flfA 'De kraamverhuur is mijn lust en mijn leven' André Kersbergen al van jongs af aan één met de markt 'Midden-Delfland is niet gemaakt voer grootschalige vakantieparken' fiigenda Bordjes verhangen Burgemeester Barendrecht verbiedt bloot De Coolsii Prijswinnaar wacht al half jaar op tv Van trouwen komt bouwen Rotterdams Dagblad Zaterdag 27 juli 1996 Een eeuw geleden had Schiedam ruim tweemaal zoveel inwoners als Gaardingen. Tegenover twaalfduizend Haringkoppen stonden ruim vijfentwintigduizend Jeneverneuzen, Tot na de Tweede Wereldoor log bleef die verhouding in beide, verder groeiende steden bestaan. Na de bevrijding gooide Gaardingen zijn deuren wijd open voor de uit heel Nederland gerecruteérde werkers in de nieuwe industrie aan de (Rotterdamse) overkant Er volgde een verdubbeling van het in wonertal, maar nog altijd bleef Schiedam de grootste. i Gaardingen bereikte zijn top in 1972 met 81.785 inwoners. Schiedam --was in 1971 de 83,000 gepasseerd. Maandelijks kwamen de gemeente lijke voorlichtingsdiensten met cijfers naar buiten over de bevol kingsaanwas. Die informatievoorziening stokte toen er aan beide kanten van de grens bij de Vijfsluizen jaren achtereen alleen maar te rugloop geconstateerd werd. De daling ging het hardst in Schiedam. Hier werd eind 1985 een in wonertal van 69.078 genoteerd. Tien jaar eerder al waren de bordjes verhangen en was Gaardingen, dat eind 1985 nog op 75.536 stond, de grootste geworden. -Dat was ook nog zo toen de Haringstad eind 1990 zijn dieptepunt be reikte met 73.719 inwoners en er prompt stemmen opgingen om het jn de zeventiger jaren door nieuwe politici geplaatste bordje 'Broek polder Bos' te verwijderen. Deze week werd bekend, dat Schiedam r vorige maand van beide in inwonertal weer (licht) groeiende gemeen- Jl, tes koploper is geworden. -T-Na twintig jaar is dus het bordje 'Tweede stad van Rijnmond' verhan den en in Schiedam teruggekeerd. Wist u dat die titel van 'tweede na ^Rotterdam' als doelstelling is opgenomen in het vorige verkiezings- programma van deGaaidingse PvdA? Gelukkig reageerden defijst- - trekkers van die partij in beide gemeenten deze week wat nuchter- J"der. 1 Die twee, Aad Wiegman in Schiedam en Kees van der "Windt in Gaar- T'dingen, hebben de afgelopen weken, als burgemeesters van hun ge- meentes gefunctioneerd. De bordjes op het stadhuis waren verhan gen in verband met de vakanties van de door de koningin benoemde -Scheeres en Stam. 1 Het lijkt wel of in Gaardingen Van der Windt van de gelegenheid ge bruik heeft gemaakt om orde op zaken te stellen. In ieder geval zijn j'in deze periode de straatnaambordjes Zalmsteeg en Taansteeg ein- - delïjk goed gehangen. De rondleiders bij de volgende stadswande- V ling door het oude centrum van Gaardingen (16 augustus) kunnen ^<dus weer hun gewone verhaal vertellen en hoeven niet meer tewij- Tzea om mijn pleidooien voor correcte straatnaamgeving. fDeze week werd ook duidelijk, dat burgemeesteren wethouders de .stommi teit van net schrappen van het oudste stukje Goudsesingel in - de Babberspolder willen voorkomen. Heeft het met slim handelen bij tydelyk verhangenbordjesin vakan- :'tietijd te maken of zouden ze op het stadhuis eindelijk gaan luisteren. 1 I naar oprechte kritiek? 