13 Gemeente helpt sloper bij binnenhalen miïjoenenklus Rotterdams Dagblad IN rBRUIK Concurrentie Bik bij voorbaat buitenspel bij afbraak Wilton-Fijenoord 'Verdeling van klaslokalen is oneerlijk en onlogisch' De ontoegankelijke schoonheid vanhetVao Schravepdijkplantsoen Inventarisatie karakteristieke bebouwing Hoek Vlaardinger is Mark Knopfler in Soundmixshow Celstraf en dwangverpleging voor brandstichter Harde smak na klapband Fietsers op de bon Flinke botsing Waterweg Vrijdag 23 augustus 1996 Hoek van Holland—Het Ontwikke- lingbednjf Rotterdam heeft, een 'Inventarisatie karakteristieke bebouwing' laten maken binnen het plangebied van het Waterweg centrum in Hoek van Holland. Aanleiding is het ontbreken van een goede documentatie van ka rakteristieke gebouwen binnen het plangebied. Gesloopt In het verleden zijn veel histori sche gebouwen gesloopt. Volgens M. Bakker van het Ontwikke lingsbedrijf Rotterdam (UBR) omdat men weinig waardering had voor deze gebouwen. Maar het feit dat vrijwel het hele gebied van de 'Oude Hoek' in de Tweede Wereldoorlog door de Duitsers werd gesloopt, lijkt een veel be langrijkere oorzaak. Volgens het OBR, dat de plannen voor het Waterwegcentrum vorm geeft, kan karakteristieke bebou wing een belangrijke bedrage le veren aan de recreatieve waarde van het gebied. Het maakt name lijk de geschiedenis afleesbaar en biedt een grote variatie aan bouw stijlen. Geschiedenis Bakker geeft in haar notitie een beeld van de Berghaven, het Ste- na-terrein en de Koningin Emma- weg. Daarnaast gaat zij ook in op de ge schiedenis van de Oude Hoek, waar de badplaats Hoek van Hol land aan het eind van de vorige eeuw gestalte kreeg. Ook als garnizoensplaats had de Hoek grote betekenis, zowel in de Eerste- ais in de Tweede Wereld oorlog. Resten van de Atlantikwal en een aantal bunkers door het hele ge bied getuigen daar nog van. Ze kunnen in sommige gevallen wor den ingepast, maar vaak vormen ze ook een hinderpaal bij het rea liseren van de plannen. Het ver volg van de notitie moet bij het uitwerken van de plannen vorm krijgen. In het expo-paviljoen Waterweg- centrum langs de Nieuwe Water weg is een edi presentatie te zien van Hoek van Holland over verle den, heden en toekomst van Hoek van Holland. Vlaardingen De eerste uitzen ding van de Soundmixshow van dit seizoen heeft een Vlaardinger onder de kandidaten. Het is Peter Bregar, die met zijn vriend Wilco de Wijze uit Oud-Beijerland, op treedt als Dire Straits. De twee gi taristen spelen en zingen het overbekende nummer 'Sultans of Swing'. In de tijd dat dit nummer werd ge draaid, bestond Dire Straits nog uit vier personen en daarom zul len twee stand-ins de groep com pleet maken. Peter en Wilco spelen al met elkaar in een band en hebben zich enige tijd geleden opgegeven voor de Soundmixshow. Uit 7500 inzendingen en na twee voorron den kwamen zij als kandidaten naar voren. Wilco de Wijze speelt sologitaar, de Vlaardinger bespeelt de bas. De eerste Soundmixshow wordt uitgezonden op donderdag 5 sep tember op RTL 4 en begint om 20,30 uur. Door Menno Haddeman en Carel van der Velden Schiedam De gemeente Schiedam heeft enkele van de grootste aanneemcombinaties van Nederland bij voorbaat buitenspel gezet bij het gunnen van een miljoenenopdracht op bedrijventerrein Vijfsluizen in 1993. Dat blijkt uit door het Rotterdams Dagblad verricht archief-onderzoek. Gerenom meerde bedrijven als-NMB-West, Hollandse Wegenbouw Zane en Cultuurweg kregen niet de kans mee te dingen naar de me- ga-klus, waarmee uiteindelijk 6,5 miljoen gulden was ge moeid. De belangstellenden voor de grootste sloopopdracht uit dc ge schiedenis van Schiedam meld den zich na een publicatie in de vakpers. De gemeente Schiedam kondigde in dit schrijven aan dat na een voorselectie vijf bedrijven kans op heiwerk zouden maken. Enkele van de grootste aanne mers van Nederland kregen een schrifteiyke afwijzing omdat zy volgens de gemeente met hadden aangetoond dat zij in het verleden een 'vergelijkbaar grootschalig werk hebben verricht' Het werk werd uiteindelijk voor 3,52 miljoen gulden gegund aan Bik Sloopwerken uit Lekkerkerk. Bik, sinds een aantal jaren huis- sloper van