?l^ 15( 'Migranten zijn te bescheiden' Jan Holtkamp zoekt het liefst handel op muffe zolders Steunraadslid Moestapha Bouchrit ziet politiek als een hobby Ministerie werkt aan opleiding voor chauffeur brandweerauto ygenda Jit de BS - 'Rammels trook' voor kruispunt Brederoweg Hoeks echtpaar ontsnapt aan 'Spaanse opiichtersbehandeling' Rotterdams Dagblad Zaterdag 3 augustus 1996 m Door Rob Heijnsdijk Viaardingen De functie van gemeenteraadslid in Vlaardin- gen is geen fulltime baan. Maar wil je als raadslid wan alles op de hoogte zijn, dan gaat er wèl zoveel tijd in zitten. Mede daar om worden vooral de vertegenwoordigers van de kleine frac ties geholpen door steunleden. Zij zorgen dat de raadsleden weten wat er gebeurt in verschillende commissies en verte genwoordigen daar de partij. Eén van hen is Moestapha Bouchrit (36) van Groen Links. „Ik sta in de schaduw, maar dat geeft eigenlijk alleen maar voordelen, ïk help de raadsleden, maar heb niet hun verantwoordelijkheid. Daarby krijg ik inzicht in het poli tieke werk zonder dat ik er zo veel tijd in hoef te steken als een 'echt' raadslid." Bouchrit vergadert zo'n twee keer per maand met de partij en heeft één keer in dé vijf weken een vergadering van de commis sie sociale zaken en welzijn. „In die commissie heb je ruimte* om dieper op zaken in te gaan dan m een gemeenteraadsvergade ring. Ik functioneer als een vol waardig lid. Zo kan ik zaken aan zwengelen, vragen stellen en dis cussieren. Als je goede argumen ten hebt, wordt er, over het alge meen, naar je geluisterd. En wat er in de commissies besloten is, komt meestal door de raad." Bouchrit is politiek actief omdat hij het leuk vindt en niet vamvege een vergoeding: „Die stelt niets 'voor, het is vijfentwintig of dertig gulden per maand. Ik ben geïnte resseerd in politiek, dat is iets van mezelf. Ik ben graag betrokken bij besluitvorming, wil weten wat cr gaande is." Hoewel hij met politiek bezig is, voelt hij zich geen politicus. „Poli ticus heeft zo'n negatieve lading: iemand die niet te vertrouwen is. Ik ben gewoon iemand met een ei gen mening die bezig wil zijn met belangrijke thema's in de samen leving." Integratie Bouchrit is niet van Nederlandse afkomst. Op zijn elfde kwam hy uit Marokko naar Viaardingen. Hij vind het belangrijk dat mi granten meer bij de politiek be trokken raken: ..Er wordt in de sa menleving veel afgepraat, maar die stemmen dringen nietdoortot in de politiek. Er is een grote Turkse gemeenschap in Viaardin gen, er is een Marokkaanse ge meenschap en er zijn vluchtelin gen. Wie weet beter over hun pro blemen te praten dan iemand uit die groep? Ik wil de integratie van migranten verbeteren. Dat is ook een reden voor mij om actief te zijn," Op zijn plek van steunlid kan hij een voorbeeldfunctie vervullen voor anderen. „Migranten moeten eens uit de schaduw komen en in de schijnwerpers treden. Met de vuist op tafel slaan en hun plek opeisen, ze zijn te bescheiden. Te weinig migranten bekleden posi ties die aanspreken. Er zijn voor beelden nodig voor de jeugd." Ook in zijn dagelijks werk is Bouchrit bezig met integratie. Hij Bijna iedereen vindt het vanzelf sprekend dat de kerk zondagoch tend op orde is voor de dienst, de burgemeester op tijd een jubile rend bruidspaar bezoekt en grote theatersterren prachtig uitge licht op het podium staan. Zonder hulp zouden de blikvangers ech ter niet ver komen. Een