13 Tweespalt in coalitie over topfuncties Rotterdams Dagblad Wethouder Reijnhout woedend over kritiek uit PvdA-hoek 'Schoenmakers zou de raad uit moeten' 'Het Hemaplein moet een doe- en werkplein worden' Bewoners Van Markenstraat geven raad een slaapmutsje Fietsactie tegen A 4: 'Het zandlichaam zal instorten' Raad gaat minder vergaderen Gevallen na voet tussen spaken Weer dronken DORPSSTRAAT 1 /4 - BARENDRËCHT - TEL. Ü1B0-B1TIÜÜ KONUNENDMK Waterweg Dinsdag 3 september 1996 Door Carel van der Velden Schiedam Tot irritatie van WD en met name D66 heeft de PvdA gisteravond forse kritiek geuit op de gevolgde procedu re bij het benoemen van acht topmanagers in Schiedam. Vol gens PvdA'er P. Groeneweg had de gevoerde sollicitatieproce dure zorgvuldiger gekund. Het achttal moet in Schiedam lei ding gaan geven aan het gereorganiseerde ambtelijk appa raat. Drie PvdA'ers keerden zich uit eindelijk om 'principiële redenen* tegen de benoeming van gemeen tesecretaris A. Gorissen tot sec tormanager van dc nieuwe Be- stuursdienst. Als enige topambte naar hoefde Gorissen niet de solli citatiecarrousel in om zijn baan in het Schiedam se topmanagement te houden. De PvdA'ers vonden dit in strijd met het principe 'gelij ke monniken, gelijke kappen'. Voor de acht banen hadden zich veertien belangstellende ambte naren gemeld bij de sollicitatie commissie. Naast een gesprek met de commissie werden zij on derworpen aan een zogenoemd assessment-onderzoek. In deze psychologische test worden kan didaten beoordeeld op zaken als stressbestendigheid, flexibiliteit en communicatievermogen. Na eeTdere kritiek op de gecreëer de uitzonderingspositie voor Go rissen is de gemeentesecretaris bereid vrijwilligeen assessment- onderzoek te ondergaan. Volgens de PvdA is dit echter een wassen neus. „In het theoretische geval dat de gemeentesecretaris een ne gatieve beoordeling zou krijgen, heeft dit geen gevolgen. Hij krijgt de baan. Waarom moeten wij hem nu al benoemen?" Open Naast Gorissen werden gisteren G. Kruijt {sectormanager cultuur, educatie en sport), F. Kuijper {sec tormanager economische zaken), W. D. van Mullum (sectormanager facilitair bedrijf) en A van Leeu wen (sectormanager brandweer) in het nieuwe managementteam benoemd. Drie vacatures staan nog open. Volgens de commissie zijn er intern geen geschikte kan didaten te vinden. Raadslid W. van Wijk (WD) deed zijn beklag over het feit dat het Rotterdams Dagblad eerder met het nieuws van de voordrachten kwam dan de sollicitatiecommis sie. Wethouder A Reijnhout {organisatievernieuwing) meldde de gang van zaken te betreuren. „Maar wat kun je heden ten dage nog vertrouwelijk houden?" vroeg hij zich af. Behalve procedurele kritiek op de benoeming van de gemeentese cretaris plaatste de PvdA ook kri tische kanttekeningen bij de werkwijze van de sollicitatiecom missie. Volgens Groeneweg was het de zorgvuldigheid ten goede gekomen als de commissie onder leiding van burgemeester R. Scheeres wat meer tijd had geno men. „Met de sollicitanten is maar één gesprek geweest. Dat lijkt mij weinig. Ze hebben bovendien geen mondelinge toelichting op hun assessment gekregen. Ook is er volgens mij geen rekening ge houden met het streven naar een ideale samenstelling van het ma nagementteam. waarin vernieu wing, ervaring en kwaliteit moe ten worden verenigd." Adder Wethouder Reijnhout reageerde als door een adder gebeten op de kritiek. „Deze opmerkingen vind ik buitengewoon betreurenswaar dig. U noemt een zeer zorgvuldige procedure