13 'Ouderen durven niet meer op alarmknop te drukken' Thuiszorg trekt extra geld uit voor alfahulp Particulier knapt oude eendenkooi op Rotterdams Dagblad Nijntjepalen wijzen kinderen de weg op strand Flinke schuiver na valpartij met motor Nieuw bii Lanastraat deWiDEX Senso foet-oeheorannornat met cd-goluidokwaüteifl- -Saiikwnifisp Socialistische Partij pleit voor een verpleger per wooncomplex umm Duitsers doen geen aangifte H!lS801|llfpt§i -• Waterweg Dinsdag 23 juli 1996 Vlaardingen Ouderen in wooncomplexen met een alarm voorziening worden volgens de Socialistische Partij in Vlaar dingen onder druk gezet om niet te vaak op de knop te druk ken. Dat stelt de SP in een brief aan b en w van Vlaardingen. De brief werd geschreven op grond van klachten van een bewo ner en een huisarts. De bewoner is verontrust, omdat ze na een aantal meldingen te horen heeft gekregen dat ze niet meer zo vaak op het knopje mag drukken. Verlakkerij B. Vugts van de SP: „De mensen is gezegd dat ze op het knopje kunnen drukken ais er wat aan de hand is. Dan komt er iemand. Nu is een vrouw verteld dat ze maar 06-11 moet bellen. Of de huisarts. Waarvoor zit dat knopje er dan? Ik vind het verlakkerij. Temeer omdat de mensen ook een gedeel te huur betalen voor een gevoel van veiligheid." In de brief stelt Vugts dat 'de be woners zich onzeker gaan voelen.. en helemaal niet meer van het alarm gebruik durven maken' als gevolg van 'het verzoek tot terug houdendheid'. Een huisarts zou hebben gemeld dat ouderen hem nu vaak voor niets midden in de nacht lastig vallen. Vugts vraagt het college van Vlaardingen met de exploitant van de seniorenwo ningen in overleg te treden om het probleem op te lossen. Dit verzoek vindt directeur R. L. H. Vastbinder van de Alge mene Stichting voor Huisvesting en Verzorging van bejaarden (AS- HVB) een beekje vreemd. „Het is niet zozeer een taak van de ge meente om dit probleem op te los sen. Als er al een probleem is. Ik heb nooit klachten van bewoners gekregen. Als mensen de knop niet durven te gebruiken, vind ik dat heel vervelend. Dat zou dan met de betrokkenen uitgesproken moeten worden," aldus Vastbin der. Hij benadrukt dat het gebruik van de alarmknop alleen is bedoeld in acute situaties. Ais iemand het alarm inschakelt, komt er een di recte verbinding met de centrale tot stand. De bewoner kan met de persoon aan de centrale commu niceren. Vastbinder: „Het komt vaak voor dat het knopje per on geluk wordt ingedrukt. Of dat ie mand het te pas en te onpas ge bruikt. In het laatste geval is er vaak meer aan de hand. Een be woner vraagt daardoor bijvoor beeld om aandacht of kan eigen lijk niet meer zelfstandig wonen- In die gevajlen volgt er een ge sprek met de bewoner en wordt geprobeerd passende hulp te bie den." Verpleger In de brief aan het college spreekt het SP-raadslid de wens uit dat er op elk wooncomplex een verple ger komt, zodat de huisarts of de ambulancedienst niet voor niets wordt gewaarschuwd. Op deze manier zou ook meteen het pro bleem zijn opgelost dat hulp (te) lang op zich laat wachten, omdat niet overal iemand aanwezig is. „Die verpleger kan een alarm snel beantwoorden. Vaak is er paniek en hebben mensen alleen een ge ruststellend woord nodig. Dan hoeft er helemaal geen arts of am bulance op te komen draven," al dus Vugts. Als het aan Vastbinder ligt, zou in elk wooncomplex voor ouderen een verpleger 24 uur aanwezig zijn. Maar daar zitten dan wel kos ten aan verbonden. „De bewoners moeten voor deze service betalen. Aan hen is uitein delijk de keus of ze daartoe bereid zijn. In De Valkenhof bijvoor beeld is altijd een verpleger aan wezig, omdat de senioren daar voor willen betalen. Maar dat is een uitzondering." Eigenaar W. van der Burg kocht hetterrein twee jaar geleden met de bedoeling de oude eendenkooi te restaureren en toegankelijk te maken voor belangstellenden. Foto Roei Dijkstra Door Carel van der Velden Schiedam—Een oude eendenkooi ..in het meest noordelijke puntje van Schiedam wordt binnenkort opgeknapt. Na de sloop van een. aantal keten op het terrein aan de Groeneweg 22 mag de eigenaar bovendien een woning, een infor matiecentrum en een stal