serie over mensen die achter de schennen belangrijk werk verrichten. werkt bij Stichting Buitenlandse Werknemers Rijnmond, een steunfunctie-instelling voor mi granten. De doelstelling daarvan is het bevorderen van integratie op het gebied van wonen, werk en scholing. Bouchrit is consulent ar beidsmarkt en scholing. Hij heeft vooral een adviserende functie bij projecten van de overheid. Scoren Bouchrit voelt zich thuis bij GroenLinks. „Ik ben iemand die geneigd is de positie te kiezen van de 'underdog'. Ik ga altijd aan de lichte kant van de weegschaal zit ten, wil evenwicht brengen. Ik denk niet dat het door mijn ach tergrond komt. Het zit m mijn ka rakter." m uil» iiü Moestapha Bouchrit:'lkstaindeschaduwfmaardatgeefteigenUjkalleenmaarvoorde!en.'FotoRoet Dijkstra Politiek is voor hem een hobby. De ambitie om er fulltime mee be zig te zijn of volwaardig fractielid te worden heeft hij voorlopig niet. Dat zou te druk zijn met zij n werk en zijn jonge kinderen. En iets half-half doen', dat wil hij niet. Het werken in de schaduw bevalt hem uitstekend. Dat heeft ook te maken met een negatieve kant van politiek: „Je merkt dat het voor politieke partijen en raadsle den belangrijk is om publiciteit te krijgen. Je moet in de krant ko men, iets gepeperds zeggen, bui ten het normale om. Die ambitie heb ik niet, ik hoef niet zo te sco ren." Schiedam Met de aanleg van een 'rammelstrook' is het kruispunt BrederowegA/an Dalsumlaan in Schiedam- - Noord onlangs veili'ger ge maakt. De rammelstrook dwingt automobilisten tot een lagere snelheid, waardoor naar verwachting het aantal onge lukken sterk zal dalen. Wijk- en bewonersvereniging Woudhouk heeft in april aan gedrongen op een verbetering van het drukke kruispunt. Na een serie ongelukken, waaron der één met dodelijke afloop op 1 april, was de maat vol voor de bewonersvereniging. In een brief aan de gemeente werd ge vraagd Tioeveel doden en ge wonden er nog moeten vallen voordat er afdoende maatrege len worden genomen'. Aan dat verzoek om maatrege len heeft de gemeente nu ge hoor gegeven door de over steek van de Van Dalsumlaan te veranderen. De vluchtheu vel tussen de rijstroken is flink verbreed en rond de vlucht heuvel heeft de gemeente een rammelstrook 1 aangebracht. Deze strook bestaat uit een verhoging van klinkers tussen asfalt en vluchtheuvel. Volgens een woordvoerder van de Dienst Gemeentewerken moet het 'visuele effect' van de strook tot een' veiliger wegge drag leiden. Verzoeken van de bewonersvereniging om gen rotonde op de plek en om wijzi ging van de voorrangsregels heeft de gemeente niet geho noreerd. De politie heeft nog niet gereageerd op het idee van de "Woudhoek om een ca mera te plaatsen. Daarmee zouden snelheidsovertreders bij het kruispunt kunnen wor den gesignaleerd en bekeurd. Dat het kruispunt nu 'af is, is onwaarschijnlijk. Bij het even tueel doortrekken van een tramlijn richting Viaardingen en van de Rijksweg A4 naar 'Delft moeten de verkeersamb- tenaren het kruispunt op nieuw op de tekentafel legged. Door Rob Heijnsdijk iSphlplulden Wie in Schipluiden t-'al dan niet om de benen te strekken na een fietstocht - langs het water loopt, kan het niet triissen: antiekzaak De Gaech. Aan de smalle kant, achter een witte gevel met groene kozijnen zijn twee benedenkamers inge richt met antiek. Geen muffe iovervolle bedoening met een anti quair die iedereen in de