13 'Schiedam controleert sloopaannemers niet' Rotterdams Dagblad 'Bomendokter' inspecteert linden Verkadesinge? Vertrouwelijk rapport raadsleden maakt procedures met grond gelijk Oppositie voelt zich gepasseerd bij 'promotie' waarnemend directeur 'Onderzoek nodig naar verwerken giftig kwikafval' mm .VE MPMüti Wateroverlast Man beroofd van geld WSgmÊÊmm& i w Vlaardingen druk met nieuwe media Schiedam haalt VJaardingen in «UK Waterweg Woensdag 24 juli 1996 Door Pieter Vermaas Schiedam De gemeente Schiedam kent geen eerlijke proce dure bij het aanbesteden van sloopwerkzaamheden en laat be wust de controle na op het werk van de uitverkoren aanne mers. Deze en andere vernietigende conclusies trekken drie raadsleden in een 'strikt vertrouwelijke' tussenrapportage, waarop het Rotterdams Dagblad de hand heeft weten te leg- gen. Volgens de raadsleden handelt de gemeente 'arbitrair' omdat de aannemer die het sloopplan op stelt het werk altijd krijgt. Boven dien zou de gemeente 'onverant woordelijk handelen' op het ge bied van milieu en financiën. Zij weigert volgens de rapporteurs de afvalstromen te controleren even als de door de aannemer aange voerde verrekenbare hoeveelhe den. Heroverwegen Het rapport, dat de sloopprocedu- res van de gemeente Schiedam met de grond gelijk maakt, is op eigen initiatief geschreven door de raadsleden M. R. Reuderink en M. Siljée (beiden PvdA) en Th- H. B. Schoenmakers (CDA). We ken van onderzoek gingen eraan vooraf en fracties van PvdA en' CDA én het college van burge meester en wethouders werden op de hoogte gehouden. Voor de drie raadsleden is de nood zo hoog dat zij willen dat b en w onmiddellijk ingrijpen. In het rapport doen ze de aanbeveling de reeds gestarte sloopwerken (voor malig politiebureau Lange Nieuwstraat en school Noien- slaan) met onmiddellijke ingang te heroverwegen en kritisch tegen het licht te houden in de raads commissie voor stadsvernieu wing, volkshuisvesting en com municatie. Verder willen zij dat de gemeentelijke commissie finan ciële beheerszaken op basis van hun eindrapport, dat binnen en kele weken wordt verwacht, be oordeelt of een onafhankelijk ac countantsonderzoek is gewenst naar de gang van zaken rond sloopwerken. Reacties Ket trio is 'verrast én kwaad' dat het rapport is uitgelekt. Reude rink: „Heel vervelend dat het rap port in de openbaarheid is geko men. Het is een niet-partijgebon- den onderzoek dat niet bedoeld was om haar buiten te brengen." „Nu het rapport kennelijk op straat ligt, moeten we maar reage ren," vindt mede-auteur Schoen makers". „Onze conclusies in het rapport onderschrijven we uiter aard, maar we willen er op wijzen dat het om een tussenrapportage Vlaardingen Een bewoner van de A. Pauwstraat in Vlaardingen klaagde vanochtend'vroeg over wateroverlast in zijn woning. De gealarmeerde politie trof in de wo ning enkele ondergelopen ka mers aan. Onderzoek wees uit dat het water van de bovenburen af komstig was. Zij waren vergeten de kraan in de badkamer dicht te draaien. Hoek van HollandEen 76-jari- ge man uit Krimpen aan de I Jssel .is gisteren in het duingebied van Hoek van Holland beroofd van zijn tas. Het slachtoffer maakte een wandeling door de duinen toen twee mannen hem naar de tijd vroegen. Daarop eiste het tweetal onder bedreiging van een mes geld van de man. Het slacht offer gaf zijn tas af, waarop zijn belagers het op een lopen zetten. De politie heeft de mannen nog niet kunnen vinden. gaat. Misschien dat alsnog veel van onze vragen beantwoord kun nen worden door de gemeente. Op die antwoorden wachten we nu nog even, voordat we de eindver sie van ons rapport gaan schrij ven." De drie zeggen geen politiek bloed te ruiken. Schoenmakers spreekt van een 'afgeleide verant woordelijkheid'. „We willen geen wethouders wegsturen." 