11 Tweespalt actiegroep sloopflats 4 i Balspelend meisje verhuist Rotterdams Dagblad Grote Markt op vrijdag: meer bezoekers dan ooit Broersveld schaamt zich voor verpauperd pand Fanfare in Schiedam treurt om verongelukte instructeur Johan Bakker Weer braderie in de Hoek Deel bewoners tegen coördinerende en adviserende rol van de SP Retourette in Vlaardingen McDonald's krijgt vergunning voor filiaal aan Broersvest Hondenbaasjes gewaarschuwd Controles op snelheid Babbeltruc NVEÜW-! ^EST/ERAS SERIE BREDE RODE in gebouw "SP ES BONA" 419 03 16 Breeweg 40, Rcfctesrcfcnv bij DE 'küFIP-;:^ Waterweg Donderdag 18 juli 1996 Door Menno Haddeman Schiedam Binnen de bewonersgroep die actie voert tegen de sioop van onder meer de flats in de J. C. van Markenstraat in Schiedam is tweespalt ontstaan. De ene groep bewoners wil niets hebben van de politieke inmenging door de Socialisti sche Partij (SP) in de actie tegen de gemeente. De andere groep is juist blij met de coördinerende en adviserende rol van de de partij. Een woordvoerder van de SP betreurt de tweedeling, maar is niet van plan zich terug te trekken. „Zo lang er bewoners zijn die onze hulp wensen, ondersteunen we het actiecomité Stop de slopers." Dg partij had haar hulp aangebo den aan de bewoners van de flats in Nieuwland die worden ge sloopt. Drie weken gelden werd definitief bekend dat er een aan tal flats in het kader van de komst van de metro en één flat vanwege het Beheerplan Nieuwland tegen de vlakte gaan. Vooral de be woners van de laatste flat wa ren woedend en richtte een actiecomité op. Tijdens een vorige week donderdag be legde bewo nersvergade ring werd dui delijk dat een kleine groep bewo ners de hulp van de SP niet op prijs stelt. Deze groep heeft zich nu afgesplitst. P, Keizer van de SP vindt het jam mer dat de bewoners nu niet meer één blok vormen. De partij blijft echter voorzitter L. Boekee van. het actiecomité Stop de slopers, steunen. Hij is volgens Keizer de initiatiefnemer van de actie tegen de gemeente. Deze groep bewo ners met als voorzitter Boekee is volgens Keizer het gezicht van de protesten tegen de sloop. Danken Bewoonster C. van Leeuwenstein maakt deeï uit van de andere groep. Zij danken de SP voor alles wat ze tot,nu toe heèft gedaan maar stellen verdere hulp niet op prijs. „Wij zijn politiek ongebon den en willen dat zo houden," meent Van Leeuwenstein. „De po litiek heeft besloten onze wonin gen te slopen en daarom halen we niet een politieke partij binnen om ons te helpen. Wij hewoners zijn mans genoeg om onze eigen boontjes te doppen. Hoe we gaan protesteren is nog niet bekend. Daar moeten we onder elkaar nog over praten." Keizer benadrukt dat de actie die de SP steunt een actie is van be woners en niet van de partij. „Wij blijven op de achtergrond en onze naam wordt niet genoemd. Wij zijn een instrument in de handen van de burger." Het enige dat volgens Keizer duidt op de aanwezigheid van de SP is het rood gekleurde tomaatje en even fel gekleurde driehoekje op het briefpapier van het actieco mité. Het papier is één van de za ken die de SP beschikbaar heeft gesteld. Keizer denkt er niet aan 2ieh sa men met de partij terug te trek ken uit het conflict tussen de be woners en de gemeente. Volgens hem is de kans ook klein dat bei de bewonersgroepen op korte ter mijn weer een eenheid gaan vormen. Daarbij staat het grootste gedeelte van de bewoners achter de inmenging van de SP. Strijd De SP'er verwacht dat op de lan gere termijn de groepen wel weer gaan samenwerken. „De mensen die nu het gevoel hebben dat ze geen politieke partij in hun strijd nodig hebben, gaan daar over een tijdje wel