10 Rotterdam Gemeentewerken in race voor bouw Zweedse brug w DORZO Raad stemi in met krediet: regionale TV stap dichterbij RENAULT ACTIE Nu airco voor slechts f990,-*! Ondanks helling van elf procent is het relaxed trammen over de brug 'Gratis toelaten Sport7 is drugsmafflapraktijk' Jonge zwanen behoed voor een wisse dood Britse vragen over dood van Rotterdammer Project in omvang en spanwijdte tweemaal de Erasmusbrug Nog 5 dagen Rotterdams Dagblad Vrijdag 30 augustus 1996 Door Aijen van der Ziel Rotterdam Het Ingenieursbureau Beton- en Staalbouw (IBS) van de Rotterdamse dienst Gemeentewerken dingt sa men met staalconstmctiebedrijf Grootint en twee Scandinavi sche aannemers mee naar een opdracht van de Zweedse over heid voor de bouw van een 1,7 kilometer iange brug. liet inter nationale consortium is met drie concurrenten succesvol te voorschijn gekomen uit de eerste selectieronde. IBS en Grootint willen geen be dragen noemen. „Dat zou in dit stadium niet verstandig zijn," zegt B. van Dijk van Grootint. „Maar het is een heel groot project dat ontzettend belangrijk is voor ons. Wij hebben ervaring in het bouwen van dit soort stalen brug gen en die know-how willen we graag op deze manier vasthou den." De vier gegadigden voor de order moeten hun definitieve ont werp uiterlijk 7 oktober indienen bij het Zweedse ministerie van Verkeer. IBS en Grootint kennen elkaar onder meer van de bouw van de Rotterdamse Erasmusbrug, die op 4 september wordt geopend. IBS doet bij die oeververbinding het ingenieurswerk, Grootint heeft de stalen constructie voor zijn rekening genomen. J. Reu- sink van IBS: „Deze brug wordt qua omvang en spanwijdte twee keer zo groot als de Erasmus brug." De brug moet worden gebouwd over de monding van de rivier de Sunningen, een soort fjord tussen Gotheborg en de Noorse grens. Het wordt een vaste oeververbin ding, zonder een beweegbare klep. De brug wordt over een lengte van 640 meter gestaagd door zogenoemde tuien, zware stalen kabels die diagonaal zijn gespannen tussen twee hon derddertig meter hoge betonnen pylonen en het wegdek. De pylo nen staan vierhonderd meter uit elkaar. Het bedrijf dat de op dracht binnenhaalt, moet volgend jaar beginnen met de uitvoering van het project, klaar zijn. De twee Scandinavische aanne mersbedrijven in het samenwer kingsverband zijn het Noorse Sel- mer en het Zweedse PEAB. „Zij zijn de hoofdaannemers," zegt Reusink van IBS. „Dat is wel zo handig als je in Zweden een op dracht in de wacht wilt slepen. Na tionale trots speelt bij dit soort overheidsbesiissingen een be langrijke rol.". Staalconstructiebedrijf Grootint heeft ook de tweede Van Brienen- oordbrug gebouwd. De onderne ming is onderdeel van de Heere- raa-groep en is gevestigd in Dor drecht en Zwijndrecht. De Dordt- se vestiging is gespecialiseerd in de constructie van onder meer bruggen en sluisdeuren. Het be drijf in Zwijndreeht concentreert zich op off shore-constructies, waaronder vooral olieplatforms. Het voordeel van het tramtraject over de Erasmusbrug is dat andere vorkoor niet op do baan kan komen. In de laatste da gen voor de opening wil er wei nog eens een smulbootiek of Midden op de brug zet Theun peters de tram even stil Maakt een breed gebaar, voor zover de beperkte bestuurdersruimte dat toelaat „Gigantisch hè?" Wijst trots op het wijde water, de Wil lemsbrug in de verte, de nieuw bouw op de Kop van Zuid. Tel kens weer brengt het panorama hem in vervoering. Op een teken van RET-instrue- teur Kees van der Stel zet Theun het voertuig weer in beweging. „Mij doet het niet veel," bekent Kees. „Voor mjj is het gewoon een brug," Hij begeleidt be stuurders op hun eerste ritjes langs het traject van de nieuwe lijn 20 (CS/station Lombardijen). De passage van de Erasmus brug, hoogtepunt van het ritje, lijkt lastiger dan hij in werke lijkheid is. De aanloop helt wel iswaar elf procent, maar op de brug is het relaxed rijden,„Het is fysiek onmogelijk dat het an dere verkeer op onze baan komt," vertelt vervoerschef J.B. Westra. Maar eenmaal op de Wilhelm!