9 Huurders krijgen geld terug Voorbeeldtuinen een lust voor het oog 'We zijn onthaald als verlossers' Woningstichting Noordvest hoest ruim twee ton op genda Vrees voor toenemende stankoverlast Dubbele leiding bij Hoeks Welzijn Rookschade na binnenbrand Reddings brigade redt zichzelf Rotterdams Dagblad Maandag 15 juli 1996 Hoek van Holland Uitbreiding van het composteringsbedrijf in Hoek van Holland leidt tot meer stankoverlast voor de omgeving. Toch ziet het er naar uit dat het dagelijks bestuur van de deelge meente een vergunning verleent om te beginnen met de grond werkzaamheden. Secretaris B. Uitterhoeve van de stichting Venverken Tuinafval Westland toonde zich afgelopen week. na de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening van de deelgemeente over de be zwaren van omwonenden, een te vreden mens. „Ik heb er alle ver trouwen in dal het bestuur ons de gelegenheid geeft met de werk zaamheden te beginnen." In de vergadering verklaarden Hoeks Weizijn en PvdA de bezwa ren gegropd. D66 en WD oordeel den dat ze ongegrond waren. De stemmen staakten, dus zal het da gelijks bestuur een uitspraak doen. Het leidde tot teleurstelling op de publieke tribune. „Er is geen be slissing gevallen," aldus J. Kny- nen'ourg. „Maar in wezen heb je verloren natuurlijk. Het dagelijks bestuur wil dit er gewoon door heen jagen. Dat zie je ook van avond weer. Wij staan gewoon he lemaal alleen. Er zitten te veel be langen achter het composterings- bedrijf. Daar kunnen wij niet te genop." Al jarenlang maken de onwonen- den van het composterings bedrijf bezwaar tegen de stank (door Uit terhoeve steeds 'geur' genoemd). Volgens Uitterhoeve is uitbreding noodzakelijk, omdat het bedrijf te weinig ruimte heeft voor het aan geboden tuinbouwafvai. „Het is niet de bedoeling dat we meer dan nu gaan verwerken. We breiden slechts de oppervlakte uit. Daar door worden de afvalbergen min der hoog en dat vermindert de geuremissie." Het composteringsbedrijf over kappen, wat de omwonenden als enige oplossing zien, is volgens Uitterhoeve onmogelijk omdat tuinbouwafvai te taai is om te 'hakselen' en omdat het bedryf in oktober en november met een ge weldige piek te maken heeft. ..Een hal bouwen die daarop is in gericht, is financieel onverant woord." Bovendien is overkappen volgens Uitterhoeve zeker geen garantie voor minder overlast. Verschillende partijen vroegen zich af waarom de omwonenden bezwaar maken als uitbreiding, kennelijk minder overlast tot ge volg heeft. „De bewoners beroe pen zich op de praktijk," aldus een woordvoerder van de PvdA. „Vroeger werd er minder tuin bouwafvai verwerkt, waren de af valbergen minder hoog en was er toch óók sprake van stankover last. Zij vrezen dat uitbreiding van het composteringsbedrijf eenvoudigweg nóg meerstank be tekent." Hoek van Holland Het fractie- voorzitterschap bij Hoek Welzijn wordt voorlopig door een twee manschap ingevuld. Zowel B. van Aalst als A. van Os nemen enkele taken op zich. 'De wijziging was nodig nadat D.A van Wijngaar den besloot om het fractievoorzit- terschap van de grootste fractie in dc declgcmecnteraad van Hoek van Holland 'wegens tijdgebrek' neer te leggen. Van Wijngaarden blijft wel aan ajs deelraadslid. Van Aalst is in de deelgemeente- raad het nieuwe aanspreekpunt en hij wordt daarmee verantwoor delijk voor 'de externe zaken'. Van Os neemt de interne zaken voor zijn rekening en treedt bin nen de partij als fractievoorzitter op. Bij Hoeks Welzijn is men tot dit besluit gekomen omdat er eigen lijk niemand te vinden was die ge noeg tijd kon vrijmaken om de post van fractievoorzitter als ge hele taak op zich te nemen. De Hoekse lokale partij verwacht me dio augustus met een definitieve indeling te komen voor wat be treft de invulling