10 'Armoede-accountant' staat financieel ontspoorden bij Geen beloning voor tipgever in zaak corrupte brigadier Snel besluit toelaten Sport 7 'Straatventer' Simons nauwelijks herkend Reuzenlelie weer in bloei Vier/meter tonijn uit Adriatische Zee genda Aanhoudingen na steekpartij Rotterdams Dagblad - - Lr !L ~>L 'v^.. Donderdag 8 augustus 1996 Rotterdam De Victoria ama- zonica in Diergaarde Blijdorp staat weer in bloei, morgen avond is deze 'koningin der waterlelies' waarschijnlijk op haar mooist Dan houdt Blijdorp haar poorten tot acht uur geopend om belangstellen den in de gelegenheid te stel len de nachtelijke bloeiwijze van de imposante lelie te be wonderen. Ieder jaar spant de botanische afdeling van de diergaarde zich in om het kleine zaadje te kweken tot de plant met haar levensgrote drijvende schotel- bladeren, waarop kinderen zich'kunnen laten fotografe ren. De laatste keer dat ditluk- te was vier jaar geleden. Naar verwachting ontluikt de bloem morgenavond, maar wie hier zeker van wil zijn kan morgen vanaf tien uur bellen naar het speciale infonummer. (010) '4431498, - - In de Vlctoria-serre zijn gidsén •"„aanwezig om de" bezoekers over de Victoria amazonica te informeren. Op een. monitor is (versneld) te zien' hoe de plant tot bloei komt, sluit en weer onder water wegzinkt Door Peter de Lange Rotterdam In welk pand de stichting ABC ook wordt ondergebracht, het krijgt zowel binnen als buiten een fris kleurtje. Want als directeur H. Wier da één ding niet wil, is het een imago van armoede en wanhoop. ABC moet er uitzien als een gewoon, degelijk accountantskantoor. Ook al bestaat de klandizie enkel uit mensen die diep in de zorgen zitten. De onlangs opgerichte stichting ABC dankt zijn ontstaan aan de circa 40.ÖD0 Rotterdammers die geen cent te makken hebben. Die rood staan bij de bank, schulden hebben bij de huisbaas, die waar achtig niet weten hoe ze de eind jes aan elkaar moeten knopen. Die bovendien soms een handicap hebben, ernstig ziek zijn of gees telijk op drift zijn geraakt. In zekere zin kan deze groep op andere adressen om fmanciele hulp aankloppen. By de Gemeen telijke Kredietbank en de sociaie dienst, om er maar een paar te noemen. Maar een particulier bu reau dat de minvermogende alle vormen van financieel beheer aanbiedt en diens huishoudboek je eens kritisch onder de loep neemt was er nog niet. „Het is een heel bijzondere markt," vindt Wierda. „Wij kunnen bijvoorbeeld ook als bewindvoerder de finan ciën gaan beheren van daklozen, zieken en verslaafden." ABC is niet ontstaan uit de heb zucht van een paar slimme zaken- jongens die het zoveelste gat in de markt hebben ontdekt en dat wil len uitbuiten. De stichting is een initiatief van verschillende ge renommeerde instellingen en maatschappelijke organisaties. Naast de eerder genoemde kre dietbank en sociale dienst zyn dat het Boumanhuis, de Pameijer Keerkring en het Centrum voor Dienstverlening. Op de achtergrond figureert de gemeente Rotterdam, die de stichting van groot nut vindt omdat die financieel ontspoorde cliënten van de dienst Sociale Za ken en Werkgelegenheid weer op weg kan helpen. Of werknemers uit de banenpool -dikwijls ook behoorlijk in de schulden- en slecht betalende huurders van de Rotterdamse woningcorporaties. Omdat schuldsanering volgens de gemeente ook een vorm van ar moedebestrijding is, droeg