11 'Milieubewustzijn Schiedammers onder de maat STAATSLOTEN Rotterdams Dagblad Gemeente stelt top-vijftien op van lokale problemen Schiedamse caféhouder 'tegengewerkt' door gemeente en bierbrouwer Gratis geurvreter voor gft-bak Akkoord óver nieuwbouw in Vlaardingse binnenstad GEEN MOOIER LOT DAN EEN STAATSLOT E ristttsa 5/ PPSC in de finale Wateroverlast in Spaland Baby in nood Letsel bij ongeval Levend tafelvoetbal bij de Krabbeplas VERKOOPADRESSEN iiLUHUbiS fct RÜMEÏJNTÜ' K^iumah'lMr - Uud-ttiMiulanó. iel L11 AIRTissJUüm, tëïïD7fi- :ui Waterweg Woensdag 14 augustus 1996 Door Arjen van der Ziel Schiedam De 'milieumentaliteit' van veel Schiedammers is slecht. Er is in Schiedam bovendien onvoldoende sociale con trole op het punt van milieuvervuiling. Dat zijn de twee belangrijkste conclusies van zes inspraakbij eenkomsten die de gemeente Schiedam in mei en juni heeft gehouden. Dc gemeente heeft naar aanlei ding van de bijeenkomsten een top-vijftien van lokale milieupro blemen opgesteld. Zwerfvuil, hondenpoep en over bodig verpakkingsmateriaal be zetten respectievelijk de derde, vierde en vijfde plaats op de rang lijst. De Schiedamse milieu-wet houder B. de Leede: „De situatie in de directe woonomgeving ver hit de gemoederen sneller dan de grote, mondiale milieuproble; men." De mensen ergeren zich bijvoorbeeld aan vuilniszakken die worden neergezet op dagen waarop de vuilniswagen niet Schiedam Dankzij een 2-0 over winning op DRGS (za) heeft PPSC zich gisteravond geplaatst voor de finale van het Schiedams Voet balkampioenschap, De eindstand was al bij de rust bereikt. PPSC, waar Ron de Bruijn als hoofdtrainer debuteert, speelt de eindstrijd tegen de winnaar van het duel Ursus-SW dat vanavond (19.00) op Harga wordt gespeeld. De f male wordt zaterdag 16.30) op het complex van EBSS gespeeld. Daaraan voorafgaand wordt een wedstrijd gespeeld tussen een perselftal en een team bestaande uit bestuursleden van Schiedam se voetbalverenigingen. Schiedam Een kapotte wasma chine in een woning aan het Kool witjehof in Schiedam heeft gister middag nogal wat wateroverlast veroorzaakt. Vanaf de tweede ver dieping stroomde het water naar beneden waardoor zeker vier pan den schade opliepen. De eigenaar van het defecte apparaat was niet thuis zodat de politie de voordeur van de. woning forceerde om de machine uit te schakelen. In de kamer stond het water inmiddels zo hoog dat de inventaris rond dreef. De katten wisten zich in veiligheid te brengen dooreen ho ger onderkomen te zoeken. Een bedrijf heeft een nieuw slot op de deur geplaatst waarna de politie de sleutels aan een familielid van de bewoners overhandigde. Vlaardingen— De politie heeft gis termiddag een personenauto op de Burgemeester Pruissingel in Vlaardingen tot stoppen gedwon gen. De bestuurder, die tegen het verkeer inreed, wilde aanvanke lijk niet stoppen. Hij vervoerde met spoed een vrouw met een ba by naar het ziekenhuis. De baby was gevallen en reageerde .ner gens meer op. De vrouw en het kind zijn overgestapt in de politie wagen. Het slachtoffertje is opge nomen op de intensive care, van het Sophia Kinderziekenhuis in Botterdam. De oorzaak van de valpartij is bij de politie niet be kend. Vlaardingen Twee automobilis ten zijn gistermorgen licht ge wond geraakt bij een aanrijding op de T-kruising van de Galgkade en de Deltaweg in Vlaardingen. Een 34-jarige automobilist uit Schiedam, die de botsing moge lijk veroorzaakte, remde vlak voor de kruising krachtig af. Een 62-ja- rige Vlaardingse die de Schiedammer inhaalde, kon niet meer op tijd remmen. Dit gold ook voor een 42-jarige plaatsgenote die daar weer achter reed. De poli tie zoekt nog uit of de Schiedam mer zonder aanleiding op de rem trapte, omdat hij kort daarvoor- geen voorrang kreeg van de 42-ja- rige vrouw. langs komt. Aan de inspraakbijeenkomsten werd onder meer deelgenomen door bedrijven, scholen, sportver