14 Top Air baalt ook van geluidshinder t 'M'n broer was een tiran, altijd uit op seks' Freedom Birds herdenken hun leider met goud en zilver FS f m Verbazing over kritiek op rechter-commissaris Consument bedrogen met 'merkwijnen' Verdachte van moord op taxichaufeur vrij Turkse vliegmaatschappij ondanks klachten 'heel tevreden' in Rotterdam De Coolsii In de hemel is geen bier Rotterdams Dagblad #Wf Woensdag 24 juli 1996 Rotterdam De Rotterdamse rechtbankpresident mr. J. MendJik heeft met verbazing kennisgenomen van de kritiek van advocaten in het arrondissement op rechter-commissaris mr. S. van Klaveren. Er wordt zelfs gewerkt aan een speciaal 'zwartboek', waarin de klachten over hem worden samengevat. Die spitsen zich toe op het 'arrogante gedrag' van Van Klaveren en de indrukdat hij partydig is. De rechtbankpresident noemt het 'een merkwaardi ge manier van doen' dat de rechter-commissaris op deze manier op de korrel wordt genomen. „Ik heb de cdvocaat die hiermee de publiciteit heeft gezocht, mr. D. Vermaat. ook al uitgenodigd voor een gesprek. Zo ga je niet met elkaar om. Van Klaveren is inmid dels al door heel wat advocaten gebeld, die zich afvra gen wat dit voor onzin is. Ikzelf heb nog nooit klach ten over hem ontvangen. En ik verwacht dat ze mij wel iveten te vinden, mocht dat nodig zijn." Binnen de Rotterdamse advocatuur wordt verdeeld gereageerd op de actie tegen mr. Van Klaveren. Raadsman mr. C. Noppen bijvoorbeeld erkent dat mr. Van Klaveren 'erg arrogant' kan overkomen, maar voegt daar wat opmerkingen aan toe. „Die arro gantie," stelt hij, „is vaak een soort onderkoelde hu mor, die door de meesten niet wordt begrepen, en daarom wrevel oproept Je moet hem beter leren ken nen. Als met de actie wordt bereikt dat Van Klaveren meer invoelingsvermogen krijgt, dan steun ik dat. Als het er alleen maar om gaat hem neer te sabelen, dan niet" Advocaat mr. P. J. Silvis vindt het opstellen van een zwartboek niet de juiste oplossing. „Zulke proble men moetje in direct contact met elkaar oplossen. Een zwartboek is onzin, je moet het gewoon zeggen. Dat doe ik ook, want ook ik heb regelmatig een aan varing met Van Klaveren. Hij heeft één keer zelfs zijn excuses aangeboden, nadat hij me tijdens een verhoor had gezegd dat ik suggestieve vragen stelde. Sony daarvoor, zei hij later." De manier waarop de kritiek op Van Klaveren nu naar buiten komt, noemt advocaat mr. Ij. E. Spoel 'niét sjiek'. Het opstellen van een zwartboek vindt hij ook een beekje te zwaar aangezet.Alhoewel het geen kwaad kan," voegt hij eraan toe, „om wat dingen op een rijtje te zetten, als de problemen structureel blij ken te zijn. Aan de andere kant vind ook ik dat je er met elkaar moet proberen uit te komen. Zelf heb ik dat meermalen gedaan. Soms verhardt hij zijn stand punt, soms worden dingen teruggedraaid. Maar als wordt verzocht om wat dingen te inventariseren, moet je dat op een nettere manier doen." Rotterdam De Rotterdamse Keuringsdienst van Waren zet nadrukkelijk vraagtekens bij de etikete- ring van in de Europese Unie geproduceerde wijnen. Bij proefsessies vallen dergelijke wijnen nogal eens door de mand, zo blijkt uit het jaarverslag over '95 van de Keuringsdienst. Niet zelden heeft de inhoud absoluut geen recht op een bepaalde benaming (bij voorbeeld Rioja). Soms blijkt de op het etiket vermel de wijnproducent niet te bestaan. Het gaat hierbij in alle gevallen om flessen wijn die niet in ons land zijn afgevuld. Meer dan tevreden zo staat in het verslag, is de Keu ringsdienst over de aanpak van de steeds