het stadsbestuur bijna twee ton bij in de aanloopkosten van ABC, en do neerde ook nog eens 80.000 gul den voor een onderzoek naar de relatie tussen gezondheid en fian- cieel (wan)beheer. Dat die relatie bestaat, staat voor Wierda vast. „Er zijn tal van indicaties voor," meent hij. In het bedrijfsplan van ABC staat al te lezen dat zieken en gehandi capten vaak veel geld kwijt zijn aan bijzondere voorzieningen en daardoor in een problematische Door Peter Louwerse Rotterdam -s><De Rotterdammer K. A., die op verzoek van de politie de corrupte brigadier Richard L. in de val heeft laten lopen, krijgt hiervoor geen beloning van Justi tie. Hoofdofficier mr. L. A.J.M. de Wit heeft dit bekendgemaakt aan A's advocaat mr. P. Doedens. Richard h., die rechercheur was bij de Regionale Criminele Infor matie Dienst (RCID), wordt ervan verdacht dat hij vertrouwelijke in formatie heeft verkocht aan lie den uit criminele circuit. Ook zou hij de Rotterdammer Cock S, heb ben gechanteerd met geheim ma teriaal. In december werd de Surinamer K. A benaderd door de brigadier die zich bediende van het pseudo niem 'Ruud'. De politieman ver telde A dat hij hem belangrijke informatie kon verschaffen. Later kreeg A van Richard L*. een brief met de volgende tekst: „De FIOD gaat binnenkort met de politie een onderzoek instellen. 2e weten heel veel van je want er is een ge heime tipgever. Ik weet dit alle maal van een kenhis bij de FIOD. Ik weet vrie de tipgever is en ik heb ook informatie over jou (acht kantjes). Als je interesse hebt. moetje me piepen. Je moet hier over met niemand praten (ook niet over de telefoon) want de ver- rader zit vlak bij je. Als we zaken doen, kunnen we er beiden beter van worden. Ik kan je uit handen van de politie houden, dit is geen grapje." A ging niet in op het aanbod van Richard L. maar stapte naar twee rechercheurs van bureau Mareo- niplein die vervolgens de RCID inschakelden. Op 7 februari kocht A op verzoek van de politie drie A4'tjes met informatie. De beno digde 10.000 gulden had A van de politie gekregen. De transactie in de shoarmazaak werd vastgelegd op video en geluidscassette. Daar na werd L. gearresteerd door de politie. Het zit A niet lekker dat hij na de transactie taal noch te ken ontving van de politie. Hij vindt dat hij in ruil voor zijn me dewerking aan het onderzoek te gen L. recht heeft op tipgeld. Ook eist hij bescherming tegen repre sailles uit het criminele circuit. Ten derde vraagt hij de garantie dat Justitie hem niet zal vervol gen voor zijn medewerking aan de 'deal' in de shoarmazaak. Hoofdofficier Mr. De Wit heeft daarop geantwoord dat A. uiter aard niet zul worden vervolgd voor dit feit. „Dit voorval^ heeft geheel onder regie van de politie plaatsgevonden" licht.De Wit toe. De andere eisen van A worden niet ingewilligd. „Uit de door u overgelegde brieven zijn mij geen concrete, bedreigingen gebleken anders dan de dreiging van een mogelijk strafrechtelijk onder zoek," schrijft De Wit. Over de weigering van het tipgeld stelt de hoofdofficier: „Uw cliënt heeft uit eigener beweging aan gifte gedaan van een jegens hem gepleegd strafbaar feit. Hij is geen informant maar een aange ver/getuige, die -net overigens als politie eft justitie - een belang heeft bij het achterhalen van de identiteit van meergenoemde Ruud. Uw cliënt zou zich dan im mers niet meer