Sport Bal na... Van Gaal: 'Dat is een heel domme vraag!' J ACH o p 'Psychische klap heeft Edgar Davids aan zichzelf te danken' Het laatste woord Schumi The Statue: dubbele Michael Karpov op Internet Steffi hoeft niet te getuigen Roeiers door grachten Yuurwerkbom golftoernooi Romano trouwt met studente Record aantal gele kaarten Muizenissen VborPSV--:C\ Arbiter BV Rotterdams Dagblad Maandag 26 augustus 1996 De uitbarsting van Edgar Davids in Birmingham was voorlopig dé voetbalaffaire van 1996. Een affaire die nu ai maanden voortleeft en voorlopig geen einde kent. Zaterdag, tegen de Brazilianen, is de om streden middenvelder er nog niet bij. Maar moet bondscoach Guus Hiddink de driftkikker uit Milaan voor de kwalificatiereeks in de aan loop naar het WK in Frankrijk (1998) weer in genade aannemen? Het laatste woord is er nog niet over gezegd... Edgar Davids. Foto Giuseppe Farinacci/Reuters REGI BLINKER, spits van Sheffield Wednes day: „Surinaamse spelers hebben nog al eens contact met elkaar. Maar ik heb in Nederland, waar ik deze zomer was, nooit gehoord dat de affaire tussen Davids en de 'oude hap' van Ajax ook maar iets met racisme te maken heeft gehad. Dat zou ook te gek voor woorden zijn geweest Toch geloof ik dat de wis en outs nooit boven water zijn gekomen. Maar wat doet dat er toe? Moet een speler niet gewoon op grond van zijn kwaliteiten in het Nederlands elftal spelen? Het enige dat het publiek interesseert is dat het sterkst mogelijke team in het veld staat. Vraagje mij dan: hoort Davids daarbij? Dan zeg ik: ab-so-Iuut! Die jongen speelt niet voor niks nu bij AC Milan. Hij kan geweldig 'ballen'. Maar minstens zo belangrijk is dat hij een persoonlijkheid is. Hij wil z'n tanden laten zien. Dat soort gasten heb je nodig op internationaal niveau. Niet ouwehoeren dus, gauw weer opstellen die gozer." FRANK DE BOER, Ajax-intemational, in Nieu we Revu: „Ik denk dat de donkere jongens zich te veel als een groep opwierpen. Ze hadden te veel de gedachte: wij zullen het wel even gaan doen. Ze gingen echter volledig voorbij aan de verhoudin gen. Ik denk dat het een vrij lastige kwestie wordt, die las- tig is op te lossen. Als zij zich namelijk achtergesteld voelen, en dat voelen ze, heb je een onoverkomelijk probleem." RONALD DE BOER, Ajax-intemational, in VI: Er moet zeker nog even gepraat worden Door bepaalde zaken goed uit te spreken voor kom je problemen in de toekomst. Het Nederlands elftal is te belangrijk om oud zeer voort te laten be staan. Bovendien is Davids een hele goede voetbal ler, die we hard nodig kunnen hebben." PETER BLITZ, sportpsycholoog; „Edgar Davids moet in de komende tijd eerst eens zijn goede kant laten zien. Wat hij in Engeland heeft ge daan was uiterst onsmakelijk. Het gaat mij niet eens om wat hij daar zei. Maar zijn hele manier van pre senteren was verschrikkelijk. Buitengewoon patje- peeng. En de wijze waarop hij zich in Nederland en bij Ajax gedroeg, was natuurlijk al niet zo geweldig, hè... Als hij psychisch een klap heeft gehad van die hele toestand, dan heeft hij dat in de eerste plaats aan zichzelf te danken. Davids had zich moeten reali seren dat hij in een vak zit, dat veel te maken heeft met entertainment. In de top van het profvoetbal be vind je je in een glazen huisje. Dan moet je goed op letten wat je allemaal aanricht. Davids heeft ver plichtingen ten opzichte van zijn status. Het zal voor al van zijn spel afhangen of hij weer wordt geaccep teerd bij Oranje. Bij zyn bezoek aan de Amsterdam Arena met AC Milan werd hij uitgefloten en uitge joeld. Het