terugke rende vuurwerkproblematiek, ïn samenwerking met douane, politie en justitie werd eind vorig jaar ruim 250 ton geïmporteerd vuurwerk onderschept dat niet aan de gestelde eisen van geluidsmveau en lontver- traging voldeed. Bovendien bleek in veel geeonfis- keerde partijen vuurwerk chloraat aanwezig. Een dergelijk stof levert, in combinatie met zwavel, een instabiel mengsel op dat door wrijving of stoten spontaan kan ontbranden. Door verbeterde samen werking met de andere opsporingsdiensten kar. de dienst, bijvoorbeeld met betrekking 'at gevaarlijk knal vuurwerk, veel sneller optreden dan voorheen. Volgens het verslag kreeg de Keuringsdienst vorig jaar 1159 klachten binnen; i 19 daarvan betroffen op gelopen voedselvergiftigingen. RotterdamEen van ae personen die wordt verdacht van betrokkenheid bij de moord op de Rotterdamse taxichauffeur George Frensdorff is volgens zijn ad vocaat mr. A. J.M, Bommer heengezonden. De ver dachte zou in de ogen van politie er ritie het wa pen waarmee Frensdorff eind februari 1994 werd doodgeschoten aan de twee andere verdachten heb ben geleverd. Nadat eerst het Gerechtshof in Den Haag het appel tegen de verlenging gevangenhouding had afgewe zen, stelt de raadsman, besloot de raadkamer giste ren dat de betrokkene weg mocht. Mr. Bommer zegt dat het feit dat een van de andere verdachten een be lastende verklaring over zijn cliënt heeft ingetrok ken, aan de basis staat van het besluit van de raadka mer. De tweeundere verdachten zitten nog wel vast. Poor Alexander Bakker Rotterdam De vakantiefolder vormt het bewijs. Het route kaartje van de Turkse luchtvaartmaatschappij Top Air atten deert op een verbinding met Amsterdam. „Drar hadden wij in eerste instantie een voorkeur voor," verduidelijkt Top Air woordvoerder M. Karaulu. „Maar, met Rotterdam zijn wij nu meer dan tevreden. Rotterdam Airport is een fijn vliegveld. De meeste van onze Turkse klanten wonen hier in de regio." Top Air verzorgt sinds mei van dit jaar vliegverbindingen tussen Rotterdam en de Turkse steden Tzmir, Ankara, Istanbul en Anta lya. Begonnen werd met vier vluchten per week, in het hoogsei zoen is dat opgelopen tot zes; twee op dinsdag, twee op vrijdag, op za terdag en op zondag. Gevlogen wordt met een Boeing 727-200, die plaats biedt aan honderdzeventig passagiers. „Alle vluchten zijn volgeboekt," geeft woordvoerder Karaulu aan. „Op dinsdag en vrijdag, als wij naar Ankara en Istanbul vliegen, vervoeren we voornamelijk Turkse passagiers. Als we op za terdag en zondag naar Izmir en Antalya vliegen zijn onze passa giers voor negentig procent Ne derlandse vakantiegangers." Volgens Karaulu is Top Air een groot vliegbedrijf, onderdeel van de reusachtige Turkse Kar Group. Het vliegbedrijf verzorgt vliegles sen vanaf een eigen vliegveldje buiten Istanbul, taxivluchten, am- bulaneevluchten en milieu-in specties voor de Turkse overheid. Twee jaar geleden is begonnen met charter- en lijnvluchten. Be- stemminngen zijn onder meer Barcelona, Split, Zürich, Keulen, München, Frankfurt, Düsseldorf en Berlijn. Verdere uitbreiding wordt gezocht in bestemmingen in voormalige Sovjet-republie ken. Klachten Dat hun Boeing 727's in Neder land tot klachten over geluidshin der zouden leiden was bij Top Mr bekend. „Dat was ook de reden dat wij geen toestemming hebben gekregen om naar Schiphol te vliegen," vertelt woordvoerder Karaulu. „Schiphol wil niet méér vluchten met Boeing 727's. Nu ko men en vertrekken er dagelijks vanaf Schiphol ongeveer veertig van deze vliegtuigen. Dat vinden ze daar voldoende. Daar