11 Prijsconflict stagneert renovatie PLN-flats Rotterdams Dagblad Schiedamse gaat in Noorwegen lastige jongeren begeleiden Aantal woninginbraken fors gedaaid Ruim acht ton voor bieb Wildemanstocht dronken man eindigt tegen stenen kunstwerk 'Minister moet plichten Midden-Delfland nakomen' Arrestatie na vechtpartij Capelienaar beroofd Hennepvangst na inval Jonge dieven betrapt Geen waterdruk tijdens brand Bewoners teleurgesteld over nieuwe vertraging Hfjgj ■é&m Waterweg Dinsdag 30 juli 1996 Vlaardingen— Een 19-jarigeVlaar- dinger is gisteravond in de Peper straat tn zijn woonplaats aange houden omdat hij ervan wordt verdacht iemand een glas in het gezicht te hebben geduwd. De man had op de Westhavenplaats ruzie gekregen. De Vlaardinger duwde zijn oppo nent tijdens een worsteling een glas m het gezicht. Daarna liep de -verdachte weg. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis ver voerd. Vlaardingen Een 58-jange man uit Capelle aan de IJssel is van ochtend in Vlaardingen beroofd van zijn geld dooi een onbekend tweetal Een jongen en meisje vroegen dc Capelienaar op de Van Hogendorplaan of hij geld kon wisselen Toen de man zijn portomonnee te voorschijn haalde, rukte de jon gen de knip uit de handen van het slachtoffer. Even verder vond de Capelienaar zijn beurs zonder geld terug. De twee zijn niet ge pakt. Schiedam De Sehtedamsc poli tie heeft gistermiddag in een wo ning aan de Manastraat elf kilo henneptoppen in beslag geno men. Drie Schiedammers van 24, 29 en 49 jaar zijn aangehouden. Zij waren tijdens de inval druk doende met het verknippen van de toppen De politie deed de inval na tips. De verdachten zyn nadat ertegen hen proces-verbaal was opge maakt heengezonden. Schiedam Drie mindeijangen (13,14 en 15) zijn gisteren aange houden nadat zij in een sportwin- kel in de Nieuwe Paslage in Schiedam enkele spullen wilden stelen. Het trio afkomstig uit Rot terdam en Goes werd door perso neel van de winkel op heterdaad betrapt. Op het politiebureau verklaarden de drie bij andere winkels ook spullen te hebben gestolen. De buit van zo'n 105 gulden bedroeg een zonnebril, enkele organisers, snoep, cassettebandjes en drank. Tegen het drietal is proces-ver baai opgemaakt. SchiedamIn de slaapkamer van een woning aan het Chopinplein in Schiedam is gisteravond brand uitgebroken. Het vuur is vermoe delijk door kortsluiting in een tv ontstaan. De brandweer kwam tijdens het blussen moeilijk op gang. Vanda len hadden de brandkranen in de flat opengedraaid waardoor er geen waterdruk was. Nadat dit eu vel door de spuitgasten was ver holpen kon de brand binnen korte tijd worden geblust. Er raakte nie mand gewond. Door Ben van Haren VlaardingenAls een bom is het bericht ingeslagen dat de re novatie van de eerste PLN-Oatwoningen in de Zuidbuurt niet in september kan beginnen. Stichting Woningbedrijf Vlaar dingen en aannemer Bokx kunnen het niet eens worden over de prijs. In een vlugschrift heeft de bewo- nersveremgmg haar verontwaar diging uitgesproken over de gang van zaken, Zy wijst aannemer Bokx aan als hoofdschuldige. „Het feit dat al jaren geleden een overeenkomst ss getekend door het (voormalige gemeentelijke) woningbedrijf en aannemer SSN (is Bokx, red.) zonder dat er een daadwerkelijk plan is voor het PLN-complex zorgt er nu voor, dat de prijs wordt opgedreven," schrijft het bestuur van de vereni ging Een woordvoerder van het wo ningbedrijf zegt uit te gaan van een vertraging van enkele maan den. „De oorzaak is het uitlopen van de prijsonderhandelingen tussen ons en de aannemer. Het zal tijd kosten om tot overeen stemming te komen." Voorzitter A. van Embden van de bewonersverenigmg zegt de in druk. te hebben dat de aannemer 15.000 gulden per huis meer vraagt dan het woningbedrijf be reid