9 Aantal 'buitenstaanders' Maassluis groeit licht VLOEREN, WANDEN, PLAFONDS, HEPEROl s Spelplezier op straat Jongeren naar cursus in plaats van politiecel Rotterdams Dagblad WSM ziet geen grote wijzigingen na invoering nieuwe woonruimteverdeling •OE Uitkijkpost op scheepvaart is tijdelijk onbereikbaar Gemeentemuseum opgefrist Minder bezoekers Visserij museum Fietsen uit water gevist Hennep ontdekt Beenbreuk door zwaar pallet Man verdacht van schieten Vechtpartij niet opgelost Het juiste adres voor een onvergetelijk feest: "St. Elisabethshoeve", Gaddijk 43 tel. 0181-641988. "Hazzebas", Voorstrait54 tel. 0181-619066?^ QudtseHuys", Voorstraat 18 tel. 0181-6234fij$pijkenissc ili Waterweg Donderdag 8 augustus 1996 Maassluis De Woning Stichting Maassluis constateert over 1995 nog geen grote toename van het aantal nieuwe huurders van buiten Maassluis, sinds de woningen volgens het conve nant Woonruimteverdeling ook in Schiedam en Vlaardingen worden aangeboden. Dat schrijft de WSM in het volks- huisvestingsverslag 1995 dat de sociaal verhuurder in het eigen jaarverslag heeft opgenomen. In de oude situatie, toen de wo ningen alleen, nog in Maassluis werden aangeboden, was tachtig procent van het aantal.nieuwe huurders afkomstig uit Maas sluis. Van de overige nieuwe huurders kwam bijna negen pro cent uit de Stadsregio Rotterdam. Sinds 1 november 1995 worden de woningen ook in Schiedam en Vlaardingen aangeboden. Tn die eerste twee maanden is 75 pro cent van het aantal woningen ver huurd aan nieuwe huurders uit Maassluis: vijf procent minder dan voorheen. De zogenoemde 'buitenstaanders' hebben vooral belangstelling voor galenjwomn- gen in hoogbouwflats. Iets meer dan 650 woningen zyn er vorig jaar m Maassluis beschik baar gekomen en opnieuw ver huurd, zo blij kt verder uit het ver slag. Dat is 9,2 procent van de to tale woningvoorraad van de Wo ning Stichting Maassluis (7061 woningen); een daling van 1,5 pro cent ten opzichte van 1994. De da ling wordt volgens de wo ningstichting mede veroorzaakt doordat er minder nieuwbouwwo ningen zijn opgeleverd m Maas sluis. In vergelijking met 1994 zijn er ook beduidend minder goedkope woningen (met een huur tot 600 gulden) vrijgekomen: maarliefst 117. De meeste woningen kwamen vrij voor huur in de galerijflats, met uitzondering van de Van Beetho- ven'aan en de Componistenbui^jl- Zuid. Bij de portiekwoningen kwamen de meeste woningen vrij in Sluispolder-Oost. Bij de eenge zinswoningen goldt dat voor de Steendijkpolder (in het bijzonder ■de woningen aan de Steenen Dijck). De WSM adverteerde in 1995 met 529 woningen in de Woonkeuze- krant, die wekelijks verschijnt in huis-aanhuis-btaden in de drie Waterweggemeenten. Hiervoor zijn 669 advertenties geplaatst. Dit betekent dat met 140 wonin gen meerdere keren is geadver teerd. Volgens de WSM betekent dit niet dat op deze woningen geen reacties kwamen. De wonin gen kunnen om diverse redenen geweigerd zijn. Advertenties Gebleken is dat in het bijzonder met de hoogbouwflats in de Bur- gemeesterswijk, de Zwaluw/Bui zerdstraat en de Dijkpoider en de dure eengezinswoningen in de Steendijkpolder meerdere keren geadverteerd moest worden. Voor deze woningen werden ook adver tenties in dagbladen gezet en loonde de WSM een presentatie in een vitrine, om ze onder een breed publiek te brengen. Af te meten aan het aantal reac ties zijn de eengezinswoningen in de