de gemeente Schiedam, was de laagste in schrijver. De gemeente Schiedam had de bedrijven Van Hal (Lasser- broek), Venus (Maarssen), Tim mer (Dordrecht) en Van Santen (Wassenaar) als mededingers uit gekozen. In de sloop- en bouwwereld wor den grote vraagtekens geplaatst bij de door de gemeente Schiedam gehanteerde selectie methode. Op Bik na ging het om bedrijven die 'nog nooit een spade in Schiedamse grond hebben ge stoken'. Een bedrijf als Van San ten zou volgens insiders qua capa citeit bovendien absoluut niet m staat zijn geweest de klus op Vijf- sluizen te k'aren Met tien werk nemers is de Wassenaarse aanne mer een kleintje in. de sloopwe- reld. Het bedrijf vroeg voor het werk ruim een ton meer dan Bik (3,66 miljoen). Verbaasd Het Rotterdams Dagblad kreeg inz^'ht m het archief van de Die! st Gemeentewerken door een beroep te doen op de Wet Openbaarheid Bestuur. Het be schikbaar gestelde dossier Vijf- sluizen meldt niet aan welke pres taties aannemer Van Santen zijn uitverkiezing te danken had. Ook van de andere mededingers ont breken de destijds meegezonden referenties in het archief. De door Hollandse Wegenbouw Zanen (HWZ) meegezonden conduitestaat bevindt zich wel in het dossier. De tot de Hollandse Beton Groep behorende onderne ming stuurde Schiedam in 2993 informatie toe over recent ver richte grootschalige werkzaamhe den in Rotterdam en Gouda. Het bouwrijpmaken van verschillen de delen van Prinsenland betrof een opdracht van 4,1 miljoen gul den. De klus op het zogenoemde Nibo-terrein in Gouda verrichtte HWZ voor 3,3 miljoen gulden. In Schiedam draaide de opdracht om het bouwrijpmaken van het bedrijventerrein Vijfsluizen, Na de sloop van gebouwen van de scheepswerf Wilton-Fijenoord moesten onder meer heipalen uit de grond worden getrokken. Ver der diende het zestien hectare metende terrein te worden opge hoogd met z?nd. Inclusief meer- werk betrof het een klus van 6,5 miljoen gulden, verklapte direc teur L. Bik van het uitverkoren bedrijf eerder dit jaar in net Rot terdams Dagblad. Verbaasd HWZ had destijds graag de kans gehad tegen Bik op te bieden, zegt woordvoerder H.V.M. Reus van het bedrijf. „Wij zijn geen ge renommeerd sloopbedrijf, maar in combinatie met een andere on derneming hadden we deze klus gemakkelijk aangekund. Destijds hebben we het erby laten zitten; in de gedachte dat zich klaarblij kelijk vijf grote sloopbedrijven hebben gemeld." Reus is hoogst verbaasd ais hij de name van de uitverkoren firma's hoort. „Bij Bik en Timmer kan ik me ietj voorstellen. Maar als de namen van die andere bedrijven hoor, hadden wij er zeker ook by moeten zitten. Gezien de gestelde criteria staan er namen bij die nooit door de selectie hadden mo gen komen. Als we dit destijds hadden geweten, hadden we vast aan de bei getrokken." Zie ook pagina 15: Bik, grootver diener in gemeente Schiedam- Foto Niels |J van der Hoeven/ Rotterdams vt if s; a Ook gebruiksvoorwerpen kennen een levenscyclus. Na j'aren trou we dienst kunnen ze van de ene op de andere dag worden afge dankt. Wat volgt is een onzekere periode. Volgt er sloop of een op knapbeurt, meldt zich y. tn nieuwe eigenaar of volgt de vuilnisbak? De status van 'in onbruik' kan zelfs een permanent karakter heb ben. Een serie over de charme van op het eerste gezicht natteloze zaken. Door Carel van der Velden Vfaardingen De bomen wuiven vrolijk, de rozenstruiken staan prachtig in bloei in het plantsoentje op het Van Sehravendijkplein in Vlaardingen. Op warme dagen is het als toevallige passant aantrek kelijk even in het plantsoen neer te vlijen. Het moet bij een gedachte blyven, want het miniparkje zit hermetisch op slot. Vervaarlijk ogend prikkeldraad houdt de recreant buiten de deur en het plant soen in onbruik. - Waarom staat het hek niet gewoon open? Wat is het nut van een plantsoen dat niet toegankelijk is? En waarom wordt de blik op de na- tuuriijke charme van het plantsoen ontsierd door roestend hekwerk? Het zijn zo maar wat vragen die opkomen bij het aanschouwen van"' het plantsoen, «en oase in een buurt die verder vooral uit steen be staat Ambtenaar M. van Keulen van de Dienst Milieu heeft op alle vragen een eenvoudig