onzorgvuldig. Ik voel mij niet geroepen daar inhoude lijk op te reageren. Sterker nog, ik zou het onfatsoenlijk vinden als ik door dat toch te doen de ver trouwelijkheid zou schenden." Coalitiegenoten WD en D66 meldden 'geschrokken' te zijn van de kritiek uit de hoek van de PvdA. ..Er wordt badinerend over kandidaten gesproken. Maar eer der heb ik nooit een kritisch woord uit de PvdA-hoek over de procedure vernomen," aldus M. Houtkamp (D66). „Ik voel treur nis bij de woorden van Groene weg." vulde W. van Wijk (WD) hem aan. In tweede termijn vertelde Groe neweg dat hij slechts signalen wil de vertolken die hem vanuit het ambtelijk apparaat hebben be reikt. Bekend is dat tot de afval lers verschillende ambtenaren van PvóA-signatuur behoorden. „Het is belangrijk dat ook naar die signalen wordt geluisterd. De ambtenaren moeten tenslotte van de reorganisatie een succes ma ken. Kritiek kan leiden tot verbe teringen, maar voor kritische op merkingen is hier blijkbaar niet al te veel plaats." Vlaardingen De gemeente raad van Vlaardingen gaat minder vergaderen. Een meer derheid van de fractievoorzit ters stemde daar gisteravond mee in. Nu vergadert de gemeenteraad elf keer per jaar. elke maand één keer, behalve in de vakan tiemaand augustus. De week voorafgaand aan de raadsver gaderingen komen acht com missies bijeen. Het voorstel is om met ingang van volgend jaar nog maar zeven raads- en evenzoveel series commissie vergaderingen uit te schrijven. De verwachting is dat er effi ciënter kan worden vergaderd. Ook is er sprake van een kos tenbesparing, die door ambte^ naren is berekend op zo'n veer tigduizend gulden per' jaar. Maar, stellen de meeste frac tievoorzitters, dat mag géén re- denzijn om minder te gaan vérgaderem Bovendien vraagt J. Ranshüjjsen (W2000) zich af of die rekensom wel - klopt „Het; is heel aannemelijk dat de fracties meer schriftelijke vragen gaan stellen en daar mee is geen rekening gehou den." Over het algemeen kost het de ambtenaren nogal wat tijd om de antwoorden bij elkaar te zoeken. GroenLinks en SGP/RPF/GPV zijn tegen Het verminderen van hét aantal vergaderingen; Deze fracties zijn van mening- dat door een verlaging van de frequentie dé inspraakmoge- kheden van de inwoners vér- 'lieren. Ook vrezen' B.E. ;er Velde (GroenLinks) en- G. W. van Veelen (SGP/RPF/ GPV) de raad'nog meer dan mi achter de feiten aan gaat lo pen'. Evenals W2000-fractie- voorzitter J. Ranshuijsen ('Ik ben er niet tegen.1) wijzen ze erop dat de kloof tussen colle gepartijen en oppositie niet zal verkleinen 'omdat we elkaar toch minder gaan spreken'. De frequentie van raadsverga deringen is niet wettelijk gere geld. In de Gemeentewet staat dat 'de raad vergadert zo vaak als ;hy daartoe heeft besloten'. Met.het afstoten van gemeen telijke taken door privatise ring en verzelfstandiging en de besturingsfilosofie' dat 'de raad op hoofdlijnen stuurt', moet er ruimte zijn om minder te vergaderen, aldus het voor stel. Schiedam Op de Schiedamse- weg zijn vanmorgen rond rijf uur een bromfietser en een 16-jarig meisje dat achterop zat ten val ge komen. De Vlaardingse was met haar voet, die zij op de voorvork van de brommer had gezet, tussen de spaken terecht gekomen. Het meisje droeg geen helm en heeft door de val enkele schaafwonden aan haar gericht opgelopen. Bei den kregen ook nog een bon aan de broek. Het He- maplem (op de voorgrond) in Schiedam: een cricket stadion? _u entfoto Dijkstra Schiedam Een stadspark, een hof in de stijl van het Parijs in de negentiende