van de taken. Dennis van der Valk Door een misverstand is in de krant van zaterdag de verkeerde foto geplaatst bij het verhaal over de zeil tocht van Vlaardinger Dennis van der Valk naar Portugal. De afgebeelde persoon is niet Dennis van der Valk, maar Alex Eckhardt, die niets met de zeiltocht met de Marionet- te van doen heeft. Onze excuses. Hoofdredactie Schiedam Woningstichting Noordvest in Schiedam betaalt aan 2604 huurders een deel van de servicekosten over 1993 en 1994 terug. Het gaat in totaal om 218.570 gulden. De aanleiding daarvoor is het on langs genomen besluit om de richtlijnen van de Schiedam se huurcommissie te volgen. Tot nu toe baseerde Noordvest de afreke ning grotendeels op de richtlijnen van het ministerie van VROM. De verschillen hebben te maken met doorberekenen van met name overheadkosten. De 'Sehiedamse richtlijnen' zijn wat dat betreft wat minder soepel dan de voor schriften uit 'Den Haag'. Een-en- ander betekent dat de woningcor poraties minder overhead aan de berekening van de servicekosten mogen 'hangen'. Aansprakelijk Noordvest volgde de afgelopen ja ren de richtlijnen van het ministe rie van VROM terwijl de huisbaas eigenlijk verplicht is de richtlij nenvan de Sehiedamse huurcom missie te volgen. De woningstich ting hanteert over 1995 die richt lij nen wel en heeft een herbereke ning van de servicekosten over 1993 en 1994 uitgevoerd, omdat zij nog aansprakelijk is voor die ja ren. Om kostbare zittingen bij de huurcommissie en kantonrechter te voorkomen heeft Noordvest op initiatief van de huurdersbelan genvereniging besloten tot terug betaling van een deel van de ser vicekosten over de afgelopen twee jaar. Het totaalbedrag dat aan administratiekosten, be heerskosten en overhead in reke ning is gebracht, is herberekend naar de toegestane vijf procent administratiekosten. Hierdoor komt er ongeveer een ton vrij. Groenoord-Midden Verder is er bij herberekening van de kosten over 1993 en 1994 een slordigheid ontdekt. Bij 1110 woningen in Groenoord-Midden zijn ten onrechte schoonmaak kosten in rekening gebracht. Ook hier gaat het om ongeveer een ton die de bewoners terug krijgen. De terugbetaling geldt voor alle cpmplexen met een huismeester, behalve voor complex Delflandse- weg. Op dit complex zouden de bewoners na de herberekening ei genlijk moeten bijbetalen. De wo ningstichting heeft besloten dat niet van hen te vragen. Als de bewonersorganisaties met dit besluit instemmen, worden de bewoners over het exacte bedrag geïnformeerd. Tegelijkertijd krij gen zij het betreffende bedrag op hun rekening. Marcel Scheefhals leidt het gezelschap door de voorbeeldtuinen in Kethel: 'Dat noem ik nu natuurbeleving.' Foto Roel Dijkstra Door Daniélle Hermans Schiedam „Ik heb het niet ge pland hoor, hij is speciaal komen aanvliegen", zegt Marcel Scheef hals lachend. Hij wijst het gezel schap op een eend die vlak beven zijn hoofd op het dak van het Sak sische boerderijtje De Raat in Ke thel is neergestreken. „Dat noem ik nu natuurbeleving," aldus Scheefhals, die daarna aan zijn rondleiding langs de voorbeeld tuinen begint. Ruim veertig bezoekers die bijna allemaal de middelbare leeftijd hebben bereikt, verdringen zich op deze wat sombere zondagmid dag rond de jonge, volledig in groen geklede gids. Sommige leergierigen hebben een notitie blokje in de aanslag om alle nutti ge tuintips op te schrijven. Het tochtje begin^bij de voorkant» van het mooi gerestaureerde oerderij waar de gevel is versierd met klimplanten als een clematis, een klimroos, een druif en een kamperfoelie. Scheefhals legt uit dat een geveltuin ideaal is voor mensen die in de stad wonen en geen tuin hebben. Zij kunnen de kale gevel eenvoudig opvrolijken met wat planten. „Je haalt wat