anders over denken. De actie gaat zich in de loop van de maanden toch steeds meer naar de politiek verplaatsen en dan is het verrekte handig als je als be woner een partij achter je hebt staan." Volgens Keizer is het eerste wa penfeit al geleverd. De Wo- ningstichting Noordvest (WSN), die de te slopen flats in beheer heeft, is na 81 ingeleverde be zwaarschriften tegen de huurver hoging overstag gegaan. De huis baas heeft besloten de voor dit jaar geplande huurverhoging niet uit te voeren in de flats die wor den gesloopt. WSN omzeilt daarmee een langdurige be handeling van de 81 door de bewoners in gediende be zwaarschrif ten. Het actiecomi té Stop de slo pers gaat zich nu richten op de politiek. By de eerst volgende raadscommissie vergadering. van stadsvernieu wing (in september) gaat een aan tal bewoners inspreken. „We heb ben goede hoop dat we de sloop kunnen tegenhouden," meent Keizer. „Zeker als je ziet hoe ver baasd sommige politici reageren over de manier waarop de besluit vorming van de sloop tot stan is gekomen." Vlaardlngen Vlaardingen krijgt een retourette. Super Van der Knaap in winkelcen trum De Loper heeft het con cept van de gebroeders De Block uit Schiedam overgeno men. De retourette is een af- valwinkel waar onder meer glas, papier, karton en oude schoenen kunnen worden in geleverd. De gebroeders De Block heb ben naar éigen zeggen miljoe nen guldens geïnvesteerd in het concept, dat inmiddels al in diverse steden door heel Ne derland is overgenomen. Be halve de Mitieuprijs Schiedam 1995 sleepten de kruideniers uit de Gorzen vorig jaar ook de Nationale Mitieuprijs voor Be drijfsinterne Milieuzorg in de wacht. De Schiedammers startten ruim een jaar geleden met hun 'leuk aangeklede afval winkel'. Het gevolg is onder meer dat er tientallen procenten meergias worden ingezameld. Maar bij voorbeeld ook kartonnen ver pakkingen .worden grif terug gebracht. „Er zijn al mensen die vragen wanneer wij halve vuilniszakken gaan verkopen omdat ze zo weinig afval meer overhouden"' zei Ed de Block enige tijd geleden .in deze krant Om die reden ondersteunt de gemeente Vlaardingenvan harte het initiatief van Van der Knaap. Want elke kilogram af val die de inwoners minder met dé vuilniswagen mee ge ven, scheelt de gemeente in verwerkingskosten. B en w hebben dan ook toegezegd de retourette 'in beginsel te on dersteunen', Het gaat dan on der meer om medewerking bij het ophalen van het ingeza melde afval. Een woordvoerder van de ge meente beklemtoont wel dat het om een particulier initia tief gaat. Hij meent dat er in Vlaardingen nog wel plek is voor twéé rëtourettes: in de Westijk Centrum. Maar plannen 'daarvoor zijn er nog niet. Super Van der Knaap is mo menteel al druk aan het ver bouwen. De retourette in De Loper moet in september open w Het 'Balspelend Meisje' in Maassluis wordt deze maand verplaatst naar het gemeenteplantsoen aan de Dr. J. Schoutenlaan, tegenover de speelplaats van de Kardinaal Alfrinkschool. Het beeld je van de Vlaardingse kunstenaar Leen Droppert stond sinds 1969 in de Plevferstraat bij de Meester Blomschool, dïè later de J. F. Kennedyschool werd. Toen die school verdween, bleef het balspelend meisje eenzaam achter. Op de nieuwe plek staat ze in de buurt van andere kinderen en kunnen veel mensen haar bewonderen. Foto Roel Dijkstra Schiedam De gemeente Schiedam heeft deze week de Amerikaanse fastfoodketen Mc Donald's vrybaan gegeven om aan de Broersvest een filiaal te openen. De komst van de ham burgergigant naar de binnenstad van Schiedam heeft voor nogal wat commotie gezorgd. Tijdens hoorzittingen vertelden omwo nenden dat McDonald's voor