9 'Geen beheerplan voor Groenoord' 2 Vijfde 'Uit-je-klep-markt' bij Koningshoek PvdA niet tevreden met toezegging b en w Aeolische Eilanden moeten gaan fluiten in de wind Twee aanhoudingen na massale vechtpartij 'Hoe moet ik dit nu thuis vertellen?' Kaarsen zetten boeken in brand Rotterdams Dagblad if Maandag 29 juli 19Ó6 Door Pieter Vermaas Schiedam - Een beheerplan voor de Schiedamse wijk Groen oord wijst het college van b en w af. Dat antwoorden burge meester en wethouders op schriftelijke vragen van de PvdA- raadsleden M. Siljée, M. R. Reuderink en P. Groeneweg. De socialisten hadden, net als eerder het CDA, aangedrongen op een beheerplan zoals dat ook voor Schiedam-Nieuwland is op gesteld. Het college geeft in zijn antwoord aan dat voor de wijken Groen oord, Centrum en Oost 'integrale plannen' moeten worden opge steld. Een 'mammoet-plan' naar Nieuwlands model gaat wethou der A. Reijnhout (stadsvernieu wing) net een stap te ver. „Als de PvdA met een beheerplan een plan bedoelt zoals dat voor Nieuw iand is opgesteld, dan is het ant woord neen." Volgens het college kent Groen oord in mindere mate de proble men die in Nieuwiand tot een be heerplan noopten. Nieuwiand dreigde een probleemwijk te wor den door de eenzijdige woningty pen (flats) en een eenzijdige, eco nomisch kwetsbare, bevolking. Verpaupering en leegloop moes ten er worden gekeerd. Het be heerplan Nieuwiand, dat inmid dels in volle uitvoering is, pro beert vooral meer variatie in de wijk aan te brengen: flats verdwij nen en duurdere woningtypen worden neergezet. Ook buiten Schiedam werd met belangstelling naar het ambitieu ze plan gekeken. In sommige kringen ontstond echter de angst dat. met alle aandacht voor Nieuwiand, Groenoord het nieu we zorgenkindje van Schiedam zou worden. Ook Groenoord werd immers in een tijd gebouwd waarin variatie in wijkopbouw nog op een laag pitje stond. Geen geld PvdA-raadsliü M. R. Reuderink is niet tevreden met het antwoord van b en w. „Wij zijn blij met het feit dat b en w zegt de concurren tiepositie van Groenoord ten op zichte van andere wijken te willen verbeteren. De noodzaak voor een soort plan wordt nu deels erkend. Maar het totale antwoord is toch wat teleurstellend.'"' Volgens b en w staan drie factoren het opstellen van een integraa! plan voor Groenoord op dit mo ment nog in de weg. Er is geen geld voor, er moet een probleem- inventarisatie aan vooraf gaan en Groenoord beschikt op dit mo ment nog niet over een 'gestructureerd overlegplatform'. Daarmee bedoelt het college dat de organisatie van bewoners te versplinterd is: er bestaat bijvoor beeld geen bewonersvereniging die de belangen van heel Groen oord behartigt. Wijknetwerk Burgemeester en wethouders schrijven dat een-netwerk aan goede contacten in de wijk juist een voorwaarde is voor het schrij ven van een 'plan voor een goed beheer van Groenoord'. Het colle ge wil eerst het overleg in de wijk structureren en de problemen in ventariseren. Medio 1997 zou dan een start kunnen worden ge maakt met het opstellen van een integraal plan. Reuderink heeft meer haast. „Ik snap wel dat Groenoord-Midden anders is dan Groenoord-Zuid, maar daarom hoefje toch niet pas in 1997 te beginnen met het ma ken van deelplannen? Van ons mag de gemeente nu beginnen." Het PvdA-raadslid verwijst daar bij ook naar ideeën en suggesties die wijkbewoners vorige maand al hebben aangedragen. Tijdens een discussie-avond in wijkcentrum De Blauwe Brug vertelden Groen- oorders de PvdA toen welke pro blemen er in een eventueel be heerplan zouden moeten worden aangepakt. In groten getale waren familieleden van de leerlingen vaii de Vlaardingse scholengemeenschap Groen van Prinsterer naar Schiphol gekomen om hun kroost te verwelkomen na drieweken Mpeke- toni in Kenia. Foto Roel Dijkstra Door Pieter Vermaas