13 Harde strijd tegen parkeeroverlast Nieuwe basisschool begint met één leerling m Rotterdams Dagblad Ellen van Toor grijpt sanering aan voor aanleg van een nog mooiere tuin Bewoners Stationsstraat niet te spreken over 'slechte' asbestsanering Gemeente Vlaardingen breidt belanghebbendengebied in binnenstad uit Politie houdt taxi's 'bezet Inbraakin caravan Man valt van fiets s t;t~ et gehoorapparaat met e.rl goh iiriskwaliteitf C®s#l^ctce^tek*?7' "spjEl Dinsdag 20 augustus 1996 Waterweg Door Carei van der Velden SchiedamBewoners van de Sta tionsstraat zijn een proefproces gestart tegen de Woningstichting Noordvest. De huurders van het met asbestplaten uitgeruste wo ningcomplex in Schiedam-Oost vinden dat de verhuurder schade vergoeding moet betalen voor de overlast die de bewoners onder vinden van de asbestsanering die nu aan de gang is. De gevels van het in blauw en wit u-gevoerde woningcomplex wer den bij de nieuwbouw in de jaren tachtig voorzien van gevelplaten die asbest blijken te bevatten. Door afbrokkeling komt dit kan kerverwekkende materiaal vrij. In het voorjaar werd besloten de platen te vervangen. Aannemer Muwi en verhuurder Noordvest overtreden bij deze operatie ech ter tal van afspraken, constateren de huurders. In het zogenoemde Plan van Aan pak werden maatregelen bedacht om de volksgezondheid en de vei ligheid zo goed mogelijk te waar borgen. In de praktijk neemt de aannemer het echter niet zo nauw met de voorschriften, stellen de bewoners. „Er is afgesproken dat de bouwplaats goed zou worden afgezet," zegt woordvoerder H. Bal van de bewonersgroep Sta- tionsstraat/Reamurstraat. „Toen de eerste asbestplaten werden weggetrokken en gebroken door de mannen in hun maanpakken, was het gebied niet afgezet Kin deren speelden er gewoon in de buurt. Bij het slopen van asbest dient er een deskundig toezicht houder te zijn. Die man hebben we echter nooit gezien." Toezicht De bewoners, die voor de asbest- affaire jarenlang werden ge plaagd door problemen met de klimaatbeheersing in hun flatge-., bouw, hebben meer op hun lever. Om verspreiding van; asbestdëel-' tjes tegen te gaan, werd in het Plan van Aanpak afgesproken dat de gevelplaten voor verwijdering zouden worden bespoten met éen fixeervloeistof. Het schoonzuigen van de resterende constructies met een asbeststofzuiger werd ook in het bestek opgenomen om verspreiding van asbestdeeltj es te voorkomen. In de praktijk komt de aannemer deze afspraken niet na, constateert de bewonersgroep, die dagelijks onbezoldigd de werkzaamheden controleert. „Muwi.neemt het helaas niet zo nauw." constateert Bal namens de bewonersgroep. „Op straat vin den we doppen, schroeven en as- bestschilfers. Na elke werkdag moet het terrein worden schoon gemaakt, maar ook dat lijkt niet te gebeuren. De rol van de deskun dig toezichthouder is ons vol strekt onduidelijk." In een brandbrief aan verhuurder Noordvest sommen de bewoners meer onregelmatigheden op> Ze hebben vragen over het water, waarmee de als 'maanmannetjes' vermomde slopers hun witte pak na een werkdag afspoelen. „Aan vankelijk liet men het spoelwater over de straat stromen. Na ver damping bleven de Testen met zo mogelijk asbestvezels op straat achter." Beperkt De asbest-sanering heeft een be perkt karakter. Ook aan de bin nenkant van het woningcomplex zijn asbestplaten verwerkt, maar deze binnenbeplating blijft ge- handhaaft. „Als het asbest opge sloten zit, is er niks aan de hand," meent de woordvoerder van de bewoners. „Maar deze platen zijn op verschillende