lid Schiedams sioopbeleid is te duur Gustav Leonhardt maakt zijn faam volledig waar Sla 'm erin met een skippy-bal 'Pand Paulus is fantastisch opgeknapt' Canadees immigrantenkoor iaat goede indruk achter Wetenschappers pleiten voor systeem van openbaar aanbesteden im£ Kelderboxen opengebroken Gebroken neus na vechtpartij Auto te water a Brommer rijdt woning binnen Brand in wasmachine Matrozen op de vuist igenda Rotterdams Dagblad t Maandag 26 augustus 1996 Door Ame Jurriaans 't Woudt Ongeveer tweehon derd mensen kwamen zaterdag- avond naar de hervormde kerk in 't Woudt voor een concert door de claveeinist Gustav Leonhardt. Het kerkje puilt dan uit: de preek stoel was zo'n beetje de enige on bezette plaats. Die belangstelling was natuurlijk te verwachten. Het comité Kerkconeerten 't Woudt maakt zelfs geen extra publiciteit uit vrees te veel mensen te moe- ten teleurstellen. Gustav Leonhardt is een artiest van grote allure met een enorme staat van dienst. Hij heeft in vrij wel alle landen van Europa gecon certeerd, maakte vele tournees door de Verenigde Staten, ont ving de Erasmusprijs m 1980, cre- doctoraten van de universiteiten van Dallas. Amsterdam en Har- 1 Schiedam/Gaardingen In de Talmalaan in Schiedam hebben onbekenden dit weekeinde elf kelderboxen opengebroken. Daarbij werden drie fietsen buit gemaakt met een gezamenlijke waarde van 2590 gulden. Ook in Vlaardingen werden vier i boxen opengebroken. Een 38-jari- ge bewoonster betrapte een 14-ja- llge jongen op heterdaad en hield hem in haar woning vast totdat de politie ter plekke was. Gaardingen Een 31 -jarige Vlaar- dinger is vanmorgen rond half vier zwaar gewond geraakt na een vechtpartij op de Koningin Wil- helminahaven. De vechtpartij ontstond tn een café toen het slachtoffer op de voet van een an dere bezoeker ging staan. Deze sloeg er gelijk op los. Nadat de twee vechtersbazen op straat wa ren gezet ging het geruzie verder. Het si ach toffer liep een gebroken neus en een zware hersenschud ding op. Schiedam Politie en brandweer zijn vrijdagavond aan de Maas boulevard uren bezig geweest met het lichten van een gezonken au to. De auto was door vier mannen gestolen in Rotterdam. Na een rit door de stad besloot het viertal wat de te gaan crossen op een grasveldje langs de Nieuwe Wa terweg, Toen ze er genoeg van hadden reden ze de auto het water VlaardingenEen bromfietser is zaterdagavond door de voordeur van een woning aan het Mes- schaertplein in Vlaardingen gere den. De man vloog uit de bocht, ramde de voordeur en reed de hal in. De bewoners kwamen met de schrik vrij. Schiedam Een draaiende was machine heeft zaterdagmiddag rond half zes waarschijnlijk brand veroorzaakt in een woning aan de PKO-laan. Buren roken een brandlucht en sloegen alarm. De brandweer moest de deur force ren om binnen te komen. De be woners, die niet thuis waren, had den de wasmachine aan laten staan. De brand had een behoorlij- ke schade aangericht op de bo venste verdieping van de woning. Schiedam Twee Russische op varenden van een schip aan de Admiraal Trompstraat in Schiedam zijn zondagnacht rond één uur gewond geraakt tijdens een vechtpartij. Eén van de slachtoffers is met een steekwond overgebracht naar het Schieland Ziekenhuis. De ander had flinke verwondingen aan het gezicht. Een derde vechtersbaas is als ver dachte meegenomen naar het bu reau. De volgende ochtend mocht hij, zonder proces-verbaal, weer vertrekken. Wel is afgesproken dat de drie vechtersbazen zo snel mogelijk op het vliegtuig naar huis worden gezet. vard én maakte veel grammo foon- en cd-opna™n>n. De wat ou deren herinner'r /ich ongetwij feld zijn optreden als filmster: in 1967 