gedwongen hoe ven te voelen geld te betalen voor het verkrijgen van informatie." Vanochtend behandelde de Rot terdamse rechtbank het klaag schrift van L,'s advocaat mr. B. van Eijck tegen het inbeslagne- men van vertrouwelijke stukken in de kantoren van Sjecrona, Van Stigt, De Roos en Pen in Rotter dam en Den Haag. De rechtbank behandelde deze klaagschriften achter gesloten deuren 'in ver band met een goede procesorde'. L. had zich - uit angst voor came ra's en rechtbanktekenaars - ver momd met een pruik, een nep- snor en schmink. De zaak over het teruggeven van de stukken werd aangehouden tot 21 oktober. situatie terecht komen. Omge keerd is het ook goed denkbaar dat iemand die gebrek lijdt, snel ler ziek wordt dan iemand die niets tekort komt. Wierda's be langstelling voor juist die 'dwars verbinding' komt niet uit de lucht vallen. Voordat hij directeur werd van ABC, verdiende hij zijn brood als projectontwikkelaar in de ge zondheidszorg. Spin ABC -de letters staan voor Ad vies en Beheer Ctientgelden- krijgt m Wierda's bewoordingen een spin in het web-structuur: de klanten worden deels door eigen personeel (de 'financieel-consu- lenten') geholpen, maar als dat nodig is doorverwezen naar ande re gespecialiseerde instellingen. Verder verleent de stichting ook diensten aan de 'moederorganisa ties'. Voor het inwinnen van ad viezen kan weer worden terugge vallen op een groot aantal deskun digen van ondermeer de Erasmus Universiteit, het Boumanhuis en de Vereniging Gehandicapten Rotterdam. In de aanloopfase verleent ABC alleen hand- en spandiensten aan de moederbedrijven. Tot een ei gen pand is gevonden, maakt de stichting gebruik van de gastvrij heid van de Gemeentelijke Kre dietbank. Waarschijnlijk nog dit najaar gaat het nieuwe hulp- en adviesbureau ook open voorde ei genlijke doelgroep: de financieel tussen wal en schip geraakte par ticulier. Directeur Wierda gaat uit van een klantenbestand van circa vijftien honderd in de eerste drie jaar. Daarna wil hij de groei langzaam uitbouwen. Voorlopig staan er mi nimaal acht en maximaal vijftien personeelsleden in het scenario. Wierda: „We moeten niet te snel stukgroeien. Groeien en winst maken zijn ook niet onze uit gangspunten. Maar worden we echt groot, dan denk ik toch aan opsplitsing in -meerdere vestigin gen. Onze filosofie is dat we zo dicht mogelijk bij de klant willen staan." Of dat ook in financiële zin zal lukken is nog punt van discussie. Want wie betaalt de rekening van de onvermogende cliënt, als ABC inderdaad een zelfstandig, zonder subsidie opererend bedrijf wordt? Wierda: „Daar zijn we inderdaad nog niet helemaal uit. We onder zoeken momenteel of we de kos ten die we voor uitkeringstrek kers kunnen verhalen op de Bij zondere bijstand. As het gaat om clienten uit de gezondheidszorg kunnen we mogelijk putten uit de AWBZ. Ja, en misschien willen werkgevers ook wel meebetalen als we een van hun werknemers helpen zijn schulden te saneren. En natuurlijk zal een deel van de cliënten met voldoende draag kracht zelf de rekening moeten betalen." Zeevishandel Schmidt in Rotterdam heeft een bijzondere 'klant': een ruim vier meter lange biauwvïn tonijn van zo'n tweehonderdvijftig kilogram. 