gaten houdt, maar eerder een woning "vjan iemand met wat veel oude spullen. De deur staat open en ie dereen kan binnenlopen. Bezoe kers mogen in de kasten snuffe len, want alles wat er in staat is te koop. Gezeten in een Biedermeier stoel van een hereboer uit de omgeving vferielt Jari Holtkamp (43), eige- naar van de winkel over spinrag, spullen die 'lullen' en een cake vorm. /.Toen ik negen jaar was verkocht ik mijn eerste kast. Hij kwam van de vuilnis en bracht vijf gulden op. Geld waarvoor ik in de bakke rij van mij n vader een week moest werken. Door myn oom, die over de historie van Schipluiden schreef, kreeg ik interesse in ge schiedenis. Het werd verder gesti muleerd door een lerares die me lezingen liet houden. Ook ben ik veel in Amsterdam, het Mekka voor antiek, geweest. Zo is mijn kennis langzaam gegroeid." Holtkamp werkte tien jaar in de bakkerij en was, voor hij de an tiekzaak opende, eenzeifde perio- ./ijè hovenier. „Ik had al wel wat an tiek staan, maar dat was meer voor een hobby voor als ik vijftig zou zijn. Tien jaar geleden opende .ik; dan toch deze zaak. De eerste jaren waren zwaar, maar door mond-op-mond-reclame is het goed gaan lopen." goed zelfs dat hij onlangs een stuk grond achter zijn huis kocht waar hij in een loods antieke spul len opstelt. „Dat doe ik in hoekjes, zpals een keukenhoek of een woonhoek. Ik haat antiek-loodsen die zijn volgepropt. Op deze ma nier is er rust. Je moet laten zien h'óe iets er thuis uit kan zien. Dat doe ik ook in de twee kamers in hét huis." Zolders De spullen in de antiekzaak zijn voor het grootste deel afkomstig uit de omgeving. „Ik ga niet op 1 jacht zoals handelaren dat doen. Mensen kennen me. Als ze wat hebben, word ik gebeld. ïk ken bijna iedereen van wie ik iets koop." Dat betekent ook dat hij redelijke prijzen moet geven. „Dat is geen probleem, maar je moet geen gauwdief zijn. De mensen begrij pen wel dat ik wat moet verdie nen. Sinterklaas komt alleen op 5 december. Natuurlijk liggen de prijzen in mijn winkel hoger. Maar ze zijn wel vast, iedereen kan ze zien. Ik pingel nooit." „De mooiste plek om spullen te halen is een zolder die al-jaren niet meer is aangeraakt," gaat Holtkamp verder. „Kabeldikke spinrag kom je dan tegen, daar kan je bijna een touwtje van spin nen. Zo bizar. En die muffe lucht. Daar hou ik echt van." Hij haalt ook wel eens spullen uit het buitenland. Zijn laatste grote aanwinst is een Romeinse zuil. Ontdekt bij een boer toen hij was verdwaald in België. Modever schijnselen houdt hij goed in de gaten. „Het idee is om de nieuwe trend met oude spullen voor te zijn." In de grote tuin achter het huis heeft hij verschillende objec ten, zoals een waterpomp, vogel kooien en kruiken. Ze zien er af gebladderd en oud uit. ..Dat is precies goed, want verweerd is in." Oud „De mensen krijgen tegenwoor dig weer smaak," meent Holt kamp. „Ze beginnen het echt in de gaten te krijgen. Spullen moe ten origineel zijn. Ze zoeken iets exclusiefs, iets dat niet van de lo pende band komt. Nu mensen zo gestresst raken op hun werk, zoe ken ze het meer in hun tuin en het huis. Daar willen ze kwaliteit, iets echts. Daarom kopen ze antieke spullen. En het zijn niet alleen rij ken. Er zijn ook mensen die een keer niet op vakantie gaan en in plaats daarvan antiek kopen." In de achtertuin staan verschil lende ornamenten en zuilen, dui delijk aangetast door de