Als de kanjers blijven kijken... Bal na Goud voor 'De mosselman van Cyprus' m Feyenoord Compleet, hoe bedoelt u? Spart a - be s tuu rders merken hoe groot Engeland kan zijn Udo Bölts zorgt in San Sebastian voor een nieuw Telekom-succes Indurain: nog geen beslissing over de Vuelta Koeman Rotterdams Dagblad Maandag 12 augustus 1996 Udo Bölts is op 300 meter van kop af gaan sprinten en blijft zijn "T> vijf mede vluchtersvoor in deCiasica San Sebasti an. Rechts Vi renque, links Cattai. Foto Fred Ernst/Cor Vos Door Peter Ouwerkerk San Sebastian/RotterdamAls de kanjers blijven kijken is het koers voor de kleine luyden. Lance Armstrong en Miguel Indurain gunden elkaar zater dag, in de finale van de Clasica San Sebastian, het licht in de ogen niet, verdomden het voor elkaar een sextet vluchters te achterhalen. En zo kon het gebeuren dat Udo Bölts zijn dertig ste verjaardag met een overwinning in een wereldbekerwed strijd kon opsieren. Bölts, Telekom. Na de Tourover- winning van Bjame Riis, de twee voudige ritzege annex groene trui van Enk Zabel, het opzienbaren de debuut van Jan Ullrich (tijdrit m Saint Emilion en tweede in Parijs), zowaar een nieuw succes voor de Duits/Deense combinatie van Walter Godefrooti Het kan niet op bij het 'Team', En dat heeft zo zijn voor- én zijn na delen. Godefroot weet dat zijn grote geldschieter nu niet zal af haken, ook dat hij kan bouwen aan een nieuwe ploeg rondom Ull rich in de slipstream van Riis, maar dat bijvoorbeeld spnntbom Zabel zijn heil elders (Rabo?) gaat zoeken. Het zal Godefroot weinig uitma ken. Wat je hebt pakt niemand je meer af. Hoewel Riis in Denemar ken zijn 'ereronde' voltooide was Telekom in San Sebastian op nieuw flink in de wedstrijd aan wezig. Met als exponenten Balts en Ullrich, de twee luxe luitenants van Riis m de Tour. De Italiaan Luca Gelfï was 144 km lang een eenzame vluchter, maar de Alto de Jaizkibel fungeerde op 40 km van de streep weer als tra ditionele scherprechter. Op de acht kilometer lange klim demon streerde Jan Ullrich andermaal zijn grote talenten: hij kan klim men, hij kan een grote versnelling rijden, hij heeft het karakter van een uitdager, is een winnaar, Ullrich spoot weg, alle voorin ver zamelde groten moesten uit het wiel, als laatste haakte ook Lau rent Dufaux (nummer vier in de Tour) af, en de rooie Duitser kreeg een halve minuut. De sensatie leek compleet: nu al een 'bevesti ging' in de vorm van een grote ze ge? Maar Ullrich heeft, met zijn 22 jaar, nog niet de magische hypno se, zoals bijvoorbeeld Indurain die van tijd tot tijd demonstreer de. De dubbele jump van 'de toe komstige Tourwinnaar1 legde niet meteen een complete kopgroep lam, maar werd beantwoord. Door de Roslotto's, die Pondnest dachten voorin te brengen, maar waarin Fincatoen Cattai uiteinde lijk, hun kopman overtroefden. Maar ook door de Motorola's Sci- andri en Armstrong, de Festina's San Sebastian Bmnen een week beslist Miguel Indurain of hij deelneemt aan de Ronde van Spanje, van 7 tot en met 29 september. De Olympisch kampioen tijdrijden verklaar de dat zaterdag na de Clasica San Sebastian. De vijfvoudige Tourwinnaar zei moe te zijn door het vele reizen en het tijdsverschil na de Olympische Spelen „Ik ben toe aan rust, daarom laat ik de Ronde van Asturie komende week schieten. Na de Tour zat ik een beetje in een dip, maar het gaat nu weer stukken be ter," aldus de Bask Zowel de Vuelta a Espana als de wereldtitel ontbreekt nog op de erelijst van 'Miguelon'. Het WK op de weg en tijdrijden wordt begin oktober in Zwit serland gehouden. „Ik weet nog niet of ik me de komende weken ga voorbereiden op de Ronde van Spanje of op het WK" Virenque en Dufaux, nog een paar eenlingen, onder wie Oianoén Mi guel Indurain. Geen daler