'Heel bijzonder' noemt bedrijfsleider M. van Breda dat. Hij duidt daarmee vooral het formaat „Met veel moeite is het gelukt deze to nijn uit de Adriatische Zee te pakken Ie krijgen. De biauwvin tonijn, geliefd vanwege de kwali teit van het visvlees, is vooral in trek bij Japanners, die er veel geld voor over hebben. „De biauwvin tonijn ts de beste In zijn soort met een perfecte smaak en structuur," weet Van Bre da. De koloh is gisteren direct gefileerd. Een wat ander klusje dan met de vis die normaal bij de Rotterdamse vishandel binnenkomt. De uitdaging is om er zo veel mogelijk 'zeevlees' van af te krijgen. De filet, negentig kilogram netto, is bestemd voor een gerenommeerd restaurant in Harmeien. Foto Cees Kulper/RottérdamsOagWatl Rotterdam Het college van bur gemeester en wethouders hakt volgende weer de knoop door over de vraag of Sport 7 wel of niet op de Rotterdamse kabel wordt toe gelaten. Het besluit valt daarmee slechts enkele dagen voor de start van de nieuwe zender op 18 au- Rotterdam Nette kleding en vooral een vlotte babbel zijn van groot belang als je straatkranten wilt verkopen. Hans Simons be wees het gistermiddag op de Lijn baan. Al na een uurtje was de in vlekkeloze spijkerbroek, fris blauw hemd en vertrouwen wek kende bodywarmer gestoken wet houder door zijn dertig straat kranten heen. Voorbijgangers zonder schroom aanklampend, prees hij de krant aan of het een wonderwasmiddel was. „Twee gulden maar, mevrouw." „Het lijkt een beetje op propaganda voeren voorde partij," zei Simons tussen de bedrijven door. Maar de politiek kwam onder het straat- vénten nauwelijks ter sprake. Si mons werd door de meeste van rijn klanten niet eens herkend. Slechts enkele omstanders vroegen zich hardop af wie 'die vent' ook a! weer was - had hij niet wat met volksgezondheid te maken? ,,'t Is die oude staatsse cretaris van het ziekenfonds," hielp een vrouw haar vriendin uit de droom. Ook de veiligheidsagent bij de Hema wist duidelijk niet wie hij voor zich had, toen hij Simons met enige drang maande zyn kranten ergens anders uit te ven ten. „U belemmert hier de door gang." Twee politie-a genten die de wethouder wel herkenden en getuige waren van dit tafereel, schoten in de lach. Een paar voor bijgangers vonden het zo sneu voor die arme krantenman, dat ze WethouderHsnsSImansdrsagtdeStrastkranteemvarmftarttoeenwüherndaaromookweleentijdproberentestijten. Hetgaathem goed af: in een uurtje is de amateur-straatventer 'los'. Foto jaap Rozema/Rotterdams Dagblad een krantje afnamen. „Hij doet het goed, heel goed," vond Marko Leer van de Rotter damse Straatkrant Leer heeft al heel wat bekende en minder be kende hulpverkopers begeleid, en geconstateerd dat lang niet ieder een zijn waren vlot aan de main weet te brengen. „We hebben wel eens een brigadier van politie meegenomen, die bakte er hele maal niks van." Een zeer goede verkoper daarentegen bleek pro fessor Pim Fortuijn, maar Simons stak de gewezen hoogleraar giste ren qua omzet gemakkelijk naar de kroon. Dat kwam wellicht doordat Si mons de Rotterdamse Straatkrant zo'n warm hart toedraagt, „Ik koop 'm dikwijls, want ik vind het een redelijk professioneel blad. Dat wil ik ook een beetje tot uit drukking brengen door met deze actie mee te doen. 