zijn wij als Top Air niet boos om. Wij zijn nu heel tevreden met Rotter dam." Dat niet iedereen in Rotterdam {en omgeving) tevreden is met Top Air, daar heeft de woordvoer der van de Turkse luchtvaart maatschappij begrip voor. „Wij* geloven de klachten voor honderd procent, laat dat duidelijk zijn," zegt Karaulu. „Het merkwaardige is alleen dat wij in het begin, van af half mei, geen of nauwelijks klachten ontvangen. De klachten kwamen pas toen het mooi weer werd en de mensen meer in hun tuin zaten." Vanaf dat moment is ook koorts achtig overleg gevoerd tussen Top Air enerzijds en de Neder landse luchtvaartautoriteiten, in clusief de DCMR Milieudienst Rijnmond dat de klachten re gistreert, anderzijds. Voor naamste resultaat was een aan passing van de start- en klimpro- cedure. Dat zou moeten leiden tot minder geluidsoverlast in de eer ste fase van de vlucht Gewicht Belangrijke factor bij die start is het gewicht van het toestel. Door een combinatie van een andere stand van de vleugel/laps en een lager startgewicht kan met een geringere "snelheid (minder mo torvermogen) worden opgeste gen. Verder wordt een tweede ver snelling, op 300 meter hoogte, achterwege gelaten en wordt juist met minder vermogen tot dui- <*5.0 .«te sL..., Top Air-woordvoerder Karaulu: 'Wij geloven de klachten voor honderd procent, laat dat duidelijk zijn/ Foto Cees Kuiper/Rotterdams Dagblad zend meter verder geklommen. Pas dan vindt een versnelling plaats. Het lagere startgewicht wordt be reikt, zo legt captain K. Karagó- zoglu, adjunct hoofd vliegopera ties van Top Air, uit door een ver mindering van het aantal passa giers tot honderdvijftig. Ook het maximumbagagegewicht per pas sagier is met tien kilogram tot twintig kilogram gereduceerd. Extra vracht wordt niet meegeno men vanuit Rotterdam, „Tot voor kort volgden wij de door Boeing geadviseerde startproce dure," vertelt Karagózoglu. „Vol gens die instructie hebben wij ook onze piloten opgeleid. Het ver schil zit in de lagere startsneld- heid en de tweede versnelling in de lucht We hopen dat dit een beetje helpt de ergste overlast te verminderen." De Rotterdamse Top Air-woord- voerder Karaulu benadrukt nog eens dat met de toestellen -de maatschappij beschikt over drie Boeings van het type 727-200- niets mis is. „De toestellen zijn pas vijftien jaar oud," geeft hij aan. „Wij hebben ze twee jaar ge leden gekocht van Turkish Airli nes, dat bekend staat om zijn goe de onderhoudsprogramma's. Bij aankoop hebben wij direct met Boeing afspraken gemaakt over het zogenaamde kitten van de mo toren van deze vliegtuigen. He laas is dat niet eerder mogelijk dan aan hel eind van dit jaar. In november wordt het eerste toestel in de Europese vestiging van Boeing in Denemarken onder handen genomen. In februari zijn alle drie de toestellen dan voor zien van een soort geluiddempers. De aanbetalingen voor deze kost bare operatie zijn al gedaan." Nieuw toestel Intussen is Top Air druk bezig een nieuw passagiersvliegtuig, een Boeing 757, te huren. „Dat lukt natuurlijk niet op een achter namiddag," zegt Karaulu. „Zo'n Boeing 757 is een modern, stil toe stel. Mogelijk hebben wij dat toe stel begin september beschik baar." Juist met het oog op de te ver wachten klachten over geluids hinder heeft Top Air nog gepro beerd voor dit zomerseizoen één van de eigen Boeing 727's met een collega-luchtvaartmaatschappij te ruilen -desnoods met bijbeta ling- tegen een (nieuwe) Airbus 310. „Dat ruilen is helaast niet ge lukt," zegt Karaulu. „Heel verve^ lend, want wij vinden de geluids