enigingen, woningcorporaties, milieu-organisaties en inwoners van Schiedam. De gemeente heeft de resultaten vorige maand geverifieerd door middel van een enquête. Driehon- derdvijftig Schiedammers rea geerden op een.advertentie in een huis-aan-huisblad. De opiniepei ling bevestigde de conclusies van de bijeenkomsten. De Leede: „De slechte milieumentaliteit en de gebrekkige sociale controle kwa men nog pregnanter als belang rijkste probleem naar voren." Tegen De gemeente organiseerde ook een inspraakronde voor politici, maar de uitkomsten daarvan vie len tegen. „De opkomst was be perkt," zegt C. Sirre van het Schiedamse Bureau Milieu. „De politici bleven steken in alge meenheden." De deelnemers aan de andere bijeenkomsten kwa men volgens haar met veel con cretere problemen. De inspraakbijeenkomsten voor het einde van dit jaar leidden tot de opstelling van een Schiedams milieubeleidsplan voor de jaren 1997 tot en met 2000. Ze zijn on derdeel van een nieuwe werkwij ze. Sirre spreekt van 'interactieve beleidsvorming'. „Vroeger stelden ambtenaren een plan op en probeerden het vervol gens uit te voeren. Nu hebben we Hondenpoep staat op de derde plaats van de Schiedamse top vijftien van lokale milieuproblemen. Foto Roei Dijkstra eerst samen met de inwoners van Schiedam vastgesteld wat de be langrijkste problemen zijn. Vol gende maand gaan wc op zoek naar oplossingen," aldus Sirre. De gemeente houdt in september en oktober bijeenkomsten waarin de Schiedamse burgers, bedrijven en andere betrokkenen kunnen, aangeven wat volgens hen de bes te manier is om de problemen aan te pakken. Volgens Sirre vergroot de nieuwe aanpak de kans op suc ces. De methode vereist wel flexi biliteit bij de ambtenaren. „We moeten serieus omgaan met de uitkomsten van de bijeenkom sten, De verleiding is groot om toch vast te houden aan je eigen ideeën". Het Leidse Instituut voor Maat schappelijke Innovatie (IMI) be geleidt de gemeente Schiedam bij de interactieve beleidvorming. Volgens G. Enthoven van het IMI komen de insprekers vaak met problemen en oplossingen waar de ambtenaren niet aan hadden gedacht. „Het beleid wordt een gezamenlijk produkt Dat maakt de uitvoering ook gemakkelij ker." M. Voets rammelt aan de deur van zijn nieuwe café in Schiedam- Oost, maar hij heeft nog steeds geen passende Sleutel. Foto Roel Dijkstra Schiedam Het zit de Schiedam se café-eigenaar M. Voets weder om niet mee. Vanuit de gele porto1 cabin, die als noodgebouw diende tijdens de bouw van zijn nieuwe café De Kleine Confiance aan het Boerhaaveplein, kijkt hij al we ken uit op een kant en klaar pand. Hij zou er zo in kunnen, ware het niet dat hij nog steeds zonder sleutel zit. Voets: „De nieuwbouw is zeker al 2es weken klaar. Ga ik naar de ge meente voor de sleutel, dan stu ren ze me naar Oranjeboom. Die sturen me vervolgens weer naar de gemeente. Een maand geleden heb ik het ONS (Openbaar Nuts bedrijf Schiedam, red.) alles laten aansluiten omdat de bierbrouwe rij had gezegd dat ik over een week de sleutel zou krijgen. Nu moet ik betalen, terwijl ik: nog niks gebruikt heb." De café-eige naar zegt niet precies te weten waarom het allemaal zolang moet duren. „Het schijnt een juridisch gebeuren te zijn." Hei conflict tussen de gemeente Schiedam en Voets speelt al zeker vier jaar. De twee partijen konden het niet eens worden over een tij- delijke voorziening en .de plek voor nieuwbouw, die de caféhou der beide te klein vond om vier biljarttafels in te plaatsen. Uitein delijk plaatste de gemeente op de groenstrook voor het huidige café een portocabin van twaalf bij vijf tien meter. Die plek had de ge meente eerder ongeschikt gevon den omdat daar onder de grond elektriciteits- en gasleidingen zouden lopen. Werk ligt stil De werkzaamheden, die in het ka der van de stadsvernieuwings plannen aan. het Boerhaaveplein worden uitgevoerd, liggen vol gens Voets stil. „De nieuwe bewo ners wonen er al boven, maar