13 'Reijnhout moet verder bemiddelen in conflict IOBS' Waterpop met Osdorp Posse Gevulde geitenmaag als afscheidsdiner Te water door stuurfout Rotterdams Dagblad Bijna iedereen neemt 50 gulden na misser van energiebedrijf Uurwerk Bethelkerk loopt weer op tijd Nieuwe overkapping voor Nolenslaan Ambtenaar bedreigd Wisseltruc Doortrapte fietsendief Schiedam-Zuid vindt roulatie opbouwwerkers onacceptabel yj Waterweg Vrijdag 26 juli 1996 Vlaardingen Het uurwerk en de klok in de Bethelkerk aan de Bur gemeester Verkadesingel in Gaardingen zijn de afgelopen we ken volledig vernieuwd. Het oude uurwerk uit 1939 was flink aange tast door roest en liep daardoor slecht. Klokkenmakers hebben hét raderwerk schoongemaakt en gereviseerd. De oude klok uit 1650 is zelfs vervangen door een spiksplinternieuw. Het herstelde uurwerk is nu aan gesloten op een computergestuur de tijdklok. Het is hierdoor niet meer mogelijk dat de klok de ver keerde tijd aangeeft. In het don ker zijn de vier wijzerplaten ook beter te zien. De verlichting van de wijzers en cijfers is vervangen zodat nachtbrakers en vroege vo gels te allen tijde bij de tijd kun nen zijn. De oude klok uit de Bethelkerk komt weer op zij n oorspronkelij ke plaats te hangen: in het torentje van het oude stadhuis aan de Markt in Vlaardingen. De klok werd in de Tweede Wereldoorlog ïiit het torentje weggehaald. De Duitse bezetter wilde het ding om laten smelten zodat van het ijzer wapens konden worden gesmeed. De klok heeft, net als vele andere, nooit de fabriek bereikt. Door een sabotage-actie belandde de klok in de Bethelkerk. Als binnenkort het torentje van het stadhuis is gerestaureerd, wordt de klok uit 1650 weer ge plaatst. Net als voor de oorlog klinkt dan tijdens feestelijkheden opnieuw gebeier vanaf het stad huis in Vlaardingen. Maassluis Een 35-jarige Maas-' sluizer is gisteren aangehouden nadat hij in zijn woning een ge meente-ambtenaar met een mes had bedreigd. De ambtenaar van Sociale Zaken was voor een ge sprek met de Maassluïzer meege gaan. Tijdens het praten weid de man zo boos dat hij de ambtenaar bedreigde.'De ingeschakelde poli tie hield de man aan. Tevens heb ben de agenten twee messen m beslaggenomen. Maassluis—Twee winkeliers zijn gisteren de dupe geworden van een wisseltruc. Drie mannen kochten in de winkels wat spullen die ze vervolgens afrekenden bij de kassa. Door tijdens het betalen verwarring te zaaien, wisten de mannen het papier geld waarmee 2e daarvoor hadden betaald terug te pakken. Een door de politie op touw gezette zoekactie naar de mannen leverde niets op. Twee andere winkeliers in Maassluis trapten overigens niet in de truc van de mannen. .„Schiedam In Schiedam is een „man actief die fietsen ^steelt door ze eerst op slot te zetten. De politie zegt dat vóor- JnaLide<pmgevii]g van de Lange -Kerkstraat door de onbekende met de ketting1 wordt ge pleisterd. Hij zet de fietsen - die door de eigenaar op slot yjn gezet- met een eigen ketting nog eens vast Als de eigenaar dan terugkomt kan hij er niet mee weg. 'Negen van de tien keer gaat gaat de eigenaar naar huis om hulp te halen. Tegen de tijd dat de hulptroepen arriveren, is de fiets weg: de dief heeft z'n ■eigen slot eraf gehaald en het 1 eigenlijke fietsslot geforceerd. Preciese cijfers heeft de Schiedamse politie niet, ook al omdat veel mensen waar schijnlijk geen aangifte doen van een gestolen fiets. '•Een woordvoerder adviseert jnensen die een extra slot op hun fiets aantreffen, de twee- y/ieler in de gaten te houden en de politie te (laten) bellen. Om een signalement van de dader - te krijgen, vraagt