is te betalen. „De met ons be sproken renovatie moet zeker voor 75.000 gulden uitgevoerd kunnen, worden. Als de aannemer daar boven gaat zitten, willen wij ook meer voorzieningen in de hui zen hebben." Ergernis De grootste ergernis onder de be woners is het nieuwe uitstel. Zij strijden al tien jaar voor de reno vatie van hun woningen. Onge veer een jaar nu voeren ze nauw overleg met het onder rijksdwang geprivatiseerde woningbedrijf. De verhouding tussen de huis baas en de huurders is, sinds de woningstichting los van het ge meentebestuur functioneert, dui delijk verbeterd. Ze hebben onderling afspraken gemaakt over de aanpak van de Zuidbuurt, de huurprijzen en de verschillende renovatieniveaus. Zelfs de sloop van vier van de ze ventien flatgebouwen is be spreekbaar geworden. De moei zaam tot stand gekomen samen werking kreeg afgelopen week een deukje. „Bij de bewoners van de drie flat gebouwen aan Dr. Wiardi Beckmansmgel, Samuel Es- meijerstraat en Johannes Post- straat, die als eerste aangepakt zouden worden, viel toen een briefje door de bus dat de renova tie werd uitgesteld. Wij werden toen overladen met vragen van mensen die bijvoorbeeld al hun kachel de deur uit hadden gedaan omdat ze straks centrale verwar ming krijgen. Of die hun vakantie op de start van de renovatie had den afgestemd. Het kwam bij ens ook als een verrassing. Pas later ontvingen wij als bestuur ook een afschrift van het briefje, waarm de problemen met de aannemer als oorzaak stond aangegeven." Huurprijs Van Embden zegt dat de kwestie de goede verhouding tussen be wonersverenigmg en woningbe drijf niet heeft aangetast. „Ik heb deze week al aan tafel gezeten bij SWV-directeur Theissen, die ver telde half augustus opnieuw over leg te hebben met de aannemer. Zij toonde begnp voor de teleur stelling aan onze kant, maar zei tevens zelf niet 2nders te kunnen dan de stagnatie te melden." De hoogte van de renovatiepnjs heeft geen invloed op de toekom stige huurprijs, bevestigt een woordvoerder van het woningbe drijf. „Daaroverzijn afspraken ge maakt met de PLN-vereniging en die staan zwart op wit." Van Embden. „Dat is zo. Maar het is een grote teleurstelling voor ie dereen om nu weer met unstel te worden geconfronteerd. Het heeft allemaal te maken met die stom me overeenkomst die de vorige directeur Melis op aanwijzing van toenmalig wethouder Goudriaan heeft gesloten met SSN." De huidige verantwoordelijk wet houder K. van der Windt is door de mededelingen van de bewo nersvereniging ook verrast. „Ik vmd dit bericht een grote tegen valler en heb voorzitter Van Emb den ook beloofd direct uit te zoe ken wat er aan de hand is. Ik ben niet gelukkig met dit uitstei. want de bewoners hebben nu al lang genoeg in spanning gezeten Twee partijen, die verschil van mening hebben over een pnjs, moeten er toch uit kunnen ko men? De verhoudingen tussen geleverde prestatie en prijs zyn toch bekend?" De wethouder zegt waar mogelijk zijn invloed aan te zullen wenden om stagnatie te voorkomen. De bewonersvereniging vindt dat het gemeentebestuur verantwoor delij k is voor de keuze van de aan nemer en daaruit ook de financië le consequentie moet trekken. .Als de gemeente Vïaardingse bouwbedrijven bevoordeelt, moet ze ook de aanvullende rekening betalen." redeneert het PLN-be- stuur. Aannemer Bokx was in verband met de bouwvakvakantie niet be reikbaar voor commentaar. VlaardingenDe criminaliteit in de gemeenten Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland is vorig jaar in vergelijking met 1994 gedaald. Vooral het aantal woninginbraken en diefstallen met geweld is fors minder. Eén van de oorzaken van de afname van deze delicten is de zorg die de politie besteedt aan preventie. Vooral in Maassluis en Hoek van Holland wierpen