speelde hij de rol van Johann Sebastian Bach in 'Chronik der Anna Magdalena Bach' van Jean- Marie Straub. Gustav Leonhardt is 'every inch a gentleman'. Zelden heb ik een be schaafder afgrijzen gezien dan toen hij tang geleden voor de VPRO-televisie zijn weerzin te gen de programmering van het toenmalige Hilversum 3 duidelijk maakte. Het lijkt wel of Gustav Leonhardt dc indruk geeft, dat het een voor recht is om naar zijn concerten te mogen luisteren. En dat is het na tuurlijk ook. Hij communiceert uitsluitend en alleen via zijn mu ziek en gebruikt absoluut geen buiten-muzikalemiddelenom het publiek aan zich te binden. Hij laat zich door niets afleiden en leidt zelf ook niet af. Schijnbaar onbewogen stelt hij zijn hele spel in dienst van de muziek. Zelfs in het kerkje van 't Woudt, waar hg toch letterlijk tot zijn knieën in het volk zat, blijft hij zeer gecon centreerd op zijn muziek en op zijn instrument. En wat voor een instrument: prachtig om te horen en prachtig om te zien. Leonhardt had gekozen voor een compact programma van zo'n an derhalf uur met maar enkele mi nuten pauze. Dat is uitstekend, het houdt de spanning erin en de aandacht vast. Hg speelde werk van Louis Couperin, Matthias Weckman, Henry Dumont. Diet rich Buxtehude en Antoine For- queray, allen zeventiende ecu- wers. Daarbij bleek de uiterlijke onbewogenheid van Leonhardt inderdaad slechts schijn: binnen de noodzakelijkerwijs beperkte dynamische mogelijkheden van het clavecimbel liepen de barokke emoties vaak hoog op. Gustav Leonhardt is overduide lijk niet voor niets wereldbe roemd, Toen de duisternis viel Hitste buiten af en toe de bliksem en rolde de donder; tijdens het verdrietige Tombeau de monsieur Blancrocber van Couperin roffel de de regen even op het dak. Kort om: een 'Stemstunde1, zoals dat in Duitsland heet. Een heel mooi concert in een heel mooie omge ving. Eigenlijk zou je op zo'n zo meravond niet met de auto naar een concert als dit op een plaats als deze mogen komen. Daar hoor je te paard of met de koets naar toe te gaan. fn elk geval zou het publiek gefouilleerd moeten wor den op de uiterlijke kenmerken van de moderne bereikbaarheids stress. Op een gegeven moment werd iemand gebeld op zijn zakte lefoon. De meester keek maar een ogenblik op en speelde even ge concentreerd als altijd verder. Door Menno Haddeman Schiedam Het ontbreken van een eenduidig aanbestedings beleid voor sloopopdrachten heeft de gemeente Schiedam de afgelopen jaren vermoedelijk zeer veel geld gekost. Onder zoek wijst uit dat de gemeente tien tot vijftien procent van de kosten had kunnen besparen als zij meerdere sloopbedrijven had laten meedingen naar sloopopdrachten. In de Schiedam- se praktijk nodigt de gemeente sinds jaar en dag meestal slechts één sloper uit om een prijsopgave te maken. Uil een onderzoek van hel Rotter dams Dagblad blijkt dat in de af gelopen twintig jaar veel opdrach ten voor sloopprojecten aan één bepaalde sloper zijn gegund zon der dat anderen de kans kregen mee te dingen (enkelvoudige aan besteding). In sommige gevallen ging het om projecten van meer dan 300.000 gulden. In de buurgemeenten van Schiedam worden enkelvoudige aanbestedingen zoveel mogelijk beperkt, blijkt uit navraag. De zo genoemde aanbestedingsproce dure is in de gemeenten Rotter dam en Vlaardingen aan strikte regels gebonden. Deze regels zijn onder meer bedoeld om vriendjes politiek tussen gemeente en slo per te voorkomen. Vlaardingen In Vlaardingen mogen alleen sloopprojecten van minder dan één ton enkelvoudig worden aan besteed. Voor alle projecten tus sen de 100,000 en 300,000 gulden wordt een aantal slopers (meestal vier) gevraagd