de politie ook 'of gedupeerden goed de omge ving willen inspecteren. Door Pieter Vermaas Schiedam De Bewoners- vereniging Sehiedam-Zuid (BVSZ) is teleurgesteld in het advies dat wethouder A. Reijnhout op 10 juli uitbracht in het conflict tussen bewo nersverenigingen en de com missie Bewonersondersteu ning (IOBS). Volgens Zuid kan de bemiddelingspoging nog niet ten einde zijn. Dat schrijft de bewonersvereni ging in een brief aan de ge meenteraad en het college van burgemeester en wet houders. Bron van het conflict is de beslis sing van het IOBS-bestuur om de opbouwwerker van Oost/Centrum en zijn collega voor Noord/West te laten wisselen van plek. In zijn advies stelde Reijnhout dat de roulatie van die twee gemeentelij ke opbouwwerkers nu als vast staand feit moet worden be- schouwd. Tot die omstreden rou latie had het IOBS besloten, omdat die de kwaliteit van de be wonersondersteuning ten goede zou komen. Volgens veel bewo nersverenigingen zouden er eeh- ter louter persoonlijke ruzies aan het rouleren ten grondslag liggen. Niet prettig De bewonersvereniging houdt in haar brief vol dat het IOBS zijn boekje te buiten ging toen het tot rouleren besloot. En zich daarmee ten onrechte mengde in de gang van zaken binnen Schiedam- Oost. „De gemeenteraad zou het ook niet prettig vinden als de pro vincie Zuid-Holland voortaan ging uitmaken wie de belangrijk ste ambtenaren worden in Schieaam," schry ft Zuid. Het valt Zuid voorts tegen „dat de wethou der met scherper commentaar le vert op de handelwijze van het IOBS naar de wijken Oost, Cen trum en West" Volgens Zuid kunnen er best om standigheden zijn waarin her plaatsing van opbouwwerkers nuttig is, „Maar als het in een be paalde wijk voortreffelijk draait en de werkers en de vrijwilligers uitermate positief werken aan de samenlevingsopbouw, dan zou het wel absurd zijn om vanwege een rigide rouiatieschema een wisseling aan te brengen BVSZ-voorzitter A. H. Bons zegt in een toelichting op de brief dat deze eigenlijk bedoeld is om de wethouder tot een helder oordeel te bewegen. Het IOBS-besluit staat daarby ter discussie. „Daar na kun je pas in een open dialoog over de mogelijkheden praten. Dat lijkt ons een eerlijker start punt." Eerder hadden Oost, West en Centrum het advies van de wethouder naast zich neer gelegd. Uitnodiging Het advies was bedoeld om de strijdende partyen weer tot elkaar te brengen. Sinds de bemidde lingspoging van Reijnhout heb ben de bewonersverenigingen en het IOBS-bestuur echter nog niet met elkaar om de tafel gezeten. Wel hebben de bewonersvereni gingen van de stadsvemieu- wmgswijken een schriftelijke uit nodiging van het IOBS ontvan gen om in september de door Reijnhout geadviseerde open dia loog te starten. Bons -bestuurslid van Zuid en (schuine streep) van het IOBS - zegt nu de hoop te hebben dat die dialoog positief zal uitpakken. De brandweer van Maassluis heeft gisteravond de te water ge raakte aUtO Weer Op de Wal gezet. Foto Roel Dijkstra Maassluis Een 26-jarige auto mobilist uit Maassluis is gister avond rond negen uur met zijn auto in het water naast de Dr. Al- bert Schweitzerdreef in Maassluis terecht gekomen. De man raakte tijdens het ongeluk niet gewond. Rond negen uur reed de man over de dreef en nam een bocht iets te ruim. Hij raakte daarbij met een voorwiel de trottoirband en ver loor de macht over het stuur. Met een flinke vaart reed hij vervol gens tegen een boom en ramde een verkeersbord. De auto, die onbestuurbaar was geworden, reed daarna het water in. De brandweer en duikers wa ren snel ter plaatse. Zij hoefden echter niet het