overlast ook niet leuk." De vestiging van Top Ah' in Rot terdam is inmiddels goed voor tien arbeidsplaatsen. Maar indi rect levert het bedrijf veel meer werkgelegenheid op. „Op de luchthaven Rotterdam hebben het afhandelingsbedrijf Service Air, de marechaussee en de bevei ligingsdienst natuurlijk ook extra werk. Verder kopen wij alle maal tijden voor onze passagiers bij een Rotterdams cateringbedrijf omdat wij zo tevreden zijn over de kwaliteit." Rotterdam In het atelier van carnavalsvereniging de Freedom Birds klinkt het rumoer van rate lende naaimachines en salsa-mu- ziek. Onderdelen van de imposan te kleurige kostuums staan in alle hoeken en gaten opgesteld; het is er een georganiseerde bende. Aan een grote tafel wordt koortsachtig gewerkt om alles op tijd af te krij- l gen. Nog maar drie nachtjes sla pen of liever gezegd werken - en het is zo ver; dan barst het jaar lijkse zomercarnaval los. De parade van de Freedom Birds zal voor een deel in het teken staan van het overlijden van hun 50-jarige 'leider' Nelson Debrot, de man die meer dan tien jaar lang de kar trok. Hij hield de le den bij elkaar -een bont gezel schap van onder meer Antilianen, Hollanders, Kaap-Verdiërs en Brazilianen-, regelde de finan ciën en ontwierp de kostuums. Al gedurende de laatste vijf jaar was zijn goede vriend Ivan Chirinos z'n onmisbare rechterhand. Voordat de reeds geruime tijd zie ke Nelson overleed, vroeg hij of Ivan Chirinos (derde van links) Is de nieuwe leider van de Freedom Birds. Ondanks het verdriet om hun gestorven 'paradijsvogel' kunnen ze weer lachen. Foto peter de Jon&corvos Ivan de fakkel van 'hem wilde overnemen. „Ik vond dat in de eerste plaats heel leuk," vertelt deze, „maar het is wel een enorme taak want ik heb een volledige baan. Ik ben psychiatrisch ver pleegkundige. Je moet zorgen voor de zaak; de administatie bij houden, kleding ontwerpen. Niet alleen voor de straatparade maar ook voor onze dansgroep die het hele jaar door." Omdat alle 'vrij- heidsvogels' op dit moment een hele baan hebben, heeft Ivan de hulp ingeroepen van twee andere leden. Droevig Hoewel de dood van. Nelson De brot enorm veel verdriet heeft veroorzaakt -getuige de ontroe rende toespraken tijdens de be grafenisplechtigheid van afgelo pen zaterdag was Debrot een zeer geliefd mens - zetten de leden ai- les op alles om de straatparade ge woon te laten doorgaan. „Hij heeft die groep op zo'n hoog niveau ge bracht. Hij zei tegen me: ik sterf maar de groep mag niet met mij sterven," vertelt Ivan. „Ik ben za terdagavond na de begrafenis nog aan het werk gegaan. Zondag was iedereen heel droevig. Niemand wilde muziek, niemand wilde pra ten. De familie van Nelson is een enorme steun geweest Ze zeiden dat we door moesten gaan. Voor Nelson. Sinds maandag gaat het weer. We krijgen ook heel veel hulp. Iedereen neemt z'n naaima chine mee." Chirinos heeft Nelson tot het ein de toe dagen nacht bijgestaan. De coördinatie van de werkzaamhe den heeft dan ook vooral via de te lefoon plaats gevonden. De op tocht heeft dit jaar Azijn Banana als thema, een ideetje van Nelson. Azijn Banana is een politiek ge tint stripfiguurtje uit het inmid dels ter ziele gegane Antilliaanse blad Lorito Real, Chirinos: „Ik kende hem niet. Hij komt uit de vijftiger jaren en ik ben van de ja ren zestig. Maar mijn opa kende hem wel. De mensen op de Antil len mochten toen niets zeggen. Azijn Banana deed dat voor hen. We hebben aan de dochter van de inmiddels overleden tekenaar ge vraagd of we Azijn Banana moch ten gebruiken. We konden niet de tekeningen gebruiken, maar we mochten wel zijn persoon uitbeel den." De gedachten zijn zaterdag uiter aard bij Nelson Debrot. 