een prijsopgaaf te doen, De goedkoopste wordt ver volgens uitgekozen om de klus te klaren. De projecten waarmee meer dan drie ton is gemoeid, moeten open baar worden aanbesteed. Dit bete kent dat de gemeente een adver tentie plaatst in een vakblad voor de bouwwereld. Aannemers wor den hiermee opgeroepen in te te kenen voor een project. De sloper die de laagste prijsopgave doet, mag de sloop dan uitvoeren. Het rapport aanbestedingsbeleid, dat wordt gehanteerd door de ge meente Vlaardingen, stelt dat openbare aanbestedingen voor de opdrachtgever goedkoper zijn omdat slopers moeten concurre ren om het werk te krijgen. Dit voordeel voor de gemeente kan oplopen tot vijftien procent van de aanneemsom, hebben weten schappers aangetoond. De proce dure in Rotterdam lijkt op de Vlaardingse praktijk. In de Maas stad worden echter alle projecten vanaf twee Ion openbaar aanbe steed. 'Haastklussen' In beide gemeenten wordt wel een uitzondering gemaakt voor 'haastklussen' of zeer gespeciali seerd werk. „Als een object bin nen zeer korte tijd moet worden gesloopt, bestaat de mogelijkheid dat deze aan een sloper wordt ge geven zonder dal daarvoor ande ren worden uitgenodigd," vertelt een woordvoerder van de ge meente Vlaardingen. „Zelfs als het gaat om klussen waarmee meer dan 200.000 gulden is ge moeid. Er is vaak weinig tijd en een openbare aanbestedingspro cedure is tijdrovend." Sloopopdrachten Ditzelfde geldt voor gespeciali seerde sloopopdrachten waar maar één aannemer de juiste ken nis en apparatuur voor heeft, meldt de woordvoerder. In derge lijke gevallen kan de gemeente niet om het bedrijf-in-kwestie heen. Het Sehiedamse raadslid Th- H. B. Schoenmakers (CDA), die samen met PvdA'ers M. Sjljée en M. R. Reuderink (beiden PvdA) een onderzoek is gestart naar de manier waarop de gemeente de aanbestedingsprocedure han teert, is sinds enkele jaren een pleitbezorger van het openbaar gunnen van gemeentelijke op drachten. Zowel bij nieuwbouw ais sloop is Schiedam volgens hem beter af als het werk open baar wordt aanbesteed. Schoenmakers: „Bedrijven die op het moment van de gunning capa citeit over hebben, zijn bereid een betere prijs te maken. Dat is gun stig voorde gemeente. In de prak tijk kan het niet altijd hetzelfde bedrijf zijn dat het werk het hardst nodig heeft. Als gemeente doe jc het dus niet goed als je al tijd dezelfde aannemer voor het werk vraagt." Volgens de CDA'er is het ook eer lijker als alle belangstellende aan nemers naar een werk kunnen meeding* n. „Op Europees niveau denkt mei er ook zo over. Het is oneerlijk en uit de tijd om over heidsgelden altgd in de richting van dezelfde aannemers te laten stromen." -iff Een skippy-bal, een paal boven een bak met water en een aantal enthousi astelingen dat bereid is een nat pakte halen. Dat zijn de ingrediënten voor het jaarlijks terugkeren de Sla 'm erin spektakel in Hoek van Holland. In tegenstelling tot de voor gaande jaren was afgelo pen zaterdag niet het Hoekse strand maar het Brinkplein decor voor een stevig robbertje 'knokken'. Tijdens het Sla 'm erin moet een team, be staande uit vijf deelne mers, het opnemen te gen een ander vijftal. Ge zeten op een paal probe ren de teamleden hun opponenten met een ski ppybal in het water te slaan. Degene die als eerste zijn evenwicht verliest en in de bak met water belandt, heeft ver loren. Na een zinderende finale tussen het team van de organisator van het spektakel, de Chevy Bar, en de mannen van het Pandje, bleek initiatief nemer Rob Kanters de sterkste. In de finale sloeg hij vier rivalen met een aantal ferme dreu nen het water in. in de kroeg van Kanters prijkt het komende jaar de wis seltrofee. Wie durft kan hem volgend jaar uitda gen. Foto Roel Dijkstra. Dinsdag 27 augustus SCHIEDAM Podiumcafé. Jamsessie, 21.30u. ROTTERDAM De Doelen KU,Stnjkkwartetten in de zomer: Camera© String Quartet, 20.15uDizzy Jasper Blom Quartet, 22.00u. ROTTERDAM Calypso 1: 'Mission: Impossible* (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calyp so 2: 'Kansas City' (al) dag. 6.45- 9.30. Calypso 3: 'Stealing Beauty' (a!) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calyp so 2 Riksbioscoop: 'Nixon' (al) dag. 11.30-3, Cinerama 1: Twister'(12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 2: The Rock' (16) dag. 12.45-3.30- 6.15-9.15, Cinerama 3: 'Never talk to strangers' 16) dag, 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 4: The Craft' (16) dag. 6.45-9.30, do.vr.madi. ook 1.15-4. Cinerama 5:'From dusk till dawn' (16) dag. 6.45-9.30, do.vr.ma.di.ook 1.15-4. Corso: Twister' (12) dag. 3.15-4-6.45- 9,30. Imax Theater 'Survival Is- land' (at) dag. 2-4. The Living Sea' (al) dag. 1-3. 'Eraser' (16) 7.30. Twister' (12) dag. 5.15-9.45, do- .vr.za.ook 10,45. Lantaren 1: dag. 9.30 (16): 'The kiss of the spider wo man' do. 'Bullets over Broadway' vr. The city of the lost children' za. Through the olive trees' zo. 'Cartas del parquema. 'Kids' di, 'Monkeys in paradise' wo. Venster Is 'Guantana- mera' (al)dag. 9.30. Venster 2: The purple rose of Cairo' (16) dag. 9.45. Venster 3: 'En Avoir' (16) dag.(be- h.wo.) 10. 'A comédia de deus' wo.8.30. Venster 4: 'Au petrt Mar- guery' (al) dag. 9.30. Lumière 1: 'Mission: Impossible' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30.Lumière2: 'Era ser' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumière 3: 'Rumble in the Bronx' (16) dag. 6.45-9.30. 'It takes two' (al) dag. 1.15-4. Lumière 4: 'Pnmal Fear' (16)dag.6.45-9.30,do.vr.ma- .di. ook 1.15-4. Pathè 1: 'Eraser' (16)dag.(beh.Z0.) 11.30-2-4.30-7- 9.30. Pathé 2: 'Gazon Maudit' (12) dag. 5,10-7,30-9.50, do.vr.ma.di .ook 12.3Ö-2.50. Pathé 3: 'Moon light Valentino' (al) dag. 11,05- 1.40-4.15-6.50-9.25, Pathé 4: 'Kingpin' (12) dag. 11.40-2.10- 4.40-7.10-9.40. Pathé 5: The Rock' (16) dag. 12.35-3.30-6.25- 9.20, Pathé 6: 'Beautiful Girls' (12) dag. 4.55-7.20-9.45, do.vr.ma.di .ook 12.05-2.30. Pathé 7: 'Spy Hard' (al) dag. 11.35-1.40-3.45- 5.50-7.55-10. Rex: '10 little mai dens' 'Seduction of Cmcfy' (18) dag. vanaf 12.00. Nachtvoorstellingen: Lumière 1: Twister* (16) vr,za.00„15. Lumière 2: 'Eraser' (16) vr.za.00.15, Lumiè re 3: 'Mission: Impossible' vr,za. 00.15. Lumière 4:'Primal Fear'(16) vr.za. 00.15, Kindermatinees:Cinerama 4: 'Ba be' (N) za.zo.wo. 1,15-4. Cinerama 5: 'Ripper' za.zo.wo. 1.15-4. Lumiè- re 4: 'A Goofy Movie' (N) za.zo.wo. 1.15-4. Pathé: Toy Story' (N) dag. 12.45-2.50. 'A Goofy Movie' (N) za .zo.wo, 1.10-3.10. SchiedamZowel een restauratie als een nieuwbouwproject. Zo laat de vorige week afgeronde verbou wing van Pand Paulus in Schiedam zich het best noemen. Vrijdag opende wethouder A. Reijnhout het monumentale pand waarmee definitief een einde kwam aan een jarenlange leeg stand. De tijdens de opening ge schonken drankjes lieten-zich ex tra lekker smaken omdat ook de Stichting Beschermd Stadsge zicht Schiedam haar 10-jarig jubi leum vierde. Pand Paulus, aan de Korte Haven 125 in Schiedam, kent een rijke geschiedenis. Het pand, dat aan het eind van de zestiende eeuw werd gebouwd, heeft dienst ge daan als brouwerij, mouterij, koetshuis en pakhuis. Predikant en dichter Francois Haver- schmidt (Piet Paaltjens) hield er zijn preken aan het eind van de achttiende eeuw. En deze eeuw herbergde het gebouw een gara ge, een timmer- en metselaars- werkplaats en marmeropslag