13 Maassluis is fel gekant tegen nieuw beleid van stadsregio IX.Q Ül Basculebrug weggetakeld voor groot onderhoud En Schoenmakers en het CDAzij ruzieden voort Met de bus over bedrijventerreinen Botterdam» Dagblad Hamakers voor één keer terug in de raad, Van Dijk en Wustrow stappen op -r :V.. Dronkeman rijdt van het talud Beroving mislukt Kleding gestolen Skater bedreigd Geldkist weg Fietser beboet Zestig keer te hard gereden 'Wonderbaarlijk dat regiobestuur het niet met minder af kan' Vlaardingen op televisie -j ;r LU Waterweg Woensdag 11 september 1996 Vlaardingen Een 41-jarige man is op de Mamïxlaan in Vlaardin gen aangehouden, nadat hij in be schonken toestand een aanrijding veroorzaakte. De man reed op de Maassluissedyk het talud af en botste op de Mozartlaan tegen een geparkeerde auto. Toen hij weg wide rijden, hielden enkele be woners hem tegen. Ze belden de politie, die de man meenam naar het bureau. Daar blies hij onge veer twee promille. Met een pro ces-verbaal en een rijverbod van elf uur mocht hij weer naar huis. SchiedamEen 22-jarige inwoon ster van Schiedam wist zaterdag ochtend een overvaller van het lijf te houden op het Broersveld in haar woonplaats, Het slachtoffer deed hiervan gisteren aangifte. De Schiedamse had in het bijzijn van haar vriendin geld gepind, toen een onbekende man plotse ling het geld probeerde af te pak ken. Dat lukte niet omdat de vrouw niet losliet. Vervolgens ont stond een worsteling tussen de drie, waarbij de verdachte een rncs pakte en een van de vrouwen bedreigde. Uiteindelijk rende hij weg zonder buit in de richting van de Singel. Schiedam Vier Rotterdamse vrouwen van 17 tot 26 jaar zyn dinsdagmiddag op de Lange Kerkstraat in Schiedam aange houden wegens winkeldiefstal. Een getuige zag hoe de vrouwen een tas uit een winkel meenamen en waarschuwde de politie. In de auto van het viertal werd een par tij gestolen kinderkleding met een totale waarde van enkele hon derden guldens gevonden. De spullen kwamen uit drie winkels in Rotterdam en één uit Schiedam. De vrouwen zijn in verzekering gesteld omdat ze al vaker diefstallen hebben ge pleegd. Schiedam Een 15-jarige Schiedamse jongen werd gisteren op het Stationsplein in zijn woon plaats door een onbekende man met een mes bedreigd. De dader had het voorzien op zijn skate board. VlaardingenUit een kantoor aan de Galgkade in Vlaardingen is dinsdagmiddag na eer. inbraak een geldkistje weggenomen met daarin enkele honderden gul dens. Verder is een draagbare te lefoon gestolen. Het geldkistje werd later leeg aangetroffen in de bosjes. Schiedam Een 41-jarige man uit Schiedam moest woensdagnacht zijn rijbewijs inleveren, nadat hij voor de tweede keer was aange houden wegens rijden onder in vloed. De man reed op zijn fiets bij het zwembad Groenoord en schopte enkele wegafzettingen om. Na een blaastest kreeg hij een rijverbod van elf uur. De Schiedammer kon het fietsen blijkbaar niet laten en werd nog geen twee uur later op de Van Beethovenplein weer aangehou den, De man kreeg proces-ver baal. De officier van justitie be paalt of de man zijn rijbewijs te rugkrijgt. Schiedam Na klachten uit de buurt heeft de Schiedamse politie gistermiddag van 11.30 uur tot 14.00 uur een snelheidscontrole gehouden op de Zwaluwlaan. Overstekende fietsers en voet gangers zouden steeds worden gehinderd door te hard rijdende automobilisten. Van de 370 auto mobilisten reden in totaal zestig bestuurders harder dan de toege stane snelheid van 50 kilometer per uur. De topsnelheid bedroeg 85 kilometer per uur. Maassluis Omdat het voortbestaan van de stadsregio Rot terdam uiterst onzeker is, is Maassluis fel gekant tegen het fi nancieren van nieuw regionaal beleid. Die boodschap bracht de gemeen teraad gisteravond over aan de stadsregio. Maassluis wilde niet zover gaan om de gehele begro ting 1997 te af te keuren. Om toch de onvrede te uiten, voegde de raad