was duidelijk dat hij vol rancune zat. Soms is rancune een goede motivatie, maar op den duur is het niet de juiste motivatie. Volgens mij zal er nog wel wat tijd voorbij gaan voordat alles weer goed is. Davids moet in elk geval eerst eens aantonen dat hij er wat van heeft begrepen." BAS VAN NOORTWIJK, spelersmakelaar en be geleider: „Er is in deze hele affaire op dit mo ment een belangrijke taak weggelegd voor Sigi Lens, de zaakwaarnemer van Edgar Davids. Als spe lersbegeleider gaan je taken immers veel verder dan het afsluiten van een contract. Juist als het mis gaat, moetje zorgen datje zo'n speler goed begeleidt. Het hangt van de vertrouwensband die hij met Davids heeft af of zo'n missie, om alles weer in goede banen te leiden, lukt. Davids moet het ook zelf willen. Ik heb zo'n vertrouwensband hijvoorbeeld met Henk Fraser. Die help ik nog steeds. Henk is buiten het veld een rustige jongen, maar net als Davids kan hij wel eens agressief worden als er iets gebeurt. Op zul ke momenten praat ik met hem. Met Davids gaat het nu natuurlijk veel verder. Die zal in het openbaar zijn excuses moeten aanbieden. Want als hij werkelijk zo tekeer is gegaan als naar buiten is gekomen in Enge land - en de bandopname was wat dat betreft duide lijk genoeg - dan is dat een vernedering voor Hiddink geweest. Een bondscoach hoeft zulke din gen niet te accepteren," Bet laatste woord, \sernog niet over gezegd... Twee Michaels liepen elkaar tegen het lijf in België. De Duitser Michael Schuhma- cher, die in Francorchamps moest aantreden voor de Grote Prijs van België - en won -r én de Amerikaanse atletieklegende Michael Jo hnson (r), de tweevoudig gou den medaillewinnaar in Atlan ta. Formule I en Formule 200 en 400 meter. Schumi The Statue, oftewel een dubbele Michael. Foio OliverMauthoup/EPA Helsinki FIDE-wereldkampioen schaken Anatob Karpov daagt ie dereen m de wereld uit deze week tegen hem te schaken op het In ternet. Vanuit Finland wordt woensdag vanaf 13.00 uur de match 'Karpov tegen de wereld' m 'real time'wor den gespeeld op het World Wide Web (http://www.tele fi.karpov). Na iedere zet van Karpov krijgen zijn tegenstanders tien minuten bedenktijd om een tegenzet voor te stellen, waarna een server de meestgenoemde zet zal uitvoeren. Het organiserende Telecom Fin land denkt dat er 50 000 Internet gebruikers uit 80 landen het te gen Karpov zullen opnemen. U.S. Open - tennis in New York Vandaag begint in de Big Apple bet belangrijnse nis evenement van het Jaar In de Ver-enigde De US Open In New York is na Melbourne,:! en Londen het vterdeGrand Slafffleerreei véh* seizoen. Richard Krajicek ts hoogatgepla lander: vijlde. Brenda Schulz Is bil de vrouwen hel dertiende reeks- hootö. De US Open dateert van 196$, met Arthur Ashe en Virginia Wade als win- naars. Sinds 1S78 wordt op Flushing Meadow gespeel WinnaarsTotaal ƒ1.000.000 ƒ11.500.000 3.600.000 f360.000 Dubbel Gemengdjjubbel 400.000 ƒ100.000 Startqelden en overigen ƒ3.000.000 een gelijk prijzengeld. Flushing Meadow Tennis Centrum Louis s EteMbuni Armstrong Stadion Binnenbanen en clubhuls Buitenbanen 30 Binnenbanen O ©SUAPHIC NEWS/Rot»rdjm» D Mannheim Steffi Graf hoeft met te verschijnen by het proces tegen haar vader en diens vroegere belas tingadviseur Joachim Eckardt. De rechtbank in Man nheim heeft de Duitse tennisster met als getuige op geroepen. De behandeling van de zaak begint op 5 september. Peter Graf zit in verband daarmee al een jaar vast m voorarrest Was Steffi Graf wel uitgeno digd door de rechter, dan had ze als betrokkene en dochter van de hoofdverdachte, het recht te zwijgen. Peter Graf en Eckardt moeten zich verantwoorden voor grootschalige belastingontduiking. Amstelveen Net als de gouden voflejibalploeg krijgen de roeiers die een Olympische medaille hebben gewonnen fh AUanta een tocht door de Amsterdamse grachten aangeboden. De Konin klijke Nederiandsche Boeibónd organiseert ko mende zaterdag de huldiging iri samenwerking met ar.htAmsterdair.se verenigingen. 