Oranje-renners zorgenvoor Geen bekroning voor frisse wind in het peloton Bal na Henk ten Cate ruziet met terreinknecht ACH f%R O P Jeroen Blij levens Riis in elf jaar 21 overwinningen Indurain en Riis wél, Ullrich niet naar de Spelen I V* *,w ft w If si' TT ivSF£ V' AVï' i!:J' WH Finish 1 Rotterdams Dagblad Maandag 22 juli 1996 Door Govert van Veen Parijs Nederlandse journalisten worden eindelijk weer 'ge vraagd'. Wie is dat, die Michael Boogerd? Waar komt die dek selse knul ineens vandaan? En die Bart Voskamp. In geen ja ren wat van gehoord. Hoe kan die ineens zo sterk rijden? Belgen, Fransen, Spaanse en Italiaanse journalisten. Ze ko men in de perszaal allemaal even buurten bij hun Nederland se collega's. Die dat natuurlijk uiterst prettig vinden, na zo veel jaren van alsmaar teruglopende Tour-resultaten. Die Mi chael Boogerd, ja, dat is een ventje dat uit het goede hout is gesneden. Jeroen Blijlevens? Die zal z'n ritjes wel blijven win nen. En Bart Voskamp, leuk voor 'm, dat-ie ook een keer in de schijnwerpers mag staan. Twee jaar geleden zei een vakge noot nog: 'De Nederlanders zijn in hetzelfde bedje ziek als wü Bel gen'. Nu komen diezelfde Belgen aan de Nederlanders vragen waar om 'jullie wel en wij niet' scoren in de 3900 kilometer tussen Den Bosch en Parijs. Sinds 1990 toen Breukink (2), Maassen, ^olieveld en Njjdam vijf ritten wonnen, was Nederland in de Tour niet meer zo succesvol. Ket was alleen maar minder ge worden met '93 als triest diepte punt toen Oranje-renners er niet in slaagden zelfs maar een enkel ritje te winnen. Daarna zorgden Jean-Paul van Poppel ('94) en Je roen Blijlevens nog vcor een en kele uitschieter, maar zo besten dig aanvallend en succesvol als in de zojuist gepasseerde Tour was Nederland sinds '90 dus niet meer. Vijf overwinningen Daar komt nog bij dat in '90 de vijf overwinningen - en de derde plaats in het eindklassement van Breukink - behaald werden met een Nederlands 'peloton' van ne gentien renners. Tegen "slechts tien gestarte Nederlanders dit jaar. En dan met drie etappe-over winningen naar huis komen, is geen slechte score. Een ritzege in de Tour de Trance komt nooit zomaar uit de lucht vallen. Daar .gaat: altijd iets- aan vooraf. Die ritwinst vanBlijlev.ens in Besanqon bijvoorbeeld, daar ging goed ploegenspel vdn'TVM aan voorat En een weloverwogen keuze van Cees Priem, voor de Tour, om een deel van de ploeg rond z'n sprinter te formeren. Voor de tweede achtereenvolgen de maal pakte die 'gok' goed uit. Maar belangrijker eigenlijk voor het totaalbeeld van het Neder landse wielrennen, is de manier waarop de overwinningen van Mi chael Boogerd (zesde rit, Abc les Bains) en Bart Voskamp (achttiende rit, Hendaye) tot stand kwamen. Dat gebeurde op basis van durf en wilskracht, van lef en (nieuw) elan. Het zijn pre cies ook de winstpunten van het Nederlandse wielrennen in deze Tour. Of, zoals Bart Voskamp het uitdrukte: „Je ziet die jonge gas ten er direct al invliegen, en dan denk je, tja, waarom zal ik dat zelf ook niet doen? Ik voel me tenslot te ook nog jong genoeg." Jaren heeft die positieve gedachte ontbroken in de kampen van de Nederlandse ploegen. Jarenlang 'is misschien ook wel de verkeer de, ouderwetse taktiek toegepast. De frisse wind bij Rabo bijvoor beeld, zal niet