plaatsen.bescha digd. Met name bij de geiser-door- voeren is in deze platen gewoon een gat geslagen. De brokstukken hangen nog in het isolatiemate riaal. De beschadigingen zouden nu verholpen kunnen worden, maar er gebeurt niets. „De bouwvakkers vergeten de platen zelfs te voorzien van de te genwoordig verplichte 'asbest-ge- vaarstickers.' Die stickers zijn be doeld om bouwvakkers bij toe komstige werkzaamheden voor de gevaarlijke stoffen te waar schuwen. De bouwvakkers die nu aan het werk zijn, weten de bewo ners overigens te melden dat deze platen gevaarlijker zijn dan de ge velplaten die wel worden vervan gen." De bewoners vinden al-met-al dat - zij-door de wijze van aanpak onno dig aan gezondheidsrisico's wor den blootgesteld. Ook in andere opzichten verloopt de uitvoering van 'de asbestwerkzaamheden niét naar wens. Van de belofte om de toehtproblemen in kozijnen aan te pakken, komt niets terecht. In het' complex met 196 woningen hebben 45 huurders de jaarlijkse huurverhoging geweigerd. Advo caat mx. Dill uit Hendnk-Ido-Am- baeht beschouwt de ellende die de bewoners doorstaan, als een vol doende grond om smarfegeld van de verhuurder te eisen. De nood zakelijke civiele procedure loopt inmiddels. Vlaardingen De gemeente Vlaardingen wil het parkeren in de binnenstad nog verder aan banden leggen. Met twee nieu we, zogenoemde belanghebbendengebieden - één rondom de Van der Driftstraat en de tweede achter de Markgraaflaan - probeert de gemeente de parkeeroverlast te verminderen. Uit een onderzoek naar de par keerdruk in wijken in de binnen stad blijkt dat in de straten rond om de Van der Drifstraat en ach ter de Markgraaflaan teveel auto's worden geparkeerd. De gemeente hanteert daarvoor een norm van maximaal negentig procent. Dat wil zeggen dat in een straat niet meer dan negentig procent van de parkeerruimte benut mag zijn. Een woordvoerder van de ge meente meldt dat de plannen voorlopig nog niet worden uitge voerd. Eerst moet de raadscom missie voor verkeer de plannen nog bespreken, waarna ze aan de gemeenteraad worden voorge legd. „Het wordt zeker volgend jaar eer de nieuwe belanghebben- gebieden worden ingevoerd," ver telt de woordvoerder. Het huidige belanghebbendenge bied in het centrum en de Vetten- oordsepolder werkt volgens de woordvoerder uitstekend. Bewo ners van de straten in het gebied kunnen voor zestig gulden een parkeervergunning kopen, waar mee zij de wagen in hun straat mogen zetten. Ondernemers beta len sinds begin dit jaar 840 gulden voor een vergunning. Bezoekers van de binnenstad die hun auto in één van de straten willen parkeren moeten van maandag tot zaterdag tussen 08.00 uur en 18.00 uur en op koop avonden van 18.00 uur tot 21.00 uur betalen voor een plaatsje of dienen een plekje in een van de parkeergarages te zoeken. Dat laatste wil vooral de gemeente be reiken met het parkeerbeleid: het blik moet zoveel mogelijk van de straat. Ook de politie is tevreden met het belanghebbendengebied in de Vettenoordsepolder. Een woordvoerder meldt dat er in het begin van het jaar nog regelmatig bekeuringen werden uitgedeeld, „Men had er geen erg in en par keerde op plekken waar moest worden betaald. Dat heeft een tijdje geduurd. Nu is men goed op de hoogte." De woordvoerder van de gemeen te kan niet zeggen of naast de twee voorgestelde gebieden in de toekomst nog meer plaatsen in en rond de Vlaardingse binnenstad worden veranderd in belangheb bendengebieden. „Dat hangt alle maal af van hoe de nieuwe gebie den zich ontwikkelen. Blijkt dat