't Is een goed initiatief, dat een beelje aandacht best kan gebruiken." gustus. Door het verdwijnen van Eurosport is er op de kabel ruimte voor Sport 7, maar twijfel bestaat nog over de voorwaarden die de directie van de nieuwe sportzen der stelt. Eerder deze week kwamen de ka belexploitanten, verenigd in de belangenorganisatie VECAI, en Sport 7 tot een akkoord. Maar ge meenten bepalen afzonderlijk welke zenders op de kabel worden toegelaten. Het hoofd Culturele Zaken van de gemeente Rotter dam C. H. Weeda heeft nog geen kennis kunnen nemen van de precieze inhoud van de overeen komst. „Maar uit berichten in de kranten blijkt dat er wellicht toch nog wat haken en ogen aan het akkoord zitten." De gemeente Rotterdam heeft zich altijd op het standpunt ge steld dat Sport 7 alleen op de Rot terdamse kabel kan wanneer dat gratis is en aan toelating geen voorwaarden zijn verbonden. De intentieverklaring met VECAI houdt in dat het signaal van Sport 7 de eerste zes weken inder daad gratis wordt aangeboden. Wanneer de sportzender echter 'achter de decoder gaat' -naar verwachting zal de zender over ruim een jaar in het pluspakket komen- moet met terugwer kende kracht voor doorgifte wor den betaald. Oók voor de periode dat Sport 7 nog in het basispakket zat. „En over die terugbetaling willen we voor 1 oktober duide lijkheid," zegt woordvoerder T, Boersma van Sport 7. Topambtenaar Weeda:Als nu al moet worden vastgelegd wat straks de prijs zal worden, weet ik niet of het college 'ja' zal zeggen. Onderhandelen over prijsafspra ken over doorgifte is bovendien een zaak tussen kabelexpoloitant ENECO en Sport 7. Wij zullen het college zeker niet adviseren, han gende dat overleg, op goed geluk akkoord te gaan." Volgens woordvoerder Boersma van Sport 7 zijn de eerste zes we ken waarin de sportzender gratis wordt aangeboden bedoeld om de kijkers te laten kennismaken met de programmering. Indien het niet lukt binnen zes weken na de start van Sport 7 afspraken te ma ken over terugbetaling, gaat de sportzender per 1 oktober 'op' zwart'. De gemeenteraad van Rotterdam heeft al enkele jaren geleden be sloten om beslissingen over toe gang tot de Rotterdamse kabel te delegeren aan het college van b en w. In de praktijk raadpleegde het college bij dit soort zaken altijd eerst de raadscommissie voor kunstzaken. Omdat het vakantie is, is dat nu niet mogelijk. De raadscommissie zal zich daarom pas achteraf over het eollegebe- sluit over Sport 7 kunnen uitspre ken. In een eerste reactie zegt WD- raadslid J. van Heest het een goe de zaak te vinden dat de directie van Sport 7 bereid is het signaal van de zender de eerste weken gratis door te geven, „Dat werkt niet kostenverhogend voor de klant en Sport 7 zit toch voor een bepaalde periode in het basispak ket." Rotterdam De politie heeft twee jongemannen van 16 en 17 jaar aangehouden, die betrokken wa ren bij een steekpartij op 31 mei in Hoogvliet. Daarbij raakte een 47-jange man, die op een bankje bij de Oude Maas zat, zwaar ge wond Het slachtoffer had ruzie gekre gen met zijn belagers, die hem vier maal in de rug en eenmaal in de buik staken. Zwaar gewond werd "hij door politiemensen naar het ziekenhuis gebracht. De ver dachten hebben inmiddels be kend het misdrijf te hebben ge- Donderdag 8 augustus SCHIEDAM Wijkcentrum De Erker. Pergamo, 13.00-15.00u. Bridge, 19.00u, K3a- veijassen 20.00u. Zorgcentrum Thurlede. Demonstratie: Schilde ren met was, 14.00u. Dienstencen trum De Woudhoek. Bmgo, 13.00- 16.00u VLAARDINGEN Grote Kerk. Lunchconcert, 12.45- 13.15u. HOEK VAN HOLLAND Fort aan den Hoek van Holland- Rondleiding, I3.30u. Vrijdag 9 augustus MAASSLUIS Groote Kerk. Zomeravondcon cert, 19.30-20.30u. ROTTERDAM De Vlerk. Klinkhamer, 22.00u. ROCKANJE Feesttent Dorpsplein. Rockanje Festival, met Maf co Borsato en de Bob East Showband, 20u. ROZENBURG Sporthal De Rozet. Circus Bassie enAdriaan.Hu. ROTTERDAM De Vlerk. Klinkhamer. 