louter door de ren ners zelf zijn aangewakkerd, daar zal de, eveneens ververste, ploeg leiding ook wel mee te maken hebben. En de rest van de begelei ding, die het voor elkaar kreeg de hele ploeg op het goede moment te laten'pieken'. Met eigen ogen Directeur Herman Wijffels kon het met eigen ogen en met veel genoegen aanschouwen in deze Tour. En passant haalde hy zelf ook nog Johan Bruyneel uit het ravijn, maar publicitair was het ParijsDe erelijst van wielrenner Bjame Riis (03- 04-64) is bepaald niet imposant te noemen. In de elf j aar dat de 'Adelaar van Heming' deel uitmaakt van het beroepspeloton boekte hij slechts 21 zeges, in clusief de eerste Tour-overwinning zondag.. Onder het aantal triomfen bevinden zich ook nóg eens twee ploegentijdritten m de Tour; in 1989 met Sys- tème U in Luxemburg en in 1995 met Gewiss in Alèn$on. De voornaamste overwinningen van Bjame Riis, getrouwd met Mette en vader van de zonen Jesper en Thomas, zijn: 1989: 9e etappe Giro, 2e etappe Ronde van de EG, 1990:7e en 9e etappe Ronde van EG, 1992: Deens kampioen, 1993:7e etappe Giro, 7e etappe Tour 5e eindklassement, 1994:13e etappe Tour 14e eindklassement, 1995: Deens kampioen schap, 1995:3e etappe Tour, een dag geel3e eind klassement, 1996: criterium Heming, Deens kam pioenschap, 9 en 16e etappe Tour, veertien dagen geel eindzege. Het peloton rijdt onder de Are de Triomph door in de slotronde van de Tour. Foto cor vos SLEmilion Van de drie hoofdrolspelers in de tijdrit van zaterdag gaan er twee naar de OS in Atlanta. Winnaar Jan Ullrich blijft bij zijn standpunt dat het met de Tour voorlopig genoeg is ge weest Ook al zou de Duitse bondscoach hem alsnog vragen, blijft het bij een 'nee'. Ullrich: „Ik heb alles voor de zomer op de Tour gezet; de Spelen zouden er echt te vee! aan zijn." Zoals het er nu voor staat neemt de Duitser in oktober evemin deel aan de WK in Lugano. Op zijn programma staan nog slechts deClassica San Sebastian en'het Kampioen schap van Zurich. Miguel Indurain heeft na zijn goede tijdrit van zaterdag besloten alsnog het ticket te aanvaarden voor Atlanta, waar hij in de tijdrit en de wegwedstrijd zal-uitkomen. Indurain is ook gevraagd te starten in de Ronde van Spanje (die hij nog nooit won), maar dat houdt hij in beraad. Bjame Riis reist donderdag af naar Atlanta. De Deen wacht eerst twee grote huldigingen, vandaag in Kopenhagen, morgen in zijn 'va derstad' Heming. Na de Spelen wordt hij ver wacht een hoofdrol te spelen in de Ronde van Denemarken.. natuurlijk vooral Michael Boo gerd die bjj het thuisfront scoor de. Een frisse, helder kijkende en goed gebekte Hagenaar. Die het waagde om direct na z'n ritswinst de volgende dag in de bergrit naar Les Arcs.opnieuw diep te gaan en bij de eerste dertig te rijden. „Ik ben immers een klassementsrij der," zei hij zelfbewust. „Niet het type dat makkelijk ritjes of klas siekers wint." Een klassements renner is hij nog niet. In de twee de Tourhelft viel Boogerd terug. Hij zal nog moeten groeien in zowel de bergen als op de tijdrit ten. Maar daar wordt aan gewerkt. Hij is pas 24. Maar Michael Boogerd werd wel de verpersoonlijking van het nieuwe frisse Hollandse elan. Een soort Danish Dynamite, maar dan in rood wit en blauw. "Tant eigen lijk zorgden ze aller voor wat vuurwerk. Erik L^.