de zogenoemde preventie-avonden voor winke liers hun vruchten af, Hetaantal woninginbraken in de drie gemeenten daalde van 724 in 1994 tot 535 vorig jaar. Het Wo ning Inbraken Projectteam (WIP) van de politie, dat veel aan dacht besteedt aan het voorko men van inbraken, timmerde met deze daling aan de weg. Ook wisten zij door speurwerk zo'n honderd delicten op te lossen. Het WIP-team analyseert nauw keurig de inbraak en kan door dat zij bekend raakt met de werkwijze van de dieven, arres taties verrichten. Bij het aantal opgeloste zaken zyn nog niet die van rond de jaarwisseling gere kend. Opmerkelijk is dat in vergetp- king met twee jaar geleden vorig jaar meer drugsverslaafden voor woninginbraken zijn aangehou den. Volgens de politie is dat te wijten aan de anti-drugs opera ties als Victor die de politie in Rotterdam heeft uitgevoerd. Door de uitwaaiering van de drugsproblemen heeft Vlaardin gen meer te maken gekregen met verslaafde verdachten. De diefstallen met geweld wer den vorig jaar, in vergelijking met 1994, bijna half zo vaak ge pleegd. Werden in 1994 nog hon derd meldingen gemaakt van de ze geweldadige vorm van dief stal, in 1995 waren dat er 56. Re chercheurs wisten 23 zaken op te lossen. Moorden Het gehele district kreeg vorig jaar te maken met twee moor den. Beide hadden plaats in Maassluis. De politie wist de twee moordzaken op te lossen. Elf inwoners van Vlaardingen werden in 1995 het slachtoffer van poging tot moord of dood- stag. Op één zaak na wist de poli tie alle daders van de pogingen op te pakken. Uit een vorig jaar door het minis terie van Binnenlandse Zaken gehouden enquête onder 400 be woners van de drie gemeenten blijkt dat de inwoners zich min der onveilig voelen dan de men sen in de rest van de Rijnmond. Uit het onderzoek blykt ook dat de inwoners van de drie gemeen ten het meest bevreesd zijn voor woninginbraken. Ongeveer 35 procent van de bewoners zegt daarvoor bang te zjjn. Om dit gevoel zoveel mogelijk in te dammen controleren politie surveillanten op dit moment de woningen van inwoners van de gemeenten die op vakantie zijn. De bewoners kunnen zich hier voor aanmelden door een kaartje op te sturen. Door Rob Heijnsdyk Schiedam Op twee augustus vertrekt Laetitia ten Brmke (26) uit Schiedam voor een jaar naar Noorwegen Daar zal ze ais vrijwil liger gaan werken in het Nansen fnternasjonale Center in Breifold. Samen met andere vrijwilligers en de Noorse staf gaat ze kinderen van 'moeilijk opvoedende ouders' begeleiden. „'Tak' is dankjewel en 'kleeskluu- pe' wasknijper. Maar dat is onge veer alles wat ik weet en hoe je het spelt moet je mij met vragen," zegt ze lachend. In Noorwegen krijgt ze een cursus Noors, maar eigenlijk is dat niet nodig. De No ren praten goed Engels en voor' haar is die taal geen probleem. Op haar twintigste was ze al au pair in Engeland, Vorig jaar studeerde ze af m SPH: sociaal pedagogische hulpverle ning. Een vaste baan wilde ze ei genlijk nog niet „Ik wilde naar het buitenland, maar ik had geen geld. Toen ben ik gaan werken m het museum voor Vo'kenkunde m Rotterdam, daar kvi' ik met kin deren omgaan." Toen ze hoorde van dit project van de Stichting Internationale Jeugduitwisseling besloot ze al snel naar Noorwegen te gaan. ,.Zo kan ik meer ervaring met jonge ren opdoen voor een vaste baan en bovendien zie ik wat van de wereld." t Dynamiet In een boerderij aan een fjord, twintig kilometer van Oslo, bege leiden twaalf medewerkers tien jongeren. „Dat is erg luxe, maar de boerderij is voor die jongeren echt de laatste halte. Niemano 10 ze meer hebben. In Noorwegen hebben ze een andere visie op die kinderen dan in Nederland. Ze worden geen 'moeilijk opvoedba re kinderen' genoemd, maar 'kin deren van moeilijk opvoedende ouders'. Kinderen