'Zijn' Freedom Birds dragen zijn por tretten mee op de muziekwagen. Twee zwarte vlaggetjes als teken van rouw, maar om zijn portretten heen veel goud- en zilverpapier. Ivan: „Nelson wilde niet dat we droevig waren. Maar hij was een mens en ik heb ontzettend veel van hem geleerd." Door Marcel Potters RotterdamLange tijd zit de ver dachte nog fier rechtop. Spreekt in korte, afgemeten zinnen, ver oordeelt zijn daden -jarenlange ontucht met zijn zussen - meer malen reeds zelf. Links van de mi crofoon, vlak voor zijn neus, ligt een bijbeltje, dat tijdens de zitting •erigens gesloten blijft. Officier van justitie mr. H. F. Mos vuurt, aan het einde van het ver hoor door rechtbankpresident mr. Th. W. H. E, Sebmitz, meteen één van de meest prangende vragen op de verdachte af. „Hoe," spreekt hij ernstig, „hoe kunt u uw gedrag rijmen met hetgeen u thuis heeft geleerd?" De aangesprokene, op gegroeid in een strenggelovig ge zin, dat zelfs de kerk de rug toe keerde omdat de bijbel daar ver keerd zou worden geïnterpre teerd: „Het is niet te rijmen, het is gewoon niet te rijmen. Het was. stilte troef, gisteren in de rechtszaal, gedurende de tijd dat de op het Zuid-Hollandse eiland Goeree Overflakkes opgegroeide 3i-jarige man aan de tand werd gevoeld. Al op zeer jeugdige leef- tijd ontspoorde hij, vergreep zich aan zijn zussen, behorend tot het zeventien kinderen tellend gezin. Het begon in veel gevallen met betasten van de borsten en ge slachtsdelen, gevolgd door het ge dwongen verrichten van allerlei seksuele handelingen. Naarmate het proces tegen hem vordert, zakt de verdachte verder ineen. De blik niet meer recht naar voren, maar steeds meer naar de grond gericht. De zusjes waren minderjarig, zelfs veel jon ger dan twaalf jaar, toen ze door hun broer met grote regelmaat werden vernederd. Op de dag vaarding staan echter slechts de misdrijven die na zijn I8de ver jaardag -dus na 1983- hebben plaatsgevonden; de feiten daar voor had hij immers als minderja rige gepleegd. Geen plek in huis, of in de directe omgeving, was veilig, zo blijkt uit de verklaringen van de slachtof fers. De kinderen werden lastig gevallen in de gang by de badka mer, in een grote voorraadkast, de schuur of werden zijn slaapkamer binnengesleurd om daar prooi van zijn lusten te worden. Ofschoon de meisjes zich heftig verzetten, bleek het geestelijke en lichamelijke overwicht van de jongeman te groot - tot hun der tiende levensjaar viel niet aan zijn macht te ontsnappen. Agressief De rechter wijst op het geweld, waarmee de verdachte zijn slacht offers benaderde. Eén van de ver klaringen: „M'n broer was een ti ran, altijd uit op seks, altijd bezig zijn lusten te botvieren. Hij was erg agressief. We waren constant bang, écht bang, omdat hij elk moment kon toeslaan. Altijd was er die spanning. Ik was een ge vangene in mijn eigen huis." „Veel keus had ik niet Ik heb het tegen mijn ouders verteld, maar die konden er ook niets aan doen. M'n vader heeft hem een keer on der handen genomen, m'n moe der zag het door de vingers. Bij mij was m'n weerstand al snel ge broken. Hij zat op judo en karate. Kickte op macht." Een ander slachtoffer: „Hij was een en al agressie. Je moest met hem heel erg voorzichtig zijn. Ik pak je nog wel zei hij vaak, en deed dat dan ook werkelijk. Vader heeft hem een keer betrapt, toen hij met zijn vingers in m'n broek je zat Hij stuurde hem alleen maar weg. Ik heb in die tijd ont zettend veel