water in om de man uit zijn auto te halen. De on fortuinlijke bestuurder was op ei gen houfie uit zijn bolide geklom men en stond aan de wal te beko men van de schrik. Schiedam Het winkelcentrum aan de Mgr. Nolen slaan in Schiedam staat volgende maand weer een aantal weken in de bouwsteigers. Vanaf 12 augustus wordt zo'n tweehonderd meter aan winkelluifels ver vangen door een splinternieuwe overkapping. Het aanbrengen van de nieuwe luifels gebeurt in het ka der van de totale opknapbeurt van het winkelgebied aan de laan. De verbouwing wordt uitgevoerd in op dracht van de gemeente Schiedam en kost 1,25 mil joen gulden. Het winkelcentrum aan de Nolenslaan wordt in het Beheerplan Nieuwland (nieuwbouwproject in de ge hele wyk Nieuwland) aangewezen als het centrale winkelgebied van de wijk. In het kader van het be heerplan is vorig jaar al een flinke verbouwing aan het winkelgebied uitgevoerd. Daarbij zijn een brede wandeipromenade voor de winkels en verschillende bosschages aangelegd. De overkapping bestaat uit V- vormige metalen kolommen. Hierop wordt een door zichtige dak aangebracht. In het bouwwerk zijn ook ruimten gereserveerd voor verlichting en reclame borden van de, winkeliers. Het nieuwbouwproject wordt voor een groot deel gefinancierd uit de huur verhoging die de winkeliers moeten betalen. VlaardingenBijna iedere klant die van het energiebedrijf vijftig gulden krijgt aangeboden voor een gemaakte fout, neemt dit aanbod aan. In het eerste half jaar kwamen ENECO Waterweg- Noord en het Openbaar Nutsbe drijf Schiedam in 104 van de 19.000 gevallen de eigen regels niet na. Bijna honderd klanten lieten het energiebedrijf uitein delijk de 50 gulden uitbetalen. Dat aantal staat in schril con trast met de rest van het ENE- CO-gebied, dat zich uitstrekt van Dordrecht tot Den Haag. Over de hele regio berekend slaat de helft van het aantal klanten van het energiebedrijf die vijftig piek namelijk af. „De klant heeft veel liever dat we op tijd zijn," zegt productmanager P. de Vries van Eneco. „Het was onze angst dat mensen zich zou den focussen op die 50 gulden, maar velen vinden het belangrij ker dat we service verlenen en de fout herstellen." Het ONS en. ENECO werken vanaf begin dit jaar met deze zo genoemde service-garantie. Doel is om service aan de klant te verbeteic^ en te kijken naar het eigen functioneren. „We doen best wel een aantal dingen fout en dat willen we graag goedmaken," stelt De Vries. „Als een monteur met vui le voeten binnen is geweest, stu ren we bijvoorbeeld een bloeme tje." De service-garantie houdt in dat de energiebedrijven zich moe ten houden aan een tiental ge maakte afspraken. Gebeurt dat niet, dan heeft de klant in en kele gevallen recht op een tege moetkoming van 50 gulden. Een a twee dagen na een bezoek krijgt de klant een telefoontje waarin wordt gecheckt of het energiebedrijf zich aan de af spraak heeft gehouden. Het komt volgens chef klantenser vice en coördinator van het pro ject H. Mutter van het ONS zel den voor dat klanten zelf een be roep doen op de tegemoetko ming. De Vries zegt geen verklaring te hebben voor het verschil in op stelling van de Waterweg-bewo ners en de rest van de regio, „Ik constateer het zelf ook nog maar net. Natuurlijk is de betékenis van 50 gulden voor ieder weer anders, afhankelijk van de por temonnee." Twee uur ONS en ENECO garanderen de klant onder meer dat er binnen twee uur een monteur op de stoep staat, dat storingen snel worden verholpen, dat storingen aan warmwatervoorzieningen binnen vierentwintig uur zijn opgelost en dat er duidelijke af spraken worden