veel automobilisten bijvoorbeeld in de Oostwijk parkeren omdat daar niet hoeft te worden betaald, kunnen we besluiten ook daar parkeermeters neer te zetten." Schiedam Het was natuurlijk gisteren weer even wennen voor de leerlingen van de basisscholen na zes weken vakantie. Maar de 5-jarige Skye uit Schiedam wist helemaal niet wat haar over kwam. Haar ouders hadden haar opgegeven voor de nieuwe bij zondere basisschool De Vlinder in Spaland 'en wat bleek: ze was. de enige. Alle nieuwe boeken en speelgoed waren helemaal voer haar alleen. En ook de aandacht van de juf hoefde ze met niemand te delen. Skye heeft het rijk voor zichzelf omdat ze -tot nu toe- de enige leerling van de school is. „Natuur^moet dat snel veran deren," zejgt'djr ectëür Cörry Rei- merink. yari; De Vlinder en nog drie basisscholen in Schiedam. „Want er is veel geld geïnves teerd in de school; Ook al. zitten •we dan nu. nog in een rioodge- iTjuw, We hebten een :compleet nieuwe inventaris erf veel leer- materiaal"-- Reimerink geeft toe dat dë be langstelling haar en de twee part time juffen wat tegenvalt.Maar.. >.„t .heeft volgéns-haar alles te i :aken met het languitblijven van de definitieve toestemming van het ministerie van Onderwijs om de school'te starten. Dat was net voor de vakantie j.'eni toe7: moest het gebouw nog worden neergezet. „We hebben dus heef weinig tijd gehad om aan publici teit te doen. Dë rmeeste Ouders' zoeken natuurlijk voor devakan- tiealde school voor hun kinderen SUÏG:;V-' z'r" - w „Mi ar," gaat Reimerink verder, „we zitten in een wijk met heel veel jonge gezinnen. Dus ook Skye, de entgeleer imgvanae nieuwe ba sisschóoi De Vlinder, bij de juf. Ze eenKeerop te wachten. Dijkstra m veel kinderen die 4 jaar worden. Zo moet het aantal leerlingen de komende weken en maanden groeien. Nee, het is niet te voor-- spellen hoe snel dat gaat. Soms gaat dat in groepjes, van ouders; die elkaar van de peuterspeelzaal of zo kennen, en dan heb je er op eens vijf of zes leerlingen bij. Dus we hopen dat het de komende we ken aantrekt." Zeker is Reime- rink in elk geval nog van één leer ling, die in september 4 jaar wordt en door de ouders al is in geschreven. Momenteel is op de enige katho lieke basisschool in Schiedam- Noord slechts plaatsvoor kleu tersvan 4,5 en 6 jaari. Maar in de loop der jaren moet De Vlinder uitgroeien tot een volledige basis school voor 4- tot 12-jarigen. Skye had het als enige leerling overigens goed naar de zin, aidus - Reimerihk;:^è.?ihdn&.maakte ze tenminste wel; Het is een heel vrolijke meid Die zegti'Ennu wil ik daarmee"spelen'. Het leuke was dat ze'iri eikl geyal niet op haar beurt hoefde te waditen." Maassluis De twee taxi's die de politie van Maassluis in het weekeinde in bewaring heeft ge nomen, blijven voorlopig nog wel even 'bezet'. De wagens van het Rozenburgse taxibedrijf Van der Meer,zijn gistermiddag wel iswaar weer vrij gegeven, maar dat geldt niet voorde vergun- i !figen. Met andere 'woorden, ztjft een woordvoerder van de poriiie, de taxi's mogen geen passagiers vervoeren. „Zodra we zien dat er ritjes mee worden ge- reden, némen we de auto's weer in bewaring," aldus een woord voerder van de Maassluise poli tie. De reden dat de politie de twee taxi's in bewaring nam, is dat de vergunning van Van der Meer voor Maassluis niet meer geldig is. Dat was de uitspraak van een kort geding begin deze maand. Daarin bepaalde de rechter dat de taxi's van Van der Meer na 6 augustus'in Maassluis geen ge bruik meer mochten maken van de standplaatsen. De