Tegen zo'n geweld kon Ullrich niet op. Hij bereikte de top wel met 13 sec voorsprong, maar met nog 32 km naar San Sebastian, is honderd meter zo dichtgetrapt. En toen bleek meteen zijn (enige? zwakte: UUrieh is (nog) geen da ler. Winnaars hebben iets onver schrokkens, als ze zich in de afda ling storten, Ullrich ging onwen nig naar omlaag. Logisch als je nog nooit voor de overwinning hebt gedaald. Lance Armstrong was als eerste bij hem, de rest van de 'best' volg de snel. Zestien man op kop, en de zes 'minsten' reden weg: Massimo Podenzana, Stefano Cattai, Marco Fincato, Alberto Elli, Udo Bölts en Richard Virenque, die als laatste kwam aansluiten. Ook de groep- Indurain had het gaatje zó kun nen dichten, maar viel ten prooi aan een machteloze tweestrijd. Niemand wide rijden. Het waarom van zo'n plotselinge ongeïnteresseerde passiviteit wordt nooit echt duidelijk. Maar helder was in ieder geval wel, dat met name Armstrong en Indurain geen trap voor elkaar wilden doen. Armstrong had kennelijk nog een afrekening klaar voor de tegenactie die door o.a. Indurain was ingezet op de Olympische wegwedstrijd in Atlanta. Het gevolg was dat de zes alle ruimte kregen, onderling elkaar met een boeiend kwartiertje van springen, terugpakken en op nieuw demarreren bezig hielden, en dat de jarige Udo Bölts van kop af als winnaar uit het sprintje te voorschijn kwam. Bolts is achtste jaars profs, reed voor Stuttgart en Telekom, werd in de Tour van 1994 negende, ein digde er dit jaar als veertiende. Hij won al eens ritten in het Bas kenland, de Giro en (dit jaar) Zwitserland. San Sebastian is de negentiende profzege voor de Duitse kampioen van 1995. Twee dagen voor San Sebastian had hij van zijn goeie vorm blijk gegeven door de slotrit te winnen van de Castilla y Leon. Museeuw De leiderstrui van Johan Mu seeuw kwam in deze zesde WB- koers niet in gevaar. Alleen Fabio Baldato rukte op naar de vierde plaats. Museeuw, die moest pas sen op de Jaizkibel en op lichte achterstand binnenkwam, ne geerde overigens de kledmgvoor- Clasica SanSebastiao, zesde weflslrijdom wereldbeker. 1 Bolts(Dui)234kmm5 45 55,2 Cattai(Ita), 3 Podenzana (Ita), 4 Virenque (Fra), 5 Fin- eato (Ita), 6 Elli (Ita). 7 Baldato (Ita) 101.8 Ferngato (Ita), 9 Francesco Casagrande (Ita), 10 Jala*oert{Fra),12 Indurain(Spa),13 Dufaux (Zwi), 14 Armstrong (VSt), 15 UU- nch (Dui), 17 Museeuw (Bel) 318,23 Vos kamp 3 28,36 Boogerd, 60 Breukink, 63 Den Bakker, 118 Moerenhout 1137, 121 Thebes. 124 Boven, 153 Hoffman, 157 Cor- des Stand WB: 1 Museeuw 112 pnt, 2 Zanrni (Ita) 88,3 Gontsjenkov(Rus)67,4 Baldato 65,5 Colombo (Ita) 58,6 Tymil (Mol) 56.7 Bartoli (Ita) 55,8 FontaneUi (Ita) 54,9 Ri chard (Zwi), 10 Bölts 50,11 Bortolami(Ita) 47,12 Armstrong 4! 13 Bettin (Ita), Cattai 35,15 Ekimov (Rus) 32,46 Hoffman, Ind urain 5 schriften: hij droeg geen witte WB-trui, noch een Belgische driekleur, hij reed gewoon in zijn Mapei-sponsortricot. De tien gestarte Nederlanders speelden geen rol van betekems in San Sebastian. Erik Breukink, Bart Voskamp, Maarten den Bak ker en Michael Boogerd moesten eraf toen het serieus begon te wor den. Zij finishten op ruim drie mi nuten- Nog wél royaal voor Gianni Bugno, die volgend jaar naast Pa vel Tonkov, Gabriele Colombo en Stefano Zanini, de nieuwe Mapei kern naast Museeuw gaat vormen. Bugno verloor in het laat ste uur een kleine tien minuten. Wat hebben Ronald Koeman, Gas ton Taument en Henk Vos met mosselen te maken? Niets. Maai' wat hebben Arie Haan en Jo- rien van den Herik met mosselen te maken? Afgelopen vrijdagmid- Terwijl Ronald Koeman heel boos zat te wezen m zijn optrekje te België, liet de Feyenoord-top, ui terlijk onbewogen en onaange daan, zich Zeeland s Roem in Rot terdams 'mosselcentrum' voor