Plevier/Patrijsstraat, het 01- Schiedam Turen naar allerlei langsvarende schepen vanaf de hoek Hoofdplezn/Voorhavenkade in Schiedam-Zuid, is er de ko mende weken niet bij. De ge meente wil dit weggedeelte eens flink onderhanden nemen. De au tomobilisten en fietsers die hier hun vaste uitkijkpost op het water hebben, zullen hun heil dus iets verderop, op de Maasboulevard, moeten zoeken. Maandag 19 augustus starten de werkzaamheden aan het deel di rect nabij de twee nieuwe toren flats Maashove en Maaszicht. Ge durende zes weken wordt dit ge bied voor het verkeer afgesloten. De Maasboulevard blijft op nor male wijze bereikbaar via de Ha- vendijk. Tijdens de werkzaamheden wor den de klinkers in de rijweg van het Hoofdplein vervangen door een asfaltiaag, zodat een logische aansluiting ontstaat met de reeds geasfalteerde Maasboulevard en de Voorhavenkade. De aanslui ting op de Maasboulevard wordt zo ingericht, dat er geen 'race baan'ontstaat. Een deel van de geasfalteerde rij weg van de Voorhavenkade krijgt een nieuwe deklaag. Bij de verde re herbestratingswerkzaamheden wordt zoveel mogelijk bestaand materiaal gebruikt. De groenstro ken worden aan het eind van de klus geëgaliseerd en ingezaaid met gras. Om beschadiging van de beplanting, gazons en paden zoveel mogelijk tegen te gaan, worden op enkele plaatsen paal tjes geplaatst. Maassluis De verbouwing van het Gemeentemuseum Maassluis aan de Zuiddijk is gereed. Afgelo pen maand is het museum be perkt geopend geweest voor pu bliek, omdat het gehete pand nieuwe vloerbedekking kreeg. Ook is de verlichting van de ten toonstellingszalen aangepast. De Dijkzaal heeft een nieuw plafond en een verfje gekregen. De Tuinzaal heeft gedurende een week als fotostudio dienst ge daan. Een groot aantal schilderij en, prenten, tekeningen en voor werpen is gefotografeerd ten be hoeve van een catalogus die dit najaar verschijnt. Belangstellenden zyn voortaan weer welkom in het opgefriste museum. In de Dijkzaal is een se lectie van prenten en tekeningen uit de kunstcollectie te zien. In de Tuinzaal zijn schilderijen bijeen gebracht uit zowel de kunst- als de historische collectie. nuveneriiie Denkt u aan vloer-, warid of plafond- bekleding, dan is er maar één naam: Hepero! Bij ons vindt u een ongeloof lijk scala aan inspirerende ideëen voor natuurlijk woonpiezier. Van massief 1 houten vloeren en kleurrijke wandpanelen tot watervaste plafonds, bij Hepero slaagt u altijd. HEPERO bv HEPERO B.V. NIEUWE MAASSTRAAT 2; .3.1 14 Tj SCHIEDAM (zuid), TEL. 010-473 20 22, men/Elzendal, de Molenwijk en de Taanschuurpolder erg in trek. Bij de portiekwoningen was er vooral veel vraag naar woningen m Sluispolder-Oost en -West, de Vertowijk en de Jaques Boeze- manstraat. In de categorie galerij- woningen zijn vooral de Compo- nistenwijk (zuid), Sluispolder- Oost en -West populair. Gemeten naar het gemiddeld aan tal reacties waren het minst ge wild de eengezinswoningen aan de Geerkade en Binnenstad, de portiekwoningen van de Merel- iaan en de Put en de galerijwonin gen van de Burgemeesters-hoog, Dijkpoider en Zwaluw/Buizerd straat. Overigens heeft de woningstich ting in het verslagjaar niet kun nen voldoen aan de in bet conve nant Woonruimteverdeling vast gelegde afspraak dat 60 procent van de vrijkomende woningen wordt aangeboden aan doorstro mers en 40 procent aan starters. Het resultaat in 1995 was 49 res pectievelijk 