Maassluis De Uit-je-klep- markt, op het parkeerterrein rond winkelcentrum Ko ningshoek in Maassluis, is af gezet met een rood-wit lint. Alsof het om de plek van een misdrijf gaat. Maar een praatje met de verkopers le vert een ander b.eeld op. Geen 'crime scene', -maar goed geluimde amateur-han delaars die alles wat thuis los o£ vast zat heeft meegeno men. „Het is hartstikke leuk," zegt Maasdijker A. Dijkstra. „En die regen die af en toe neerkomt is ook geen probleem. In de klep heb ik, net als bijna iedereen hier, een groot stuk plastic liggen. Be gint het te spaltcrv dan gooi ik dat gewoon even over m'n spulletjes." Dijkstra is één van de mensen die zaterdag tussen tien en vier de klep open. heeft. De Uit-je-klep- markt is die dag een markt zonder kraampjes, georganiseerd door Ondernemersvereniging Ko ningshoek. De ingeschreven deel nemers mogen vanuit de autoklep hun spullen verkopen. Eén'van de voorwaarden is dat er geen ver pakte goederen worden aangebo den en dat er niet bedrijfsmatig mag worden verkocht. De inwo ner van Maasdijk zit als een ko ning op een campingstoel onder zijn parasol, die vooral dient als regenscherm. Op een kleed voor hem ligt een zolder aan verkoop waar. De autoklep ligt vol munt geld en functioneert als porte monnee, „Dat wisselt het makke lijkst," verklaart Dijkstra. De spullen verkopen ondanks het matige weer best. „Je moet alles gewoon niet te duur willen verko pen. Voorbeelden van wat ik ver kocht heb? Een mooi droogrek Handel op de Uit-je-klep markt: A s het even dreigt te gaan regenen, ver koopt het juist goed. Men wil dan snel nog wat weggrissen. der wel/Roel Dijkstra w voor twee tientjes. Pas drie keer gebruikt, kostte mij nog tachtig gulden. Óf een wijnrek: drie piek. En een videorecorder voor vijf gulden. Ja, voor vijf gulden. Of ie hét nog deed? Nou dat weet ik niet meer zo goed, hoor," zegt de Maasdijker met z'n eerlijkste ogen. Als ik volgend jaar nog wat spul letjes heb, kom ik weer. De orga nisatie is goed en je maakt ge wóón leuke dingen mee. Hier, dit schuine lampje. Vroeg er iemand aan mij: 'Dat hoort zeker achter op de auto?'. Nou, zei ik hem, als je in je auto elektriciteit hebt of een lang ver lengsnoer, dan mag je hem van mij op je auto schroeven!" Drijfveer Ook de Maassluise familie Van Dalen heeft het goed naar de zin. „We doen al voor de derde keer mee," zegt Piet. „We hebben een enorme toeloop van mensen ge had. Vi-oral vanmorgen, bij de start, wa-M het druk. Toen zag je veel hanociaren op de spullen af komen, die ze vervolgens zelf op vlooienmarkten willen verkopen. En als het even dreigt te gaan re genen, verkoopt het juist goed. Men wil dan snel nog wat weggris sen. Alleen de boeken doen het Vlaardingen Met een plons werd vrijdagmiddag het beeldend kunstproject Aeolische Eila nden vanaf het Buizengat te water gela ten. Daarmee leverde de kunste naars van Stichting De Lutteltuin uit Uden de vijfde bijdragè op lo catie aan het Vlaardingse Zomer- museum, gebaseerd op het thema verbindingen. Donderdagochtend waren de vijf kunstenaars van De Lutteltuin begonnen met de bouw van hun project: een bamboe constructie met een doorsnee van twaalf me ter en een hoogte van drie meter. Daarin een eolusharp, een snaar instrument die met windkracht vijf basachtige tonen Iaat horen. Die geluiden lieten het afweten met de tewaterlating, maar de op auto-binnenbanden drijvende Ae olische Eilanden kregen uiteinde lijk een mooi plekje in het Vlaar dingse Buizengat, waar het pro ject een maand blijft liggen. „In die tijd zal de Aeolusharp best wel een keer van zich laten horen," sprak Henk Biesterbos van De Lutteltuin optimistisch. Bij een eerste locatiebezoek van de Udense kunststichting aan Vlaardingen sprong de molen aan de Kortedijk er meteen uit, vertelt Biesterbos. Vooral vanwege z'n imposante