treffelijk smaken. Joop Zijlaard had weer eens wat. Nog geen Y in de maand, maar al wel mosselen in de pan, düs hoog ste tijd voor de jaarlijkse uitrei king van De Gouden Mossel, ui teraard in zijn zeevis-etablisse ment aan de Admiraliteitskade, voor 'intimi': De Kaat. Het waarom van de instelling van die prijs is niemand echt duide lijk, de motieven van toekenning evenmin, maar Zijlaard gaat zijn zilveren horeca-jubileum straks vieren met nog eens 30 vierkante meter extra 'zaak', dus aan suc cesvolle ideeën ontbreekt het de gangmaker/uitbater nimmer. Een Rotterdams feestje, dus ook een Rotterdamse ceremonie meester. Koos Postema, een 'na tuurlijke vijand' momenteel van Jorien van den Henk, vanwege Postema's Spoit7-anker - 'en om die reden ook gestopt als colum nist in de Feyenoökd-krant', vol gens een kwaadspreker - maar voor een grap, een grol en een mossel kun je ze altijd bellen. Postema wist op dat moment nog niets van het uitstapje van Koe man c.s. in Alma Ata, anders had hij er ongetwijfeld aan gerefe reerd. Van den Herik moet ook niets hebben vermoed van de ver regaande escalatie van affaire nummer-zoveel, anders had bij zich wel minder zorgeloos door de rijen bewogen. Maar de hilarische kwaliteit van de prijsuitreiking was er met minder om. Postema op zijn best. „En daarom heeft het de jury behaagd... Maar wie zit er eigenlijk ik die jury? Al léén Joop Zijlaard. En wat zijn de beweegredenen van de jury? Ge woon, omdat Joop het zegt. En wat zegt Joop? Dat die Van den Herik, na Joke Bruijs vorig jaar, dit jaar de Gouden Mossel moet krijgen. En waarom dan? Omdat Joop het gvd zegt," Postema had derhalve maar even in de encyclopedie gekeken of Van den Herik ('die zojuist zijn 52ste middenvelder heeft geeon- Presentator Koos Poste ma heeft Jo rien van den Herik de Gou den Mossel uitgereikt. Van Joop Zijlaard (links) krijgt de Feye- noord-voor- zitterernog een slabbetje bij. FotoCees Kuiper/ Rotterdams Dagblad Na 'Ajax Compleet' is er nu ook 'Feyenoord Com pleet'. Een verzamelwerk in dertig kleurrijke afle veringen, uitgegeven door Waanders Zwolle, en waaraan wordt meegewerkt door o.a. Jan Ouden aarden, Cees Zevenbergen, Fred Blankemeijer, RuudVrijaldenhoven en vele fotografen. Vlak voor Feyenoord-Gremio werd aflevering 1 ge lanceerd, getiteld 'De -onvergetelijke momenten'. Iedere veertien dagen volgt een nieuwe, op tijd* schrift formaat Elke aflevering is opgehangen aan een thema: van De Linksbuitens, via De mensen achter de scher men, Varkenoord en Geruchtmakende transfers tot en met Uitslagen en statistieken. Een veertigtal oer-Feyenoorders kwam voor de aftrap aflevering 1 van Feyenoord Compleet in ont vangst nemen. Het was een parade van de oude glo rie, met om Reinier Kreijermaat, Lex Schoenma ker, Hans van den Hoek,Mosje Temming, Kick van der Vaü, Jo Walhout, Jan Hordijk, Henk van der Bijl, Piet Romeijn, Rein Scholtens, Piet Fransen, Eddy Treijtel, Joop van Daele, Rini van Woerden, Cor Veldhoen, Pummy Bergholtz, Dick Schneider, Nico Jansen, Piet Steenbergen, Eddy Pieters Graaf land, Gerard Kerkum, Aad Verschoof, Paul Kooien, Arie de Vroet, Peter Ressel, Arie Oldenburg, Mario Been, Coen Moulijn, Guus Haak, Theo de Jong en vele anderen. Alleen oud-Feyenoorder Ronald Koe man ontbrak. Stem op de tribune: „Feyenoord compleet? Feye noord incompleet, zullen ze bedoelen! Feyenoord compleet in de war, Feyenoord compleet een raad sel, Feyenoord compleet oorlog." RENNER, stond er op de shirts van Gremio. Een man, net terug ut de Tour de France:Acht nieuwe spelers voor Feyenoord? Ze kunnen nu nog niet eens van een wielerploeg winnen." tracteerd') soms de eigenschap pen van een mossel heeft Postema: „De mossel is een week dier. Nou, dat kun je van Van den Herik