13 Steeds meer huurhuizen staan leeg I Rotterdams Dagblad Een degelijk dametje stoot haar schoenen al j. c. van Markenstrast WNBRUIK Vier jaar cel geëist na seksueel misbruik van schizofrene man Kamervragen over sloop Gemeente wil woningen op plek van bowlingcentrum Jeugdleider in bewaring Fietsers onderuit Getuigen Insluipers betrapt Rugzak weg in schoenenzaak Opening Kamer 2 uitgesteld Met name Noordvest kampt met leegstand Woonbonnensysteem ter discussie Waterweg Vrijdag 6 september 1996 Schiedam Op last van de reeh- ter-commissaris in Rotterdam is de jeugdleider van de Sehiedam- se voetbalvereniging HESS die wordt verdacht van ontucht, in be waring gesteld. Dat betekent dat de verdenkingen tegen de man m de ogen van de rechter voldoende zijn om hem voorlopig in het huis van bewaring achter slot en gren del te zetten. De 48-jarige jeugd leider heeft toegegeven enkele pupillen van HBSS te hebben misbruikt. Zes slachtoffers tussen de 8 en 13 jaar hebben inmiddels aangifte gedaan. Schiedam/Vlaarciingen Een 68- jarige Schiedamse vrouw is don derdagmiddag gewond geraakt toen zij op de Churchillweg in haar woonplaats door een bestel auto werd geschept. De vrouw reed op baar fiets door het rode licht. Zy is met een gat in het hoofd naar het Schieland Zieken huis gebracht. Op de Van der Driftstraat in'Vlaar- dingen kreeg een 47-jarige fiet- ster geen voorrang van een auto mobiliste uit Maassluis. De twee botsten op eikaar, waardoor de fietster met haar hoofd op de grond terecht kwam. Ook zy moest naar het ziekenhuis. Vlaardingen De Vlaardingse politie is op zoek naar getuigen van de mislukte beroving van af gelopen dinsdag op de Robert Schumanring in Vlaardingen. Daar probeerde een verdachte de tas uit de handen van een vrouw te nikken, wat niet lukte omdat de vrouw de tas stevig om haar pols had geslagen. Zij viel vervol gens op de grond. De politie heeft met name interesse in een getui ge die het slachtoffer aansprak toen zij op de grond lag. Schiedam Een Schiedammer en twee vrouwen en een man uit Rosmalen zijn gis termiddag aangehouden op ver denking van insluiping. Het vier tal was de woning binnengedron gen van een 82-jarige vrouw aan het J.W. van den Berghpad in Schiedam. De politie kwam de in sluipers op het spoor na een tip van een getuige. Maassluis Wegens diefstal van tweehonderd gulden is een 66-ja- rige vrouw uit Maassluis gister middag door de politie opgepakt. In een schoenenzaak aan de Dr, Kuyperkade in Maassluis stal de verdachte een rugzak van een klant terwijl deze schoenen aan het passen was. Verschillende mensen waren getuige van de diefstal, waardoor de dievegge la ter in haar woning kon worden aangehouden. Op het bureau be kende ze de diefstal. Een deel van het gestolen geld had zy uitgege ven aan boodschappen. Vervol gens moest zij het volledige be drag teruggegeven aan het slacht offer. Hoek van Holland Kamer 2 in het Fort aan den Hoek van Holland is zaterdag nog niet voor het publiek worden opengesteld Deze kamer van het museum moet de laatste vergadering van de ministerraad op *3 mei 1940, voordat het kabi- v ar Engeland uitweek, bin nenkort doen herleven. In het ei gen atelier zijn poppen gemaakt en het verhaal zoals dat in Fort Ordonnans afspeelde is op papier gezet. Morgen zou Kamer 2 voor het eerst te bezichtigen zijn, maai om technische redenen is dat uit gesteld. Maar mensen die zaterdag het fort bezoeken kunnen wel genie ten van een andere attractie. De 'Grande Armee' gaat weer een aantal oorlogsspelletjes spelen. Met tinnen soldaten, kanonnen cn andere zaken kunnen comple te veldslagen worden nagespeeld. Tussen 13.00 en 17.00 uur kunnen de liefhebbers zaterdag weer een kijkje nemen. Door Pieter Vermaas Schiedam Woningstichting Noordvest heeft steeds