Tegelijkertijd is ook ccn zorg-abonnement mogelijk. Wo ningstichting Noordvesten stich ting de Harg-Spaland hebben daarover een overeenkomst ge sloten. Het huidige, sterk verouderde systeem was voor alle bewoners verplicht. Straks bestaat de mo gelijkheid om zelf te kiezen voor een persoonlijke alarmering, een abonnement op een zorgpakket, of allebei. De bewoners kregen afgelopen dinsdag een toelichting op het nieuwe systeem, In de woning wordt een kastje met een inter com en een alarmknop aan de te lefoon gekoppeld. De bewoner kan het alarm daarnaast via een speciale halsmedaiilon of een polsband met alarmknop inscha kelen, De alarmeringscentrale in Vlaardingen krijgt na de oproep allerlei persoonlijke en medische gegevens van de bewoner op het computerscherm. De s centrale kan een gesprek aangaan met de bewoner. Het bereik van de huis intercom is zo groot dat een be woner in elke ruimte van de wo ning met de centrale kan praten. In een acute situatie wordt een ambulance of huisarts ingescha keld. In minder dringende geval len gaat een professionele hulp verlener van de Harg-Spaland of een familielid op pad. Een abonnee betaalt voor de nieuwe Siemens-apparatuur 37,50 gulden per maand. Het ou de systeem is vijf gulden duurder omdat de Woningstichting Noordvest de hulpaanvragen zelf moet afhandelen. Bewoners die een extra bijdrage van de ge meente voor het collectieve sys teem krijgen, ontvangen dit straks ook voor het nieuwe alarm. Voor een zorgabonnement met een maximum van vier bezoeken per maand betalen de Schiedam se flatbewoners twintig gulden per maand. Degenen die geen abonnement nemen maar toch hulp wensen, zyn veertig gulden per bezoek kwijt In de nabije toe komst kunnen bewoners zich abonneren op een uitgebreid ser vice-pakket, waarbij ze gebruik kunnen maken van een aantal diensten van de Harg-Spaland. De bewonersorganisatie, die ak koord is gegaan met de vervan ging van het systeem en het zorg abonnement, venvacht dat het merendeel van de bewoners ge bruik gaat maken van de dien sten. De heer Teeuw van de orga nisatie zei tijdens de informatie bijeenkomst dat zeker 85 procent van de in totaal 160 betrokken be woners mee zal doen. Maassluis Esha Holding, fabri kant van dakbedekkingsproduc- ten zoals asfaltrollen, wil de pro ductievestiging in Maassluis slui ten. Daardoor vervallen daar 39 arbeidsplaatsen. Er wordt een ex tern bureau ingeschakeld om werknemers aan een andere baan te helpen. Volgens Esha, markt leider, is er een structurele over capaciteit op de markt voor dak bedekkingen. Esha heeft het moeilijk doordat niet alleen de raag daalt, maar bovendien in toenemende mate gebruik wordt gemaakt van asfaltrollen van bui tenlandse makelij. De CNV Industrie- en Voedings bond vindt het nog te vroeg om akkoord te gaan met de inkrim ping van hei personeelsbestand. De vakbond vreest bovendien dat het bedrijf in de toekomst verder wil snijden in het aantal banen. Hoek van Holland De politie en de deelgemeente Hoek van Hol land hebben woensdagochtend een reclamebord van een parkeer terrein aan de DiTk van de Burg- weg weggehaald. Er wer<J prak tisch voor de deur van een boot- maatsehappij door een concur rent reclame gemaakt voor een overtocht. Tegen het bedrijf is proees-verbaal opgemaakt. SchiedamEen 35-jaiige man uit Hulshout is woensdagochtend met pijn in de borst naar-het Schieland Ziekenhuis vervoerd, nadat "hij in een pand aan deTHax- galaan in Schiedam door een luik was gevallen. Het slachtoffer, dat voor een loodgietersbedrijf aan het werk was, gaf iemand "de op dracht het luik te openen. De on gelukkige vergat even later dat het luik nog steeds open stond en viel ongeveer een meter naar be neden. Schiedam Een 26-jarige Schiedammer heeft gisteravond na een vechtpartij aan de Over de Veste in Schiedam zyn neus ge broken, Het fietsende slachtoffer schreeuwde een met hoge snel heid passerende automobilist toe dat hij voorrang had. De bestuur der van de wagen stapte daarna uit en beende op het slachtoffer af. De Schiedammer schrok hier zo van dat hij, om zich te bescher men, zijn fiets tegen het agressie ve baasje gooide. Die begon hier op te schoppen en te slaan en be zorgde het slachtoffer een gebro ken neus. Na de vechtpartij reed de man in zijn witte Opel Kadett weg in de richting van de School straat. De politie heeft de vech tersbaas nog niet kunnen grijpen. Schiedam In het kader van de verscherpte toezicht op het ver keer in Nieuwland is woensdag een controle gehouden op fout ge parkeerde auto's. Ongeveer 75 au tomobilisten kregen een waar schuwing in de vorm van een gele kaart. Deze waarschuwingen wor den nog een tijdje uitgedeeld, daarna volgen bekeuringen. Vlaardingen De politie van Vlaardingen heeft woensdag avond in samenwerking met de hengelaarsbond een controie ge houden op de naleving van de vis- serijwet. Tien personen zijn ge controleerd waarvan één persoon niet over de juiste papieren be schikte en een boete kreeg. Schiedam Een 23-jarige dakbe- dekker uit Schiedam is gisteroch tend op 25 meter hoogte gewond geraakt tijdens zijn werk in de Van Swietenlaan in de Rotter damse wijk Carnisse. De man werkte op een flat en scheurde zijn achillespees toen hij struikel de. De brandweer heeft het slacht offer met een hoogwerker naar beneden gebracht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1