„er, Erik Breukink, Leon van Bon en voor al Danny Nelissen: ze zaten vaak mee in de ontsnapping. De Lim burger met name stond niet voor niets dagenlang voorop in het klassement van de strijdlustigste renner, verzorgd door mr. Ste phen Roche zelf. Nelissen reed trouwens ook de sehlemieligste Tour van alle Ne derlanders. Ook hij had, vanwege z'n inzet, zeker verdiend eens een keer te winnen. Hij zat erbij naar Lac de Madine, maar werd er ge klopt door Cyril Saugrain. Hij zat er ook bij naar Ie Puy enVelay, de marreerde een paar honderd me ter voor de streep, maar vergeefs. De enige troost was het bezit van de bolletjestrui, een paar dagen zelfs. De trui, die overigens ook werd gedragen door Leon van Bon uit dezelfde Rabo-ploeg. De renner uit Apeidoom 'stierf in het harnas'. Hij gaf op, de 'maillot a pois' nog om de schouders, vroeg in de rit der verschrikkingen, die naar Les Arcs. "Van Bon was toen al geblesseerd aan z'n knie. Formatie van Priem Het-vuur van Rabo sloeg over naar die andere Nederlandse ploeg in de Tour, TVM. Zoals ge bruikelijk had de formatie van Priem in de aanloop naar de Al pen eerst alles op de kaart van sprinter Blijlevens gezet, hetgeen zich loonde in Besanqon. Daarna, Fabio Bairfato juicht In Parijs,.terwijl Jeroen Blijlevens (I) zich geklopt weet. „Toch," zegt hij, „ben ik veel sterker geworden. Dat is een overwinningop mezelf. En ikheb afgerekend met de critici die niet hadden gedacht dat ik Parijs kon halen." Foto PatrickKovadk/EPA Parijs Jeroen Blijlevens had zijn eerste volledige Toür graag willen bekronen met een etap- pezege in Parijs: Maar op vijf tien meter van de finish op de Champs Elysées wist hij dat .het er niet meer in zat. Blijlevens zat heel even opgeslo ten tussen Fabio Baldato en Erik Zabel. Hij wurmde zich er bij-- tjjds tussenuit, maar het kostte, hem net te veel kracht om tot de streep'vol'door te kunnen gaan. Baldato, de 28-jarige kracht sprinter uit Italië, Kad nog wél de macht om de oplopende steentjes van de Champs - 'hst mooiste criterium van bet jaari - winnend af te sluiten. Uitbol lend moest Blijlevens ook Mon- cassin nog voor zich laten gaan. Baldato profiteerde in feite van het vuile werk dat door de ploeg maats van Blijlevens in de rond jes-Parijs was opgeknapt. Vos- tussen Alpen cn Pyreneeën en ook later naar Hendaye, zat de ploeg ook goed mee in de ont snappingen. Jesper Skibby rook eraan in Le Puy, maar werd op z'n waarde geklopt door Pascal Ki- chard. Wat de Deen niet lukte, dat lukte Bart Voskamp dus wel. Omdat hij zich een dag ervoor, in de 'koninginnerit' naar Pamplona niet had hoeven forceren in een groep die'eigenlijk onder zijn ni veau lag. Maarten den Bakker reed con stant, was ongetwijfeld van grote waarde, maar de ook door Priem nog eens verwachte 'coup' van de Nederlands kampioen bleef uit. Hij haalde wel Parijs, en hoefde 2ieh daar.ogenschijnlijk niet eens voor te forceren. Opvallend trou wens; en verheugend, hoeveel Ne derlanders deze Tour, dié door sterk wisselende weeromstandig heden toch echt lastig was,.uitre den. Alleen Leon van Bon en Ser- vais Knaven haalden het niet. Knaven werd ziek, hij vertrok niet voor de vijfde etappe naar Besan- Qon. Voor het overige kwamen ze allemaal in Parijs aan. Én van Je roen Blijlevens was dat natuurlijk