eeuw, een cricketsta dion of een erotisch winkelcen trum. De laatste maanden zijn er in Schiedam zeer uiteenlopende plannen gelanceerd voor het He maplein. Volgens GroenLinks in Scltiedam zijn echter nog lang niet alle bruikbare, creatieve en functionele ideeën van Schiedam mers bekend. De partij spoort wethouder L A Hafkamp nu aan de onbenutte brun van creativiteit in Schiedam aan te boren. GroenLinks doet het college van b en w verschillende tips aan de hand om de meningsvorming over het Hemaplein te verbreden. Er zijn weliswaar tientallen Schiedammers die zich de afgelo pen maanden in de discussie heb ben geroerd, maar duizenden an deren hebben tot dusver nog niks van zich laten horen. De meeste meningen zijn tot dusver kenbaar gemaakt op de stadsgesprekken, die de gemeente voor de zomer heeft gehouden. Ook op een door de jongerenwerkgroep van de PvdA georganiseerd forum wer den verschillende plannen voor het Hemaplein ontvouwd. Vol gens GroenLinks waren dit mooie mogelijkheden voor Schiedam mers om hun zegje te doen, maar genoeg is het volgens de zojuist in het leven geroepen Werkgroep Hemaplein van GroenLinks niet. „Schiedammers worden vooral gestimuleerd om schriftelijk of verbaal een bijdrage te leveren, meestal 'en plein publique' zoals by de stadsgesprekken in het mu seum. Daarmee sluit je echter ve le mensen uit, die om welke reden dan ook deze vorm van uiting niet wenselijk vinden," schrijven J. Hakkert en J. Boertjens namens de werkgroep. Kijkdoos GroenLinks raadt wethouder Haf kamp aan een grote tent op het Hemaplein te plaatsen die oogt als een grote, spannende kijk doos, In de tent zouden allerhan de tekeningen, maquettes en reeds ingediende plannen bij elkaar moeten worden gebracht. Bezoekers zouden zich met blok ken, stenen en dozen creatief moeten kunnen uitleven. De inspanningen van de bezoe kers worden in het idee van GroenLinks vastgelegd met een videocamera. De opnames kun nen worden gebruikt als geheu gensteuntje. Beelden zijn beter dan weer een dik rapport, meent GroenLinks. Ook jongeren moe ten bij de plannen worden betrok ken. Die moeten tenslotte het langst tegen het plein aankijken als het grootste bouwterrein in de binnenstad haar definitieve vorm heeft gekregen. GroenLinks wil het draagvlak voor het plan vergroten door ver schillende organisaties in Schiedam bij de plannen te be trekken. Gedacht wordt aan de stichting Kunstwerkt, het SCHAT (verantwoordelijk voor grootscha lige toneelvoorstellingen in de openlucht) en andere culturele verenigingen in Schiedam. Wil GroenLinks meer Schiedam mers bij de plannenmakerij be trekken, op het stadskantoor gaat men sinds enkele maanden ook te biecht bij buitenstaanders. Wet houder Hafkamp heeft drie pro jectontwikkelaars gevraagd een ruimtelijke visie op het enorme gat in de binnenstad te ontwikke len. Over de uitkomst van deze studies worden nog geen medede lingen gedaan. Schiedam—Het uit het CDA ge stapte raadslid Th. H. B. Schoenmakers zou om democra tische redenen ontslag moeten nemen uit de Schiedamse ge meenteraad. Die mening venti leerde D66-voorman M. Hout kamp gisteravond in de Schiedamse gemeenteraad. Vol gens Houtkamp bezet Schoen makers een zetel die eigenlijk aan het CDA toebehoort. „Als sectormanager van Platform Schiedam zou u dat moeten we ten:" Schoenmakers, in PvdA-krin- gen al gekscherend 'de nieuwe oppositieleider' genoemd, bleef stoïcijns onder de. kritiek, die ook uit de hoek van WD'er W. van Wijk waaide. Tijdens zijn bijdrage in hétdébat