gemaakt over het tijdstip van langskomen.5 De meest voorkomende fout van het energiebedrijf is een mon teur die later komt dan het afge sproken tijdstip. „Met de 50 gul den die de klant krijgt voor het veroorzaakte ongemak bieden wij onze excuses aan," zegt Mut ter. „We beschouwen het echter met als een boetedoening. Maar het is natuurlijk wel vervelend^ als je een halve snipperdag hebt genomen en er komt-niemand opdagen." Wateringen Dertien popgroe pen, waaronder Osdorp Posse en Slagerij van Kampen, doen zater dag 17 augustus het Hofpark van Wateringen op zijn grondvesten trillen. De organisatie hoopt dit jaar zeker 23.000 bezoekers naar het gratis openluchtfestival te lokken. Het festival, dat voor de negen tiende keer wordt gehouden, be gint om 13.00 uur met een optre den van Miscellaneous. Deze band won Waterproof, een wed strijd tussen bandjes uit het West- land en omgeving. Uit de ruim honderd demo's werden zestien bands geselecteerd die voor een jury optraden. De jury bestond uit bestuursleden van Radio 3, Wa terpop én het publiek. Uiteinde lijk versloeg Micellaneous de drie favorieten Graftone, Lowlands en Spacebrain. Naast optredens van Nederlandse popgroepen als Jammah Tam- mah, die vorige maand in Schiedam op het Maasboulevard- feest furore maakte, Benjamin B. en Skik, verschijnen ook vier bui tenlandse acts op één van de drie podia. Naked Raven is een Aus tralische band, terwijl de bandle den van FaïÜess en Senser uit En geland komen. Noorwegen wordt vertegenwoordigd door Motor Psycho. De presentatie van het festival is in handen van radiopre sentator Mare Stakenburg. Waterpop bestaat overigens niet alleen uit muziekoptredens, maar ook uit een markt met zo'n veertig kramen, straattheater en kinder activiteiten. Enthousiast en nieuwsgierig naar 'die andere wereld' vertrok op zaterdag 6 juli een groep van 22 schotieren en zeven leerkrach ten van de Vlaardingse scholen gemeenschap Groen van Prinste- rer naar Mpeketoni in Kenia. Tij dens hun verblijf van drie weken bouwen ze onder leiding van do cent Wim van den Burg een nieu we school voor de arnje bevol king. Ook proberen de scholieren in contact te komen met hun Afrikaanse leeftijdsgenoten om iets van hun cultuur op te pikken en te leren. In het Rotterdams Dagblad doen enkele leerlingen tijdens hun verblijf verslag van hun ervaringen, avonturen en te- Door Leo Noordzij en Wim Gille Het is nu Woensdag 24 juh 1996, half elf's avonds. We zitten hier in het sfeervolle Stone House te ge nieten van een blikje westerse co la. Gisterochtend vroeg zijn we vertrokken vanuit Mpeketoni, om na twee weken hard werken te ge nieten van een paar dagen rust. In Mpeketoni is de bouw zeer voorspoedig verlopen. Het school gebouw is bijna klaar. Het ging zelfs zo goed, dat we tijd hadden om de school in Hishima en de de pendance in Hangwe in de verf te zetten. We zijn inmiddels aardig gewend geraakt aan de manier van leven in Kenia. Afgelopen donderdag hebben we m Sese een groot feest gehad. Het hele gebied was uitgelopen om ons te begroeten. De meeste fees ten in Kenia verlopen volgens hetzelfde schema. Eerst wordt er gedanst en gezongen, dan de speeches en als klap op de vuur pijl het eten. De dansen waven erg leuk, vooral omdat we zelf mee moesten doen. De speeches ech ter waren veel te lang en leken nogal op elkaar. Voor de lokale bevolking is zo'n feest iets heei speciaals. Het en thousiasme waarmee deze men sen zo'n feest voorbereiden kom je in Nederland niet tegen. De mannen en vrouwen zijn de hele nacht bezig met het slachten van kippen en geiten. Wanneer je bij iemand