stoeptegels weg en dertig tot zes tig centimeter zand. Wel opletten dat je geen kabels raakt tijdens het spitten. Dan vul je het gat met tuinaarde en plant je bloemen of klimplanten tegen de muur." De tip om onder een clematis bij voorbeeld een rabarberplant te zetten zodat de voet van de klim mer niet verbrand door de zon, wordt door een bezoekster haastig genoteerd. Een mevrouw die wil weten hoe je een druif moet 'kren ten', moet haar vraag bijna gillen om boven het ronkende geluid van twee passerende motorfiet sen uit te komen. Scheefhals moet haar het antwoord schuldig blijven. „Daar kwam ik nou net voor," zegt ze lichtelijk teleurge steld. Hij beiooft het voor haar op te zoeken. Na een korte verhandeling over de bladluis die met zijn tere snuit je het liefst op het zachte uiteinde van een blad zit, probeert Scheef hals zijn gevolg aan te moedigen wat bloemetjes rond de bomen in de straat te planten. Dit levert on der het mannelijk publiek wat gc mor op: „Dat is zonde, want het wordt toch door kinderen gemold. Of de honden poepen erop." Weelderig gipskruid In de boerentuin valt het gezel schap uiteen door de beperkte loopruimte tussen de blokken met beplanting. In het midden van de tuin is een scheidslijn van vakken met buxusboompjes aan gebracht. Daar omheen zijn vak ken met verschillende soorten bloemen als weelderig gipskruid, ooievaarsbekken, vingerhoeds kruid (giftig) en onkruid aange bracht „Wat is nou eigenlijk onkruid," vraagt Scheefhals terwijl hij een blad en een uitgebloeid knopje omhoog houdt. „Onkruid is kruid waar je het niet wil hebben," merkt een oudere mevrouw nuch ter op. De natuurliefhebber kan daar weinig tegenin brengen en neemt zijn gasten mee naar de ecologische moestuin. Ook deze tuin is in vakken opge deeld, maar daar is een bijzondere reden voor. Het eerste vak is gere serveerd voor blad- en wortelge wassen, het tweede vak voor kool, het derde voor aardappelen en het vierde voor bonen. Scheefhals: „Elk jaar verhuist het gewas uit een bepaald vak naar een volgend vak. Elke groente pikt namelijk andere voedings stoffen uit de grond. Door deze roulatie blijft de grond op natuur lijke wijze voedzaam. Een sys teem wat we hebben afgekeken van de indianen." Volgens de gids zijn chemische bestrijdingsmiddelen uit den bo ze en niet nodig. „Je kunt onge dierte vermijden door een juiste samenstelling van het gewas in de tuin. Als je bijvoorbeeld uien tus sen de wortels plant, heb je geen last van de wortelvlieg. Deze houdt namelijk niet van uien lucht. En tegen rupsen in de sla bestaat maar één remedie; ge woon je handen gebruiken." De achtertuin tenslotte, is omget overd lot 'een stukkie wild' zoals een man uit het gezelschap op merkt. Bijna een meter hoog rei ken de korenbloemen, papavers, koolzaad en kamille. De fleurige bloemenakker lokt tot groot ple zier van de aanwezigen veel vlin ders. Een oudere dame die achter aan op het smalle pad staat, buigt voorover om de woorden van de gids op te vangen. Ze valt pardoes tussen de wilde bloemen. Snel klautert ze weer overeind om maar vooral niets te missen van de rondleiding. Belangstellenden kunnen elke woensdagmiddag in de boerderij aan de Harreweg 19 in Schiedam informatie krijgen over natuur lijk tuinieren. Elke tweede zon dag van de maand is er een the ma-middag. Schiedam Door een brand van ochtend in een woning aan de Professor Kamerlingh Onneslaan in Schiedam-Oost hebben een aantal naastgelegen panden flin ke rookschade opgelopen. De brand begon tegen elf uur van morgen in de kelder van het huis, maar hoe die is ontstaan is nog niet bekend. In de woning was op het moment van de brand een echtpaar met twee kinderen aan wezig. Ze zaten voor een weekje in het huis omdat hun familie, de bewoners, op vakantie zijn. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Hoewel er geen sprake was van een uitslaande brand, sprak de brandweer toch van een 'flinke fik'. Vanuit de kelder ver spreidde het vuur zich naar de bo venste etage. Met dertig man en assistentie van de Rotterdamse brandweer werd het vuur geblust. Rockanje Aan de reacties van de leden van de reddings- brigade was zaterdag te mer ken dat er opeens echt iets mis was. Even geen demonstraties ter gelegenheid van het 35-ja- rig jubileum, maar een actie om eigen personeel in nood te helpen. Vlak vóór de kust leek een motor van 'een van de red dingsboten in brand te staan. Er was in ieder geval zoveel rookontwikkeling dat de twee - bemanningsleden overboord sprongen. Toegesnelde colle ga's blusten de boel, waarna de boot op het strand kon worden getrokken. Niemand raakte gewond. Smeulen Volgens H. de Jongvan de Vrij willige Reddingsbrigade Rock- anje was dè bekabeling van de nieuwe motor gaan smeulen. Hoe dat kan, wordt nog uitge- zocht-De was niet ernstig, maai ~we hebbetotqch geadviseerd van boord te gaan, want er zat nog zeventig liter benzine in de motor. Veilig heid staat voorop." De reddingsbrigade blikt terug op een geslaagde jubileumdag, ook al werkte het weer niet mee. „Voordeel was wel dat het publiek zeer geïnteresseerd was," zegt De Jong Toch heeft hij liever een zonnetje,, „Het is vrijwilligerswerk. Dus als 'we er toch zijn, is het leuker- ais het strand in deze tijd vol zit Dan heb je wat te doen." De reddingsbrigades met zes tig leden van wie dertig zeer actief, gaat onzekere tijden te gemoet. De winteriocatie in de. oude brandweerkazerne is een bouwval, terwijl niet'zeker is wat het recreatieschap met de zomerloeatie op het strand van plan is. „We weten dat er ont wikkelingen gaande zijn, maar worden nergens bij betrokken. Krijgen we bijvoorbeeld een permanent verblijf op het strand? Het lijkt alsof het schap ons niet voor vol aanziet. Het lukt ons niet met'hen in gesprek te komen." Maandag 15 juli SCHIEDAM Wilheiminap!einJeugdiand:creati- viteit, 14.00u. Dr. Wïbautplein. Straattheater Ton Laros, 14.30u, Frans Halsplein. Spelcircuit, 14.15u. Dienstencentrum De Woudhoek. Handwerken, 14.00- 16.00u. Dinsdag 16 juli SCHIEDAM Hof van Spaland. Jeugdland: bloemschikken, 10.30u. Ook op het Edisonplein, 14.30u. Blauwe Brug. Clown Ron Ronell, 14.00u. Vlaardingerdijk. Sport en spel, 10.15u.ookop de Maasboulevard, 14.15u. Frans Halsplein. Creativi teit, 14.00u. Dienstencentrum De Woudhoek. Handwerken voor het Rode Kruis, 14.00-16.00u. VLAARDINGEN Broekweg 76. Spreekuur SP Natio nale Huurstakmg, 19.30-20.30u. MAASSLUIS Groote Kerk. Zomeravondconcert, 19.30-20.30u. ROTTERDAM Ahoy'. David Bowie, 20u. De Doelen KS.z. Strijkkwartetten in de zomer: Stamic Kwartet, 20.15u. Dizzy. Ju liska Yonne 8and,22u. ROTTERDAM Calypso 1: 'Fromdusktilldawn' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso 2: 'Heat' (16) dag. 8.30. Calypso 3: The Birdcage' (ai) dag. 4-6.45- 9.30. Calypso 2 Riksbioscoop: 'Casper' (ai) dag. 12.45-3.30. Cine rama 1: 'it takes two' (al) dag. 1.15- 4-6.45-S.30. Cinerama 2: 'Down Penscope' (al) dag. 1.15-4-6.45- 9.30, Cinerama 3: 'Nick of Time' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cine rama 4: The Juror' (16) dag. 6.45- 9.30. Cinerama 5: 'Critical Deci sion '(16) dag.4-6.45-9.30. Corso: The Rock' (16) dag. 12.45-3,30- 6.15-9.15. Imax Theater: 'Survival Island' (at) dag. 2-4. The living Sea' (al) dag. 3. za. Vm wo. ook 1. The Rock' (16) dag. 7-9.30. lantaren 1: dag. 9.30 (16): 'Zusje' do. 'Clues- less" vr. 'Seven' za. 'Land and Free- dom'zo, 'DosCrimines' ma. 'Wallace &Gromitde Aardman collectie'di. 