'Uitgesloten' Een nauw bij het Schïedamse sloopbeleid betrekken ambtenaar van de afdeling Bouwkunde van de Dienst Gemeentewerken wil niet reageren op de harde conclu sies over zijn afdeling. „Daarvoor moetje bij dé directeur Gemeen tewerken zijn. Ik zeg er niets over." De uitnodiging om een keer over het rapport te praten wordt door directeur Gemeentewerken H. G. de Block echter niet direct aan vaard. „Je mag me best het rap port toesturen, maar dan nog heb ik misschien geen commentaar en speel ik het via het college van b en w. Ik wil uiterst zorgvuldig zijn als het om mensen gaat." Los van het rapport wil De Block wel wat zeggen over de procedure voor sloopwerken: „Enige tijd ge leden heb ik die tegen het licht ge houden en iets aangescherpt. Het zit uitstekénd in elkaar. De in druk dat een ambtenaar solitair opereert is volstrekt onjuist. Het is uitgesloten dat die niet te con troleren is." Wethouder A Wiegman, die het tussen1 t al een maand kent, is h< lvi lid van het colle ge van b eii .dt momenteel niet met zomerreces is. Namens wet houder L. A. Hafkamp (de politie ke baas van de Dienst Gemeente werken) en wethouder A. Reijn- hout (voorzitter van de raadscom missie voor stadsvernieuwing, volkshuisvesting en communica tie) meent Wiegman dat het goed is dat raadsleden nieuwsgierig zijn. „Maar het rapport is nog maar een concept. Als college wil len we pas reageren als er defini tieve conclusies liggen. Daar wil ik niet op vooruit lopen. Als de raadsleden met aanbevelingen komen, zal het college reageren. Misschien blijkt dan dat er aanlei ding is om procedures te verbete ren." Zie ook pagina 15: Sloopbeleid bevordert maken onderlinge af spraken aannemers. f tt I. Rogaar onderzoekt metmodemeapparatuureenzestigjaar oudetindeaan de Burgemeester Verkadesingelln Vlaardingen niet in een stad. Je moet er eigen- kenen, die er; hp kunnenwijzen 'opératies'brachten ze vaak meer taleh hét zoals je a lijk rekening mee houden aal dat het niet góéd gaat mét de Iin-,y schade toe dah dat ze hielpep- Ze taarnpa^ rabet." Boomtechnisch adviseur H. der WeVRoel Dijkstra Door Rob Heynsdyk Vlaardingen Op de Burgemees- terVèrkadesingél in Vlaardingen inspecteert een boomtechnisch adviseur deze week de 60 jaar ou de linden. Vorige wéék Ket de ge meente één van de bomen in ver-; band met verrottingsverschijnse len neerhalen. Eerder waalde door harde wind een-linde om. De boomverzorger zal deze week on derzoeken hoeveel andere bomen op omvallen staan en uit veiligheidsoverwegingen zouden moeten verdwijnen. Stedeboom „De linde is een inheemse boom soort, een 'stedeboom'. Hij is re delijk goed bestand tegen de ne gatieve aspecten van de stad," zegt H. Rogaar, de boomtech nisch adviseur die de lindenaan de Verkadesingel beoordeelt. „Maar bomen horen eigenlijk I. Foto Dennes van niet in een stad. Je moet er eigen lijk rekening mee houden dat bomen onder de grondevenveel ruimte nodig hebben als zeer bo ven innemen. Daar is bij bebou wing geen plaats meer voor." Reparaties aan gas- en riolerings buizen en de aanleg van kabels zijn grote