4 BEN VAN HAREN Barendrecht Burgemeester Van de We uw van Barendrecht verbiedt voortaan bodypaintdemonstraties in zijn gemeente. Hij kan zich voor stellen dat de aanblik van beschilderde blote borsten door inwoners 'als ^.onbetamelijk kan worden ervaren'. Het besluit volgt op klachten van SGP/GFV/RPF over een bodypaintshow tijdens het rr.Hzomerfestival op de Middenbaan zaterdag 15 juni. In antwoord op de vragen van de SGP/ GPV/RPF-fractie zegt Van de Wouw niet te hebben geweten dat het festi val ook zou worden opgeluisterd met het op kunstzmnige wijze beschil deren van blote lijven. „De aanvraag van de eentrumwinkeliers om ver dunning voor het festival vermeldt hierniets over. Er is vergunning ver- jeend voor het organiseren van het midzomerfestival. De bodypaint- .show was daaronder niet begrepen," staat in de reactie van de burge rmeester. Deze vindt dat een dergelijke activiteit niet op de openbare weg kan worden gehouden en zal daarom in de toekomst geen vergun ning hiervoor afgeven. ■Zaterdag 27 juli SCHIEDAM Grote of Sint Janskerk. Orgelconcert, 15.00 uur. .J/LAARDtNGEM Grote Kerk. Wandelconcert, 15.00-17.00uur. MAASSLUIS Winkelcentrum Koningshoek. Uitje kiep-markt, 10.00- 16.00 uur. Groote Kerk. Orgelconcert, 20.15 uur. ROTTERDAM 1,, St.Laurenskerk. Orgelconcert, 15.00 uur. Centrum - Rotterdam. Straatparade Zomercarnaval, 13.00 uur. I "•'Ztmdag28]uli '.„ROTTERDAM Maritiem Museum Prins Hendrik. Speciale kinderacti- v)teiten,-12.00 uur. Bioscopen -■y ROTTER DAM Calypso 1; 'From dusktilidawn' (16) dag. 1.15-4-6 45- 9.30. Calypso 2: 'Up clGse personal* (16) dag. 6.45- 9.30. Calypso 3: The Birdcage' (al) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Calypso 2 Riksbioscoop: 'Zusje' (12) dag. 12.45- —3:30. Cinerama 1'Mission: Impossible' (12) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Cinerama 2: 'Down Periscope' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 3: The Craft' (16) dag. H5-4-6.45-9.30. Cinerama 4: The Juror' (16) dag. 6:45-9.30. Cinerama 5: Things to do in Denver' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Corso: 'Mission: Impossible' (12) dag. 1,15-4-6.45-9.30. Imax Theater: 'Survival Is land' (al) dag. 2-4. The Living Sea' (al) dag. 1-3. The Rock (16) dag. 7.15. 'Mission: Impossible* (12) dag. 5- 9145 Lantaren 1: dag. 9.30 (16): 'Les RoseauxSauva- 'ges'do. 'Guantanamera'vr. (uitverkocht) 'Clerks'za. Yo. laPeordeTodas'zo. 'MamaCumpleCienAnos'vna.'BPa- jaro de la Felicidad' dt. "What's eating Gilbert Grape' wo. Lantaren 2: 'Dos Crimmes' (16) dag. 10, Venster 1: ""Jfead Man' (al) dag.(beh.vr.) 9.30. Venster 2: 'Kaos' 416) dag. 9.45. Venster3: The Garden' (16) za.t/m wo. JjlQ. Venster 4: 'Dekaloog 1 2' za.10. 'Dekaloog3 4' ■-zo, 10. 'DeKaloog 5&6' ma. 10. 'Dekaloog 7 8'dr.lO. 'c;Oekaloog9&10'wo. 10. Lumière 1: 'Flipper' (al) dag. --i-.15-4-6.45-9.30. Lumière 2: The Rock' (16) dag. 12.45-3.30-6.15-9.15. Lumière 3: 'It takes two' (al) dag. 1.15-4-6.45-9,30. Lumière 4: 'Primal Fear' (16) dag. 6.45-9.30. Pathé 1: The Rock' (16) dag. 12.45- 3.40-6.35-9.30. Pathé 2: 'Het monster van Loch Hess' (at) dag. 12.-2.25. Pathé 3: 'Nevertalkto strangers' (16) dag.4.50-7.05-9.20. Pathé 4: 'City Hall' (16) dag. 6.20- 9.10. Pathé 5: 'Rumble in the Bronx' CL6) dag. 11.35- I.40-3.45-5.50-7.55-10. Pathé 6: 'Kingpm' (12) dag. II.40-2.10-4.40-7.10-9,40. Pathé 7: 'Vampire in Brooklyn' (16) dag.5-7.25-9.50. 