11 Loods bakkerij uitgebrand Rotterdams Dagblad 'Het heeft wel wat, achter zo'n wagen lopen' Brandweer aangeslagen na dodelijk ongeluk Meer dertig kilometer zones Gemeente Schiedam heeft geen haast met tellen allochtone werknemers a*e Transport bedrijf ruziet over blazen van scheipen Disco gaat voorlopig dicht Rode top van Vlaardingen liep eerste strandzesdaagse Man (19) steelt motor van boot Slapen in gestolen auto Klappen na verkeersruzie Auto zonder wielen Inbraak in woning Waterweg Vrijdag 2 augustus 1996 Schiedam Sehelpenhandel Ostrea bv uit Yerseke en de in België woonachtige zakenman Joh. van der Endt zijn de enigen die schelpen mogen blazen in de kruipruimten van woningen en andere gebouwen. Dit stelden Ostrea en Van der Endt gisteren in een kort geding bij de Haagse rechtbank tegen vijf bedrijven uit Groningen en Friesland, waaron der een vestiging van het Sehiedamse transportbedrijf P. van derKooij. Gewone schelpen blijken het wondermiddel te zijn tegen op trekkend vocht in kruipruimten. Van der Endt heeft een half mil joen gulden betaald voor het oc trooi op deze vmding en is niet van plan lijdzaam toe te kijken hoe anderen er vandoor gaan met de winst, Ostrea, voorheen Seashell Yerseke, is licentiehou der onder het octrooi en heeft als zodanig van Van der Endt toe stemming om de schelpenmetho de toe te passen. Raadsman van de eisers, mr. B. van de Broek, eist van de vijf ge daagde bedrijven dat ze tiendui zenden guldens winst afgeven die intussen zou zijn behaald met het gebruik van de methode. Verder moet rechtbankpresident mr. J. Willems de overtreders een dwangsom opleggen. Tot slot wil Van de Broek dat de vijf bedreven de schelpen terughalen die in middels zouden zijn ingeblazen in de kruiprujmten van honderd wo ningen in Friesland en Gronin gen, Ten onrechte De belangrijkste onderneming die ervan worden beschuldigd ten onrechte met de schelpen in de wet te zijn is Verex uit Drachten, waarvan Van der Kooij uit Schiedam één van de twee aan deelhouders is. Volgens hun raadsman mr. S. U. Ottevangers doen zijn cliënten echter niets verkeerd. Het ge bruik van schelpen om vocht te weren is minstens zo oud als het ei van Columbus, zei hij. Het oc trooi is naar zijn mening dan ook nietig. Het is zo gewpon dat in de bouw schelpen worden gebruikt om optrekkend vocht tegen te houdendat er zelfs niet eens over is geschreven, zo verklaarde Ot tevangers het gebrek aan vaklite ratuur over het wondermiddel. Hij benadrukte dat geen van zijn vyf cliënten werkt met de metho de die onder het octrooi valt. Van der Kooij gebruikt volgens Ot tevangers weliswaar materiaal waarvan het gewicht voor negen tig procent bestaat uit schelpen en voor tien procent uit de vocht werende kalkkorrel Marical. Maar deze methode valt niet onder het octrooi, want het octrooi heeft be trekking op schelpen en niets an ders dan dat. Maar afgezien daar van gaat het, aldul raadsman Ot tevangers, om een waardeloos oc trooi omdat de schelpenmethode niets nieuws bevat. Uitspraak volgt op 8 augustus. Schiedam De eigenaren van de nieuwe discotheek Arena aan de Hoogstraat in Schiedam hebben in overleg met de gemeente beslo ten deuren voorlopig dicht te hou den! De ondernemers gaan het pand eerst onderwerpen aan een akoestisch onderzoek. Vorige week vrijdag ging de disco voor het eerst open. Een onder zoek van ambtenaren van de ge meente en medewerkers van de DCMR die avond wees uit dat de discotheek voor te veel overlast De eigenaren en de ambtenaren hebben deze week in overleg be sloten de deuren dicht te houden totdat er iets is gedaan aan de overlast. Daarvoor starten de eige naren zelf een onderzoek. De