1 Delfestiviteiten- beginnen met een ontvangst op Tiet balkon van de roeivereniging De Hoop. Daar- 'ah voert een'vloot vas honderd roéSxfea de me-, 1 'daiDewinnaürs door de grachten, 's Avonds volgt èr een fee ft?'; - *-' - Akron—De ontploffing van een vuurwerkbom op de golfbaan van de Firestone Country Club in Akron (Ohio) heeft zaterdag grote consternatie veroorzaakt. Bij de explosie raakten drie mensen gewond. Zij kon denter plaatse medisch worden behandeld. Het is de eerste keer dat de golfsport met een terreurdaad wordt geconfronteerd. De explosie had plaatsin een vuilnisbak bij de afslag van de eerste hole. De zelfge maakte bom zat in een bierblikje. Op het moment van de ontploffing was de baan vrijwel verlaten. Een half uur eerder had het laatste paar afgeslagen en wa ren duizenden toeschouwers aan de wandel gegaan. „Dé'üóetballm van Aja£kun- nen in de toekomst eigenlijk ai- ren. Althans, waar het de thuis- wedstrijden inAmsterdamAre- ,.nA betreft. Een'computerge- rgtuurdsysteemzorgt ervoor dat ÏÏe grassprieten altijd vdpeffec- ,%e conditie zijn." 7 Passage uit 'Amsterdam Are- riuA, het boek'. Jiet verbaal geweld ts de afge lopen jaren enorm toegenomen - zij noemen dat dws inspraak. Je moet tegenwoordig eerst een brede maatschappelijke discus sie voeren voordat je een straf schop kunt laten nemen. Als je daar mee bezig bentkomt ook de coach nog in wapperende re genjas over 75 meter aange draafd... Somsisheieencomple- te douche aan zeikstralen." Scheidsrechter JohnBlanken- steinin Nieuwe R«m -,>Ze hebben het nog steeds over 'die bende van vijf van toen, on- Jfter Van Hanegem. Wel, zónder die bende van vijf en Willem hadden we die jaren nooit snc- Lces gehad. Wimpie Jansen en Van Hanegem, die hebben de 'club er weer bovenop geholpen. En ik heb daaraan meegehol pen. Niet ArieHaan."- John de Wolf over Feyenoord inHP/DeTijd- „Arie Haan speelt met wie hij nodigheeft.derestisvuilewas" Mart Smeets in Nieuwe Revu. „Ik weet nu dat badmintonver eniging BBV uit Barendrecht afgelopen week op de training vier shuttles heeft versleten. Vroeger wist ik. dat niet en dat ■■rWas toch een gemis." Youp van 't Hek r/ver Sport? in NRG Handelsblad. f 7>0ok was ik erg ?pgetogen over de magnifieke samenvatting van de handbaltonper Dukla Praag tegenhetaltijdgevaarlij- keKarlsbadMagikUvragenof IJ wilt nadenken over een lintje voorJos Stadsen? Hij was toch maar de man die dit allemaal Nó&uiaah» Youp vSS 't Kek over Sport7 in zijn aan konin- ginBeatrixgerichte column in de NRG. NOS-verslaggever tegen. Louis van Gaal na de nederlaag van Ajax in Heerenveen: „Wat ge beurt er met de trainer bij een an dere dub die zoveel wedstrijden achter elkaar verliest?" Van Gaal, meteen zwaar gepikeerd: „Dat is een heel domme vraag!" Vervolgens een ijzingwekkende stilte. Vanuit de studio in Hilversum het droge commentaar: „Ja, luiste raars, u begrijpt dat het interview met trainer Van Gaal voorby is..." Scheidsrechter Dick van Eg- mond strooide bij NAC-Sparta gretig met gele kaarten. Negen stuks, waarvan vijf voor de Rot terdammers. Wim Rijsbergen: „Volgens my wordt Egmond per kaart betaald. Nou, die