gehuild Omdat ik me niet kon concentreren, haalde ik op school slechte cijfers." De familie kwam steeds meer in een isolement terecht. Vooral na 1968, blijkt uit de verhalen, toen een gezinshulp haar intrede deed. Ze nam, zoals advocaat mr. R.V. Hagenaars vaststelt als een ware Raspoetin de touwtjes in handen. Zij zou hen uiteindelijk de kerk hebben uitgedreven, met als ar gument dat daar slechts 'onzui vere preken, niet gebaseerd op de bijbel' weerklonken. Vrome men sen zijn goddeloos', was één van haar stellingen. Die strenge aanpak -spelenwas er voor de kinderen niet meer bij - plus een aantal andere facto ren waren de oorzaak van de pro blemen van zijn cliënt, vindt de raadsman. De grootte van het ge zin, de gebrekkige opvoeding, het feit dat seks taboe was - nóg wat redenen waarom het zo was mis gegaan met de verdachte. Boven dien werd hij vaak geslagen door zijn vader, stelt de advocaat „Ik denk dat mijn cliënt deed, wat zijn vader hém aandeed. Het zal wel zo horen, dacht hij. Van enige geborgenheid binnen het gezin was geen sprake." De verdachte, in een tussentijdse poging zijn gedrag te verklaren: „Öp school werd ik in elkaar ge slagen, omdat we niet meer naar de kerk gingen. Thuis kreeg ik er ook van langs. Het kwam dus van twee kanten. Zo is denk ik m'n machtswellust uit te leggen. En dat vind ik verschrikkelijk." Officier van justitie mr. Mos toont weinig medelijden en eist vier jaar cel. Aan bewijs ontbreekt het hem niet; de zussen hebben uitge breide verklaringen afgelegd, en de verdachte heeft de hem ten las te gelegde feiten voor een groot deel bekend. Behalve de gevallen van werkelijke verkrachting van enkele van de slachtoffers, door de aanklager overigens wél als be wezen beschouwd. Hij houdt er rekening mee dat psychologen de verdachte verminderd toere- kingsvatbaar hebben verklaard. „Opvallend is," klinkt het, „dat de verdachte niet stopte, zelfs niet toen hij in dienst moest. In het weekeinde, ais hij vrij had, ging hij door. En ook na zijn dienst plicht, keerde hij terug naar z'n ouderlijk huis en hield het niet op. Hij heeft de jeugd van die meisjes geruïneerd en wonden achterge laten die niet zijn te dichten." Dat de verdachte nu berouw heeft en graag in therapie wil, noemt mr. Mos een voorbeeld van 'bere kend gedrag'. Hij wijst erop dat al in 1991 het gezin was samengeko men om over de situatie te praten, en hij geen gehoor had gegeven aan een oproep zich te laten be handelen. „Tel daarbij op het eer dere verzoek aan de slachtoffers om de aanklacht in te trekken. Mijn indruk is dat de persoon van de verdachte te allen tijde voorop komt. Pas nu, nu het vuur hem na aan de schenen wordt gelegd, komt de spijt." De man, die zijn zussen vijftien honderd gulden voor de geleden immateriële schade betaalt, weet tijdens zijn laatste woord z'n emo ties nog maar net dc baas te blij ven. „Ik heb," besluit hij. „niet veel te zeggen. Ik wil alleen mijn zussen bedanken dat ze aangifte hebben gedaan. Nu pas besef ik, wat ik heb gedaan. De rechtbank doet op 16 augustus om 13.00 uur uitspraak in deze zaak. Er is een biermerk dat op televisie met vliegtuiglawaai adverteert, en telkens als het uitgezonden wordt, komen er in de meldkamer van de DCMR Milieudienst Rijn mondtientallen telefoontjes bin nen. Niet over het bier, maar over de herrie. Op het vliegveld bij Zestienhoven lachen ze zich dan slap. Het toestel is nog met eens opgestegen, bulderen ze, en ze vinden het wel mooi dat tv-kijkers zichzelf zo veel leed aandoen. Gelooft u het? Nee, maar veel Rotterdammers geloofden