plaats. De laatste jaren stond het gebouw leeg. De voorgevel verkeerde in verregaande staat van ontbinding en de oude draagconstructie van het dak voldeed rüet meer. De Stichting Beschermd Stadsge zicht Schiedam (SBSS), die zich inzet voor het herstel van verval len historisch erfgoed, kon dit niet langer aanzien en gaf vorig jaar opdracht het pand ingrijpend te restaureren. In het verleden was de SBSS onder meer verant woordelijk voor het herstel van woonhuizen op de Lange Haven en op de hoek van de Vismarkt en de Walvisstraat. Aannemer F. Bijl en Zn, vertaalde ue schetsen van architect Peter van Velzen in bouwprestaties en zette drie leerlingen van Rijn mond Bouw, een regionaal oplei- Het gerenoveerde Pand Paulus aan de Korte Haven in Schiedam krijgt na jarenlange leegstand weer bewoners. Foto Roei Dijkstra dingsbedrijf voor de bouw, aan het werk. Zij hebben de restauratie onlangs afgerond, waardoor aanstaande vrijdag de nieuwe huurders hun intrek kunnen nemen. Dat zijn de Stichting Kunstwerkt en het pu blic reiationsbureau Janet van Huisstede. „Het was een mooi project," ver telt Van Velzen. „Het pand is van buiten gerestaureerd. Van binnen heeft het een volledig nieuw inte rieur gekregen. Mijn professor op de academie waarschuwde altijd voor het te historiserend te werk gaan. Dat wil zeggen datje als ar chitect probeert het oude van een pand na te maken. Je doet in zo'n geval aan geschiedsvervalsing, want het zogenaamde historische in het pand is niet oud." Pand Paulus heeft om die reden een nieuw interieur gekregen. „Niemand kan mij ervan betich ten aan geschiedsvervalsing te hebben gedaan," zegt Van Velzen lachend. „Op een aantal echte ou de details na is het interieur volle dig van deze tijd." Met de oplevering gaat voor de kunstenaarsvereniging een lang gekoesterde droom in vervulling. Kunstwerkt wil het pand (ge noemd naar de vereniging Paulus die in 1871 het gebouw betrok en gelegenheid bood aan Francois Haverschmidt om te prediken) gebruiken als sociëteit en ten toonstellingsruimte. Ook Janet van Huisstede, die voorheen haar kantoor aan de Over de Vesten had, is zeer in haar sas met haar nieuwe onder komen. Door personeelsuitbrei ding was de pr-deskundige al ge ruime tijd op zoek naar een poter kantoor. „We zochten een monu ment, maar die bleken vaak veel te duur. Dit bleek wel betaalbaar en het zit op een ideale plek. Het is gelukkig ook wat anders dan een blokkendoos op een indus trieterrein. Hiermee wallen wij be nadrukken dat we dingen anders aanpakken, creatief zijn. Het pand is ook fantastisch opge knapt. Voor de gemeenschappelij ke entree is bijvoorbeeld een oude deur gebruikt en de zadeldakcon structie is ook weer in orde." De publiciteitsmedewerkers zijn gevestigd op de eerste verdieping van het gebouw en hebben op zol der nog een vergaderkamer. Het hoge kerkraam laat ook licht door op deze hoogste etage. In het mid den zit een vide, waardoor het bu reau een open verbinding heeft met de galerie van Stichting Kunstwerkt. „We hebben geprobeerd het inte rieur zoveel mogelijk op elkaar af te stemmen door overal een zach te kleur geel te gebruiken. Zelf proberen we met bordeaux-rode vloerbedekking en niet te moder ne meubelen de vroegere stijl te benadrukken. Zo zijn tl-balken uit den boze." Door Anke van Bree Maassluis Twee verlichte, ge brandschilderde ramen, twee rood-witte boeketten en de vlag gen van Canada en Nederland vormden de wat sobere aankle ding voor een geestelijk concert in de Immanuel kerk in Maas sluis. Een flink aantal belang stellenden heeft zaterdagavond de kans waargenomen één van de weinige koorconcerten die in vakantietijd zijn tebeluisteren