op bezoek komt word je zeer gastvrij ontvangen en krijg je - hoe arm ze ook zijn - altijd iets te eten. Je zal nooit met lege han den vertrekken. De mensen m Kenia haasten zich (bijrfa) nooit. Als je om twee uur hebt afgesproken, moet je niet verbaasd opkijken als je afspraak er om drie uur nog met is. Het was namelijk twee uur Afrikaanse tijd. Een echte Kemaan zal nooit overspannen raken. Een metse laar metselt alleen en zal dus met helpen bij het mengen van ce ment, laat staan dat hij water gaat halen. veniers. Eenmaal gevonden moet je gaan afdingen, wat voor de meesten zeer moeilijk blijkt te zijn. Wanneer je uiteindelijk de helft van de prijs hebt betaald, heb je nog het gevoel datje bent Leo Noordzij (links) en Wim Gille, beiden 17 jaar: een echte Keniaanzal nooit overspannen raken. Foto's Dennes van der Wel/Roel Dijkstra Kenia is ook een uitstekend va kantieoord. Dit merk je direct wanneer je met de boot het eiland Lamu nadert. Dit leuke moslim eiland heeft een Arabische uit straling. Nauwe straatjes, een hoop ezels en veel palmbomen. Eenmaal m het hotel aangeko men merkje tot je stomme verba zing datje elektriciteit, stromend water (een douche) en een échte wc tot je beschikking hebt. Wat een luxe! Nadat je je tas hebt uit gepakt struin je heel Lamu af op zoek naar ansichtkaarten ep sou- Vanmorgen hadden we om acht uur Afrikaanse tijd vijf boten ge regeld. Nadat we om negen uur waren ingestapt, voeren we naar de prachtige Mangroven. De tocht op zich als was geweldig, want we vertrokken na de regen en waren voor de volgende hoosbui al op on ze bestemming. De ruines van Manda. De mooie zestiende en ze ventiende eeuwse ruines zijn de moeite van het bezoeken waard. Omdat we veel te laat weer ver trokken (het was inmiddels al weer eb geworden) waren onze bo ten al weg. Deze waren naar de veel dipere zee-inham gebracht De tussenliggende tweehonderd meter moesten worden afgelegd m een wankele schuit. Omdat er veel te veel mensen in zaten moesten we halverwege uitstap pen. Samen met mr. William en twee Kemanen stonden we daar tot ons middel in het water, Ge lukkig werden we na een half uur tje opgehaald door diezelfde schuif. Na de oaibeiue gingen we weer terug naar Lamu. Helaas komt aan alles een eind en zijn we zondag weer thuis. Docent Wim van den Burg meldt nog dat hij vindt dat het verblijf 'onvoorstelbaar goed is verlopen'. „Het was natuurlijk best wel spannend. Je houdt ook rekening met conflicten die hoog kunnen oplopen. Maar niets van dat al. En wat het werk betreft, we hebben veel meer gedaan dan ik vooraf had durven honen Vooral de bezoeken aan de arme dorpjes zorgden bij de leerlingen van 't Groen soms voor emotione le taferelen. Van den Burg: „Ikzai je een voorbeeld geven. We kwa men een keer met twee jongens bij een man van wie de echtgeno te was overleden. Hij had twee kinderen. Ze moesten slapen in een hutje op jute zakken. Ik heb aangeboden het schoolgeld voor de kinderen te betalen. Toen we weg gingen kregen we een kip aangeboden. Dat konden ze hele maal niet begrijpen, omdat ze zo arm zijn natuurlijk. Ze stonden met tranen in de ogen." Een ander verhaal dat Van den Burg het thuisfront niet wil ont houden is het afscheidsfeest. „Het is een trrditie dat als de Ke- nianen het goed met je menen, ze je een met vlees gevulde geiten maag aanbieden. Dat is een teken dat ze groot respect voor je' heb ben. Maar ik moet zeggen dat maar weinig jongens er iets van hebben gegeten." Het gezelschap wordt zondagoch tend om zes uur op Schiphol ver wacht. sp

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1