tijd. Zo'n stuk verleden spreekt veel men sen aan. Holtkamp: „Het idee dat zoiets er al honderden jaren is, terwijl je zelf maar negentig jaar rondloopt. Dat is bijzonder. En het is net als met oude huizen. Die spullen lullen tegen je." Cakevorm Nu hij de loods achter zijn huis heeft, kan hij antiek van aeht ver schillende ruimten op het ene adres aan de Vlaardingsekade sa menbrengen. Toch zal er antiek van Holtkamp te zien zijn op twee plaatsen in Schipluiden. Jan's broer, Peter, gaat ook de handel in. Hij woont zestig meter verder op. „Dat is leuk, dan kunnen we elkaar aftroeven met wat we nu weer gevonden hebben. Maar het zal géén dodelijke concurrentie worden," aldus Jan. Zelf blijft hij handelen tot hij 'de pijp uitgaat', „Het is het mooiste wat er is. En het gaat me niet om het handelen zelf, maar om de spullen die ik tegenkom." Het mooiste stuk dat hij ooit in han den kreeg, hangt in zijn woonhuis aan de muur: Een blauwe, doorge sleten cakevorm. „Geen reet waarde, maar wel yan mijn bet overgrootvader geweest. Die ga ten, die heeft hij er zelf nog inge bakken." Het is het enige in huis dat met te koop is. Jan Holtkamp: 'Ik haat antiekloodsen die zijn volgepropt.' Foto Roel Dijkstra Zaterdag 3 augustus SCHIEDAM Grote of Sint Janskerk. Pianoreci tal, 15-OOu. De Erker.Swingavond, 20.30u. Podiumcafé. Threnody, 22.00. VIAARDINGEN Grote Kerk. Wandeiconcert Rob Tfieissen, 15.00-17.00u. HOEK VAN HOLLAND Strand. Beach Volleybal Toernooi. ROTTERDAM Stlaurenskerk. Jong talent, 15.00u, De Buurman. ODD no.7, 22.30u. Zondag 4 augustus SCHIEDAM Prinses. Beatrixpark. Bijenexcur- sie, 14.Ö0u. Podiumcafé. De zon daganders, 21.30u. HOEK VAN HOLLAND Strand. Beach Volleybal Toernooi. ROTTERDAM Rozentuin achter Museum Boij- mans, Openluchttheater: 13.00u: Dodo en Pepe met: dodo's verjaar dag. 14,30u: Fooi Moonband. 16.00u: Perfume de Salsa. Maandag 5 augustus SCHIEDAM Dienstencentrum de 4Molens. Bridge, 12.30-16.15u. ROTTERDAM Calypso 1: 'Stealing Beauty' (al) dag, 1.15-4-6.45-9.30. Calypso 2: 'üp close&personal' (16) dag. 6,45- 9.30. Calypso 3: 'From dusk till da wn' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso 2 Riksbioscoop: 'Filmpje' (12) dag. 12.45-3.30. Cinerama 1: 'Mission: Impossible' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 2: 'Screamers' (16) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 3: The Craft' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 4: The Juror' (16) dag, 6.45-9.30. Cinerama 5: 'Down periscope' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Corso: 'Mission: Impossible' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Imax Theater: 'Survival Island' (al) dag. 2-4. Theü- vmgSea' (al) dag. 1-3. 'Mission: Im possible' (12) dag.5.15-7.30-9.45. lantaren 1: dag. 9.30 (16): 'When night (stalling'do. 'Exotica' vr. 'Bluein the face' za. 'Brylcream Boulevard' zo, 'Ei Patruliero' ma. 'Sur Place' di. 'Lamenca' wo. lantaren 2: 'Dos Cri- mmes' (16) dag. 10. Venster 1: 'Dead Man' (al) dag. 9.30. Venster 2: 'De Aanslag' (16) dag. 9.45. Ven ster 3: The Garden' (16) dag. 10. Venster 4; 'Jalan Raya Pos-De Grote Postweg' dag. 9.30. Lumière 1; The Rock' (al) dag. 12.45-3.30-6.15- 9.15. Lumière 2: 'Ripper' (al) dag. I.15-4-6.45. "Vampire in Brooklyn' dag. 9.30. Lumière 3: 'It takes two' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumiè re 4: 'Prima] Fear' (16) dag. 6.45- 9.30. Pathé 1: The Rock' (16) dag. 12.45-3.40-6.35-9.30. Pathé 2: 'Flipper' (al) dag. 12.10-2.25. Pa thé 3: 'Never talk to strangers' (16) dag. 4,50-7.05-9.20. Pathé 4: 'City Hall' (16) dag. 6.20-9.10, Pathé 5: 'Rumble in the Bronx' (16) dag. II.35-1.40-3.45-5.50-7.55-10. Pathé 6: 'Kingpin' (12) dag. 11.40- 2.10-4.40-7.10-9.40. Pathé 7: 'Sunchaser' (12) dag. 4.15-6.55- 9.35. 