uitstraling waarmee de Vlaardingse molen voor een groot deel het aanblik rond het Buizengat bepaalt. Het Buizengat werd gekozen als plek omdat de kunstenaars er ccn 'interessant knooppunt in herkenden in het web van draden en stromingen in de stad', gelijk aan het thema van het Zomermuseum. De Vlaar dingse molen, waarvan de Latijn se naam Aeolus luidt, speelt een belangrijke rol in het Lutteituin- project. Door er, net als aan dé drijvende eilanden, een ronde blauwe 'plooirok' aan te hangen, worden beide locaties met elkaar in verbinding gebracht. Wind en water zijn de andere twee uitgangspunten van de vijf Uden se kunstenaars. De wind 'als zichtbaar en onzichtbaar spinsel in het weefsel van de stad'. Én het water 'als verbindend element, de rivier die als een lint dwars door de stad stroomt.' Gefascineerd door windstromingen- en krach ten onderzocht De Lutteltuin, die altijd bamboe voor haar projecten gebruikt, 'de rol van beeldende kunst in het laten beleven van be wuste en onbewuste (wind)ver- banden'. Aeolus als zoon van Zeus of Posei don stond volgens de kunstenaars van De Lutteltuin bekend als god van de winden, die mensen het gebruik van zeilen op schepen en molens leerde. Ook was hij de geestelijk vader van de eolusharp, een instrument dat in de wind fluitende geluiden maakt, en ko ning van de Aeolische Eilanden die ronddreven in zee. Eigenlijk zijn de Vlaardingse Aeolische Ei landen een onderdeel van een groter project waarmee de Uden se kunststichting in gedachten rondloopt. „Het idee is om een zeppelin van bamboe de lucht in te laten gaan," vertelt Biesterbos. „De Technische Universiteit in Eindhoven heeft berekeningen gemaakt en onderzoekt of het door kan gaan. Dat is natuurlijk een hele onderneming die gesub sidieerd moet worden. Dit Vlaar dingse project zou de basisbouw van de zeppelin kunnen zijn." In het kader van het Vlaardingse Zomermuseum blijven de Aeolische Eilanden van De Lutteltuin een maand lang in het Buizengat drijven. Foto Dennes vander Wel/Fotobureau kunststichting Roel Dijkstra hier slecht. Ik heb hier heel wat 'Het Beste' van Reader's Digest. Maar wat blijkt: die verkopen echi het aller-, allerslechtst hoor." De Van Dalens kunnen er de lol van inzien. Financieel gewin is geen drijfveer. „Je maakt hier de gekste dingen mee. Vanmorgen kwam er een soort dorpsgek langs. Nou ja, noem het maar een 'markant persoon'. Zie je die laar zen daar staan, nou die wilde hij wel eventjes passen. Die laarzen zijn maat drieënveertig, maar hi; bleek maatje vijfenveertig te heb ben. Erin lukte hem neg ook, maar het uittreliten werd een ramp, haha. Liggend op zijn rug beeft ie minuten lang aan die laar zen liggen rukken. Wat hebben we er enorm om gelachen." Schiedam Nog net heeft een 34- jarige bewoner van de Mgr. No- lenslaan in Schiedam kunnen voorkomen dat zijn woning uit brandde. De man had per ongeluk twee kaarsen in een boekenkast laten branden toen hij de woning verliet. Toen hij even later thuis kwam, zag hij dat een aantal lees boeken in de brand was gevlogen. Met een pan water bluste hij het vuur. De brandweer kwam even later voor het nablussen. Schiedam Op de Hoogstraat in Schiedam is zaterdagnacht rond twee uur een massale vechtpartij uitgebroken waarbij zo'n zestig jongeren waren betrokken. De ru zie ontstond voor discotheek Are na. Een 21-jarige Schiedammer en een 27-jarige Rotterdammer zijn gearresteerd. De twee worden verdacht van bedreiging van poli tiemensen, vernieling van twee politiewagens en poging tot dief stal van een portofoon. De Rotter dammer zit nog steeds vast omdat hij voor een eerder vergrijp nog veertien dagen moest zitten. De politie is nog niet achter de oorzaak van de vechtpartij. Twee agenten reden rond twee uur de Schiedamse Hoogstraat op, waar op dat moment zo'n zestig jonge ren