vijanden van bomen. Naast natüurlyk lucht- en" bo demverontreiniging. De boom die het iri de stad toch ai moeilijk heeft, wordt, bij het ge spit letterlijk bij de wortels aan gepakt. Daar kan hij niet tegen. Door ondergrondse schade ont staat er houtrot die doordringt naar boven. Op den duur valt de boom dan om. Rogaar zal by de linden aan de Verkadesingel een visuele con trole uitvoeren. Hij kijkt naar zichtbare afwijkingen en gebre ken. Heeft de boom weinig blade ren, zijn erhoites of gaten, zitten er 'paddestoelen op: allemaal te kenen. die er: óp kunnen „wijzen dat het niet góed gaat mét de lin de. In gévallen waarbij dé aard en ernst van de afwijking niét hele maal duidelijk is, voert hij met moderne apparatuur een stabili teitsonderzoek uit. Zo moét dui delijk worden welke. bomen: on- veilig zijn en weg moeten. Chirurg Rogaaf gebruikt termen die in de medische wereld niet zouden misstaan zoals verzorging, chi rurgen wond. „We hébben te maken met leven de organismen met schade. Dan spreek je van een wond. Maar ik 'ben* een boomverzorger, geen boomchirurg. ïk zorg voor begeleiding van. bomen. Van de aanplant totdat ze oud zijn. Boomchïrurg is een term uit het verleden. Met de toenmalige kennis deden ze zo goed mogelijk hun best, maar bij 'operaties' brachten ze vaak meer schade toe dab dat ze hielpen. Ze freesden,: boorden en stortten bomen vol met beton en. andere ellende. Maar ze legden wel de i. basisvoor de kennis die we nu hebben. jj Bomen rijn nu 'meer technische objecten. Hoe slecht mag een boom zijn, hoeveel wortels moét hij hebben; daar zijn nu allemaal normen en eisen voor. In die zin praten we hu ook over defecten aan bomen:" Nieuw „noemtRogaar ook het prijskaartje dat aan bomen wordt gehangen. „Dat heeft een positie ve en een negatieve kant. Hét is triest dat het aangeeft dat een boom te koop is. Maar ten. opzich te van andere belangen krijgt de boom wel een stérkere positie. Hield milieubewustzijn vroeger op waai' de portemonnee begon, nu maakt het deel ervan uit..Als. je een boom omrijdt, moetje be talen net zoals je cat bij 'een lan- V taarnpaalmoet," De linde,kan in. dè natuur; een- leeftijd vaa zeshonderd jaar. be- reiken; Om die reden werd deze vaak als 'oranjeboom' - ter gele- genheid van een geboorte binnen het koningklijk huis - geplant.j Ookdeed meri er; vroeger i dé rechtspraak onder of had mëri er een kraam. De boom zorgde dan vóór een dak, en had ;opk een; grensfunctie: 'daar ondér de lin de,, daar gebeurt het'., In: steden rie je nog wel eens lindes van honderdvijftig jaar. Veel ouder kom je ze niet tegen, omdat de bomen zoveel te lijden hebben. Op de Burgemee^er Verkadesin gel rijn nu twee van de zestigers 1 verdwenen. Over drié weken brengt Rogaar advies uit aan de. gemeente. Die zal beslissen wat er met het groen op de singel gebeurt. C. A. E. de Jonge (SGP/ RPF/GPV): 'Dat wij niet zijn geïnfor meerd vind ik een ernstig verzuim van het college van ben w.' Archieffoto Rotterdams Dagblad/Jaap Rozema Vlaardingen De oppositiepartij en in Vlaardingen hebben de brie ven mogen inzien die wethouder A. Kool het afgelopen jaar heeft verstuurd aan de waarnemend di recteur van de dienst Milieu. De partijen ha'' ien daar onder aan voering van C.A.E. de Jonge (SGP/RPF/GPV) vorige maand op aangedrongen in een vergadering van de commissie personeel en organisatie. De oppositie verwijt de wethouder dat hij waarnemend directeur mevrouw A.C. Spindler in die brieven toezeggingen heeft ge daan waaruit zij kon opmaken dat ze feitelijk directeur was gewor den. De fracties vinden dat Kool daarvan op z'n minst de leden van de commissie personeeLen orga nisatie op de hoogte had moeten stellen. De Jonge: „De enige die directeuren vaip diensten van de, gemeente Vlaardingen aanstelt of ontslaat is de gemeenteraad. Dus in dit geval had de wethouder op z'n minst de raadscommissie moeten informeren."