een 'onaanvaardbare aantasting van het woongenot' zou zorgen. De ge meente heèft de2e week besloten geen gehoor te geven aan de kri tiek en de vestigingsvergunning te verlenen. Wanneer het filiaal wordt ge opend, is bij een woorvoerder van de keten nog niet bekend. De ver bouwing waarvoor de vergunnig al eerder werd verleend, is nog in volle gang. De zaak aan de Broers vest heeft een oppervlakte van 250 vierkante meter en biedt plaats aan 150 bezoekers. Een woordvoerder van de gemeente meldt dat omwonenden die tegen de komst van McDonald's zijn, nog een bezwaarschrift kunnen indienen. In Vlaardingen opent de hambur gergigant half september een tweede filiaal. Ook daar is men nu nog hard bezig met de verbou wing van het pand aan het Veer- plein, waar vroeger een kleding zaak was gevestigd. Het restau rant heeft ongeveer dezelfde grootte als dat in Schiedam. De Amerikaanse fastfoodrestau- rants rukken de laatste tijd in re cordtempo op in dit gebied. Bin nen een half jaar zijn vier Vesti gingen" geopend. Een woorvoer der meldt dat de hamburgergi gant in Nederland elke twee we ken een filiaal opent. Schiedam Op vrijdagen is het sinds een aantal weken een druk te van jewelste op de Grote Markt in het centrum van Schiedam. Be halve de onstuimige hoeveelheid bruiloftsgangers die het plein be volkt op de populairste trouwdag, vinden ook veel marktbezoekers hun weg naar het plein. Eind juni heeft het college van b en w de Grote Markt immers aangewezen als plek waar zeven marktkra men, komend van het Broersveld, naartoe konden verhuizen. De komst van de marktkramen op de Grote Markt zorgt voor top drukte rond bruiloften op het stadhuis. De ruimte voor auto's op de Grote Markt is flink afgeno men. Daarbij is er slechts één smalle opening om met de auto het plein op te rijden, zodat de au to's achteruit het plein weer moe-, ten verlaten. Een kunst die niet iedereen meester is. L. Titanen van'de gemeentelijke afdeling al gemene en burgerzaken ziet daar binnenkort verbetering in ko men. Eén kraam wordt verplaatst, legt zij uit, waardoor de toegang naar het plein met -zo'n vier meter wordt verbreed. „Verder denken we er momenteel aan om wat Door Pieter Vermaas Schiedam 'Sorry, winkelende klanten van het Broersveld.' Zo begint een pamflet dat Broers* veld-ondememers in de straat in Schiedam-Centrum hebben opge steld, Steen des aanstoots is het dichtgetimmerde pand tegenover de sportzaak van ondernemer A. Valerius, initatiefnemer en op steller van het pamflet. „Onlangs," vervolgt het publieke schrijven, „heeft de gemeente .Schiedam besloten deze repre sentatieve ruïne nog maat één tot anderhalf jaar le laten staan!!! Wij, de gezamenlijke winkeliers, schamen ons voor dit typische Schiedamse 'beleid' en waarschu wen u voor vallende stenen en dakpannen." De actie wordt vol gens Villerius gesteund door de Bewonersvereniging Schiedam- Centrum, die de pamfletten ook op haar eigen onderkomen heeft geplakt. Diaserie Een maand geleden nodigde de gemeente de Broersveld-winke- liers uit, vertelt Villerius. De on dernemers kregen een diaserie te zien, waarin de mooiere panden van het Broersveld werden ge toond. Als voorbeeld van hoe het zou moeten. Villerius: „Maar de gemeente vergat toen wel een dia van zijn eigen pand te laten zien, dat gewoon staat te verkrotten. Dakpannen vallen er regelmatig af en junks zitten er vaak in. Ais de gemeente dan roept dat het Broersveld mooier moet, zeg ik: heel graag. Maar ook: verbeter de wereld, begin bij jezelf." Volgens de ondernemer zou de gemeente meer met het Broers veld kunnen doen. Naar Londens voorbeeld zouden beginnende on dernemers er