gemeente heeft geen bezwaar tegen een horecagelegenheid in het pand aan de overkant van het Stedelijk Museum. Wel moet er voor worden gezorgd dat de over last voor omwonenden zo klein mogelijk wordt gehouden. Schiedam De ophaalploeg van dagcentrum de Wouteishöf in Schiedam kan haast nier wach ten om weer te beginnen met het inzamelen van oud papier. Tij dens de vakantie lag het werk stil, maar 7 augustus mogen de verstandelijk gehandicapten weer aan de slag. Met een be schilderde blauwe vuilniswagen halen ze drie keer per maand oud papier op in drie wijken van Nieuwland. „Ik zit er echt naar uit te kijken," zegt Astrid. „Als we een 'week overslaan, dan vind ik er niets aan." Astrid is de enige vrouw in het groepje, maar wel één van fa natiekste ophalers. Eén keer werkte ze zo hard dat ze omviel toen ze een doos oppakte. „"We werken gewoon door. Hoe zwaar der hoe beter," pocht ze. Begeleider ïYed van der Drift, die altijd meeloopt, moet regel matig zorgen dat de ploeg 2ieh in houdt. „Ze lopen als gekken. Ik moet ze echt afremmen. Sommi gen maken zichzelf anders dood moe." In de Woutershof kunnen ver standelijk gehandicapten over dag verschillende activiteiten uitvoeren. Eén ervan is het inza melen van papier. In 1993 meldde Van der Drift het centrum aan voor het inzamelingssysteem van het nv ONS Milieu. Die sluit een contract af met scholen en ver enigingen om eens per maand in een bepaalde wijk papier op te halen. Het QNS stelt dan een vuilniswagen en een chauffeur beschikbaar en de school of ver eniging levert de mankrachi ach ter de wagen. De standaardvergoeding voor het papier is vijf cent per lulo, maar als de marktprijs erg hoog is krijgt hei centrum meer. Per keer haalt de ploeg zo'n vieren halve ton papier op. Eér. keer hadden ze zeven ton. „Daar kon de wagen niet tegen, de motor sloeg meerdere keren af. 'Sjok- j vol' zat hij toen," aldus Varfcfér Drift Het geld dat wordt verdiend ge bruikt het centrum voor extra's, zoals jassen en veiligheidsschoe nen. De periode voor de zomer le verde ongeveer tweeduizend gul den op. Het centrum is nu op zoek naar een tweedehands busje om de ophaalploeg te vervberen. Medelijden Het inzamelprojeet is een succes. De wijkbewoners sparen veel pa pier en er wordt uitgebreid ge zwaaid. Van der Drift: „Het is een stukje integratie. Mensen zien dat verstandelijk gehandicapten niet allemaal watjes zijn. De ploeg ^oeft echt geen medelijden als het een keer regent. Zelfs toen het ijzelde en de chauffeur zich afvroeg of hij wel kon rijden hebben we papier opgehaald. Ze kunnen wel tegen een stoolje. Ze reten hoe ze moeten tillen, daar- v oor hebben ze een tiltraining ge- vügd. En op straat doen ze een flinke conditie op." Hij benadrukt dat er "absoluut geen druk achter het werk zit. „Het gaat om de activiteit, die is gewoon leuk. Of het nou regent of niet, ze wallen papier ophalen. Het spreekt hen heel erg aan, na tuurlijk ook omdat ze om de beurt naast de chauffeur mo gen," Jeroen: „In de cabine is het leukst, maar ik help natuurlijk ook. Dat is ook leuk." Van der Drift is zeer tevreden met het project „Het is belang rijk voor de mensen hier, het is goed voor-het milieu en het levert het centrum wat extra geld op. En ik weet niet waar het hem in zit, maar ik vind het zelf ook leuk. Het heeft wel wat, achter zo'n wa gen lopen." 