politie oor deelde zaterdagavond. bij een controle dat dit wel gebéurde en nam de auto's mee naar hét bu reau en nam de vergunningen in;, .v' De kiem van het conflict is een jaar of acht geleden gelegd. De Rozenburgse ondernemer stak de Nieuwe Waterweg over en pikte klanten af van Taxi Hof man en Maaszicht, die toen de markt deelden. Dat resulteerde in 1993 onder meer in een 'klei-: ne taxi-oorlog' waarbij auto's van Van der Meer werden klem gereden en over en weer bedrei gingen werden geuit. Vorig jaar nam Van. der Meer Maaszicht in Maassluis over van directeur Joop van Gent. De Ro zenburger verving de 'Amerika nen' en vroeg nieuwe vergun ningen aan voor Maassluis. Zo'n vergunning wordt door de pro vincie verleend op basis van het te verwachtenaantal kilometers dat de ondernemer denkt te; kunnen gaan Tijden. Dieopgave, zo oordeelde con current Taxi Hofman, zou- on juist zijn geweest. Er waren.vol- gens Hofman teveel kilometers opgegeven waardoor 'twee ver- - gunningen te veel zijn verleend. In een kort geding kreeg 'Hof man gelijk, waardoor twee ver gunningen voor Maassluis, van Van dér Meer ongeldig werden verklaard. Dat houdt in dat het Rozenburgse taxibedrijf nogwel door Maassluis mag rijden en bijvoorbeeld klanten aan huis - die telefonisch Van de1 Meer hebben besteld - kan ophalen. Maar het is voor taxi's van Van der Meer verboden om eèn standplaats in te nemen. Zowel Van der Meer ais Hofman willen niet reageren.. Wel zou - Van der Meer op basis van nieu we 'gegevens bij de provincie weer een vergunning voor Maas- sluis hebben aangevraagd. Het Bureau Taxivergunningen van de provincie wil hangende .de procedure ook geen commen taar geven. Van der Meer reed tot nu toe doordeweeks met twee.taxi's in Maassluis en in de weékeinden met vier. Het Ro zenburgse bedrijf heeft op zater dag en zondag heel veel ritjes uit de cafés, mensen die tot de vasté klantenkring van Van der Meer behoren. Dat is een doom in het oog van Hofman, zegt een taxi- chauffeur. Door Jeile Gunneweg MaassluisJarenlang hebben de bewoners in de Maassluise wijk Steendijkpolder-Zuid gewacht op die ene mededeling: de datum waarop de sanering van hun met havenslib verontreinigde wijk zou starten. Gisteren ging eindelijk de eerste schop de grond in en kwam er aan Schiedam Op het Bachplein in Schiedam zijn gisteren drie jon gens, variërend in de leeftijd van 1? tot 20 jaar, op heterdaad be trapt bij een inbraak in een gepar keerde caravan. Toen de politie ter plaatse kwam, renden de drie weg maar zij werden na een kortè achtervolging aangehouden. Schiedam Een 19-jarige Schiedamse fietser is gisteravond gewond geraakt nadat hij op het Broersveld was gevallen. De man reed met een hoge snelheid over het fietspad toen hij door nog on bekende oorzaak ten val kwam. De fietser is met verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. alle spanningen onzekerheid een einde. Veel bewoners vinden de schoonmaakactie na" al die jaren wachten eigenlijk niet meer no dig, daarvoor ligt hun tuin er te mooi bij. Zo niet Ellen van Toor. Zij grijpt de ontgraving van haar groene pa radijs aan om een nog veel moo iere tuin te creëren. „Het plan ligt al helemaal klaar," roept ze opgetogen, vanuit haar zonovergoten achtertuin aan de Dunantdreef. „Ik heb alles met de jongens van de sociale werkplaats doorgenomen, ze kunnen zo be ginnen. Mijn handen jeuken al een jaar om een nieuwe tuin aan te leggen. Ik ben blij dat ons blok het eerst aan de beurt is, dan ben je er ook het eerst vanaf. Het is al leen