komt zo wel aan z'n 2000 piek, hoor!" Regi Blinker en Orlando Trust- full zaterdagmiddag het laatste half uur van Newcastle United- Sheffield Wednesday samen in de spits in een uitverkocht St. James Park. Samen ook aan kop in de Premier League nu. Het kan raar lopen met 'uitgerangeerde' Fey- enoorders. Blinker: „Voor Orlando en mij was het prachtig om in die gewel dige ambiance van St. James Park opeens samen te voetballen. Or lando viel een half uur voor tijd, bij een stand van 1-1 in. Wij moes ten samen proberen de ba] vastte houden. Dat lukte goed. Het pu bliek keerde zich steeds meer te gen Newcastle. Vervolgens werd het nog 2-1 voor ons. Het was zo'n herrie, dat je elkaar m het veld nauwelijks kon verstaan. Ja, Or lando deed het goed. Aan de bal kan hij natuurlijk leuke dingen doen. Wat hier nu gebeurt is goed voor ons zelfvertrouwen. Als spe ler knjgen we weer het beset dat we wel degelijk in de top thuisho ren. Man, je moet hier de kranten eens lezen. De mensen in Shef field denken dat het een droom is. Ze geloven gewoon met wat er ge beurt." Orlando Trustfuil was gister middag al weer terug in de Kuip om afscheid te nemen van zijn ou de collega's en voorzitter Jorien van den Henk. Jorien van den Herik begrootte Feyenoord op twee ronden UEFA Cup. Maar wat indien de ploeg wordt uitgeschakeld door CSKA Moskou? Van den Herik: „Dan is dat even slikken." Ene Popov met een tip voor Feyenoord: „Oppassen straks voor meloenenverkopers, in Mos kou." Bij Feyenoord is een derde Ar gentijn op proef: Calvo. Van den Herik: „Financieel is er eigenlijk geen ruimte voor hem. Tenzij het een hele goeie spits blijkt." Buiten de Kuip werden pam fletten uitgedeeld, die gericht wa ren tegen het beleid van voorzit ter Van den Herik, die slechts schouderophalend reageerde op de actie, „Vroeger waren dat zwarthandelaren, maar aangezien er geen kaartjes meer kunnen worden verhandeld, zijn ze dat gaan doen. Ze moeten toch Iets te doen hebben." Feyenoords 'eenhoofdige lei ding' beweert nooit gezegd te heb ben dat hij drie topaankopen zou doen. „Ik heb alleen gezegd dat we drie versterkingen zouden gaan halen. Maar als zelfs Ajax er met al z'n miljoenen met in slaagt een topspits te kopen, zouden wij dat dan wel kunnen?" Het voormalige Duitse idool Reinhard 'Stan' Libuda is afgelo pen weekeinde overleden. De vroegere dribbelaar van Schalke i en Borussia Dortmund was de laatste jaren geregeld ernstig ziek. Hij werd 52 jaar. Libuda kreeg de bijnaam Stan, naar de le gendarische Engelse dribbelaar Stanley Matthews. Technisch ge zien was hij één van de beste voet ballers uit de Duitse historie. De rechtsbuiten kwam 26 keer uit voor de nationale ploeg, onder meer op het WK van 1970 in Mexi co. Ajax speelt vanaf nu altijd in de Champions League, Dat verwacht Louis van Gaal nu het aantal deel- De scheidsrechters in de ere divisie hebben afgelopen weekeinde een absoluut record gevestigd op het gebied van gele kaarten. In negen wedstrijden waren ze goed voor 44 waarschu wingen. Het record stond op 41 en dateerde uit het weekeinde van 27 en 28 augustus 1994. De scheidsrechters René Tem mink, goed voor negen keer geel en tweemaal rood tijdens Vites- se-FC Utrecht, en Dick van Eg- mond, ook negen keer geel tij dens NAC-Sparta, waren vooral actief op dat gebied. In totaal zijn al 74 waarschuwingen gege ven in de hoogste klasse, tegen 71 in de eerste divisie. Het is wat vroeg voor conclusies, maar de tendens is dat scheids rechters meer geel geven en minder rood. De zes uitsluitin gen in het betaalde voetbal tot