- nakade staat er opeens een rij dende smulboetiek midden op de rails,Vijf espresso!roept de meerijdende RET-medewerk- ster Jovanka de Wit Lachend manoevreert de patatbakker zijn karuit deweg. Een paar me ter verderop hebben bouwvak kers een frenlwrfje on het baan vak gezet „Mooi trappie zegt Westra verlekkerd, „zou ik best willen hebben." Een elektricien lacht verontschuldigend en ver wijdert het obstakel Rotterdam is duidelijk nog niet gewend aan de verschijning van tram nummer 20, In de 2e Rose- straat heeft een automobilist zijn wagen nagenoeg op de rads geparkeerd Kees:Alweer! Vrij dag hebben ze er hier ook al ze- yen weggehaald!" Westra op pert, het plantsoen langs het spoor af te zetten met paaltjes. Als de baan weer vrij is, wijst Van der Stel op de kaartjesauto maat aan boord: „De twintig is de eerste Tram Plus-iijn. Kaart jes haal je uit de automaat, kan de bestuurder ondertussen doorrijden." De RETer vertelt dat de wagens op dit traject har der kunnen rijden dan die op de andere lijnen. Ook de optrek- snelheid is groter, „Niet dat we straks gaan jakkeren, maar al die kleine beetjes schelen toch veel tjjd." En tijdwinst, dat is de leidende gedachte achter-Tram Plus. Hoewel Met een belangrij ke brug in het traject kan er al tijd vertraging optreden. Van der Stel drukt op een knopje en daar weerklinkt de volgende in geblikte boodschap: 'Omdat de Erasmusbrug opengaat, rijdide- ze tram niet verder dan de Leu- vehaven'. Kees:Als je dat tijdig laat horen, kunnen passagiers die haast hebben bij Leuveha- ven uitstappen en daar in de me tro springen." Rotterdam Regio-TV voor Rot terdam en omgeving is weer een stap dichterbij gekomen. De Rot terdamse gemeenteraad stemde gisteravond in met het voorstel voor een nauwe samenwerking van de publieke omroepen Radio Rijnmond en Stads TV met de commerciële partners Rotter dams Dagblad/Dagbladunie en ENECO. De gemeente draagt voor een ge garandeerde periode van vier jaar in totaal 4,8 miljoen gulden bij. De beide andere partners vullen dat bedrag tot de eeuwwisseling aan tot zo'n 11 miljoen gulden. Ook de gemeenten in de Rotterdamse re gio zal om een bijdrage worden gevraagd. Directeur R. B. Frese van het Rot terdams Dagblad toonde zich gis teren even voor middernacht bij zonder verheugd over het geno men besluit. „Het betekent dat we nu verder kunnen met de voorbe reidingen." Als het aan hem ligt wordt begin volgend jaar al een beperkte start gemaakt met uitzenden. Uitein delijk zal het moeten gaan om uit zendingen op twee kanalen: re- gio-TV en toegangsteievisie. Daarbij zal, zo blijkt uit het be drijfsplan van het Rotterdams Omroep Bedrijf (ROB), gebruik worden gemaakt van de zend machtigingen van Stads TV en Radio Rijnmond. Verantwoorde lijk wethouder J. C. Kombrink zei duidelijke aanwijzingen te heb ben dat het Commissariaat voor de Media akkoord zal gaan met deze constructie. De Rotterdamse gemeenteraad verbond een aantal voorwaarden aan de subsidie. De weerslag daarvan zal terug te vinden moe ten zijn in de statuten van het nieuwe omroepbedrijf, waarvan directeur N. Haasbroek van Radio Rijnmond geen directeur zal mo gen 7iin De raad benadrukte dat laatste gisteravond nog eens. Vol gens Kombrink is dat ook wette lijk niet mogelijk. De wethouder schat in dat de komende twee maanden al serieus kan worden gewerkt aan de werving van per soneel, een directeur incluis. Een belangrijke stroming binnen de PvdA-fractie, daarbij gesteund door de kleine linkse partijen, bleef zich gisteravond verzetten tegen het voorstel. "Woordvoerder J. Henderson pleitte nadrukkelijk voor een puur lokale TV-zender, waarbij ook 'de slager op de hoek' als adverteerder aan bod zou kun nen komen. De tegenstanders vinden dat moet worden afgezien van samenwerking met de Dag bladunie omdat daardoor het risi co van de vorming van een com merciële zender zou bestaan. Bo vendien zou