'Spy Hard'11.50-1.55- 4-6.05-8,10-10.15. Nachtvccrstslïingen: Lumière 1: 'Mission* Impossible* (16) vr.za. 00.15. Lumière 2: 'Sunchaser' (16) vr.za. 90.15. Lumière 3: 'Critical Decision' (16) vr.za. 00.15. Lumière 4: 'Screamers' (16) vr.za. 00.15. Kindermatinees: Cinerama 4: 'Babe' (N) dag. 1.15-4. Lumière 4: 'AGoofyMovie' (N) dag. 1.15-4. Pathé: 'Toy Story' (N) dag. 12.50-2.55. 'A Goofy Movie' (N) dag. u12.20-2.20-4.20. Door Jelle Gunneweg Schiedam Een showmannetje, noemt André Kersbergen zich zelf. Iemand die niet op z'n bekkie is gevallen en op z'n ti)d van een dolletje houdt. De Schiedamse kraamverhuurder wordt dan ook regelmatig als ceremoniemeester gevraagd bij bruiloften en partij en. Ook voelt hij zich meer dan vereerd als de carnavalsvereni ging hem benadert om als prins Andreas I op te treden. Anders dan de meeste geportret- teerden in deze serie, vindt hij het heerlijk om m de schijnwerpers te staan. „Ik kan er echt van geme ten als alle aandacht op mij is ge richt. Ik rij ook regelmatig met mijn jeep en net iets te harde mu ziek door de binnenstad. Van die grote mistlampen op mijn auto, dat is ook echt iets voor mij." Veel show dus, maar geen bluf, benadrukt hij. „Ik ben geen pat ser. Ik werk keihard. Had sk dat niet gedaan, dan was mijn bedrijf binnen twee jaar naar de knoppen geweestKersbergen zit in de kraamverhuur. Net als z'n vader en z'n grootvader. Opa Post ver huurde zijn kramen door heel Zuid-Holland. Enkele nazaten zijn nog steeds actiefin Delft, Den Haag en Wormerveer. De vader van André (32) nam de Schiedam se kramen eind jaren vijftig van zijn schoonvader over. Schroothout De zoon: „Nou ja, kramen, het was meer schroothout. Het eerste wat mijn vader deed was een com pleet nieuwe set aanschaffen. Een gigantische investering. Destijds had je alleen nog de markt in het centrum. Pas vele jaren later is de markt op het Bachplein erbij ge komen," Als kleine jongen ging André veelvuldig met zijn vader op pad. Om de viskar schoon te maken, te helpen met sjouwen en de handkar te trekken. Later vond hij het vooral interes sant om met rli"' jeep de u uit te hanger, voor de meis jes uit de buurt, „Ik wilde van jongs af aan de markt op, mijn vader opvol gen. Maar mijn moeder vond het belangryk dat ik een gedegen op leiding volgde, vandaar dat ik na de lts naar de mts ben gegaan. In het derde jaar kreeg mijn vader een hartinfarct en mocht hij niet meer met de kramen Sjouwen. Toen was de keuze snel ge maakt." In 1983 was dat. Zes jaar later nam hij de handel officieel over. Men sen zeggen nu weieens tegen hem: 'jij hebtjezakies aardigvoor elkaari. Hij zal de laatste zijn om dat te ontkennen. ,;Ek .stapte in Bijna iedereen vindt het vanzelfsprekend dat de kerk zondagochtend op or de is voorde dienst, de bur gemeester op tijd een jubi lerend bruidspaar bezoekt en grote theatersterren prachtig uitgelicht op het podium staan. Zonder hulp zouden de blikvangers ech ter niet ver komen. Een se rie over mensen die achter de schermen bela^rijk werk verrichten. een opgemaakt bed. Mijn vader heeft alles opgebouwd, ik kon zo aanjiaken. Maar ik moet er wel keihard voor blijven