gisteren op initiatief van de WD een voorbehoud toe aan het besluit in te stemmen met de be groting van de stadsregio. Nieuwe beleidsonderdelen, zo luidt het voorbehoud, zijn voor Maassluis in elk geval taboe tot de commis sie-Andnessen een advies heeft uitgebracht over de toekomst van regionale bestuursvorming. Dat advies wordt in het najaar ver wacht. Meer dan een half miljard gulden gaat er om in de begroting 1997 van de stadsregio Rotterdam. De begroting betekent voor Maas sluis een stijging in de gemeente lijke bijdrage van 25.000 gulden. Per inwoner betaalt Maassluis in 1997 21,39 aan de stadsregio. Met name de zes ton die de regio in 1907 aan communicatie wil spenderen, schoot de Maassluise fracties gisteren in het verkeerde keelgat. Van dat bedrag gaat 545.000 gulden naar de post 'pro jectenbureau'. Volgens de raad strookt dit budget niet met de im passe waarin het regionale be stuur verkeert, na het voorlopig afblazen van de stadsprovincie door de Tweede Kamer. Niet nieuw Wethouder en tevens regiobe stuurder J. Storm meende echter dat de begroting van de stadsre gio geen nieuw beleid bevat. „We borduren slechts voort op eerder gemaakte afspraken. Maar uw boodschap om in deze fase eerst een pas op de plaats te maken, is bij mij in elk geval overgeko men." Het steekt Maassluis, dat moeite genoeg heeft om de eigen ge meentelijke begroting op orde te krijgen, dat het regionaal bestuur, waarvan de toekomst onzeker is, het niet met minder geld af kan. D66-raadsIid L, G. van Duijn- Camfferman noemde dat 'wonderbaarlijk'. „Het eigen col lege kunnen we tot lagere uitga ven dwingen. Maar de stadsregio weet, ook al gaat het om staand beleid, raar genoeg niet het ambi tieniveau omlaag te brengen." Veronica heeft zaterdag tijdens het Haring- en bierfeest televisie-opnamen gemaakt in Vlaardingen. De beelden worden vermoedelijk volgende week woensdag, 18 september, uitgezonden. Dat gebeurt in het programma Street-Live, tussen 18.59-19.25 uur. De presentatie van het pro gramma is in handen van Gijs Staverman. Tijdens het pro gramma krijgt iemand een ontbijt op bed en wordt er een jarige verrast. Verder worden er op straat di verse spelletjes gedaan met voorbijgangers. Vanaf het ein de van deze week zijn er voor aankondigingen te zien met haringmeisjes. Op voortvarende wijze hebben slopers gisteren en maandag een begin gemaakt met de onttakeling van de Beursbrug, tussen de Dam en de Nieuwe Dam in het centrum van Schiedam. De bovenbouw en relingen van de brug werden gisteren reeds uitgetakeld. De onderbouw, de aanbruggen en de beweegbare delen vol gen als alles goed gaat vandaag. De dubbele basculebrug verdwijnt tijdelijk uit het stadsbeeld. Vijftig jaar na de laatste opknapbeurt van de bovenbouw van de brug heeft het verval hard toege slagen. Aan bijna alle onderdelen van de brug moeten herstelwerkzaamheden worden uitgevoerd en onderdelen worden vervangen. Dat gebeurt na de ontta keling in een werkplaats. Volgens planning wordt de gerenoveerde Beursbrug eind november weer in gebruik genomen. Voorstanders van een verkeersvrije Lange Haven kunnen deze week als gevolg van de werkzaamheden hun lol op. Met hun kranen en containers versperren ze het oostelijk deel van de historische gracht, waardoor het doorgaande verkeer er voor voor even niks meer te zoeken heeft Zij hopen dat de stremmingen heel lang gaan duren, maar de aannemers heb ben de gemeente Schiedam beloofd dat de stremmingen beperkt blijven tot een week. De Beursbrug vormt een belangrijke schakel in de wandelroute vanuit West en Nieuwland naar de binnenstad. Om die reden is er inmiddels een stalen nood brug geslagen naast de oude brug. Er wordt reeds volop gebruik van gemaakt. Foto Oernes van der WeURoei Dijkstra Door Carel van der Velden Schiedam Het bestuur van het CDA-Sehiedam heeft er alles aan gedaan het inmiddels uit de partij gestapte raadslid Schoenmakers