regionale televisie te ver afstaan van de interesses van de Rotterdammers. Kombrink bestreed dat ten zeer ste. Volgens hem is zometeen wel degelijk sprake van een publieke omroep. De Mediawet vereist dat minimaal vijftig procent van de zendtijd aan Rotterdamse infor matie wordt gespendeerd. Redac tiestatuten zorgen voor de rest, al dus de media-wethouder. Hij voerde voorts aan dat een bre der draagvlak dan alleen Rotter dam onontbeerlijk is om de zaak draaiende te houden. Dat kan vol gens hem gelijk op gaan met 'de slager op de hoek'. Hij meldde ge sprekken met het college van Dordrecht, waar op beperkte schaal al regionale televisie is, om tot een nauwe samenwerking te komen. Ook Frese sluit dat na drukkelijk niet uit. De voorstanders van het college voorstel haalden het uiteindelijk met 25 tegen 20 stemmen. Bij het tegenkamp schaarden zich ook de Centrumdemocraten. Zij zagen niets in een samenwerking met Rotterdams Dagblad en Radio Rijnmond omdat deze media on voldoende aandacht aan de visie van de extreem-rechtse groepe ring zouden besteden. Op de achtergrond van de gister avond gevoerde discussie speelde het voorstel van staatssecretaris Nuis om de provincies veertig miljoen gulden te geven om zelf regionale televisie te maken. Daarnaast zou dan van alle huis houdens een tientje per jaar wor den gevraagd. Gedeputeerde H. B, van der Goot van de provin cie Zuid-Holland noemt dat 'een boeiend perspectief. „Wij gaan het voorstel van Nuis absoluut be studeren, al verandert er voorals nog niets aan ons standpunt dat regionale televisie de inwoners van Zuid-Holland niets extra's mag kosten. De staten hebben zich duidelijk tegen dat tientje meer uitgesproken." Frese en Haasbroek stelden gisteravond dat een veto van die kant uitvoer van de Rotterdamse plannen niet in de weg staat. „We houden er nog geen rekening mee. Komt het er toch door, dan betekent het dat een extra geldstroom ontstaat, die we goed kunnen gebruiken." Rotterdam In de marge van de discussie over regionale televisie werden gisteren ook enkele op merkingen gemaakt over de door gifte van Sport.?, Net name Stads partij-raadslid M.M.M. Kneep kens toonde zich er uiterst verbol gen over dat was besloten de nieu we zender tijdelijk gratis op de ka bel toe te laten „Het is vergelijkbaar met de prak tijken van de drugsmaffia," aldus Kneepkens, „Eerst wordt iets ge pusht en vervolgens wordt er geld voorgevraagd." Voorzitter R. Vis van Solidair'93 liet zich in een gisteravond rond gedeelde oproep namens 'ver- ontuste burgers' in vergelijkbare bewoordingen uit. „Het kan niet zo zijn dat de burgers van Rotter dam behandeld worden zoals de de drugsbaronnen dat doen. Eerst voor niets naar Sport7 laten kij ken en de burgers lekker maken. Om na een korte periode een ste vige rekening te presenteren. Er is duidelijk maar één oplossing. Sport blijft op de kabel en dan gratis." Kneepkens kreeg het na zijn op merkingen overigens stevig voor zijn kiezen. WD-fractievoorzitter H.C. ter Kuile-van der Hoeven wenste nadrukkelijk niet geasso cieerd te worden met de maffia. „Want we praten er in een later stadium toch opnieuw over?" Wethouder J.C. Kombrink ont stak zelfs in woede. „Gedraag je toch niet zo klein," beet hij Kneepkens toe. De vangklus is geklaard Tegenstrib belend wor den de jonge zwanen, na behoorlijkte genspel te hebben ge geven, afge voerd. Fran- cisca Felkers flinks) en An- net de Bus vanhetvoge- lasiel kijken terug op een actie- Foto Fred Ernst/Cor Vos Rotterdam Vijf jonge zwanen zijn behoed voor een wisse dood op de A16 nabij IJsselmonde. En een gezamenlijke actie van één uur, waaraan gisteravond werd deelgenomen door vijftien men sen van de verkeerspolitie, Rijks waterstaat en vogelasiel Karei Schot, zijn de vijf maanden oude beesten gevangen in een afwate ringspoel in het verkeerswegen knooppunt naar de Van Brienen- oordbrug. Tijdens de actie werd één rijbaan afgezet. De vijf zwa nen, die nog niet konden vliegen, hebben de