bouwen. De PvdA is tegen. De partij vreest voor precedentwer king in het beschermde Midden- Delflandgebied. Eigenaar W. van der Burg kocht het terrein twee jaar geleden met de bedoeling de oude eendenkooi te restaureren en toegankelijk te maken voor belangstellenden. De inrichting behoorde tot één van de naar schatting driehonderd il legale eendenkooien in Neder land. Een eendenkooi bestaat uit een door bomen omringde .vijver, die is bedoeld om wilde eenden te vangen. Met lokeenden en een hondje worden de eenden in doodlopende slootjes gelokt, waar ze uiteindelijk in een fuik belan den Het gebruik van een eenden kooi is geregeld in de Jachtwet. De eendenkooi in Kethel mocht en mag niet voor de jacht worden benut, maar dat is ook niet de be doeling van de eigenaar. Hij wil slechts de inrichting herstellen en uitleg geven aan belangstellen den. Op het terrein bouwt Van der Burg een bedrijfswoning, die vol gens hem noodzakelijk is om toe zicht op zijn bezit te kunnen hou den. Op het perceel aan de Groeneweg rust sinds 1964 een agrarische be stemming. De eendenkooi is daar mee in strijd, maar deze inrich ting om eenden te vangen was er reeds toen het bestemmingsplan 32 jaar geleden werd gewijzigd. Op grond van het overgangsrecht is het daarom volgens de gemeen te mogelijk de eendenkooi in zijn oorspronkelijke luister te herstel len. De PvdA bestrijdt deze redene ring. De vijver, die vermoedelijk iii de vorige eeuw ontstond als ge volg van turfwinning in het ge bied, is nooit als eendenkooi gere gistreerd geweest. „Er is derhalve geen enkele basis voor het ge noemde overgangsrecht waarop het de eigenaar toegestaan zou zijn de gronden als eendenkooi te herstellen." Voor de bouw van een woning bij de eendenkooi moet een zoge noemde artikel 19-procedure wor den gevoerd. Sinds 1964 heeft het perceel de bestemming agrari sche gronden. De bouw van een bedrijfswoning is daarmee in strijd. De reconstructiecommissie Midden-Delfland en de Stichting Natuur- en Landschapsbeheer hebben geen bezwaar tegen de ge plande bebouwing in het be schermde gebied. De Schiedamse fractie van de PvdA en raadslid A. van Loenen denken er anders over. PvdA- raadslid B. Zijdeveld vreest voor precedentwerking. Volgens haar kunnen andere grondeigenaren in de polder eveneens aanspraak kunnen maken op een vergun ning om een woning te plaatsen als Van der Burg mag bouwen. „Wij willen het buitengebied zo veel mogelijk open en groen hou den. We moeten niet zoeken naar uitbreiding van de bebouwde kom, ten koste van de in de Rand stad zo schaarse open ruimte. Moeilijke discussies met bewo ners die pleiten voor hun directe leefomgeving moeten we daarbij niet uit de weg gaan. De gemeente moet waken voor het sluipender wijs dichtslibben van de open ruimte." Wethouder L. A Hafkamp vindt dat de bouw van een woning ge rechtvaardigd is omdat Van der Burg de recreatieve waarde van het gebied vergroot. „Wij achten een nabijgelegen bedrijfswoning noodzakelijk vanwege het onder houd en het 'toezicht op de een denkooi. We zijn blij dat een bur ger bereid is in het gebied te in vesteren." In. het verleden werd de onbeheerde eendenkooi her haaldelijk vernield. Met de eigenaar heeft de gemeen te verschillende afspraken ge maakt. De woning moet volgens de wethouder subtiel in het land schap worden ingepast. Verder moet het terrein worden ge schoond van de gammele bouw werken, die in de loop der jaren op het terrein zijn verschenen. Door Menno Haddeman Hoek van Holland—Hoe hoger het kwik, hoe schaarser de kleding. Het strand van- Hoek van Hol land ligt maandagmiddag rond één uur bezaaid met honderden blote, bijna naakte lichamen. Lekker bakken in de zon met de koelbox vol cola's en biertjes bin nen handbereik. De van de zon- nenbrandolie glimmende licha men variëren in grootte, vorm en kleur. Van strakke gebronsde torso's tot rood, sudderend vet. Ondanks de hoge temperatuur kruipt iedereen dicht bij elkaar op het kilometers lange strand. Voor een ijsje, patatje of broodje kroket moet je bij één van de strandpaviljoens zijn en aange zien geen enkele badgast zin heeft in een lange wandeling, ploffen ze allemaal vlak voor de