werken om de boel draaiende te houden." Driehonderd kramen heeft hij in bezit. Ze staan met zijn jeep en vrachtwagen opgeslagen in de be- dnjfshal aan de Bakkershaven, die hij drie jaar geleden het bouwen omdat zijn toenmalige pand moest wijken voor het ABC- complex aan .de Lange Kerk straat. Kersbergen bouwt hier ook zijn eigen kramen en kan er zijn zeilen schoonmaken. Bovenin heeft hij zelfs een eigen kantoor en een kantine voor zijn mede werkers. „Het is een prachtige hal, maar hij is eigenlijk te groot voor me. Ik heb maar een eenvou- nachts." Het meeste werk hebben André en zijn jongens aan de wijdag- markt in het centrum van stil en heeft Kersbergen tijd om met marktmeester Van Meel klachten af te handelen en verde re contacten te onderhouden. dig winkeltje" relativeert hij. „Ik heb slechts vijf leveranciers; voor het hout, hel zeildoek, de moertjes en boutjes, het ijzer en mijn gereedschap. Personeel heb ik niet. Dat is maar goed ook, want de inkomsten zijn erg onregelma tig. Ik werk veel met schooljon gens, c|ie zijn flexibel en dat heb je wel nodig in deze branche. Zij worden, net als ik, aangetrokken door het buitenleven, de vrijheid en het sjouwen. Ook de onregel matigheid lokt: soms werk je een an tere keer 's Schiedam. Donderdagmiddag rij den ze zeventien aanhangers met kramen naar de binnenstad, waai de opbouw tot 's avonds laat door gaat. Rond twee, drie uur 's nachts zijn de jongens weer aan wezig om het licht op te hangen en de zeilen uit te rollen. De eer ste koopman is vaak dan ook al aanwezig. Tussen acht en tien uur in de ochtend worden de puntjes op de gezet, zoals een zeiltje rechttrekken en een plankie erbij leggen. Daarna ligt het werk enkele uren „Contact is belangrijk, net als de service. Mensen stellen tegen woordig steeds hogere eisen aan de service." Rond drie, vier uur worden de aanhangers dan weer rond de markt gestald en de eer ste kramen opgeruimd. Tegen tien uur 's avonds is het werk ge daan en gaat André met zijn jon gens tegelijk met de schoonma kers naar huis. Volgens hem is het net één grote familie, de kramenjongens. „De meesten werken al jaren voor me, of zorgen zelf weer voor een ver- André Kersbergen: 'Die mel den zien dat onregelmatige Werk niet Zitten.' Foto Roel Dijkstra vanger, We gaan ook vaak buiten werktijd op pad naar de bioscoop, een weekeindje zeilen of we hou den hier op het terrein een barbe cue. Slechts een enkeling haakt af, vaak omdat ze dan verkering krijgen. Die meiden zien dat onre gelmatige werk niet zitten." Ook zijn eigen gezin lijdt weieens onder het ongeregelde bestaan. Hij ziet zijn vrouw en drie kleine kinderen soms weken niet of nau welijks. „Zé weten niet beter, zijn ermee opgegroeid. En mijn vrouw wist van tevoren waar ze aan be gon, want ze woonde aan de Lan ge Kerkstraat en heeft me altijd aan het werk gezien." Overwogen om te stoppen, heeft hij nooit. „Het is een schitterend leven. Ik heb het fijn. Mijn vader zegt altijd: 'zeg nooit dat het goed met je gaat, want dan gaan de kooplui klagen dat je tarieven te hoog zijn'. Maar ik heb het echt goed. Zie mijn werk niet als een baan, het is mijn leven." Vlaardingen Het is onwaar schijnlijk dat recreatieschap Midden-Delfland het zonder bij drage van de rijksoverheid kan