meer moeite haar woningen te ver huren. Met name het aantal dure huizen met een huur boven de achthonderd gul den dat leeg staat, is de laat ste tijd fors gestegen. De huisbaas onderzoekt hoe de stijgende leegstand moet worden verklaard. Het regio nale woonbonnensysteem wordt daarbij ook onder de Joep gelegd door de grootste verhuurder in Schiedam. Op dit momerstaan meer dan vierhonderd woningen van de Woningstichting Noordvest (WSN) leeg. Het aantal verhuizin gen uit de woningen stijgt de laat ste maanden, terwijl de belang stelling voor de woningen geen gelijke tred houdt: het aantal in gezonden woonbonnen daalt. Bo- vendien stijgt het aantal mensen dat na het succesvol invullen van een woonbon een toegewezen huurwoning alsnog weigert. De gemeente Schiedam is onaan genaam getroffen door de berich ten over de toenemende leeg stand. „Dat loopt fors op, ja," rea geert wethouder A. Reijnhout (volkshuisvesting) „Volgens mijn informatie zou de leegstand zelfs tussen de vier- en vijfhonderd wo ningen liggen. Maar op dit mo ment kan ik er nog weinig over zeggen. Eerst wil ik een analyse van de WSN afwachten." Nieuw licht De cijfers kunnen een nieuw licht werpen op de discussie over de gewenste voorraad (goedkope) huurwoningen Dat is een politiek gevoelig onderwerp in Schiedam. J Peppelaar, hoofd bureau Wonen van de gemeente Schiedam, noemt de leegstand van (meer dan) vierhonderd woningen 'een hoog aantal'. „Leegstand bete kent automatisch inkomstender ving De verhuurders kunnen dat eigenlijk met hebben." Ter illu stratie. staan er een maand lang vierhonderd woningen met een gemiddelde huur van zeshonderd gulden leeg, dan loopt de WSN die maand byna een kwart miljoen gulden mis. Noordvest, eigenaar van elfdui zend huurwoningen, meldt op dit moment nog met aan te kunnen geven hoe groot het gat is dat de leegstand in de begroting van de sociale verhuurder slaat. „Dat kunnen we alleen op jaarbasis zeggen," verklaart R. de Groot, sectorhoofd managementonder steuning van de WSN. De Groot heeft een minder schok kende kijk op het aantal van vier honderd. „Dat is een administratief cijfer per 30 juni 1996. Als je dat cijfer opschoont met in de administra tie nog met verwerkte zaken, dan kom je uit op een leegstand van 280 woningen. Voor een goede vergelijking moetje van dat getal nog 120 woningen van aftrekken die je vanwege sloop, renovatie of geplande verkoop met mee kunt tellen." De Groot komt uit op een 'mutatieleegstand'van 160 wonin gen, Eind vongjaar was dat aantal 139. „Uiteraard maken we ons wel degelijk zorgen om deze tendens naar meer leegstand. Intern ma ken we daarvan nu een analyse. In het derde kwartaal hopen we op een kentering in de cijfers." Deels heeft de Noordvest die ana lyse al gemaakt. „Het gaat vooral om woningen m het duurdere seg ment van de markt: woningen met een maandelijkse huur van meer dan achthonderd of negen honderd gulden." In dat deel van de markt onder vindt Noordvest tegenwoordig veel concurrentie uit de koopsec tor. Nu de rentestand laag is, gaat men gemakkelijker over tot koop van een huis. Volgens de gemeen te Schiedam beperkt de leegstand zich echter niet alleen tot de duur dere huurwoningen. Peppelaar: „Het vreemde is dat de leegstand ook bij goedkope huurwoningen zichtbaar is. Het woonbonnensys teem kan daar, naast alle voorde len ervan, best iets mee te maken hebben." Woonkrant De stijgende leegstand heeft ook de aandacht getrokken van De Maaskoepel, een federatie van woningcorporaties in de stadsre gio. Coördinator R. Schoen: „De signalen zijn van zeer recente da tum. De tendens van stijgende leegstand is zichtbaar in Sehiedam, maar ook in Helle- voetsluis en Rotterdam-Hoog vliet. We zijn een onderzoek ge start naar de vraag of de leegstand structureel