strandtenten neer. Toch heeft niet iedereen zich om deze reden op het hete zand voor de paviljoens neergevleid. Een van zonnebrandolie glimmende moeder met twee kinderen ver telt dat één van de paviljoens dienst doet als herkenningspunt voor haar koters. ,^Fn twee jon gens gaan natuurlijk lekker een beetje pootjebaden in het zeewa ter. Als ze weer naar mamma wil len, weten ze precies waar ze me kunnen vinden. Voor de witte strandtent met de rood gekleur- Wat deze moeder nog niet weet is dat er sinds dit strandseizoen speciaal voor de kinderen zoge noemde Nijntjepalen op het strand zjjn neergezet. Om de honderd meter staan lange palen met elk èen andere kleur en bo venaan een afbeelding van een stripfiguurtje van Dick Bruna. De palen dienen als herken ningspunt voor kinderen. Ou ders kunnen met hun grut af spreken bij welke Nijntjepaal de handdoeken liggen, zodat de kleintjesniet lang hoeven zoe ken. „Oh, zijn ze daarvoor," reageert de moeder verbaasd. „Ik dacht dat ze voor de sier waren neerge zet Ik had;er helemaal niet. bij nagedacht.Stom hè." Op de vraag of ze in het vervolg een iets rustiger gedeelte van het Hoekse strand opzoekt; reageert de glim mende vrouw: „Ik denkt het niet. De kinderen willen ook'wél eens een ijsje en dan moet je dat hele eind terug lopen. Bovendien vind ik het hier wel gezellig tus sen al die mensen." Een stukje verder zitten de man nen van de Hoekse 'Baywatch' op Wijntje en haar 'companen' sieren de grote masten op het Hoekse strand. Voor kleine kinderen vormen 2e een baken in de zee van zand en mensen: daar liggen mamma en pappa!. FotoRoeiDtjktra hun witte terreinwagen. Zij trek ken. vooral de aandacht van kin deren en jonge meisjes. Met een verrekijker tuurt één' van de strandwachten 'het; water af öp zoek naar in moeilijkheden Ver kerende badgasten. „Nee, tot nu toe is het rustig," vertelt.strand- wacht Matijs. „We zijn nu drie da gen actief en er is gelukkig nog niets gebeurd. Er gaan ook maar. weinig mensen ver de zee in. Het water is te koud en er zwemmen aardig'wat kwallen. Die beesten zijn de beste badmeesters. Wei nig mensen wagen zich, met die beesten in de buurt, ver de zee, in." Over de Nijntjepalen is Matijs dik tevreden. „Er zijn natuurlijk nog wel kinderen die hun ouders kwijt zjjn. Zondag hadden we er bijvoorbeeld een stuk of twintig. Het .is hu, met die palen op' het strand, wel makkelijker om hun vader en moeder te vinden. De kinderen wetenprecies bij welke paal hun.ouders' zitten.",,Ik vind het een enorm goed idee,", zegt een man 'die: samen met zijn vrouw en hun' kinderen voor 'nijntje' zit „Je hoeft je kinderen niet zo scherp in het oog te hou den. Het.blijft natuurlijk oppas sen maar het is een rustgevend idee. te weten dat je met je kinde ren een plaats kan afspreken." Twee bruine knaapjes met spier wit haar staan zich te vergapen aan de auto:vah de strandwach ten. ,Gaaf hè, zp'ri kaf," ze^ eén van de ventjes. „Hoe hard gaat je nou." vraagt de ander. Op de vraag van de strandwacht of ze weten waar hun moeder, zit,. ant: woorden ze samen: „Bij het 'boot- je' daar," wijzen ze in de richting V van de volgende paal. Een 31-jarige Schiedammer is gisteravond rond 21.00 uur op de A 20 ter hoogte van het Holy Ziekenhuis met zijn motor ten val geko men. Hij raakte licht gewond. De.regionale verkeersdienst spreekt van een 'klein wonder tje': hoewel de motorrijder slechts was ge kleed in een kortè broek en t-shirt en hij ruim zeventig meter over het wegdek is gegleden, liep hij enkel schaafwonden op. Uit voorlopig onderzoek van de dienst Regio nale Operationele Ondersteunende Dienst (ROOD) blijkt dat de Schiedammer ten val kwam toen hij na een inhaalmanoeuvre plot seling moest remmen voor een auto die voor hem reed. Omdat hij te kort had ingevoegd, werd hij vervolgens van achteren geraakt door een 33-jarige automobiliste uit Capelle aan de IJssel, die hij zojuist had gepasseerd. Na een flinke schuiver belandde het slachtoffer rechts in de berm. Hij is naar het Schieland Ziekenhuis gebracht, dat hij na behandeling van,zijn schaafwonden weer mocht verlaten. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen Thuiszorg Nieuwe Waterweg-Noord trekt ongeveer drie tort extra uit om de wachtlijs ten voor alfahulp terug te drin gen. Op dit moment wachten 134 cliënten op totaal 283 uur hulp bij het huishouden. Met het extra geld kan wekelijks 250 uur meer alfahulp worden ingezet. Daarmee loopt Thuiszorg Nieuwe Waterweg-Noord vooruit op het besluit van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) om dertig miljoen ex tra onder de thuiszorginstellin- gen te verdelen. Omdat dat geld voorlopig nog op zich laat wach ten en de wachtlijsten voor alfa hulp de pan uit rijzen, heeft de Thuiszorg NWN besloten haar fi nanciële reserves aan te spreken. De zorginstelling wordt al sinds 1995 geconfronteerd met een stij gende vraag naar thuiszorg. Dat is toen opgevangen door efficiënter te gaan werken, de productiviteit te verhogen en de reserves aan te spreken, wat de organisatie in fi nanciële nood bracht. Wachtlijsten In mei van dit jaar kondigde thuiszorg al aan wachtlijsten in te moeten stellen voor verzorging, verpleging en huishoudelijke hulp. Ook het aantal maximale huisbezoeken voor verpleging en persoonlijke verzorging werd te ruggedraaid van zes naar vier per etmaal met een maximale duur van tweeënhalf uur per cliënt. De maximale inzet voor huishoude lijke hulp werd twintig in plaats van veertig uur per week. Nu, een jaar later, blijkt het om een structurele toename van het aantal hulpvragen te gaan. Woordvoerder M. Brons spreekt van een 'raar fenomeen'. „Het aantal aanvragen voor thuiszorg is in de eerste helft van dit jaar al met tien procent gestegen, terwijl het percentage in dezelfde perio de vorig jaar nog drie bedroeg." In totaal 134 personen wachten op dit moment op 283 uur alfahulp. De wachtlijst voor verpleging/ver zorging is aanzienlijk minder en telt momenteel zes cliënten. Vijf endertig mensen wachten op huishoudelijke zorg. Met het ex tra geld voor alfahulp zal ook de doorstroom naar andere diensten beter verlopen en kunnen cliën ten die wachten op huishoudelij ke zorg en verpleging/verzorging sneller worden geholpen. Een directe oorzaak voor de sterk toenemende hulpvraag is' er vol gens Brons niet te geven. Wel sig naleert thuiszorg een aantal 'trends' dat bijdraagt aan de groei, zoals vergrijzing, de wens van ou deren om langer thuis te blijven wonen en de kortere ligtijden in het ziekenhuis. Klanten van Thuiszorg NWN rea geerden aanvankelijk geschokt op het instellen van de wachtlijs ten en het terugdringen van het aantal zorguren. Toch is er vol gens Brons ook begrip. Cliënten die zich na 1 mei aanmelden krij gen volgens de gebruikelijke pro cedure een medewerker van de thuiszorg op bezoek, die bepaalt of iemand voor zorg in aanmer king komt. Urgente gevallen kunnen zoals gebruikelijk direct hulp krijgen. Klanten die op de wachtlijst ko men te staan, worden zo goed mo gelijk geïnformeerd en begeleid. De wachttijden verschillen per cliënt „Natuurlijk telt het mee als er familie is of een buurvrouw die bij kan springen. De één zal een week moeten wachten, de ander twee of zelfs drie." Er zijn al extra alfahulpen ingezet om cliënten van de wachtlijst te krijgen. Probleem is'echter vol gens Brons dat er door de vakan tieperiode niet genoeg mensen zijn om in te zetten. Brons: „Het gaat vaak om hulpen die naast het runnen van hun eigen huishou den een paar dagen in de week werken. Zeker als er kinderen zijn, staan die nu niet te trappelen om te werken." Thuiszorg NWN streeft ernaar om in september de 250 extra alfa hulp-uren in te vullen. Hoek van Holland De politie heeft het onderzoek naar de vechtpartij in de Wierstraat in Hoek van Holland, waarbij twee Duitsers in eikaar werden gesla gen, afgerond. De Duitsers, die tij dens de vechtpartij verwondin gen aan het'gelaat en de ribben opliepen, hebben geen aangifte van mishandeling gedaan. De mannen werden door een groepje jongens afgetuigd. Het tweetal is inmiddels vertrokken naar Duits land. Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m: vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur STSjÊli' zaterdag van Igg-VM.OOtot 16.00 uur |g~gTeiefoon: 010 - 4004 444

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1