-^" Tijdens de vorige maand gehou den commissievergadering heeft de oppositie na lang aandringen voor elkaar gekregen om de brie ven die aan mevrouw Spindler zijn verstuurd te mogen inzien. Nu dat is gebeurd, stelt De Jonge vast dat hij er niet veel wijzer van is geworden. „De brieven bevesti gen het verhaal van de wethou der." aldus De Jonge. Ondersneeuwen Het komt erop neer dat de wet houder volgens hem door. de rechtspositieregeling van ambte naren verplicht was om de waar nemend-directeur gelyk testellen aan een directeur. Bovendien speelde mee dat de ambtenaren van de Dienst Milieu bang waren dat zij zouden ondersneeuwen in het fusiegeweld met de Dienst Stadswerk. De Jonge weer: „Dat wil niet zeg gen dat ik tevreden ben over hoe het nu is gegaan. Dat wy niet zijn geïnformeerd vind ik een ernstig verzuim van het college van b en w." De Jonge bespreekt na de va kantie binnen zijn fractie op wel ke manier hij b en w daarop zal aanspreken. De brieven aan Spindler hebben verstrekkende gevolgen bij be- noemingsproceduie voor de di- recteurspost van de nieuwe Dienst Stadsbeheer, die per 1 ja nuari 1997 ontstaat door de sa menvoeging van Milieu en Stads werk. Nadat b en w onlangs de voormalige directeur Stadwerk met een afkoopsom van 585.000 gulden op straat zetten, is volgens het college Spindler de enige kan didaat-nog voor de leiding van de nieuwe mammoetdienst met drie honderd medewerkers. Het stoort de oppositiepartijen dat b en w met de nu gevolgde procedure er -naar eigen zeg- Vlaardingen De Vereniging Te gen Milieubederf in en om het Nieuwe-Waterweggebied heeft kritische opmerkingen geplaatst bij de mogelijke komst van een nieuwe installatie voor de verwer king van kwikhoudende batterij en en afvalstoffen. Afvalverwer king Rijnmond heeft hiervoor vergunning aangevraagd bij de provincie Zuid-Holland. In de nieuwe installatie zou de reststof van afval met kwik beter verwerkt kunnen worden dan in de bestaande draaitrommelovens het geval is. Voorzitter H. Boers- ma van de Vereniging tegen Mi lieubederf vindt dat in de nog op to stollen Milieu-effectrapportage (MER) moet worden vastgelegd hoe lang de installatie gaat draai en. Hij denkt zelf dat de machine maar een paar jaar hoeft te wor den gebruikt omdat tegenwoordig kwikvrije batterijen op de markt worden gebracht. Boersma is bang dat bij gebrek aan batterijen met kwik uit Nederland, straks batterijen uit andere landen wor den geïmporteerd om de installa tie draaiende te houden. In de brief waarschuwt de voorzit ter voor de gevaren van het giftige kwik. Vooral zwangere vrouwen en vrouwen in het stadium vlak voor de zwangerschap zouden ri sico lopen als sommige kwikver- bindirigen vrijkomen. Boersma pleit voor onderzoek naar de gezondheidsaspecten in het gebied. Ook overleg met ge zondheidsdeskundigen en het be studeren van de literatuur acht hij nodig. VlaardingenDe gemeente Vlaar dingen is druk doende met het op bouwen van een informatiebe stand op Regiotext, de