over dëbe- noeming van sectormanagers sprak Van Wijk zijn teleurstel ling uit dat de vertrouwelijkheid in de sollicitatieprocedure was geschonden. Dat gebeurde toen het nieuws over de benoemin gen voortijdig in het Rotterdams Dagblad werd afgedrukt „Tsja, wat heet vertrouwelijk, meneer Schoenmakers, van daag aan de dag," sprak Van Wijk vervolgens. Beschuldigde Van Wijk de afge scheiden CDA'er er publiekelijk te hebben gefungeerd als het tot dusver onvindbare lek? „Ik kreeg de indruk van wel," sprak een wethouder na afloop van de vergadering. Ook onder het pu bliek ontstond dit beeld, net als aanvankelijk op de perstribune. Ook Schoenmakers zelf keek op van de opmerking,- „Ik heb bet Van Wijk dired.na. de vergadering gevraagd," sprak het lijdend voorwerp. „Hij vertelde dat'hij met de opmer king refereerde aan het stempel 'vertrouwelijk', dat de sloopcom- missie waarin ik ritting heb op haar tussenrapport heeft ge drukt Ik geloof het, maar het blijft een vreemde opmerking. As hij iets over de commissie wil zeggen, moet hij niet mij aanspreken, maar alle drié de le den. Deze opmerking was zo cryptisch, dat zelfs de meeste in siders hem niet begrepen." Burgemeester Scheeres vertel de dat Schoenmakers er aller minst van wordt verdacht te hebben gelekt naar de pers. „Hij zat niet in dc sollicitatiecommis sie. Net als de meeste andere raadsleden beschikte hij niet over de vertrouwelijke informa tie die jullie in de krant hebben geplaatst." Vlaardingen Analoog aan het Jerichoverhaal uit de Bijbel, heb ben actiegroepen een fietstocht tegen de aanleg van de rijksweg A 4 georganiseerd. Zondag 15 sep tember worden er zeven rondjes gefietst rond het zandlichaam. „Naar verwachting zal tijdens de zevende ronde het zandlichaam (als de muren rond de stad Jericho in de Bijbel, red.) instor ten en verzinken in de aarde," al dus de organisatie. De fietsers worden begeleid door 'een- droe vig ritme' van trommels, die op het dijklichaam staan. De Werkgroep Stop RW 19, Bewo nerscomité Vlaardingen tegen RW 19, GroenLinks in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis én de Vereniging Tegen Milieubederf hebben de actie opgezet. De pro testen worden nieuw leven inge blazen met het oog op de beslis sing van het kabinet over de aan leg van de rijksweg tussen het Ke- thelplein en Delft. Het besluit wordt medio oktober verwacht. De Tweede Kamer debatteert praat over een jaar over de A 4. De actiegroepen hebben slechts steun van de gemeenten Vlaar dingen en Schiedam. Rotterdam, stadsregio, provincie en Kamer van Koophandel zijn voor het doortrekken van de A 4 door Mid den-Delfland. Hun voorkeur gaat uit naar een ondergrondse of overkapte aanleg. Minister Jor- ritsma heeft zich al meerdere ke ren uitgesproken vóór de rijks weg. De vraag is echter of rij een paar honderd miljoen gulden ex tra uit wil geven voor een onder grondse rijksweg. Een discussie die overigens voor de actiegroepen, waarvan sommi ge zich al twintig jaar tegen de rijksweg verzetten, geen waarde heeft. Zij zijn en blijven tegen de A 4 door Midden-Delfland, in wel ke vorm ook. Om de drukke be staande snelwegen rond Rotter dam te ontlasten moet het autoge bruik zwaarder worden belast en het openbaar vervoer worden uit gebreid. Ondanks dat de actiegroepen en de gemeenten Vlaardingen en Schiedam het onderspitten lijken te deiven, houden zij zich vast aan de wetenschap dat 'hy er nog niet ligt'. Vandaar ook de symbolische fietstocht, volgende week zondag, „feder met een mosterdzaadje ge