'La Haine' wo. Lantaren 2: TheGarden' (ai) dag. 10. Venster 1: 'Dead Man' (al) dag. 9.30. Venster 2: 'E.T.' (16) dag. 9,45lumière 1: 'SpyHartf (a)) dag. 1,15-4-6.45-9.30.Lumière 2: 'Pnmal Fear' (16) dag. 4-6.45-9.30, Lumière 3: 'Het monster van Loch Ness' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumière 4: 'Barb Wire' (16) dag. 6.45-9.30. Pathé 1: The Rock'(16) dag. 12.40-3.35-6.30-9.25. Pathé 2: 'Up Close Personal' (al) dag. 6.35-9.20. Pathé 3: Tilings to do in Denver' (16) dag. 6.55-9.30. Pathé 4: 'City Hall' (16) dag. 12.50-3.50- 6.40-9.30, Pathé 5: 'Spy Hard' (al) dag. 11.50-1.55-4-6.05-8.10- 10.15. Pathé 6: 'Richard III' (16) dag. 12.25-2.45-5.05-7.25-9.45. Pathé 7: 'Vampire in Brooklyn! (16) dag. 12.00-2.25-4.50-7.15-9:40. Rex: 'Naisty nurses' 'Cry for Cindy' (18) dag. vanaf 12.00. Nachtvoorstellingen: Lumière 1: The Rock' (16) vr.za. 00.15. Lumiè re 2: 'Pnmal Fear' (16) vr.za. 00.15» Lumière 3: 'Spy Hard' (16) vr.za. 00.15. Lumière4: 'Barb* Wire'(16) vr.za. 00.15. Kindermatinees: Calypso 3: 'De Boefjes' (N) 1.15. Cinerama 4: 'Ba be' (N) dag. 1.15-4. Imax: Toy Story' (N) dag. 11.30-5.15. Lumière 2: Toy Story' (N)dag.l.l5. Lumière 4: 'AGoafy Movie' (N) dag. 1.15-4. Pa thé: ToyStoiy' (N) dag. 11.40-1.45- 3.50. 'A Goofy Movie' (N) dag. 12.20-2.25-4.30. Enthousiast en nieuwsgierig naar 'die andere wereld' ver trok op zaterdag 6 juli een groep van 22 scholieren en ze ven leerkrachten van de Vlaardingse scholengemeen schap Groen van Prinsterer naar Mpeketonlin Kenya. Tij dens hun verblijf van drie weken gaan ze onder leiding van docent Wim van den Burg een nieuwe school voor de arme bevolking bouwen. Ook proberen de scholieren in contact te komen met hun Afrikaanse leeftijdsgenoten om iets van hun cultuur op te pikken en te leren. In het Rotterdams Dagblad doen enkete leerlingen tijdens hun verblijf ver slag van hun ervaringen, avonturen en tegenslagen. Door Vincent de Bruin „Voordat ik met het eerste reis verslag begin, zal ik me eerst even voorstellen. Mijn naam is Vincent de Bruin, 18 jaar, en ik heb dit jaar mijn VWO-diploma gehaald op het Aquamarijn, locatie Groen van Prinsterer. Ik was een van de gelukkigen die meemocht. En nu zit ik hier op de veranda van de Hongwe Dispensary, onze slaap plaats en probeer ik te verwoor den, en dat is ongelooflijk moei lijk, wat ik nu in de eerste week al lemaal heb meegemaakt. Ik zal bij het begin beginnen en dan start mijn verhaal op Schiphol. Vlucht KL 555,6juli, vertrek 10.45 uur. In grote aantallen komen mensen ons uitzwaaien. Na het bemachti gen van de boardingpassen kun nen we door de douane. We moe ten haasten, bijna geen tijd meer voor een extra filmrolletje, we moeten instappen. Voor velen is het de eerste vliegreis en dat geeft net iets extra's. De vlucht is per fect en zeer goed verzorgd. Aankomst 20.10 uur. Ja, dat is een eind vliegen, maar met zo'n gezel lige groep vliegt de tijd (ha, ha, woordspelinkje). Het vliegveld van Nairobi lijkt als in een film. Hectisch. Ook dat gevoel is hier niet vreemd. Door de douane gaat Vincent de Bruin: 'Ik ben hier pas zes dagen en ik voel me helemaal op mijn plek.' Foto Dennes van der WeVRoel Dijkstra zomaar niet. Eerst moet een kaartje worden ingevuld en dan mag je weer fijn achteraan slui ten. Niet leuk. Plak aan aüe kan ten. Okee, douane geregeld; op naar de cultuur. Het verbazingwekkende is dat na de douane, mijn tas warempel net op de band ligt. Dat scheelt tijd. De ontmoeting met Wim volgt snel. Hij is al een week eerder naar Kenya afgereisd en wacht ons op. Taxibusjes brengen ons naar het hotel voor onze eerste nacht in Kenya. Vanaf dat mo ment voel ik al het aapjes-kijken- gevoel. Je bent een lopende at tractie, waar je echt niet omheen kunt. Het lijkt alsof Nairobi 's nachts leeft. Er gebeurt van alles op straat zodra het donker wordt. Ik deel