antwoord. „De omwonenden willen niet anders. Als we voorstellen de hekken weg te halen, zouden we waarschijnlijk een volksopstand uitlokken. De bewoners vinden het prima zo. Ze zijn bang dat het plantsoentje in een hondentoilet ontaardt als het toegankelijk wordt Ik denk dat hun vrees terecht is. Daarvoor hoe ven we samen niet te hebben gestudeerd." Afgesloten plantsoenen raken zo langzamerhand uit de tijd. Vroeger waren ze op meerdere plaatsen in Vlaardingen te vinden. Het feno meen wordt slechts op het Van Sehravendijkplein en het Orelioplant- soen in stand gehouden. Zijn wijsheid betreffende de bewonersreacties deed de ambtenaar op in en om het Oelioplantsoen. „Daar was het hek versleten. Toen heb ben we de omwonenden gemeld dat we de omheining weg zouden ha len. Protesten waren het gevolg. Uiteindelijk is afgesproken dat de bewoners het hekwerk in cigcr. beheer gaan nemen Zijn er in het verleden verschillende plantsoenen verdwenen, over de toekomst van het Van Sehravendijkplein hoeven de omwonenden zich volgens de gemeentewoordvoerder geen zorgen te maken. „Er is geen enkele indicatie dat het plantsoen zal verdwijnen. Het hekwerk is nog in orde. Als het versleten is, ligt vervanging voor de hand." Het vervaarlijk ogende prikkeldraad keert na die eventuele opknap beurt niet meer terug, zegt Van Keulen ver op voorhand. „Prikkeld raad gebruiken we niet meer. Dat is een beetje uit de tijd," Groeten uit het V-n Schravendijkplantsoen, voor eeuwig in onbruik. Door Pieter Vermaas MaassluisHet katholiek onder wijs in Maassluis heeft forse kri tiek op de verdeling van klasloka len over de basisscholen. Die ver deling leidt ertoe dat twee basis scholen - de Kardinaal Alfrink- school en De Dijck - op zes loca ties lokalen hebben. Vertegen woordigers van het katholiek on derwijs drongen er gisteravond tijdens het 'vragenhalfuurtje' van de raadscommissie voor onder wijs op aan, de onlangs voorge stelde verdeling te herzien. De twee katholieke scholen ko men er bij de verdeling bekaaid vanaf, meent J. Biesheuvel na mens de medezeggenschapsraad van de twee scholen. Hij vindt de verdeling van lokalen over het confessionele en het openbare on- derwys 'oneerlijk'. „Wij vragen ons oprecht af," houdt hy verant woordelijk wethouder L.D. We- senhagen-Kastelein voor, „of de gemeente Maassluis eerst de kin deren van de openbare scholen plaatst en daarna kijkt of er nog ergens plek is voor de kinderen van het bijzonder onderwijs." De helft Volgens een telling van Biesheu vel heeft het bijzonder onderwijs in Maassluis slechts dc helft van het aantal schoolgebouwen tot zijn beschikking, terwijl maar liefst tweederde van alle Maas- sluise leerlingen bijzonder onder wijs geniet. De logica van de voorgestelde ver deling, die Biesheuvel naar eigen zeggen via de pers moest verne men, ontgaat het katholieke on derwijs -dat de laatste jaren het aantal leerlingen zag groeien. Zo vindt Biesheuvel het merkwaar dig dat de Kardinaal Alfrink- school een lokaal moet betrekken in het gebouw van De Westhoek, terwijl De Westhoek zelf een lo kaal heeft betrokken in het kleu tergebouwtje aan het Burgemees ter Domisseplein. Biesheuvel ziet het katholieke on derwijs zelf graag ondergebracht in twee lokalen m de Panta Rhei. „Daar woult lesruimte, bedoeld voor basismderwijs. verhuurd aan de Stichting Kinderdagver blijven Maassluis. Maar de SKM kan ook ergens anders huren. Het gaat daar om kinderen van nul tot vier, die toeh altijd door ouders worden gebracht en gehaald. Ter wijl in de nieuwe regeling leerlin gen van De Dijck opeens een heel eind verder moeten fietsen." Niet serieus Het katholiek onderwijs zegt zich niet serieus genomen te voelen door de gemeentelijke afdeling Onderwijs. Op een verzoek aan een ambtenaar of de Kardinaal Al- fnnkschool een lokaal kan huren by het gebouw van Klei Kleur, antwoordde een ambtenaar een jaar geleden ontkennend. Het zelfde verzoek werd bij Klei Kleur zelf echter direct gehono reerd. Voorzitter Kleizen van de Stich ting Katholiek Onderwijs Maas sluis toonde zich gisteravond een bondgenoot van Biesheuvel. Hij meent dat het openbaar onderwijs 'ruim in z'n jasje' zit. „De oplos singen van nu