allerminst verwacht. Ook Gerrit de Vries, die onopvallend reed, maar zich op het vlakke helemaal weg had gecijferd voor de Franse kopman van z'n Italiaanse spon sor Polti, Luc Leblanc. Moge deze Tour het begin zijn van een opleving van het Nederlandse kamp, Den Bakker, Roux, Skib by, Van Petegem en Hamburger sleurden het peloton op vier vluchters, die maximaal 40 sec kregen. Maar, zoals zo vaakin de finale: op 800 m werden Tsjmil, Tafi, Podenzana en Vanzella ge- grepén. De derde plaats van Blijlevens was zijn vijfde bij de eerste vijf in deze Tour: één.keer. eerste, twee keer tweede; een keer vijf de en dus nu derde. Van de zes massasprints paste hij alleen in Bordeaux (15e); in Gap, waar Za bel de sprint won van een eerste groep, was hij op achterstand ge reden. De Alpen over, de Pyre neeën 2elfs, maar niet 'extra' be loond. Blijlevens: „Toch wel. Ik ben veel sterker geworden. Dat is een overwinning op mezelf. En ik heb afgerekend met de cri tici die niet hadden gedacht dat ik Parijs kon halen." wielrennen. Maar laten we niet te vroeg juichen. Want in het klasse ment komen de Nederlanders nog steeds niet voor en in de bergrit ten evenmin. Of Patrick Jonker zou in het hul debetoon moeten worden betrok ken. Maar voorlopig gaat de beste man van ONCE deze Tour - in de belangstelling van Raas en Priem - voor Australië naar de Spelen. En ook niet vreemd opkijken als straks bijvoorbeeld de wegwed strijd op de Olympische spelen voor Oranje helemaal mislukt. Want de voortekenen zijn slecht. Voorbereiding en selectie hebben nergens op geleken. Erik Breukink zat met z'n gedachten bij de bevalling van z'n vrouw, Erik Dekker gaat, maar 'onder protest'. Hij was liever vier of vijf dagen later vertrokken. Danny Nelissen vertrekt morgen even eens, maar hij had dat liever een paar maanden eerder geweten. En dan zijn er nog Tristan Hoff man en Aart Vierhouten. De laat ste is een noodgreep, de eerste be reidde zich buiten de Tour voor op Atlanta. Kijken hoeveel klasse de nieuwe Hollandse spirit straks in Lugano, op het WK, of in de najaarsklassie- kers nog uitstraalt. Want het zal toch niet zo zijn dat we straks weer bij de Belgen te rade moeten gaan als de zuiderburen eenmaal Axel Merekx en Frank VanÜen- broucke weer in de strijd gooien... .Ais er twee dames meededen uithetvoomoligOostbloKunst ik bij voorbaat aldatikgeen eer ste kan worden. Tegen doping valtnueenmoalnietoptelopen. Of aile topatleten gebruikten, weet ik niet. Maar het gebeurde heel veel Ik zag het direct aan hunogen.Aandatagressievege- droQ bij de start. Van sommige vrouwenhebikinteraiewsopde bemd staan waarop ze een vrou welijke stem. hebben. Drie jaar later leek het wé of er een vent tegen je stond te praten. On- langssprak ikmeteen Duitseat- lete van mijn tickling. Ze vertel de dat elke atleet uit haarploeg destijds onder de doping zat. De begeleiding schreef het gewoon voor" Atlete EUy van Holst in De Groene Amsterdammer. Henk ten Cate maakte afgelo pen week tijdens het trainings kamp in Zeegse ruzie met een ter- reinknecht. De man op klompen liep tijdens een training dwars over het veld en trapte terloops een bal weg, waarop Sparta's trai ner hem vermanend toesprak. Als je je mond niet houdt," rea geerde de terreinknecht gepi keerd, „dam kom je het veld niet