het wél toen vorige week heisa ontstond over klach ten bij de DCMR, nadat Teletekst abusievelijk meldde dat er een vliegtuig vertrokken was. Het vliegtuig stond echter nog aan de grond Nu vallen ze door de mand. Nu kan iedereen zien dat het een hetze is," zeiden vrienden van het vliegveld. Maar ze zaten er zelf naast. De milieudienst wist dat er meer toestelletjes Fikkie heten. Het ene moest - inderdaad - nog opstarten, maar het andere produceerde een geluid alsof het voor blond bier reclame maakte. Het is zo druk op Rotterdam Air- port datje de decibellen gewoon niet meer kunt bijhouden. Zelfs in die lieflijke gemeente Bleis wij k hebben ze er last van, zodat burgemeester Cor Lamers niet meer kan zeggen datje er nooit wat hoort. Het Comité Anti-Bulderbaan moet trouwens eerst nog maar eens zien of de Turkse herrie- charters van geluiddempers wor den voorzien. „De woordvoerder van Zestienhoven kan dat wel be weren, maar woordvoerders van een vliegveld gaan daar niet over," zegt voorzitter Ernst Swar- te schamperend. Het is niet zo vreemd dat hij zulke toezeggin gen niet voor zoete koek neemt. In 1980 werd door minister Smit- Kroes de commissie 28 ingesteld, een commissie voor betere mi lieuhygiëne rond Zestienhoven. Door de jaren heen hebben be stuurders van Schiedam, Vlaar- dingen, Berkel en Rodenrijs, Bergsehenhoek, HiUegersberg- Sehiebroek, Rotterdam en Zuid- Holland er braaf bij gezeten. Desondanks is het vliegveld in de staatjes van de DCMR de grootste bron van geluidhinder geworden, mede door de komst van Rus sische Ilyushins en Turkse Boeings. In strijd met schone voornemens over fluistervliegtui- gen en hush-kiltens kwamen er verouderde toestellen landen, die meer geluid fabriceren. De com missie 28 is niet eens in staat ge bleken iets te doen aan de over last van sport-, reclame- en les vluchten. Op 25 april bevestigde het Rotterdamse PvdA-raadsüd Ruud van Middelkoop de on macht, Hij zei zich 'belazerd' te voelen, omdat jarenlang gesugge reerd was dat aan de uitplaatsing van de kleine, maar zeer hinderlij ke luchtvaart was gewerkt - zon der resultaat. De PvdA'er begreep Swarte wel; deze had juist een maand eerder de commissie 28 de rug toegekeerd. Swarte werd er opgevolgd door het Overschiese deelraadslid Joyce Bosman-Ka ter. ïn Rotterdam streeft wethouder Hans Kombrink intussen naar een voortbestaan van Rotterdam Airport binnen strikte normen. De onderhandelingen met exploi tant Schiphol en minister Anne- marie Jorritsma zitten hem echter niet mee, reden waarom vooral de PvdA en D66 de wethouder op 25 april vastpinden op de strikte con dities die de raad op 8 februari als minimale vereisten had gesteld. Het is ernstig de vraag of aan de grootste hinder daadwerkelijk iets wordt gedaan, en als dat niet lukt, dus als Schiphol en Jorrits ma niet aan de strikte condities van Rotterdam tegemoet willen komen, dan is er een raadsmeer- derheid op de Coolsingel die Zes tienhoven. alsnog - en voor straf zou willen sluiten. Kombrink hoopt niet dat het zover komt, omdat zijn beleidsinzet een billijk compromis is waarmee hij tege moetkomt aan zowel voor- als te genstanders van het vliegveld. Er is sprake van dat handhaving (onder voorwaarden) van Rotter dam Airport een nieuwe milieu effectrapportage vereist. Dan gaan er weer jaren over heen. Het maakt de politiek vrij kolderiek, en ergens kun je je nog voorstel len ook dat betrokkenen bij het vliegveld flauwe geintjes over elkaar gaan lopen maken. Da's een manier van afreageren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2