'Spy Hard' 1150-3*55-4- 6.05-8.10-10.15. Nachtvoorstelllngen: Lumière 1: 'Mission: Impossible' (16) vr ^a.OO.15. Lumière 2: 'Eraser'za. 00.15. "Vampire in Brooklyn' (16)Vr. 00.1-5. Lumière 3: 'Cntical Decision' (16) vr.za. 00.15. Lumière 4: 'Pri mal Fear* (16) vr.za. 00.15. Kindermatinees:Cinerama 4: 'Ba be' (N) dag. 1.15-4. Lumière 4: 'A Goofy Movie' (N) dag, 1.15-4. Pa thé: ToyStory'(N)dag. 12.05-2.10. 'A Goofy Movie" (N) dag. 12.20- 2.20-4.20. Hoek van Holland Met het ver strijken van de zomer groeit ook het aantal Nederlanders-dat tij dens de vakantie in het buiten land wordt opgelicht. Maar soms zijn de beoogde slachtoffers nét wat slimmer dan de bedenkers van het plan. Zoals een echtpaar uit Hoek van Holland, dat er niet in trapte. Net niet, want enige moeite kostte het wel. Het echtpaar doet het verhaal op voorwaarde dat de naam niet wordt vermeld. Ze willen niet wor den lastiggevallen door beken den. Ondanks dat het avontuur in Spanje vrolijk afliep: ze hielden zelfs een T-shirt over aan de po ging tot oplichting. De vrouw vertelt haar verhaal, vooral omdat zij zich levendig kan voorstellen dat mensen er intui nen en om iedereen te waarschu wen. „Het gebeurt niet alleen in Spanje. Die gasten lopen overal." Zij en haar man weten inmiddels precies hoe de snaken te werk gaan, „De eerste dag van de va kantie is er niets aan de hand. Je bent net aangekomen en je hebt het dan druk zat. De tweede dag ga je de deur uit, ga je wat rondslenteren op de boulevard. Je bent dan natuurlijk nog niet bruin en je weet nog nergens van af. Dat zien die gasten. Dan ko men ze op je af." Het tweetal uit Hoek van Holland werd aangesproken door een En gels sprekende man. die vuurde tal van onschuldig lijkende vra gen op hen af. Vervolgens kregen vervolgens een kraskaart in de hand en... ze wonnen! Eerst een T- shirt, later de jackpot: een reis. Het tweetal werd uitgenodigd mee te gaan, per taxi, naar een complex. Daar kregen de Hoeke- naren te maken met de 'oplichtersbehandeling'. Er kwam koffie, ze kregen een rondleiding en 'een hoop bla-bta'. „ïk voelde allang nattigheid. Er kwamen ook steeds meer mensen binnen die de jackpot hadden gewonnen. Ik zei nog tegen die lui: 'Da's ook toevallig, al die mensen .die juist vandaag de jackpot winnen'. Toen zag je al aan ze dat ze wisten dat wij ons niet zomaar lieten over donderen." Het tweetal kreeg de aanbieding een vakantie-optrekje in Spanje te kopen. Ze moesten daarvoor wel ever? een formulier onderte kenen. Het formulier bleek bij na dere bestudering een termtjnaan- betaling te zy n. Het echtpaar wei gerde te tekenen. „Toen we weg wilden zeiden ze dat we toch met ze waren meege gaan, dat we koffie hadden gekre gen, dat andere mensen uit Ne derland wél hadden getekend, kortom: we konden het niet ma ken om weg te gaan. Maar ik zei: 'Dat is niet ons probleem. We heb ben nergens om gevraagd'." De Hoekenaren gingen er van door, maar kregen wel hun T- shirt. „En een bon. Als we die op sturen krijgen we de reis. Afthans het gebruik van