de hotelkamer met Andries. Tja, en dan komt een probleem dat ik vaker heb. Mijn bed is twin tig centimeter te kort. Maar heel inventief schuif ik een stoel aan het voeteneind zodat ik toch kan slapen. Prachtig primitief alle maal. Heerlijk geslapen. Sommi ge anderen waardeloos. De volgende dag. Zondag wordt een dag die ik niet snel zal of kan vergeten. Er is een safari-trip geregeld door Nairobi National Park. Heel avontuurlijk. Vooral wanneer de truck vast komt te zitten en we eruit moeten om het voertuig los te duwen. Op honderd meter afstand bevinden zich twee neushoorns. De chauf feur schijt bijna in zijn broek van angst. In 17.15 uur is het de hoogste tijd om met de trein naar Mombasa te gaan. Deze treinreis staat in de top-3 van alle wereld-treinreizen. En ik kan vertellen waarom. Het is een fantastisch uitzicht en omdat je dwars door Kenya reist, zie je de vele gezichten van Ke nya. Welvaart, armoede - alles er op en eraan. De trein heeft zes uur vertraging. In dat geval zouden we de volgen de middag het vliegtuig naai- het eiland Manda missen. We zijn tij dens de treinreis uitgestapt en met taxibusjes van Toi naar Mom- bassa gereden. De afstandwas 250 kilometer en onderweg haalden we de trein in. Ze rijden hier als gekken. Onderweg hoop je maar dat je blijft leven. Uiteindelijk zijn we met twee klei ne vliegtuigjes (14 en 18 perso nen) naar Manda gevlogen en 's avonds met motorbootjes naar het eiland Lamu gevaren. Lamu is misschien de meest relaxte plek op aarde. Er is geen motorisch vervoer, heel primitief. Maandag op dinsdag. Dinsdag vroeg op. Met de boot naar het vaste land van Kenya. Daar met de bus, niet geheel on gevaarlijk, naar Mpeketoni. Ik moet, merk ik, wat overslaan, want ik schrijf nu al te veel. Woensdag. Dit is de dag die zo ontzettende in druk op mij maakt.'s Ochtends staat er een vrachtwagen klaar met een grote open bak. Iedereen gaat er in. Sight-seeing in Mpeke toni. David, Wim's rechterhand, heeft een onvergetelijke dag uit gestippeld. We bezoeken de bur gemeester van Mpeketoni. Hij doet iedereen in Holland de groe ten en wil ze hartelijk bedanken. Bij deze. Met de vrachtwagen worden we van het ene naar het andere pro ject gebracht. Werkelijk in alle dorpen en scholen worden we ont haald als verlossers. Het klinkt misschien overdreven, maar zo voel ik het wel. Op elke plek heb ben de mensen hun mooiste kle ren aangetrokken, speciaal voor ons. Niet te beschrijven wat je mee maakt als je aankomt in 2o'n dorp. Heel vee! vreugde, geluk en emo tie. Het is een zeer zware en emo tionele dag die voor altijd in mijn geheugen staat gegrift. Dansen met de kinderen. Ze op je nek ne men. Eten en drinken volop aan wezig, hoewel ze geen cent heb ben. Je voelt je schuldig. Want ze hebben het zo moeilijk, maar de feesten die ze voor ons organise ren zijn van grote klasse. In Muchangani word ik uilgeno digd om als afgevaardigde van de jongens iets te zeggen. Het hele dorp wacht op je woorden. Daar sta je dan, zonder voorbereiding. Met m'n beste Engels probeer ik te vertellen wat ik voel. Mijn ge dachten, maar ook hun gevoelens voor hun. Ik ga van ze houden. Ze - ontvangen ons overal zo hartelijk, onvoorstelbaar. Ik ben hier pas zes dagen en ik voel me helemaal op mijn plek. Een ketting van maïskorrels hangt om mijn nek, gemaakt door één van de leerlin gen. Ik voel me trots. En ik ben er van overtuigd dat we hier werke lijk wat kunnen betekenen. De eerste steen van de school is woensdag gelegd door Merel. Nu begint het pas. Ik laat alles op me afkomen en geniet er met volle teugen van. Iedereen heeft het naar z'n zin. Het aanpassen gaat prima en niemand is ziek. Pap, mam: fantastisch. Tot 28 juli. Jambo!"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1