een kans moeten krijgen. Dit zou moeten worden bevorderd door de panden tegen lage huren beschikbaar te stellen. „Watje nü ziet is dat stichtingen en de bewonersvereniging in de winkelstraat zijn gehuisvest. Die Schiedamse ondernemers bij het bekritiseerde pand aan het Broersveld: 'Dakpannen vallen er re gelmatig af en junks zitten er vaak in.' Foto Roei Dïjtetra kunnen toch ook in oudë"school- gebouwen worden onderge bracht?" Verwervingen P. Bohré, hoofd van de gemeente lijke stedenbouwkundige afde ling, ontkent dat de gemeente stil zit. „Het lijkt erop dat de gemeen te achterloopt, maar in de Werk groep Broersveld zijn we wel de gelijk met de betreffende panden bezig. We hopen dat er 'volgend jaar gebouwd gaat worden door projectontwikkelaar Situs. Vóór het zover is, moeten er wel nog wat verwervingen plaatsvinden. Je kunt gewoon niet alles in één keer aanpakken." Met die laatste opmerking verwijst Bohré naar de komst van het,ABC-complex en van winkelcentrum Nieuwe Passage, die het winkelklimaat in het centrum hebben veraange naamd. Het verwijt dat de gemeente stichtingen en bewonersvereni ging aan het Broersveld onder brengt, vindt Bohré eveneens on terecht. „Schoolgebouwen zijn er niet meer in de binnenstad en ei genlijk vind ik dat een bewoners- vereniging en stichtingen, waar je toch ook een plek voor moet vin den, in de binnenstad horen. Het zijn die organisaties die het beeld van de binnenstad mede bepa len." Het dichtgetimmerde pand be vindt zich naast het 'Gat van Bol- mers', genoemd naar de toenmali ge PvdA-wethouder onder wiens bewind een kwart eeuw geleden tot sloop op het Broersveld werd besloten. Gedeputeerde Staten van Zuid-FIotland onthielden ver volgens hun goedkeuring aan een opgesteld bestemmingsplan voor die plek. Een kwart eeuw latei- gaapt er nog steeds een gat in het Broersveld. Schiedam De Rijnmondband in Schiedam rouwt omde dood van haar vroegere instructeur, tweede .dirigent Johan Bakker van het fanfarekorps Koninklij ke Landmacht. De44-jarigeoud- Schiedammer is één van de slachtoffers van de vliegramp in Eindhoven. „Johan Bakker, bij ons beter bekend als Jo'ofJoop, was een sympathieke man die veel voor ónze band 'heeft- bete kend," zegt voorzitter Goen Ma gielsen van de ruim tachtig le lden'; tellende Rijnmondband. „Verschrikkelijk dat hij erbij wasi";V Volgens Magielsen begon. de ge- boren en getogen Schiedammer zijn muzikale loopbaan op jonge leeftijd bij de Jong Harmonie, de voorloper: van de Rijnmond- band. De eerste stappen van zijn muzikale loopbaan heeft Joop bij ons gezet Daarna heeft hij trompet/moderne muziek ge studeerd aan het Haagse Com servatorium. Bij öe geniekapel werd Joop vervolgens tweede di rigent Na de. fusie met de Lim burgse Jagers is hij meegegaan naar het fanfarekorps van de Koninklijke Landmacht." Begin "jaren negentig keerde Bakker iri zijn vrije tijd terug als instructeur blazers bij de Rijn mondband. „Het was geweldig," herinnert Magielsen zich, „om een instructeur met een conser- vatorium-opleidinginons mid den te hébben. Bat is van groot belang geweest, voor de müzika- ie ontwikkeling van onze band: Joop heeft de mensen vooral op. technisch vlak heel wat bijge- bracht. Na een jaar of drie stopte; hij.ermee. Joop was toen aGang verhuisd naar Vügfit en kon we gens zijn; drukke werkzaamhe den niet meer heen en weer rij den naar:Schiedam.,Zijn twee de, eveneens tijdrovende passie waren zijn. paarden. Thuis, in Brabant, had hij een ruimte voor zijn paarden." Twee jaar geleden, tijdens de Taptoe in Breda, liep Magielsen de musicus weer tegen het lijf. „Typisch Joop; hij informeerde meteen hoe het met onze