stellen. Voor een kostendekken de begroting mveten de uit gangspunten voor de groene buf ferzone tussen Den Haag/Deift en Gaardingen/Schiedam die Midden-Delfland vormt, worden her bezien. Dat is de mening van A. Visser, directeur van recreatieschap Midden-Delfland. De rijksover heid bezint zich op zijn financiële bijdrage aan het schap, dat op dit moment een kleine 800 hectare in beheer heeft van de in totaal 1700 hectare recreatiegebied die het uiteindelijk moeten worden. Het schapbeheert onder meer de KraH eplas bij Gaardingen. Hooguit een kwart van de naar schatting vijf miljoen gulden die nodig"zijn voor een volledig inge richt recreatiegebied, kan het schap zelf opbrengen, schat Gs- seT. Nu doet de overheid nog mee in een gemeenschappelijke rege ling met provincie en gemeen ten. De helft van de exploitatie- en beheerskosten betaalt het rijk. Per jaar is dat een miljoen gulden. De andere heift betalen diverse omliggende gemeenten. Die deelname in de gemeen schappelijke regeling is uniek. Alleen Grevefingen (Z-H), valt die eer nog te beurt. Dit de ande re twee schappen watrin de over heid op dergelijke wijze deel nam, Twiske en Spaamwoude in Noord-Holland, kocht het rijk zich uit. De circa zeventig andere recreatieschappen moeten het doen met bijdragen van gemeen ten en rijk en eigen inkomsten ais pni ht en parkeergeiden. Mei ooi aantreden van WD-mi- nister Van Aartsen op landbouw, in 1994, deed de gedachte opgeld dat recreatie meer een taak is voor de lagere overheden. Eind vorig jaar startte zijn ministerie het project Recreatie op eigeube- nen. Dat moet leiden tot 'nieuwe fundamenten voor de financie ring van de openbare recreatie', zegt J. Brouwer. Hij houdt zich bezig met Groene Ruimte en Re creatie bij het ministerie en weet alles van de 'pilot'-status die Mid den-Delfland nu heeft gekregen. Een onderzoeksbureau moet be kijken hoe privatisering en com mercialisering in de bufferzone gestalte kunnen krijgen. Dit na jaar moeten de eerste studies op tafel liggen. „We willen nieuwe ideeën ho ren," zegt Brouwer. „Niet wéei een manege of een jachthaventje erbij." Iets ais een kunst-park. of iets anders compleet nieuws. Maar de belangstelling van het bedrijfsleven wordt zeker ook ge peild, naar de ontsluiting van het gebied wordt gekeken: wat zijn de grenzen en de potenties van hebgebied? „Midden-Delfland in een attrac tief gebied, maar geen attractie- gebied," zegtGsser. Zijn recrea tieschap krijgt nu een kleine 400.000 gulden binnen aan pacht van diverse boerderijen en sport terreinen. Grootschalige com merciële projecten als vakantie parken ziet Visser niet verrijzen in Midden-Delfland. „Dit gebied is gemaakt voor mensen uit de omgeving die er met de fiets een dagje doorheen toeren, en niet voor een grote toestroom van au to's. Midden-Delfland heeft ook niet de toeristische historie van een gebied als de Veluwe." Reconstructiewet Ander belangrijk argument is de Reconstructiewet uit 1977. Die bepaalt dat hetveenweidegebïed leeg moet blijven om te verhinde ren dat de stedelijke gebieden van Den Haag-Delft aan die van Schiedam-Gaardingen vast groeit Als Midden-Delfland dan toch meer moet opbrengen, dan moet de 'filosofie' achter het gebied worden bijgesteld, aldus Visser. In hoeverre, daar