51 procent. Dit komt doordat met name woningen in galerijflats voor verhuur vrijkwa- men. Doorstromers geven de voorkeur aan goedkoper en middeldure eengezinswoningen, waarvan een kleiner aanbod is. In vergelijking met 1994 is een groter percentage woningen 'pas send' verhuurd: 92 procent in 1895 tegen 74 procent in het jaar daarvoor. De woningtoewijzing sloot dus nauwer aan op criteria als inko men, aantal personen per huis houden, urgentie en leeftijd. Het zonnetje laat zich deze week min der nadrukkelijk zien, iets waar de me dewerkers van wijkcentrum 't Nieu- welant in Vlaardingen maar al te blij om zijn. Zij trekken deze week met een spelwagen door de wijk en kunnen een minder stralende zon goed gebruiken. Dat weerhoudt namelijk veel kinderen om een dagje naar het zwembad of het strand te gaan, zodat ze liever in de wijk spelen. Vijf vrijwilligers zetten zich in voor het spelplezier van de Vlaardingse Bab- berspolder-jeugd gedurende de zomer vakantie. Deze week rijden ze elke mid dag de spelwagen naar aan andere plek in de wijk, zetten vervolgens een par cours uit en wachten op de komst van de kinderen. Muziek uit luidspeakers lokt de nieuwsgierige kinderen als van zelf naar de plek, daarna is het geen probleem ze te blijven boeien. Want er zijn spellen genoeg: zo'n 25, van het stokkenvangspel, de haakse sjoelbak, het pijltjesschieten en de bowlingbaan tot de paardenrace, de wïebelplank en de geluksfontijn. Gisteren trok de wagen weer veel be langstelling van de kinderen uit de Bab- berspolder. Het parcours was ditmaal uitgezet op het terrein van de nieuwe speeltuinvereniging aan de Goudsesin- gel, op de plek waar vroeger buurthuis 't Nieuwelant was gevestigd. Na afloop kregen alle kinderen eèn ijsje van de buurtbewoners, die de vrijwilligers mee helpen met bijvoorbeeld het inschen ken van limonade en het uitdelen van een snoepje. Morgen vanaf half twee staat de spel wagen in de Van Spiegelstraat en vrij dagmiddag op het speelveldje halver wege de Van Hogendorplaan. Kinderen uit alle Vlaardingse wijken zijn welkom en het parcours is gratis. Volgende week verplaatst de wijkvereniging haar spelactiviteiten naar binnen. Dan start de vakantiespelweek FHpolla, zeg maar het land van de Fïippo's, in wijkcentrum 't Nieuwelant. De week wordt afgeslo ten met een bezoek aan pretpark Duin- relf. Foto Roet Dijkstra Door Menno Haddeman Schiedam—Je bent jong en je wilt wat. Drinkt in de kroeg met je vrienden een paar biertjes (stuk of dertig), voelt je stoer en onge remd. Dan scheid je, op weg naar huis, een oude man de huid vol en wordt een bushokje in elkaar ge ramd. Het geeft je een goed ge voel. Je hebt het gemaakt bij je vrienden. Een week later herhaalt hetzelfde ritueel zich, totdat op een avond de politie voor je neus staat. „Kom jij maar effe mee ventje. Denk op het bureau maar eens na over wat je allemaal hebt geflikt!" Daar zit je dan. In het holst van de nacht in een politiecel. Als een cri mineel opgesloten achter slot en grendel. De houten bank biedt weinig comfort. De lectuur is niet interessant. De bladen zijn van vorige maand en dat tijdschrift met die blote vrouwen behoort niet tot de collectie. Om de tijd te doden denk je maar wat na over je daden. 