is of incidenteel. Mo gelijk houdt de leegstand verband met het aanbodmodel, via woon bonnen in woonkranten. Die woonkranten worden nu niet m alle delen van de regio verspreid. De leegstand vermindert mis schien als het verspreidingsge bied van de afzonderlijke woon kranten groter wordt" Woningbouwvereniging Schiedam (WbS), de andere socia le verhuurder in Schiedam, laat weten nauwelijks met leegstand te kampen. Toch herkent WbS-di- recteur F.A. de Graaf een deel van het probleem. „De belangstel ling, gemeten naar het aantal ont vangen en ingevulde woonbon nen, loopt terug. Soms moeten we voor sen woning twee keer adver teren. Daarnaast is ook bij" ons de muta tiegraad (het percentage wonin gen dat leegkomt ten opzichte van alle woningen, red.) gestegen. Van 7,5 procent verleden jaar naar 8,8 procent over het eerste half jaar va* 1996." Van Kaarenlaan en de Burge meester Honnerlage Gretelaah een mooi stedenbouwkundig plan te ontwikkelen. Het AOV meent dat de besluitvor ming ondemocratisch is verlopen. Het sloopbesluit viel in een beslo ten vergadering van de raadscom missie volkshuisvesting in Schiedam. Wethouder Reijnhout meldde dat de bewoners pas in een laat stadium zijn ingelicht om hen niet nodeloos ongerust te ma ken. De partij vraagt de minister of deze procedure toelaatbaar is geweest. Schiedam De fractie van het AOV (Algemeen Ouderenver- bond) vindt dat minister De Boer van Volkshuisvesting haar in vloed moet aanwenden om de aangekondigde sloop van 48 flat woningen in de J. C. van Marken- straat in Schiedam te voorkomen. Het AOV stelt de kwestie in Ka mervragen aan de orde. Volgens de partij moet Schiedam op de vingers worden getikt omdat de besluitvormingsprocedure onde mocratisch en ondoorzichtig is verlopen. De bewoners werden in juni als een donderslag bij heldere hemel met het sloopplan geconfron teerd. In het gebied in Nieuwland moeten verschillende woonblok ken verdwijnen voor de metro. De betrokken bewoners zijn reeds sinds 1994. op de hoogte van het sloopplan, 1 - Tot enkele maanden geleden kon de J. C. van Markenstraat er ech ter vanuit gaan dat de westzijde van de Van Markenstraat behou den zou blyven. Voor de metro hoeven ze huk-daad niet weg, maar de gemeente vindt nu dat de flat in de weg staat om tussen de Garantie Het AOV vraagt de minister de ge- 1 meentelijke beweegredenen voor de sloop te onderzoeken. Volgens de partij zoude sloop wej,eens een onaanvaardbare-aanslag op de goedkope' kemvoorrhad wonin- gen in Schiedam kunnen beteke- nen. De partij vindt dat de 'uitgesloop- te' bewoners in het geval de sloop toch doorgaat de garantie moeten*, krijgen dat zy na verhuizing niet worden geconfronteerd met een lastenverhoging. Foto Niels van der Hoeven/Rotterdams Dagblad Door Carel van der Velden Vlaardingen Schoenmakers voeren tegenwoordig peperdure campagnes om aan slijtage on derhevig schoeisel een tweede lo ven te gunnen. Veel schoenen verdwijnen tegenwoordig al van wege een kapotte hak of een half versleten zool in de vuilnisbak. En dat is zonde, menen de her stellers. Maar hebben hun recla meboodschappen zin? Rondkij kend op straat mag je het je af vragen. Zelfs zonder deukje of krasje zwerven ze zo nu en dan verloren rond. Op de hoek van de Nieuwland- Cok gebruiksvoorwerpen kennen een levenscyclus. Na jaren trouwe dienst kunnen ze van de ene op de andere dag worden afgedankt. Wat volgt is een onzekere periode. Volgt er sloop of een opknapbeurt, meldt zich een nieuwe eigenaar of volgt de vuilnisbak? De status van 'in onbruik' kan zelfs een perma' karakter hebbea Een serie over de charme van op het ?ersl; - t'^cht nutteloze zaken. straat en de Waalstraat in Vlaar- dir gen heeft geen mens oog voor de damesschoenen. Ze liggen een beetje verscholen naast