'Geld spielt keine Rolle', was de lijfspreuk van strandwan- delaaren wasserij-directeur Jan (Strijkijzer) Hoorweg, die altijd onberispelijkgekleeden gekapt was. Tekeningen George :an Raemsdonck Hoek van Holland Donkere zwarte rookwolken hingen gisteravond boven industrie terrein De Haak in Hoek van Holland. Van verre was de brand in bakkersbedrijf An ton Hessing al te ruiken. De vlammen hadden de brand weerlui snel onder controle. Het gevaar zat 'm in het ontp- offen van een drie meter ho ge stikstofcylinder en ver schillende gasflessen. Door die onophoudelijk te bespui ten met water wisten de brandweerlieden een ramp te voorkomen. Uit de omliggende gemeenten werd brandweerpersoneel opge roepen om de gecorapliseerde brand te bestrijden. Een ladder wagen van de Maassluise brand weer raakte op de Maasdijk be trokken bij een dodelijk ongeval. De wagen reed met sirenes en zwaailichten door een rood ver keerslicht. Een 38-jarige bestuur ster van een personenauto merkte de ladderwagen te laat op en werd vol in de flank geraakt. De vrouw overleed gisternacht in een zie kenhuis in Den Haag, Schroeilucht De brand in één van de loodsen van het bakkersbedrijf brak rond 22.20 uur uit. Werknemers die in een tegenover liggende fabrieks hal aan het werk waren merkten de fik op. „Ik rook een vieze schroeilucht," vertelt één van hen. „Kort daarvoor was de mon teur nog bezig geweest aan een van de machines in de loods. Ik had hem naar buiten zien komen en een paar minuten later stond de hal vol rook. Een collega van mij heeft de brandweer gebeld." De brandweer rukte met groot materieel uit. „De brandweerlui die als eerste ter plaatse waren hielden zich bezig met het koei- houden van de cylinder en de gas flessen," vertelt commandant R. Terlouw. „Onze eerste zorg ging uit naar het voorkomen van een explosie. De brandhaard bevond zich op anderhalf tot twee meter van de cylinder. Wanneer dat ding was ontploft, waren er veel slacht offers gevallen." Even bestond het gevaar dat de vlammen zouden overslaan naar een naast de loods gelegen wo ning. Door de boel goed nat te houden wisten de brandweerlui de brand te beperken tot de fa briekshal. Rond middernacht gaf comman dant Terlouw het sein brand meester. De brandhaard was ge- De auto van de 38-jarige vrouw die bij een ongeluk met een brandweerauto op de Maasdijk om het leven kwam. doofd, maar zowel de cylinder als de gasflessen moesten nat wor den gehouden. Ook stond een ge deelte van de loods op instorten waardoor het dak moest worden weggezaagd. De brandweer is nog tot 03.00 uur bezig geweest. Hoe de brand is ontstaan kon Ter louw vanmorgen nog niet zeggen. De technische recherche heeft een onderzoek ingesteld. Ook het onderzoek naar het onge luk op de Maasdijk is in volle gang. „Het is verschrikkelijk wat daar is gebeurd," zegt Terlouw. „Vooral wanneer je bedenkt datje er als brandweerman alles aan doet om levens te redden. Ieder een op de kazerne is aangeslagen. Ons medeleven gaat vooral uit naar de nabestaanden van het slachtoffer." Hoe het ongeluk heeft kunnen ge beuren weet Ter louw nog met. „Ik heb begrepen dat de vrouw de brandweerauto op het laatste mo ment zag aankomen. Zij heeft waarschijnlijk geprobeerd door flink gas te geven voor de ladder wagen weg te rijden." Volgens Terlouw had de brand weerauto voorrang. „De vrouw had het volgens de wet voorrang moeten verlenen. Of je als chauf feur voorrang mag nemen is een tweede. Dat zal tijdens het onder zoek allemaal blijken." Schiedam In een brief aan bur gemeester en wethouders van Schiedam vragen bewoners en ondernemers uit Schiedam-West en Zuid om meer duidelijkheid over het verkeer in de wijken. Vol gens de twee partijen hebben de aanleg van een tweede Benelux- tunnel, de verbreding van de A 4 en het eventueel doortrekken van deze rijksweg naar Delft grote ge volgen voor de verkeerscirculatie. Zij willen dat de gemeente snel overgaat tot het invoeren van 30 kilometer zones. De gemeente heeft