'Shit man, I'm in trouble.' „Dat zijn onze klanten," vertelt Rob van Beekum van het Bou- manhuis, het centrum voor ver slavingszorg Zuid-Holland-Zuid, „De figuren die na overmatig al coholgebruik rottigheid uit halen. Het zijn voornamelijk jongeren die zich in groepen met leeftijds genoten ophouden. Ze zuipen veel, voelen zich stoer en de alco hol maakt dat hun grenzen verva gen." Vijfhonderd gulden De politie m Schiedam is sinds kort in samenwerking met het Openbaar Ministerie en het Bou- manhuis het Project Alcohol De licten (PAD) gestart. Jongeren in de leeftijd van 15 tot en met 25 jaar die voor het eerst in aanra king komen met de politie (first- offenders) kunnen in plaats van een geldboete van maximaal 500 gulden een anderhalve dag du rende cursus volgen. De cursus is gericht op het veran- ueien van het gedrag van de jon geren dat zij ten toon spreiden na een avondje stevig stapppen. „Het is bekend dat jongeren die worden opgepakt en een boete be talen daarna vaak opnieuw rottig heid uithalen," vertelt Jur Ver beek van de Schiedamse politie. Eerdere ervaringen met het PAD in de Drentse plaats Assen heeft volgens Verbeek bewezen dat de' kans op herhaling kleiner is wan neer jongeren de cursus volgen, „Zo'n elf procent van de jongeren die een cursus hebben gevolgd re cidiveert, terwijl uit de groep die een geldboete betaalt 27 procent in herhaling valt." De cursus wordt geleid door een medewerker van het Bouman- huis. Ook een politieman en een gastspreker zijn tijdens de cur susdagen aanwezig. „Het is soms goed om met verschillende invals hoeken de cursisten te benade ren," vertelt Van Beekum. „Een hulpverlener dringt op een ande re manier tot de jongeren door dan een politieagent. Een gast spreker zoals bijvoorbeeld een huisarts kan weer wat meer ver tellen over de lichamelijk gevold gen van alcoholmisbruik." Harde aanpak Tijdens de cursus woTdt niet ge kozen voor een harde aanpak. Wel worden mensen geconfronteerd met hun gedrag. Door te praten en voorbeelden te nöemen hopen de cui&uoleidc-is do jongeren bewust te maken van hun gedrag. Van Beekum: „Zo'n keiharde tactiek werkt vaak averechts. Het meest Een gesneuveld bushokje: jongeren onder invloed van alcohol die dit op hun geweten hebben, worden in Schiedam tijdens een Cursus op de gevolgen van hun gedrag gewezen. Foto Roei Dijkstra directe voorbeeld wat ik in som mige groepen gebruik is een lever van een overleden alcoholist. Het ding staat op sterk water en ziet er niet uit. Wanneer de groep het toelaat, laat ik met behulp van het orgaan zien wat er met je lever kan gebeuren als je flinke hoe veelheden alcoholhuttigi" Tijdens de cursus staat de cursus leider ook open voor de cursisten die met psychische problemen kampen. Het komt nog wel eens voor dat er dieper liggende rede nen voor de jongeren zijn om veel te drinken.Als blijkt dat iemand door privé-omstandigheden - misbruik of een rotte jeugd - veel drinkt, kunnen we hem of haar een nagesprek bieden," ver telt Van Beekum. „Het kan na tuurlijk niet zo zijn dat de jonge ren aan hun lot worden overgela ten." De jongeren die in aanmerking willen komen voor de cursus moe ten, behalve nooit eerder met de politie in aanraking zijn geweest, ook bereid zijn de schade die 2y hebben aangericht te betalen. „Dat kan zowel materieel als im materieel zijn," 2egt Verbeek. „De cursus gaat niet door als ze niet instemmen met een schadever goeding. Daar is het Openbaar Mi nisterie heel strikt in." De officier van justitie is uiteinde lijk degene die bepaald of een de linquent wordt