nog toe steken schril af tegen de zeventien van vorig seizoen na twee speelronden. PSV en Vo- lendam zijn de enige clubs zon der gele kaarten tot nog toe. nemers vanaf voigend seizoen wordt verdubbeld, Commercieel is dat prachtig, vindt de technisch directeur. Maar sportief niet. Want alleen de sterkste van het land hoort op dat hoogste podium thuis. Ook als dat niet Ajax is. Al dus sprak Van Gaal, vóór 'Heeren- Volgens Eddy Poelmann, vrij dag aanwezig bij de loting van de verschillende Europa Cups in Zwitserland, ligt Sion 'op loopaf stand' van Genève. Hij zou de praktijk eens moeten toetsen. Stem in Heerenveen: „Edje in Oranje...!"' Journalisten en andere media vertegenwoordigers mogen dit Europa Cup-seizoen bij uitwed strijden niet verblijven ui hetzelf de hotel als Feyenoord. De pers komt het hotel niet meer in, dus. Haan wil het niet meer hebben, Feyenoord-watehen „Ze kunnen er beter voor zorgen dal ei geen spelers het hotel meer uit gaan." Vijfjaar geleden werd de pers nog zowat gesmeekt met Feye noord mee te reizen naar Albanié, Feyenoord zat op dat moment diep in de rode cijfers, maar met een paar journalisten aan boord, die het volle pond betaalden, kon er tenminste nog een charter wor den geregeld. *h"< V" 'iV-1 „De ratten lopen er over de l straat, én Iri déhotels. stikt het, van de muizen. "«Bij manager .Frank Amesen zit'de schrik er" l'riu al „in voori de uitwedstrijd vari'PSV in hét EC IT-toemooij op 12 september tegen Dinamo Batumi in Georgië: Arnesen,;vrijdag'aanwezig bij de loting in Genève, deed na-J vvraag bij vertegenwoordigers van.Chelsea. De Engelse ploeg stond Vorig jaar tegenover, Ba- turoL„De omstandigheden moeten verschrikkelijk jtfln. 4 "KestlarasccSg; Chelsea - had,, nog nooit'zoiets ergs .meege- maakt. We'zuUen ons daarop' - mentaal goed moeten instel len." Romario is - voor de tweede keer - getrouwd. Dit keer is de 'gelukkige', de 18-jarige psycholo giestudente Daniele Favato. Voor ruim 2000 familieleden en vrien den gaf het paar elkaar het ja woord op een luxe ranche aan de kust van Rio de Janeiro. Een heli kopter bracht de bruid naar het al taar. „Het is prettig om na de wedstrijd thuis bij je vrouw te komen sprak Romario, die eerder ge trouwd was met Monica. Veel tijd voor een huwelijksreis heeft het kersverse echtpaar niet. Komend weekeinde maakt Romario zijn debuut in de Spaanse competitie voor Valencia tegen Raring Santander. Overigens, bij Ajax eri PSV wor den de journalisten al jaren niet geduld in de spelershotels. De Duitse bondscoach Berti Vogts (49) krygt op 1 september van president Roman Herzog het kruis van verdienste uitgereikt. Hij ontvangt de onderscheiding voor zijn sportieve prestaties. In juni veroverde Vogts met het Duitse elftal de Europese voetbal- titel in Engeland. PSVer René Eijkelkamp, giste ren afwezig tegen FC Groningen, wordt maandag in een ziekenhuis nader onderzocht aan zijn knie. Trainer Advocaat verwacht niet dat de kwetsuur van Eijkelkamp al te ernstig is. Ronald Koeman, vrijdagoch tend voor de loting nog tegen Henk Vos en Gaston Taument: Als het CSKA Moskou wordt zie ik jullie wel op het terras." Nee, geen grappen over Ajax, dit keer. Alhoewel, spéélt Ajax eindelijk weer eens op een goed veld, kun nen zc er nóg minder van. Jan D. Swart UEN IK, wij allen, hebben natuurlijk allang een keer aan de hand van grove be rekeningen vastgesteld wat een club per wedstrijd allemaal aan geld moet betalen voor maximaal drie mooie bewegingen van één speler, in welke verhouding de vergoeding van een scheidsrech ter natuurlijk als een