de bewoners, verenigd in de bewonersvereni gingen Zuid en West, en de onder nemers, gebundeld in de belan gengroep Wilhelminahaven, tot nu toe nog niet volledig op de hoogte gebracht van de verande ringen. De drie organisaties vra gen de gemeente daarom om een gesprek. Ze verwachten dat ook de aanleg van de metro, TramPlus en het 'afknijpen' van de Burgemeester van Haaren'iaan voor een toename van het sluipverkeer zorgt. Vol gens de ondernemers wordt door dat sluipverkeer het lokale werk verkeer belemmerd. Eén van de punten die tijdens het onderhoud met de gemeente op de agenda staat is het invoeren van 30 kilometer zones. Daar naast vinden de organisaties dat de Nieuwe Waterwegstraat voor rang moet krijgen om te worden geasfalteerd. Debrandweerdoeterallesaanomdestikstofcyünderindeloodsvanhetbakkerijbedrijfnattehou- den. Wanneer de cylinder zou zijn ontploft was de ramp niet te overzien geweest. Foto's Roei Dijkstra Door Pieter Vermaas Schiedam De gemeente Schiedam haalt niet alles uit de kast om het aantal allochtonen te tellen dat zij als werkgever in dienst heeft Binnenkort ver schijnt het Jaarverslag 1995 over de Wet Bevordering Evenredige Arbeidsdeelname Allochtonen (WBEAA), maar aan de waarde van dat verslag kan nu al worden getwijfeld, De WBEAA is afkomstig van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. De wettelijke regels verplichten bedryven en werkgevers met meer dan 35 per soneelsleden (bijvoorbeeld scho len en gemeenten) aan de Kamer van Koophandel te rapporteren hoeveel allochtone werknemers er op de loonlijst staan. Bekend is dat veel werkgevers de streefcijfers voor allochtone ar beidsdeelname niet halen en geen actief beleid voeren om de deelna me van allochtonen in het ar beidsproces te bevorderen. Ver der bleek bij invoering van de wet dat die gevoelig ligt, omdat de re gistratie van allochtonen de priva cy van mensen zou kunnen aan tasten. Het 'oormerken' van al lochtonen werd zelfs geassocieerd met de praktijken destijds van hetnazi-Duitsland. Als werkgever wenst Schiedam niet tot de bodem uit te zoeken hoeveel allochtonen in het ge meentelijke apparaat werkzaam zijn. De wensen van sommige al lochtone werknemers zelf spelen hierbij een b'Angrijke rol. Het bleek dat deze werknemers er soms weinig voor voelden, op ge meentelijke vragenlijsten m te vullen of ze zichzelf als allochtoon beschouwen. De omschrijving van wie wel en wie niet in de cate gorie 'allochtonen' valt is overi gens vrij willekeurig. Nog niet zo lang geleden heeft de overheid de 'allochtonendefmitie' nog gewij zigd. De Sehiedamse wethouder A G. Wiegman (personeel) veroordeelt de weigering van sommige alloch tonen om de vragenlijsten in te vullen geenszins. „Onze mede werkers zijn er volstrekt vrij in, of zij die vragenlijsten wel of niet in vullen." Het Jaarverslag in het kader van de WBEAA had eigenlijk a! op 1 juni binnen moeten zijn bij de Ka mer van Koophandel. Veel andere gemeenten hebben inmiddels vol daan aan dat voorschrift van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Schiedam nog niet, zo weet de Kamer van Koop handel in Rotterdam te meiden. Wethouder Wiegman doet echter laconiek over de overschrijding van die termijn. „Ach, er moet daar zoveel op 1 juni binnenlijn," reageert Wiegman, die geen sanc ties van het ministerie vreest. Op dit moment wacht de gemeen te nog op een accountantsverkla ring voor het rapport. Die wordt spoedig verwacht. Direct daarna kan het verslag naar de Kamer van Koophandel. De inhoud van het jaarverslag WBEAA wil Schiedam pas bekend maken op het moment zij het verslag naar de Kamer van Koophandel heeft verstuurd. Hoek van Holland