een gemeentelijke bloembak, niet ver van de ingang van het post kantoor, Verweesd en dakloos zijn ze, zo pal voor de deur van een groot makelaarskantoor. Het merk is Verbuist, de schoen maat 6,5. Het is een degelijk paar lederen schoenen. Nieuw zijn ze niet, maar de zool heeft het getip- pel van de eigenares tot dusver ongeschonden doorstaan. Het le- dor verraadt redelyk onderhoud. Schoensmeer heeft het zwarte ie der tot dusver voor kale'plekken behoedt. Waarom liggen ze hier? Gezien de aan de schoen bestede zorg is de eigenares vast eendego' la- metje met oog voor detail. Waar om laat zo'n zorgelijk type haar schoeisel in de steek? En waarom zo vroegtijdig, nog ver voor het moment dat de keuze tussen op lappen en weggooien moet wor den genomen? Niemand kan antwoord geven op de gestelde vragen. De eigenares zou haar schoenen op een onbe waakt moment verloren kunnen hebben, maar bij de politie heeft niemand aangifte gedaan. Wellicht voTmen de schoenen de herinnering aan een. moment van extase. Najaren zoeken vindt een Vlaardingse vrouw eindelijk het huis van haar dromen. Ze besluit het te kopen. Buiten haar zinnen van vreugde verlaat zij het make laarskantoor. Ze gooit haar schoenen in de lucht en rent dol van geluk op haar panties de straat uit. Een passant raapt de schoenen op en plaatst ze netjes naast de bloembak. Voor als ze te rugkomt. Maar er is niemand die achter het raam van café De Waal een dergelijk tafereel heeft ge zien. Er resten slechts vragen, antwoorden zijn er niet Over het lot van de schoenen hoeven we ons echter geen illusies te ma ken. Ijverige straatvegers heb ben het eenzame duo vast uit hun lijden verlost Door Ben van Haren Vlaardingen Een Rotterdamse makelaar krijgt 'in principe' toe stemming van de gemeente om woningen te bouwen aan de Anna van Saskenweg in Vlaardingen. Nu staat daar nog het party- en bowlingcentrum Kangoeroe. Het gemeentebestuur van Vlaar dingen heeft met instemming van de raadscommissie voor stadsont wikkeling deze week dit besluit genomen naar aanleiding van een verzoek van Vmck Makelaardy bv uit Rotterdam. Makelaar J.W. Vinck zeg* over deze kwestie al een jaar in onderhandeling te zijn met de gemeente. Hij handelt in opdracht van een niet nader ge noemde projectontwikkelaar. De gemeente heeft zich bereid verklaard om de bestemming bowlingcentrum uit het plan Holy te schrappen om de woonfunctie langs de singel aan de Frederik Hendriklaan te versterken. In het voorstel, dat de raadscommissie voor stadsontwikkeling deze week besprak, gaat het niet uit sluitend om een vervanging van het bowlingcentrum door wonin gen. Het gemeentebestuur wenst Den Haag/Maassluis Tegen een 24-jarige inwoner van Maassluis is gisteren voor het gerechtshof m Den Haag vier jaar gevangenis straf geeist voor de beroving en seksuele misbruik van een 21-ja rige schizofrene man uit Naald wijk. De rechtbank in Rotterdam veroordeelde hem eerder tot de zelfde straf. Hoger beroep De verdachte was zelf in hoger be roep gegaan omdat hy van me ning is dat hij een minder actieve rol in de gebeurtenissen heeft ge had dan zijn mededader, terwijl deze veroordeeld is tot een lagere straf: drie jaar cel, waarvan een jaar voorwaardelijk. Hij vim het niet eerlijk dat hy een dubbel zo lang moet zitten alleen omdat hy een langer strafblad heeft. Op 28 januari dit jaar kwam de Maasslmzer samen met zyn vnend om vier uur 's nachts uit de discotheek Notre Dam in Maas sluis toen zy een 21-jange man by een telefooncel aan de Helde- rmgstraat zagen staan. De ver dachte besloot hem zijn telefoon kaart af te nemen. Toen de man zich daartegen verzette, besloten de beide vrienden dat de man een lesje nodig had. Zij duwden hem een nabijgelegen flatgebouw m en beroofden hem daar van zyn