jammer dat het nu heerlijk weer is en we straks dus niet bui ten kunnen zitten. Maar dat heeft weer als voordeel dat de nieuwe tuin nog voor de winter klaar is:" Eind deze week of begin volgende week komen de mannen van het door de gemeente ingehuurde ho veniersbedrijf haar tuin leegha len. Voor die tijd moeten Ellen en haar echtgenoot Keus het tuin meubilair en de planten in de pot ten hebben veilig gesteld. De graafmachines komen de vuile grond enkele dagen later afgra ven en storten vervolgens de schone leeflaag. „Al met al zit je een week in de ellende, meer niet. Voor je het weet zitje in de schone aarde te wroeten." De tuin van El imm en van Toor aan de Du narrtareef in de Steendijk- polder-Zuid: het nieuwe r:te4?er,ax&fM-tjtj plan ligt ai klaar. Foto Roei Een boerentuin, noemt ze T domein. Omdat planten, gr n en kruiden door elkaar siuan en het onkruid welig mag tieren. Ook experimenteert ze naar har telust. „Die springbalsum bijvoor beeld, hoort eigenlijk langs een sloot te staan. Ik vindhet dan juist aardig om 'm hier te zetten." Potten Middenin de tuin op een betegeld tem staat een witplastic tuin- me .u. lonset, achterin heeft ze een prieeltje gemaakt met een rie ten zitje. Potten met de meest uit eenlopende bloemen staan ver spreid over de tegelvloer en op ta feltjes. Tomaten groeien tegen de muur op. Een druivenstruik hangt tegen de schutting. „De tuin staat er dit jaar voor het eerst zo bij zoals ik 'm zou willen. Dan is het jammer dat 'ie moet verdwij nen. Ik ben vooral aan mijn hibis cus gehecht, die staat er nu zo mooi bij met die paarse bloemen. Ook van de druif vind ik het jam mer. Volgens mij heeft 'ie van de schrik dit jaar geen krent gege ven." Nadat vorig jaar juli bekend werd dat de sanering deze zomer zou plaatsvinden, hebben Ellen en Kees nauwelijks nieuwe planten aan hun tuin toegevoegd. Hoog stens hebben ze nog wat plantjes in potten gezet, zodat die straks in de nieuwe tuin kunnen worden geplaatst. Het stel met de groene vingers heeft wel al volop stekjes gemaakt, ook hebben ze vee! zaad verzameld. Dat scheelt aanmerke lijk in de kosten bij de aanleg. „We hebben het onderhoud wel trouw bijgehouden, tot de afgelo pen maand. Ik ga nu niet meer sproeien, dat vind ik zonde van het water. Maar je ziet, ze gaan dan toch wat slapper hangen in die warme zon." Plannen Enthousiast geeft ze een beschrij ving van de plannen: „Het terras wordt kleiner, waardoor we een bredere strook groen rondom krij gen. Achterin maken we een klein terrasje in een Franse sfeer met een druivenstruik en wat klims- pul ter bescherming tegen de zon. Rondom het raam van de woonka mer willen we nog een druif, bij wijze van alternatief zonne scherm. En de achterkant houden we open, ik wil niet in een kist zit ten. Je hebt dan ook het idee dat je een veel grotere tuin hebt dan dié 7,5 meter, omdat we uitzicht hrbben op de strook groen van de Einthovendreef Die strook wordt echter de ko mende anderhalfjaar gebruikt als aan- en afvoerroute voor het vrachtverkeer met het vervuilde havenslib en de schone grond. „Tot die tijd nemen wel een schut-' ting, anders zit je zo te kijk in je kale tuin. Ik ga er niet over kla gen, het is nu eenmaal niet an ders. Moeten ze die grond dan met helikopters afvoeren?" Dit is de eerste aflevering van een korte serie over de afgra- ringswerkzasmheden in de tuin van Ellen van Toor, bewoonster van de Steendijkpolder-Zuid. w 1 aanpascenirum voor contadlenzen en hoortoésieilen

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1