tang od een varken slaat. Daar zijn we het naar ik aanneem gauw over eens Dat de verhoging er voor de scheidsrechters komt lijkt me dus duidelijk; het is boter, kaas en eie ren. Er zullen binnen afzienbare tijd maatregelen getroffen wor den om die toeslag te bespoedi gen. Er is allang een strategische alliantie om in september het hele vaderlandse competieschemam de soep te laten draaien en mijn zegen hebben ze De scheidsrechters, m gezamen lijkheid bijeen, was de enige nog resterende groep kansarmen m het betaalde voetbal die nu m op stand komt. Daar kon men op wachten. Ik heb het altijd al ver bazingwekkend gevonden dat al die volwassen mannen met een fooi genoegen namen. Je moet toch wel beschamend ydel zyn om voor duizend gulden eerst op je knieën naar je baas te moeten vooreen fluitverlet, vervolgens van Boxmeer naar Leeuwarden te rijden om tenslotte in het gunstig ste geval ter plekke voor een hon denlul te worden aangezien. Zou ik't doen? Ik denk het niet Maar Duiten geeft aanzien en be goocheling, zodat er gelukkig al tijd mannen zijn die er plezier in vinden. Ze werken er op jonge leeftijd naar toe en zodra ze er zijn, genieten ze van de verwezen lijking van een illusie, die ooit uit kinderergernis moet zijn ont staan. De meeste scheidsrechters konden namelijk zelf niet voetbal len. Zodoende werden zij com- penserenderwys de baas in het veld, zodat de illusie bestond dat ze wel degelijk iets in de melk hadden te brokkelen, maar verder hebben ze daarbuiten nooit echt goed geleerd om op hun strepen te staan. Het is nu de eerste keer. Als u het er niet mee eens bent, moet u het maar zeggen, maar mijns inziens komt ze die verho ging toe. Dus niet denken, het is maar een hobby. Vergeet 't. Er be staan talloze verkeerde opvattin gen over de aard en het genoegen van dit vak. Maar het is zwaarder en onverzoenlijker dan wat door een vluchtige analyse bestreken wordt. Het houdt ook niet op bij een Coo- pertest. Het gaat om inzicht en er varing. Dat sprintje lap ik aan m'n laars. Ik ken scheidsrechters die overal met hun neus bovenop staan omdat ze de honderd meter in twaalf seconden lopen - hiep, hiep, hoera! maar aangescho ten hands nog niet van een freekick kunnen onderscheiden. Dus zodra de verhoging erdoor is, moet men meteen ook eens wer ken aan de vervanging van de be velstructuur. Het wordt tijd dat ook die bejaardensociëteit, die het nu voor het zeggen heeft, ver dwijnt. Oók mijn vriend Cees de Bruin, die niet eens in de camera durfde te kijken toen Sport7 het drama rond de afgepeigerde John Blankenstein gevoelig had vast- legd. Ik heb nog nooit iemand zó geconcentreerd op een leeg blaad je zien kijken als Cees, tenzij 'thet reglement was waar alles omdraaide, Hy zat lekker in het zonnetje en kon geen kant meer op. God hoor de hem brommen, wat ik me dan weer kon voorstellen, want als je jezelf na de vut een paar hele leu ke baantjes bij de KNVB hebt ge- faciliteerd, is niks zo vervelend als wanneer je in opspraak komt. En dat geldt voor Charles Oorver al evenzeer. Ik had hen wijzer ge acht. Wat is nou dertig meter? Toen Cees de Bruin nog honkbal de en heel Vreelust daarmee in de ban van de betovering bracht sloeg hij die afstand met de punt van een deegrol. Daar had hij niet eens een knuppel voor nodig. Maar nu ging hij ineens zitten bla deren in het reglement en ja, als je eenmaal daaraan begint kom je altijd'wel een maatlat tegen en gaan anderen zeggen: hij wordt oud en is de dagen zat. Dag Cees. Ik blijf van je houden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 6