krijgen nog alle kansen. Ze worden op een gelijk niveau behandeld, krygen met meteen voor alles straf, omdat je daar niets mee opschiet." Vrijwilligers die eerder in Noorwegen waren, komen met stevige verhalen terug. Over jon geren die dreigen met messen en medewerkers die zichzelf uit angst opsluiten. En ook over bom men, gemaakt van gestolen dyna miet. Ach ja, die bommen, ik kan er wel om lachen. Als ik daar zou zitten met zo'n achtergrond als die jongeren hebben, dan zou ik ook maffe dingen doen. By mij kunnen ze wel een potje breken, Zolang ze de boerderij maar niet opblazen." „Wat ik leuk vind aan jongeren werk is dat je jongeren op weg kan heipen door ze te stimuleren zelf dingen te doen. Je moet ze niet vertellen wat ze moeten doen, maar je kan ze wel in een goede richting helpen. Dat lukt alleen door ze onvoorwaardelijk te ac cepteren." Kriebels „Mijn jaar zal geslaagd zyn als het een vernieuwend jaar is in alle op- Laetitia ten Brinke{26): 'Tak' is dankjewel en 'kleeskluupe'wasknijper'. Foto Dennesvan der wei/Roei Dijkstra der een bandje van Doe Maar, een boerenzakdoek, foto's van ieder een en een grote zak drop. Als er 365 in zitten, neem ik er elke dag één." En tot slot: „Ik heb nu al de kriebels en de eerste huilbui heb k ook gehad. Dat zai denk ik hele maal erg worden als ik achterin de trein sta en iedereen kleiner zie worden. Maar ik bel en schrijfwel, ik zit niet op de maan ofzo." zichten. Voor mezelf, voor een toe komstige baan en natuurlijk voor die jongeren. Ik hoop dat ik er heel veel uit kan halen. Dat ik met een theorie terug kom van: kijk, zo kan je ook met jongeren om gaan." „Je leert het meest van fouten en moeilijke momenten, maar na tuurlijk wil ik ook veel lol hebben. Als er tijd is wil ik meer van het land zien Dan ga ik liften. Ik wil absoluut het noorderlicht zien en ik heb al veel gehoord over ver schillende mooie plekken." In de bovenwoning in Schiedam staan haar spullen in dozen op de logeerkamer. Alles is al ingepakt, nu is het tijd voor vrienden en fa milie. Dat ze een jaar weg is, vindt ze met erg. „Ik heb niet zo'n last van heimwee. Wel neem ik twee klompjes mee, die hang ik om mijn nek aan een ketting. En ver- Maassluis De bibliotheek voor Maassluis en Maasland heeft vo rig jaar ruim 831.000 gulden ge kost. Dat blykt uit het jaarverslag dat is ingeleverd by het gemeen tebestuur van Maasluis. Burgemeester en wethouders zyn tevreden met die cijfers, die over eenkomen met wat voor 1985 was begroot. Desondanks heeft de ge meente met ingang van dit jaar een andere financiering vastge steld. In plaats van achteraf subsi die toe te kennen, wordt nu vooraf een budget beschikbaar gesteld. Dit is gedaan om het risico van overschrijdingen bij de biblio theek neer te leggen. Vlaardingen Een wildemanstocht van een dronken Vlaardinger eindigde gisteroch tend op het binnenplein van winkelcen trum de Loper in Vlaardingen. De man kwam met zijn flink beschadigde auto tot stilstand tegen het stenen kunstwerk 'de ster'. De 48-jarige automobilist werd direct nadat hij zijn auto had 'geparkeerd' gearresteerd. Naast het opmaken van een proces-verbaal is de politie een procedure gestart om de man zyn rijbewijs te ontnemen. Met een flinke slok op stapte de Vlaardin ger gisteren in zijn auto. Toen hij over de Maassluissedijk reed, verloor hij de macht over het stuur. Op de zijkant van de auto gleed hy de dijk af. Toen de wagen onder aan de dijk weer op zijn wielen terecht kwam, dacht de man dat hij zijn weg weer kon vervolgen. Ais een dolle reed hij vervolgens door het centrum van zijn woonplaats. De auto zat vol deuken. Een zijspiegel was hij tijdens de glypartij verloren. De auto was op ver schillende plaatsen bedekt met graspollen en onkruid. Diverse verontruste