aanwezig waren. Twee van hen hadden ruzie. Toen de agen ten de ruzieschoppers uit elkaar wilden halen, keerde.een groot gedeelte van de groep zich tegen de twee politiemensen. Zij wer den bedreigd en twee politiewa gens werden beschadigd. De agenten kregen vervolgens assis tentie uit de hele Rijnmond, waar door de grote groep jongeren uit de Hoogstraat kon worden verdre ven, Rond vier uur was het weer rustig. Wethouder A G. Wiegman deelt mee dat discotheek Arena, waar voor de vechtpartij onstond, in overleg met de eigenaar tot nader orde gesloten is. Volgens de wet houder heeft dat overigens niets met de vechtpartij te maken. De sluiting is een gevolg van geluid metingen die zijn verricht, aldus Wiegman. Vandaag heeft een gesprek piaats tussen de eigenaar van de disco theek en de wethouder. Dan wordt bekeken hoe de overlast van de horecagelegenheid tot aan vaardbaar niveau kan worden te ruggedrongen. Door Mariëtte Olsthoorn Schiphol Zenuwachtig gieche lende moeders, turend door één van de weinig niet-geblindeerde ramen in de aankomsthal. Vaders en broertjes met het fototoestel in de aanslag. "Welkom thuis kan jers' staat er op een papier te le zen. Het is zondagochtend, een uur of acht. „Daar komen ze," roept één van de ouders opge lucht. Achter het glas gaan alle handen enthousiast de lucht in. Gejuich klinkt op. Boordevol verhalen en indruk ken, moe van. de reis, maar met een voldaan gevoel stappen de leerlingen van de Vlaardingse scholengemeenschap Groen van Prinsterer even later de aankoms thal op Schiphol binnen. De mees ten gekleed in Afrikaanse rok of broek. Terug van drie weken weg geweest naar 'die andere wereld': Mpeketoni in Kenia. Daar hebben de 22 scholieren en zes leerkrach ten onder leiding van docent Wim van den Burg een nieuwe school voor de bevolking gebouwd. Er wordt omhelsd, gezoend, han den worden geschud. Opluchting en blije gezichten alom. 'Is ieder een nog heel?' Familieleden zijn gedurende de drie weken op de hoogte gehouden door de ouders van Bart Woudenberg. Zij hadden op afgesproken tijdstippen con tact met Wim van den Burg en. hun zoon, die verslag uitbracht. „Om 18.00 uur belden we naar Ke nia. Vervolgens ging van kwart over zes tot elf uur 's avonds bij ons de telefoon. Andere ouders, die zelf ook op vakantie waren, belden overal vandaan." „Fantastisch," roept Bonne van de Meer gevraagd naar een eerste indruk van de reis. „AUt-i is boven verwachting goed verlopen. We zaten immers helemaal in de. 'bush'. Er zijn wel wat dingen mis gegaan, maar die hebben we alle maal kunnen verhelpen." Begeleider Jos Storms zoekt naar woorden. „De reis is vanaf het eer ste tot het laatste moment zo in tensief en zo emotioneel geweest, dat ik zeker een maand nodig heb om alles op een rijtje te zetten. We zijn zo -varm ontvangen. De sfeer onderling was grandioos. En nu zijn we bekaf." Koen Starre (18) beschrijft de reis als 'werelds'. „Overal waar je komt staan mensen te juichen. Ie dereen is zo gastvrij." Wel vond hij het 'irritant' om zo 'aanbeden' te worien door.de plaatselijke be volking. Een schaamtegevoel be kroop hem op die momenten. „Ze rennen voor je. Als je in een res- taurant naar de wc gaat, zetten ze de kraan voor je open en zepen ze je handen nog in ook. Nou, dat doe ik liever zelf." „Het is zo'n andere wereld," meent Erica van de Meer (18). „Elke dag zeiden we tegen elkaar: hoe moet ik dit nu thuis vertel len? Er wordt op een' hele andere maniei gedacht dan hier. Dat valt gewoon niet na te vertellen. Ik denk dat het veel mensen heeft veranderd, volwassener heeft ge maakt." Wat Bonne van de Meer tijdens de reis het meeste opviel, is de tegen- stelling tussen arm en rijk. „We kwamen langs toeristische plaat sen vol hotels met een zwembad voor de deur. Terwijl een stukje verderop mensen in hutjes leven en