een appartement. Bovendien mogen zij uitmaken of het doorgaat of niet. Dat gebeurt dus nooit, want wij hebben ner gens voor betaald. Die bon sturen we dus maar niet op." Het echt paar uit De Hoek wil iedereen er maar voor waarschuwen. „Wantje moet echt heel sterk in je schoe nen staan." Voor een man en een vrouw uit Poeldijk komt deze waarschu wing te laat. Zij trapten wel in de truc die het Hoekse echtpaar doorzag. In Spanje tekenden zij, zonder dat ze daar erg in hadden, een termijnbetaling van een va kantiehuisje. Terug in Nederland bleek het geld al van hun reke ning te zijn afgeschreven. Het echtpaar kon de overeenkomst niet meer ongedaan maken. De Centrale Recherche Informa tiedienst is inmiddels een onder zoek gestart naar de Spaanse op lichters. Volgens de dienst komt het vaker voor dat Nederlanders in het buitenland het slachtoffer worden van dergelijke oplich tingspraktijken. Viaardingen Er bestaat in Ne derland op dit moment nog geen specifieke opleiding tot brand weerautochauffeur. Wel krijgen de bestuurders van brandweer wagens alleilei cursussen. Daar in leren ze onder meer hoe er met zwaailicht en sirene moet worden gereden. Het ministerie van Binnenlandse Zaken, dat over de brandweer gaat, is bezig met het ontwikkeien van een module voor chauffeurs binnen de reguliere brandweeroplek ding. De chauffeur van een ladderwa gen uit Maassluis die donderdag avond op weg naar een brand in Hoek van Holland betrokken raakte bij een dodelijk ongeluk, had, net als alle andere chauf feurs, de cursussen gevolgd. „De man is in het bezit van een groot rijbewijs," vertelt A. van Leeu wen, de Schiedamse brandweer commandant die de zaak op dit moment behandelt. „Daarnaast heeft de man de nodige bijscho ling gehad. Het is een uitstekend chauffeur met veel ervaring." Vrijwilligers Het brandweerkorps in Maas sluis, dat volledig bestaat uit vrij willigers, heeft dezelfde oplei ding gehad als hun beroepscolle ga's in andere gemeenten. Van Leeuwen: „Het is niet zo dat vrij willigers minder goed zijn. ge schoold dan beroeps. Het enige verschil is dat de niet betaalde brandweerchauffeurs in hun vrije tijd moeten oefenen, terwijl professionele collega's dat tij dens hun diensttijd kunnen doen." Het ongeluk op de Maas dijk donderdagavond had vol gens Van Leeuwen net zo goed een beroepschauffeur kunnen overkomen. De opleiding van de chauffeurs kent een aantal aspecten. Ten eerste moeten, zij hun groot rijbe wijs halen. Daarnaast worden de chauffeurs binnen het korps op geleid. De aspiranten gaan eerst met de wat lichtere auto's rijden voordat ze achter het stuur van de zware auto's -zoals een lad derwagen- mogen plaatsne men. Sinds een aantal jaar oefenende brandweerchauffeurs ook op een 1 zogenoemd veiligheidscentrum. Daar krijgen ze een uitgebreide veiligheidscursus. Van Leeu wen: „Deze is te vergelijken met een anti slip-cursus, maar dan veel zwaarder. Allerlei aspecten als remmen en uitwijken met ho ge snelheid komen aan de orde." Volgens Van Leeuwen heeft het ongeluk waarbij een 38-jarige vrouw uit Maasdijk om het leven kwam, een enorme impact op het gehele korps van Maassibis ge had. „Bij ernstige incidenten starten we een zogenoemd na-, zorgtraject Brandweerlieden kunnen dan over het incident praten. Tijdens die gesprekken is ook de professionele hulpver lening aanwezig."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1