toegelaten tot de cursus. Verbeek: „Als ze op het bureau binnen komen wordt er een proces-verbaal opgemaakt en komt er een stempel op het for mulier te staan met PAD daarop. Zodra de officier het verbaal on der ogen krijgt kan hij besluiten iemand door te sturen naar de cursus. Er gaat één tot anderhalve maand overheen voordat de jon gere daadwerkelijk aan de cursus kan beginnen." Zowel Verbeek als Van Beekum verwachten dat de cursus ook in Schiedam een succes zal worden. De eerste klanten voor het PAD verwachten zij begin september. Waardingen Het aantal be zoeken aan ijet Visserijmu seum in Vlaardingen is het af gelopen jaar met 2,5 procent gezakt tot 20.665. Dit kwam Vooral door een forse afname van het aantal individuele be zoekers dat onvoldoende werd gecompenseerd door het gro ter aantal groepen dat het mu seum aan de Westhavenkade bezocht In totaal werden er 532 kaartjes minder verkocht. Dit blijkt uit het jaarverslag 1994/1995 van de Stichting Vis serijmuseum. De mindere cij fers worden gezien de landelij ke trend 'redelijk' genoemd Een drukke herfst compen seerde de lage bezoekersaan tallen veroorzaakt door het mooie weer in de zomer van 1995. Georganiseerd bezoek nam de plaats in van individueel be zoek, een trend die al enkele jaren bezig is. Bedrijven, ver enigingen en vooral scholen la ten zich steeds meer in groe pen rondleiden. De uitbreiding van de collectie leed onder het gebrek aan geld. Van een aankoop- of res tauratiebudget is sinds 1990 geen sprake meer. Dat de col lectie zich toch uitbreidde kwam door enkele giften, Maassluis Twee 14-jarige jon gens uit Maassluis die voor hun lol in de havens in het centrum dreggen, hebben woensdagmid dag twee fietsen uit het water van de Weverskade gevist. De jongens hebben de tweewielers aan de po litie overgedragen. Bekeken wordt nu of de-fietsen gestolen zijn. Maassluis De politie van Maas sluis heeft woensdagochtend op het balkon van een woning aan de Zwaluwstraat twee zakken met toppen van hennepplanten ont dekt. In de kelderbox stond een drogerij voor henneptoppen. De politie doorzocht de woning na klachten van omwonenden over stankoverlast. De planten alsme de de apparatuur zijn in beslag ge nomen. De bewoner was op het moment van de inval niet thuis. Hem staat nog een gesprek met de politie te wachten. Schiedam Een 11-jarige Rotter dammer is woensdagochtend met een gebroken scheenbeen naar het ziekenhuis vervoerd. De jon gen kon niet op tijd wegkomen toen een pallet van vijfhonderd kilo door onbekende oorzaak kan telde en op zijn been viel. Hoek van Holland Een 29-jarige Rotterdammer wordt vandaag aan justitie voorgeleid, omdat de politie vermoedt dat hij twee schoten heeft gelost op een hore cagelegenheid aan de Harmonie straat in Hoek van Holland. De schietpartij vond vrijdagochtend 19 juli rond 01.00 uur plaats. Nie mand raakte gewond. De dader vluchtte met een auto weg. Mede aan de hand van een signalement kon hij afgelopen maandag op de Wierstraat worden aangehouden. Vlaardingen De politie van Vlaardingen krijgt niet duidelijk waarom vier personen dinsdag avond in de Vlaardingse Van de Driftstraat ruzie hebben gekre gen. De vier hebben allemaal ver schillende verklaringen afgelegd, waardoor de politie geen verdere aanknopingspunten heen. De man en vrouw die nog vastzaten, "zijn weer in vrijheid gesteld.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1