geld, strippenkaart en agenda. Daarna werd het slachtoffer mee genomen naar de derde verdie ping Daar moest hy 2ich uitkle den en seksuele handelingen bij de twee mannen verrichten. Als afsluiting kreeg het slachtoffer een klap op zyn hoofd met een knuppel waardoor hy zonder kle ren bewusteloos achterbleef in de buitenlucht, waar het op dat mo ment zeven graden vroor. De rechtbank m Rotterdam ver oordeelde de Maassluizer eerder dit jaar tot een langere straf omdat hy al een aanzienlijk straf blad had. Op de bewuste avond was hy net weer een maand op vnje voeten, nadat hy twee jaar celstraf had uitgezeten voor ver schillende vermogensdelicten. Zijn raadsman mr. R J Baum- gardt vindt het strafverschil tus sen beide daders te groot, zeker gezien het feit dat zyn client met degene was die op het idee kwam de man te misbruiken. Ook zou met hy, maar /r> vriend de klap met de knuppel hebben gegeven. De verdachte ontkent bovendien dat de man ook by hem seksuele handelingen zou hebben moeten verrichtten. De vader van het slachtoffer was in het gerechtshof aanwezig en eiste een schadevergoeding van 7500 gulden voor het aangedane leed. Psychose Zyn zoon lijdt aan schizofrenie en wist dat door middel van medicij nen redelyk onder controle te houden. De gebeurtenissen van januari hebben er echter tot ge leid dat hij in een psychose raakte en onmiddellyk moest worden op genomen. Ook nu nog staat hy on der intensieve behandeling en durft hy 's avonds niet alleen de straat op. Aanklager mr. J. Nuis houdt vast aan de eis van vier jaar cel Hij vindt vier jaar een absoluut mini mum gezien de ernst van de fei ten. Nuis was vooral verontwaar digd over de vernederingen die het slachtoffer heeft moeten on dergaan en het feit dat de daders hem bewusteloos en naakt in de vrieskou hebben achtergelaten. Hij vraagt het hof dan ook de eer der opgelegde straf te bevestigen. Het gerechtshof doet op 19 sep tember uitspraak. een aanpak voor de gehele hoek Frederik Rendriklaan/Holysin- gel, waarbij ook de taluds langs de singel en het achter De Kangoe roe gelegen plantsoen worden be bouwd. N Gedacht wordt aan 28 woningen, waarvan zes langs het water in drie of vier lagen, en langs de Ari- j na van Saskenweg kleine kan- toor- en praktijkruimten om de hinder van het bezinenverkoop- punt van de tegenoverliggende garage af te schermen. Eigenaar D. Hollander van party en bowlingr ntrum De Kangoe roe relative* de waarde van het voorstel. „Wij hebben beslist niet de bedoeling met ons bedrijf te stoppen. Het gaat goed en we wil len graag door draaien." Hy be vestigt wel contact gehad te heb ben met makelaar Vinck. „Er zijn zoveel Tirtckies' die ons benaderen. Op dit moment lopen er allerlei mensen rond met zulke plannen omdat iedereen tuk is op woningbouw. Wij zien voorlopig niks iil deze plannen en gaan rus tig door met ons bedryf." Op een opmerking van Vinck, dat hij nog overeenstemming ryoet bereiken met de eigenaar over de verkoopprijs van het centrum, reageert Hollanden „Kijk, in prin cipe willen wij gewoon doorgaan, maar dat verandert natuurlijk als we een hele goede prijs geboden krijgen. Als nu bijvoorbeeld Mc Donald's komt en ons vyf miljoen gulden biedt dan verkopen we na tuurlijk." Het gemeentebestuur maakt overigens in de principe verklaring wel de nodige voorbe houden. Zo zal de erfpachtsprijs verhoogd worden by bestem- mmgsverandering. Raadslid L.M. de Beer (VVD), zelf woon achtig in Holy-Zuid, juicht de sa mentrekking van het gebied van de bowlingbaan en het achterlig gende plantsoen in de principe- o\ nkomst toe: „Vijftien jaar eeft dat stuk al geen groen- i uuLtie gehad. Het heeft my altyd verwonderd dat het niet als illega-4 ie vuilstortplek werd gebruikt."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1