meer op. Dit is mijn veld en je mag blij zijn datje erop mag trai nen." De derby Feyenoord-Sparta, die gepland stond op zaterdag 21 september, wordt omgezet in Sparta-Feyenoord. De voor maan dag 19 mei vastgestelde derby op het Kasteel wordt die dag in de Kuip afgewerkt. Dit op verzoek van Sparta, dat in het oorspronke lijke programma alle grote wed strijden (Feyenoord, PSV en Ajax) in de laatste competitiehelft op het Kasteel had moeten afwerken met het risico dat alle beslissin gen dan al zijn gevallen. Er is een Nederlandse suppor tersvereniging van Manchester United opgericht, die de naam draagt van 'Dutch Mancunians'. PSV wil van de nieuwe eige naarvan Sparta Praag, VSZ Kosi- ce (Slowakije), geld zien nu mid denvelder Pavel Nedved niet naar Eindhoven, maar naar Lazio Ro ma gaat. Volgens PSV had de spe ler eerst mopdeling en daarna schriftelijk vastgelegd naai' Eind hoven te zullen komen. Naar ver luidt wil PSV ongeveer 1 miljoen gulden vangen. Op de speler zelf stelt de dub geen prijs meer. Nedved (23) speelde zich tijdens het EK in de kijker. PSV had twee miljoen gulden voor hem over. De .transfer was besproken met Ned- veds manager Nehoda en Sparta- manager Chovanec, oud-speler van PSV. Later werd een globale overeenkomst getekend waarin een toekomstige transfer, zonder nadere details, was opgenomen. Het stuk was geldig tot 30 juni. ïn een reactie op de stap van PSV liet Nehoda weten dat de Eindhoven- se club voor 30 juni niets van zich liet horen. Daarmee was de deal verlopen. Bovendien was Sparta Praag inmiddels voor VSZ Kosice overgenomen. Het nieuwe mana gement onderhandelde vervoi- gens met Lazio. Begin deze week tekende Nedved, als speler van Kosice, een driejarig contract met de Italiaanse club. De tranfersom was 10 miljoen gulden. Gezien de problemen heeft Lazio de de afronding van de transfer "stopgezet. Inmiddels is door zowel Lazio als PSV de .FIFA ge vraagd te bemiddelen. Daarbij speelt ook Viktoria Plzen een rol. Men stond Nedved in 1993 aan Sparta Praag af onder het beding 30 procent van een toekomstige transfersom te krijgen. Omdat het geld nu naar Kosice gaat, ziet Pl zen géén cent. Willem II ziet ondertussen af van de Tsjech Baranek, speler van Sigma Olomouc. Om de overstap van verdediger Galasek van Ba- nik Ostrava naar Tilburg-rond te maken is de FIFA ingeschakeld. Banik stelt dat Galasek nog een vieijarig contract heeft. Overi gens heeft Willem II bij de deal gebruik gemaakt van de Amster damse zakenman Van Neck. Deze is echter niet in het bezit van de verplichte FIFA-licentie om als spelersmakelaar te mogen opere ren, aldus een KNVB-zegsman. ÏK HEB GISTEREN op de Avenue des Champs Elysées vergeefs uitgekeken naar onze Hollandsejongens die de afgelo pen weken zo enthousiast hebben meegefietst. Blijlevens moet gis teren heel erg vooraan hebben ge reden, maar ik kwam maar niet boven de menigte uit. Dat kon ook niet, want ik zat prinsheerlijk op het terras van'het potten en pan- nenrestaurant Chez Clement, omdat iemand me gezegd had dat de boys daar ongetwijfeld een après-velo zouden komen drin ken. Maar wie er kwam, geen ster veling. Wel arriveerde er een vro lijk groepje Belgische coureurs en dat zit er nog steeds. j Belgen vieren het einde van een Tour de France zoals het einde van een Tour