de straat is nog steeds opgebroken, er is nog geen stoep en er zijn ook nog geen parkeerplaatsen omdat de portocabin in de weg staat. Waarom moet ik hier blijven staan als' het pand allang af is," vraagt de kroegbaas zich af. Commercieel jurist S. Stienstra van Interbrew, het voormalige Oranjeboom en verpachter van het café, legt uit waarom Voets nog steeds geen sleutel heeft. „De notaris moet eerst een zogeheten splitsingsakte opmaken en dat is nog niet gebeurd. De gemeente heeft die opdracht pas onlangs ge geven," weet hij. „Omdat wij nog niet officieel eige naar zijn van het pand, kunnen wij het nog niet verhuren. Dat vin- den wij heel vervelend, maar vooral ook voor meneer Voets. Ik kan mij goed voorstellen dat hij boos is." Na het opmaken van de spiitsingsakte kan er volgens Stienstra getekend worden en moet alles binnen anderhalve week geregeld zijn. Voets zagt bij de gemeente een heel ander verhaal gehoord te hebben. „De gemeente zegt in no vember vorig jaar al een aanvraag voor een splitsingsakte te hebben gedaan. Oranjeboom zou daarmee naar de notaris moeten, maar dat hebben 2e niet gedaan. Wie liegt er nou?" De café-eigenaar denkt dat hij wordt tegengewerkt door zowel de gemeente als de bierbrouwerij. „Ik wil naar de nieuwbouw toe," zegt hij vastberaden, „Ik verlies klanten op deze manier. Mensen denken dat ik er zelf achter zit. Dat ik het tegenhoud en meer geld wil hebben. Dat misverstand wil ik uit de weg ruimen." Boos zegt hij allang niet meer te zijn. Daarvoor heeft hij al te veel meegemaakt. „Ik heb heel veel schade geleden. Daar heb ik een goede vergoeding voor gèhad van de gemeente, maar dat weegt lang niet op tegen alle ellende die het met zich mee brengt." Bij de gemeente was niemand be reikbaar voor commentaar. Maassluis Een geurvreter voor de gft-bak. Dat is het laat ste middel dat de gemeente Maassluis in dé strijdgaat gooien tegen de stankoverlast van de container waarin inwo ners hun groente-,, fruit- en tuinafval opslaan. Volgende week wordt aan dui zend Maassluizers een gratis gëurverdrijver uitgereikt. Mi lieuwethouder J. Storm geeft woensdagmiddag 21 augustus om 14.00 uur dé eerste weg bij de milieustraat aan de Hel dringstraat. Maximaal één per persoon, want de verwachting is- dai veel Maassluizers de geurvreter wel zien 2itten, Biorem De geurverdrijver is een fles Biorem. Biorem is een uit ge selecteerde natuurlijke orga nismen samengesteld middel tegen de onaangename lucht jes dié door de organische af valstoffen in de gft-bakken worden veroorzaakt. Zeker ih de zomer regent het klachten in (niet alleen) Maassluis, Be geurverdrijver laat geen spo ren na en is volgens de ge meente veilig voor mens, plant en dier. Het schoonmaken van de binnenkant van een gft-bak met een agressief chloorbleek- middel om de stank, tegen te gaan is met dit middel overbo dig. Een laagje Biorem over het gft-afval in de container spuiten moet voldoende zijn. De geurverdrijver heeft geen nadelige effecten op het eom- posteringsproces, noch op het compost. Het is het derde middel dat de gemeente Maassluis inzet om de klachten van inwoners over de stank die - voord in de zo mer- .uit hun gft-bak komt. Als eerste werd besloten om de bakken wekelijks te legen in plaats van één keer in de twee weken. In juli heeft de ge meente alle bakken van de mensen die dat wilden schoon gemaakt zonder daarvoor een vergoeding te vragen. Vlaardingen -— Een bak van drie- entwintig meter, een bal, vijf grote stangen en elf le vensechte poppen. Eén van de spelletjes tijdens de Grote Recreatiedag aan de Krabbeplas in Vlaardin gen is een levend tafelvoetbal spel. Komende zondag kunnen de Ronald Koemannen en John de Wolven van Vlaardingen la ten zien wat ze waard zijn. Zij het met één handicap, alle voet- bailers'zijn vastgebonden aan een grote stang. Het levend ta felvoetbalspel kan zondag de ge hele dag worden gespeeld. Deel nemers' worden