zijn niet te prui men." Ook enige ouders en leer krachten waren in het stadhuis aanwezig om het katholieke pro test kracht bij te zetten. Meerdere raadsleden leken giste ren onder de indruk van de cijfers die het katholieke onderwijs pre senteerde. „Uw cijfers zijn, als ze vaar zyn, schokkend," reageerde CDA-raadslid J. F. Koen. „Wel licht moeten we aan een herschik king denken." WB-raadslid J. C. J. de Boer had ook 'moeite' met het besluit: „Ik wil de argu mentatie voor het besluit nog wel een keer horen. Misschien zijn er betereoplossingen." Actuele cijfers Wethouder L. D. Wesenhagen- Kastelein zegde gisteravond toe. binnenkort met actuele cijfers over het aantal leerlingen en loka len te komen. Tegelijk zal ze dan een visie over de ruimteproble men neerleggen, die als basisvoor definitieve besluitvorming moet dienen. Ze benadrukte echter steeds te hebben gehandeld in overeenstemming met de regels van het ministerie. „Een verzoek naar het ministerie van Onder wijs voor meer ruimte voor het rooms-katholiek onderwijs is af gewezen. Bovendien kan het niet zo 2ijn dat we in een gebouw het ene jaar een kinderdagverblijf ruimte bieden, om het een jaar la ter weer eruit te zetten." Volgens Biesheuvel bevatte het verzoek aan het ministerie echter verkeer de aantallen klaslokalen. Van het voortrekken van het openbaar onderwijs is volgens de wethouder geen sprake. „In het openbaar onderwijs zitten veel meer allochtonen dan op het ka tholieke onderwijs. Die hebben meer zorg nodig en dus ook meer faciliteiten en begeleiding." Schiedam Een 35-jarige Schiedammer is gisteren door de Rotterdamse rechtbank veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging. De drugsverslaafde wordt gestraft voor het in brand steken van de woning van zijn vriendin. De vtouw en de man wonen - naast elkaar- in het zelfde complex aan het Edisonpieïn. Tegenover de politie verklaarde de Schiedammer meteen na de brand in juni van dit jaar dat hij een brandende krant onder de deur van de woning van zijn vriendin had geschoven. Hij deed dat omdat ze ruzie hadden. Twee weken geleden trok de man voor de rechtbank zijn bekentenis in: „Ik had wei wat woorden met mijn vriendin, maar heb niet ge probeerd haar woning in de brand te steken. Ik lag te slapen op het moment dat het vuur uitbrak," Maar -net als de rechtbank- ba seerde de officier van justitie zich op de eerste bekentenis van de man, die ook werd ondersteund door verklaringen van buren. Die hadden verteld dat de vrouw al meerdere keren door hem was be dreigd. Dat werd weer bevestigd door aangiften die de vrouw by de politie in Schiedam had gedaan. Daarbij kwam dat de man een ste vige drugsgebruiker is. Voor het gebruik van speed -dat hij in spuit waardoor heftige bijver schijnselen ontstaan- is hy aleens opgenomen in een psychi atrische klinkiek. Overeenkomstig het vonnis van de rechtbank eiste de officier van justitie ook opname in een. tbs-kli niek. Alleen vond het Openbaar Ministerie dat de Schiedammer daar pas heen mocht na een ge vangenisstraf van drie in plaats van één jaar te hebben uitgezeten. Vlaardingen Een 60-jarige Schiedamse fietser is gisteren op de Burgemeester Pruissïngel in Vlaardingen gevallen nadat zyn achterband klapte. Het slachtof fer werd met een ambulance afge voerd. Wat de verwondingen van de man zijn is nog onbekend. Maassluis—Na klachten van win kelend publiek en winkeliers heeft de politie van Maassluis gis termiddag tussen twee en drie uur vijf bekeuringen uitgedeeld aan fietsers. De fietsers reden over het wandelgebied in de Nieuwstraat. Schiedam Bij een kop-staart- botsing op de Broersvest in Schiedam zijn gisteravond vier auto's flink beschadigd. Rond ze ven uur stonden twee auto's stil in een file toen een automobilist op de achterste wagen in reed. Ver volgens reed nog een vierde auto mobilist tegen de rij auto's. Deze man, een 29-jarige Rotterdam mer, wachtte niet op de komst van de politie en Rep van het ongeluk weg. Hij meldde zich later op het politiebureau. Hij verkeerde on der invloed van drugs. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. s Midi IJIW -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1