laat hy zich niet over uit „Ik heb het gevoel dat er best wat aan gesleuteld gaat worden." Wat hij vindt van dergelijk sleu telwerk? Diplomatiek; „Als je praat over de functie van Mid den-Delfland in een druk verste delijkt gebied, waar leef- en woonklimaat belangrijk zijn, dan moetje het gebied een belangrij ke waarde toekennen." Volgens Brouwer van het ministerie staat de leegte van Midden-Delfland niet ter discuss. In het najaar moG.er meer duide lijkheid zijn. Dan is het onder zoeksbureau klaar en breken de beslismomenten' aan voor de po litici, aidus Visser. Brouwer gaat er vanuit dat de vijf miljoen die het schap zegt nodig te hebben aan de ruime kant is. Mocht uit het onderzoek blijken dat het schap het financieel niet alleen afkan, dan valt daar ever te pra ten. „De nul van de minister is niet zó hard." Eerder al, in 1994, probeerde de rijksoverheid zijn financiële ver plichtingen over te dragen aan de provincie. Het recreatieschap maakte daartegen met succes be zwaar. De uitgaven voor Midden- Delfland zouden dan ten laste van zie provincie Zuid-Holland komen. Die zou met haar beperk te budget voor recreatie nooit het gat van de rijksoverheid kunnen vullen, was de gedachte. Rotterdam Tot de jc ^ten hoort hfi niet meer. Al geruime tijd. Maar toch wilde J. L Meijer wat. Om op zijn manier de oude slogan van Veronica -nog ver voor deze omroep commercieel 'ging'- te eren, deed de Rotter dammer m januari mee aan een van vele telefoonspelletjes van het programma Call TV. In de hoop zijn door de tijd achter haalde zwart-wit kijkkast bij het oud vuil te kunnen kieperen en te kunnen genieten van een fonkel nieuwe kleuren-televisie. Zijn hoop was ijdel. Ofschoon Meijer het spelletje 'zeven op een rij' win nend afsloot, zit hij - zes maan den na dato - nog elke dag tever geefs te wachten op de bestelwa gen van Van Gend Loos. „Natuurlijk ben ik er achteraan gegaan toen het te lang begon te duren. Ik heb gebeld, brieven ge schreven. Maar ik heb tot nu toe niemand van Call TV te pakken kunnen krijgen. Ze reageren daar met. Ik word gewoon belazerd door die mensen." Meijer zegt inmiddels «.o'n twee honderd gulden aan kosten te hebben gemaakt zonder het be oogde effect te bereiken. „Ik heb uren aan de telefoon gezeten zon der dat er onder die toets werd op genomen. Onbeschoft Iets an ders kan ik h« noemen. Waarom houd- i Veronica van die spelletje* ab ze de prys toch niet afleveren? Ik heb me er inmiddels bij neergelegd dat ik die tv niet meer krijg." Bij Veroni ca wordt al dagen, gezocht naar een reactie op de grieven. Kor Kegei In Schiedam kun je'het goed koopst trouwen: 69 gulden per echtpaar. Vergelijk dat eens met die S61 gulden die je in Rheden neertelt. Of neem een Zwijn- drechtse zaterdag, dan betaal je liefst 1745 gulden, voor dat bedrag kun je in Schiedam 25 keerf Tocti is de prijs van het trouwen geen verklaring voor de groei van Schiedam, ten opzichte van buurgemeenten Gaardingen en Rotterdam. Door de jaren heen hebben de drie grootste gemeen ten van de Rijnmond zich redelijk gelijk op ontwikkeld. Als Rotter dam het inwonertal zag zakken, liep het in Gaardingen °n Schiedam eveneens terug. Als het in Rotterdam steeg, zag je een zelfde trend bij de buren. Het is nu voor het eerst dat Schiedam