helemaal niks hebben. Dan voel je je bevoorrecht en ga je meer beseffen wat vrij hier in Ne derland hebben. Het rare is: ze hebben daar niks, maar zijn vaak harstikke gelukkig." Arme bedelende kindertjes staan bij Erica van de Meer in haar ge heugen gegrift. Straatkinderen die lijm snuiven. „In Mpeketoni liepen we elke dag langs een jo chie dat in vodden langs de kant van de weg stond. Maar hoe wei nig hij ook had, hij stond altijd stond heel vrolijk te springen en Jambo' te roepen." Ook Koen Starre stond verbaasd van de heersende armoede in het land. Maar: „Iedereen is vrolijk, hoe weinig ze ook hebben." Wat hij ervan heeft geleerd? „Om blij te zijn met wat ik heb." Terug willen ze allemaal nog wel keer. Om nog meer van het land te zien. En om nog eens te kijken naar de school die ze hebben ge bauwd. Maar nu eerst... Koen: „Naar de wc. De eerste week had- den we een gewone in het hotel, maar de laatste twee weken moes ten we boven een gat hangen in een stenen hok. We hebben toen de zitting uit een oude stoel ge haald en die erboven gezet. Maar er gaat natuurlijk niks boven je ei gen toilet." Dinsdag 30 juli HOEK VAN HOLLAND Fort aan den Hoek van Holland. Rondleiding 13.30Ü. ROTTERDAM De Doelen Kl.z.'Strijkkwartetten in de zomer: Manhattan String Quar- tett, 20,15u. Dizzy. Trio D'Angeii- que,22.00u. ROTTERDAM Calypso 1:'From dushcilldawn' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30Xalypso2: 'Up closedpersonal'(16) dag.6.45- 9.30. Calypso 3: The Birdcage' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso 2 Riksbioscoop: "Zusje' (12) dag. 12.45-3.30. Cinerama 1: Mission: Impossible' (12) dag. ,1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 2: 'Down Perisco pe' (ai) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Ci nerama 3: The Craft' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 4: The Juror' (16) dag. 6.45-9.30. Ci nerama 5: Things to do in Denver' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cor so: 'Mission: impossible' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30, Imax Theater: 'Survival Island' (al) dag. 2-4. The Li ving Sea' (al) dag. 1-3. Tne Rock' (16) dag. 7.15. 'Mission: Impossible' (12) dag. 5-9.45. Lantaren 1: dag. 9.30 (16): 'Les Roseaux Sauvages' do. 'Guantanamera'vr. (uitverkocht) 'Clerks' za. "Yq. la Peor de Todas' zo. 'Mama Cumple Cien Anos' ma. 'El Pajarode la Felicidad' di. What'sea- ting Gilbert Grape'wo. Lantaren 2: 'Dos Crimines' (16) dag. 10. Ven ster 1: 'Dead Man' (al) dagjbeh.vr.) 9.30. Venster 2: 'Kaos' (16) dag 9.45. Venster 3: The Garden' (16) za.t/mwo.!0.Venster4: "Dekaloog l&2'za.!0, 'Dekaloog3&4'zo.lO; 'Dekaloog5&6'ma. 10. 'DekaloógT &8'di.l0. 'Dekaloog9&10'wo. 10. Lutnïère 1; "Ripper' (al) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Lumière 2r The Rock' (16) dag. 12.45-3.30-6.15-9.15., Lumière 3: 'It takes two' (al) dag I.15-4-6.45-9)30. Lumière 4: 'Pri mal Fear' (16) dag. 6.45-9.30. Pa- thé 1: The Rock' (16) dag. 12.45- 3.40-6.35-9.30. Pathé 2: 'Het monstervan Loch Ness' (al)dag. 12.- 2.25. Pathé 3: 'Nevertalkto stran gers' (16) dag. 4.50-7.05-9.20. Pa thé 4: 'City Hall' (16) dag. 6.20- 9.10. Pathé 5: 'Rumble in thé Bronx' (16) dag. 11.35-1.40-3.45-5.50- 7.55-10. Pathé 6: 'Kingpin' (12)' dag. 11.40-2.10-4.40-7.10-9.40. Pathé 7: 'Vampire in Brooklyn' (16) dag. 5-7.25-9.50. 'Spy Hard' II.50-1.55-4-6.05-8.10-10.15. Nachtvoorstellingen: Lumière 1: 'Mission: Impossible' (16) vr.za. 00.15. Lumière 2: 'Sunchaser'dS)" vr.za. 00.15. Lumière 3:'Critical De- cision' (16) vr.za. 00.15. Lumière 4: 'Screamers' (16) vr.za. 00.15. Kindermatinees:Cinerama4: 'Ba be' (N) dag. 1.15-4. Lumière 4: 'A Goofy Movie' (N) dag. 1.15-4. Pa thé: ToyStory' (N)dag. 12.50-2:55. 'A Goofy Movie* (N) dag: 12.20- 2.20-4,20.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1