22u. ROTTERDAM Calypso 1: 'Stealing Beauty' (al) dag. 1.154-6.45-9.30. Calypso 2: 'Up close personal' (al) dag. 6.45- 9.30. Calypso 3: 'From dusk till da wn' (16) dag. 1.15-4-6.45-930. Ca lypso 2 Riksbioscoop:'Smoke'12) dag. 12,45-3.30. Cinerama I: 'Mis sion: Impossible' (12) dag, 1.154- 6.45-9.30. Cinerama 2: 'The Rock' (16) dag. 12.45-3.30-6.15-9.15. Cine ramas: 'The Craft'(16) dag. 1.154- 6.45-9,30.Cinerama4: 'Sunchaser' (12) dag. 6.45-9.30. Cinerama 5: 'Screamers' (16) dag-. 1.154-6.45- 9.30. Corso: 'Mission: Impossible' (12) dag. 1.154-6.45-9.30. Imax Theater: 'Survival Island' (al) dag. 24. 'The living Sea' (al) dag. 1-3. 'Eraser' (16) 7.30. 'Mission: Impos sible' (12) dag. 5.15-9,45. Lantaren 1: dag. 9.30(16): 'Amateur' do. 'The Shawshank Redemption' vr. 'La Ardiila Roja' za. 'Nazarin* zo. 'Dan- zon' ma. Tot Ziens' di. 'Flirt' wo. Lantaren 2: 'Dos Crimines' (16) dag. 10. Venster 1: 'Guantaname- ra' (al)dag. 9.30. Venster 2: 'Helro de korenveld' (16) dag. 9.45. Ven ster 3: 'En Avoir' (26) dag. 10. Ven ster 4: 'Dead Man' dag. 9.30. Lu- mière 1: 'Eraser' (16) dag, 1.154- 6.45-9.30. Lumière 2: 'Flipper' (al) dag, 1.154-6.45. Vampire in Brooklyn' (16) dag. 9.30. Lumière 3: Tttakestwo'(al)dag. 1.154-6,45- 9.30. Lumière 4: 'Primal Fear' (16) dag, 6.45-9,30. Pathé 1: 'Eraser' 16) dag, 11.30-24.30-7-9.30. Pathé 2: 'Never talk to strangers' (16) dag, 12.50-3.05-5.20-7.35-9.50. Pathé 3: 'City Hall' (l6)dag. 6.20-9.10. Pathé 4: 'Kingpin' (12) dag, 11,40-2,10- 4.40-7.10-9.40. Pathé 5: 'The Rock' (16) dag. 12.35-3.30-6.25-9.20. Pa thé 6: 'Spy Hard' (al) dag, 11.50- 1.554-6 05-8.10-10.15. Pathé 7: 'Rumble in the Bronx' (16) dag. 3.45-5.50-7.55-10. Rex: 'Smalltown Girls' 'Cattails' (18) dag. vanaf 12.00. Nachtvoorstellingen: Lumière 1: 'Eraser'(16)vr.za.00.15,Lumiére2: Mission: Impossible' vr.za. 00.15. Lumière 3: 'Critical Decision' (16) vr.za. 00.15. Lumière 4: 'Primal Fe ar'(16) vr.za. 00,15. Kindermatinees: Cinerama 4: 'Babe' (N) dag. 1.154. Lumière 4: 'A Goofy Movie' (N)dag. 1.15-4. Pa thé: 'Toy Story'(N) dag, 11.35-1.40. 'A Goofy Movie' (N)dag. 12,20-2.20- 4,20. HELLEVOETSLUIS TivoliTheater: 'Eraser'(16)dag. 8, za, 7.30-10.30. 'Mission: Impossi ble' (12) dag, 8.30, za. 7.30-10. 'A Goofy Movie' (al) dag. (beh.za.) 2. 'Flipper' (al) dag,(beh.?,a.) 2. BRIELLE Apollo Theaters: 'Mission: Impos sible' (12) do.ma.di.wo. 8.15, vr.za- .zo. 7-9.30. 'The AJl-Night Horror Show'(12)za.24. SPIJKENISSE Euro: 'Eraser' (12) dag. 2-7-9.45. 'Mission: Impossible1 (12) dag. 7- 9.30. 'Kingpin' (12) dag. (beh.ma.) 9,30.'The Rnck'(16)dag. 9.45.'It ta- kestwo'(al)dag. 2-7,zo. ook 4. "Ver tigo' (al) ma. 9, 'A Goofy Movie' (al) dag. 2, zo. ook 4. DORDRECHT Euro Cinema: 'Mission: Impossi ble' (12) dag. 6.45-9.30, ma. alleen 9.30. 'Eraser' (12) dag. 1.30-6.45- 9.30, zo. ook 4. 'Les Films du Para dis': 'Rashomon' (16)ma. 6.45, 'The Goofy Movie' (al) (N) dag. 1.30. zo. ook 4. The Rock' (16) dag. 9.30. 'It takes two' (al) dag. 1.30-6,45, zo. ook 4.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2