Een 19-jarige man uit Hoek van Holland is afge lopen nacht in zijn woonplaats aangehouden omdat hij eerder die nacht een buitenboordmotor had gestolen in Hellevoetsluis. Getuigen hadden de diefstal van af de Duinweg opgemerkt. Toen de politie de dief aanhield, was de motor al verdwenen. Het apparaat .zou al ergens in Naaldwijk zijn. Dat onderzoekt de politie nu. Door Ben van Haren Vlaardingen Veertig jaar gele den wandelde de Heldenaar Henk Horsman met drie vrienden van uit zijn woonplaats over het strand naar Hoek van Holland. Twee jaar later begon hij met de organisatie van een Strand-kam- pi erzesdaagse in omgekeerde richting, waarvan vorige week de 38sie editie plaatshad. „We hebben de route omgedraaid omdat je anders meestal tegen de wind in moet lopen," vertelt Hors man. Er waren 38 jaar geleden 32 deelnemers. De animo is sterk ge groeid en sinds tien jaar is er een limiet van duizend deelnemers. De sportvelden langs de route, die als tijdelijke camping dienst doen, kunnen niet meer mensen verwerken. Afgelopen zaterdag arriveerden in Huisduinen, de strandbuurt van Den Helder /raar kilometer- paal 0 staat, 986 wandelaars van twaalf tot tachtig jaar aan de fi nish. Veertien uitvallers werden genoteerd. Precies 38 jaar voordat Horsman zijn succesvolle strandzesdaagse op poten zette, liep een illuster Vlaardings gezelschap al het tra ject Hoek van Holland-Den Hel der. In 1920 stapten vier voor mannen uit de toen prille plaatse lijke socialistische beweging in het station aan deVlaardingse Pa rallelweg op de trein naar De Hoek voor mogelijk de eerste zes daagse langs het Noordzeestrand. Koos Vorrink. Arte Pleysier, Jan Buis en Jan Hoorweg liepen trou wens een kilometer meer dan nu gebruikelijk is, want hun start was bij paal 118, bij de Noorder- pier. De huidige strandzesdaagse begint by paal 117 op het Hoekse strand. Organisator Horsman is verrast door de mededeling, dat de eerste strandzesdaagse tussen Hoek van Holland en Den Helder 76 jaar ge leden werd gelopen. „Ik heb er nog nooit van géhoord." Hij kent dus ook niet het verslag, dat Arie Pleysier erover schreef en dat in 1927 in boekvorm uitkwam met fraaie tekeningen van George van Rsemsdoncfer-- Zie ook pagina 13: 'Rooie school frik Mr, Punch' beschrijft 'zes dwaze dagèn' Vlaardingen De politie heeft vanmorgen vroeg een man gear resteerd die in een gestolen auto lag te slapen. De wagen, die was geparkeerd op de parkeerplaats langs de zuidbaan van de A20, was gestolen in Deventer. De ar restant had daar by een inbraak in een woning behalve geld ook de autosleutels meegenomen en Vlaardingen uitgekozen om een tukje te doen. Hij is ingesloten. Vlaardingen Op de Marathon- weg in Vlaardingen heeft gister middag een man klappen gekre gen na onenigheid over een voor- sorteermanoeuvre. Eén van de be stuurders, een 26-jarige Vlaardin- ger, werd door een inzittende van de andere auto toen hy voor het verkeerslicht stond te wachten mishandeld. De agressieve man trapte ook nog een deuk in het lin kerportier van de auto. De politie is op zoek naar de bestuurder. Maassluis Een. personenauto die was geparkeerd in de Zwaluw straat in Maassluis is van de wie len beroofd. Gistermiddag werd ontdekt dat de wielen van de auto ontbraken. Het voertuig stond, zonder de aluminium velgen, op uit de straat gehaalde stenen. Hoek van Holland In een woning aan de President J. V. Wierdsma- straat in Hoek van Holland is gis teren ingebroken. De inbreker kwam binnen via een raam aan de kant van de galerij. Uit de woning ontbreekt een televisietoestel. De dader verliet de woning door de voordeur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1