te bezoeken. Het was een bijzonder concert. Het koor van Hollandse immi granten maakt maar eens in de vijfjaar een tournee door Neder land. Voor de alt Jane Eperaa is het extra spannend, want zij is nog maar een halfjaar lid van het koor. Het 35 jaar oude koor 'Ontario Cristian Music Assembly liet in de Immanuel kerk onder leiding van haar dirigent Leendert Kooij een groot aantal geestelijke wer ken horen. Het 08-koppig koor, van wie velen al vanaf het eerste uur lid zijn, maakte een goede in druk bij de inwoners van Maas sluis. Het koor begon met het alom be kende 'God roept ons broeders tot daad' en werd hierbij bege leid door Sander van Marion aan het orgel en een fraai spelend ko per kwintet Het publiek werd door de immer vriendelijk ogen de dirigent Leendert Kooij uitge nodigd de laatste twee couplet ten mee te zingen en daar werd enthousiast gehoor aan gegeven. Dirigent Kooij houdt duidelijk van pittige tempi in een perfecte ligging voor de gemeentezang zodat naar hartelust kon worden meegezongen. Het koor vervolg de met het 'Door heel de omtrek meiden' van Frans Abt in een be werking van Leendert Koog waarin dynamische schakerin gen mooi uitgewerkt werden. AI had de klank hier en daar wel wat voller mogen zijn. Zuiverheid Het zijn met name de sopranen van wie de zuiverheid meestal redelijk in orde is, maar de klank wat mat is. De heren bassen en tenoren daarentegen hebben in 'Song of Ruth' van J. E. EUers een bijzonder fraai, homogene en een intens warme doorleefde interpretatie van htm sologe deelte laten horen. Een hoogte punt deze avond was het swin gende 'Jubilate', een gospelmed ley in een arrangement van de dirigent en met begeleiding van orgel, een stralend koperkwintet en een goed ritmisch ondersteu nende paukenist. In deze, hen op het lijf geschreven medley was hetkoor enthousiast, vol overtui ging en mooi, homogeen van klank en werd de sfeer ook in de minder uitbundige tussenge- deelten perfect getroffen. Het publiek betuigde haar instem ming dan ook volkomen terecht met een daverend applaus. Minder gelukkig was men, getui ge van het zuinige applaus, met de uitvoering van het openings- kooT uit 'Psalm 42' van F. Men- delssohn-Bartholdy. Weliswaar was het een bewerking voor ko perkwintet en orgel in plaats van - de gebruikelijke orkestversie, maar desondanks was de muzi- kale interpretatie wat typisch. Mendelssohn schrijft in zijn par tituur een langzaam en gedragen tempo voor in een zeskwarts" maat. De uitvoering door het koor was echter te snel, te weinig legato en ook de ingetogenheid miste men volledig. Dit in het Engels uitgevoerde Wie der Hirsch schreit nach fnschem Wasser' klonk als een vrolijke, verende wals in driekwarts maat en dat is pijnlijk in strijd met, tekst en opvatting van de eompo-, nist De geestelijke werken en zeker de wat lichtere zettingen liggen dit koor het beste. Hierin wordt blij en ontspannen gemusiceerd hetgeen de presentatie zeer ten goede komt Organisator Sander van Marion besloot zijn solo-in termezzi met een improvisatie over het Halleluja' uit HéndelY Messiah en het bekende lied *U zij de glorie'. Kostelijk verwerkte Van Marion de aankondiging van het Canadese volkslied al in zijn slot, zodat het koor haast- naadloos kon vervolgen met het Canadese en het Nederlandse volkslied. Na de toegift werden dirigent, organist en zijn regis- trante met een bos bloemen be dankt. Het gehele koor is voor de nacht ondergebracht bij gastvrije Maassluizers en gelukkig werd aan het slot van de avond ook voor het laatste koorlid nog een slaapplaats gevonden bijéén be reidwillige concertbezoekster.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1