piekt, waarbij Gaardingen ach terblijft en Rotterdam onver- wach i krimp geeft. Schiedam is Gaardingen qua aantal neuzen zelfs voorbijgestreefd en her neemt zijn plaats als tweede ge meente van de Rijnmond. Ooit was Schiedam ookgroter dan Rot terdam, maar na een paar oorlo gen op stadsniveau, ,aaraan Schiedam zijn ruïne heeft overge houden, kwam er een kentering in de verhoudingen. Uiteindelijk won de Delfshavensche Sehie het in economisehe betekenis van de Schiedamse Schie. Rotterdam "groeide door ais havenstad en het effect laat zich nog altijd zien; Rotterdam ziet zich genoodzaakt de schaarse bouwgrond vooral te reserveren voor het bedrijfsleven, de bouw van grotere woonwijken overlatend aan de direct omlig gende gemeenten. Nu Schiedam vordert met de nieuwbouwwijk Spaland, begint zich het verschil af te tekenen. Schiedam groeit. Rotterdam daalde van 598.275 in woners in 1994 naar 592.684 m 1995. Dat is met 5591 koppen ver schil het meest van alle grote ste den - terwijl Rotterdam hoopte de 600.000-grens te passeren. Als oorzaak voorde afname wordt genoemd dat er minder geboorten waren en dat er 5496 mensen méér weggingen dan er kwamen, ook onder allochtonen, wat overi gens een tijdelijke afname schijnt te zijn. Ook geldt als verklaring dat 'het register' is bijgewerkt, maar dat is een slap verhaal. Als je achter bent met het bijwerken van gegevens, geldt dat net zo goed bij borelingen en andere nieuwkomers als bij hen die heen gaan. Als ze bij de automatisering van de bevolkingsgegevens een achterstand wegwerken, doen ze echt niet eerst de doden en het jaar daarna pas de baby's. Het hoeft niet te verhullen dat veel Rotterdammers (vooral getrouw de, met kinderen) vertrekken jmirt ze hei elders prettiger wo nen of werken vinden, Is Schiedam prettiger dan Rotter dam? Schiedam kreeg m 1995 een invasie van Rotterdammers te verwerken. En het was al de meest Rotterdamse gemeente van de Rijnmond. Ga maar na, Schiedam is nog Rotterdamser dan Rotterdam, dat het tenslotte ook met Hoogvliet, Hoek van Hol land, Overschie, Hillegersberg, Prins Alexander en IJsselmonde moet stellen. Een sociografische prognose gaat er voor de Rotterdamse regio van uit dat het huidige inwonertal van 1,1 miljoen "in de jaren tot 2010 fors toeneemt, vooral vanwege het verstedelijkingsbeleid Gnex. Daarbij kan het zijn dat Spijkenis- se oprukt om Schiedam te versto ten van de tweede plaats, want Schiedam zal in 2003 blijven ste ken op 78.000 inwoners, terwijl Spijkenisse een veel grotere bouwopgave heeft en nu al op 70.878 staat. Gaardingen zal al leen aanzwellen als het Broekpol- derbos voor een deel wordt geof ferd aan woningbouw, maar er is een sterke beweging in Gaardin gen om het groen te behouden. We hoeven helemaal niet zonodig op een grote stad te lijken, vindt het oude vissersdorp. De Broek-' polder blijft bij de Stadsregio Rot terdam in beeld als reserve, maar het gebied is voor Gaardingen wat Voorne-Putten voor Rotter dam is: een groene achtertuin. Be houd van de natuur hier is een factor waarom na 20Q5 de natuur van de Hoeksche Waard onder druk komt te staan. Minder bouwen Misschien helpt het de natuur, als het trouwen in heel Zuid-Holland onbetaalbaarwordt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1