voor de christen-democratische familie te behouden. Dat stellen voorzitter F. Brouwer en secreta ris C. van Dalen van het CDA deze week in een aan alle leden ge stuurde brief. Volgens de bestuursleden heeft Schoenmakers twee afspraken met het bestuur afgezegd, Het be stuur had bij deze gelegenheden volgens Brouwer en Van Dalen willen bemiddelen in een conflict, dat was gerezen tussen Schoen makers en fractievoorzitter B. Kaptein. Aan de vooravond van de derde afspraak zegde Schoenma kers echter mondeling zijn lid maatschap op, aldus de lezing van het bestuur. Ex-CDA'er Schoenmakers is 'ver bijsterd' als hij met de inhoud van het schrijven wordt geconfron teerd. „Wat het bestuur hier be weert is zo'n onzin, het is nauwe lijks een reactie waard. Van meet af aan ben ik degene geweest die bij het bestuur heeft aangedron gen op een gesprek om het gere zen conflict de wereld uit te hel pen, Ik vond zelfs dat dat al voor de zomer had gemoeten. Mijn ver zoek werd later zelfs uitgelegd als een ultimatum." De spanningen tussen Kaptein en Schoenmakers liepen de afgelo pen maanden hoog op. Schoen makers ergerde zich aan de wijze waarop fractievoorzitter Kaptein zich bemoeide met een onderzoek naar het sloopbeleid van de ge meente Schiedam. Kaptein ging mee toen de 'sloopcommissie' op audiëntie ging bij het college van b en w. De CDA-fractievoorzitter had zichzelf voor dit gesprek uit genodigd, aldus Schoenmakers. Bij die gelegenheid drong Kap tein er bjj het college aan om het onderzoek van de commissie te doen stoppen. In de brief aan de leden ontkent het bestuur dat er sprake was van 'inmenging' van de fractievoorzit ter. „Terwijl de fractie wilde pra ten over welk fractie-standpunt in dezen voor het CDA te prefereren was, waren er alleen maar verwij ten van de heer Schoenmakers aan onze fractievoorzitter over diens vermeende inmenging in zijn onderzoekswerk." Bemiddelen Verder was er de kwestie Neath. Het Rotterdams Dagblad meldde in juni het bericht dat Kaptein tij dens een raadsreis naar Wales en kele andere fractievoorzitters heeft gevraagd zijn partijgenoot Schoenmakers wat harder aan te pakken. „Dat verhaal bemoeilijk te de dialoog tussen Schoenma kers en de rest van de fractie," schrijft het bestuur. De twee bron nen van conflict vormden voor het bestuur aanleiding om te bemid delen tussen de kemphanen Kap tein en Schoenmakers, meldt het bestuur nu in haar schrijven. Er vonden afzonderlijke gesprekken plaats met Schoenmakers en Kap tein. Tot een gesprek met alie betrok ken partyen is het daarna niet meer gekomen. Schoenmakers vindt het onterecht dat het be stuur de zwarte piet bij hem poogt te leggen. „Het verhaal in de krant is niet door Kaptein tegen gesproken. Om te voorkomen dat het conflict zou doorsudderen, heb ik aangedrongen op een ge sprek vóór de zomervakantie. Dat bleek om wat voor reden dan ook niet mogelijk. Na de vakantie hadden we een afspraak in de fractiekamer. Ik was keurig op tijd aanwezig, maar tot mijn stom me verbazing zijn de gespreks partners bij die gelegenheid niet op komen dagen." In Schoenma kers' lezing van het verhaal werd hij uiteindelijk door het bestuur gevraagd de zaak binnen een uur tje af te doen, voorafgaande aan een andere vergadering. „Ik heb de voorzitter toen gemeld dat het me geen goed idee leek te pogen de zaak binnen een uurtje af te handelen. Het was een gecompli ceerde situatie. Ik had twee maan den eerder het vertrouwen in Kaptein opgezegd, hij had zich zeer tegen mij afgezet. Ik heb be- denktijd gevraagd en de voorzit ter aangeboden om terug te bel len. Dat kon niet Toen stelde ik voor om Bert Kaptein terug te bel len. Ook die was volgens de voor zitter onbereikbaar. 