Vlaardin- gers belden de politie toen ze de man door de stad zagen scheuren. Bij winkelcentrum de Loper (Holy) aangekomen reed de man direct het binnenplein op. Bewoners keken verschrikt op toen ze de auto een aantal rondjes zagen draaien op het plein. „Ik dacht, wat gebeurt hier nou," vertelt een oudere bewoonster van één van de wo ningen. „Ik hoorde dat die man rondjes draaide op het plein. Daarna knalde hij te gen dat kunstwerk. Ik dacht: die man is gek." De politie was snel nadat de man zyn wa gen tegen het kunstwerk had gereden ter plaatse. In de Hendrik Casimirtraat, naast het winkelcentrum, wisten de agenten de weggelopen man in de kraag te vatten. Een ademtest wees uit dat de brokkenpi loot ruim 1,55 promille alcohol in zijn bloed had. De Vlaardinger werd meegenomen naar het bureau en zijn auto moest worden weggesleept. De wagen was rijp voor de sloop. Het kunstwerk werd niet bescha digd. De auto van de Vïaardingse brokkenpiloot staat nu op de parkeerplaats van het politiebureau in Vlaardingen. Foto Dennesvan der Wel/Roel Dijkstra Vlaardingen De minister moet zijn plichten aan het recreatie schap Midden-Delfland nakomen Het stopzetten van de subsidie heeft tot gevolg dat het schap fail liet gaat. „Dat kan het ministerie niet makenr een instantie die ze zelf hebben opgericht failliet la ten gaan." Dat zegt T. W. van der Steen, be halve wethouder in Vlaardingen ook plaatsvervangend voorzitter van het recreatieschap. De uitla tingen van J. Brouwer van het mi nisterie in het Rotterdams Dag blad van zaterdag hebben Van der Steen een sprankje hoop gegeven dat de soep niet zo heet wordt ge geten. „Brouwer zegt nu dat 'de nul van de minister met zo hard is'. Dat vind ik positief. Dat bete kent dat er valt te praten," aldus de D66'er. Want als minister Aartsen (Land bouw) zijn subsidie intrekt, zou dat betekenen dat de deelnemen de gemeenten in de toekomst moeten opdraaien voor jaarlijks vier miljoen gulden. Dat zijn de exploitatiekosten voor de 1700 hectare grond tussen Vlaardin gen, Schiedam, Rotterdam, Delft en Maassluis die het schap gaat beheren als de reconstructie is voltooid. „En de bijdrage van de gemeenten is nu al vrij fors." Een andere mogelijkheid is dat Midden-Delfland zelf veel geld uit commerciële activiteiten haalt. Maar dat is volgens Van der Steen een utopie. En bovendien onwen selijk. „Want," stelt hy, „het re creatieschap Midden-Delfland is juist in het leven geroepen om het gebied groen te houden." Dus dat betekent voor Van der Steen géén vakantiehuisjes. „Het hier geen Veluwe of Brabant." Toch is op het moment een bu reau bezig met een onderzoek naar mogelijkheden voor het re creatieschap om zelf geld te ver dienen. Een initiatief van Van der Steen tijdens een overleg met het ministerie. Maar erg veel ver wacht hij er nu ook weer niet van. Van der Steen: „Moet je mensen dan laten betalen om te zwem men? Nee. Het parkeren betaald maken, zou een optie kunnen zijn. De vakantiehuisjes zijn voor ons dus onbespreekbaar. Ik ver wacht kortom dat deonderzoe kei s niet verder zullen komen dan een enkel restaurant, waar aan wij de grond kunnen verpach ten. Net zoals bij de Krabbeplas." In elk geval zullen de commercië le activiteiten bij lange na onvol doende geld in het iaadje brengen om de sloten uit te baggeren, gras te maaien en al die andere werk zaamheden om het gebied te on derhouden. „Daarvoor blijft rijks- geld nodig. Als de minister die, subsidie helemaal intrekt, dan denk ik dat we een behoorlijk con flict krijgen met het ministerie, dat jarenlang heeft verkondigd dat het recreatieschap Midden- Delfland een uitstekende zaak diende," besluit Van der Steen. aanpaseëntrum voorcöntactlenzan i^hoortoesteiTen

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1