band was. Gisteravond werd ik: eroveT gebeld dat ook Joop was omge komen-We zjjn uiteraard kapot van dat vreselijke nieuws. Bij de eerstvolgende repetities, na de zomervakantie, zullen we Joop herdenken met een paar minu ten stilte," Hoek van Holland Het centrum van Hoek van Holland wordt vrij dag en zaterdag beheerst door de zomerbraderie. Het is de derde braderie dit jaar in de badplaats. Na Hemelvaartsdag en de Haven dagen is er nu een braderie van de Ondernemervereniging De Meer paal. Behalve dat de Hoekse winkeliers hun waren op straat etaleren, pre senteert ook een groot aantal ver enigingen zich. De overige hon derd kramen worden bemensd met kooplui van buiten. Muzikaal worden de kooplui be geleid door een looporkest, terwij] Wim van Beijeren op het podium gedurende de twee dagen ver schillende optredens zal verzor gen. Er zijn terrassen van de plaatselijke horeca waar men de inwendige mens kan versterken. Als klap op de vuurpijl is gister middag op het Brinkplein al de kermis begonnen. paaltjes aan de andere kant van het plein weg te halen, zodat de auto's niet achteruit het plèin hoe ven te verlaten. Daarnaast zijn er plannen voor extra parkeerruimte voor de bruidsstoet aan de achter kant van het stadhuis." Het gebruik van de Grote Markt als marktplein is noodzakelijk ge worden omdat de kraampjes moesten verdwijnen van het Broersveld. „Daar zat de loop er gewoon niet in," legt marktmees ter J. van Meel uit. „De markt functioneerde er niet en daarbij speelde ook een rol dat de mana ger van winkelcentrum Nieuwe Passage de kraampjes op de oude plek liever zag verdwijnen." Kapper G. Colié op de Grote Markt heeft geen enkel probleem met de nieuwe situatie. „Weinee joh. Er wordt al veel te veel ge klaagd over gemeentebesluiten, die altijd wel voor iemand ver keerd uitpakken. Ik ben er hele maal niet tegen. Mijn ervaring is dat er nog nooit één ondernemtv. failliet is gegaan omdat er een marktkraam voorzyn etalageruit wordt gezet" Voorlopig is er sprake van een tij delijke situatie. De gemeenteraad moet een definitieve verplaatsing van de markt nog goedkeuren. Waarschijnlijk gebeurt dat in sep tember. Hoek van Holland De bereden brigade van de politie, die déze zo mer op het strand in Hoek van Holland werkt, heeft gisteren waarschuwingen uitgedeeld aan hondenbezitters. De baasjes lie ten hun viervoeters niet aange lijnd op het strand lopen. Dit is in het zomerseizoen verboden. Ook is een naaktloper gewaarschuwd. De man liep zonder badkleding in een gebied dat daarvoor niet is aangemerkt. Vlaardingen/Schiedam Politie agenten van Vlaardingen en Schiedam hebben gisteren op ver schillende plaatsen verkeerscon troles gehouden. In Vlaardingen bekeurde de politie twintig auto mobilisten die op de Van Hogen- dorplaan, de Mr. L. A. Kesperweg en de Industrieweg te hard, zon der gordel, door rood licht of over de busbaan reden. In Schiedam bekeurde de politie 64 automobilisten tijdens snel heidscontroles op de Vlaardinger- dijk, de Horvathweg en de Burge meester Knapertlaan. De hoogste snelheid werd gemeten opde Hor- vathweg. Daar reed een automobi list 93 kilometer per uur terwijl 50 is toegestaan. De politie heeft aan gekondigd meerdere acties in het gebeid te gaan houden; Vlaardingen—Een 90-jarige Vlaar dingse is gisterochtend slachtof fer geworden van een babbeltruc. De vrouw werd in haar woning aan de Kemperstraat benaderd door een jongen die zich voordeed als een kleinkind van één van de buren van de vtouw. Toen de jon gen vertrok, merkte het slachtof fer dat twee portemonnees waren verdwenen. - 1 - - .-v i,.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1