'Als het zo moet, scheiden onze wegen,' heb ik toen gemeld. Het opdringen van een uurtje kan niet worden beschouwd als een oprechte po ging de vertrouwensbreuk te her stellen." Het CDA-bestuur betreurt het dat Schoenmakers na zijn vertrek in de raad blijft zitten. Zij herinne ren aan een verklaring, die het raadslid by zijn aantreden heeft getekend. Met de verklaring be loofde Schoenmakers zijn raads- zetel in te leveren ais hij uit de fractie zou treden. Schoenmakers zit nu in de raad namens Platform Schiedam, een nieuwe politieke groepering die wil deelnemen aan de raadsver kiezingen van 1998. Het bestuur van het CDA-Schiedam wil haar rol in het beslechte fractie-conflict volgende maand uitleggen tijdens een algemene ledenvergadering. Vlaardingen—Imponerend zijn de bedrijfsterreinen van Van Omme ren, havenbedrijf Vlaardingen- Oost en Hydro Agri. Met name de eerstgenoemde bedrijfsterreinen zijn zo groot, dat werknemers zich er het liefst per fiets bewegen. Buitenstaanders worden er nor maliter niet toegelaten, maar aan staande zaterdag wordt er een uit zondering gemaakt. Als onder deel van het programma van Open Monumentendag wordt er zaterdag 14 september per bus een rondrit over de terreinen in Vlaardingen gemaakt. De organisatoren van Open Mo numentendag denken met name havenliefhebbers en oud-mede werkers een geweldig plezier te kunnen doen met de rondrit, die zaterdag tussen elf en drie op het hele uur vertrekt vanaf de Markt. De leden van het serviceteam van de VW Vlaardingen hebben de route uitgezet. Bevinden de grote bedrijven zieh langs de Nieuwe Maas, een deel van het industrie- verleden van Vlaardingen is te vinden langs de Koningin Wilhel- minahaven en de Oude Haven, De rondrit voert ook langs deze stekken. Kaartjes voor de tocht langs de Visbank, de oude pak huizen en bedrijven kosten 2,50, Voor leden van de Historische Vereniging Vlaardingen zijn de kaartjes gratis. Met de bustocht wordt de nodige aandacht besteed aan het industrieel erfgoed, maar de 'hoge jubilaris' wordt dit jaar niet vergeten. De toren van de Grote Kerk bestaat 250 jaar en dit feit, willen de organisatoren van Open Monumentendag niet onop gemerkt voorbij laten gaan. De to ren kan worden beklommen, in de directe omgeving zijn verschil lende tentoonstellingen te zien en door de bijbehorende kerk wor den rondleidingen gegeven. Deel nemers aan de bustocht kunnen na afloop op een extraatje reke nen: hen wordt een rondleiding aangeboden door de distilleerde rij van H. van Toor, eveneens op de Markt. De producent van de in elk geval in Vlaardingen wereld beroemde Sehelvispekel licht in zijn proeflokaal een tipje van zijn stookgeheimen op. Hij lanceert een speciaal Toorendrankje', een 0 zoetige likeur in een kruikje die vanaf zaterdag voor vijftien gul den wordt verkocht. Beerput Elders op de Markt wordt bij kunsthandel Peet van der Hoeven kunst en kitsch getaxeerd. Bij Het Waaigat Wonen is een expositie te zien van de reconstructie van de in de kelder van dit bedrijf aange troffen beerput van de vroegere herberg De Visscher. Van gevon den scherven kon een eetbord ge reconstrueerd worden, waarvan thans replica's zijn vervaardigd. Het eerste exemplaar van dit tot 'haringbord' gedoopte replica wordt zaterdag overhandigd aan de stadsarcheoloog. Open Monu mentendag wordt zaterdagmid dag in Vlaardingen beëindigd met een concert van Aad Zoutendijk, die orgel in de Grote Kerk stuk- ken speelt uit de 'jeugd' van de kerktoren. Op de bustocht na zijn alle activiteiten gratis. Zie ook pagina 17: Zelfs fabrie ken hebben monumentale waar de Door Pieter Vermaas Maassluis Er is een tijd van ko men en er is een tijd van gaan. Dat gezegde gold gisteren zeker voor de gemeenteraad van Maassluis, die raadsleden zag gaan en (terug) komen. Speeches, applaus en bloemen bepaalden gisteren in belangrijke mate de agenda in het stadhuis. Voor eventjes terugkomen deed An Hamakers-d'Achard van En- schut (1912). „Nooit gedacht dat ik nog eens van déze kant de raad zou mogen toespreken," ver trouwde Hamakers, gezeten tus sen burgemeester en wethouders, de