aan een stang vastgebonden. De keeper zit vast aan een groot stuk elastiek. Om het spel voor zowel kinderen als volwassenen interessant te maken worden de wedstrijden gespeeld in twee leeftijdscatago- riën, onder en boven de twaalf jaar. Tijdens de Grote Recreatie dag in het Vlaardingse recreatie gebied in de Westwijk zijn naast het voetbalspel allerlei activitei ten. Zo is er elk heel uur een theatervoorstelling te zien, een springkussen en een bal van twee meter waarmee kan wor den gevoetbald. Ook kan er door de deelnemers een reis door de tijd worden gemaakt. Langs de Krabbeplas staan acteurs die spelen hoe mensen in het verle den leefden in het gebied. Deel nemers aan de reis door de tijd krijgen een opdraehtenformu- lier mee. Als ze alle opdrachten uitvoeren en de vragen goed be antwoorden kunnen zij een prijs winnen. De dag begint om elf uur en duurt tot vijf uur 's mid-, dags. Deelname is gratis. Door Ben van Haren Vlaardingen—De drie Vlaardingse woningstichtingen hebben met het gemeentebestuur afspraken gemaakt over binnenstedelijke woningbouw en beheer. Twee maal zijn het voltallige college van burgemeester en wethouders en de sociale verhuurders in con claaf geweest om op één lijn te ko men. Behalve over nieuwbouw is ook overeenstemming bereikt over de instandhouding van een kemvoorraad goedkope wonin gen, met een huur van 600 tot 650 gulden. Dit vertelt directeur N. A. Nieuwstraten van Woningstich ting Samenwerking Vlaardingen in een interview, dat het Rotter dams Dagblad met hem had naar aanleiding van- zijn 25-jarig jubi leum. „Enkele jaren geleden heb ik nog gestreden voor nieuwbouw in de Broekpolder, maar nu de be slissing in de gemeenteraad is ge vallen om Vlaardingen tot drie kwadranten te beperken, leg ik me daar bij neer en werken we mee aan de realisering van 2500 woningen in tien jaar binnen dat gebied." De woningstichtingen zullen bouwplannen ontwikkelen voor open plekken in de stad, waar ruimte is of vrijkomt voor tien of meer woningen. Samen werking, Patrimoniums Wo ningstichting en Woningbedrijf Vlaardingen bepalen dan onder ling wie wat gaat bouwen en aan biedingen doen by de gemeente. De eerste grote klus is de West- wijk, waar het Woningbedrijf zich concentreert op de Zuidbuurt en de andere twee corporaties plan nen ontwikkelen in de omgeving van bet Fortuna-terrein. In sommige gevallen zullen de so ciale verhuurders samenwerken met projectontwikkelaars. Zo heeft Samenwerking getekend voor het segment huurwoningen, dat naast de koopwoningen op de locaties Kolpabad en Broekweg (Marktterrein) is voorgeschreven aan de ontwikkelaars. Zelf hebben de samenwerkende woningstichtingen nadrukkelijk hun kandidatuur gesteld voor de ontwikkeling van de laatste grote nieuwbouwlocatie van Vlaardin gen, rond het Buizengat. Behalve huurwoningen willen zij daar ook woningen voor de verkoop bouwen. Die mogelijkheid heb ben ze gekregen bij de verzelf- standigïngvan de woningcorpora ties onder voorwaarde dat het gaat om koopwoningen als onder deel van sociale huisvesting. De stichtingskosten hiervoor zijn ge maximaliseerd tot 238.000 gulden. Zie ook pagina 13: TVonen aan het water vinden mensen fijn'. Schiedam Tabakshop Jacqueline St. Liduinastraat 55. Tel. 010-4267613 Schiedam Tabaksspeciaalzaak B.P.H. Janse Broersvest 8A. Tel. 010-4268804 Schiedam Tabakshop Gonnekede Bot Winkelcentrum Hof van Spaland 6. Tel. 010-4714083 Schiedam Oe Blockshop Groenelaan 103. Tel. 010-2730720 Schiedam Sigarenmagazijn Het Hoekje Boerhaaveiaan 80. Tel. 010-4265513 Schiedam Primera WilvanVelzen Geuzenplein 17, W.C. de Woudhoek. Tel. 010-4705470 Schiedam VVV Schiedam Buitenhavenweg 9. Tel. 010^4733000 Maassluis Jan Booster-Lederwaren Koningshoek 923-14. Tel. 010-5913243 Vlaardingen Multishop Boden Dr. W. Beckmansingel 53. Tel. 010-4359164 Vlaardingen VVV/ANWB Markt 12. Tel, 010-4346666

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1