toch moeilijk zeggen. Hij is meer een weekeinddier. Alhoewel hij dankzij Sport7 op heel wat meer dagen mag gaan spelen." „De mossel heeft een baard. Wel, Jorien heeft géén baard. Hij is m veel opzichten zelfs een gladde man. Een met een, zoals mijn grootmoeder altijd zei, opgeruimd voorhoofd." „De mossel is wel eens dicht. Ook dat kan met bestaan, Jorien geslo ten. Waar Jorien komt denkt-ie een mening te moeten geven, zelfs over sportkanalen waar hij zelf geen aandeel in heeft." „De mossel plant zich voort in april, mei. Nou, neemt u van mij aan: Jorien kan het ook in andere maanden." „De mossel is er alleen met de Y in de maand. Kom nou, Jonen is er het hele jaar, als er maar came ra's in zijn buurt zijn." „Kortom: waarom nu juist de Gouden Mossel deze mosselman van Cyprus te beurt valt, dat kunt u straks beter persoonlijk vragen aan de voorzitter, secretaris én penningmeester van deze club, de hoogleraar in de horeca, drs. J. Zijlaard," Van den Henk had een groot deel van zijn verbale munitie een paar uur eerder al gebruikt op de pers dag in de Kuip. Maar hij diende Postema m zijn dankwoord toch nog behoorlijk van repliek. „Ik hou van mosselen, ik eet ze rauw. Ik ben namelijk een zee man; al kan ik het veel te weinig zijn, helaas. En Koos, ik woon trouwens met meer op Cyprus, maar in Antwerpen." Postema interrumperend: „Dat zal wel hetzelfde belastingklimaat hebben..." Van den Herik: „Nog een paar re geringen en ik kom weer in Ne derlandwonen." Postema had nog even geaarzeld of uitgerekend hij Van den Herik de prijs mo'est komen uitreiken, maar de Feyenoord-praeses zelf vond het wel een aardige confron tatie. „Een-prijs krijgen van het gezicht van Sport?, daarvoor kom ik graag. Al was het alleen al uit dankbaarheid dat wij het kanaal dankzij mijn opstelling, allemaal voorlopig gratis kunnen blijven zien." Het bleef, kortom, nog lang gezel lig op de kade. Maar Arie Haan had pech: .er konden geen stap pende spelers meer worden getra ceerd. Wat Koeman, Vos en Tau ment betreft: mosselen varen is nog geen mosselen eten. Hoe groot Engeland kan zijn, en hoe je in twee dagen tijd in eéh huurauto1500/lolometer kunt afleggen... 1' U; Sparta-penningmeester Peter' ~s Haubrich ging er varruit dat als. Sparta, 'zaterdagavond^' tegen j Norwich' City zou spelen, - de ploeg daar 'ookzou logeren. Dus nam,hij een vluchtinaar het ria- bjj gelegen' vliegveld Stansted. Daar beseften hij eri commerci eel directeur Charles ,van der Steerie echte?" dat het gezel schap in het 'ruim 'drie uur ver derop gelegen Derby verbleef. Van daaruit moest het tweetal weer drie uur rijden naar Heath- row bij Londen om de Braziliaan -Marilia op te halen in dehoop de tweede helft van Norwich City- Sparta te kunnen bijwonen. Het toestel uit Sa'o PaiRo had even wel twee uur vertraging, waar- - door zij besloten terug te keren naar Derby, waar zij gelijktijdig met de Sparta-bus arriveerden. Gisteravond moest het tweetal weer via Stansted terug, naar Rotterdam, waardoor rij'twee dagenlang ineen huurauto heb ben gezeten zonder een bal te - hebben zien rollen. Vice-voorzitter Jan Bossink, in, het dagelijks leven directeur van een vestiging van de ING- bank in Rotterdam, vierde zater- dagavond zijn 52ste veijaardag. Spontaan booclhlj.een rondje aan. „Niet zo/moeilijk,1' vond trainer Henk ten Cate, „hij, krijgt ,die Engelse ponden voor inkoopprijs." Dennis de Nooijer over de Braziliaan Marilia. „Bij is een kopie van' John Veldman? Aijan van der Laan: „Je zult bedoelen dathijeenkooppietó? Sparta houdt rijn open dag komende woensdag, 14 augus tus. De 'Kasteeldag* wordt om 18.00 uur besloten met de vriendschappelijke wedstrijd te gen St. Catherine's Wolves, de kampioen van Canada. DE TOUR de France en de