tetetekst- dienst achter het kanaal van Rot terdams Dagblad TV. Sinds 26 ju ni is er op de gemeentepagina's allerlei informatie te vinden over onder meer het stadhuis, het col lege van b en w, politie en brand weer. Binnenkort wil de gemeen te ook gemeentenieuws gaan plaatsen. Regiotext wordt ontvan gen door ruim 74.000 huishou- dens in de gemeenten Vlaardin gen, Maassluis, Schiedam en Hoek van Holland. Het voordeel van dit medium is dat het Ver verst* kan worden zodra de ge meentelijk informatie verandert. Ook het bereik is volgens de ge meente aantrekkelijk. Ruim drie kwart van de huishoudens be schikt over een tv met teletekst. Bovendien is de informatie gratis. Naast de ontwikkeling van Regio text is de gemeente bezig met an dere digitale media. Internet met de Digitale Stad Vlaardingen/ Schiedam is daar een voorbeeld van. Een beperkt pakket met in formatie over de gemeente is al te raadplegen via dc Digitale Stad. Ook deze informatie wordt in de toekomst uitgebreid. gen - voor hebben gezorgd dat er niet kan. worden gekozen uit di verse kandidaten. B en w stellen dat Spindler vol gens haar rechtspositieregeling - ze is nu immers formeel direc teur van één van de bij de fusie betrokken diensten, terwijl de an dere partner geen directeur meer heeft- als énige in aanmerking, komt voor de nieuwe directeurs- post. Dat stoort de oppositie. Hoewel niemand een waardeoordeel wil uitspreken over de geschiktheid van Spindler, gaat het de fracties vooral om de procedure. „Een keuze uit één kandidaat is geen. keuze." De oppositie heeft inmiddels ge dreigd tegen de benoeming van mevrouw Spindler als directeur van de DienstStadsbeheer te, stemmen. Vlaardingen Na ruim twintig jaar zijn er -.weer meer Schiedammers dahv Vlaardin- gers. Met74.622 telde Schiedam op! juli ruim drie honderd inwoners meer. - Gezien dat kleine verschil.eh de diverse' bouwprojectenjdle''' in bride gar' enten op stapel .staan, is'dë kans groot dat tot en met volgend jaar de, beidé;:; buurgemeenten nog wel eens stuivertje zullen wisselen. Pas als vanaf 1998 de laatste'uit-, breiding van dc wijk Spaland gestalte krijgt, is'de verach ting dat Schiedam afstand gaat nemen. Als deze wijk is afgebouwd telt Schiedam zo'n 78.000 inwo ners. De stijgende tendens is. eindjaren tachtig ingezet, toen een begin met Spaland werd gemaakt. Op dat moment had Schiedam minder dan 70.000 ingezetenen. De .jongste prognoses van Vlaardingen gaan er vanuit dat ex aan het einde van deze eeuw 75.350 Vlaardingers zijn. De uitbreiding van Vlaardingen ligt in de Westwyk (1100 wo ningen erbij in 2005) en de 550 huizen die rond het Buizengat moeten komen. Daarnaast doen de bouwplan nen voor de Babberspolder en het Kolpabad-terreïn (tussen de 400 en 500) een flinke duit in het zakje. Vorig jaar zijn in Schiedam re latief veel mensen uit de wij ken Oost, N'ieuwland en West vertrokken naar andere delen van de stad. Met name naar nieuwbouw in Spaland en Zuid. De achtergelaten woningen werden in veel gevallen inge nomen door mensen van bui ten Schiedam. Een andere tendens die de af deling Onderzoek Statistiek van de gemeente waarneemt is dat het aantal ibuiswonende kinderen toeneemt. Op l ja- .nuari 1996 waren er in. Schiedam 32.546 bewoonde adressen, waar in totaal 19.177 kinderen woonden. Dat (59 kinderen per 100 adressen) ligt bijvoorbeeld hoger dan Rotter dam (55). - -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1