loof zal weten dat de weg er San niet komt," aldus de organisatie. Een ieder die mee wil protesteren tegen de A 4, moet zich op zondag 15 september om 13.00 uur mel den op de Woudweg (kruising met dijklichaam A 4). Vlaardingen Enkele uren nadat zijn rijontzegging van drie maan den was verstreken, is een 24-jari- ge man uit Vlaardingen weer dronken achter het stuur gekro pen. En weer reed hij in armen van de politie. Agenten hielden de man aan op de Delftseweerweg, waar ook het politiebureau is ge vestigd, en maakten proces-ver baal op. De Vlaardinger had eer der een rijontzegging gekregen voor het rijden onder invloed in 1995. SchiedamHet was een sfeervol le bijeenkomst, gisteravond in de aula van het Stedelijk Museum. Vlaggen aan de wand, met als tekst 'Stop de Sloop'. En er was een jeneverglas met een slaap mutsje voor alle gemeenteraads leden. Een ludiek protest tegen het feit dat zij zich volgens de be woners van de Van Markenstraat in slaap hebben laten sussen by het nemen van een sloopbesluit voor de straat. Drie insprekers trokken gister avond fel van leer tijdens de eer ste vergadering van de gemeente raad tijdens het nieuwe politieke seizoen. Het ging tegen de aange kondigde sloop van een flatge bouw, die de 48 gezinnen op een mooie dag in juni als een donder slag bij heldere hemel overviel. „Voor de sloop van vierentwintig woningen vanwege de aanleg van de metro bestaat begrip in Nieuw- lana," vertelde bewoner Boekee, die felle kritiek had dat de raads commissie voor stadsvernieu wing achter gesloten deuren het sloopbesluit voor de Van Marken- straat nam. De politiek vindt dat de flat moet wijken om de omge ving van het toekomstige metro station Parkweg een hoogwaardi ger stedenbouwkundig aanzien te geven, „Inmiddels is iedereen er achter gekomen dat de totstandkoming van het alom bekende sloopbe sluit betreffende goede en betaal bare woningen niets anders is ge weest als een dieptreurige schertsvertoning. Van ons zult u als bewoners geen enkele mede werking tot verhuizen kunnen verwachten." Klaterend applaus viel Boekee ten deel, net als de an dere insprekers. De publieke tri bune was vol Van tweespalt onder de door sloop bedreigde bewoners viel gister avond geen spoor te merken. Eni ge tijd was er sprake van rivalise rende bewonersgroepen. De twee spalt ontstond toen een groepje bewoners onder leiding van C. van Leeuwenstein zich ergerde aan de politiek inmenging van de SP. Ze vond dat de partij slechts bezig was met 'zieltjes winnen'. De SP steunde de groep die wordt aangevoerd door L. Boekee. Nu de SP heeft beloofd de bewo ners slechts op de achtergrond te ondersteunen lijkt de eenheid in het bewonerskamp hersteld. On der hen heerste gisteravond voor al ergenis over de allerbelabberd ste akoestiek in de zaal. Verder vonden veel bewoners het vreemd dat de gemeenteraad na het in- spreekhalfuurtje geen woord vuil maakte aan de geuite bewoners kritiek. Dat had echter een procedurele achtergrond. De sloop van de Van Markenstraat was niet geagen deerd voor de raadsvergadering. Teleurgesteld waren de goede verstaanders toen zij raadsleden tussen de galm door termen als 'organisatievemieuwing' en 'ma nagementteam' hoorden gebrui ken. „Nee, dit gaat niet over de Van Markenstraat," bedachten ze. Druppelsgewijs verlieten ze ver volgens de zaal. Bewoners van de Van Mar kenstraat be volken de pu blieke tribune van het stad huis. Foto Dennes van cer Wel/Roel Dijkstra f- nnjMNsnjwo

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1