de France eigenlijk ook gevierd moet worden: met een uitbundig bitteruur zonder gehoorzaamheid en vlijt. Het is nu zondagavond 20.00 uur en nog steeds wordt er om het kwartier een forse meter bier getapt. Dat gaat nu al uren zo. De soigneur woelt al met z'n hoofd in de spoel bak, dus ik voorzie dat het vannacht nog heel gezellig wordt. Niemand heeft zich nog gewas sen. Ze stinken een uur in de wind en langzamerhand ook alle maal uit hun straatje, maar ik zie dat ze alwéér bestellen en aan de liederen te horen zijn ze vast be sloten daarmee nog een poosje door te gaan. Op die manier ko men ze te laat voor het officiële feest, maar een Belg zal dat een rotzorg zijn et) zo hoort het ook. Je rijdt niet drie weken heel Frank rijk door om op de slotavond spee ches te moeten aanhoren van mannen die nog nooit hebben ge fietst. Een kilometer hier vandaan zaten de Denen. Ze reden na de huldi ging van Riis rechtstreeks naar Plaéè 'du Trocadéro, alwaar in café Le Cocq hun gemeenschappelijke afspraak was. Ik ben dat natuur lijk even van dichtbij gaan zien. Er werd gedronken en gedanst; ik hoorde onophoudelijk changé, het enige Franse woord dat ze konden spreken. In andere jaren bleven ze hier de hele nacht. Nu moesten ze verdomme naar het gala. Maar om 24.00 uur zijn ze te rug en gaan vervolgens te water. Vlakbij Le Cocq is de Eifeltoren en ook een fontein, dus ik moet opschieten, want dat wil ik zien. De tewaterlating is een Deense traditie. Daarna lopen ze onder groot Frans applaus weer zeiknat naar de bar terug en beginnen op nieuw met waarmee ze zojuist wa ren geëindigd. Ik hou van de Denen. Ik hield al van ze toen ze tijdens internatio nale voetbaltoernooien gewoon hun biertje dronken. De hotels waarin de andere landen logeer den waren altijd hermetisch ge sloten. Bij de Denen liep men in een uit. De echtenotes waren er ook. Op de gangen struikelde je over het speelgoed van hun kin deren. En toen ze in 1D92 in een laat stadium voor het EK in Zwe den werden opgetrommeld,moes ten ze van alle Zuld-Europese stranden worden weggeplukt. Vervolgens brachten ze de hele overgeorganiseerde voetbalge meenschap in grote verlegenheid met een finaleplaats. Het is nu maandagmorgen, half drie. Ik schrijf dit bericht bij stuk jes en beetjes. Nu zit ik weer bij La Pregille in het Quartier Latin. De Denen hebben een uur gele den bij Champs du Mars zonder kaartjes de metro genomen. Zé sprongen dronken over de toumi- queites heen. Nergens stond dat dit niet mocht en als het er wel stond hadden ze het excuus dat ze dit niet konden lezen. Het is één groot feest.. Ook de Belgen zijn gekomen. Ze hebben 20 te horen allemaal hun hotel al opgezegd. Zodra de zon opkomt rijden ze met de fiets naar huis en hun soigneur gaat op' de motor. Vroeger deden de Neder landers dat ook. De Belgisch-Ne derlandse grens is van Parijs één dagje fietsen. Daar draaiden Faanhof, Nolten en Wagtmans na.- drie weken Tour en uitbundige slotnacht hun hand niet voor om. Ze gooiden om zes uur maandag morgen hun armen losjes naast het stuur en koersten recht streeks naar het Brabantse land om aansluitend de Acht van Chaam te rijden. We hadden toen nog 'n beetje een Deense mentaliteit, We beseften dat genieten een kunst is.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 4