nacht doorgebracht in het Rotterdamse asiel en zijn van daag uitgezet in het Brielse Meer. Tot de in de stromende regen uit gevoerde vangactie werd besloten omdat vorig jaar nabij dezelfde broedplek drie zwanen waren doodgereden. De voor een zwa nenpaar uiterst rustige plek is ideaal voor de voortplanting: er komen nooit mensen en al hele maal geen honden. Bovendien is er volop voedsel te vinden. Beheerder Koos van Donk van het asiel: „Zo'n afwateringspoel is in derdaad een prima plek. maar geeft tevens groot gevaar voor dier en automobilist. Dat gaat ze ker spelen als de ouders hun jon gen van het nest verjagen op een moment dal ze nog niet volwaar dig kunnen vliegen. Het gevolg is dat de zwanen de rijbaan als vluchtweg gebruiken. Vorig jaar had dat trieste gevolgen." Hij vreest dat het aantal zwanen paren in afwateringspoelen in dc diverse verkeersknooppunten in de komende jaren za! toenemen. „We hebben verzocht d. poelen zwaanonvnendelijk te maken. Helaas blijkt dat niet altijd moge lijk, Daarom blijven we alert." Door Peter Louwerse Rotterdam De advocaat van een Rotterdammer die in Engeland vastzit wegens drugssmokkel is vergeefs op zoek naar de doods oorzaak van de 25-jarige Rotter dammer Stanley H. die op 24 ok tober overleed. De Britse advo caat L. Watt uit Ramsgate wil aantonen dat H. is overleden als gevolg van drugsgebruik of ver waarlozing. Op die manier wil zijn cliënt, de 25-jarige Johnny N., de rechtbank in Engeland ervan overtuigen dat hij niets te- maken heeft met drugshandel. „Mijn -cliënt was een goede kennis van H.," zegt Waitt „Hij wil tegenover de recht bank bewijzen dat hy zich nooit met drugs heeft ingelaten, omdat de schrik er flink bij hem inzat. Hij wist immers hoe dramatisch het drugsgebruik is afgelopen voor zijn vriend." Johnny N. werd in februari gear resteerd op de veerboot van Calais naar Dover. Hij wordt door justitie in Engeland verdacht van de me deplichtigheid aan de smokkel van een kilo heroïne naar Enge land. „De drugs werden gevonden in een koffer op de boot," zegt Waitt „Mijn cliënt zegt dat hij er niets mee te maken heeft" De Britse politie heeft in verband met deze zaak nog twee Rotter dammers aangehouden van wie er één een bekentenis heeft afge legd. Om de bewering van Johnny N. te onderbouwen schakelde Waitt de Amsterdamse advocaat H. O. den Otter in die in Rotter dam onderzoek heeft gedaan naar de doodsoorzaak van de Rotter dammer. Den Otter stuitte bij zijn onderzoek op gebrek aan mede werking van de politie en de be handelend arts. Wel heeft de Brit se jurist de akte van overlijden kunnen inzien. Dankzij een buurman van H. werd de Amsterdamse advocaat toch iets wijzer. H. woonde in een flat aan de Vlaskade. Volgens zijn buurman was H. enkele jaren ge leden betrokken bij een schiet partij, waardoor hij invalide werd. De wonden die hij aan de schiet partij overhield, zijn nooit geheeld. H. moest regelmatig naar het ziekenhuis om zich te la ten behandelen aan dit letsel. Volgens de buurman is H, ver moedelijk overleden aan infecties van die wonden, Het zou dus gaan om een natuurlijke dood. H. woonde aan de Vlaskade samen met zijn vriendin. Vóór zijn invali diteit was hij karate-expert. De Britse advocaat is teleurge steld over de gang van zaken. Een nader onderzoek naar de doods oorzaak van Stanley H. is volgens Waitt erg tijdrovend. „We moeten drie tot zes maanden wachten tot we een onderzoek met een roga- toire commissie kunnen doen in Nederland," smaalt Waitt. Hatchback voor maar f990/**! hohhon pen Uw voordeel is ruim f2.630.-. dus profiteer nu van Kom nu naar onZe showroom, want w„ hebben een U aanbod e„ kom t >ij ons langs voor mega-aangenameaanbied,ng voor u: a.rcond.tion^ng op va(laff 2899S,., de Mégane Hatchback tijdelijk voor maar f 990,- D<? klant centraalde auto optimaal i w1 James Wattweg 12-14,3133 KK Vlaardingeti. Tel. G10-4353533. RENAULT EEN EiGEN MANIER VAN LEVEN

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2