raadsleden toe. Daarmee - zonder teleurstelling- aange vend dat haar strijd als raadslid voor de emancipatie van de vrouw nooit een wethoudersportefeuille had opgeleverd. De raad herdacht gisteren dat het precies vijftig jaar geleden is dat Hamakers als eerste vrouw in de gemeenteraad van Maassluis plaatsnam. Als raadslid van de SDAP bracht ze kort na de oorlog onder meer de armoedige woon omstandigheden van veel Maas- sluizers onder de aandacht van de raad, die voor haar getoonde door zettingsvermogen niet ongevoe lig bleek. An Hamakers mocht gisteren in geuren en kleuren over die periode verhalen. Voor interrupties was geen plaats: An was op dreef en de raad hing aan haar lippen. Na de ontvangst van een staande ovatie en een bos ro de rozen, toonde Hamakers zich geroerd door de warme aandacht die haar ten deel was gevallen. „Ik ga nu met een gevoel van grote vreugde en dankbaarheid naar huis," besloot Hamakers. Beminnelijk Mooie woorden richtte de raad ook aan het adres van scheidend D66-raadslid N, R. van Dijk. Nes tor van de raad J. F. Scheerstra, sprekend namens de gehele raad: „Hoewel Nico z'n bijdragen meestal zeer beschouwend, soms zelfs filosofisch van aard waren - en daardoor wel eens moeilijk te volgen - kon hij ook nog wel eens goed vlam vatten. Door de bank genomen was Nico echter een be minnelijk figuur, die wij graag nog twee jaar in ons midden had den willen houden." Van Dijk, al raadslid van 1970 tot 1974, keerde tot zijn eigen verbazing terug als raadslid op 21 maart 1990. Een on verkiesbaar geachte vierde plaats op de kandidatenlijst van D66 bleek plotseling juist voldoende voor een terugkeer in de raad. Een grote verkiezingsoverwin ning voor D66 zorgde er immers voor dat de democraten in een klap stegen van één naar vier raadszetels. Van Dijk, confuus door zijn verkiezing, 'moest' de raad weer in. Om gezondheidsre denen wü Van Dijk, die zyn zetel afstaat aan A. C. Bytenhoom, het nu wat rustiger aan gaan doen. Ook Van Dyk was 'getroffen' door alle waarderende woorden. Uit zijn laatste woorden als raadslid bleek dat de raad meer naar de kiezer moet kijken dan naar de gemeentelijke organisatie. „De kiezer zal het worst wezen of de gemeente een 'sectorenmodel' heeft of een andere organisatie vorm." Heilige kruis Heel wat minder aandacht kreeg gisteren de vertrekkende man die ruim een kwart eeuw, waarvan bijna acht jaar als wethouder, lid is geweest van de gemeenteraad: A. J. Wustrow. Wustrow had er*1 gisteren zelf voor gekozen niet aanwezig te zijn. WD'er Scheer stra, weer namens de gehele raad: „Zijn besluit om het zo te doen - •typisch Anton: zonder poespas - kunnen wij billijken, omdat een afscheid op de gebruikelijke wijze bij hem zeker gemengde gevoe lens had opgeroepen. Anton zou het ongetwijfeld huichelachtig hebben gevonden het heilige kruis na te krijgen na hetgeen hem in februari 1994 is overko men." Daarmee doelde Scheer stra op het vertrouwen dat Wus trow in de raad verloor, toen bleek dat hij als wethouder bevriende ambtenaren had voorgetrokken bij woningtoewijzing. Scheerstra eindigde positief. „Omdat hij wars was van sociale egards, kwam hij bij anderen vaak over als weerbarstig. Maar mensen die Anton langer kennen, weten be ter. Hij heeft maar een klein hart je, en dat is hem uiteindelijk op gebroken. Wij zijn Anton veel dank verschuldigd voor hetgeen hij voor de Maassluise gemeen schap heeft gedaan. Hij heeft een groot deel van zijn tijd daaraan opgeofferd." In de volgende raadsvergadering zal P.J. van Baaien worden beëdigd als raads lid voor de PvdA. Hij neemt de va cant geworden zetel van Wustrow in, Gisteravond werd E.V. Broe der al als raadslid voor Groen links beëdigd. Daarmee vervangt zij A. Dijkshoorn als enig raadslid van die partij. Zie ook pagina 17: Aantreden eerste vrouw in Maassluise raad herdacht C"""' ■'V'V v:'.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1