Olympische Spelen zijn nog met goed en wel ten einde of Frits Barend (CIA) moet alweer hals over kop in z'n auto springen om het eerste spannen de stripverhaal uit de wereld der voetballers van bewegende plaat jes en geluid te voorzien. Dat is het opwindende van die sport; er is altijd wel ergens een voetballer die boos een stadion uitrijdt omdat hij zich door z'n trainer ge piepeld voelt. Wat is piepelen? Piepelen is een voetbaluitdruk- kmg. Je komt die verder nergens tegen. Het is een uitdrukking die veroorzaakt wordt door een te leurgesteld gevoel dat alléén een voetballer kent, en met name voetballers met een lange staat van dienst, en vooral op momen ten dat een trainer deze lange staat van dienst door omstandig heden gedwongen rechtens aan z'n laars lapt. De zwaartekracht die om het woord piepelen cirkelt is die van vernedering. De gepiepelde voet baller ziet z'n status verschrom peld en teruggebracht tot de oor spronkelijke werkelijkheid, die overigens heel aangenaam zou kunnen zijn en waarover ik uren met genoegen zou kunnen schrij ven, maar dat doe ik met omdat ik weet dat een routinier die zalig heid niet beseft. Hij zegt dat zelf onomwonden: ik ben geen piepel tje. Maar wat is een piepeltje? Strikt genomen is het een mens (people). Maar de voetballerij heeft van dat mens een lulletje ge maakt, een naamloos wezen zon der spierkracht, een beginneling. Niemand wil daar kennebjk naar toe worden teruggeworpen. U heeft dat nu met Ronald Koeman gezien. Hij stond vrijdag wit weg getrokken temidden van de machteloosheid der situatie en voelde iets. In feite voelen alle sporters op zo'n moment hetzelfde; alleen heeft dat ui elke sport een andere naam. Wielrenners voelen zich kloten. Hockeyers (bekakt uitge sproken): kloten van de bok. Boks ers begodverdomd. Maar een voet baller voelt 2ich gepiepeld Ik vond het op z'n pl&ats u dit even te moeten uitleggen. Er is een voetballer die gaat stap pen en er is een trainer die disci pline wil, Sinds het kaartincident tussen John de Wolf en Rob Wit- schge is inmiddels één langgerek te rij spelers uit De Kuip vertrok ken, allen op een éndere manier gepiepeld én in éndere mate. Ik ben eens gaan tellen en kwam tot een compleet elftal. Het ziet er nu naar uit dat Ronald Koeman de twaalfde wordt Ook Arie Haan wijkt met af van de grondregel dat er m het paradijs der goedbetaal- den grenzen zijn en dat ook spe lers met een lange staat van dienst die hebben te eerbiedigen. Beiden begrijp ik, a) omdat ik natuurlijk nooit mag vergeten m'n hele leven 's nachts met voetballers op stap te zijn ge weest en b), omdat ik nog nooit een trai ner heb aangetroffen die dit op prijs stelde. Je hebt hier te maken met een dis crepantie van belangen en gevoe lens. Op de trainersfaculteit be staat ook een aparte leerstoel voor dit vraagstuk, die onder wijsbe geerte valt. Trainers halen daarin altijd hoge cijfers, omdat zij op dit terrein gepokt en gemazeld zijn. Maar eenmaal in de praktijk valt het elke keer toch weer tegen, want waar nieuwe spelers zijn, worden altijd weer nieuwe trucs verzonnen om het hotel te verla ten en met een hoed op gezellig aan de zwier te gaan. Het is een tijdpassering die zo oud is als het profvoetbal bestaat, gelijk de sanctie bij de ontdekking. Ze ho ren bijelkaar. Ik zou het saai vin den als de voetballer ermee ophield en vreemd als de trainer er geen ouderwetse oorvijg tegen over stelde. Zelf zou ik samen met de daders in een achterkamertje de straf hebben bepaald, desnoods met een goed glas wijn erbij. Samen dit, samen dat. Maar tot u spreekt dan ook een zalvende lekenbroe der die temidden van twintig wel vaartskinderen voor voetbaltrai ner ongeschikt zou zijn.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 6